» »

Sedenje 8h - kaj privoščiti hrbtenici

Sedenje 8h - kaj privoščiti hrbtenici

hipertija ::

Trije sodelavci vsak dan cca. 8h sedimo v pisarni, na stolih, ki nam jih je privoščila firma... Ker dolgoročno tole ni optimum, me zanima, če obstaja kakšna rešitev za ravnanje hrbtenice oz. sedenja?

Ne bi ravno nabavljal novih stolov, ker bo izgledalo čudno, ko bomo imeli boljše stole kot vsi ostali, bi pa bil super kak naslonjač, obstaja kaj takšnega?

paraboŁa ::

Delaj izmenično v stoje/sede, če nimaš stoječe mize improviziraj (škatla na mizo, polica itd.) Preveč obojega tudi ni dobro. Vzemi si nekajkrat po par minut za raztezne vaje. Če imate kje štango ali kak štok od vrat se obesi zanj in pusti gravitaciji, da naredi svoje in malce raztegne hrbtenico.

kozmy ::

Bezukhoff ::

Na ramenski obroč korektor drže za stabilizacijo hrbteničnega predela, vsako uro pa za par minut v roke raztezalno elastiko, da telo malce pretegneš.

tikitoki ::

Vaje.

Invictus ::

Pravo telovadbo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Alien123 ::

Po šihtu na fitnes, da si hrbet ojačaš. Vsaj 3x na teden

Goran's Blog ::

+1 fitnes

Zgodovina sprememb…

marvin42 ::

kupi si žogo
Mostly Harmless

WildChild ::

Men pomaga, da 6x na teden telovadim (delam vaje za kriz/trebusne misice) 30min/dan. + Standing desk in vsako uro sodelavcu delam druzbo na zraku. Ko sem od doma sem opazil, da vec sedim, sem si pa naredil standing desk tako da vse to kombiniram.
in da mood

IL_DIAVOLO ::

Rit naprej, tako da se hrbet dotika samo v predelu lopatic. Tako boš navadil hrbet, da ga ne bo vleklo naprej. Scasoma bos lahko sedel "normalno", čeprav tudi s tem ni nic narobe.

Bi pa tudi priporocal, da se okrepi hrbet, na hrbtu imas verjetno premalo, spredaj pa preveč "mišic".

Horas ::

seveda fitnes, poudarek na štemanju in veslanju stoje v predklonu
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

737 ::

8 ur sedenja dnevno povzroči oslabitev mišic okoli hrbtenice, kar najprej privede do zdrsov medvretenčnih ploščic. Dober kiropraktik ti jih sicer poravna nazaj, a tudi pove, da mu boš brez rednega izvajanja predpisanih vaj v nedogled nosil denar. Ob neukrepanju na tej točki telo zaradi praktično zakrnelih posameznih mišic prekomerno obremeni določene sklepe, kar počasi privede do obrabe. Tu nas vsaj nehajo gnjaviti s telovadbo, ker je stanje nepopravljivo in nam postreže z obilico bolečin.

Po mojih izkušnjah je za ohranjanje hrbtnih mišic najbolje sedeti na žogi. Morda boš potreboval nekaj poskusov, da prideš do prave velikosti in napolnjenosti. Z uvajanjem sedenja na žogi začni počasi. Prvi dan pol ure in nato vsak dan malce več. Stoli Spinalis so najboljši približek žoge, se pa da na njih sedeti napačno, kar ne da želenega učinka. Na Bolhi se občasno prodaja kak rabljen za 100 eur, ki mu je treba menjati vzmet v naslonjalu. Vzmet se dobi na Ebayu. Stol uvajamo počasi, drugače se bomo navadili na njem sedeti napačno.

