» »

Arianespace zaradi človeške napake izgubila dva satelita

Arianespace zaradi človeške napake izgubila dva satelita

Spaceflight Now - Sedemnajsta misija evropske lahke tovorne rakete Vega se je končala neuspešno, ko je zatajila zadnja stopnja za raztros tovora in uničila dva evropska opazovalna satelita. Vse kaže, da je vzrok napačno zvezana nadzorna elektronika; to pa je že druga propadla misija Vege v zadnjih dveh letih.

Arianina raketa Vega je bila prvih sedem let svoje poti vzor za zanesljivost, saj je med leti 2012 in 2019 nanizala štirinajst odprav brez napake. Lani se je primeril prvi neuspeh, ko je težava na drugi stopnji rakete dve minuti po vzletu pogubila vojaški satelit Združenih arabskih emiratov. Sledilo je skoraj enoletno odpravljanje slabosti in nato pred dvema mesecema uspešna misija z zaporedno številko šestnajst, ki je med 53 sateliti v vesolje ponesla tudi dva slovenska. Toda že naslednja, sedemnajsta, pomeni nov glavobol za evropsko osrednjo raketno firmo, kajti napaka na sistemu za raztros satelitov je botrovala izgubi španskega in francoskega, ki sta skupaj stala približno 320 milijonov evrov.

Raketa se je z izstrelišča v Francoski Gvajani dvignila v torek ponoči, nekaj pred tretjo uro po našem času. Vse tri Vegine potisne stopnje so delovale brezhibno, napaka pa se je pripetila na modulu AVUM (Attitude and Vernier Upper Module), ki z blažjimi potiski skrbi za pravilno vtirjenje tovora v Zemljino krožnico. Takoj ob njegovem vžigu, približno osem minut po izstrelitvi, je plovilo skrenilo z začrtane poti in strmoglavilo na sicer neposeljeno področje. Žrtvi sta španski satelit SEOSAT-Ingenio, ki bil namenjen snemanju obširnih področij Zemljinega površja za analizo izrabe tal, in pa francoski znanstveni satelit TARANIS, s katerim so želeli opazovati zanimive svetlobne pojave, ki spremljajo nastanek neviht (Transient Luminous Events).

Ker so nadzorniki na tleh prejeli vse razpoložljive telemetrične podatke, so že včeraj čez dan prišli do sklepa, da je bila verjetno narobe zvezana elektronika, ki je nadzorovala mikropotisnike modula AVUM, in je torej šlo za človeško napako pri konfiguriranju ter nadzoru in ne za slab dizajn. To je že druga neuspela misija v roku dveh let, predvsem pa prihaja v zelo nerodnem trenutku, ko se Arianespace ubada z vse bolj srdito konkurenco ameriškega podjetja SpaceX pri dostavljanju tovora v vesolje ter prizadevanji, da bi uvedla naslednjo generacijo rakete, Vego C, ki naj bi prvič poletela prihodnje leto.

27 komentarjev

kow ::

Ouch. Grda. Bo zanimivo videti koncno porocilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

settler ::

To je slab dizajn, če lahko napačno povežeš elektroniko...

pviran3 ::

Za kontrolo vezave elektornike tudi obstajajo protokoli.

Motion ::

settler je izjavil:

To je slab dizajn, če lahko napačno povežeš elektroniko...
,
Morda, vendar moraš upoštevat da sredstva niso neomejena in da ko nekaj dizajniraš moraš upoštevat tudi ceno.
Oziroma imaš pet konektorjev.
Lahko narediš vsakega unikatnega in tako zmanjšaš možnost napačnega priklopa na nič, vedar podražiš izdelavo.
Lahko pa narediš vse enake in poceniš izdelavom, pritem pa v zakup vzameš tveganje da lahko pride de napake.
Gre za večno dilemo.

Invictus ::

Očitno ne zanjo za vsako pomembno povezavo uporabi drugega konektorja.

Drugače kje to znan problem iz 60 let v letalstvu, ko so šparali na konektorjih. In je nekaj letal tudi padlo dol...

