» »

Ugotoviti ali ima disk SMR?

Ugotoviti ali ima disk SMR?

MrStein ::

Se da kako preprosto ugotoviti ali ima disk Shingled Magnetic Recording (SMR)?

V smislu nekakšne analize diska, ki je priklopljen na PC.

Baje je linearno pisanje velikih količin 2-3 krat počasnejše kot standardno.

Povod:

MrStein je izjavil:

Zanimivo, Seagate datasheet trdi, da ima TGMR,
medtem ko geizhals pravi: Aufnahmeverfahren: Shingled Magnetic Recording (SMR)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

konspirator ::

Verjetno je Seagate datasheet bolj pravilen kot ena xyz agregator.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

"Verjetno" zame ni dovolj dober ;)

http://thewirecutter.com/reviews/the-be...

Slika:


Sicer je to 4TB model.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Zgleda da sta dobra indikatorja SMR:
- 10 krat večji rezultat v CrystalDiskMark 4K write napram read (slike spodaj)
- mali access time pri testu pisanja z HDTune & co

Tule je test SMR diska: http://goughlui.com/2015/05/24/review-s...
in za primerjavo navadnega: http://goughlui.com/2014/06/20/4tb-head...

Slike CDM:
 SMR disk

SMR disk


 "navaden" disk

"navaden" disk

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Rezultat testov (več tule):



root@sysresccd /root % dd  if=/dev/zero of=/dev/sda  bs=1M  count=1024
1024+0 records in
1024+0 records out
1073741824 bytes (1.1 GB) copied, 16.6437 s, 64.5 MB/s
root@sysresccd /root % dd  if=/dev/null if=/dev/sda  bs=1M  count=1024
Tu je rezultat okoli 180 MB/s , se je nekako zgubilo med copy-paste


Torej je disk 99,9999% SMR.

Write test:


Opazimo sumljiv Access time pod 1 ms.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

Write test z HD_Speed:


Kopiranje 60GB fajla na disk (bi verjetno šlo še hitreje, če ne bi source disk omejeval):


Poanta: pisanje ni nujno vedno 3 krat počasneje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

Skylight--A Window on Shingled Disk Operation

TODO: test CDM z fajlom večjim od cache:

The drives use a persistent disk
cache of 20GiB and 25GiB on the 5TB and 8TB drives,
respectively, with high random write speed until the cache
is full. The effective cache size is a function of write size
and queue depth.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

MrStein je izjavil:


TODO: test CDM z fajlom večjim od cache:

Evo:

 1GB test file

1GB test file



 32GB test file

32GB test file



Ni videti razlik.
Poskusimo z daljšim testom: CDM nima take opcije (ali ne najdem)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Han ::

Jaz opažam, da se SMR disk, priklopljen na USB, drugače obnaša kot priklopljen direktno na SATA. Slednji se pri zapisovanju hitreje "upeša" in potem nadaljuje z nižjo hitrostjo.

Gr8t ::

Če imaš enkrat zapisano, se pravi ga imaš kot arhivski disk pospravljenega v omari, kakšne so slabosti če vsake toliko časa kaj skopiraš iz njega na notranji disk?
Ker tole je precej poceni disk (vsaj napram dvema 4TB):
https://funtech.si/si/vsi-oddelki/komp/...

Seveda ker je SMR ima samo 4 namesto 6 plošč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gr8t ()

MrStein ::

Hmm, tole je 178 EUR, pa še niti SMR ni: https://funtech.si/si/vsi-oddelki/komp/...

Na Amazon pa je 160 EUR.

PS: Svetujem da nadaljuješ v temi "Nakup HDD"
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

st12 ::

Bom nadaljeval v tej temi, ker vsebuje več informacij glede SMR kot nedavno odprta:
Čudno delovanje novega trdega diska (Toshiba P300 4TB))

Zaradi razloga ker je začel WD120EFAX po enem tednu povzročati vibracije, sem dal v računalnik 4x Seagate BarraCuda 8 TB, ST8000DM004. Ko začne vibrirat, ne moreš rešit, saj kmalu so mi tudi ti štirje Seagati, ampak sem našel na Amazonu Sharkoon Vibe Fixer. Glede tega so v 3,5" kletkah ok največ 4TB s tremi ploščami (z gumicami, brez bi dajal največ 1TB). Sam prisegam na WD Blue WD40EZRZ, mogoče so ok tudi še WD60EZRZ, ampak mi pri teh ne ustreza cena glede na velikost.

