» »

"Shucking" zunanjih trdih diskov

"Shucking" zunanjih trdih diskov

«
1
2

Rias Gremory ::

Tisti, ki veliko kupujete trde diske in brskate še drugje kot po Slo-techu ste mogoče že slišali za izraz "shucking".
Kaj pomeni ta izraz: Ko kupite zunanji trdi disk, disk vzamete iz ohišja (ga "shuckate") in uporabite kot navaden trdi disk.
Razlog za to početje je finančni, saj so taki diski lahko bistveno cenejši. Obstajajo različna mnenja zakaj je temu tako, ampak to pustimo za kakšen drug prispevek.
V kolikor se v to podate brezglavo lahko naletite na nekaj problemov in sicer:

  • S tem početjem izgubite garancijo. Lahko bi rekli, da z nakupom notranjega diska plačate tudi za garancijo

  • Diski pod 8TB lahko uporabljajo SMR tehnologijo

  • "Shucked" diskom manjka sredinska luknja za montažo, ki jo ima večina drugih diskov. Mogoče boste potrebovali adapter. Pozanimajte se

  • Nekateri 8 in 10TB diski so napolnjeni z zrakom namesto s helijem. Diski polnjeni z zrakom so lahko občutno toplješi. Model trdega diska preverite z Crystal Disk Info predenj disk "shuckate", v kolikor je v imenu modela črka H je verjetno, da disk vsebuje helij. To je bolj problem pri ohišjih s slabim pretokom zraka.



Naslednji problem je 3,3V pin:
"Shucked" diski se večinoma ne bodo zagnali z navadnimi napajalniki. Razlog za to je posebnost "enterprise" diskov, saj administratorjem omogoča ponovni zagon trdega disk tako, da steče tok skozi 3,3V pin, ki pa ni prisoten pri običajnih trdih diskih. Navadni napajalniki vedno napajajo ta pin, kar pomeni, da se trdi disk ne bo zagnal oz. bo ostal v "boot loopu". To lahko premostimo tako, da prve tri pine prekrijemo z električno neprevodnim trakom (na izvirni strani je uporabljen izraz "insulating Kapton tape". Ne vem slovenskega imena za dotični izdelek).
Pri tem ne uporabljajte izolativnega tekočega traku, prav tako ne režite SATA napajalnega kabla.
Vir: https://wiki.installgentoo.com/wiki/Hom...

Podatki navedni do tu, so samo prevod iz zgornje povezave. V kolikor je kje kakšna napaka se opravičujem in prosim za opozorilo.

Navodila za "shucking" WD elements diskov
Spletna stran, ki prikaže najnižje cene WD zunanjih diskov. Služi bolj za orientacijo, saj navedene strani ne pošiljajo v Slovenijo (ne me jemati za besedo, nisem preveril vseh). Amazon/Ebay ponudbe iz omenjene strani so ponavadi drage ali pa ne pošiljajo v Slovenijo in je potrebno najti EU ekvivalent, ki seveda ne bo po US ceni.

Glede na zadnjo stran je idealna cena (The scale is based off price/TBs where $17 is average and $15 is the ideal.) med 12,30€/TB do 14€/TB kar pa mislim da je v EU misija nemogoče. V Sloveniji sem žal, do zdaj zasledil cene, ki so od 20€/TB navzgor. Pri tem je seveda problem, ker ne moreš vedeti kater disk boš dobil notri saj šifra modela zunanjega diska ni enaka šifri modela dejanskega disk, ki je notri. En način je, da pogledaš velik trgovce kot so Amazon in pogledaš komentarje, saj se nekateri zavedajo SMR problema in napišejo kater model so dobili. Vendar ta način ni ziher.

