» »

NVIDIA Lovelace (GPU 5nm)

NVIDIA Lovelace (GPU 5nm)

Temo vidijo: vsi
««
8 / 79
»»

DarwiN ::

Pol pa na primer piši temu retardu in ponudi 7kEUR.

"Kličite samo resni". Ker če ne ponudiš vsaj 20k, nisi resen. :))
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

FireSnake ::

DarwiN je izjavil:

Na bolhi 3060Ti/3070/3070Ti rudarske kartice v rigih prodajajo nekje za okroglega tisočaka po kosu. Folk je nor, ampak to ni nič novega.

1. Najprej so pokupili kartice, marsikdo še po relativno nizkih cenah, tudi mimo davka. Predvsem tisti, ki so imeli kakršnekoli veze pri dobaviteljih ali trgovinah.
2. Potem so leto ali več želi dobiček od rudarjenja
3. Zdaj pa želijo rabljeno iztrošeno zadevo prodati dražje kot v slovenskih trgovinah.

To so zame duševno motene osebe, da ne rečem kar sociopati. Kar odprto se hočejo zlagat kupcu v oči in ga nategnit.

In rezultat bo za večino seveda samo eden: kartic ne bodo prodali, saj iz samega principa hočejo več kot stane novo v trgovini. Zato bodo rudarili do onemoglosti, dokler bo še zadnji cent dobička od rudarjenja.

Še dobro, da so oglasi za rige na bolhi po novem plačljivi. :)


Bi ti naredil kaj drugače?
Jaz sem 3090 kupil za 2370 (ali 2270, se ne spominjam več), jo gonil dobro leto in nato prodal rudarju za 2900.
Kaj imaš lepšega? Sedaj imam na lagru denar za novo generacijo.
Le, da tako drage grafične ne kupim. V tej cifri mora biti matična + RAM + CPU + grafična.
Pa še za cigare mora ostati :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

tikitoki ::

CE bi sam nasel cepca, ki bi mi dal 23k EUR, bi tudi sel mal na pocitnice v tujino;)

DarwiN ::

FireSnake je izjavil:

Bi ti naredil kaj drugače?

Seveda. Če se odločim prodat, seveda ne postavim višjem cene kot v trgovini.

Sej tudi ti si prodal ceneje kot v trgovinah, ker so bile takrat pri nas 3090 čez 3k.. Si pa imel srečo, ker so cene padale in si pač ujel enega "cepca".
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

FireSnake ::

Jaz sem imel srečo, da sem kupil preden so cene (še bolj) pobezljale v višave.
Sem pa zavestno šel v riziko, ker sem že sam sebi šel na živce, ker grem vedno vse "na ziher".
Pa sem si rekel: "pol pa dajmo vsaj enkrat nekja zaJ".
Ampak se je vseeno dobro končalo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

hujsk1999 ::

Res veliko si tvegal da si kupil eno grafično kartico. Eni ste res vicmaherji. Kako si ti v TSLA spravil 100k leta 2020 se sprašujem...
Intel Core i9-13900KS/MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G/EKWB Custom

Sheteentz ::

FireSnack je izjavil:

Za dobrih šecto evrov sem vzel rudarsko RTX 3080 10GB. Leto in pol je bila v rudniku. So bili menjani thermalpadsi takoj na začetku in je kartica ko nova in še v garanciji. Ram ne gre čez 90, GPU pa ne čez 60 stopinj.

Za koliko prodaš?

pegasus ::

I'll just leave this here ...
https://www.nextplatform.com/2022/05/26...

FlyingBee ::

Dobro jim gre, dobiček sicer ni tako visok, ker so z ARMom zasrali in miljardne penale plačujejo.

P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Zgodovina sprememb…

Sheteentz ::

Po GAAP katastrofa, po non-GAAP, relativen uspeh. Je treba narediti še primerjavo s sektorjem, da se vidi bolj realna slika.

MetalLord ::

oo7 ::

NVIDIA Rumored To Launch GeForce RTX 4090 First Followed By RTX 4080 & RTX 4070 Graphics Cards

https://wccftech.com/nvidia-rumored-to-...

oo7 ::



NVIDIA's Ultimate Ada Lovelace GPU Could Be A Titan Class Behemoth: Rumored To Feature 48 GB & 24 Gbps Memory, Full AD102 GPU, Dual 16-Pin Connectors For Up To 900W

https://wccftech.com/nvidia-ultimate-ti...

