» »

Povezati sosednjo stavbo z optiko ali UTP?

Povezati sosednjo stavbo z optiko ali UTP?

Vili_vanili ::

Iskal sem po starih temah in ne najdem enostavnega odgovora.
V sosednjo stavbo (garažo) bi rad peljal internetni kabel iz modema v hiši.
Če je razdalja manjša od 100m, potem lahko uporabim UTP, vendar me iskreno skrbi kako je s strelo? Če je kabla dobrih 50m in je napeljal po škarpi, mi bo skurilo modem in ostalo opremo, če na sosednjem hribu udari strela? Je boljše kabel zakopati v zemljo, vzeti oklopljenega in ga ozemljiti?
Ali je smiselna investicija v optični kabel in dva pretvornika optika-utp?
Kakšne so vaše izkušnje?
Hvala!

starfotr ::

Optika. Sploh ni debate.

Je tudi ceneje, kot UTP.

Kupiš outdoor kabel in si rešen za vse večne čase. Če ti ni do spjalsanja, dobiš že narejene kable, npr. 50 ali 100 m. Ali pa ti jih kdo naredi po meri, na primer Fokab ali kako drugo podjetje.

sunshine403 ::

No ravno ceneje optika ni ;) Sploh ker poleg (drazjega) kabla potrebujes se ustrezno opremo. Je pa za povezovanje dveh stavb definitivno neprimerno bolj priporocljiva optika, tudi ce je drazje.

prowb ::

Odvisno od budgeta in odvisno od želja :)

Cenejši je utp.

Hitrejši, kvalitenejši, future proof je optični.

Če rabiš na hitro je pa najenostavnejši wifi bridge.

joze67 ::

Z bakrom si brez oklopljenega in ozemljenega kabla tudi brez končnih terminalov. Preizkušeno.

SeMiNeSanja ::

Sem ravno zadnjič gledal media konverterje na Ebay in Aliexpress... so na voljo že za tak drobiž, kot verjet ne moreš. Siver 'noname'...a vendarle...
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

6151 ::

Raje optika, si rešen potem za lep čas in varen pred napetostnimi udari
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

hojnikb ::

optika, ce hoces longterm.
opcijsko je tut kaksen powerline, ce je vse na isti elektriki in nimas tam glih mission critical povezave.
#brezpodpisa

starfotr ::

sunshine403 je izjavil:

No ravno ceneje optika ni ;) Sploh ker poleg (drazjega) kabla potrebujes se ustrezno opremo. Je pa za povezovanje dveh stavb definitivno neprimerno bolj priporocljiva optika, tudi ce je drazje.


Če gledaš TCO potem je ceneje. Če pa gledaš samo nabavno vrednost pa pač ni.

S tem, da je baker na meter dražji, outdoor verzija.

XS!D3 ::

Jaz bi vsekakor potegnil fiber. Odvisno je tudi kakšno opremo imaš na eni in drugi strani. Če ti manjkajo samo SFP moduli in kabel, ne bo bistvene razlike v ceni napram bakru. Al pa če imaš vsaj na eni strani že kak SFP port, porineš not SFP modul, na drugo stran pa počiš neko manjše stikalo s SFP portom. Recimo 5 porten Mikrotik z enim SFP portom te pride cca. 40€. Moduli tudi niso več dragi.

Naabo ::

Sem bil pred enako dilemo. Povezava dveh sosednjih hiš (cca 30m), po zraku utp odsvetovali, kopati nisem imel časa in volje, optika precej drago + nekdo ti mora še zaključiti na vsaki strani. Potem sem zasledil Mikrotik Wireless Wire in malce skeptično kupil. Za vidno linijo dela presenetljivo dobro, dejansko kot kabel. Dela že več kot leto brez izpadov.

Zimonem ::

Izkop je veliko dražji kot pa potem sam vodnik. Z lahkoto v potem vržeš oba v cev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

starfotr ::

Naabo a lahko prosim pojasnilo, kako draga je optika?

Ker to je pač nabijanje, da je nekaj drago. V resnici je poceni glede na to, kaj nudi. Tudi splajsi so poceni.

