» »

Čiščenje računalnika

Čiščenje računalnika

«
1
2

Hypathia ::

Ponavadi, ko mi začne računalnik počasneje delati oz. štekati, ga nesem k serviserju, da mi ga "pospravi" in ustrezno nadgradi, sedaj bi se pa tega rada sama lotila, se pa bojim, da bi kaj zafrknila, preveč izbrisala, si naredila škodo...

Ali me lahko kdo usmeri na kakšen kredibilen blog, YT tutorial... z enostavnimi navodili kako to izpeljati.
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.
  • spremenilo: Hypathia ()

Hypathia ::

Očitno bi morala dati čiščenje v narekovaje, ker nisem imela v mislih prahu ampak bolj kakšne hrošče ali viruse ali pač stvari zaradi katerih se računalnik počasi zaganja, celo večnost traja da odpre YT etc.
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.

Zimonem ::

Msconfig pa ven pomečeš vsebkar ne nucaš.

BorutK-73 ::

ccleaner?

Hatchback678 ::

Meni se zdi da je najboljša rešitev da računalnik spucaš da ga formatiraš in znova namestiš windows.

Plus spucaš tudi znotraj(zamenjaš pasto,...).

IL_DIAVOLO ::

Muzike in filme na d particijo in format.

Hatchback678 ::

Nekako tako, tile CCleanerji in podobno so bolj flika na strelne rane al neki.

Pa pomaga da ne hodiš gledat bedarij na internetu zaradi hroščev + redno brisanje ipd.

Gejspodar ::

Svetujem ti, da se naučiš formatirat.

1) Backupiraj pomembne zadeve (certifikati, slike, zaznamki, ...) na zunanje/oblačne podatkovne medije (USB, OneDrive, ...)
2) Pripravi USB ključ, na katerega boš namestila Windows 10
3) Prenesi potrebno iz spletne strani https://www.microsoft.com/en-us/softwar...
4) Vstavi ključ v računalnik, zalaufaj preneseno datoteko, da se ti začne "wizard" in iz ključa naredi zagonski medij
5) Ugasni računalnik, vstavi vanj USB ključ, nato ga priži in pritiskaj DEL, F2, F12, ... na tipkovnici, da se ti pojavi boot menu
6) Izberi USB ključ kot boot medij - namestitev se začne

Za dodatno pomoč lahko sproti gledaš kakšen YouTube video.

Če imaš starejši računalnik (Windows 7) pa raje posodobi sistem na 10.

raceboy ::

...imas SSD ali se klasicen disk ? namrec to je zelo velika razlika v delovanju

Gejspodar ::

Aja, še nekaj.

Navadi se namestit vtičnik imenovan "uBlock origin" v svoje brskalnike - to ti neizmerno izboljša izkušnjo pri brskanju in pohitri celoten proces, vtičnik namreč blokira prikazovanje oglasov.

bambam20 ::

Za začetek moraš malce pobrisat v brskalniku, ki ga uporabljaš delovni pomnilnik , zgodovino, piškotke.

filip007 ::

Wise Disk Cleaner, označiti ti ni treba nič, če nočeš.
http://www.wisecleaner.com/wise-disk-cl...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

feryz ::

Gejspodar je izjavil:

Aja, še nekaj.

Navadi se namestit vtičnik imenovan "uBlock origin" v svoje brskalnike - to ti neizmerno izboljša izkušnjo pri brskanju in pohitri celoten proces, vtičnik namreč blokira prikazovanje oglasov.
A ti imaš tak računalnik, da se ti to dejansko pozna? Razumem, da so nadležni, ampak tega, da omenjaš hitrost, pa ne.

Hypathia ::

Hvala vsem za odgovore.

Zanima me še ali bi lahko sama zamenjala klasični disk za SSD ali je to prevelik zalogaj za začetnika?

In pa kakšen vpliv ima na hitrost izbrani paket pri ponudniku. Ali je bistvena razlika med 100/20 ali pa 350/40 Mb/s?
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.

PrimoZ_ ::

Hypathia je izjavil:

Hvala vsem za odgovore.

Zanima me še ali bi lahko sama zamenjala klasični disk za SSD ali je to prevelik zalogaj za začetnika?

In pa kakšen vpliv ima na hitrost izbrani paket pri ponudniku. Ali je bistvena razlika med 100/20 ali pa 350/40 Mb/s?


Menjava iz hdd na ssd ni prevelik zaloga. Če ima računalnik že nekaj zgodovine za sabo bi predlagal ponovno namestitev sistema na SSD in se skopira potem podatke iz HDD, kar pač rabiš.
Imajo pa nekateri ssd-ji tudi priložen SW za kloniranje trenutnega hdd na ssd.

