» »

Zanemarjeno sosednje zemljišče in njega urejanje

Zanemarjeno sosednje zemljišče in njega urejanje

«
1
2

flyko ::

Ker vas je tukaj kar nekaj pravnih strokovnjakov in ljudi s širokim pogledom na svet sem prepričan, sem prepričan, da se je skoraj zagotovo kdo srečal že s čim podobnim.

Torej na našo parcelo meji sosedova parcela (brežina, neuporabna za gradnjo), ki pa se zarašča, starejši lastniki ne živijo v bližini in tega ne vzdržuje nihče. Posledično grmovje že raste na našo parcelo, del škarpe in ki je njihova, se podira in vse skupaj izgleda zanemarjeno.

Zanima me, kako si pravno zagotovit pravico do urejanja obmejnega pasu, če je to sploh možno, gre to s služnostjo? Namreč ne bi rad tega urejal na lastno pest, čez x let se pa najdejo nasledniki, ki bodo šli v tožbo, da sem to delal na lastno pest.

Ne bi rad drezal v dobre odnose s prijavami v smislu motenja posesti in siljenja k urejanju, rad bi rešil tako, da bo dobro za vse, tudi tako, da sem zavarovan za prihodnost ob morebitnem dedovanju/prodaji.

Ob meji bi rad zasadil nizke prekrivne grmovnice, ki bi preprečevale rast trnovju, zasadil nekaj dreves, ki bi preprečevale plazenje in uredil vse skupaj, da bi izgledalo lepše.

AndrejS ::

Prvi korak je da kontaktiraš lastnike in se z njimi pogovoriš

jype ::

Zdaj imam izkušnje že s štirimi sosedi v štirih državah, ki niso imeli nič proti temu, da se reči uredijo v skladu s preprostim dogovorom (na moje stroške, jasno).

flyko ::

Z obstoječimi lastniki sem že govoril, bilo je vse v stilu "brez problema si zrihtaš, kakor ti paše". Vendar ti lastniki imajo naslednike, ki pa so po mojih informacijah precej konfliktni. Za prihodnost ne bi rad padel v pravne konflikte v stilu, da za dogovore nihče nič ne ve in da sem vse preurejal na svojo lastno pest.

Imam fotografirano prejšnje stanje (zaraščeno grmovje), trenutno stanje (urejena površina).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: flyko ()

fikus_ ::

Potem pa napišite na papir, kaj in v kakšnem obsegu lahko urejaš, kdo nosi te stroške, . . . in podpiši s trenutnimi lastniki! Ne rabiš notarja, samo kakšnega sopodpisnika dogovora na obeh straneh.

KAVINSKY ::

flyko je izjavil:

Zanima me, kako si pravno zagotovit pravico do urejanja obmejnega pasu, če je to sploh možno, gre to s služnostjo? Namreč ne bi rad tega urejal na lastno pest, čez x let se pa najdejo nasledniki, ki bodo šli v tožbo, da sem to delal na lastno pest.


Tožba zaradi rezanja grmovja? Ti kar vzemi nahrbtno koso in motorko pa počisti pas nekaj metrov ob zida. Še prej pa lahko lastnika kontaktiraš za vsak slučaj.

Utk ::

Ne sekiraj se, ti imaš pravico čistit tudi sosedovo tolk, da ne vpliva njegovo sranje na tvojo parcelo, če tega ne dela sosed sam. Ni treba nobenega posebnega dogovora. Lahko jih samo obvestiš, kar si pa že naredil.

PacificBlue ::

Iz lastnih izkušenj ti povem, da uredi to po pravni poti. Se zna zgodit, da bodo z nasledniki težave.
Marsikje se zgodi, da kaksna služnostna pot postane trn v peti pri medsosedskih odnosih, čeprav so se prejšnje generacije lastnikov dogovorile drugače.

jype ::

flyko je izjavil:

Vendar ti lastniki imajo naslednike, ki pa so po mojih informacijah precej konfliktni.
Pokliči jih in povej, da si spucal šavje, če se začnejo vsajat pa povej, da najbrž ne boš računal za svoj čas.

flyko ::

Torej je smiselno vse ponudit v podpis, bi najraje uredil pri notarju.