Prve 3 Seagate 8TB sem imel najprej za cold storage. Vse sem zapolnil do vsaj 90%. Med kopiranjem so se ene 3x povsem ustavili. Škoda ker takrat nisem vedel da gre za SMR problem in nisem pogledal koliko sem lahko zapisal naenkrat, ampak glede na to da so se mi ustavili samo 3x, že mora biti okol 4TB. To sem rešil tako da sem dal cancel v Total Commander in začel še enkrat kopirati.
Tako da za cold storage še ni takih problemov, ampak vseeno čudno da imajo še za ta namen probleme.

Potem v računalniku se je pa že prvi dan 23.6. zjutraj, pa sem dal kopirati 22.6. zvečer, eden od diskov povsem ustavil. Potem sem resetiral, ker sem mislil da moram inštalirati gonilnike za Marvel krmilnik (imam ASUS P67 PRO s 6+2 SATA porti, prva 2 sta na Marvel). Disk je potem spet začel delati.
Potem je bil 3 dni mir, 27.6. se je pa začela katastrofa in sem povsem izgubil živce. Drugi disk se je upočasnil na 1 MB/s, na tega je poleg kopiranja podatkov zapisoval še AirDC++ (takrat nisem vedel, problem glede črk pogonov, ker sem imel ene download bundle ustvarjene že prej za disk G), ampak samo z nekih 1 MB/s.
S tem diskom sem probal dati ponovni zagon, ampak ni nič pomagalo. 29.6. sem ga formatiral in je spet začel delati normalno naprej.
Tako da se SMR diska ne da za vedno upočasnit, in čeprav jih ne bom nikoli več v življenju dajal v računalnik, še za zunanjo uporabo jih ne bi več kupoval, me vseeno zanima,
ali se jih da brez formatiranja spraviti na prvotno hitrost?

Ostali trije so se pa upočasnili na 30-35 MB/s namesto običajnih 90-100 MB/s, se pravi prvi post drži.

Zdaj sem kupil 2 taka:
https://www.computeruniverse.net/en/sea...
SkyHawk zato, ker za ceno BarraCuda 12TB dobiš SkyHawk 16TB, Exos in IronWolf sta pa po uradnih podatkih precej glasnejša.

MrStein ::

Ker imaš tak stari SATA kontroler, je možno da je kaka nekompatibilnost.
Windows je up to date?

Sicer pa reklamacija/vrnitev.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

sbawe64 ::

Preizkusi hdd na plati z novejšim sata čipovjem.

st12 ::

Glede 1 MB/s je povsem normalno in karakteristika teh diskov, seveda v najslabšem primeru:
https://nfgworld.com/seagates-smr-hard-...
Ampak če se je meni zgodilo v enem tednu, moraš biti res nezahteven uporabnik.
Saj po formatu zdaj dela 160 MB/s in verjetno bo dokler bo samo 50-80% zapolnjen. Sta pa že od včeraj 2 zunaj v Orico škatlah.

Drugače je pa P67. Pa kakor sem bral Windowsi tretirajo SMR diske (vsaj tiste, ki so device managed) povsem enako kot CMR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: st12 ()

st12 ::

Sicer pa sploh nima veze kakšna je hitrost, v vsakem primeru bo kmalu potem, ko ga začneš uporabljat manjša kot pri CMR, tako da so za always on uporabo (ali v PC-ju ali NAS-u) nesmisel.
Kot je napisal Han v sosednji temi:

Han je izjavil:

Če želiš hitrost in konsistenco, rabiš CMR oziroma PMR disk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: st12 ()

MrStein ::

st12 je izjavil:

Glede 1 MB/s je povsem normalno in karakteristika teh diskov, seveda v najslabšem primeru:
https://nfgworld.com/seagates-smr-hard-...

