» »

Moderni traktorji in kombajni so računalniki na kolesih

Moderni traktorji in kombajni so računalniki na kolesih

vir: Forbes
Forbes - Moderni traktorji in podobna kmetijska mehanizacija so v zadnjih letih postali računalniki na kolesih, ki ne opravljajo le osnovnih nalog, temveč med svojim obratovanjem zbirajo kopico podatkov. V Forbesu so pogledali, kam ti podatki potujejo, kdo jih ima v lasti in kako so proizvajalci, kot sta John Deere in AGCO, postali pravi podatkovni velikani.

Kombajni imajo sprejemnike GPS, ki natančno usmerjajo stroje po poljih. Pametni senzorji sproti merijo, koliko požanjejo na katerih delih polj. Spomladi, ko se seje, na podlagi teh informacij avtomatično dozirajo količino semen na posameznih delih polj. Ko se škropi, se z algoritmi preverja, koliko plevela je zraslo, da se odmerki prilagodijo. Podobnih primerov je še več, vsem pa je skupna informatizacija in digitalizacija kmetijstva. Vse te podatke, ki so brez dvoma koristni pri poljedelstvu, vidijo upravljavci oziroma lastniki naprav - a pogosto jih dobivajo tudi proizvajalci. Pametna mehanizacija namreč pogosto "kliče domov".

Proizvajalec John Deere je lani ustvaril novo delovno mesto direktorja za tehnologijo (CTO) - odslej se vidijo kot tehnološko podjetje, torej nekakšen kmetijski Google. Trdijo, da lahko s pametnimi napravami hektarske donose in s tem zaslužke kmetov povečajo za 20 odstotkov. Prostor za izboljšave zagotovo obstoji. Trenutno je ena večjih ovir pravna, saj s prodajo strojev kmetje dobijo dolge pravniške pogodbe, s katerimi v večji ali manjši meri zbrane podatke odstopijo proizvajalcu. John Deere je na primer spremenil dikcijo, da imajo kmetje podatke v lasti, v novo, da imajo podatke pod nadzorom. Razlika ni zgolj semantična. Ob tem vsi veliki proizvajalci obljubljajo, da podatkov ne prodajajo naprej tretjim osebam. Podatki so namreč dragoceni. Z združevanjem je možno ugotoviti številne korelacije, denimo kako dobro obrodi posamezno področje v odvisnosti od uporabljenih gnojil, vremena, setve, obdelave itd.

Drug aspekt pametnih naprav pa postaja njihovo zaklepanje, o čemer se je obširno pisalo že pred dobrima dvema letoma. Modernih naprav namreč ni več možno popraviti v domači garaži, temveč potrebujemo uradne dele s pooblaščenih servisov, saj jih lahko le tam odklenejo. Zato ni presenetljivo, da že leta cveti sivi trg hekerskih orodij za - traktorje.

354 komentarjev

««
«
1 / 8
»»

FastWIND ::

Pogovarjal sem se s kmetom enega takšnega modernega traktorja...

Držal se je za glavo. Več na servisu kot na delu... Od raznih tipal, senzorjev itd..

Popravit tako ali tako ne more več kaj dosti doma kot je nekoč. Po njegovem mnenju takšna tehnologija v takšnih delovnih strojih ni napredek ampak je prej ovira za normalen potek dela kot pa pomoč.

Sicer ni edini, ki je pojamral nad "napredkom". Kolega gradbinc občasno zgublja živce z novimi kiperji... Je povedal, da če ne bila registracija zaradi Eko motorjev na novih kamionih toliko nižja, trenutno ne bi delal z novimi.

Jaz dodajam, da tehnologija, ki postane prej ovira kot pomoč ni napredek. In takšne tehnologije je danes nebroj. Od takšne, ki ni zanesljiva, ni dobro premišljena, do takšne, ki je sama sebi namen ali služi na nake način zgolj proizvajalcu in ne končnemu uporabniku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FastWIND ()

RockyS ::

Zakaj pa sta ta dva kolega šla na moderne stroje? Sej je starih še več kot dovolj na trgu. Sploh če se ozreš na druge trge.
Če kaj crkne pa očitno tudi znata popraviti.

Aja, pa upam da se ta kolega ne smeje romunom na avtocesti ko vlačijo stare traktorje :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

Raptor F16 ::

FastWIND je izjavil:

Pogovarjal sem se s kmetom enega takšnega modernega traktorja...

Držal se je za glavo. Več na servisu kot na delu... Od raznih tipal, senzorjev itd..

Popravit tako ali tako ne more več kaj dosti doma kot je nekoč. Po njegovem mnenju takšna tehnologija v takšnih delovnih strojih ni napredek ampak je prej ovira za normalen potek dela kot pa pomoč.

Sicer ni edini, ki je pojamral nad "napredkom". kolega gradbinc občasno zgublja živce z novimi kiperji...


Zato ker tega stroja ne more niti ne zna izkoristiti.

Da imajo slovenski kmetje predrago mehanizacijo ni skrivnost.

To je tako kot da maš eno manjšo ključavničarsko delavnico in si greš kupit rezkar/stružnico za par sto tisoč evrov dejansko pa si s svojim obsegom dela lahko po teoriji profitabilen samo na stari prvomajki
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

vostok_1 ::

FastWIND je izjavil:

Pogovarjal sem se s kmetom enega takšnega modernega traktorja...

