» »

Telekom P2P FTTH SFP na Mikrotik

Telekom P2P FTTH SFP na Mikrotik

CraftByte ::

Zdravo,
Doma imam Mikrotika CRS125 s SFP portom. Zanima me, kje bi lahko kupil compatible SFP za Telekomovo optiko (trenutno imam FT4420D-34 v Innboxu). Poskusil sem samo prestaviti SFP iz Innboxa v Mikrotika, pa se povezava ne dvigne. Mikrotik zazna SFP in signal, ne vzpostavi pa Ethernet linka.
Slika SFPja: https://photos.app.goo.gl/CAkDfBC8q5b7K...
Ali moram kupit nov SFP (kje...) ali moram kaj spremeniti na MTju?

Hvala in LP,
Anže

OmegaBlue ::

Zanimiivo da ti ne dela, mikrotik načeloma ni pretirano izbirčen glede SFP, v mojega sem zabasal Extreme DBD-2435I2C SFP, ki je bil v inboxu in dela BP. Glede na to da ti dela vse (torej signal in vidi SFP) bi prej rekel da imaš kakšno filtriranje na strani telekoma, probaj za zabavo nastaviti MAC inboxa na SFP portu.

BiDi SFP so malo tečni za kupit, nevem kje bi ga pri nas staknil, razen če težiš https://xenya.si/ da ti dobavijo.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

CraftByte ::

Zdravo,
Probal spremeniti MAC in se vedno ne dela. Se kaksna ideja?

LP

OmegaBlue ::

Hm, pokažeš kako izgleda SFP okno v mikrotiku? V winbox katere podatke kaže, toliko da ne ugibamo na prazno. (Ethernet in SFP zavihka)

Pogruntal kaj je bilo? Pozabil na pppoe sejo? :)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Zgodovina sprememb…

CraftByte ::

Zdravo,
Ne nisem se pogruntal, samo nisem nasel casa, ko je hisa prazna :)
Ta vikend preverim, pa sporocim. PPPoE 100% ni, ker za PPPoE bi ze v osnovi rabil vsaj link dvignjen.

LP

Dr_M ::

Zdravo.
Zanima me, ce ti je uspelo usposobit zadevo in kako se obnese? Zaradi neota razmisljam, da bi namesto innboxa v60 nabavil mikrotik hex s, ker potrebujejo dostop do interneta (zaradi aplikacij), kar pa v trenutni kondiguraciji pri meni ni mozno.
Zdej me pa zanima, ce bi mikrotik lahko to resil.

Hvala.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

CraftByte ::

Zdravo,

Zadeve mi doma ni uspelo zrihtat, izgleda da je SFP nekako zaklenjen. Ko sem v pisarno dobil novega Innboxa 2 tedna nazaj pa je SFP deloval direktno v MTja brez problema. Ce bos delal direktno tudi kar se tice televizije samo pazi, da pravilno postavis Switch del (IGMP Snooping, HW Offload).

LP,
Anze

OmegaBlue ::

Pri meni se je izkazalo da čeprav je 1Gbit SFP v inbox/whatever je bilo dejansko na drugi strani nastavljen port na 100Mbit. Mikrotiki imajo težave s 100Mbit na SFP portu, določeni switch čipi to podpirajo a so redki.
Sam sem težavo rešil tako da sem zabasal sfp v edgerouter X SFP, ki mi trenutno služi samo kot switch, preko tega deluje ko sem nastavil še primeren vlan za pppoe sejo.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Zgodovina sprememb…

CraftByte ::

Se pravi moram nekoga na telekomu prepricati, da mi na drugi strani da gigabit? Bom probal :)

OmegaBlue ::

Sem zamenjal nekaj SFP modulov, Extreme SFP se ni hotel pogajat in nastavit na karkoli manj kot 1Gbit, Xenopt SFP se je spogajal na 100Mbit na Mikrotiku toliko da sem imel link up a enostavno ni prepuščalo prometa čez switchchip.

Opcija bi bila če bi kje staknil SGMII SFP a je bilo lažje postavit vmesni člen - mogoče bi bilo lažje z media konverterjem, a glede na ceno je edgerouter cenejši(pa doma se je valjal).
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Spock83 ::

Prinesi na Xenya mikrotik pa bomo probali skupaj pogledat zadevo ;)

Tilen ::

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

OmegaBlue ::

Well takšen par samo da od Xenopt meni ni hotel delat v mikrotiku, dela pa v Edgerouter. (Dela pa zadeva seveda brez problema na Gbit)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

googleg1 ::

To imate vsi na P2P ? Ima kdo GPON ?

OmegaBlue ::

P2P pa BiDi moduli, za GPON je malo več zajebancije.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

CraftByte ::

Spock83 je izjavil:

Prinesi na Xenya mikrotik pa bomo probali skupaj pogledat zadevo ;)


Saj drugače imam en par SFPjev (trenutno med mikrotikom pa Switchem, ker sem probaval). Mikrotika ne morem prinest, je malo prevec vgnezden/mission critical :)

Slika setupa:
(Innbox je visel zaradi slike, nisem norec :) )

Spock83 ::

Kaj da rečem. To ima imajo čez. Lahko pošlješ PM pa ti dam njegov kontakt. :)

CraftByte ::

Na Telekomu je po upgrade-u na Gigabitni internet pa kar naenkrat začelo delati. Vmes sem tudi zamenjal na EdgeSwitch 24 Lite ter APU2 od PCEngines. Imam pa zdaj problem, da mi APU2 ne sfolga več kot 300 Mbit/s NAT prometa, ker ga PPPoE omejuje na en core. A ima kdo predloge za boljši router/firewall? Poskusil sem OPNsense ter VyOS na APU2. Ali se da s Telekomom dogovoriti, da dobim link brez PPPoE?

kihc ::

OmegaBlue je izjavil:

P2P pa BiDi moduli, za GPON je malo več zajebancije.


