» »

Doma ni gigabitne mreže

Doma ni gigabitne mreže

Zvezdica27 ::

Lp,

bom kar novo temo odprl. Torej za začetek, da sem začel z 286 in da ... vsaj mislim, da nekaj znam. No. Zdaj pa tako. Doma imamo optiko, ki pride v en kotiček hiše, kjer imam priklope za vse (v kartonasti škatli, da se muca ne igra ;) Zaenkrat ni potrebe iti v podbrobnosti, optika pride do innbox g68, ki ga kar uporabljam za router po hiši. En kanal gre zgoraj v en D-linkov router, ki deluje kot switch. Obe škatlici oddajata še wifi, da je po celi bajti.

Težava je, ker sem zadnjič presenečen ugoovil, da nimam gigabitne mreže, ampak večinoma 100 mbit/s. Oba routerčka med sabo sta povezana gigabitno, tudi računalniki, ki so cca 2, 3m od innboxa, so gigabitni, a vsi kabli, ki gredo dlje (gor, cca 12m) pa so 100.

Vsi kabli so cat5e in eni mehki, eni bolj trdi. Konektorju kupljeni v elektro trgovinah, klešče imam 10 let stare, poceni.

Potem sem se začel igrati in po tem ko sem vse kable preveril z multimetrom, da povezave so (delali smo stik z otroki, jaz sem meril), pride zadeva do naslednjih možnosti:
-innbox je zmatran in bo treba kaj novega (ampak vsaj 1 povezavo vedno drži gigabitno)
-kabel je zanič (ampak sta vsaj 2 različna cat5e od dveh trgovin, stara 1 leto)
-konektorčki so slabi oz. jih klešče enostavno niso dobro stisnile (na enem kablu, trde parice) sem povezal dobesedno 10 konektorčkov, preden mi je ratalo dobiti povezavo. Zdaj sem posumil, klešče so krive (saj sem povedal, cheap shit, 10 let stare)

potrebe po power over ethernet in tisto foro, da je isti wlan iz dveh virov, načeloma nimam.

----

glede na navedeno, ker BOM imel gigabitno mrežo, razmišljam takole:

1) zajebal sem, ker sem dajal cat5e namesto navadnega cat6, ja/ne?
2) za innbox moram dati svoj dober gigabitni switch, nanj vso mrežo in bo bolje ja/ne?
3) vse konektročke naj prekrimpam na novo z oreng kleščami ja/ne?
4) vse kontakte v stenah naj dam na module oz keystone - cat6 ja/ne (zdaj imam kar kabel iz stene iz doze, ker je vse za omarami)
5) kable naj menjam na cat6 (to ni težava, vse v požirkah) ja/ne?
6) kje točno kaj kupujem robo, da bo RES kvalitetna - kar malo nerodno mi je, da sem določene stvari hupoval kar v loklani gradbeni trgovini, so pač blizu... brez kitajskega sranja svetujte, morda schrack robo?
7) ali je kakšen res pravilen način odtwistanja paric in crimpanja, jaz to pač naredim simple - berem pa neke študije in strani psihopatov, da je to ful pomembno?


Ker se mi ne da a praksi sprobavati, mreža pa sicer dobro dela, bom najprej tole tu predebatiral na ravni izkušenj, prakse - prosim brez bluzenj, dajmo resno razpravljati po točkah, od 1 do 7

tnx,

zz

Invictus ::

1. Ne
2. Na Inbox daj svoj router. Plus kak switch če zmanjka portov.
3. Zakaj? Samo če bodo problemi... A nimaš vtičnic?
4. cat5e je dovolj in ja, naredi vtičnice
5. Ne
6. Vseeno, standard je standard. Večji problem bo implementacija.
7. Ne strgaj paric ;). Folk preveč nabija...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Karen ::

Če imaš kabel za omaro, pa potem konektor za drug UTP kabel, so eni tudi samo 100mbit, tako da imaš tudi tam lahko ozko grlo. Če imaš tester preveri s testerjem če so vsi kabli pravilno povezani, to je prva. Tester se dobi za 10 EUR nekje.

Klemen86 ::

100% so zanič zaključeni kabli, drugega ne rabiš spreminjati. Problem ponavadi ni v slabih kleščah, ampak, da posameznih kablov preprosto ne porineš do konca v RJ45 konektor. Svetujem, da pri kablih, kjer se napravi ne povežeta s 1000mbit/s, ponovno pregledaš konektorje na obeh straneh in najprej zamenjaš konektor na tisti strani, kjer posamezne žice niso čisto do konca konektorja potisnjene. Ampak glede na to, da si porabil 10 konektorjev za dober spoj, domnevam, da so konektorji na obeh straneh zanič stisnjeni. Dobro je tudi, da imaš tester za kable, nekateri kompi pa imajo tudi svojo diagnostiko in ti javijo, kje je kabel zanič.