Na tem mestu bi vas povabil, da v kolikor kupujete zunanje diske oz. ste jih že kupili, da delite podatke o modelu diska, ki se skriva notri.
Tako, lahko jaz oz. kdo drug naredi "bazo" s katero si lahko pomagamo pri nakupu diskov. Zaenkrat bi bili vsi podatki v tej temi.
Prredlog katere podatke bi potrebovali in kako bi jih pisali zaradi optimalne preglednosti:
[model diska, torej šifra artikla, ki ste ga kupili] [model diska, ki se nahaja notri] [datum nakupa] [cena]
Primer:
[WDBBGB0080HBK-EESN] [WD60EZAZ] [12.01.2021] [195,16€]
(MODEL DISKA SE NE UJEMA Z ARTIKLOM, je samo za primer. Gre za WD 6TB SMR model, šifra artikla je za WD My Book 8TB USB 3.0)

Preverjanje modela diska:
Stvar, ki je nisem raziskal je ali Crystal disk info pove kateri disk se nahaja notri, v kolikor je disk priklopljen normalno (v ohišju in preko USB kabla). Torej, da bi lahko tudi tisti ki bi radi prispevali ampak nočete "shuckat" diska, preverili model. Trenutno nimam Windowsev, niti jih nočem. Bi prosil, da kdo preveri kako je s tem.

Za Linux (uporabljam BunsenLabs, ki bazira na Debian stable verziji, ki uporablja Systemd) bi moral sledeč ukaz pokazati model diska:
sudo smartctl /dev/sda -i

(kjer je "sda" vaš trdi disk)
ampak spet nisem 100%, ali prikaže model diska v kolikor je priklopljen čez USB kabel (v ohišju).

Zdi se mi, da sem povedal vse oz. veliko večino. Upam, da sem komu pomagal pri cenejšem nakupu.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

hojnikb ::

ravnokar nabavil seagate 16TB, kr opazno cenej kot standalone varjanta. notr naj bi bil exos x16, kar potrdim ko ga enkrat shuknem :)
#brezpodpisa

svecka ::

Ne razumem kako imaš lahko notri 6tb disk, če pa kupiš 8tb. Jaz bi rekmaliral in vrnil nazaj.

Rias Gremory ::

@hojnik
Super, hvala!

@svecka
Morda sem nejasno napisal.
Model sem pač skopiral iz nekje, samo kot primer da se vidi kako naj bi zgledal zapis, ki ga bo nekdo sem prilepil. Še enkrat, neko xy šifro diska sem dal, samo kot primer kako naj bi uporabniki Slo-techa sem lepili podatke o njihovih diskih (to sem storil zato ker seveda omenjenega My Booka nimam, da bi lahko preveril dejanski model, ki je notri).
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

CyberPunk ::

Rias Gremory je izjavil:

Stvar, ki je nisem raziskal je ali Crystal disk info pove kateri disk se nahaja notri, v kolikor je disk priklopljen normalno (v ohišju in preko USB kabla). Torej, da bi lahko tudi tisti ki bi radi prispevali ampak nočete "shuckat" diska, preverili model. Trenutno nimam Windowsev, niti jih nočem. Bi prosil, da kdo preveri kako je s tem.

CrystalDiskInfo meni izpise za zunanje diske vse podatke, ki jih izpise pri vgrajenih diskih.

Rias Gremory ::

@Cyberpunk
Hvala za ta podatek. Če želiš lahko v to temo prilepiš podatke, po vzorcu iz začetne objave. :)

EDIT:
Prej sem (prehitro) naročil zunanji disk, STEB8000402 (v trgovini je pred šifro modela dodano še HDSEA, sklepam da je to njihovo označevanje) za €167.85 torej za 21€/TB. Sicer sem po malo brskanja ugotovil, da bom najverjetneje dobil SMR disk notri. Vendar glede na to da imam trenutno samo enega 3TB (razen teh, ki jih imam v trenutnem PCju), ga bom obdržal. Po ceni je bil še zmeraj cenejši kot pri nas, prihranil približno 40€-50€. Javim ko dobim.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

johanblond ::