FireSnack ::

To kupim takoj.
Preprodajalec NFT umetnin

FireSnake ::

oo7 je izjavil:

Dual 16-Pin Connectors For Up To 900W


Eh, to še 2 kilo watta ni. Slabo, slabo.

Resno: bolano.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

tikitoki ::

oo7 je izjavil:

NVIDIA Rumored To Launch GeForce RTX 4090 First Followed By RTX 4080 & RTX 4070 Graphics Cards

https://wccftech.com/nvidia-rumored-to-...


O noro, nekdo je ugotovil, da bodo sledili staremu vzorcu izdaje GPUjev.

Buggy ::

Mene pa res zanima prakticna uporaba taksne kartice na projektih. Mali produkcijski projekti, verjetno vec izgubijo z downtimom kot pa rendering casom, ki jim ga tak GPU lahko doprinese. Mi lahko kdo, ki je v teh vodah malo bolj razlozi upravicenost nakupa takih GPU-jev in kaksna skalabilnost mora biti prisotna, da projekt to upravici, ker razlike v casu renderinga spet niso tako dramaticne?

FireSnake ::

Za firmo je strojna oprema drobiž, ki se odplača (najkasneje), ko narediš 2 projekta.
Zato se pri pohitritvah 30%+ (ali celo manj) sploh ne razmišlja ali vložiti ali ne.
Ljudje morajo delat. In delat čim bolj efektivno. Manj se čaka, bolje je.

Pri firmah znajo biti licence tiste, ki pa niso zanemarljive kar se tiče šoldov.

---
Nepovezano s tem:
enako je pri razvijalcih - ko požene kodo mora žvižgat. Če tega ni zaposleni ni zadovoljen in ti tudi ne, ker ga plačuješ zato, da bulji v ekran in ne počne nič pametnega.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

Buggy ::

Tocno to me zanima, kako velika firma mora biti, da jim je to financno upraviceno, ker pri nas (ni rendering nivo) build time ne predstavlja vecine porabljenega casa na projektu. Prakticno build time in celoten configuration management je mogoce 20% efforta, ki se ga zaracuna stranki.

FireSnake ::

Tisti tvoj zadnji del "ki se ga zaracuna stranki" je zelo zanimiv.
Ker, če malo pomislimo se lahko stranka počuti "nategnjeno", ker/če vi (hipotetično) niste nadgradili strojne opreme.
Predpostavimo, da ima konkurenca 50% hitrejšo strojno opremo: če je vse drugo isto bi bilo pri njih ceneje. Ista kvaliteta, roki, ...

Tu je še to, da:
- firma dejansko strojno opremo kupi brez davka
- rabi stroške

Zdaj študiram na tisto tvoje vprašanje kdaj?
Jaz bi rekel, da zelo hitro: po moji laični oceni (čez palec) že, ko je čistega profita deset do dvajstet jurjev letno. Ker davek na profit je 25%.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

Buggy ::

Stranka nam postavi dead line za dostave. Kaj imamo mi v zaledju njo prakticno ne zanimam, ker so ji vazni zgolj roki. Nam konkretno se ne splaca nadgrajevat blade serverjev, ker imamo tako pogoste builde, da bi zaradi downtime-a imeli vec problemov, kot pa s samo casovno pridobitvijo...procesorji so stari pa vec kot pet let.

FireSnake ::

Ooooo Buggy, ti si?!?
Nisem prej videl, danes sem delal 14 ur (9 ur šiht potem pa še eno varovanje) pa že malo megleno vidim :)) (spat bo treba it!)

OK, zdaj je pa res postalo zanimivo: imam vprašanje!

Torej:
- kako potem vi "zakamuflirate" teh 20%? Ali vi tega stranki sploh ne omenjate, zračunate koliko stane in je to to?
- downtime: ni mi jasno zakaj bi do tega prišlo. Pri nadgradnji, ali kako? Če je temu tako: se tu taki veliki denarji obračajo?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

Buggy ::

Kaj in komu bi pa karkoli kamufliral? Dobis projekt za toliko in toliko € tebe pa CM, poleg developmenta, analize, projektnega vodenja in testiranja stane spet toliko in toliko. Ne vem na kaksnih zadevah ti delas, ampak stranka pri nas placa za dobavljen produkt in servis, team pa dela interne stroskovne optimizacije, da je marza se ok.
Ko imas stisnjen urnik je vsak potencialni problem na build ali razvojnem okolju lahko zelo poblematicen.