Za samo delovanje računalnika nima hitrost interneta nekega vpliva. Sploh pa ne pri takih hitrostih, ki si jih navedla.
100/20 je čez glavo dovolj za brskanje po netu, YT v 4k in to za celo družino.

P.S.
Ponavadi so pravili da se računalnik zamaže z virusi in podobnič če hodiš po XXX straneh :))
Pa te mamo z roko v kozarcu marmelade >:D

Bizkit45 ::

če ne znaš namestiti win na frišno, potem ti predlagam da se menjave diska ne lotiš sama. Najboljše je, da se disk menja z ssd in tudi frišno namesti OS.
Kar se tiče hitrosti interneta bi napisal tkole, če pri teh hitrostih vprašaš ali bo razlika, potem je odgovor ne :) ker mislim da niti ne veš kaj številke pomenijo in jih tudi sedaj ne utiliziraš do maximuma. Oz. tudi če jih, ne veš kaj bo hitreje delovalo, če nadgradiš :) pusti na 100/20 in prihtani kakšen eur na ta račun ;)

p.s. verjetno imaš kakšnega kolega, ki ti tole z veseljem naredi za gajbo pira in se malo bolj pozna v kaj se spušča, ko menja disk..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bizkit45 ()

w0mbat ::

moje mnenje je da en SSD disk bi vse težave rešil.

Hypathia ::

Nisem rekla, da imam virus ampak, da mi računalnik počasi dela, sploh če imam več oken odprtih in je eno live stream, kar je zoprno predvsem pri kolokvijih, ko se mi odpiranje in obračanje strani preveč zažira v čas za reševanje nalog. Tudi se mi ne zdi škoda denarja za serviserja, gre bolj za to, da bi rada bila samostojna + ne maram, da mi drugi šarijo po računalniku.

Trenutno delam na napravi, ki ima še windows 7, morda bi bilo bolje najprej namestiti W10 pa šele potem razmišljati o menjavi diskov etc, če se stanje ne bi dovolj izboljšalo, ali pač ne, ker je računalnik star že 10+ let. Kaj bi bil boljši vrstni red?
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.

kow ::

Kupi novi racunalnik, tega pa podari primerni organizaciji (ki ima prostovoljce, ki porihtajo stare racunalnike in nalozijo gor novo programsko opremo).
Po 10 letih je oddelal svoje. Preden podaris racunalnik pa prepisi vse podatke s primerno programsko opremo.

IL_DIAVOLO ::

10 let star komp pomeni, da je vse zastarelo in bo najboljše menjat celo kisto.

Akira_ ::

Hypathia je izjavil:

Nisem rekla, da imam virus ampak, da mi računalnik počasi dela, sploh če imam več oken odprtih in je eno live stream, kar je zoprno predvsem pri kolokvijih, ko se mi odpiranje in obračanje strani preveč zažira v čas za reševanje nalog. Tudi se mi ne zdi škoda denarja za serviserja, gre bolj za to, da bi rada bila samostojna + ne maram, da mi drugi šarijo po računalniku.

Trenutno delam na napravi, ki ima še windows 7, morda bi bilo bolje najprej namestiti W10 pa šele potem razmišljati o menjavi diskov etc, če se stanje ne bi dovolj izboljšalo, ali pač ne, ker je računalnik star že 10+ let. Kaj bi bil boljši vrstni red?


1. kupi nov računalnik
2. uživaj v normalnem delu.

w0mbat ::

Akira_ ::

10 let star PC je verjetno še nekaj na C2D osnovi, 2 jedri in verjetno 4GB rama. To je danes absolutno premalo, internet je postal precej zahteven.

recimo nekaj takega.
https://www.bigbang.si/pcplus-i-net-amd...

Če ga sestaviš sama po komponentah, verjetno prihraniš še kakih 10 do 20%. Moraš pa potem kupiti Windowse sama, kar pojma nimam koliko stane.
Lahko pa namestiš Mint/Manjaro Linux in uživaš v svobodni programski opremi.

Sej bo šlo, si močna neodvisna punca.
Če ne pa kolege na trstenjakovi povprašaj za pomoč :) Mislim da bi Kuall znal zložit skupaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Akira_ ()

Hypathia ::

Razumem zakaj morajo tisti, ki ful igrice nabijajo, pogosteje menjati compe ampak zakaj dajati stran računalnik namenjen zmernemu brskanju po netu, ki je bil redno vzdrževan, 2-3 leta nazaj disk zamenjan in večinoma čist dobro deluje, samo zato ker je star 10 let, mi pa res ni jasno, sploh ob trendu, da se producira čedalje bolj pokvarljive stvari.