Od takrat naprej imajo pomembni sklopi lastne konektorje, tako da niti pod razno ne moreš teh zadev priklopiti napačno. In konektorji stanejo peanuts glede na celoten paket...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hendriks ::

Torej, naslednje leto naj bi Arianespace poslala gor James Web Telescope. Ali bi mogoče raje prepustili delo SpaceX-u? 9 miljard vreden instrument in samo 1 poskus. Ouch..

kow ::

hendriks je izjavil:

Torej, naslednje leto naj bi Arianespace poslala gor James Web Telescope. Ali bi mogoče raje prepustili delo SpaceX-u? 9 miljard vreden instrument in samo 1 poskus. Ouch..


In kdaj je Ariane V nazadnje failala?

ECA razlicica je failala samo na prvem poletu Decembra 2002. Bil je partial failure januarja 2018 - cloveska napaka pri vnosu podatkov.
James Web se zdi kar varen. Sploh, ker bodo zanj verjetno potrojili vse checke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

hendriks ::

Upajmo da res. Držim pesti za tale JWT, ker si od njega obetamo marsikaj.

kow ::

Govorim za samo uspesnost trajektorije rakete, ne za sam satelit. Ko se bo satelit razprl, bo gledal cel svet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mr.G. ::

Motion je izjavil:

settler je izjavil:

To je slab dizajn, Äe lahko napaÄno poveĹžeĹĄ elektroniko...
,
Morda, vendar moraĹĄ upoĹĄtevat da sredstva niso neomejena in da ko nekaj dizajniraĹĄ moraĹĄ upoĹĄtevat tudi ceno.
Oziroma imaĹĄ pet konektorjev.
Lahko narediĹĄ vsakega unikatnega in tako zmanjĹĄaĹĄ moĹžnost napaÄnega priklopa na niÄ, vedar podraĹžiĹĄ izdelavo.
Lahko pa narediĹĄ vse enake in poceniĹĄ izdelavom, pritem pa v zakup vzameĹĄ tveganje da lahko pride de napake.
Gre za veÄno dilemo.


Res je. Podražiš zadevo, ampak, ne za 320 milijonov.
Take, kao "kalkulacije in dileme" se gredo povsod kjer imajo preveč pametnih zaposlenih(višaš vrednost tovarne) in premalo glupih, logično razmišljujocih posameznikov.
90% nekih delov JE POTREBNO ZRAČUNAT, v to nobeden ne dvomi. 10% primerov pa je na žalost takih, kjer se najde ekonomist, ki bi zaradi zvišanja cene za 100€(ki reši vse težave tudi v prihodnje npr. različni konektorji al pa kar si zamislite), raje kupil pri kitajcih 500 enakih konektorjev(v našmu primeru sta padle dve kuglce dol...vredne 320 miljiniv), ki so enaki in po možnosti še enake barve kabli.
Seveda nek ekonomist ni nič kriv. On je naredil dobro.
To velha za veliko primeriv, ne samo za tega.

GupeM ::

Invictus je izjavil:

Očitno ne zanjo za vsako pomembno povezavo uporabi drugega konektorja.

To sem ravno včeraj razmišlal, ker sem dobil nov prenosnik, s polnjenjem preko USB-C. Kaj bi se zgodilo, če bi zamešal kabel in bi ga priklopil v telefon? Glede na to, da se prenosnik polni na precej večji napetosti, bi lahko naredil s tem štalo.

No, kasneje sem ugotovil, da zna adapter sam določiti napetost (5V / 9V / 15V / 20V) s katero mora polniti, ampak ga še vedno ne upam priključiti v telefon. Če pa kupiš kakšen kitajski adapter, je pa že vprašanje, ali?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

johanblond ::

To sem ravno včeraj razmišlal, ker sem dobil nov prenosnik, s polnjenjem preko USB-C. Kaj bi se zgodilo, če bi zamešal kabel in bi ga priklopil v telefon? Glede na to, da se prenosnik polni na precej večji napetosti, bi lahko naredil s tem štalo.