Sprasujem koga ki ve, kdaj in kako (ce sploh) se to upravici pri GPU segmentu, ker nadgradnja CPU-jev ne prinasa gaina, sicer pa je to postalo ze offtopic :))

MetalLord ::

https://videocardz.com/newz/nvidia-gefo...

4060 bo z večjo porabo kot 3070, recimo da 250W. Kar se je sicer vedelo že prej, ker če bo 4070 300W, potem pri 4060 ne more biti dosti drugače.
Jaz pravim da naj jim bo, ker sedaj manjkata še dva ključna podatka, performans in cena. Ker recimo, če pretiravam, 4080 s 400-450W ni noben problem, če bo 2x hitrejša od 3080 in s ceno 800EUR. Bo pa to velik problem, če bo samo 1,5x hitrejša ter cena 1600EUR.
Tako da tisto bullshitanje v prejšnji temi (ne vem zakaj se je od Ada sicer pisalo v Ampere temi), da poraba ni važna, se lahko pozabi, važno je vse troje, hitrost, poraba in cena, edino v kakšen vrstem redu so za koga pomembni, se lahko razlikuje.
Recimo če spet pretiravam, ker se je govorilo da poraba ni važna, a 1000W, čeprav 2x performans ter enaka cena, bi bilo ok? Jaz mislim da ne, ker če je imela 3080 12GB 350W, bi moral biti tako performans x3. Pa to je precej malo, ker to bi pomenilo točno 0 napredka v dveh letih, pri taki porabi bi morala biti 4-5x hitrejša. Pa da ne govorim da je 1000W že samo po sebi zelo veliko. Tako da eto, važno je vse troje.

Zgodovina sprememb…

tikitoki ::

Damn, kaksn e neumnosti moramo tu brati. Lower middle end GPU niti slucajno ne bo imel 250 W:)

keba ::

Upam, da so te napovedi glede porabe močno pretirane. Ker potem to ni noben napredek samo nabijanje porabe pa s tem pridobivanje hitrosti. To bi lahko naredili že 2 ali 4 leta nazaj.

FireSnack ::

Dajte se na kavi zmenit o projektih. Ostanimo na temi. Če nimate socialnega življenja in bi tukaj kramljali pa si odprite novo temo.
Skratka jaz vzamem verjetno kakšno RTX 4080 ali kaki RTX 4080 Ti ko se stvari malo poležejo - verjetno konc 2023 ko bo že kaj kartic. Za nažiganje špilov da se razume in ne za biznis.
Preprodajalec NFT umetnin

MetalLord ::

tikitoki je izjavil:

Damn, kaksn e neumnosti moramo tu brati. Lower middle end GPU niti slucajno ne bo imel 250 W:)

Sem si bookmarkal ta post. Če bo ~3080 bo ok, če pa ~3070 Ti pa ena velika žalost. Verjetno nekje vmes.

meho7 ::

MetalLord je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Damn, kaksn e neumnosti moramo tu brati. Lower middle end GPU niti slucajno ne bo imel 250 W:)

Sem si bookmarkal ta post. Če bo ~3080 bo ok, če pa ~3070 Ti pa ena velika žalost. Verjetno nekje vmes.

gtx 760 180w
gtx 960 140w
gtx 1060 125w
rtx 2060 170w
rtx 3060 180w

Zna biti nekje med 200-250w ter rtx 3070ti/3080? performance

MetalLord ::

A niso že rekli da bo Navi 33 = 6900 XT ter 220W. Tale 4060 bo tako precejšen fail, če bo z enako porabo samo 3070 Ti/6800 performans.

DarwiN ::

Govorice moraš z rezervo jemat oziroma upoštevaj, da prevladujejo pozitivne napovedi o AMD in negativne o Intelu/Nvidiji, ker je pač takšno povpraševanje s strani fanboyjev.

Za RDNA3 se je govorilo, da bodo kartice do 3x hitrejše od RDNA2. MCM (multi-chip module) dizajn z dvema GPU čipoma je bil takorekoč potrjen brez vsakega dvoma, a se je nazadnje vendarle izkazalo za neresnico. Neverjetna učinkovitost in ponovno Nvidia killer, tko kot vsako generacijo pred tem. :) Po drugi strani pa bi se naj Navidia borila za golo preživetje, kartice do 900W, bundle prodaja GPUjev s klimatskimi napravami in prenosnimi fuzijskimi reaktorji. Malo heca, ampak u get the point.