Držal se je za glavo. Več na servisu kot na delu... Od raznih tipal, senzorjev itd..

Popravit tako ali tako ne more več kaj dosti doma kot je nekoč. Po njegovem mnenju takšna tehnologija v takšnih delovnih strojih ni napredek ampak je prej ovira za normalen potek dela kot pa pomoč.

Sicer ni edini, ki je pojamral nad "napredkom". Kolega gradbinc občasno zgublja živce z novimi kiperji... Je povedal, da če ne bila registracija zaradi Eko motorjev na novih kamionih toliko nižja, trenutno ne bi delal z novimi.

Jaz dodajam, da tehnologija, ki postane prej ovira kot pomoč ni napredek. In takšne tehnologije je danes nebroj. Od takšne, ki ni zanesljiva, ni dobro premišljena, do takšne, ki je sama sebi namen ali služi na nake način zgolj proizvajalcu in ne končnemu uporabniku.


Se strinjam.
Tehnologija, napačno aplicirana je lahko samo ovira.

--
Sicer a si zamišljate svet s tako tehnologijo, ki pa ne "phone home" z pri vsemu kar počneš?

It is possible.
Na živce mi gre, da ljudje, še posebej tu na tem forumu, mislijo, da je ta pot ki smo jo "izbrali" edina možna.
Ni. Obstajajo tudi druge poti, ampak nikogar ne zanimajo, ker ne vedo da obstajajo.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Machete ::

LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

black ice ::

m0LN4r ::

Kje pa ma slovenski kmet tolko zemlje, da si tak traktor lahko kupi in izkoristi?
Nekoc so uspel preorat njive z mal vecjim IMT Fergusanom pa Zetorjem, te male njivice.

Kaj tem malim kmetom vec kak osnovni Zetor Proxima ni dovolj?

Aja ne, treba je traktor za pol miljona z 300+ konji in tako naprej. Ajd razumem, ce ma nekdo 1000Ha navzgor za obdelovat ali 10.000Ha.

Kok so sploh kaj veliki ta najvecji slovenski poljedelci in kok je povprecje?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

hojnikb ::

Bojo stari imt 539 se ocitno lep cas aktualni. To je traktor, na katerem lahko se povprecen slotechovec naredi generalko :)
#brezpodpisa

Machete ::

Pri nas je to res malce noro. Imajo 20 glav, nekaj drobnice za subvencije in pa traktor za 350k eur. Pa še ta ni edini. Pa vsak svojo mehanizacijo za domača drva, čeprav ma sosed 30m naprej enakega pajka in prikolico za hlode, ki jo rabi 5 ur na leto.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

gruntfürmich ::

treba tudi ločiti zadeve kot so sama informatika okoli funkcije stroja; recimo GPS, poraba semen, kvadratura... in pa informatika okoli samega delovanja stroja, ko ti računalnik zahteva za neko banalno popravilo poseg od uradnega serviserja.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

profii ::

Velikokrat je problem med volanom in sedežem. Nevem, nekatere stvari povsod po svetu delujejo, samo pri nas ne. Kakor sam poznam situacijo, take ljudi tehnolgija ne interesira in jim je apriori v oviro, bolj kot v pomoč. Pa naj bo to težka gradbena mehanizacija ali pa kmetijska mehanizacija.

m0LN4r ::

Ja mladi bi se morali kolko tolko posrkati novo znanje in tehnologijo, ampak stare ljudi, ko niti pametnega telefona ne znajo uporabljat, kaj bo z traktorjem ki ima polek volana se display in 30 gumbov.
Za nekatere so ze bli ruski traktorji znanost z tremi prestavnimi rocicami.

Seveda taki trdi pa na kak seminar ali izobrazevanje tudi nebi sli, ker oni pa ze itak vse znajo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

kuall ::

Par stvari je treba omenit, okoli katerih blodijo komentarji.

1. Nič ni narobe, če vsak kmetič kupi traktor za 350k. Saj plača iz svojega žepa (večinoma, če pa da država kaj subvencije je tudi lepo porabljen denar). S tem daje subvencijo razvijalcem traktorjev in je napredek hitrejši.

2. Pejte vi enkrat obdelovat par hektarjev z eno zastarelo mehanizacijo in boste kmalu videli, da rabite bolj napredno mehanizacijo, ker nikamor ne prideš s slabo - sediš ure in ure, da se ti začne blest, ker gre prepočasi.

3. Neumni ljudje so bili vedno proti napredku. Spomnimo se stavk delavcev proti mehanizaciji v tovarnah pred stoletji. Ali pa poglejmo, kako malo ljudje slavijo tole covid cepivo, medtem ko meni je kar toplo pri srcu, ko pomislim, da so iznašli cepivo.

A110 ::

FastWIND je izjavil:

Pogovarjal sem se s kmetom enega takšnega modernega traktorja...

Držal se je za glavo. Več na servisu kot na delu... Od raznih tipal, senzorjev itd..

Popravit tako ali tako ne more več kaj dosti doma kot je nekoč. Po njegovem mnenju takšna tehnologija v takšnih delovnih strojih ni napredek ampak je prej ovira za normalen potek dela kot pa pomoč.