No, kasneje sem ugotovil, da zna adapter sam določiti napetost (5V / 9V / 15V / 20V) s katero mora polniti, ampak ga še vedno ne upam priključiti v telefon. Če pa kupiš kakšen kitajski adapter, je pa že vprašanje, ali?

To sem se tudi jaz spraševal (in spraševal na slo-tech), naj bi šlo, ampak se ne upam poizkusit :(. Daj najprej ti in poročaj ;)

bbbbbb2015 ::

kow je izjavil:

Ouch. Grda. Bo zanimivo videti koncno porocilo.


Bolj se mi zdi problematičen političen kontekst. Američani so, kot vse kaže, zopet prišli na zeleno vejo glede vesoljskih poletov. Do takrat so se pač zanašali na Ruse.
Evropejci pa ne znajo izstreliti one fuck*** rakete v nebo. Resda gre za raketno znanost, samo vseeno.

damirj79 ::

GupeM je izjavil:

Invictus je izjavil:

Očitno ne zanjo za vsako pomembno povezavo uporabi drugega konektorja.

To sem ravno včeraj razmišlal, ker sem dobil nov prenosnik, s polnjenjem preko USB-C. Kaj bi se zgodilo, če bi zamešal kabel in bi ga priklopil v telefon? Glede na to, da se prenosnik polni na precej večji napetosti, bi lahko naredil s tem štalo.

No, kasneje sem ugotovil, da zna adapter sam določiti napetost (5V / 9V / 15V / 20V) s katero mora polniti, ampak ga še vedno ne upam priključiti v telefon. Če pa kupiš kakšen kitajski adapter, je pa že vprašanje, ali?


Če je napajalnik za prenosnik USB-C pravi, (na napajalniku tudi pišejo vse podprte napetosti, kot ugotavljaš že sam 5V, 9V, 12V, 15V in 19V) potem lahko tak napajalnik brez skrbi uporabiš tudi za polnjenje telefona. Telefon se bo polnil z najvišjo kompatibilno močjo, verjetno bo to 9V in 2A, ker vse ostale višje moči podprte na telefonih so z uporabo njim namenjenim tehnik in jih prenosniki ponavadi ne podpirajo, posledično tudi napajalniki ne.

MrStein ::

GupeM je izjavil:

Invictus je izjavil:

Očitno ne zanjo za vsako pomembno povezavo uporabi drugega konektorja.

To sem ravno včeraj razmišlal, ker sem dobil nov prenosnik, s polnjenjem preko USB-C. Kaj bi se zgodilo, če bi zamešal kabel in bi ga priklopil v telefon? Glede na to, da se prenosnik polni na precej večji napetosti, bi lahko naredil s tem štalo.

No, kasneje sem ugotovil, da zna adapter sam določiti napetost (5V / 9V / 15V / 20V) s katero mora polniti, ampak ga še vedno ne upam priključiti v telefon. Če pa kupiš kakšen kitajski adapter, je pa že vprašanje, ali?

USB "pošlje" standardnih 5V, razen, če se z napravo zmeni za kaj več.
Če ni napajalnik "iz kitajske", nima kaj biti.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Poldi112 ::

bbbbbb2015 je izjavil:

kow je izjavil:

Ouch. Grda. Bo zanimivo videti koncno porocilo.


Bolj se mi zdi problematičen političen kontekst. Američani so, kot vse kaže, zopet prišli na zeleno vejo glede vesoljskih poletov. Do takrat so se pač zanašali na Ruse.
Evropejci pa ne znajo izstreliti one fuck*** rakete v nebo. Resda gre za raketno znanost, samo vseeno.


Zanimiv zaključek - da po desetletjih uspešnih izstrelitev zaradi ene napakice ne znamo več izstreliti rakete.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Evolve ::

waw

johanblond ::

Poldi112 je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

kow je izjavil:

Ouch. Grda. Bo zanimivo videti koncno porocilo.