Ni primerjave med optiko in wireless linkom. Kot bi primerjal hruške in jabuka. Kabel je kabel.

imagodei ::

To da ni primerjave med optiko in wirelessom je sicer res, ampak je pa tudi res, da ni primerjave med domačo rabo in poslovno rabo.

Če rabi OP en simpl internet priključek, ker se bo od časa do časa izgubil kak paket, lahko Wifi bridge in omrežje za dobre 100 EUR zrihta v 2-3 urah. Z optiko (ali pa z UTP kablom), sploh če noče, da mu kabel visi v zraku ali se vije po fasadi ob žlebu, bo pa za ureditev zmetal nekaj 100 EUR in porabil nekaj popoldnevov.
- Hoc est qui sumus -

Voluharr ::

101 USD zaključen duplex outdoor kabel: https://www.ebay.com/itm/100M-LC-LC-Out...
SFP modul cca 10EUR rabljen, en mikrotik switch (na vsaki strani) kot so že omenili cca 40EUR ali pa nek medi converter z eBaya za smešen denar...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Voluharr ()

Naabo ::

Starfotr, v primerjavi z UTP sem mislil, sicer bi bilo nekje tam tam kot w.link, s tem da sem lahko vse sam uredil elegantno z zelo malo truda in časa. Jasno se z optiko ne more primerjati, ampak jaz v običajni rabi ne opazim razlike z utp kablom, kar je zame dovolj (tudi multicast bp, brez kockanja).

hojnikb ::

powerline, ce bo delal, je pa 40e... to je se cenej k wifi
#brezpodpisa

Nikonja ::

wifi in nehajte komplicirat - kopat 100mt kanala ni eno popoldne dela, in ziher te bo stalo vse skupaj precej več kot 100 ojrov. Razen če misliš v garaži vrtet serverje, vlečt torrente 24/7 bo wifi več kot dovolj.

starfotr ::

Saj lahko potegne po zraku. 30 m je kratka razdalja.

Izkop, skupaj s cevjo je 10 eur na meter s keten frezerjem. Da ne bo kdo preveč tople vode odkril, kako je vse drago.

Ker bi moral biti telekom ali kdo drug multi milijarder, glede na to koliko fibra delajo zadnje čase, po vaše.

Ales ::

starfotr je izjavil:

... Izkop, skupaj s cevjo je 10 eur na meter s keten frezerjem. Da ne bo kdo preveč tople vode odkril, kako je vse drago. ...

Se pravi, optika na razdalji 50m:

500 EUR izkop
200 EUR fiber, itd.

Skupaj 700 EUR, plus čas, da zrihtaš vse.

Za čisto zasebne družinske potrebe se ti zdi to poceni?

sunshine403 ::

starfotr je izjavil:

Saj lahko potegne po zraku. 30 m je kratka razdalja.

Izkop, skupaj s cevjo je 10 eur na meter s keten frezerjem. Da ne bo kdo preveč tople vode odkril, kako je vse drago.

Ker bi moral biti telekom ali kdo drug multi milijarder, glede na to koliko fibra delajo zadnje čase, po vaše.


Saj je. Ce mislis, da je optika zastonj ti priporocam da zgolj svoje cifre pomnozis z metri pa bos videl, da je dalec od poceni. 1km optike za Telekom ni nic. V zelo majhni vasi te pride par km, plus naslednjih par km do kaksne ze obstojece povezave. Krat 10eur/m pa vidis kje si. Kabel in vpihovanje/vlacenje tudi ni zastonj, potem pa se oprema. Tako da daj nehaj bluziti o stvareh o katerih zares nimas pojma.
Kot drugo pa... gre se za povezovanje garaze s hiso. Pa se eno malenkost si pozabil... vecina his nima pripravljenih cevi za izhod iz hise. Aja saj ni panike... v dnevni prevrtas steno, pa potem nadaljujes kabel se po zraku cez dnevno. No ali pa ga vrzes po tleh pa cez celo stanovanje do tja, kjer ga bos priklopil.

starfotr ::

700 eur pač ni nič.

Če računaš, da je nepremičnina vredna več 10 ali celo več 100 keur.

In ne vem, kako se izplača potegnit štrom ali vodo ali kanalizacijo med 2 objekti. Ker tisto je šele investicija, mnogo dražja, kot pa en fiber.

