» »

Kateri od ponudnikov omogoca lasten router?

Kateri od ponudnikov omogoca lasten router?

jforst ::

Nekaj casa nazaj smo imeli nadzor nad svojimi napravami, dobili nastavitve in se priklopl na net. Je danes to se mogoce?
Pri katerem ponudniku lahko uporabim lastem modem/router za priklop?

Naabo ::

Pomoje pri vseh (sam uporabljam lasten router tako pri t-2 kot telekomu - v bridge mode).

Miha 333 ::

Moraš se dogovoriti, da ti na port na njihovem modemu pripeljejo zunanji IP ter izključijo njihov wifi. Potem lahko priklopiš svoj router oz. delaš naprej, kar želiš. Napisano velja vsaj za T-2, lastne izkušnje.

Naabo ::

Sam se pri T-2 nisem nič dogovarjal, na enem od innbox portu sem dobil zunanji IP, wifi sem pa sam izključil v horizontu (na dveh lokacijah/priključkih enako).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Naabo ()

Poldi112 ::

Miha 333 je izjavil:

Moraš se dogovoriti, da ti na port na njihovem modemu pripeljejo zunanji IP ter izključijo njihov wifi. Potem lahko priklopiš svoj router oz. delaš naprej, kar želiš. Napisano velja vsaj za T-2, lastne izkušnje.


Narobe. Oni na svoj modem itak privzeto "pripeljejo" zunanji IP (ker je skonfiguriran kot router), medtem ko ti hočeš, da zunanji IP dobi tvoj router. Tako da jim pošlješ zahtevo, naj svoj router preklopijo v bridge način. S tvoje strani bo izgledalo, kot da si se priklopil na njihov switch.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

jforst ::

Hvala za odovore, ni mi jasno kako v parih letih nisem opazil checkbox-a "Omogoči brezžično omrežje" v nastavitvah na Horizontu :))

MrStein ::

jforst je izjavil:

Nekaj casa nazaj smo imeli nadzor nad svojimi napravami, dobili nastavitve in se priklopl na net. Je danes to se mogoce?
Pri katerem ponudniku lahko uporabim lastem modem/router za priklop?

Odvisno.
Teoretično lahko pri vseh, samo je vprašanje, koliko to oni podpirajo, koliko podatkov za nastavitve moraš sam uganiti...

Pri A1 preko Telekomov optike recimo gre lasten ruter, samo VLAN ID moraš "uganiti" na katerem pošiljajo PPPoE pakete. ONT bi mogoče tudi lahko zamenjal, nisem pa probal.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

hojnikb ::

telekom še vedno uporablja ppoe za optiko? ;((
#brezpodpisa

Argonavt ::

Izposoja teme:

Katere routerje imate preverjene za uporabo na T2 optiki z njihovim modemom v bridge oziroma katerega se priporoča? Do 150 €, fokus na ax, firewall in parent control.

starfotr ::

Voluharr ::

Na T2 se da zmenit za SFP ONT.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Master_Yoda ::

Na A1 imam svoj router - samo poklicati sem moral na support in reci da naj dajo njihovega v bridge mode.
Dovie'andi se tovya sagain.

brbr21 ::

Voluharr je izjavil:

Na T2 se da zmenit za SFP ONT.

Res? Še prejšnji četrtek je bil precej kategoričen NE za odgovor. Naročilo poslovnega paketa only. Tudi na t2.rula.net ni nihče kaj dosti znal povedati o tej možnosti.
Če koristiš to, mi lahko namigneš kateri SFP modul uporabljaš? ONTji so pač nekaj dražji in nebi v smeti metal €50-70, da probam če dela.

Voluharr ::

Sicer se za stanovanje še dogovarjam, vendar sem pri njih že na drugi lokaciji s poslovnim priključkom in verjetno zaradi tega dobim to možnost.
Kaj precej drago tudi ne more bit: https://www.optcore.net/product/gpon-on...
Sicer od ZyXel-a je precej dražji: https://www.uk.insight.com/en-gb/produc...
Kaj pa uporabljajo oni ne vem.
Vem, da imajo veliko večino od Extreme Networks in GPON od IskraTela, kar verjetno ni skivnost. Za same SFPje na GPONu pa še ne vem katere priskrbijo.
Je pa res, da strašno vsiljujejo TV.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Argonavt ::

Master_Yoda je izjavil:

Na A1 imam svoj router - samo poklicati sem moral na support in reci da naj dajo njihovega v bridge mode.


To pomeni, da ni razlike med routerji, kar se tiče "kompatibilnosti" s ponudnikom. Kako je s TV, gre še vedno iz modema ali nastavlja na routerju?

Iščem nekaj čimbolj out of the box, ker se mi ne da zapraviti 150€ in porabiti 2 dni za nastavitve. Če prav razumem je vse skupaj plug and play. Največ kar je za nastavljati je mogoče kloniranje MAC naslova modema na WAN in subneti za LAN?

Sprašujem pa zato, ker v igri kak ASUS RT-AX56U ali TP-Link Archer A20 za BlackF.

MrStein ::

A je kloniranje MAC naslova še "thing"?

Niso to nehali uporabljati pred leti?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Invictus ::

Še vedno je "thing", ker so ITji v ISP prebutasti, da bi implementirali kak drug protokol za avtentikacijo.,..
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

XS!D3 ::

Invictus je izjavil:

Še vedno je "thing", ker so ITji v ISP prebutasti, da bi implementirali kak drug protokol za avtentikacijo.,..