No, če želite podatke naj nekdo sporoči, kako se preveri v Win podatke (npr. na službenem računalniku Win 10, brez inštaliranja programov).
Western Digital 8TB Elements Desktop externe Festplatte USB3.0 -WDBWLG0080HBK-EESN
https://www.amazon.de/gp/product/B07FNK...
156,51 € (polna cena, s slovenskim DDV in poštnino, neto cena 122,06 EUR), dostavljeno včeraj

Vanadium ::

Samo kot predlog lahko bi se naredil neki google spreadsheet kjer bi se zadeve vpisovala vključno z linkom do izdelka... Najboljš seveda da je v prvi objavi link do spreadsheta

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

Rias Gremory ::

@johanblond
Mogoče https://portableapps.com/apps/utilities... ?
Sicer te strani ne poznam, @hojnik?

@Vanadium
Se strinjam. Bom preveril opcije, uporabi Goolaga bi se rad izognil.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

hojnikb ::

hojnikb je izjavil:

ravnokar nabavil seagate 16TB, kr opazno cenej kot standalone varjanta. notr naj bi bil exos x16, kar potrdim ko ga enkrat shuknem :)

Lahk potrdim da je noter exos. Officially najdrazja stvar v mojem homemade nasu :))
#brezpodpisa

Rias Gremory ::

Če se ti ljubi prilepi podatke v obliki:
[model diska, torej šifra artikla, ki ste ga kupili] [model diska, ki se nahaja notri] [datum nakupa] [cena]

Najbolj mi je važen točen model diska ki je notri in cena.

Verjetno je ST16000NM001G ?
Še uraden PDF za exos x16 diske
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

B34ST ::

Do sedaj sem shuckal samo enega starega 2010 WD My Book 1TB in je bilo kar lahko, sem imel pri roki tisto oranžno orodje za odstranjevanje avtomobilskih plastik.
Sem gledal tudi nove My Booke, ampak se še nisem opogumil, tisto 3.3V pin pa da je lahko SMR, itd.
Je pa res da so moji WD Red 8/12 TB overkill za zunanjo uporabo, ampak so pa vsaj kupiš, priklopiš in dela. Pa 16TB so imeli Seagate Skyhawk normalno ceno, tako da sem kupil 2.
Če bi rabil še katerega, bi res verjetno kupil kakšnega WD My Book in ga shuckal, ampak ne kaže da bom rabil še kakšnega v bližnji prihodnosti. Najprej moram kupit še enega 870 QVO 8TB da zamenjam še zadnja HDD-ja v kompu. To pa košta.

Prvi post je pa izredno kvaliteten za ST standarde, vse pohvale.
i5-10600K | NH-D14 | MSI MAG Z490 TOMAHAWK | F4-3200C14D-16GVR @4000C14
ASUS DUAL RTX 3070 | ADATA XPG SX8200 Pro 2TB | 870 QVO 8TB | 2x WD Blue 4TB
Corsair 600T | Corsair AX760 | G413 | G403 | HP Pavilion Gaming 32

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: B34ST ()

Gapi ::

Pri uporabi adapterja iz molex na sata nimaš problemov z 3.3V. Tako da ne potrebujete rezat kablov in lepit traku čez pine. Res da je malce zoprno ker dodaš možnost okvare adapterja v verigo.
No person is rich enough,to buy back his past.

hojnikb ::

Ali pa uporabiš usb-sata pretvonik, tam tut ni problemov :)
#brezpodpisa

MrStein ::

Rias Gremory je izjavil:


Prej sem (prehitro) naročil zunanji disk, STEB8000402 (v trgovini je pred šifro modela dodano še HDSEA, sklepam da je to njihovo označevanje) za €167.85 torej za 21€/TB. Sicer sem po malo brskanja ugotovil, da bom najverjetneje dobil SMR disk notri.

Na geizhals piše precej zanesljivo, kateri disk je SMR:
https://geizhals.at/seagate-expansion-d...