Sicer ni edini, ki je pojamral nad "napredkom". Kolega gradbinc občasno zgublja živce z novimi kiperji... Je povedal, da če ne bila registracija zaradi Eko motorjev na novih kamionih toliko nižja, trenutno ne bi delal z novimi.

Jaz dodajam, da tehnologija, ki postane prej ovira kot pomoč ni napredek. In takšne tehnologije je danes nebroj. Od takšne, ki ni zanesljiva, ni dobro premišljena, do takšne, ki je sama sebi namen ali služi na nake način zgolj proizvajalcu in ne končnemu uporabniku.


Te moderne naprave pač niso za povprečnega slovenskega kmeta ki jih uporablja parkrat na leto in ima kmetijo kot dopolnilno dejavnost zato ker nekdo pač mora skrbeti za majhen kos zemlje ki jo je dobil od staršev. in se mu vsako popravilo krepko pozna v denarnici. Marsikdo ki jih uporablja na dnevnem nivoju (velike kmetije) pa s pomočjo vse tehnologije opravi stvar hitreje in lažje ter ima na koncu več od tega tudi če more zaradi kakšnega senzorja kdaj na kako izredno popravilo več.

kuall potem pač ne obdeluješ teh par hektarjev. Bo pač vzel v najem oz obdeloval nekdo ki se mu splača imeti moderno mehanizacijo. 10 traktorjev v vsaki slovenski vasi, 10 cepilcev, pajkov, nakladalk,... a vse skupaj ni velikosti niti za eno kmetijo ki bi od tega lahko samostojno živela. In s tem ko država da subvencijo ni lepo porabljen denar ampak vstran vržen denar ker se tak traktor manjsemu kmetu nebo nikoli zamortiziral. Pozna se pa kvečjemu na davkoplačevalskih žepih ki na koncu od manjsih kmetov v vecini niti hrane oz izdelkov nimamo kaj dosti ker so premajhni za v normalno trgovino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

Uporabnik ::

Trenutno takeh strojev niti vklopit ni več možno, če prej ne pokliče domov. Se predstavjam, ko bo takih strojev 90-100%, bodo velikani rekli. Give me your ???? or else.
If You Don\'t Stand for Something, You\'ll Fall for Anything

kuall ::

A110 je izjavil:

kuall potem pač ne obdeluješ teh par hektarjev. Bo pač vzel v najem oz obdeloval nekdo ki se mu splača imeti moderno mehanizacijo. 10 traktorjev v vsaki slovenski vasi, 10 cepilcev, pajkov, nakladalk,... a vse skupaj ni velikosti niti za eno kmetijo ki bi od tega lahko samostojno živela

To imajo za hobi. Delajo iz veselja. A zdaj jim boš zapovedoval, kakšen hobi imajo lahko?

Če pogledamo iz stališča dobrobiti živali je dobro, da je čimveč majhnih kmetov, ki na svojem vrtu pasejo živali, kot pa da so te živali nagrmadene na majhnih površinah. Tako mislim jaz urihtat stvar pri meni, delno so že, še bolj jih mislim. Glavni razlog je to, da bodo živali uživale.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

A110 ::

kuall je izjavil:

A110 je izjavil:

kuall potem pač ne obdeluješ teh par hektarjev. Bo pač vzel v najem oz obdeloval nekdo ki se mu splača imeti moderno mehanizacijo. 10 traktorjev v vsaki slovenski vasi, 10 cepilcev, pajkov, nakladalk,... a vse skupaj ni velikosti niti za eno kmetijo ki bi od tega lahko samostojno živela

To imajo za hobi. Delajo iz veselja. A zdaj jim boš zapovedoval, kakšen hobi imajo lahko?


Nebom zapovedoval, ampak ker se del tega financira (po nepotrebnem) iz našega žepa se bom nad tem pritoževal.

kuall ::

Saj se marsikaj financira iz tvojega žepa. Tudi raper Zlatko in podobne cvetke. Nad tistim se pritožuj.

A110 ::

kuall je izjavil:

A110 je izjavil:

kuall potem pač ne obdeluješ teh par hektarjev. Bo pač vzel v najem oz obdeloval nekdo ki se mu splača imeti moderno mehanizacijo. 10 traktorjev v vsaki slovenski vasi, 10 cepilcev, pajkov, nakladalk,... a vse skupaj ni velikosti niti za eno kmetijo ki bi od tega lahko samostojno živela

To imajo za hobi. Delajo iz veselja. A zdaj jim boš zapovedoval, kakšen hobi imajo lahko?

Če pogledamo iz stališča dobrobiti živali je dobro, da je čimveč majhnih kmetov, ki na svojem vrtu pasejo živali, kot pa da so te živali nagrmadene na majhnih površinah. Tako mislim jaz urihtat stvar pri meni, delno so že, še bolj jih mislim. Glavni razlog je to, da bodo živali uživale.