Sicer ne vem točno kaj pomenijo vse te oznake, ampak ta računalnik naj bi imel takole sestavo:

AMD 64 3500+ AM2
Biostar NF 4 Am2
1024 MB DDRII (2*512)
250GB 7200 16MB S-ATAII WD
PCI-E GF6600GT 128MbDD3 TV
DVD-RW NEC 5170
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.

blaz5 ::

Ahahaah vrhunsko trolanje je tole :)

Hypathia ::

Zakaj bi bilo trolanje?
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.

Uizi ::

:))

Akira_ ::

Sej vem, da imava prej nasprotne poglede v določenih temah ampak tale sistem je pač preživel svoje.
Internet je danes __ZAHTEVEN__ za računalnik in ne velja več tisto kar se je nekoč govorilo: "ah sej za internet bo pa še".

Hypathia ::

Ja, vem, da tehnologija napreduje ampak kaj, a naj si zdaj človek vsake 5 let nov računalnik kupi? Že z vidika ekologije je to povsem neodgovorno.
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.

Uizi ::

Niti ne, če ne bi imel računalnika bi kupoval knjige in uničil na tisoče dreves.

Akira_ ::

AMD 64 3500+ AM2
Biostar NF 4 Am2
1024 MB DDRII (2*512)
250GB 7200 16MB S-ATAII WD

PCI-E GF6600GT 128MbDD3 TV
DVD-RW NEC 5170

Problem je, da je bil to že v času nakupa, totalno zastarel in osnoven sistem. To se pač skozi leta potem še mnogo bolj pozna kot pa pri malo boljši škatli.

Minimalno bi morala nadgraditi ram na 4GB, kar je maks za to plato in verjetno ga dobiš samo še rabljenega.
Dodatno pa še menjat disk na SSD.
To bi opazno izboljšalo stanje, ne dela pa čudežev.

Sploh pa po 10ih letih se hitro zgodi, da odpove kaj drugega npr. matična ali napajalnik.

Han ::

To je 13 let stara platforma. Skrajni čas za menjavo!

Hypathia ::

To je računalnik od moje matke in dokler bo vžigal, ga ne bo menjala, ker ne rabi veliko. Jaz sem na njega obsojena zaradi korone in če ima kdo kakšen konstruktiven predlog kako naj ga na hitro usposobim, da bo bolje deloval, se priporočam, sicer pa vredu.
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.

Akira_ ::

Lol, si trmasta, ti citiram post od zgoraj kjer imaš predlog.


Akira_ je izjavil:

AMD 64 3500+ AM2
Biostar NF 4 Am2
1024 MB DDRII (2*512)
250GB 7200 16MB S-ATAII WD

PCI-E GF6600GT 128MbDD3 TV
DVD-RW NEC 5170

Minimalno bi morala nadgraditi ram na 4GB, kar je maks za to plato in verjetno ga dobiš samo še rabljenega.
Dodatno pa še menjat disk na SSD.
To bi opazno izboljšalo stanje, ne dela pa čudežev.

Akira_ ::

RAM
https://www.bolha.com/ddr2-pomnilniki-z...
ali
https://www.bolha.com/ddr2-pomnilniki-z...

Pač tolk je staro, da je ponudba res slaba.

SSD pa kupi nek nov poceni
https://www.mimovrste.com/ssd-diski/cru...
ali
https://www.mimovrste.com/ssd-diski/wd-...

In ja kakorkoli obračaš, sistem je totalno zastarel in bi materi naredila uslugo če kupiš nekaj novega, kar bo spet za 10 let.

Han ::

Dvomim, da Biostar NF4 AM2 plata podpira 2 GB RAM module. Glede na 4 RAM reže in 4 GB max, je lahko v eni reži največ 1 GB.

Za tako staro kanto bo več kot zadoščal cenejši Crucial BX500 SSD.

https://www.nakupovanje.net/vsi-oddelki...

Zimonem ::

Vsem od fotra računalnik. Matka je ostala za časom. 4 krat več rama ma mmoja 81let stara mat v tablici. In ram je cenejši od "čistilcev".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

donvito ::

A tale je tudi za menjat, je pa namizni? Dela pa zaenkrat še OK.:):|

Akira_ ::

Boljši CPU in 3x toliko rama.
Neprimerno boljši sistem pa čeprav verjetno starejši.

Odvisno od plate, se ga da še odlično nadgraditi.

TOP ::

Hypathia je izjavil:

To je računalnik od moje matke in dokler bo vžigal, ga ne bo menjala, ker ne rabi veliko. Jaz sem na njega obsojena zaradi korone in če ima kdo kakšen konstruktiven predlog kako naj ga na hitro usposobim, da bo bolje deloval, se priporočam, sicer pa vredu.