V temi o SMR pa je bilo še nekaj spiskov o tipu diskov objavljenih.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Rias Gremory ::

Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

LeQuack ::

Če bi interne diske prodajali po normalnih cenah potem tega noben en bi delal. Veliko časa je tudi bilo tako, da je bil ekvivalenten eksterni disk dražji. Potem pa se je obrnilo in sedaj vidijo da interne diske kupujejo firme itd. in so na veliko podražili.
Quack !

Rias Gremory ::

Naročil 2x WD Mybook 8TB, javim.
Cena, samo diski: 301,18 €
Poštnina: 16,30 €
Skupaj: 317,48 €
Cena na TB: 19,84€
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Rias Gremory ::

Trenutno testiram zunanji disk, ki sem ga dobil kakšen teden nazaj. Notri je SMR disk kolikor vem.
Testiram ga v Linuxu (Bunsenlabs 4.19.0) z badblocks. Kot pričakovano SMART podatkov ne morem dobiti skladno z povezavo, ki sem jo prilepil 3 odgovore nazaj.
Vseeno bom pa preveril z badblocks, ziher je ziher.

V kolikor vam badblocks javi napako
badblocks: Value too large for defined data type invalid end block

je potrebno dodati parameter
-b 4096

torej bo končni ukaz izgledal podoben temu
badblocks -b 4096 -v /dev/sda

Napaka naj bi se pojavljala zaradi prevelike velikosti diska oz. ker badblocks še ne zna "pohendlat" takih velikosti.
Vir: https://askubuntu.com/questions/548945/...

EDIT: Če sem prav razbral, badblock z namenom zavrne številke blokov večje od 2^32, več informacij: https://www.spinics.net/lists/linux-ext...
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Pazi, v skladu z mitom boš dobil pri 12TB napako! ;)


(12TB URE myth)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Master_Yoda ::

2 * WD MyBook 8TB (kupljeno par mesecev narazen) - noter je WD80EZAZ - HGST ultrastar white label.
Dovie'andi se tovya sagain.

Zgodovina sprememb…

Rias Gremory ::

@mrstein
Hehe :)

@masteryoda
Hvala ti. Moram res počasi naredit listo.

------
Tale badblocks gre prepočasi. Ne vem ali je kriv SMR ali pa ker imam na USB 2.0, disk podpira 3.0. Po trenutnem trendu in če sem pravilno izračunal bo trajalo 5,4 dni. ;((
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Rias Gremory ::

Zvečer je in mi očitno računanje dela težave. 3,28 dni bo bolj pravilno, no upam da je. :)
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

MrStein ::

Usb2.0 ima hitrost 30 MB/s
3.0 pa... koliko disk nese, torej nekje 150MB/s
Petkrat hitreje.

Je že skoz prišlo? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------

Je že skoz prišlo? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Rias Gremory ::

96,20% :))
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Rias Gremory ::

Očitno sem slabo raziskal delovanje in uporabo badblocks (v nadaljevanju bb) ter koliko časa lahko traja.

Uporabil sem:
sudo badblocks -wsv -b 4096 /dev/sdd


Razlaga:
-w
## Use write-mode test. With this option, badblocks scans for bad blocks by writing some patterns (0xaa, 0x55, 0xff, 0x00) on every block of the device, reading every block and comparing the contents. This option may not be combined with the -n option, as they are mutually exclusive.

-b block-size
## Specify the size of blocks in bytes. The default is 1024.

Za opis ostalih parametrov, ki niso ključni klikni tukaj.

