» »

Sajenje drevesa

Sajenje drevesa

oo7 ::

Sadiko v loncu lahko sadiš celotno leto.
Sadiko z golo korenino pa v fazi mirovanja se pravi, ko odpade listje,


Ob gozdu imamo travnik pa bi jaz tja posadil nekaj kostanjev.


V našem gozdu sem našel kar nekaj mladih kostanjev zdaj pa me zanima če jaz izkopljem nekaj teh kostanjev

Ali ta mladi kostanj spada pod sadiko z golo korenino in moram počakati z sajenjem dokler ne odpade listje ?

Ali ta mladi kostanj enak kot tisti v loncu in ga lahko posadim že zdaj, ko ima še listje gor ?

Hypathia ::

Bolje počakat na konec oktobra, začetek novembra, ko se sadno drevje sadi, če jih presadiš sedaj, ne boš ničesar pridobil.

tikitoki ::

oo7 je izjavil:

Sadiko v loncu lahko sadiš celotno leto.
Sadiko z golo korenino pa v fazi mirovanja se pravi, ko odpade listje,


Ob gozdu imamo travnik pa bi jaz tja posadil nekaj kostanjev.


V našem gozdu sem našel kar nekaj mladih kostanjev zdaj pa me zanima če jaz izkopljem nekaj teh kostanjev

Ali ta mladi kostanj spada pod sadiko z golo korenino in moram počakati z sajenjem dokler ne odpade listje ?

Ali ta mladi kostanj enak kot tisti v loncu in ga lahko posadim že zdaj, ko ima še listje gor ?


Pocakaj, da odpade listje in bo v mirovanju. Pa probaj cimmanj poskodovati korenine, se posebaj glavno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

fikus_ ::

Če uspeš izkopati kostanj s konkretno grudo zemlje, potem lahko tudi sedaj presadis. Bolje pa da počakaš do konca oktobra, oz po tem ko bo že odpadlo listje.

otago ::

Kostanj je občutljiv na zemljo in mikroorganizme. Počakaj, da odpade listje. V sadilno jamo oz. okolico sadike navrži listje odraslega kostanja, ježice. Kakor mi je bilo razloženo, kostanj potrebuje oz. razvije mikroorganizme. Gnojilo se naj nebi.

Priporočljivo je skopati sadilno jamo nekaj tednov do 2 meseca prej, v kolikor imaš priliko.

Ne uporablja se NPK/KAN, lahko daš malce hlevskega gnoja. Ko so sadike še manjše, bi naj prvih nekaj let dodajal kislo zemljo (npr. za aronijo).

Ne pozabi saditi na primerno razdaljo. Pri manjših sadikah imaš morda občutek, da ni dovolj gosto.

Branje: Zeleni Svet

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

oo7 ::

Ampak načeloma sadika v loncu katero lahko sadimo celo leto je v zemlji potem bi morala biti tudi ta izpuljena v gozdu ali ne. Kaj je pa sadika z golo korenino pa res ne vem.

Ja bom počakal, da odpade listje samo, da ne bom potem zamešal za katero drugo drevo :)

Jame bom pa skopal še ta teden.

Sem že kupil zemljo za sajenje borovnic, ker tudi kostanj potrebuje kislo zemljo pa bom malo zmešal to kislo šoto z zemljo + mrežica za voluharja in mreža okoli kostanja, da mi ga divjad ne zdrgne z rogovi.

Littlaman ::

Sadika v loncu je ponavadi cepljen kostanj. Je bolj za okras ko lepo cveti. Redki drevesničarji imajo gozdni kostanj v loncih.

Razlika lonec vs. gola korenina->
V loncu se med rastjo korenine dotaknejo lonca in zavijejo ali poženejo v drugo smer in tako ustvarjajo močno grudo korenin.

Gola korenino pa ima rastlina, ki jo izpuliš iz zemlje. Npr kot plevel. Verjetnost da se ti taka rastlina prime sveže iz gozda kljub odvrženim listom je minimalna, ker večino drobnih koreninic posekaš z lopato. V loncu jih nekako ne moreš. :D

Rastline z golo korenino, ki so večkrat presajene(govorim pravi čas v letu = več let) imajo višjo možnost uspešne presaditve, med 90-99%. Ob pravilni oskrbi. Če jo butneš v zemljo in naj raste bo bolj žalost, ker jim hitro primanjkuje vode.

Plus kostanj rad dobi okužbo (rjo) in sredi leta odvrže liste, večletno drevo preživi, eno letno bolj težko.