Ja, grmovje je vrh ledene gore. Podret je potrebno še škarpo jo postavit na novo oz. spremenit v brežino (s tem seveda posegat v njihovo zemljišče), ker ta ki je zdaj razpada. Seveda na lastne stroške, ker mi je v interesu, da uredim območje, tudi zaradi povečanja vrednosti zemljišča.

Machete ::

Jaz vse kar je na mojem mirne duše posekam in pospravim prostovoljno. Enkrat, ko sem bil slabe volje (opečen od kopriv in popraskan od trnjev) sem posekano vrgel na njihovo dvorišče. Drugače pač požrem moj čas in pospravljanje sranja.
Pokosim tudi določene kose, ki so od K.skupnosti ali občinski.
Urejenost je zame > nedotakljivosti (družbene) lastnine.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

MadMicka ::

Če so ti zdajšnji lastniki to dovolili, ti to čim prej uredi in je zadeva končana. Kasneje morebitni dediči ne bodo mogli težiti, niti ni jasno, zakaj bi.

solatko ::

Poizkusi se zmenit, da ti prodajo ta del, ki te moti, oziroma je neurejen. Verjetno nimajo kakšnih posebnih ambicij, sploh, če je brezžina in nezazidljivo. Verjetno tudi za kak nasad ni primerno.
Tako boš za vedno rešil problem, saj pašnik ali travnik ne more bit kak večji strošek, tam cca 1€/m2.
Delo krepa človeka

flyko ::

solatko je izjavil:

Poizkusi se zmenit, da ti prodajo ta del, ki te moti, oziroma je neurejen. Verjetno nimajo kakšnih posebnih ambicij, sploh, če je brezžina in nezazidljivo. Verjetno tudi za kak nasad ni primerno.
Tako boš za vedno rešil problem, saj pašnik ali travnik ne more bit kak večji strošek, tam cca 1€/m2.


Sem že poskusil, gre za pas nekje 100x2m, nanese 200 kvadratov in za to hočejo 50€ za kvadrat, kar pa nisem pripravljen plačat.

Bom uredil pisno privoljenje, tako me kasneje kdo ne more loviti zaradi nepooblaščenega posega v lastnino.

Likalnik ::

Jaz imam zelo podobno situacijo...samo s to razliko, da je lastnik brega občina...breg je ves zarašen, drevje, grmovje, škarpa vse raste na mojo stran....na konc koncev jaz to zanemarjenost vsak dan gledam....sedaj že cca 5 let redno čistim in režem...ampak glede na to, da vse skupaj na bregu...je bolj težko dostopno...posebej ko porežem vso nesnago jo moram gor na svoj vrt znositi in potem vse skupaj odpeljati na komunalo...tega ni malo. Na svoje stroške čistim njihovo nesnago...in svojo kičmo lomim po tistem bregu.

Mogoče kdo ve...lahko kontaktiram občino in jim rečem, če pridejo vse skupaj očistiti...? kaj menite? dvomim, da bodo...

jype ::

flyko je izjavil:

Bom uredil pisno privoljenje, tako me kasneje kdo ne more loviti zaradi nepooblaščenega posega v lastnino.
To te itak ne more, ker ni bil nepooblaščen.

Likalnik je izjavil:

Jaz imam zelo podobno situacijo...samo s to razliko, da je lastnik brega občina...
Občine v splošnem ne težijo s tem.

Likalnik je izjavil:

Mogoče kdo ve...lahko kontaktiram občino in jim rečem, če pridejo vse skupaj očistiti...? kaj menite? dvomim, da bodo...
Tudi jaz dvomim, da bodo reči uredili, lahko jih pa ti urediš trajno na svoje stroške, ne da bi jim karkoli omenjal, ko bodo čez 30 let prišli, bodo pa itak popisali "trenutno stanje v naravi".