Problem je bil seveda, ker sem domneval stvari. Mi je bilo sumljivo, da je ves čas pisalo "Testing with pattern 0xaa:" pa sem mislil, da sem slučajno v takih trenutkih pogledal... yeah no. ;((

Torej v -w (write-read) načinu bb res izvede samo 1 "pass", ampak vključuje seveda (z navedenimi parametri) pisanje celotnega diska z 0xaa, potem branje in primerjanje, potem pisanje celotnega diska z 0x55, itd. Torej 4x pisanje celotnega diska in seveda 4x branje oz. preverjanje celotnega diska. Fun. ;((
Jaz sem seveda "pametno" domneval da bb vse te operacije naredi "on-the-fly", torej za vsak "korak" naredi zapis, preveri, zapis, itd. Ne.
Če predpostavljam, da branje ne bi bilo bistveno hitrejše od pisanja bi celoten disk preverjal (z navedenimi parametri) približno 26,24 dni (3,28 dni * 8)



Ko sem ugotovil svoj zajeb sem seveda CTRL+C.

Povezave, ki so mi pomagale:
Badblocks man page
How long does badblocks take on a 1TB drive?
How long does badblocks normally take to complete?
badblocks run time

V prihodnosti pa mogoče napišem in testiram kako pohitriti zadevo (-c parameter). :)
Seveda je tudi problem, ker mi matična ne podpira USB 3.0 kar tudi zelo omeji hitrost.

Danes in včeraj so mi prišli še zadnji deli za strežnik tako, da bo kmalu shucking time za 2x WD Mybook. Tega SMR Seagate pa še ne vem kam bom dal.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Rias Gremory ::

Vzet Mybooke iz ohišja je pa mala malica. Rabite 4 kartice ali trzalice. Stare kartice lahko razrežete in dobite več orodja. Ta metoda je prva ki sem jo preizkusil in je verjetno najboljša saj ostane ohišje celo, brez prask.
Če bi kdo raje še kakšno sliko "ven vzemanja" naj javi. :)
Prilagam video:


Moram dobiti še Kapton trak ali pa molex -> SATA adapter.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

darkolord ::

Kaj pa potem delaš z ohišjem? :)

Rias Gremory ::

V primeru, da je z diskom kaj narobe ga moraš poslati WDju v izvirnem stanju, če hočeš da ti priznajo RMA oz. garancijo (je to isto?). Torej je dobro shraniti ohišje vsaj za čas garancije. Sicer naj bi nekaterim baje uspelo RMA-jat brez ohišja... samo ne verjamem.

Poleg vodiča za odpiranje ohišja sem nekje zasledil tudi, da se lahko ohišje uporabi z drugimi diski, vendar je potrebno 2 pina pri nekem čipu prekiniti, sicer ne dela. Sem pa prebral, da se v tem primeru disk še zmeraj vrti tudi, če se v Polknih "varno odstrani" disk.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

PARTyZAN ::

Kupil sem 2x WD Elements 10TB:

[WDBWLG0100HBK-EESN] [WD101EDAZ] [1.03.2021] [176,33€]

Disk ni polnjen s helijem. Med expandanjem poola na Synologyju ima en disk 47°C, drugi pa 45°C. Za primerjavo, stara HGST HDN726040ALE614 4TB diska imata 43°C in 46°C.

Aja, pa reč je res hudo simple za shucknit. V Synology NASu tudi deluje brez 3,3V "moda" :).

Rias Gremory ::

Ekola, na hitro narejeno v Goolag preglednicah.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/...

EDIT: Svoje shuckane mybooke sem že vstavil v preglednico. So "white label", WD80EDAZ.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

Cveto ::

Leclerc ima 6TB Seagata za 114 eur (127 minus kupon). Po moje kar ok cena.

Rias Gremory ::

Hvala za opomnik. Velika verjetnost je, da je notri SMR disk, ki je bolj primeren za arhiv.

Sicer je pa cena tam tam, bolj ugodna kot Mlacom ali Funtech, na Mimovrste je 120€.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

floyd1 ::

Dobra tema. Mogoče bi bilo treba v tabeli dopisati še, ali je HDD SMR ali CMR.