Pokliči v kakšno gozdno drevesnico za več info. V SLO so ravno ene 3.

BTW Vrtnarija and stuff ni drevesnica, kjub temu, da prodajo kakšno drevo.

Za resno drevesnico piši ZS.

Lp

FrRoSt ::

oo7 je izjavil:

Ampak načeloma sadika v loncu katero lahko sadimo celo leto je v zemlji potem bi morala biti tudi ta izpuljena v gozdu ali ne. Kaj je pa sadika z golo korenino pa res ne vem.

Ja bom počakal, da odpade listje samo, da ne bom potem zamešal za katero drugo drevo :)

Jame bom pa skopal še ta teden.

Sem že kupil zemljo za sajenje borovnic, ker tudi kostanj potrebuje kislo zemljo pa bom malo zmešal to kislo šoto z zemljo + mrežica za voluharja in mreža okoli kostanja, da mi ga divjad ne zdrgne z rogovi.

Srdaj se ponovno začne sezona PRESAJANJA!! tako da se lahko lotiš zadeve! Morda bi bilo bolje, ce bi sadiko kupil,če že, kakšne marone, drugače pa: kostanj NE IZPULI!!ampak ga izkoplji s koreninsko grudo, kot se temu reče, z zemljo okoli korenin!!

Se ti bo lažje in lepše prijel v zemljo! 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

MasterTade ::

kostanj najbolje uspeva v kislih tleh tako da ti priporočam da ga z grudo izkoplješ novembra
Mors omnia aequat

FrRoSt ::

MasterTade je izjavil:

kostanj najbolje uspeva v kislih tleh tako da ti priporočam da ga z grudo izkoplješ novembra

:)):)):))
Ker kislost zemlje je odvisna od izkopavanja sadike, ali kako? ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

MasterTade ::

ne vem kaj misliš...drevo se lažje prilagodi na spremembe če ga presadiš z grudo. Seveda pa lahko ven izpuli celo butaro sadik in vse posadi, vendar če mu 2/3 ne uspe bo pač problem. Tla v gozdu so različna od tal na travniku in to kar precej
Mors omnia aequat

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Pri izruvanja katerekoli rastline se poškodujejo drobne koreninice. In zaradi tega pri presaditvi rastlina doživi šok, pomanjkanje vode. Traja nekaj časa, da se koreninice obnovijo, zato se presaja izven rastne sezone.

stjan ::

glede mreže za voluharje se je rajši izogni. Dolgo nazaj, ca. 20 let, sem posadil jabolka ki zaradi slabega terena zelo počasi rastejo, ko pa so večja so korenine dosegle mrežo in ne morejo naprej. Mreža še po ca 20 letih ni propadla, drevje pa se ni uspelu primerno ukoreniniti.
Prav žalostno izgleda, ko se drevesce staro 20 let( zgleda kot bi bilo veliko mlajše) nagne in bi rabilo oporo.

Dtrader ::

Kje za vraga si našel mrežo, ki zdrži 20 let ?? Sem posadil 13 jablan, 10 mi je požrl voluhar, vsa so bila v mreži in sicer taki, ki naj bi zdržala 5 let.
Mreža je razpadla v dveh letih. Ko sem odkopaval, da sem videl, kje naj bi voluhar prišel noter, je bila mreža kot iz pajčevine. Tako da bodite pozorni na kakšna je kaj kvaliteta mreže ...
Bolje da nimaš, ko gre gor, kot da imaš, pa gre dol :)

stjan ::

neko pocinkano čudo, ki je še danes v dobrem stanju :( in ne razpada
(včasih so vse boljše delali, še posebej tisto kar nebi smeli..)

fikus_ ::

Pri nekaterih mrežah je žica cinkana pred izdelavo mreže in cinkana plast razpoka, nekatere mreže so pa po izdelavi cinkane na debelo, kar bolj dolgo drži.

Kvinta ::

To so bučke okrog sajenja glede na letni čas sem sadil spomladi in poleti v največji vročini sicer ne kostanja ampak slivo pa ni crknilo nič kr lepo raste8-)
A.C.A.B

Groot ::

Kvinta je izjavil:

To so bučke okrog sajenja glede na letni čas sem sadil spomladi in poleti v največji vročini sicer ne kostanja ampak slivo pa ni crknilo nič kr lepo raste8-)


No ne pametuj še v tej temi, si pač imel srečo. Kdor pa je sadil že kaj več, pa dobro ve, da je najboljši čas izven obdobja rasti, predvsem jeseni (spomladi je za nekatere stvari malce manj optimalno, saj lahko kakšen hiter vročinski val dobro zdela presajeno rastlino).