Ta članek je iz leta 2016 in je uporabil Linux.
Da so imele starejše verzije linux-a težave z SMR diski, pa je znano.
Iz članka: I don’t recall my Windows 7 box having the same problem

Ravno tako je znano, da obstajajo kompatibilnostni problemi med generacijami SATA. (saj veš, da so na ene diske celo dali jumperje za izklop novejših funkcij, ker na starejših sata čipsetih sicer niso delali? link)

Še enkrat:
- test na novejšem kontrolerju, da izključiš težavo s kontrolerji
- reklamacija
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

st12 je izjavil:

, me vseeno zanima,
ali se jih da brez formatiranja spraviti na prvotno hitrost?

Pustiš nekaj ur na miru, da si pospravi zadeve. Torej tačas ne dostopaš do vsebine.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

HotBurek ::

Jst sem iskal SMR na Corsair Force 3, pa jih ni našlo. Je pa našlo SSD. Ta je bil eden.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

st12 ::

MrStein je izjavil:

st12 je izjavil:

, me vseeno zanima,
ali se jih da brez formatiranja spraviti na prvotno hitrost?

Pustiš nekaj ur na miru, da si pospravi zadeve. Torej tačas ne dostopaš do vsebine.

OK, to ni sprejemljivo, vsaj za notranje diske ne. Čeprav mislim da sem mu pustil dovolj časa da se nadiha, nekih 24 ur sigurno. Preden sem naredil format je bil še vedno na 1MB/s.
Ne mislim se zdaj zafrkavat in priklapljat na druge plošče, v Orico postaji bodo že delali tako hitro kot pač bodo. Reklamirat tukaj tudi nimam kaj, saj po formatu
Zdaj je glavno je da nas čim več ve za slabosti SMR.

Bodo pa očitno od sedaj naprej istočasno tako CMR kot SMR, tako da se ti za bat da bodo povsem ukinili CMR. 2026 bodo CMR okol 50TB, SMR pa okol 80TB:
https://www.computerweekly.com/microsco...
https://wccftech.com/seagate-reveals-pl...

Lol, HotBurek, are you on acid?

MrStein ::

st12 je izjavil:

Reklamirat tukaj tudi nimam kaj, saj po formatu

Zakaj pa potem jamraš že 3 dni?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

st12 ::

Seveda je treba jamrati, če ne drugega, da se ne nategne še kdo drug.
Jaz sem s trenutno ureditvijo zadovoljen, v PC-ju imam 2x WD40EZRZ, ki sta še največ da jih lahko daš v navadne kletke. Mogoče še WD60EZRZ, ampak cenovno niso tako ugodni, skoraj 2x dražji za 50% prostora več.
2x Seagate SkyHawk AI 16TB sem pa včeraj montiral v Sharkoon Vibe Fixer, res dobra zadeva. Drugače bi se z diskoma z 9 plošč tresla cela soba.
So pa ti edini nad 6TB, da imajo samo 18-20 dB v idle ter 26-28 dB seek. Seveda mi je bilo že pred nakupom logično, da ne bodo tihi, če jih montiram v kletko, fizike pač niso mogli prelisičiti.
Npr. WD40EZRZ ima 23/27 dB (zelo tih), WD60EZRZ pa 25/28 dB. Pa WD Red WD100EFAX, WD120EFAX in WD140EFFX tudi niso slabi z 20/29 dB.
Da sem vse to ugotovil, sem zapravil okol 4.000EUR. Saj do sedaj še v katerokoli stvar sem se poglobil, sem šel all out. Ampak do sedaj sem se po dveh letih še vedno umiril, tudi z diski kaže da bo tako, ker sem jih začel kupovat septembra 2018, ni pa videti da bi jih potreboval še več.

Hitrost konstantno 100 MB/s, brez kakršnegakoli ustavljanja.

Te Seagate 8TB SMR sem pa vse formatiral s quick format, bom še poročal kako se bodo obnašali, ko jih bom polnil. Prej je bil problem, da jih nisem povsem spraznil, ker nisem imel dovolj praznega prostora na drugih diskih, ampak sem imel že od prej gor podatke, ki sem jih sproti premikal na druge diske, vmes pa kopiral že nove podatke. Itak da je bilo to preveč za SMR, moraš začeti iz sveže formatiranega. Na tistega, ki se je ustavil na 1 MB/s, sem pa vmes nevede še downloadal, tako da tudi ni čudno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: st12 ()

MrStein ::

Na mojem ST8000DM004-2CX188 , ki je 99,9% poln (3 GB je še prosto) dela OK:



Kot rečeno: ali nekompatibilnost ali defekt(reklamacija)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

GR2 ::

MrStein je izjavil:

Zgleda da sta dobra indikatorja SMR:
- 10 krat večji rezultat v CrystalDiskMark 4K write napram read (slike spodaj)
- mali access time pri testu pisanja z HDTune & co

Tole si pa dobro ugotovil, vidim da vse to velja.