Fajn cene imate to. Jaz sem sicer raje nabavil Toshibo NAS N300 8TB, a je seveda cena po TB precej višja, kot pri vas (27 eur). Poglavitni razlog je bil, da sem "za ziher" hotel CMR disk.

Pri zunanjih žal nikoli ne veš, kaj dobiš, tudi če ti nekdo potrdi CMR, lahko proizvajalec v naslednjo serijo že vtakne SMR. Še imena produkta ne spremenijo.

poper ::

[WDBBGB0080HBK-EESN] [WD80EZAZ] [06.11.2019] [142,15€]

Rias Gremory ::

@ediii
Hvala.

@hojnikb
Se ti da potrditi, da je tvoj model diska ST16000NM000J? Druga možnost je pa ST16000NM001J ki je pa "SED Model FastFormat (512e/4Kn)" kar nimam pojma kaj je. Šifro artikla, torej zunanjega diska bi tudi prosil in seveda ceno. Hvala.

@floyd
Zaenkrat sem upošteval predlog. Malce sem bil proti ker je že dosti drugih spiskov kateri diski so oz. niso SMR. Spodaj sem dodal še meni znane spiske diskov, ki so oz. niso SMR.

EDIT2: Za WD diske se avtomatsko domneva, da so vključno z 8TB in navzgor CMR. Seveda je čisto možno, da se to v prihodnosti spremeni.
Sem pa že opazil Seagate 8TB SMR disk.
Za ostale proizvajalce se verjetno lahko domneva, enako kot za WD vendar previdnost ni odveč.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

floyd1 ::

Za WD diske se avtomatsko domneva, da so vključno z 8TB in navzgor CMR


Hmmm, zanimivo je to. Navadni WD red naj bi bili SMR in obstaja tudi 8TB različica. Je ta torej ta CMR? "Red pro" serija so sigurno CMR.

Rias Gremory ::

Si ziher da obstaja 8TB verzija navadnega WD reda?
V njihovi trgovini so samo do 6TB.


EDIT1:
Glede moje izjave, da so WD diski, ki so 8TB ali več CMR sem se opiral na List of known SMR drives | TrueNAS Community, kjer je zadnji vnos za WD pod oznako diska navedeno "various" in v naslednjem polju:
All 2-6TB external drives - Elements, My Book, Easystore, etc. Precise models vary and are not guaranteed; assume SMR in capacities below 8TB.

Glejte tudi opombe 12 in 14 iz povezave, ki sem jo prilepil.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

floyd1 ::

Imaš kar prav, sem malo pregledal net in 8TB (wd80efax) je v nekaterih trgovinah označen kot red, v drugih pa "red plus"... Plusi pa so sigurno CMR.
Je pa zanimivo, da sta diska z manjšo kapaciteto a isto "efax" oznako že SMR. Je kar malo zmede tu.

Rias Gremory ::

Ja, tudi trgovine se kdaj zmotijo in napačno navedejo ime artikla.

Razpredelnica WD Red linije diskov:


vir: https://blog.westerndigital.com/wd-red-... (je tudi v razpredelnici)
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

umetnic ::

Jaz jih lupil, dokler so v garanciji in je dovolj USB3 portov, ne bom.
So mi šli recimo trije WD Elements 5TB v roku parih mesecev in ravno izven garancije, tako, da pričakujem ta trend tudi pri 6TB in več...

Bi pa dodal, da sem recimo v zadnje pol leta na Amazon.de kupil 2x14TB, 1x8TB, 1x10TB - vse WD Elements.

10TB WDBWLG0100HBK-EESN se na idle pregreva in je šel nazaj.
8TB WDBWLG0080HBK-EESN se na idle pregreva in je šel nazaj.
Oba tudi zelo glasna. Vsi moji starejši 6TB, 5TB, 4TB, 2TB WD Elements'i so praktično neslišni.

Oba na sobni temperaturi brez problema v mirovanju dosežeta čez 50 stopinj....če se pa kaj prenaša pa gresta brez problema čez 65°C.