Kvinta ::

No ne pametuj še v tej temi, si pač imel srečo


Jaz sem samo svoje izkušnje povedal in noben tukaj mi tega ne more preprečit.

Sadim ko dobim drevo ne glede na letni cajt vi pa sadite kakor hočete.

Maš pa tam nekje neko skripto kjer me lahko blokiraš in več ne boš videl mojih pametnih odgovorov.
A.C.A.B

otago ::

Kostanj je med drazjimi sadikami, niso vsepovsod za dobit. Po spominu sodec, bo 2-3 letna cepljena sadika ranga 25-30eur.

Ce so odtujeni iz gozda, potem ni problem z eksperimentiranjem. In cetudi vse naredis prav, je lahko flop.

Obstaja prirocnik Lupinarji: oreh, leska, kostanj, mandelj od avtorice Anita Solar ... dobis v Semenarni/Kalia za kupit oz izposodit v knjiznici.

Na temo pocinkanih mrez, Jager ima dobavitelja iz Velenja, razpadejo v 2-3 letih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

FrRoSt ::

Verjetno je sadiko malo teže dobiti, se pa da in taka cca 60-80cm velika sadika res pride verjetno tam nekje €!

Morda se sedaj udi tako malo, da prišpara, ali pa, da zadeva ni tako pomembna, ker bi rad posadil samo drevesa.... vendar pa mu bo morda čez 10 let žal, da ni posadil maronov ;)

Bo imel samo povprečen kostanj, namesto nadpovprečnega! Tako, kakor imaš samo navadno češnjo, na katero še otroci nočejo plezati, ali pa imaš hrustavko....

Kakorkoli, če se je tako odločil, naj izkoplje jame, dovolj velike, pozoren najbo na zrahljanost tal, da se bodo korenine lahko vrasle v zemljo, primša in pomeša naj nekaj suhega listja in posadi sadiko s koreninsko grudo... in še kake dva ali tri primerke v kakšen velik lonec, da bo lahko zamenjal sadiko, ki se mu ne bo prijela, čez kakšno leto..... Cepi lahko tudi naknadno, čez dve ali tri leta, samo dobiti bo moral cepiče in morda nekoga, ki mu bo to naredil. Lahko pa proba tudi sam.... konec koncev tudi to no tak bav-bav, samo malo se moras pozanimati, pripraviti in potruditi.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

oo7 ::

Sem posadil ampak pozabil poročati :))

Na moj travnik sem posadil.

2x oreh Lara

8x kostanj od tega 2x sadika iz gozda in 5x kupljen Maron v višini 180cm tri različne vrste. 1 sadiko Marona dobil zastonj.

Preostali travnik zasadil z nekaj smrekami in bukvami sadike nabral v gozdu.


Za sadike (oreh in kostanj), zemljo, mrežo... me je prišlo okoli 200 eur.



Kostanje in oreha sem posadil narazen smreke in bukve pa na gosto skupaj. A je za obrezovanje bukev kakšna posebna metoda ? Obrezal bi nekaj vej pri vsaki bukvi, da bi Bukev hitreje zrastla v višino. Konec februarja ali marca kdaj bi bilo najbolje ?

misticnimrk ::

Kvinta je izjavil:

To so bučke okrog sajenja glede na letni čas sem sadil spomladi in poleti v največji vročini sicer ne kostanja ampak slivo pa ni crknilo nič kr lepo raste8-)


sliva je plevel med drevesi, raste vedno in povsod.

mancini ::

Maron je bolj obcutljiv na temp kot navaden kostanj. In to je vcasih dobro upostevat

fikus_ ::

Vprašanje, kako se bodo obnesle sadike smreke in bukev izpuljene v gozdu. če ne bo dovolj mokro, bo potrebno zalivat. Smreka in bukev se sadi na okrog 2 m razdalje, potem jih po potrebi redčiš.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ljubitelji pikantne hrane (strani: 1 2 3 426 27 28 29 )

Oddelek: Loža
1400244185 (28768) FireSnake
»

Kaj boste letos sadili na vrtu?

Oddelek: Loža
351670 (851) Comandante
»

Kaj narediti s kmetijsko parcelo? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13414491 (9700) kuall
»

Ljubitelji paradižnikov

Oddelek: Loža
395293 (2841) barakus
»

Zanemarjeno sosednje zemljišče in njega urejanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
508863 (6773) Okapi

Več podobnih tem