vir: Amazon
Pri Amazonu so v preteklih dveh letih pričeli odločno uvajati fizične trgovine brez prodajalcev in to tehnologijo tržijo tudi drugod. Tokrat pa skušajo področje razburkati še na drugačen način: z biometričnim načinom plačevanja z dlanjo Amazon One, ki je primeren tudi za "primitivnejše" nabavljanje s človeškimi prodajalci, a strankam omogoči plačevanje brez dodatnih predmetov, ki jih drugače lahko pozabijo doma. Vsaj tako gre oglaševalski pamflet. Že od lani smo vedeli, da podjetje snuje takšno rešitev in lanskega decembra smo zapazili tudi vložitev patenta. Seveda Amazon ni prva firma, ki se je spomnila odčitavanja dlani, toda njegova velikost in sposobnost inženirjev bi kaj lahko pomenili jeziček na tehtnici, ki bi omogočil širši prodor takšne tehnologije.
Amazonova implementacija zabeleži tako posebnosti površine dlani kot žile v podkožju, zato snovalci trdijo, da je rešitev varnejša od vrste drugih biometričnih podpisov, saj takšne identitete ni mogoče ponarediti zgolj s fotografijo dlani ali je posneti na daljavo kot obraze. Stranka za rabo ob prvi priložnosti potrebuje še kreditno kartico in vnese tudi telefonsko številko, nakar je dovolj nekajsekundno brezkontaktno lebdenje z roko nad senzorjem. Seveda se ob prepuščanju telesnih podatkov Amazonu poraja vrsta dvomov, zaradi česar v podjetju poudarjajo, da so se varovanju osebnih podatkov še posebej posvetili. Uporabniku takšne identitete ne bo treba povezovati z drugimi Amazonovimi uporabniškimi imeni, kot je Prime, medtem ko se podatki z bralnika za namen procesiranja v oblak prenašajo po šifrirani povezavi.
Pretekli torek so Amazon One lansirali v javni preizkus v dveh svojih trgovinah v Seattlu, tehnologijo pa želijo čim prej razširiti še v svoje preostale fizične trgovine. Ker je teh trenutno zgolj nekaj deset, je poglavitna Amazonova računica seveda drugje: v prodaji načina drugam, tako v izpostave konkurentov kot v dejavnosti izven trgovine, na primer avtobusni prevoz in muzeje. V vodstvu se pridušajo, da tam ne bodo imeli dostopa do višine izdatkov ali podatkov o nabavljenih izdelkih, zgolj o lokaciji uporabnika. Na ta način skuša velikan preseči trenutno omejenost na spletno prodajo in se po bližnjici zarediti v čim več segmentov, kjer potekajo finančne transakcije.