» »

16GB -> 32GB

16GB -> 32GB

GR2 ::

Jaz zase vem da ne rabim, že 12GB bi bilo verjetno dovolj še za 2 leti, pač sem imel vedno minimalno kot porabijo igre, kar je sedaj na nekje 10GB, z odprtim Chrome mogoče 12GB.

Ampak kaj ta sanja o nekem smoothness pa da ni vse samo v grafih? Pa to večkrat poudarja, ima že vsaj 5 videov o tem, res pa da sem jih samo na hitro preletel:






Komp itak ne bo nikol dovolj hiter in bo vedno nekaj štekalo, tudi če imaš najboljši NVMe, 128GB rama ter 16 core CPU. Samo da odpreš Excel traja 5s. Enako bo tudi čez 100 let.
Torej kaj naj bi mi prinesel 32GB kar mi ne 16GB? Pa ne mislim če imaš program/igro, ki dejansko tolk porabi, npr. FS 2020.
Itak sem dal pa že za 16GB 230EUR, pa še vedno mi ni všeč da ne dela 4000 14-14-14.
Dobro, DDR5 bom itak kupil 32GB, da ne bom ponovno naredil napake kot v začetku 2011 z 2x2GB. Še zdaj čez 10 let je to problem, ker bi dal fotru lahko 2x4GB za "novega" 3570K, zdaj se bo moral pa zadovoljit s 4GB, tolk ima pa že zdaj na Xeon E5440 (Q9550).
  • spremenilo: GR2 ()

Zimonem ::

Če ti ne swapa nič, če ti pa lahko precej. Malo poglej procese.

hojnikb ::

smoothness se da lepo demonstrirat z frametimei, ni treba nic po obcutku
#brezpodpisa

GR2 ::

DDR4 je zdaj že itak predrag, se mi zdi da je šel gor 30%. In z bližanjem DDR5 bo šel verjetno samo še bolj. DDR5 se bo pa začetek 2023 sigurno že pocenil na normalno raven 250-300€ za 32GB, takrat mislim spet menjat.
Drugače lahko probavam izkoristit 32GB pri bratu. Ampak do sedaj edino kar sva našla je memory allocation error v Crysis Remastered pri 16GB na:
2560x1440, Graphics - Can it run Crysis, RayTracing - Very High ali Can it run Crysis, TSAA, Village

s1m0n ::

Če igraš igre pa zadaj uporabljaš še Chrome kjer je odprtih polno tabov še 32GB ni dovolj :) Drugače pa ne bi smelo bit kakšnih opaznih razlik med 16 in 32. Vsaj jaz jih nisem opazil, ko sem dodal 16. Dobro določeni programi mi spravijo preko 16 ampak ne igram iger med uporabo teh programov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

tetriandoch ::

Pač teachdeals. Model je postal zadnje čase precej senzacijonalističen kot razni Linusi itd. Za pisarniško rabo je dovolj 8 GB. Za igre ti bo pa 16 zaenkrat dovolj. Recimo Cyberpunk ima zahtevo po 16 GB rama pri 4K oz pri uporabi ray tracing, ki je itak neuporaben, ker so grafične še prešvoh. In na koncu te ustavi grafična. Bi bilo bolje, če bi spregovoril o neotimiziranih igrah polnih nepotrebnega balasta. Take situacije so za igralce z denarjem, ki imajo vse "latest and greatest". Torej 3000 serijo grtafičnih kartic s 4 k monitorjem itd. Itak je z ddr 4 konec. Sledi ddr 5. Še vedno čakamo "super konzole", ki bodo vse sesule. Pa seveda večanje gostote tranzistorjev in direct storage itd. Seveda samo na pcie 4.0 (direct storage). Skratka ogromno "super" zadev, ki pa večini ne bo dostopna, vsaj na začetku ne. Sploh, če bodo cene v trenutnih trendih. Te "super" tehnologije je seveda potrebno še dodelati. Potrebne bodo tudi nove verzije igralnih pogonov, ki bodo podpirale vse to. Potem bo treba pa še narediti igre na podlagi tega. Medtem pa je večina še vedno na 4 jedrih in hd monitorjih z 8 ali 16 GB rama ter grafičnimi tipa rx 570 ali gtx 1060. Roba pa je najdražja tam, kjer imajo denarja najmanj.

mailer ::

Tedva pa res ne prebavlam (poleg nekaterih drugih). Samo neke špekulacije brez kakršnih koli testov. Kako bi šele jamrala, če bi pogledala stanje v EU (predvsem cenovno)v primerjavi z njihovim trgom. 16GB ram je za igre več kot dovolj, če uporabljaš kakšne specifične programe, delanje z grafiko, videi potem pa pride prav. Sem imel težavo na šihtu z 3D aoijem, ki je po zapolnitvi rama zmrznil pa ga je bilo 64GB.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

blackbfm ::

Za pisarniško rabo je dovolj 8 GB.