Bolj se mi zdi problematičen političen kontekst. Američani so, kot vse kaže, zopet prišli na zeleno vejo glede vesoljskih poletov. Do takrat so se pač zanašali na Ruse.
Evropejci pa ne znajo izstreliti one fuck*** rakete v nebo. Resda gre za raketno znanost, samo vseeno.


Zanimiv zaključek - da po desetletjih uspešnih izstrelitev zaradi ene napakice ne znamo več izstreliti rakete.


15. izstrelitev - fail
16. izstrelitev - uspešna
17. izstrelitev - fail

Temu se ne reče napakica.

wajdouc ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Evropejci pa ne znajo izstreliti one fuck*** rakete v nebo.

Ariane 5 rockets have accumulated 109 launches since 1996, 104 of which were successful, yielding a 95.4% success rate.
Vir:
http://www.esa.int/Enabling_Support/Spa...
Ariane 5 @ Wikipedia

Prej bi rekel da ti ne znaš ene fuck*** informacije poiskat. 8-)

link_up ::

Motion je izjavil:

settler je izjavil:

To je slab dizajn, če lahko napačno povežeš elektroniko...
,
Morda, vendar moraš upoštevat da sredstva niso neomejena in da ko nekaj dizajniraš moraš upoštevat tudi ceno.
Oziroma imaš pet konektorjev.
Lahko narediš vsakega unikatnega in tako zmanjšaš možnost napačnega priklopa na nič, vedar podražiš izdelavo.
Lahko pa narediš vse enake in poceniš izdelavom, pritem pa v zakup vzameš tveganje da lahko pride de napake.
Gre za večno dilemo.


ja tako logiko se lahko gres pri grelcu pokrovu stranisca. Za kriticno opremo pa vsekakor ni izgovor, da je bilo premalo denarja in si zato narobe zvezal elektroniko. Bo kar napaka v nacrtovanju.
In and Out

MrStein ::

wajdouc je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Evropejci pa ne znajo izstreliti one fuck*** rakete v nebo.

Ariane 5 rockets have accumulated 109 launches since 1996, 104 of which were successful, yielding a 95.4% success rate.
Vir:
http://www.esa.int/Enabling_Support/Spa...
Ariane 5 @ Wikipedia

Prej bi rekel da ti ne znaš ene fuck*** informacije poiskat. 8-)

Eh, a si ti že kdaj slišal za folk? In politike? Pri njih ni logike.

Če je jedrska energija bav-bav, potem je bav-bav. Pika. Številke in statistika ne igrajo vloge.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jojw ::

Ej, a so naše že spravil v luft?

SebyDiamant ::

Hehe, kateri napajalnik pa te ni kitajski ;)
12EUR popusta na SUMUP čitalec bančnih in kreditnih kartic,
brez stroška najema:
http://fbuy.me/k8MvL

Zgodovina sprememb…

D3m ::

Da ni en od migrantov v življenjepis napisal raketni inženir. ;)
|HP EliteBook|R5 6650U|

poweroff ::

No, kaj boste pa rekli na rusko napako, ko so pred leti v sistem vnesli napačno izstrelišče in je potem sistem napačno izračunal pot rakete?
sudo poweroff

Invictus ::

In pa ameriško, ko so namesto metričnih številk uporabili imperialne, pa se je sonda zabila v Mars?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

wajdouc ::

jojw je izjavil:

Ej, a so naše že spravil v luft?

Če misliš tista 2 satelita, potem ja. Če pa misliš na .... nope ;-)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slovenska satelita končno v vesolju!

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2810822 (8024) bluefish
»

Prva neuspela komercialna izstrelitev Electrona uničila sedem satelitov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
124735 (2893) nekikr
»

Raketa Ariane 5 po poldrugem desetletju prvič zatajila

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
115343 (3047) nsa_ag3nt
»

SpaceX Dragon je prvo vesoljsko plovilo v zasebni lasti, ki se je uspešno vrnilo na z

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
169093 (8008) ingo
»

Google bo sponzoriral robotski polet na Luno

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
405024 (3663) sidd

Več podobnih tem