Oba 14TB pa sem obdržal. Hard disk sentinel javlja pri obeh Helij. (Na sploh toplo priporočam uporabo tega programa, saj brez problema javlja S.M.A.R.T. za USB diske.)

WDC_WD140EMFZ-11A0WA0 je bil kupljen konec 2020 za 219eur v času Prime akcije.
Tih, brez dodatnega hlajenja se greje vsaj 10 stopinj manj kot 10 in 8TB.

WDC_WD140EDFZ-11A0VA0 je bil kupljen par dni nazaj za cca 250 eur. Upal sem na enak model, a za razliko od gornjega je tale absolutno drugačen v smislu, da ga slišim, takoj ko vstopim v sobo. Ima tak nizkofrekvenčni broom. Ledica pa je bistveno svetlejša. Greje se podobno.
Obdržal ga bom samo zato, ker bo priklopljen na server, daleč stran od mojih ušes.

Če bom kupil še kaj bo to definitivno še en 14TB, ki je kot kaže sweet spot v EU trenutno.

Dolgoročno pa ne dam več nič na QC od WD-ja. Čista loterija so postali ti zunanji diski...:)
Backup not found: ( A )bort ( R )etry ( S )lap nearest essedi.it seller.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: umetnic ()

KTr1sk ::

Preden karkoli priklapljam bi rad tukaj vprašal,
tole imam doma in verjetno brez softwara ne bo delovalo oz kako bi to lahko uporabil



hvala
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

pegasus ::

Kaj ima "tole" veze z lupljenjem diskov? Vprašaj v NAS temi, poišči model "tega" in pogooglaj navodila.

Vanadium ::

KTr1sk je izjavil:

Preden karkoli priklapljam bi rad tukaj vprašal,
tole imam doma in verjetno brez softwara ne bo delovalo oz kako bi to lahko uporabil



hvala


Zgleda kot klasičen NAS. V kolikor je notri x86 x64 procesor lahko gor daš kaki OMV ali podobno zadevščino. Kakor rečeno pogoglaj tip da vidiš kaka arhitektura je in potem dalje raziskovat.

stara mama ::

Kaj pa naredite v primeru, ko ima disk USB konektor?
Slika sicer ni moja, predvidevam da je v mojem elements 1.5gb enako

GupeM ::

Nič.

Sicer se pa to ponavadi dela s 3,5" diski, ki pa so običajni diski s SATA to USB adapterjem. Mislim, da imajo tele nalotane USB konektorje samo 2,5" variante.

Mene pa zanima, kaj je trenutno in za Shucking. Pred nekaj meseci sem kupil enega WD-ja, 8TB, pa noter ni bil WD red, ampak je nek drug. Glasen kot hudič, pa 10 °C toplejši od WD red. Rabil bi za NAS. So kje v teh zunanjih diskih IronWolfi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

MrStein ::

Pogledaš na kaki bolj živ forum, kjer folk objavlja, kaj shuck-a?
Recimo https://forums.unraid.net/ in podobno.

Ali pa komentarje na izdelke v kaki bolj prometni trgovini (amazon...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mat11 ::

https://www.amazon.de/-/en/Western-Digi...
Danes dobil in ga odprl notri je wd101edbz. Ravnokar sem ga dal v pc in sedaj kopiram podatke nanjega. Trenutno dela bp. Pri novejših wdjih ni potrebno modati 3v linijo.
mat

Wizem ::

Ima kdo informacijo, kateri diski se skrivajo v 8tb Intenso Memory Centrih?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

zunanji disk (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
9711157 (2065) Rias Gremory
»

Ugotoviti ali ima disk SMR?

Oddelek: Strojna oprema
456295 (2857) B34ST
»

Proizvajalci diskov zaloteni pri zavajanju s SMR tehnologijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
8418432 (11241) Wazzock
»

Trdi diski 2019 - število plošč (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
5810003 (5890) GR2

Več podobnih tem