Na mojem ST8000DM004-2CX188 , ki je 99,9% poln (3 GB je še prosto) dela OK

Ampak neka slabost mar mora bit? Ker če ne se nebi noben sekiral za SMR.
Če si vse to zapisoval samo prvič, je drugače kot pa če si že večkrat prepisoval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GR2 ()

Vuli ::

je slabost je, počasni so kot hudič. mam 1, ki je bil v seagate expansion 5 tb, na najem piše samo desktop hdd
S.M.A.R.T.: ST5000DM000-1FK178
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vuli ()

MrStein ::

GR2 je izjavil:


Ampak neka slabost mar mora bit?

Misliš razen tistih, o katerih je bilo kar nekaj člankov na prvi strani časopisov?


Če si vse to zapisoval samo prvič, je drugače kot pa če si že večkrat prepisoval.

Ta disk je bil v celoti prepisan že nekajkrat.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

GR2 ::

Kaj ti sploh hočeš povedat, da je ta disk primeren za notranji disk in da ni nič počasnejši kot CMR?

To na žalost ne drži.
https://forums.unraid.net/topic/76317-v...
My SMR drives (i have 5 of them) all offer average sustained speeds between 30mb/s and 40mb/s.

Enake hitrosti sem dosegal jaz, to je celih 3x počasneje kot CMR.

Potem je pa še ta problem, ko se pogon povsem ustavi:
https://www.reddit.com/r/DataHoarder/co...
You WILL experience awful performance, at less than 2MB/s and worse with an average IO rate of at least 1200ms per operation on current generation SMR drives if you start writing to a sector which was previously populated with data (Even if you deleted stuff to make room, the drive will still do it to the past remains)

You can reach 100% full, delete stuff to make room, and write... the moment you start writing new data, SMR will kick in anyway on the orphaned (deleted) blocks of the past and you will instantly suffer the less than 2MB's speed problem. SMR doesn't know that you "deleted" a file in your favorite filesystem of choice, the blocks are still there.

This is likely what OP is experiencing and it's a design choice of manufacturers using SMR for hard drives.

The only "True" way to reset SMR history is by issuing a secure-erase command to an SMR enabled drive, and that of course removes all data on the drive.

We pray that a TRIM-like command for SMR drives will become standard to mitigate the slow nightmare that is SMR. Because if you "delete" things right now.. the disk doesn't know that and does SMR read>re-write operations anyway.


Zaradi mene tudi če vse to kar piše uredijo, dejstvo je da bodo v vsakem primeru počasnejši od CMR, in pri že tako počasnih in velikih diskih (tudi vedno večjih, v naslednjih 10 letih bodo šli proti 100 TB) se pozna vsakih 10 MB/s.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GR2 ()

Vuli ::

hiter je samo dokler je prazen. ko je enkrat 75% poln, bog ti pomagaj.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

MrStein ::

Zgoraj sem dal benchmark 99% polnega.
Nič ni počasen.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

GR2 je izjavil:

Kaj ti sploh hočeš povedat, da je ta disk primeren za notranji disk in da ni nič počasnejši kot CMR?

Če bi jaz to rekel, bi to lahko citiral.

Kaj je SMR, je lepo napisano v tej temi, večkrat. Lahko pa se napiše povzetek...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

B34ST ::

MrStein je izjavil:

Ker imaš tak stari SATA kontroler, je možno da je kaka nekompatibilnost.