Zakaj jih pa potem ubiješ na koncu če je cilj da uživajo? Imej živali na prostem a še vedno za 10 krav nerabiš novega subvencioniranega stroja. Ko jih boš pa imel dovolj da se bo to izplačalo in bomo davkoplačevalci od tebe tudi nekaj imeli (izdelke po možnosti po konkurenčni ceni) pa si z veseljem kupi nov stroj z državno subvencijo in imej zivali zaradi mene vsako na svojem hektarju (če imaš toliko prostora). Tudi nad reperjem zlatkom in podobnimi se pritožujem in se mi zdi nesmisel jim financirati nekaj s čimer se ukvarjajo če od tega nemorejo sami živeti. A njim gre na mesec 300e za traktor pa veliko več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

m0LN4r ::

kuall je izjavil:

Par stvari je treba omenit, okoli katerih blodijo komentarji.

1. Nič ni narobe, če vsak kmetič kupi traktor za 350k. Saj plača iz svojega žepa (večinoma, če pa da država kaj subvencije je tudi lepo porabljen denar). S tem daje subvencijo razvijalcem traktorjev in je napredek hitrejši.

2. Pejte vi enkrat obdelovat par hektarjev z eno zastarelo mehanizacijo in boste kmalu videli, da rabite bolj napredno mehanizacijo, ker nikamor ne prideš s slabo - sediš ure in ure, da se ti začne blest, ker gre prepočasi.

3. Neumni ljudje so bili vedno proti napredku. Spomnimo se stavk delavcev proti mehanizaciji v tovarnah pred stoletji. Ali pa poglejmo, kako malo ljudje slavijo tole covid cepivo, medtem ko meni je kar toplo pri srcu, ko pomislim, da so iznašli cepivo.

350k? Kmet iz svojega zepa? To je zelo bogat kmet na racun drzave al kako pride do 350k iz svojega zepa?
To se za kmetijske zadruge ni malo denarja.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

nekikr ::

1. Nič ni narobe, če vsak kmetič kupi traktor za 350k. Saj plača iz svojega žepa (večinoma, če pa da država kaj subvencije je tudi lepo porabljen denar). S tem daje subvencijo razvijalcem traktorjev in je napredek hitrejši.

Tole je seveda ena grda laž:
Višina podpore, ki jo lahko pridobijo upravičenci za izvedbo naložbe, znaša 40 odstotkov upravičenih stroškov naložbe. Najnižji znesek javne podpore znaša 3.500 evrov na vlogo.

Zgolj dobro polovico plača sam, ostalo plačamo ostali.

m0LN4r ::

10 traktorjev v vsaki slovenski vasi, 10 cepilcev, pajkov, nakladalk,...
10 je se kr dobra stevilka imas vasi, kjer to vidis pr vsaki drugi bajti celo dvorisce mehanizacije, samo njiv ni za videt toliko


To imajo za hobi. Delajo iz veselja. A zdaj jim boš zapovedoval, kakšen hobi imajo lahko?
Zakaj drzava ne subvencionira kr vse hobije na tak nacin?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

A110 ::

m0LN4r je izjavil:

10 traktorjev v vsaki slovenski vasi, 10 cepilcev, pajkov, nakladalk,...
10 je se kr dobra stevilka imas vasi, kjer to vidis pr vsaki drugi bajti celo dvorisce mehanizacije, samo njiv ni za videt toliko


To sem tako na pamet rekel. tole je zanimivo. 100.000 traktorjev v slo. Povprečna velikost kmetije v slo 6.4 hektarja. imeti za to nov traktor in vse priključke je kot da bi jaz kupil avtomatsko zalivanje, škropljenje,... za par 1000e, polovico bi dala država, za svoj 10x10m vrt na katerem je za 100e pridelka na leto pa še to porabim sam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

m0LN4r ::

Dodaj se neregistrirane traktorje. Ze moj oce ima tri oldtimerje neregistrirane, ampak se laufajo, vsak vlece svojo prikolico, da ni treba preklopit, neumno.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

hojnikb ::

od kje vam ideja, da je za _vsak_ traktor polovico subvencije?
#brezpodpisa

Raptor F16 ::

kuall je izjavil:

Par stvari je treba omenit, okoli katerih blodijo komentarji.

1. Nič ni narobe, če vsak kmetič kupi traktor za 350k. Saj plača iz svojega žepa (večinoma, če pa da država kaj subvencije je tudi lepo porabljen denar). S tem daje subvencijo razvijalcem traktorjev in je napredek hitrejši.


Kmet, ki si ne zna potegnih dveh črt za aproksimirat ROI (return on investment) bolje da proda vse skupaj ker očitno ne vidi kje izgublja denar.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

FastWIND ::

Lepo veste o kakšnem kmetu sem pisal in o kakšnem gradbincu. Spet niste sposobni kritično razmišljat o novih tehnologijah ampak jih brez razmisleka sprejet in na njih onanirat.

Torej gremo v podrobnosti.

KMET znanec.:

Ni eden tistih, ki bi zraven službe imel kmetijo ampak ima precej uspešno srednje veliko slovensko kmetijo od katere dokaj dobro živi. Novi traktor je kupil, ker se je stari zaradi starosti in obrabe preveč kvaril, da bi bilo ga še smiselno popravljat.

Kupil je nov traktor, seveda velikosti primernega za njegovo kmetijo. Verjel je prodajalcem to kar tudi vi verjamete. Ostalo je praksa in izpoved, ki sem jo napisal zgoraj... Torej težave predvsem s tehnologijo okoli motorja... Skorajda za vsak error obis servisa in odpravlajnje napake ( če sploh je in ni samo lažna javljena napaka). diagnostika na računalniku itd..