Zvezdica27 ::

Blb... diagnostika na compu? Grem googlat, super ideja, sem na linux.

Sumim tako konektorčke da morda niso gigabitni cče je to možno ali slab stik oz. klešče.

Vsi kabli so absolutno do konca, to delam že leta in leta ampak tole mi je res uganka in bom tole razvozlal. Mogoče je tudi, da ker ne režem z wire cutter pač pa s tem cheap crimp toolom, da so konci malo ukrivljeni in ni kontakt.

Torej, je tudi mogoče, da konektorčki niso gigabitni?

Res mi je uganka tole,

Zz

Vesoljc ::

sposodi/kupi si tester
recimo
https://www.mimovrste.com/orodje-za-mre...

s tem najlazje ugotovis kje je issue
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

floyd1 ::

Točno to, kar je rekel Invictus:
4. cat5e je dovolj in ja, naredi vtičnice


Kljub multimetru - imaš verjetno slab stik. Trdih kablov se načeloma sploh ne konektira. Jaz sem tudi imel zasilno tako narejeno in je nekaj časa delovalo z "giga", potem pa je bilo vedno več problemov, čeprav kablov nisem ravno vlačil sem in tja. Ko sem v komunikacijski omari vse povezal na patch panel in na stenah naredil vtičnice, je problem "magično izginil".

Za konektorje pa še nisem slišal, da kateri ne bi bili giga. Kvečjemu, da obstajajo drugačni za trde in mehke kable, a - še enkrat - trdih itak ne priporočajo konektirat.

DeeCoy ::

Jaz bi najprej menjal innboxa. Zna tam problem.. Oz. svoj ruter (če je soliden) prestavi dol k innboxu in potem tesiraj povezave.

Sem imel glih zadnjič problem da nek drek asus ruter ni niti dhcpja oglaševal na 30m kabla. Menjal ruter, od takrat ni bilo problema z dhcpjem na mreži..

Baja ::

ne vem točno kako je na linuxu, ampak v win lahko ročno nastaviš s kakšno hitrostjo naj mrezna komunicira. se mi je dogajalo da se določene mašine niso hotele na auto nastaviti na gigabit, ko sem ročno določil je delalo BP. poskusi.

Zvezdica27 ::

ok, torej par zadev za probati.

Popoldne bom priklopil na drug, gigabitni switch pa vidimo.

Kolega ima tester in dobre klešče.

Koliko so "kolena" problem? Kritični kabli gredo 1x ali dvakrat okoli 90st, samo zelo lepo speljano, nič na silo.

Trdi kabel je po moje oni kabel, ki ni čisti baker, opazil šele, ko sem domov prinesel, gor pač piše cat5e

bomo, bomo... nekaj danes, nekaj jutri...

zz

ToniT ::

Ali so kabli zvezani po standardu?
Zaporedje barv je zelo pomembno. https://incentre.net/ethernet-cable-col...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ToniT ()

link_up ::

Ce ti kaze, da imas link 1G imas 1G. Ce kaj od opreme ne zmore, je nekaj drugega.

No, da ne filozofiram...innbox naj bo le modem. Ce je mogoce pa si sploh vezi direktno na sfp in ustrezno razpelji naokoli.
In and Out

Poldi112 ::

Baja je izjavil:

ne vem točno kako je na linuxu, ampak v win lahko ročno nastaviš s kakšno hitrostjo naj mrezna komunicira. se mi je dogajalo da se določene mašine niso hotele na auto nastaviti na gigabit, ko sem ročno določil je delalo BP. poskusi.


Tega nočeš delati, ker če ne nastaviš ročno istih nastavitev tudi za port na switchu, bodo glavoboli.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

SasoS ::

Cat5e je čisto dovolj za giga (celo 10Gb, če ni predolgo).
Si zvezal parice po standardu? Najpogostejša napaka je, da se kable veže po vrsti, namesto po standardu...

Zvezdica27 ::

vežem po B standardu, torej, da se zeleni par razcepi, vedno.

ethtool mi noče prisilno dati gigabita, tudi če dam autonegotiation off

ethtool ima vgrajen TDR tester, a očitno ethernet čip na plati tega ne podpira, ker ga ne izvede. Drugih programov na linux ni (so pa v neke switche vgrajeni, recimo v cisco), morda ima nmcli kaj, a prvo googlanje in man ne data nič.

Torej ali nekje stakniti cisco ali pa ... tester.

naslednji test: drug router

mihagr ::

Pozdrav, v tejle trgovini imajo vse: https://www.ezz.si/

Zvezdica27 ::

D link DGS-1100-24, sem si ga sposodil v službi za en dan - sicer sem dal link-only (nisem ga nastavljal za doma, niti priklaplal na router) in se je takoj povezal 1 Gbit/s.