V bistvu si imel prav (vidim da sem imel zgoraj že 3 različne ST račune), je bil problem P67. Danes bo sedaj v roku ure ali dveh zapisal celih 4TB (ne TiB, to je 4,4) brez da bi zmanjšal hitrost. V bistvu sem imel take izkušnje že prej v USB-SATA postaji. Nekaj sem pisal da se je dalo zapisati 4TB v enem kosu, potem sem moral pa prekiniti in nadaljevati.
Ampak kaj ko je konstantna hitrost vedno okol 30 MB/s, za zapisat 4TB bo rabil vsaj 40 ur. Ker imam računalnik v isti sobi kjer spim sem moral 2 večera poslušat škrtanje 16TB diska v zunanji postaji iz katerega sem bral (noter v ohišju pri kopiranju sploh ni bil glasen), z zamaški ravno da se še da zaspat (itak so bili včeraj v sosednjem stanovanju spet glasni, tako da je bil včeraj ropot diskov še dobrodošel).
Je pa tudi res da sem imel sedaj 4 mesece na dveh 16TB CMR diskih vedno iste podatke, ko je bilo enkrat na obeh zapisanega 15TB, sem jih premenjal mogoče 5%. Tako da ko bo enkrat vse zapolnjeno, pričakujem da ne bom imel problemov, razen tega da bom moral vsakič 4x dlje čakat. Moram narediti test kopiranja enega 10GB filma CMR-CMR in SMR-SMR, da vidim točno kolk je razlike.

Ampak nimam kaj, probal sem že praktično vse diske. Daleč najboljši notranji disk je WD Blue WD40EZRZ, tega ne boš nikoli slišal, edino če pač izvajaš AAM test v HD Tune bo seveda bolj slišen kot 1TB diski, ampak to se da komot zaspat zraven tudi če bi celo noč delal seek test. WD60EZRZ je brezveze pri ceni 176EUR proti 90EUR, to je praktično x2 cena za 1,5x večjo velikost, pa še vsaj 10% bolj glasen je.
Večji kot 6TB so pa vsi glasni, vključno s tem Seagate Barracuda ST8000DM004. Sam po sebi še ni glasen, edino vibracije na ohišju povzroča.

Na elastikah sem pa sprobal samo Seagate SkyHawk 16TB. Dolgo časa sploh ni bilo nekih problemov, od začetka julija pa do 25.10.2020. Nekaj je v idle pomalem škrtal, ampak med seekom pa ni treslo ohišja.
25.10. sem dal ven srednjo 3,5" kletko (ta povezuje 5,25" kletko kjer imam diske na elastikah ter spodnjo 3,5" kletko) in od takrat naprej nisem mogel več utišat vibracij ohišja, niti ko sem dal kletko nazaj. Edino kar sem ugotovil da prekine vibracije je, če pridržim grafično noter ali pa pritisnem na ploščo ohišja za matično ploščo.
Kakorkoli, 16TB v PC-ju je vsekakor kot pošast, ki se lahko vsak čas prebudi.

WD120EFAX je bil drugače kar kultiviran, poleg vibracij v 3,5" kletki. Če bo dopuščal čas, bi lahko probal enega montirat v še tretjega Sharkoon vibe fixer. Ampak so tako predragi, da bi jih kupoval, na zunanjih treh imam pa že druge podatke, ki jih res ne mislim premikat npr. na 16TB.

Sicer se pa SSD-ji že lepo cenijo, ko bo cena padla za 2x iz trenutnih 800EUR za 8TB, bom vsekakor začel razmišljat o nakupu vsaj dveh, če ne štirih. Pričakujem da bo to v roku 2-3 let.
https://geizhals.at/?fs=samsung+870+qvo...
Glede glasnosti sem zdaj sicer že kar uredil, glede hitrosti 30 MB/s pri dveh SMR pa tudi ne bo tak problem, ker pričakujem da bom na tedva zapisal kvečjem 50GB na teden, to je pa za pol ure kopiranja.
i5-10600K | NH-D14 | MSI MAG Z490 TOMAHAWK | F4-3200C14D-16GVR @4000C14
ASUS DUAL RTX 3070 | ADATA XPG SX8200 Pro 2TB | 870 QVO 8TB | 2x WD Blue 4TB
Corsair 600T | Corsair AX760 | G413 | G403 | HP Pavilion Gaming 32

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: B34ST ()

filip007 ::

Vzameš pač WD Black, ta sigurno ne bo SMR. Seagate ne kupujem...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

B34ST ::

Black ima pri vseh večjih, 4-10TB, 36 dB, 2TB in manjši pa sedaj tako niso več uporabni, ker jih je že zamenjal SSD. Na šihtu Blacka nisem še nikoli slišal, edino že dolgo let nazaj, če sem bil sam zvečer ali pa v soboto. Za doma pa to ni, to so že praktično industrijski diski. Oglaševani so za performance ali gaming, ampak sedaj v dobi SSD ne vidim uporabnosti.