Za ojačanje mišic okrog hrbtenice so odlične tibetanske vaje. To je 5 vaj iz yoge, dodamo še kakšno po želji. Uvajamo jih zopet počasi. Prvi teden po tri, nato vsak teden po dve več.

hipertija ::

Ker sem kolesar = vsak dan po 1-3 ure na kolesu, nimam časa še za fitnes itd. Torej pošteno bi mi bilo samo kakšno naslonjalo...

Bojevnik ::

https://www.spinalis.si/

Zelo priporocam, samo ti pa vseeno svetujem, da ga prej probas v trgovini.
Ker se zelo ralzikuje od modela do modela.

Jaz osebno imam Hacker, pa moram rect da sem zeloo zadovoljen z njim.
Tudi 8+ ni problem sedeti na njem.

Ce bi pa raj bolj poceni varianto, potem pa lahko probas kaksno tisto veliko napihljivo zogo.
Nekaj takega:
https://fizian.si/prodajni_program/zoge...

Vanquish ::

hipertija je izjavil:

Ker sem kolesar = vsak dan po 1-3 ure na kolesu, nimam časa še za fitnes itd. Torej pošteno bi mi bilo samo kakšno naslonjalo...


ker si kolesar je se toliko bolj pomembno, da delas vaje tudi za druge sklope misic, da imas vse usklajeno.

Kvinta ::

V bivši jugi se je sedelo 8+ ur na navadnih lesenih stolih jih kr nekaj poznam pa nima noben težav z hrbtenico od osamosvojitve naprej 0z. odkar so vesoljski ortopedski stoli popularni pa vsi nekaj jamrajo.
A.C.A.B

hipertija ::

Saj me nič ne boli, govorim preventivno.

Cruz ::

hipertija je izjavil:

Ker sem kolesar = vsak dan po 1-3 ure na kolesu
Če je to res, delaj še vaje za rit oz. se jo nauči aktivirati med kolesarjenjem, ker jo boš drugače s toliko sedenja čisto uničil.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

hipertija ::

Ja verjetno res ne bi bilo slabo narediti zjutraj kakšne raztezne vaje ali pa pred treningom.

Fuks ::

Tudi sam imam Spinalis Hacker ter sit/stand mizo. Mizo zelo priporočam, Spinalis-a pa ne, saj mi je po kakšnem letu začel presedat, ker je stol zašvasan skupaj ter se ne da ničesar nastavit (je pa vse čisto malo narobe za moje telo, npr rokonasloni previsoko (trkajo v mizo), hrbtišče malce predaleč). Če bi šeenkrat kupoval stol bi vzel nekaj zelo dobro nastavljivega.

billy ::

OP, gibaj se izven pisarne, delaj takrat za hrbtenico.
Sedi pa za mizo tako, da ti bo udobno, ker boš takrat najbolj produktiven - neke prisilne drže te bodo ziher najedale.

RockyS ::

Plavanje.

IL_DIAVOLO ::

Hja, kolesarjenje kjer si prav tako puklast kot pri sedenju, vsekakor ni zdravo.

billy ::

Vaje za hrbtenico so takšne, kjer je hrbtenica v vlogi, za katero je - torej pokončna hoja.

hipertija ::

Ja največji plus je jeseni je ta, da bom počasi pospravil kolo in pričel s hojo. Cca. 40 minut hoje v klanec bo kar ok zadeva.

Vanquish ::

hipertija je izjavil:

Ja največji plus je jeseni je ta, da bom počasi pospravil kolo in pričel s hojo. Cca. 40 minut hoje v klanec bo kar ok zadeva.


delaj vaje/gibe podobne kot pri pravilnem veslanju. Namrec ogromno aktivnosti, ki jih imas ti sili rame naprej in posledicno, se deformiramo na nacin, da imamo rame naprej. Zato se delajo vaje kjer aktiviras misice pri lopaticah, jih primerno ocajas, da ti rame nazaj zategnejo kot je pravilno.

mahoni ::

Kvinta je izjavil:

V bivši jugi se je sedelo 8+ ur na navadnih lesenih stolih jih kr nekaj poznam pa nima noben težav z hrbtenico od osamosvojitve naprej 0z. odkar so vesoljski ortopedski stoli popularni pa vsi nekaj jamrajo.