Tega prej ni bilo. In to mu je zelo moteče. Ne opazi pa neke prednosti, ki bi mu tovrstne rešitve pri delu pomagale. Prej so mu ovira. Čas je dragocen. in vsak obisk servisa ali serviserja na domu stane časa in denarja.

Omenil mi je, da če bi še enkrat kupoval bi raje izbiral starejši traktor z manj thenologije. Vendar čez nekaj let tudi takšnih več ne bo.

Bolf3nk ::

m0LN4r je izjavil:

Kje pa ma slovenski kmet tolko zemlje, da si tak traktor lahko kupi in izkoristi?
Nekoc so uspel preorat njive z mal vecjim IMT Fergusanom pa Zetorjem, te male njivice.

Kaj tem malim kmetom vec kak osnovni Zetor Proxima ni dovolj?

Aja ne, treba je traktor za pol miljona z 300+ konji in tako naprej. Ajd razumem, ce ma nekdo 1000Ha navzgor za obdelovat ali 10.000Ha.

Kok so sploh kaj veliki ta najvecji slovenski poljedelci in kok je povprecje?


Proxima? Lej, mi imamo 12h zemlje. Obdelujemo jo z Zetorjem 7745. Traktor je super. Imamo še ursusa 335 in imt 542.
Vse se da obdelat. Težava je samo v času. Da obdelaš 4h njivo z 2 braznim plugom potrebuješ celi dan. Težka zemlja, hribi...
Če bi imel proximo, ne bi kaj dosti pridobil.
Podobni kmeti so že zdavnaj na kakšnih JD ali claasih... da vlečejo 4 brazne pluge. Kje so še ostali priključki. Rotobrana, sejalnice itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bolf3nk ()

d4vid ::

Novi traktorji in vsa oprema je narejena za recimo 5 let. Dokler se ti dnar obrača in jo amortiziraš v tem času, je vse super in fajn, traktorji načeloma v garanciji in samo gasa.

Gledam kmete iz vasi, ki se preživljajo s kmetijstvom-na par let nov traktor in tiščat do podna, če kaj crkne je kriv seveda proizvajalec.

Jaz in familja mamo manjšo kmetijo in ker se ne živimo izključno od nje, ampak imamo vsak svojo službo, nam zaenkrat 25 let star univerzal zadošča. Smo meli prej IMTja, pa je zadeva v naših hribih primerna samo za samomor, ker ima pogon samo zadaj.

Pa mislim da bo univerzal sedaj dovolj kar za nekaj casa, pa vsak ga lahko popravi. Pri novih traktorjih pa samo tester, pa gledat kaj je narobe in potem menjat to enoto, pa ono pa itd... Pa je na koncu slabše od 40 let starega IMTja po zanesljivosti.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

kuall ::

Mi smo pri bajti kupili kar nekaj traktorjev v življenju. Še za nobenega nikoli dobili kakšne subvencije.

Zakaj ubijem živali? Ker imam rad meso. Saj jih ne ubijem jaz, nisem za ubijanje. Ni za pretiravat v nobeno skrajnost. Zlata sredina.

Raptor F16 ::

Ne vem če je jamr na mestu. Basic traktor še vedno lahko kupiš če ti pa GPS računalniki in senzorika (ki ne pridejo kot osnovna oprema ampak DODATNA nadgradnja) toliko pomenijo pri nakupu ne vem kaj potem jamraš da je prezakomplicirano.

Kje v takem primeru vidiš hudo komplicirane sisteme ki se jih ne da serfvisirat...



Tole je spet nek senzacionalizem oz. nabijanje vreče zraka.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

bbbbbb2015 ::

m0LN4r je izjavil:

Kje pa ma slovenski kmet tolko zemlje, da si tak traktor lahko kupi in izkoristi?
Nekoc so uspel preorat njive z mal vecjim IMT Fergusanom pa Zetorjem, te male njivice.

Kaj tem malim kmetom vec kak osnovni Zetor Proxima ni dovolj?

Aja ne, treba je traktor za pol miljona z 300+ konji in tako naprej. Ajd razumem, ce ma nekdo 1000Ha navzgor za obdelovat ali 10.000Ha.

Kok so sploh kaj veliki ta najvecji slovenski poljedelci in kok je povprecje?


Veš, občutek imam, da še nikoli nisi sedel za volanom starega ali novega traktorja. Stvar je povsem drugačna. Saj ne, da so članki fejk njus, to ne. Samo izpostavljajo en (tehnološki) del, ostalo pa namerno ali nenamerno zamolčijo.

a) mali traktor/veliki traktor

Moj dedek je imel kmetijo in kot se za vnuka spodobi, ko sem prišel na kmetijo, sem moral pomagati. Traktor je sicer bil Steyr, ne IMT, samo to v praksi delati cel dan z majhnim traktorjem, to ni enostavno. Majhen traktor je metalo, vzmeti tak traktor ni imel (sedež pa je bil na nečem, kar bi pogojno lahko bila vzmet), traktor ni imel več kot 80KM in si pri marsičem moral paziti, da ga ne preobremeniš, recimo cirkularka ali škropilnica. Ker je bil traktor lahek, si mu moral dajati uteži naprej, ker tisti model uteži v kolesih ni imel. Ni imel niti klime. Pogon je imel sicer na vse štiri, samo profil na kolesih je bil dokaj strošen in tudi z novimi gumami se je traktor znal zakopati na polju. Reševati tak traktor je zahtevalo večji traktor.
Zavore so bile tudi bolj tak tak. Spomnim se, da sem enkrat šel po cesti dol na kmetijo, pa en tak naklon navzdol je bil. Po travnatem terenu je drselo, zadaj je bila prikolica, kjer so zavore blokirale, pa je vseeno drselo. Občutek je usran.
Delo zvečer je bilo ravno tako usrano, ena sama luč, kar je jaz ne bi imenoval reflektor.
Kabina ni bila zatesnjena in hrup, tresljaji, prah.