Torej je krivec izključno in samo innbox g68, ko je daljši kabel (trenutno cca 11m) enostavno ne da. Na cca 4 m imam še gigabit.

Zdaj, če bom lahko še za kak dan tole škatlo imel, bom za foro domačo mrežo vrgel na Dlink, Innbox pa naj handla samo SiolTV, če se mi bo dalo.

Dobro, skrivnost rešena, enostavn je očitno innbox tak šrot... ne morem verjet v bistvu...

tnx vsem,

zz

floyd1 ::

Pa si potem poskusil kaj prenesti preko mreže za test? Da vidiš, če je res višja hitrost, ker ni nujno.
Meni je eden od AP po nadgradnji fw tudi začel javljati slabšo (100Mb) povezavo. Po še enem testu - z računalnikom - pa sem ugotovil, da je dejansko kriv kabel. Ko sem ga na novo skonektiral je bilo spet ok. Nisem pa takrat imel testerja za mrežo.

Zvezdica27 ::

Ne še, tole bom počasi urejal, moram vmes še 100 stvari nareiti, morda čez vikend.

Ta dlink ima vgrajen test kabla, tkao da bom vse čez dal, samo pol dneva časa moram najti, dežja pa od nikoder

Drugače pa sem kar speedtest ruknil na 2 kabla cat5e, ki sem ju kupil v različnih trgovinah. Tisti iz anvine je imel na 100mbit povezati prenosa 110, oni drugi pa 90. Torej je v kablu cca 20% razlike??? Če ignoriramo, da sem oba sam zaključeval, se mi zdi to kar veliko.

zz

Zvezdica27 ::

evo... zdaj se poveže na siolov router s 100, od sebe pa ne da več kot 10 mbit... kr neki...

hvala vsem v glavnem, to bomo uredil čez vikend,

zz

bbbbbb2015 ::

Zvezdica27 je izjavil:

Lp,

1) zajebal sem, ker sem dajal cat5e namesto navadnega cat6, ja/ne?
2) za innbox moram dati svoj dober gigabitni switch, nanj vso mrežo in bo bolje ja/ne?
3) vse konektročke naj prekrimpam na novo z oreng kleščami ja/ne?
4) vse kontakte v stenah naj dam na module oz keystone - cat6 ja/ne (zdaj imam kar kabel iz stene iz doze, ker je vse za omarami)
5) kable naj menjam na cat6 (to ni težava, vse v požirkah) ja/ne?
6) kje točno kaj kupujem robo, da bo RES kvalitetna - kar malo nerodno mi je, da sem določene stvari hupoval kar v loklani gradbeni trgovini, so pač blizu... brez kitajskega sranja svetujte, morda schrack robo?
7) ali je kakšen res pravilen način odtwistanja paric in crimpanja, jaz to pač naredim simple - berem pa neke študije in strani psihopatov, da je to ful pomembno?


Ker se mi ne da a praksi sprobavati, mreža pa sicer dobro dela, bom najprej tole tu predebatiral na ravni izkušenj, prakse - prosim brez bluzenj, dajmo resno razpravljati po točkah, od 1 do 7


Tvoj problem je, da nekaj delaš resno narobe. Algoritmi auto negotiate različnih ethernet aktivnih naprav delajo 100% po mojih izkušnjah. Mislim, da ene 10+ let stare ethernet kartice niso znale auto negotiate narediti in niso zadele prave hitrosti, ostalo pa vse dela.

Če ena naprava noče preklopiti na gigabit (pa ti misliš da bi morala), naprava dobi napako na gigabitu, pa se pogodi na 100 mbit. Če ti napravo zamenjaš za drugo, pa se ta pogodi za 1gbit, pač recimo, da ima malo boljše modulatorje v sebi, ampak to ne bi smelo igrati vloge.

Problem je, da si postavil 7 specifičnih vprašanj, samo iz tega se ne da ugotoviti, kaj točno delaš narobe. Sploh 7 vprašanje mi je sumljivo, ker tega vprašanja sploh ne bi smelo biti.

Ethernet mreža oz. ožičenje ima naslednje elemente:
- switch (aktivni element)
- patch panel (pasivni element)
- backbone ožičenje po TIA standardu (pasivni element)
- ethernet vtičnico (pasivni element)
- patch kabel (pasivni element)
- ethernet kartica (aktivni element)

*VSI* elementi so narejeni tako, da se prespoj naredi tako, da je čim manj odsukanih paric. Klešče seveda igrajo vlogo, preslabe klešče ne narinejo tistih zob v parico in nastane slab galvanski stik. Razviti moraš minimalno parice, to nabiti v konektor, ter poravnati vseh 8 žičk, ter hkrati gledati, da je izolacija kabla čez tisti trikotni rob v konektorju. To namreč drži žile oz. žico noter.