Ne smeš zidat, jasno, lahko pa zasadiš reči, ki olajšajo vzdrževanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Machete ::

Piši ure in račune od goriva in potrošnega materiala kot so nitke in podobno. Zraven dopiši svoj tr in pošlji na občino s prijazno prošnjo za 'donacijo'. ŠE bolje, če greš tja osebno. Imajo uradne ure za obiske ponavadi. :)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

nsa_ag3nt ::

OP
Za tisto, kar raste preko meje:
https://vsebovredu.triglav.si/dom/ste-d...
Na kaj morate biti pozorni, če veje ali korenine drevesa, ki stoji na vašem zemljišču, segajo preko meje, torej na sosednje zemljišče?
V takem primeru ima vaš sosed pravico, da od vas zahteva, da odstranite moteče veje, korenine ali listje. Če tega ne storite, lahko to stori sam na vaše stroške.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

hammock ::

Moj vrt meji na zapusceno zemljisce, kjer se redijo polzi in ostala zalega, ki mi unicuje pridelek. Resitev je bila preprosta - z silkarico sem naredil 2m pas (buffer zone), plevel posprical z mesanico 9% kisa, soli in detergenta, nato pa nasul se priblizno kg soli na kvadratni meter zemlje. Najbolj trdovratno rastje sem dodatno zalil s 30% natrijevim hidroksidom (cistilo za odtoke).

Ni vec plevela, ni vec jebenih rdecih polzev. Cez puscavo pac ne morejo.

cvalsr ::

Hammock, hočeš reči čez zastrupljeno ! puščavo.
Zakaj ne potreseš še kake kile DDTja in razliješ soda rabljenega strojnega olja?
Pa na sosedovem zemljišču si to počel?
Se bom zadržal in ne bom napisal pravega izraza, kaj si.

hammock ::

cvalsr je izjavil:

Hammock, hočeš reči čez zastrupljeno ! puščavo.
Zakaj ne potreseš še kake kile DDTja in razliješ soda rabljenega strojnega olja?
Pa na sosedovem zemljišču si to počel?
Se bom zadržal in ne bom napisal pravega izraza, kaj si.

Pomiri se mojster. Nic ni zastrupljeno, polival sem same okolju nestrupene stvari. Edina stvar, ki nekaj casa ostane v zemlji je sol. Ni strup, samo razmere postanejo neugodne za rast rastlin. Lahko bi posprical z boom efektom (glifosatom), pa nisem, ker sem proti uporabi strupov razen ce je res potrebno za pridelavo hrane. Zemljisce je servisna pot (pol je na mojem, pol na sosedovem). Tam nima kaj rasti, dostop mora biti prost za intervencije.

Brez nepotrebnin custvenih izlivov prosim.

Mato989 ::

Kolikor jaz vem je tako da je sosed DOLZAN zagotavljat da rastje ne raste in sili nad tvojo parcelo... Drugace mu lahko na njegove stroske narocis pucanje... To je moj foter nardil ko je na nasem vikendu drevje strlelo k nam.. Po 3 dopisih nic pol pa kar javne sluzbe oz snago pa njemu racun od takrat ze 15 let redno urejajo
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Machete ::

Še en vidik je zame. Eno je če so to onemogli starejši, drugo pa če so zdravi lenuhi.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Okapi ::

hammock je izjavil:

cvalsr je izjavil:

Hammock, hočeš reči čez zastrupljeno ! puščavo.
Zakaj ne potreseš še kake kile DDTja in razliješ soda rabljenega strojnega olja?
Pa na sosedovem zemljišču si to počel?
Se bom zadržal in ne bom napisal pravega izraza, kaj si.

Pomiri se mojster. Nic ni zastrupljeno, polival sem same okolju nestrupene stvari
:)) Česa vsega človek ne prebere na netu.
Imaš očitno neko sebi prilagojeno definicijo, kaj je strupeno. Kaj misliš, zakaj tam nič več ne raste? Stvari, ki si jih tam zlival in raztresal so bolj strupene od glifosata.

Evolve ::

Pokliči policijo in prijavi njihovo posest da moti tvojo posest

hammock ::

Kaj misliš, zakaj tam nič več ne raste? Stvari, ki si jih tam zlival in raztresal so bolj strupene od glifosata.

Skropivo ki sem ga uporabil je v bistvu stvar ki jo jes na solati vsak dan. Plus zlica detergenta za pomivanje posode, ki najbrz tudi ni uvrscen na seznam strupenih snovi.

NaOH se nevtralizira v stiku s kislimi tlemi plus ogljikovo kislino, ki nastane v zraku ob dezju.