Nazadnje pa bomo srečni že, če bo AMD sploh konkurenčen in vršil pritisk na cene Nvidijinih kartic.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

tikitoki ::

DarwiN je izjavil:

Govorice moraš z rezervo jemat oziroma upoštevaj, da prevladujejo pozitivne napovedi o AMD in negativne o Intelu/Nvidiji, ker je pač takšno povpraševanje s strani fanboyjev.


Pravi najvecji fanboj nVIdije in Intela:)

MetalLorad pa tko lepi same, najbolj divje click bait stvari z neta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

DarwiN ::

To si samo ti misliš, tiki. Trenutno si lastim AMD komplet (Ryzen + RDNA2). Ampak je pa dejstvo, da sta zadnjih 10-15 let Nvidia in Intel tista, ki predstavljata kakovost, po drugi strani pa je AMD sinonim za budget robo. V zadnjem času je AMD sicer malo premešal štrene pri procesorjih, ampak bomo videli v prihodnje. Trenutno pa sta ZEN3 in 12th gen oba super duper.

Pri dGPUjih pa sploh ne bi smelo bit dileme, a ne? Že sam market share (~85-15%) je dovolj zgovoren kljub temu, da se je AMD z zadnjo generacijo dejansko približal Nvidiji kot že lep čas ne.

Skratka, eno je bit fanboy, spet nekaj drugega pa objektivno priznat dejansko sliko realnosti.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

tikitoki ::

Res je, najmanjse dilem ni. Trenutno kupis AMDjev GPU, razen, ce si popolen fanbojcek:). Damn, nVIdijina ponudva je vsaj 20% precenjena.

K pri nVIdji cene padejo na MRPS, potem pa bo smiselno razmisliti o prednosti, ki jo ima pri ray tracingu, cetudi je v vecini primeri gimik. DA DLSS ni nob ena prenost vec, je pa tudi postalo ze jasno:). Mogoce nVIdji uspe z DLLS 3.0, al pa 3,2 al pa 4.0;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

DarwiN ::

Ja.. Ampere je še vedno vsaj 10-15% cenovno napihnjen zaradi mininga. AMD nima tega problema, ker so RX6000 GPUji garbage v miningu. Tko da bi tudi sam trenutno raje kupil AMDjevo kartico.

Pa k RTju in DLSSju še dodaj driverje in software, če že govoriš o Nvidijinih prednostih.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

tikitoki ::

Nope, to je pesek v oci ovc. Sem imel nVIdijin GPU in 10x vec tezav, ko sem imel z AMDjevem, ki ga je nasledil.

Trenutno z AMDjem nimam tezav, ki bi jih lahko pripisal gonilnikom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

DarwiN ::

Veš koliko lahko sklepaš po eni anekdoti oziroma vzorcu enega primera? Čisto ničesar!
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

MetalLord ::

Če bo imel AMD z enakim performansom vsaj 60W manj, potem bi bilo pa res za razmislit. RT sedaj ne bo več problem, DLSS pa sploh ne rabiš pri kartici tipa N32 ali N31.
Že 6900 XT mi je bila kar všeč, sem dobil več FPS pri 270W kot s 3080 na 390W. Če bi le PowerColor znal naredit kartico, ki dela. Zdaj bom moral probati z drugo firmo.

Zgodovina sprememb…

tikitoki ::

DarwiN je izjavil:

Veš koliko lahko sklepaš po eni anekdoti oziroma vzorcu enega primera? Čisto ničesar!


Tocno toliko, k lahko sklepas po trditvah fanbojckov po forumim;). Za gaming je sam shit.

Motion ::

A se da z AMD grafo zrihtat kaj tako enostavnega kot je Moonlight stream? Da je tako enostav za uporabit in da so latence praktično neopazne?

FlyingBee ::

Back on topic: poraba nove generacije preseneča v absolutnih vrednostih, smo pa praktično na vsakih 10 let velike preskoke v porabi doživeli, recimo leta 2002 je bilo povsem običajno na grafični srednjega razreda hladilnik in vent kot na chipsetu matične, potem so 2012 že vse bile dual slot in okoli 200w, zdaj pa smo očitno okoli 350w do 400w in vsaj 3 slot.