Dedek je sicer kmetijo prodal, oz. dediči so vse prodali. Sosed je kupil takrat enega Fendta, jaz v tiste kraje nisem več zahajal, kar več kmetije ni bilo. Samo to je pa eno čisto druga zgodba. Točno modela se ne spomnim, samo je imel zdaj ne vem če 170 ali 200 konjev. Imel je klimo, vzvratno kamero, GPS, sam si je dvignil uteži in imel je neko sklopko, da ga nisi mogel preobremeniti. Imel je reflektorje na kabini. In en tak sofisticiran sedež, v katerem si plaval. In je bil super zadovoljen.

Tako da tukaj govorite sami ne-kmetovalci. Že sam traktor je velika pomoč, ampak tak moderen, da ima povsem zaprto kabino.

Saj ne, da se ne bi strinjal, da se tretje partije lahko lotijo popravila, to se strinjam. Samo je pa stvar taka, da če nekdo pravi, da je star zdelan traktor z malo konji boljši kot 200-300KM Fendt, ta pa rabi žebelj v glavo.

hamez66 ::

Pri naših majhnih njivicah je GPS verjetno precej neuporabna zadeva?? Ima kdo izkušnje? Si predstavljam, da na velikih nivah pritisneš nekaj tipk in potem traktor več ali manj sam vozi tam, kjer je potrebno, pri malih njivicah je pa že sam GPS premalo natančen, pa še njive so pogosto nepravilnih oblik...

Raptor F16 ::

hamez66 je izjavil:

Pri naših majhnih njivicah je GPS verjetno precej neuporabna zadeva?? Ima kdo izkušnje? Si predstavljam, da na velikih nivah pritisneš nekaj tipk in potem traktor več ali manj sam vozi tam, kjer je potrebno, pri malih njivicah je pa že sam GPS premalo natančen, pa še njive so pogosto nepravilnih oblik...


Pr nas ne moreš tako daleč pridt s traktorjem da bi se izgubil. Fakt
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

IL_DIAVOLO ::

kuall je izjavil:

Mi smo pri bajti kupili kar nekaj traktorjev v življenju. Še za nobenega nikoli dobili kakšne subvencije.

Zakaj ubijem živali? Ker imam rad meso. Saj jih ne ubijem jaz, nisem za ubijanje. Ni za pretiravat v nobeno skrajnost. Zlata sredina.


Moraš imet status kmeta.

bbbbbb2015 ::

hamez66 je izjavil:

Pri naših majhnih njivicah je GPS verjetno precej neuporabna zadeva?? Ima kdo izkušnje? Si predstavljam, da na velikih nivah pritisneš nekaj tipk in potem traktor več ali manj sam vozi tam, kjer je potrebno, pri malih njivicah je pa že sam GPS premalo natančen, pa še njive so pogosto nepravilnih oblik...


Jaz imam izkušnje s starim traktorjem in če gledaš vzvratno 3+ ur, sonce pripeka in imaš polna usta prahu. V sekundi bi zamenjal za GPS in kamero.

hojnikb ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

kuall je izjavil:

Mi smo pri bajti kupili kar nekaj traktorjev v življenju. Še za nobenega nikoli dobili kakšne subvencije.

Zakaj ubijem živali? Ker imam rad meso. Saj jih ne ubijem jaz, nisem za ubijanje. Ni za pretiravat v nobeno skrajnost. Zlata sredina.


Moraš imet status kmeta.


In se 353 drugih kriterjov mors izpolnat da zmagas na razpisu za subvencijo.
Ampak tega seveda povprecen slotechovec ki sedi za PCjem ne ve. Ve pa tisto, kar prebere na 24ur.
#brezpodpisa

hamez66 ::

bbbbbb2015 je izjavil:



Jaz imam izkušnje s starim traktorjem in če gledaš vzvratno 3+ ur, sonce pripeka in imaš polna usta prahu. V sekundi bi zamenjal za GPS in kamero.


Ma saj imam tudi jaz izkušnje s starimi in malo novejšimi traktorji. Zaprta kabina, klima, sedež, ki se ga da obrnit in radio so fini pripomočki, ampak za GPS pa predvidevam, da je treba dodati še kakšnih 20k eur, da to dela kot naj bi. Zdej če se obdeluje njivo 10ha, potem bi bil GPS super, na 0.4 ha njivicah je pa to bolj bosa (imo).

IL_DIAVOLO ::

Lokalni kmeti potem nekako pogosto zmagujejo na razpisih ali pa imajo res 100 jurjev v štumfu za masseya fergusona.