Nic pa ne raste zaradi soli, ki prepreci rastlinam, da bi vase vezale vodo. Nic kaj strupenega, poleg tega deluje omejen cas (ker se sol v roku par mesecev spere).

Govoris tako, malo na pamet? Ko solijo ceste, skaces zunaj pred pluge s transparenti?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hammock ()

Okapi ::

Jaz se upam politi s glifosatom. Se ti upaš politi z NaOH?
Glede strupenosti detergenta - si ga upaš popiti pol deci? Saj ni strupen, ne?

In ne, ne govorim na pamet. Stvari, ki jih ti brezskrbno zlivaš in stresaš naokoli, delajo okolju večjo škodo od glifosata.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

hammock ::

Okapi je izjavil:

Jaz se upam politi s glifosatom. Se ti upaš politi z NaOH?
Glede strupenosti detergenta - si ga upaš popiti pol deci? Saj ni strupen, ne?

In ne, ne govorim na pamet. Stvari, ki jih ti brezskrbno zlivaš in stresaš naokoli, delajo okolju večjo škodo od glifosata.

Tudi v zelodcu imas HCl, katera bi te opekla ce se polijes po kozi. Tvoj point? Locis med pojmoma jedko in strupeno?

Ne bom pil detergenta, ampak pri koncentraciji ena zlica na pet litrov skropiva bi ga lahko.

Ze organiziras protest proti zimskim sluzbam? 3g zauzite soli / kg teze je namrec smrtna doza za 50% populacije, posulo pa se je bo na tone!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hammock ()

Okapi ::

Ker si, kot vidim, bolj počasne sorte, bom ponovil bolj počasi. Glifosat je manj škodljiv za okolje od stvari, ki jih ti brezskrbno zlivaš in stresaš po zemlji.

hammock ::

Okapi je izjavil:

Ker si, kot vidim, bolj počasne sorte, bom ponovil bolj počasi. Glifosat je manj škodljiv za okolje od stvari, ki jih ti brezskrbno zlivaš in stresaš po zemlji.

Ok, jaz bom za svojo solato dalje uporabljal kis in sol, ti pa si le daj duska z glifosatom:))

Furbo ::

flyko je izjavil:

Torej je smiselno vse ponudit v podpis, bi najraje uredil pri notarju.

Ja, grmovje je vrh ledene gore. Podret je potrebno še škarpo jo postavit na novo oz. spremenit v brežino (s tem seveda posegat v njihovo zemljišče), ker ta ki je zdaj razpada. Seveda na lastne stroške, ker mi je v interesu, da uredim območje, tudi zaradi povečanja vrednosti zemljišča.

Preden boš vse to zrihtal, jih povprašaj, če ti prodajo. Če boš že urejal, naj bo vsaj tvoje in v tej fazi bo poceni, kasneje drago, ko boš lepo spedenal.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Machete ::

flyko je izjavil:


Sem že poskusil, gre za pas nekje 100x2m, nanese 200 kvadratov in za to hočejo 50€ za kvadrat, kar pa nisem pripravljen plačat.


Cena je čista nesramnost.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Furbo ::

OK sem prebral še tole o ceni in izvirni prispevek še enkrat. Zdi se mi, da tebe tole samo estetsko moti? Jaz se enostavno ne bi sekiral.

Če pa zadeva kakorkoli ogroža tvoje premoženje, bi jih pa jaz na to opozoril s kakim dopisom. Ponavadi se tastari kar ustrašijo morebitnih stroškov in potem hitro ukrepajo ali prodajo po realni ceni.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

starfotr ::

Ti urejaj. Nato pa po X letih, ko bodo to dobili drugi, še vedno urejaj, nato se pa sklicuj, da je to tvoje, da si v dobri koriatil to parcelo.