Drugače tisto s kopiranjem 4TB se je končalo dobro. Potem z nadaljnjimi 3,5TB pa že ne več tako dobro, včeraj sem moral prekiniti kopiranje, ker je padlo na 400 KB/s. Potem je delalo ok dokler nisem dobil BSOD-ja enkrat zvečer, ampak to je že druga zgodba, sem mislil da sem se jih že rešil. Zjutraj sem potem videl 1 MB/s, če bo tako še ko pridem domov, ne vem kaj bom naredil da ga spet spravim na "normalno" hitrost.
Ampak zaspat se pa da sedaj, 8TB 5400rpm SMR s 4 ploščami je kot uspavanka proti 16TB 7200rpm z 9 ploščami. Pa še to je precej na limitu, tako da v računalnik ne dajem več diska z več kot 4 ploščami.

Tako da moja priporočila za montažo v PC ostajajo:
WD Blue 4TB WD40EZRZ CMR
Seagate BarraCuda 8TB ST8000DM004 SMR (samo če imaš dovolj živcev in bodo podatki na disku več ali manj isti, če imaš dovolj SATA portov je boljše 2x WD Blue 4TB)
i5-10600K | NH-D14 | MSI MAG Z490 TOMAHAWK | F4-3200C14D-16GVR @4000C14
ASUS DUAL RTX 3070 | ADATA XPG SX8200 Pro 2TB | 870 QVO 8TB | 2x WD Blue 4TB
Corsair 600T | Corsair AX760 | G413 | G403 | HP Pavilion Gaming 32

filip007 ::

Aja, pa kakšna jajca so zdaj to, sem samo opazil, da imajo nekam majhne spominske predpomnilnike pri večjih diskih.

WD Green so potem samo še za v kanto dobri, da ne bo to kdo kupoval.

Hvala za informacije, še nisem vstopil v tak visok rang podatkov in mi 3x WD Blue zadošča, so še pod 1TB.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

filip007 ::

Google je našel ta spisek, tako da vsaj nekaj...
https://nascompares.com/answer/list-of-...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

kixs ::

Za arhive delat so cist ok.

B34ST ::

Ma jaz sem ga preklinjal včeraj. 4TB zapiše brez problema. Potem se je pa začela norija, prvič sem moral dati preklic kopiranja, ker se je ustavil na 400 KB/s, potem je delalo normalno naprej.
Potem ko sem bil na 5,7 TB zapisanega in 1,6 TB prostega, je pa Total Commander javil napako, da sem ga moral zapreti. Videlo se je samo še prva dva nivoja map, vse datoteke so imele 0 B ter disk je oddajal klikajoč zvok.
To sem lahko rešil samo z zaustavitvijo sistema, ponovni zagon ni pomagal. To sem moral narediti 5x po kopiranju enih 50-100 GB. Sedaj imam še 1 TB prostega in vsaj nekih 500 GB še za zapisati.

Lahko da je samo s tem kaj narobe, to bom dobro videl ko bom zapolnjeval še drugega. Lahko tudi da je problem samo v tem Seagatovem modelu. Drugače imam 4 enake in sem jih že vse vsaj enkrat uspel celotno zapolnit, ampak ne brez nekih problemov, še najmanjši problem je bil da se kopiranje ustavi in moraš začeti še enkrat.
Vsekakor velja da so SMR problematični, s CMR nisem imel enega problema. Arhiv gor ali dol, podatke moraš vseeno najprej zapisati.
Tedva še zapolnim, potem pa vsaj v računalniku (za zunanji arhiv bodo uporabni še 10-20 let) ne tikam več HDD-jev dokler se ne pocenijo SSD-ji na nekih 200EUR za 4TB in 400EUR za 8TB. S tremi 8TB bi bil že kar zadovoljen in če bo moj proračun dopuščal, sem pripravljen odštet 1200EUR.
i5-10600K | NH-D14 | MSI MAG Z490 TOMAHAWK | F4-3200C14D-16GVR @4000C14
ASUS DUAL RTX 3070 | ADATA XPG SX8200 Pro 2TB | 870 QVO 8TB | 2x WD Blue 4TB
Corsair 600T | Corsair AX760 | G413 | G403 | HP Pavilion Gaming 32