Sicer malo ugrabljam temo, ampak ... ali je komu to dejansko uspelo zrihtat? Kater GPON SFP ste uporabili? Npr. Mikrotikov ima nekje omenjeno ceno 89$, kar je toliko kot router ...


LP
Miha
x

starfotr ::

FT4420D-34 1.25Gb/s 20km SC DDM Tx1310nm/Rx1490nm
Mikrotik pravi, da je proizvajalec ADDCOM.

CraftByte ::

starfotr je izjavil:

FT4420D-34 1.25Gb/s 20km SC DDM Tx1310nm/Rx1490nm
Mikrotik pravi, da je proizvajalec ADDCOM.


To mi bolj zveni kot FTTH SFP kakor pa GPON (ker imam jaz tega na FTTH).

Tolele izgleda ceneje: https://www.ui.com/ufiber/ufiber-loco/ (https://www.senetic.si/product/UF-LOCO)
Telele so drazji: https://www.fs.com/de-en/c/pon-transcei...

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Bo kar ok za GPON, tole je skopirano iz teme A1, poglej po forumu.

Telekom na P2P optiki imajo 1310 nm TX / 1550 nm RX.

kihc ::

Kul, se pravi nekaj takega . 8€ + DDV + 12€ poštnine, mogoče bi blo še malo na Telekom za vprašat če lahko zrihtajo kakšnega (v eni linkani temi je bilo omenjenih 18€ če ne vrneš gbitsa).
x

XS!D3 ::

starfotr je izjavil:

Bo kar ok za GPON, tole je skopirano iz teme A1, poglej po forumu.

Telekom na P2P optiki imajo 1310 nm TX / 1550 nm RX.

Ni res, ne bo. Samo marsikdo ne loči BiDi etherneta od GPONa.

kihc je izjavil:

Kul, se pravi nekaj takega . 8€ + DDV + 12€ poštnine, mogoče bi blo še malo na Telekom za vprašat če lahko zrihtajo kakšnega (v eni linkani temi je bilo omenjenih 18€ če ne vrneš gbitsa).


Tudi tole je samo BiDi gigabit ethernet modul za P2P optiko in ti na GPONu ne bo pomagal (razen to, da boš vrjetno celi veji uporabnikov ubil povezavo, dokler boš imel to gor obešeno).

kihc ::

OK, hvala za opozorilo! No, kolikor sem na tej isti strani naprej iskal, so GPON moduli po 100€.

Domnevam, da torej kakšne cenejše alternative sploh ne obstajajo.
x

CraftByte ::

Kar sem poslal od Ubiquiti je malo ceneje https://www.senetic.si/product/UF-LOCO za 50 EUR
Ali pa tolele (nisem preveril v piko) https://www.optcore.net/product/gpon-on... za 35 USD

Zgodovina sprememb…

Dr_M ::

Koncno neke uporabne informacije, tisti ki to dejansko uporabljajo, skrivajo vse, kot da je zlata vredno.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

starfotr ::

Telekom ti lahko da njih9v huawei hg8010h. Zastonj. Ne vem zakaj bi kupoval ubiquiti.

sirotka ::

starfotr je izjavil:

Telekom ti lahko da njih9v huawei hg8010h. Zastonj. Ne vem zakaj bi kupoval ubiquiti.


Torej lahko prosim za menjavo njihovega modema za Huaweia in potem uredim vse naprej na mikrotiku? Poceni merilec porabe mi kaže okoli 15W porabe za modem, ki bo potem samo še za pretvornik gpon na ethernet. (ne vem koliko manj porabi v tem primeru)

starfotr ::

Najbrž bo Mikrotik preko etherneta dovolj, saj vzpostavi sejo preko PPPoE.

Modemi imajo tam med 15 W in 30 W, odvisno od modela. Pretvorniki GPON na ethernet imajo 2 do 5 W.

Ne boš pa zaradi tega obubožal.

sirotka ::

Obubožal ne bom, vseeno pa sem lahko malo zelen, če me nič ne "stane". Bom probal kontaktirat telekom.
hvala.

sirotka ::

prilagam odgovor Telekoma še za ostale:

Huawei HG8010H ni modem, ampak samo ONT pretvornik. V primeru, da imate to napravo, je treba za tem priključiti še modem. Ta modem, ki imate pa sedaj, je pa že vse v enem. Sejo lahko na svojem usmerjevalniku vzpostavite že sedaj. Sporočite mi kdaj vam modem nastavimo v bridge način, da potem na usmerjevalniku nastavite pppoe povezavo.

error7891 ::

To je bolj odvisno od omrezja kaksnega imas. Tvoj primer je verjetno za optiko OŠO.
Jaz imam tudi optiko pri Telekomu in vse kar imam je Mikrotik router, v katerega sem vtaknil SFP modul iz njihovega Inboxa in od tam dalje kabli do TVja in racunalnikov.

sirotka ::

Ni OŠO, je telekomova gpon optika, zato ne morem direktno na mikrotik. Bo pač še ta njihova škatla vmes, ni druge.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

T2 domači internet 2x Mikrotik

Oddelek: Omrežja in internet
312067 (616) raceboy
»

Fritzbox SFP modul

Oddelek: Omrežja in internet
425197 (2228) grimth
»

Usmerjevalnik z portom pon oz gpon

Oddelek: Omrežja in internet
10928 (789) XS!D3
»

Telekom GPON z lastnim routerjem

Oddelek: Omrežja in internet
142534 (2080) MacGyver141
»

Kateri od ponudnikov omogoca lasten router?

Oddelek: Omrežja in internet
325217 (3615) Voluharr

Več podobnih tem