Raptor F16 ::

bbbbbb2015 je izjavil:


Jaz imam izkušnje s starim traktorjem in če gledaš vzvratno 3+ ur, sonce pripeka in imaš polna usta prahu. V sekundi bi zamenjal za GPS in kamero.


Iz enega ekstrema v drugega namesto da bi se usedli za mizo in pogledali kaj dejansko pokrije potrebe. S sadjarskim traktorjem logično ne boš šel njive orat, ampak tud s težkim ne boš šel med drevje motat.

Daljinsko upravljanje in cel kup nehatronike pa analitike podatkov... to ni glih nuja ampak luksuz in luksuz se plačuje.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

kiFni ::

Enkrat sem bral nekje, da smo slovenci pri vrhu ali celo na vrhu po lastništvu traktorje, pa najbž še druge mašinerije.
Lahko bi si sposojali ali pa skup kupili 2-4 kmetje... samo bi se prej al slej skregal :))
Tko kot ima v pritličnih stanovanjih vsak svojo kosilnico, za tistih 30 kvadratov pokosit na 14 dni...

jest10 ::

kuall je izjavil:



2. Pejte vi enkrat obdelovat par hektarjev z eno zastarelo mehanizacijo in boste kmalu videli, da rabite bolj napredno mehanizacijo, ker nikamor ne prideš s slabo - sediš ure in ure, da se ti začne blest, ker gre prepočasi.


Samo tukaj je ena fora. Najnovejša mehanizacija ni enako nabaviti največji traktor na vasi(če je le možno mora biti "Johan se dere"), kot je moderno v Sloveniji.

Evolve ::

pobje. če ste špilal farming simulator še ne pomen da mate kj pojma o tej tematiki :))

Novi traktorji in vsa oprema je narejena za recimo 5 let. Dokler se ti dnar obrača in jo amortiziraš v tem času, je vse super in fajn, traktorji načeloma v garanciji in samo gasa.

si pozabu dodat še ene 10 let prjatu.

Pr nas ne moreš tako daleč pridt s traktorjem da bi se izgubil. Fakt

:)) ti pa res nimaš pojma zakaj se gps uporablja v traktorju ane hahah

Pri naših majhnih njivicah je GPS verjetno precej neuporabna zadeva?? Ima kdo izkušnje? Si predstavljam, da na velikih nivah pritisneš nekaj tipk in potem traktor več ali manj sam vozi tam, kjer je potrebno, pri malih njivicah je pa že sam GPS premalo natančen, pa še njive so pogosto nepravilnih oblik...


za Slovenijo neuporabno. GPS je uporaben tam kjer imaš ravnino in 100 hektarjev velike njive. Potem ti orje dejansko gps ti pa lahko zraven spiš

Kar se tiče pa novice.
Dejstvo je da hočeš nočeš boš nov traktor enkrat moral kupiti (tako kot je to z avtom, mobitelom....), kar prinese tudi te tehnološke zadeve, čeprav jih dejansko ne rabiš...
sam da se pa tej podatki pumpajo nazaj v firmo in potem najbrž še kam naprej pa ni lihk prov IMO. Vsaj konsenz bi mogu bit, tako kot je to s piškoti :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Evolve ()

gus5 ::

Prehranska samooskrba s poljščinami & vrtninami & pridelava le-teh sta bila v socializmu višji kot dandanes. Poanta: vseeno, s kakšno tehnologijo orjejo slovenski kmetje, pridelajo manj kot nekoč.
 Podatki za 2019.

Podatki za 2019.


Presežki so pri proizvodnji hrane živalskega izvora. Slovenski kmetje naj bi torej več vlagali v hlevsko tehnologijo kot v poljedelsko & izvozili še več presežkov. (Baje kravice, ki poslušajo klasično muziko, dajo več mleka. Zmogljiv zvočni sistem v vsak hlev. ;))
 Podatki za 2019.

Podatki za 2019.

Raptor F16 ::

Evolve je izjavil:


:)) ti pa res nimaš pojma zakaj se gps uporablja v traktorju ane hahah


Meddrugim predvsem za spremljanje lokacije in načrtovanje poti. Samodejno oranje/whatever je... limited.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

hamez66 ::

gus5 je izjavil:

Prehranska samooskrba s poljščinami & vrtninami & pridelava le-teh sta bila v socializmu višji kot dandanes. Poanta: vseeno, s kakšno tehnologijo orjejo slovenski kmetje, pridelajo manj kot nekoč.


Samooskrba je nižja, ker je več izvoza, prej je bil pa trg zaprt.

korenje3 ::

Raptor F16 je izjavil:

FastWIND je izjavil:

Pogovarjal sem se s kmetom enega takšnega modernega traktorja...

Držal se je za glavo. Več na servisu kot na delu... Od raznih tipal, senzorjev itd..

Popravit tako ali tako ne more več kaj dosti doma kot je nekoč. Po njegovem mnenju takšna tehnologija v takšnih delovnih strojih ni napredek ampak je prej ovira za normalen potek dela kot pa pomoč.

Sicer ni edini, ki je pojamral nad "napredkom". kolega gradbinc občasno zgublja živce z novimi kiperji...


Zato ker tega stroja ne more niti ne zna izkoristiti.

Da imajo slovenski kmetje predrago mehanizacijo ni skrivnost.