Nevem ce, za multitask bo kr premalo. Multitask pomeni odprtih tabov v brskalniku da ne vidis imena, office, outlook, dokumenti.. Nekaj racunov za mail/drive sinhronizacijo. Nadalje kaksna oprema ki rabi namenske appe in tak ali drugačen bloatware. To je vse pisarniška raba.. To tezko stlacis v 4gb, ostalih 4 rabi sistem

Bwaze6 ::

GR2 je izjavil:


Torej kaj naj bi mi prinesel 32GB kar mi ne 16GB? Pa ne mislim če imaš program/igro, ki dejansko tolk porabi, npr. FS 2020.


Nekaj malega peace of mind, da ti pred zagonom igre ni treba zapirati programov v ozadju?

Že odprt browser z veliko tabi zna požreti kar nekaj spomina:



Jaz imam sicer navado vse pozapreti, kljub 32 GB, ampak to je še navada iz časov 486...

Drugače pa ne, če ti RAMa ne zmanjka, ti dodaten ne bo prinesel niti pičice pohitritve. Razen če pri tem spremeniš še kaj, pri Ryzenih npr. iz dveh single rank modulov preklopiš na štiri single rank ali dva dual rank.

Iger, ki potrebujejo več kot 16 GB je malo. Zaenkrat. Flight Simulator 2020 lahko porabi več kot 16 GB - z dovolj visokimi nastavitvami nizko nad velemestom. A potem tudi RTX 3090 sopiha pod 30 fps.

DCS bi motal uradno teči na 16 GB, a se redno dogaja kak memory leak, sploh v online igrah, in je 32 GB že leta priporočan.

Še nekaj iger je, kjer lahko izsiliš porabo preko 16 GB. City Skylines, Anno 1800... Še v 10 let starem špilu se da z modi priti tja (Skyrim).

m0LN4r ::

Samo da odpreš Excel traja 5s.
What? To skrekan? Potem sigurno. Chrome? Pol pa itak.

Multitask pomeni odprtih tabov v brskalniku da ne vidis imena,
To vec nima veze z multitask. Tam nekje pri 7 besedah oz. zavihkih se za vecino ljudi konca efektivnost. Torej so tisti tabi boljkone tam za okras in ko kaj rabis poklikas se 5x tolko za brezveze, ker neves kje je kaj isces xD
Efektiven mlt je, ce bi mel odprto tocno to kaj rabis v danem trenutku.

Zato pa ima mladina tezave z koncentracijo za dlje kot 5 sekund za eno stvar.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Machete ::

Ob 4k igranju, še nisem presegel 16GB ddr4 porabe. Je bilo že čisto blizu. Zraven normalno odprtih kakih 10 tabov in mini progijev za chat, gpu, sound..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Voluharr ::

Imam v prenosniku 32GB in občasno me nebi motilo niti 64GB.
Ali potrebujem 64GB? Ne.
Bi preživel s 16GB? Težko. Pa nimam že lep čas niti ene igre na računalniku (razen šare, ki pride z MS nesnago).
Edini primer, ki bi lahko upravičil 64GB je ko postavim več virtualk, da nebi bila poraba tako na tesnem.

Drugače pa cca 100 tabov skupaj v več Firefox oknih, Thunderbird, par VSC, virtualka in še nekaj ostale drobnarije in je stanje:
In use: 16,2 GB
Compressed: 3,1 GB
Available: 15,5 GB
Commited: 34,5/40,9 GB
Cached: 15,6 GB
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

m0LN4r ::

Drugače pa cca 100 tabov skupaj v več Firefox oknih,
Slamparija xD
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

filip007 ::

Razvajenci, sploh pa lenizem Polken in iger pod 4k, pa ne bom podpiral.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

XS!D3 ::

Koliko pa dejansko profitirate na perf od tako dragih ramov (čez 200€ za 16GB)?

Jaz sem dal za 64GB (2x32GB) DDR4-3200 CL16 slabih 240€. 32GB bi bilo načeloma dovolj, ampak pri virtualizaciji pa vseeno že sedaj prav pride več in se mi ni zdelo smisleno šparat tistih 100€ v celi zgodbi, hkrati pa dvomin da bo DDR4 v prihodnosti bistveno ceneje. 16GB mi je pa res že malo malo, sem se že na laptopu za delo razvadil z 32GB. Desktop mi recimo že med FS2020 redno žre 24GB+, če imam še par stvari zraven odprtih hitro več.

Sheteentz ::

Kaj hudiča ljudje delate na kompih, da imate odprtih po več kot 10 tabov? To govori že o neki psihološki motnji, podobno hoardanju nepotrebne krame. Če delaš neko resno stvar imaš itak odprtih tistih par zavihkov, ne gledaš še zraven youtuba, redtubea, in deset chaturbate tabov, ali pač?