Ekos ::

Tudi jaz imam podoben primer. Iščem možnosti ali bi lahko občino pripravil do tega, da mi proda parcelo po nižji ceni glede na dobo urejanja? Sosednjo parcelo se ureja in delno koristi (sadovnjak) že vsaj 70 let (tako mi pravi tašča, še prej pokojni tast). Parcela je bila po vojni dodeljena (ni bila kupljena) nekim uporabnikom, ki pa je niso nikoli koristili. Pred 10 leti so jo poskusili prodati za oderuških 300.000EUR nekje 1200m2 (od tega 800m2 zazidljivega). Nekaj let nazaj sem opazil, da je lastnik postala občina in ministrstvo RS (nekaj je kmetijskega dela).
Željo imam kupiti maksimalno kvadratov, ki jih občina dovoljuje ampak bi rad zelo znižal ceno. Je to mogoče? Bi se lahko skliceval na zanemarjenje s strani občine? Priposestovanje mislim, da ne pride v poštev. Glede na to koliko bencina je šlo v košnjo in koliko ur v urejanje bi to moralo biti možno...
Parcela ni z nobene strani zaprta z ograjo ali označena, da gre za neko lastnino in je prosto prehodna. Urejanje se izvaja, ker v nasprotnem primeru rade pridejo podgane...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ekos ()

Mato989 ::

Zakaj ne posiljate dopisov pol pa na njihove stroske poklicat javne sluzbe oni pa izterjajo delo
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Evolve ::

Ekos je izjavil:

Tudi jaz imam podoben primer. Iščem možnosti ali bi lahko občino pripravil do tega, da mi proda parcelo po nižji ceni glede na dobo urejanja? Sosednjo parcelo se ureja in delno koristi (sadovnjak) že vsaj 70 let (tako mi pravi tašča, še prej pokojni tast). Parcela je bila po vojni dodeljena (ni bila kupljena) nekim uporabnikom, ki pa je niso nikoli koristili. Pred 10 leti so jo poskusili prodati za oderuških 300.000EUR nekje 1200m2 (od tega 800m2 zazidljivega). Nekaj let nazaj sem opazil, da je lastnik postala občina in ministrstvo RS (nekaj je kmetijskega dela).
Željo imam kupiti maksimalno kvadratov, ki jih občina dovoljuje ampak bi rad zelo znižal ceno. Je to mogoče? Bi se lahko skliceval na zanemarjenje s strani občine? Priposestovanje mislim, da ne pride v poštev. Glede na to koliko bencina je šlo v košnjo in koliko ur v urejanje bi to moralo biti možno...
Parcela ni z nobene strani zaprta z ograjo ali označena, da gre za neko lastnino in je prosto prehodna. Urejanje se izvaja, ker v nasprotnem primeru rade pridejo podgane...



sam ste pa glupi nekateri

urejate neke stvari, ki sploh niso vaša last(mogoče mate sam v glav to naštiman kot da bi mogle bit vaše), potem pa bi zahtevali za to neko "povračilo"

Machete ::

Sam prova dobit malo ceneje. Če ureja, ima pač rad red. Ti bi pustil, da te zarase pragozd?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Evolve ::

Machete je izjavil:

Sam prova dobit malo ceneje. Če ureja, ima pač rad red. Ti bi pustil, da te zarase pragozd?


če ni parcela moja last naj na njej raste kar hoče...
Sam niti ne smeš vstopati na tuje zemljišče brez dovoljenja, kaj šele ga urejati. Za to ma občina svoje ljudi.

Machete ::

Ja saj načeloma drži, samo če ti zaradi tega na tvoje lazi golazen, rastejo koprive, veje, pada lsitje v odtoke in žlebove, 'njihovih ljudi' pa od nikoder, razen v kafiču..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Mato989 ::

Machete je izjavil:

Ja saj načeloma drži, samo če ti zaradi tega na tvoje lazi golazen, rastejo koprive, veje, pada lsitje v odtoke in žlebove, 'njihovih ljudi' pa od nikoder, razen v kafiču..


Ja ni res na lastnika posljes dopisce se ne javi na njegove stroske poklices sluzbe za urejanje okolja.... Tako smo mi nardili pol je pa bil mir
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Okapi ::

Evolve je izjavil:

Sam niti ne smeš vstopati na tuje zemljišče brez dovoljenja, kaj šele ga urejati. Za to ma občina svoje ljudi.

Seveda lahko. Še več, ne samo, da greš lahko na tuje zemljišče brez dovoljenja, še regrat, gobe, borovnice, kostanj in še kaj lahko tam nabiraš.

Furbo ::

Ekos je izjavil:

Tudi jaz imam podoben primer. Iščem možnosti ali bi lahko občino pripravil do tega, da mi proda parcelo po nižji ceni glede na dobo urejanja?