To je tako kot da maš eno manjšo ključavničarsko delavnico in si greš kupit rezkar/stružnico za par sto tisoč evrov dejansko pa si s svojim obsegom dela lahko po teoriji profitabilen samo na stari prvomajki


To je zato ker je vse subvencionirano. Kmetje dobivajo milijonske subvencije ali posojila.
Recimo mi delamo strojno opremo za kmete. Sem videl že kmete s traktorji vrednimi 200k€. Njive pa toliko da bi jo lahko z rokami obiral. Veliko kmetov tudi kupi opremo, ki je dejansko sploh ne rabi, in potem ta oprema stoji nekje v kotu, ki je potem noben ne uporablja.
Ko kmet dobi denar je bistveno da projekt spelje do konca. Na vsake toliko časa pridejo pogledat, če gre denar za pravi namen.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Mr.G. ::

Bom še jest mal dodal.
Kolega se že od 18 leta ukvarja z pridobivanjem peska in gradbenimi deli. Vse uredu in prav. Je pa treba kdaj pa kdaj tud kej bolj novga kupt. Pa ne zarad 'novga', ampak, bolj zarad prenosa iz točke A do B(to se razume 100m levo in desno, celi dan),bolj hitro in z več kubikaže.
Hec se začne, ko se najdejo inženirčki in ostali butlni, ki razmišljajo, kot, da bo ta stroj dirkal na 1000 milj LeMansa. Kar sem videl pri njemu in doživel, tak konstruktor al pa ing. pri meni nebi bil zaposlen tud en teden.
Novica je napisana kakšne 10 let prekasno. Stroji imajo že dolgo časa en kup nepotrebnih senzorjev, ki merijo voltažo, upore, pretoke..itd. In ko je samo nekaj % nekega od teh premalo se vse skupaj ustavi. In ustavi se vedno nekje bogu za hrbtom in na takem terenu,kjer prideš zraven samo po zraku. Tako nekako!
Včasih je imel delovni stroj platišče, zračnico, gumo. No, zdej zračnice ni več. Pri enmu delovnemu stroju je to mal butasto. Majhen kamenček, ki pride med gumo in platišče zna biti zelo moteča zadeva. Enmu kretenu za računalnikom v konstrukciji se to seveda ne zgodi. V resničnem delu je pa problem lahko vsakodneven. Pa smo šele pri kolesih. Pustimo senzorje in tipala. Tam se šele začne taprav hec.
Nekateri ste napisali, da slovenski kmet al pa en privatnik ne potrebuje takih strojev. Seveda jih. Ampak, sej drugačnega zdej ne dobiš. Zetorjev ni več! Jebi ga!
In se začne iskanje neke napake, ki se sproži, če ima en kabelček 0.001V premalo napetosti. In zato nej kličem servis, ki me bo koštal 500€+DDV!
Hec pri tistem kabelčku je ta, da je v šopu ostalih 200 kabelčkov. Servis ga najde v 15 minutah(upoštevaje 500+€), sam ga dobiš v 2h. Servis pride čez 2 dni, sam rešiš zadevo v 2h.
Pri novem stroju tako al drugače nič ne crkne. Po 1 letu se pa že začnejo heci. Za novga ima malo ljudi. Za starejšga se najde kdo več.
Na konc koncev...ta tehnologija za delovne stroje je čisti idiotizem.

m0LN4r ::

Bolf3nk je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Kje pa ma slovenski kmet tolko zemlje, da si tak traktor lahko kupi in izkoristi?
Nekoc so uspel preorat njive z mal vecjim IMT Fergusanom pa Zetorjem, te male njivice.

Kaj tem malim kmetom vec kak osnovni Zetor Proxima ni dovolj?

Aja ne, treba je traktor za pol miljona z 300+ konji in tako naprej. Ajd razumem, ce ma nekdo 1000Ha navzgor za obdelovat ali 10.000Ha.

Kok so sploh kaj veliki ta najvecji slovenski poljedelci in kok je povprecje?


Proxima? Lej, mi imamo 12h zemlje. Obdelujemo jo z Zetorjem 7745. Traktor je super. Imamo še ursusa 335 in imt 542.
Vse se da obdelat. Težava je samo v času. Da obdelaš 4h njivo z 2 braznim plugom potrebuješ celi dan. Težka zemlja, hribi...
Če bi imel proximo, ne bi kaj dosti pridobil.
Podobni kmeti so že zdavnaj na kakšnih JD ali claasih... da vlečejo 4 brazne pluge. Kje so še ostali priključki. Rotobrana, sejalnice itd.
Nas sosed z 105 konjsko proximo brez problema vlaci 4 brazdni plug. No res pa je da to ni klancev kot je zlata lisica. Po bregu se ne orje navpicno ali pac?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r
««
«
1 / 8
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Moderni traktorji in kombajni so računalniki na kolesih (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
35445859 (11826) sbawe64
»

John Deere lahko na daljavo onesposobi traktorje v Rusiji (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
16426651 (10475) 49106
»

Apple onemogočil nepooblaščena popravila novih računalnikov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7317546 (11820) c3p0
»

Google bo zaradi konca podpore namerno ubil prodane izdelke Revolv (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
6023169 (19183) Ales

Več podobnih tem