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: B34ST ()

Vuli ::

Seagate?
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

B34ST ::

Ja, to govorim za Seagate BarraCuda 8TB ST8000DM004 SMR. Toshiba in WD imata SMR tako samo 2-6 TB, za te velikosti je brezveze, če lahko dobiš CMR.
i5-10600K | NH-D14 | MSI MAG Z490 TOMAHAWK | F4-3200C14D-16GVR @4000C14
ASUS DUAL RTX 3070 | ADATA XPG SX8200 Pro 2TB | 870 QVO 8TB | 2x WD Blue 4TB
Corsair 600T | Corsair AX760 | G413 | G403 | HP Pavilion Gaming 32

MrStein ::

B34ST je izjavil:

Ma jaz sem ga preklinjal včeraj. 4TB zapiše brez problema. Potem se je pa začela norija, prvič sem moral dati preklic kopiranja, ker se je ustavil na 400 KB/s, potem je delalo normalno naprej.
Potem ko sem bil na 5,7 TB zapisanega in 1,6 TB prostega, je pa Total Commander javil napako, da sem ga moral zapreti. Videlo se je samo še prva dva nivoja map, vse datoteke so imele 0 B ter disk je oddajal klikajoč zvok.
To sem lahko rešil samo z zaustavitvijo sistema, ponovni zagon ni pomagal. To sem moral narediti 5x po kopiranju enih 50-100 GB. Sedaj imam še 1 TB prostega in vsaj nekih 500 GB še za zapisati.


B34ST je izjavil:

MrStein je izjavil:

Ker imaš tak stari SATA kontroler, je možno da je kaka nekompatibilnost.

V bistvu si imel prav (vidim da sem imel zgoraj že 3 različne ST račune), je bil problem P67.



Ti res po vsaki ceni hočeš izgubiti te podatke, kaj?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

B34ST ::

Ti podatki so podvojeni, tako da nimam kaj zgubit. Drugače je po 36 urah pavze zapisal 205 GB in potem po 24 urah pavze 140 GB. Čudno da se tako ujema, kot da bi res veljalo 5,5-6 GB na uro, ko si enkrat čez 75% zasedenosti. Ene 8x sem do sedaj moral ugasniti računalnik.
Event Viewer je poln "disk" opozoril:
An error was detected on device \Device\Harddisk1\DR1 during a paging operation.

Tako da ne vidim zakaj ne bi mogel tako nadaljevati še za enih 500 GB kolikor imam še za zapisati. Ni mi pa jasno kaj ta disk čara, vmes najbrž nekaj sortira. Ker če začneš s kopiranjem takoj po zagonu, se bo takoj ustavil oz. pri max 10 GB.
Meni je kar neki ta SMR, tele 4 bom še ponucal kar se jih da, zunanja 2 mi lepo služita ker v glavnem samo berem iz njih. Glede drugega notranjega moram samo še ugotovit če bo pokazal enake simptome kot prvi.
Zaenkrat kaže da teh diskov ne smeš zapolniti več kot 75-80%. Ampak jaz se ne dam, bom stlačil gor podatke pa naj stane kar hoče. Da bi še kdaj katerega kupil, mi bodo pa morali oni plačat in ne jaz njim.
i5-10600K | NH-D14 | MSI MAG Z490 TOMAHAWK | F4-3200C14D-16GVR @4000C14
ASUS DUAL RTX 3070 | ADATA XPG SX8200 Pro 2TB | 870 QVO 8TB | 2x WD Blue 4TB
Corsair 600T | Corsair AX760 | G413 | G403 | HP Pavilion Gaming 32

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: B34ST ()

Vuli ::

meni je rabil Seagate Desktop 5TB več kot 24h samo da je preračunal eno mapo s fajli veliko cca 3.5TB, pol je trajalo pa ena 2 dni da sem skopiral to drugam, ker tale je crkaval.
Sem imel pa podobne probleme, ko je bil zaseden čez 3.5TB, okoli 3.8TB.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

B34ST ::