Vi kar imejte utpje pa wireless linke, jaz imam pa raje fiber.

Če nimaš 2 levih rok, je to en vikend dela.

Voluharr ::

Jaz imam sicer med delavnico in hišo potegnjen Cat7 SSTP kabel, ki sem ga na bolhi dobil precej poceni in mi zaenkrat, vsaj 5 let delovanja, ni še nič skurilo.
Če pa bi to vlekel še enkrat pa bi sigurno nabavil zaključen optičen kabel na eBayu in vtaknil SFP+ module na vsaki strani v switch (10 gbps).
Res pa je, da imam med objektoma višek cevi in to ni problem izvest.
V kolikor pa gre za zadevo kjer je 200mbps dovolj in da še ni viška cevi, pa bi raje namontiral dva Mikrotika in je najman sitnosti.

Uglavnem, če polaganje kabla ne predstavlja pretiranih stroškov, je to idealno.
Če pa je strošek izkopa nekaj 100€ potem bi se odločil za WiFi link.

imagodei ::

starfotr je izjavil:

700 eur pač ni nič.

Če računaš, da je nepremičnina vredna več 10 ali celo več 100 keur.

In ne vem, kako se izplača potegnit štrom ali vodo ali kanalizacijo med 2 objekti. Ker tisto je šele investicija, mnogo dražja, kot pa en fiber.

Vi kar imejte utpje pa wireless linke, jaz imam pa raje fiber.

Če nimaš 2 levih rok, je to en vikend dela.

Jah, voda pa štrom zaenkrat še ne gredo brezžično, tako da v teh primerih alternative nimaš. Je treba izkop delat.

Če je človek tako poln keša, da ne ve kam z njim, potem najbrž tudi ne bo sam investiral enega vikenda dela, ampak bo plačal izvajalcu, ki bo na koncu dal tudi papirje, da je zadeva postavljena "po propisima". Kaj šele, da bi delal sam čez vikend z rabljeno robo iz Bolhe.

Tukaj se greš pa ravno to: kao, zadevo orenk postavit, ampak z rabljeno robo. Še vedno drago ampak baje se da ful poceni.

Guess what, tudi jaz sem za to, da se da kabel povsod, kjer je to možno. Če ima med hišo in garažo že kakšno cev in če lahko poceni potegne kabel po obstoječem roru, potem kar. Ko gre pa cena v stotine evrov, se pa počasi začneš spraševati, če ne bi bilo ceneje (in predvsem hitreje) z dvema poceni ruterčkoma in dvema semi usmerjenima antenama. Višek časa pa izkoristiš za družinski izlet (če se je že pač sezona piknikov končala).

Tule imate pogosto težave z dojemanjem, da je za domačo rabo marsikdaj letvica za "dovolj dobro" precej nižja kot v nekem podjetju, kjer lastniki štejejo izgubljene cekine vsakokrat ko omrežje malo zakašlja.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

starfotr ::

Mene samo zanima, kje je bila omenjena rabljena roba?

Vsakemu svoje.

In ja, naslednji projekt človeka (po tistem, da si želi letet) bo wifi voda in kanalizacija, ter štrom.

Daniel ::

Jaz imam do hleva 130 M Cat6 kabla in mi je že dvakrat skurilo port na stikalu. Nato sem dodal na eni strani (še bolje bi bilo na obeh) https://www.ui.com/accessories/ethernet...

Od takrat še ni nič skurilo. Sem pa ta kabel vlekel že leta nazaj, ko še optika ni bila tako splošna. Do kolega 3,4 km stran pa imam 2x Nanobridge, dela do 200 Mbit/s brez težav, tudi TV gleda preko tega.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fritzbox SFP modul

Oddelek: Omrežja in internet
425076 (2107) grimth
»

Gradnje optike, VDSL central.... (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Omrežja in internet
30659512 (25571) Lonsarg
»

Vlečenje kablov ali brezžični internet?

Oddelek: Omrežja in internet
435268 (2326) starfotr
»

Mrežna povezava med dvema hišama

Oddelek: Omrežja in internet
212046 (1355) tony1
»

Optični kabel od doze do modema

Oddelek: Kaj kupiti
3010573 (9817) klemenSLO

Več podobnih tem