Dejstvo je,da je tole zgodovina in prvo boš mela probleme,dobit ram ki bo kompaktibilens tole plato,da ne bo blue skrinu in podobno zmrzovanje.SSD bo malo popravil hitrost,sam spet ne preveč pričakovat,ker bodo problemi z winsi 10 glede gonilnikov.Uprašali si,če bi lahko sama naredila posodobitev,odgovor je ne,ker tole na hitro se navadit za tale jajca boš hitro zašla v slepo ulico.Raje enega prijatelja dobi.

Riff ::

no na suport od plošče piše max 4gb rama tud to je že neki pa še en dvojedrni procesor gor pa bo še z aneki cajta in precej se bo poznalo ram in proc se še dobi na blohi , edin ne vem kako je nforce4 čipset podprt na win 10 če je sploh podprt če ne pa ostane na win7 pa je

Zimonem ::

Riff je izjavil:

no na suport od plošče piše max 4gb rama tud to je že neki pa še en dvojedrni procesor gor pa bo še z aneki cajta in precej se bo poznalo ram in proc se še dobi na blohi , edin ne vem kako je nforce4 čipset podprt na win 10 če je sploh podprt če ne pa ostane na win7 pa je

Prej na Karitasu kot na bolhi.
Zberimo raje RAM za kompjuter od harpijine mame. Ziher se komu kje kaj vala. Za katere rame sploh gre?

Hatchback678 ::

Mam SSD od 128 giga.

Pomoje bo težka da ga prodam.

kow ::

Hypathia je izjavil:

Ja, vem, da tehnologija napreduje ampak kaj, a naj si zdaj človek vsake 5 let nov računalnik kupi? Že z vidika ekologije je to povsem neodgovorno.


V bistvu ne, ob predpostavki, da opravlja koristno delo, je performance per watt veliko nizji pri starih racunalnikih. So neekoloski.
Ce dam analogijo: ti se grejes na premog, zraven pa se razburjas, da je neekolosko kupiti novo plinsko pec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Gagatronix ::

Ste smesni da se pustite temu tipu trolat. Naj fukne vse skupaj bek pa se sebe zraven.

KAVINSKY ::

Zimonem je izjavil:

Matka je ostala za časom.


To je cool mama bila. Athlon 64, 1GB rama in legendarni 6600GT, to je bil sweet gaming PC v tistih časih :D

IL_DIAVOLO ::

Najprej fejka da je ženska, nato pa se mece slabo luc na svojo mamo, ker ni sestavila dovolj gamerskega računalnika za streljanje kur?

That is just too much. Even for you man.

borut_p ::

Akira_ je izjavil:

AMD 64 3500+ AM2
Biostar NF 4 Am2
1024 MB DDRII (2*512)
250GB 7200 16MB S-ATAII WD

PCI-E GF6600GT 128MbDD3 TV
DVD-RW NEC 5170

Problem je, da je bil to že v času nakupa, totalno zastarel in osnoven sistem. To se pač skozi leta potem še mnogo bolj pozna kot pa pri malo boljši škatli.

Minimalno bi morala nadgraditi ram na 4GB, kar je maks za to plato in verjetno ga dobiš samo še rabljenega.
Dodatno pa še menjat disk na SSD.
To bi opazno izboljšalo stanje, ne dela pa čudežev.

Sploh pa po 10ih letih se hitro zgodi, da odpove kaj drugega npr. matična ali napajalnik.


Pa gre na ta biostar ssd ? Brez neki pretvorniko kjer se potem ves veselje izgubi

Plus zdajsnji hdd bi morala zadaj fizicno dati na slave.

Bolje nabavit nekaj novega osnovnega inbo drzalo spet 5 let

KAVINSKY ::

borut_p je izjavil:

Akira_ je izjavil:


250GB 7200 16MB S-ATAII WD


Pa gre na ta biostar ssd ? Brez neki pretvorniko kjer se potem ves veselje izgubi

Plus zdajsnji hdd bi morala zadaj fizicno dati na slave.


Ne ga še ti trolati :D

radmannsdorf ::

Pa smo spet tam, ko je star računalnik sigurno še dober in "ni denarja" oz. ga je škoda za drugega.
Za telefon pa ni panike vsake par let po več sto eurov.
Tale komp je za v smeti. Ni za kaj.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Hitrost vašega trdega diska, SSD-ja, ... (strani: 1 2 3 444 45 46 47 )

Oddelek: Strojna oprema
2320572467 (29867) hariscorale
»

poceni prenosniki

Oddelek: Pomoč in nasveti
312908 (1673) modelno1
»

Samsung začel proizvodnjo 32-TB SSD-ja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
6815389 (11710) MrStein
»

210€ i5 laptop renew & refurbish (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
546979 (5161) dxx

Več podobnih tem