Vmes se je drastično spreminjala tudi zahteva po resoluciji in osveževanju, včasih je bil 1024x768 17 inčni crt na 60hz oziroma fps idealno, vmes 1080p kot standard in zdaj že 240hz do 360 in kot nappved že 500hz ali 4k na 144hz. Sklepam, da se bo za top grafične zdaj 400W uveljavilo kot prej 300w za AIB različice. Veliko ima tudi vpliv vse težje doseganje nižje litografije in so potem taki kompromisi.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Zgodovina sprememb…

DarwiN ::

Žal je tako, da večja ko je konkurenca, bolj so proizvajalci prisiljeni iztisnit še zadnji fps iz kartic. In pri tem ne izbirajo sredstev.

Verjemi, da če bi Nvidia imela tako gromozansko prednost kot v času Pascala, bi bila Ada kakšnih ~20% počasnejša, ampak 50-80% bolj učinkovita.. Zato je tudi bil Pascal takšna učinkovita zver. Preprosto bi razvoj usmerili v učinkovitost, perf potencial pa prišparali za morebitne težje čase v prihodnosti.

Ampak zdaj je AMD po dolgem času zagrozil, pa še Intel lahko preseneti, če jim 2023 uspe lansirat Battlemage GPU. Tko da je konkurenčnost na obzorju večja kot kdajkoli.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

MetalLord ::

Številke porabe sploh ne izgledajo visoko, če si približno predstavljaš še FPS:
https://www.youtube.com/watch?v=MSXo4ZOhyYc&t=289s

Tale je sicer precej podcenil zmogljivosti (še manj kot v najslabšem primeru), glede na to napoved:
https://www.3dcenter.org/news/news-des-...

Bi morali biti FPS:
4090 - 320-420 FPS
4080 - 240-300 FPS
4070 - 190-240 FPS

To pa pomeni da tudi 600W, 450W in 350W (te bodo v najslabšem primeru) sploh ni slabo. Ker če bi bilo to še na Samsung 8nm, bi bilo to (vzel sem srednjo vrednost FPS) 1300W, 600W ter 400W. No, 4070 še vedno izgleda slabo, če primerjaš z 220W 3070, čeprav so imeli AIB modeli tudi 270W.
V bistvu kar bomo sedaj dobili, je to kar bi z normalnimi porabami šele konec 2024. Tako da naj kar naredijo take kartice (pa ne da bodo koga spraševali ali delali kakšne ankete). Glede na vse te številke mi sedaj sploh ni jasno kako naj bi AMD naredil še bolj učinkovite kartice, mogoče na koncu sploh ne bo neke razlike, recimo 5%.

Zgodovina sprememb…

FlyingBee ::

Ja, ampak da daš še eno 100w žarnico v ohišje?
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

tikitoki ::

Darwin, mislim, da se trzisce lepo odziva na to, da je AMD trenutno edina logicna izbira:

Market share between AMD and Nvidia has also shifted over the course of the past year. in Q1 of 2021 AMD had a 20% market share in the discrete GPU market, with Nvidia at 80%. In Q1 of 2022, market share shifted towards AMD a little bit, with AMD now at 24% market share and Nvidia at 75%

FlyingBee ::

Edino pravilno, še tretji igralec uleti pa smo na pravi poti.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

tikitoki ::

Tist nVidijin CEO si lahko 3x visje cene, ki so bile posledica kriptomanije, vtakne v rit.

FlyingBee ::

Kakorkoli obrnejo, 420W tdp za 4080 je naravnost neumno.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Wrop ::

Poraba je itak absurdna. Ampak v resnici, pa kaj? Kaj se bo zgodilo? Ravno tako bo velik naval na kartice. Kupci bi lahko kartam nad 300 W večinsko rekli ne, pa se to ni zgodilo.

DarwiN ::

Itak.. 4090 bo pila ~450W, potem pa 4080, ki bi naj po govoricah imela ~40% manj jeder, pa 420W?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!
««
8 / 79
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nvidia predstavila geforce RTX 40 Super (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
559608 (6156) Mr.B
»

Nvidia predstavila RTX 4070 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
657682 (2358) FlyingBee
»

Nvidia še pred izidom umaknila in preimenovala RTX 4080 12 GB (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
1019778 (5425) FlyingBee
»

Cene nVidia kartic na trgu danes (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
789545 (6405) ziga1990

Več podobnih tem