In kje točno je "thing"? Telekom ima PPPoE since forever, se ne spomnim da bi kdaj karkoli vezali na MAC, A1 je tudi na PPPoE kolikor vem, Telemach vem da je včasih omejeval na MAC ampak to je bilo leta nazaj, sedaj je MAC važen edino če ti naredijo rezervacijo za IP. Za T-2 nisem prepričan, ampak kolikor mi je znano tudi ni nič vezano na MAC.

starfotr ::

Odvisno od tehnologije na določeni lokaciji.

PPPoE je bedarija s strani telkotov.

MrStein ::

Nazadnje na T-2 (VDSL) ni bilo nič vezano na MAC. Sem imel na dveh lokacijah.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

XS!D3 ::

starfotr je izjavil:

Odvisno od tehnologije na določeni lokaciji.

PPPoE je bedarija s strani telkotov.

IMaš kakšen primer, kjer je še omejeno na MAC usmerjevalnika?

starfotr ::

Seveda, T-2 storitve preko bitnega toka Telekoma Slovenije.

JanK ::

Sem na Telemachu. Po kabelski pride signal preko splitterja (drugi del je za TV) do njihovega modema, na katerem sem jim narocil, da naj samo naredijo pass-through do mojega routerja.

Na WAN strani imam DHCP, MAC clone je izkljucno za to, ker imam fiksen IP naslov, ocitno vezan na MAC adreso. Zame je bolj komot to, da, mi ni treba, ce ze slucajno menjam router, kontaktirati in jim razlagati, sporocati MAC adreso,...

Drugace pa je vse filtriraje, DMZ, virtualni serverji,... v mojih rokah, router je TP-Link AC2300.
"Think about how stupid the average person is,
then realize that 50% are stupider than that"
-George Carlin

XS!D3 ::

starfotr je izjavil:

Seveda, T-2 storitve preko bitnega toka Telekoma Slovenije.

Statični IP ali je dejansko delovanje omejeno na določen MAC?

starfotr ::

Na BRO imajo samo IPv4 in še to samo statiko. Pa mislim, da imajo vse skupaj za enim CGN.

Bakunin ::

še dobro da pppoe omogoča, da kljub "bitnemu toku" lahko ponudiš IPv6, L3VPN,.... ne glede na MAC, ampak samo na username/geslo.

toro69 ::

Na T-2 je "dinamični" IP vezan na MAC, ko zamenjaš MAC se zamenja zunanji IP, imajo pa omejeno na 2 spremembi v 24h, zato si je fajn zapisat zadni MAC pred menjavo

starfotr ::

To velja za njihovo omrežje. Na bitnem toku ima drugače.

Tudi na DHCP se da vse ponudit. PPPoE je neumnost, saj nimamo več klicnega dostopa, danes je povsod optika/DSL ipd. !

Bakunin ::

šure, ampak problem je tam, kjer ISP nima L2 nadzora/dostopa in je prepuščen "na milost in nemilost" lokalnih "šerifov".

XS!D3 ::

toro69 je izjavil:

Na T-2 je "dinamični" IP vezan na MAC, ko zamenjaš MAC se zamenja zunanji IP, imajo pa omejeno na 2 spremembi v 24h, zato si je fajn zapisat zadni MAC pred menjavo

Ja to je nekako logično, da mora naprava z določenim MAC naslovom vsaj za čas veljavnosti leasea dobit isti IP in tudi da naprava z drugim MAC naslovom dobi drug IP (če ga imaš na voljo), dokler je prvi zaseden, saj ne moreta imeti dve napravi istega IP, amapk to nima nobene veze z omejevanjem dostopa na MAC naslov. Če pa menjaš napravo, in nočeš da ostane IP zaseden, pa narediš DHCP release.

Voluharr ::

Evo danes mi je T2 priklopil internet v stanovanju.
Dobil sem SFP BiDi modul http://www.sopto.com.cn/sp_solution/sho... in vlakno so iz GPONa prestavili na switch.
Kolikor sem zvedel oni SFP ONTjev nimajo.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

SaXsIm ::

Na T-2 P2P optiki furam Mikrotik hAP ac (RB962UiGS-5HacT2HnT), SFP sem prestavil iz njihovega CPEja in to je to. Konfiguracija je bila sicer malce tricky (je delalo, ampak je Mikrotik pošiljal neke online connectivity check pakete in po nepotrebnem smetil), ampak so fantje iz T2 supporta ustrežljivo pomagali. Sicer nimam TVja, tako da se nisem rabil preveč ukvarjati z VLANi, ampak mislim, da bi šlo brez problema.
SaXsIm

Voluharr ::

Kar se tiče TVja je bilo meni samo rečeno, da se ni treba ukvarjat z nobenim VLANom v primeru uporabe njihovega Amino sprejemnika.
Oziroma na nek način se je še vedno treba... Edina zahteva je da je Amino v istem L2 networku kakor uplink do njih. Torej en VLAN za WAN, kamor pokneš še TVje in je problem rešen.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A1 Kombo M (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Omrežja in internet
24677475 (19880) Tilen
»

innbox v60u nastavitve (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8931428 (10336) Lonsarg
»

Telekom P2P FTTH SFP na Mikrotik

Oddelek: Omrežja in internet
334920 (407) sirotka
»

Način povezave v internet na optiki

Oddelek: Omrežja in internet
174514 (3806) AndrejO
»

Kako spremeniti IP naslov

Oddelek: Pomoč in nasveti
383507 (2703) MrStein

Več podobnih tem