Pending sectors 24, preden sta vidva začela pisat mi sploh ni prišlo na pamet da bi odprl HD Tune.
i5-10600K | NH-D14 | MSI MAG Z490 TOMAHAWK | F4-3200C14D-16GVR @4000C14
ASUS DUAL RTX 3070 | ADATA XPG SX8200 Pro 2TB | 870 QVO 8TB | 2x WD Blue 4TB
Corsair 600T | Corsair AX760 | G413 | G403 | HP Pavilion Gaming 32

B34ST ::

Hja, v težkem položaju sem zdaj.
Ali se skeširat 800EUR za 870 QVO:
https://www.amazon.de/dp/B089RD13TX

Ali pa 220EUR za WD80EFAX:
https://www.amazon.de/-/en/Western-Digi...

Pa s tem bom še vedno imel v računalniku enega Seagate 8TB SMR, tako da bi v bistvu rabil 1600EUR ali 450EUR, prvo je težko nabrat, drugo je pa škoda denarja ker so še vedno ropotajoči in počasni HDD.
Ravno danes zjutraj sem opazil nove vibracije ohišja (močnejše kot prej), tako da več kot bom kupoval HDD-jev, dlje bom od SSD-jev. Tako da najraje ne bi več kupil nobenega HDD, edini problem so še vedno cene SSD-jev.

Drugače sem od tega Seagate ST8000DM004 našel polno reviewov z eno zvedico na Amazon, vsaj ene 5 jih je omenjalo ravno ta klikajoč zvok. Tako da zgleda da se Seagate ne drži zastonj slab sloves.
i5-10600K | NH-D14 | MSI MAG Z490 TOMAHAWK | F4-3200C14D-16GVR @4000C14
ASUS DUAL RTX 3070 | ADATA XPG SX8200 Pro 2TB | 870 QVO 8TB | 2x WD Blue 4TB
Corsair 600T | Corsair AX760 | G413 | G403 | HP Pavilion Gaming 32

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: B34ST ()

Han ::

Barracude so postale šrot. V redu so IronWolf in Exos.

B34ST ::

Sem dal včeraj zvečer zero fill. Na tak način sem pri enem WD-ju 500GB že rešil pending sektorje. Tega diska se bom vseeno probal izogibat, glede ostalih treh enakega modela pa ne vem, je bilo le precej denarja.
Sem pa danes zjutraj kar naročil Samsung 870 QVO 8TB. Sem potem ugotovil da bom preživel z enim 8TB ter še dvema 4TB HDD.
Sicer sem že mal pozabil, da moraš Amazon ceno množit s 122/116 kar pride 818EUR s poštnino, ampak recimo da je še sprejemljiva cena, za enako ceno sem dobil 2x 16TB HDD.
Sedaj pa v upanju da se v dveh letih pocenijo za 2x ter mogoče še da dajo ven 16TB model. Čeprav pri 6 SATA portih imaš 8TB diske vrh glave.

HDD več kot 4TB ne dajem več v računalnik oz. bom od sedaj naprej dajal samo še te QVO-je.
Tudi tedva Seagate 8TB sta kar naenkrat po 10 dneh začela povzročati grde vibracije ohišja, take v intervalu. Še 16TB nista bila tako glasna, vibrirat pa začela šele po 4 mesecih.
Saj WD Blue 4TB diska tudi malo vibrirata ohišje, če prisloniš roko gor, ampak je tekoča vibracija, brez prekinitev, pa tudi ni slišna.
i5-10600K | NH-D14 | MSI MAG Z490 TOMAHAWK | F4-3200C14D-16GVR @4000C14
ASUS DUAL RTX 3070 | ADATA XPG SX8200 Pro 2TB | 870 QVO 8TB | 2x WD Blue 4TB
Corsair 600T | Corsair AX760 | G413 | G403 | HP Pavilion Gaming 32

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: B34ST ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Proizvajalci diskov zaloteni pri zavajanju s SMR tehnologijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
8418436 (11245) Wazzock
»

Trdi diski 2019 - število plošč (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
5810005 (5892) GR2
»

Koliko počasnejši so v resnici diski SMR

Oddelek: Novice / Diski
146121 (2804) MrStein
»

Čudno delovanje novega trdega diska (Toshiba P300 4TB))

Oddelek: Pomoč in nasveti
72289 (1650) st12

Več podobnih tem