Če razviješ preveč paric vzporedno, nastane presluh, namreč ta T v UTP pomeni Twisted in to je ključno. In četudi razviješ kabel, to smeš narediti samo tistih 0,75cm v konektoreju, kjer boš opazil, da so vodila, ki silijo posamezne parice narazen. Samo tam smejo biti parice razsukane. Čim razsukaš oziroma flat poravnaš npr 1,5cm ti hitrost na kablu pade iz 1000 mbit na 2mbit.

To najdi enega specialca, ki ti bo vizualno preveril mrežo. Tako po tem, kar si napisal, delaš nekje neko napako in kabli oz. ožičenje ne zmore gigabita, še 100 mbit težko.

Zgodovina sprememb…

Zvezdica27 ::

delam na temu vsemu, delam.

zz

Zvezdica27 ::

ok... zdaj sem začel malo igrico s tem dlinkom. Ozko grlo je innbox, ki se očitno zelo občutljivo povezuje in tudi z mini kablom 20 cm ne morem dobiti gigabitne povezave med dlinkom in innboxom. Seveda potem mreža dela 94 mbit/s (zanimivo je, da en kabel da speedtest na internet 110 mbit, drugi 94, čeprav je zunanja povezava iz innboxa ista za oba, torej 100 mbit). Edina razlika je kabel (4m proti 12m).

Zdaj pa vse na dlink... ok, gigabit tu. gigabit na drugem pc. Dlink še vedno 100 na innbox (ampak mreža gre sedaj mimo njega, tako da to ni pomembno)

994 mbit/s

TO, JEBEMU MATER!

Zdaj pa če mi uspe innbox gigabitno povezati z dlinkom je to rešitev (en wifi bo še na innbox, ampak to boš ločeno probal, če potem dlna dela prek vsega tega, sicer bo pa drugi wifi znotraj.

[url=http://shrani.si/?1l/5d/15l0W48F/2020-1...

trenutek... grem še kabel menjati...

Ok,

ok. Zdaj sem uspel z nekim patch kablom dobiti tudi gigabit med innbox in dlink.

Heh... tudi kabel, ki je imel prej 94 mbit - ima sedaj 110.

Torej - še dlna... sam da se priklopim na "napačen" wifi...

Zgodovina sprememb…

Zvezdica27 ::

ok, tudi dlna dela preko wifi, ki je na siolovem innboxu in s tem "izven" dlinka... probal preko telefona

Torej - očitno je začel počepati innbox, pri čemer eni porti so bili še ok, drugi pa so ... bli malo fuč. testiral sem iperf in ssh

še enkrat slika:



Torej, sicer sem "zaman" menjal en kabel in cca 10 konektorčken, ampak to je strošek 6, 7e in en večer tečnarjenja. Vsaj vem, da nisem zmešan.

D link je pa top shit zadeva, takoj se vidi, da to ni nek plastikfantastik...

Dobro, hvala vsem zaenkrat.

zz

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

A si ziher, da ima dlink 1Gbit WAN povezavo? Veliko malo cenejših routerčekov ima uplink 100Mbit...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zvezdica27 ::

lp,

na zunaj ne morem prenašat, ker je siol paket 100 mbit in več pač ne gre (oz. speedtest 110 kaže).

Je pa lučka na dlink zelena za gigabit in na innboxu javlja link 1000, tako da sklepam, da sedaj je. Lahko bi sicer probal preko obeh, ampak sem s tem že zaključil - innbox je out, naj bo pač zadolžen za tv, dhcp in optiko, wlan bom pustil gor, mreža bo pa prek dlinka tekla.

Bom v kratkem menjal paket, ker smo na optiki in bom videl. V bistvu mi je za zunaj vseeno, samo interno bi pa imel gigabit, ker tako je bilo mišljeno in je delalo - zdaj pa je z leti zgleda innbox začel počepati.

tv je sicer še na 100, ampak to je po moje vrh glave tudi za hd streame, to je pač očitno problem innboxa - se mi ne da ukvarjati, kako trunk speljati preko switcha vzporedno z data

zz

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

UTP klešče (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
7611313 (8079) gumby
»

flat utp kabel 6a ali vsaj 5e

Oddelek: Pomoč in nasveti
394662 (3175) helo
»

pomoč pri "obnovi" mreže

Oddelek: Omrežja in internet
151484 (1075) sid
»

Switch

Oddelek: Omrežja in internet
345085 (4176) SeMiNeSanja
»

Kakšen 20m dolg kabel za internet?

Oddelek: Omrežja in internet
2110637 (10246) imagodei

Več podobnih tem