Najprej vprašaj, če je sploh naprodaj. Potem za ceno. Potem se pa skušaš zbiti ceno, če prideš tako daleč.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

111111111111 ::

OP: Če si v urbanem naselju, obstaja zakon o urejenosti zemljišča. Žal ga ne vem na pament. Je pa tako da lahko soseda prijaviš, če nima urejene zelenice in se plevel razrašča in sadi po tvojem. Prvič dobi inšpekcijski nadzor, potem pa kazen, če se zadeva ne uredi. Poglej tudi zakon o invazivnih vrstah, če je na sosedovem kaj od teh rastiln, lahko podaš prijavo in mora očistit.

EDIT: Bom pobrskal za zakon.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Zdaj pa poskusi še najti kakšen predpis, kjer piše, katere vrste so plevel.
Ker za nekatere je ideal zelenice monokulturna puščava z eno vrsto trave in brez žuželk.



Komu drugemu pa je bolj všeč vrstno bogata "zelenica", pisan travnik pred hišo, poln "plevela", in različnih rastin, ki nudijo hrano in zavetje metuljem, hroščem ...



SeMiNeSanja ::

Po pravici povedano je tista zelena monokultura še dobra v primerjavi z betonskimi ali peščenimi puščavami, ki si jih nekateri ekstremni ljubitelji 'low-maintenance' opcij omišljajo.

"Zeleni travniki" pa po drugi strani očitno postajajo vse bolj priljubljeni tudi med 'naprednimi' kmeti, ki puščajo take pasove med njivami, da se tam lahko pasejo vse sorte žuželk.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

mn ::

Ima kdo kak predlog kaj posejati/posaditi namesto zelenice, pa da je enako ali manj dela kot z zelenico, ni treba zalivati, in še vedno zgleda dovolj dobro za v strnjeno naselje? Idealno je, da je še čebelam prijazno. Lega je južna, poleg prometne ceste.

Poleg tega naj ne bi bilo predrago, lahko seme, lahko sadike.

Primer, kaj mislim so recimo večletne poljske cvetlice (kje dobiti seme dovolj ugodno in pa ali dovolj dobro prekrije, da ni takoj polno plevela), recimo sivka je tudi zanimiva. Lahko kako okrasno grmovje. Iščem ideje.

Naj pa ne bi bilo preveč dela z recimo obrezovanjem.

starfotr ::

OP in tudi zadnji avtor sporočila: Gozdna drevesa. Naberi lešnike, želode, žir, javorjeve helikopterje ipd. in jih zmeči na parcelo, zasadilo se bo samo.

nsa_ag3nt ::

Okapi
Da bo raslo kar je na drugi sliki, moraš načrtno posaditi in vse ostalo sproti radirati.Drugače raste samo plevel in visoka suha trava.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

111111111111 ::

Okapi je izjavil:

Zdaj pa poskusi še najti kakšen predpis, kjer piše, katere vrste so plevel.

Invazivne vrste moraš odstranjevat:
https://kozjansko.info/2018/07/odstrani...
Seznam:
http://mop.arhiv-spletisc.gov.si/filead...

Našel sem sledečo zadevo, če je kmetijsko zemljišče:
Neobdelava in zaraščanje kmetijskih zemljišč sta po zakonu o kmetijskih zemljiščih opredeljena kot prekršek, ki se kaznuje z globo. Kazen za fizično osebo je v razponu od 500 do 5000 evrov, za pravno osebo pa v razponu od 5000 do 100.000 evrov.


Še uredba: https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...

Evo še za urbana naselja ima občina svoj akt. Tako da poglej kaj imajo napisano, kazen za neurejeno zemljišče je od 80 do 300EUR.
https://www.lokalno.si/2019/08/07/22326...

Zgodovina sprememb…

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vinogradništvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7612469 (5031) misticnimrk
»

Stroški življenja v hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13520332 (16059) energetik
»

Se kdo kaj spozna na lastništvo, zemljo in mejniki? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9219882 (10817) noraguta
»

Pravni nasvet?

Oddelek: Loža
356378 (4871) seba993
»

Odvzem njive (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5814095 (12286) gruntfürmich

Več podobnih tem