__Devil__ ::

Zaenkrat mi 16GB 3200mhz rama zadostuje, ampak vseeno razmišljam o nadgradnji v bližnji prihodnosti. Pogosto se zgodi, da raziskujem več stvari hkrati in imam odprtih 40-60tabov. Vem, po nepotrebnem, ampak je težko dohajat vse stvari naenkrat. Najboljše je sproti zapirat in dokončat eno stvar preden začneš z novo :).

Trenutno pri odprtih ~ 50 zahivkih Chrome uporablja 1.2GB rama. Uporabljam Chrome Tab Suspender extension, priporočam, saj prihrani zelo veliko rama, medtem, ko zavhiki ostanejo, le da niso vedno naloženi/odprti in zato ne porabljalo ram-a.

GR2 ::

m0LN4r je izjavil:

Samo da odpreš Excel traja 5s.
What? To skrekan? Potem sigurno. Chrome? Pol pa itak.

Original 2019 na ADATA SX8200 Pro. Lahko sicer da je 3s, sem bolj na okvirno govoril. Na šihtu sem sedaj probal Excel 365, piše različica 2012, na Samsung 850 EVO in 8GB, in je 3s. Enako z odprtim Chrome s par zavihki.
To se spomnim da sem pisal že na Mn3njalniku 12 let nazaj z OC Agility 60GB in potem Intel 520 120GB, je bilo tam nekje 10s. Sicer še vedno precej bolje kot na HDD, tam je bilo pomoje nekje 20s.
Pač hočem povedat da komp ne bo nikoli dovolj hiter.

Glede zavihkov jaz raje sproti bookmarkam in potem odpiram samo tiste katere rabim trenutno. Zadnje čase ne rabim več kot 10 odprtih naenkrat. Pa za zavihke imam 3 različne session managerje (pri enem moraš manualno shranjevati), drugače se večkrat zgodi da ostaneš brez odprtih zavihkov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GR2 ()

FireSnake ::

Sheteentz je izjavil:

Kaj hudiča ljudje delate na kompih, da imate odprtih po več kot 10 tabov? To govori že o neki psihološki motnji, podobno hoardanju nepotrebne krame. Če delaš neko resno stvar imaš itak odprtih tistih par zavihkov, ne gledaš še zraven youtuba, redtubea, in deset chaturbate tabov, ali pač?


Jaz imam PIN šetih tabov (elektronska pošta, delnice, repozitorij, ...).
Potem pa še kake 3 do 4 "delovne".
Sam menim, da je 10 hitro. Kaj več pa meni ni uporabno.

P.S. V sistemu imam 32GB RAM-a (vedno sem imel 1x več, kot se je smatralo za normalno količino).

Zgodovina sprememb…

Konlov ::

MFS2020 se mi po nadgradnji na 32gb zažene še enkrat hitreje...

__Devil__ ::

Za igre (Call of Duty) sem gledal benchmarke in je razlika med 16 in 32GB ravno 2-3FPS-je max, tako, da ni velike razlike, vsaj zaenkrat še.

opeter ::

Saj RAM ni prvotno namenjen hitrosti (razen recimo v primeru integriranih GPU-jev, pa še tu je pomembna frekvenca, pa še kaj) kot pa temu, da imaš lahko naenkrat odprtih več stvari, velik slike ipd.

Seveda pa je naloga oper. sistema, da solidno razdeli sredstva posameznih aplikacijam ipd. Kot župan v občini.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

m0LN4r ::

__Devil__ je izjavil:

Za igre (Call of Duty) sem gledal benchmarke in je razlika med 16 in 32GB ravno 2-3FPS-je max, tako, da ni velike razlike, vsaj zaenkrat še.
2fps od koliko, 4 al 100+?
Taksno odstopanje je normalno, pa ce 100x zazenes isti test, ne bos dobil 3x istih rezultatov z istim ramom.
Ce pa je test povrsno narjen, pa so lahko razlike se vecje, ce je 32gb konfiguracija dual rank, 16gb pa single rank
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

s1m0n ::

Jaz pri sebi na 1080p nisem opazil razlik niti v FPSjih (v mejah odstopanja) prav tako ni bilo razlik pri frametime... Je pa verjetno odvisno kaj v ozadju ostane odprto med igranjem iger.

Riff ::

jst max tri tabe odprte v browserju :), trenutn mam 8gb ddr2 rama vse kar rabim mi fura bp, če pa bi uporabljal kašen program za obdelavo fotografij je pa drug pesem al pa kašen 3d stuido max ali solidworks tle pa je vsaj 16gb sigurno al več


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kdo pa rabi več kot 16 GB rama

Oddelek: Strojna oprema
233825 (2309) Bwaze6
»

Analitiki napovedujejo izdatno znižanje cen pomnilnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Pomnilnik
6811626 (8246) gendale2018
»

koliko tabov imate odprtih istočasno? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1048765 (6470) Riff
»

Kakšne imate Izkušnje z 4 in 8 GB rama? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
949206 (6885) alexz
»

Poraba rama pri brskanju po netu

Oddelek: Kaj kupiti
354036 (3030) BorutK-73

Več podobnih tem