V bivsi jugi si se delal doma, se ukvarjal z otroci. Zdej prides domos, se stusiras in se ulezes nepravilno na kavc.

kuall ::

sedenje + kolesarjenje ni dobra kombinacija, ker konec koncev tudi pri kolesarjenju sediš, si v taki pozi, da te boli vrat in rit, čist isto kot na stolu.
za popravit škodo sedenja na šihtu 8 ur je najboljša telovadba po šihtu sprehod + tek 1 uro in pol. vsak drugi dan. vsak dan pa ene 15 minut dviganja uteži. če pa že kolesariš vsaj stoj vsaj pol poti na kolesu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

kuall ::

... pa ko se sprehajaš moraš glavo zavestno držat čimbolj pokonci/nazaj, da popraviš škodo, ko glavo držiš naprej pri sedenju. zgleda grdo kot hudič, če hodiš z glavo, ki jo držiš naprej. skoraj polovica ljudi je takih, posebej starih.

Bantani ::

Fitnes + plavanje pa ti bo hrbtenica zelo hvaležna;)

mahoni ::

Bantani je izjavil:

Fitnes + plavanje pa ti bo hrbtenica zelo hvaležna;)

Plavanje ja, fitnes pa zagotovo ne, namrec 99% folka ne izvaja fitnes vaj pravilno.

paraboŁa ::

Fitnes je kul, ampak ura, ura in pol vadbe ne bosta preprečila posledic 10-12h sedenja na dan. Enako ko ljudje gredo teč in mislijo, da s tem pokurijo 5 cigaret, ki so jih pokadili. Poleg sedenja v pisarni, sediš tudi doma.

Vzami si vsako uro par min pavze, naredi kako vajo za hrbet, ravnotežje, malo zasukaj hrbtenico ali strečing. Če imaš možnost delati v stoje, delaj izmenično.

Vanquish ::

paraboŁa je izjavil:

Fitnes je kul, ampak ura, ura in pol vadbe ne bosta preprečila posledic 10-12h sedenja na dan. Enako ko ljudje gredo teč in mislijo, da s tem pokurijo 5 cigaret, ki so jih pokadili. Poleg sedenja v pisarni, sediš tudi doma.

Vzami si vsako uro par min pavze, naredi kako vajo za hrbet, ravnotežje, malo zasukaj hrbtenico ali strečing. Če imaš možnost delati v stoje, delaj izmenično.


deloma bo preprecila, saj bos z ojacanimi misicami bolj pravilno sedel itn.
Je pa dejstvo, da ce hoces resnicno za sebe bos se zraven fitnesa tudi v sluzbenem casu, vstajal, razgibal itn.
Vec taksnih malih stvari delas blizje prides temu, da kolko se da balansiras samo sedenje - v celoti ga pa seveda nikoli ne bos.

mahoni ::

WhiteAngel ::

kuall je izjavil:

... pa ko se sprehajaš moraš glavo zavestno držat čimbolj pokonci/nazaj, da popraviš škodo, ko glavo držiš naprej pri sedenju. zgleda grdo kot hudič, če hodiš z glavo, ki jo držiš naprej. skoraj polovica ljudi je takih, posebej starih.


Pa popek čim bolj notri med hojo, da krepiš trebušne in hrbtne mišice, ki ti pomagajo vretenca držat narazen.

Bantani ::

mahoni je izjavil:

Bantani je izjavil:

Fitnes + plavanje pa ti bo hrbtenica zelo hvaležna;)

Plavanje ja, fitnes pa zagotovo ne, namrec 99% folka ne izvaja fitnes vaj pravilno.


Se popolnoma strinjam.Večina folka na fitnesu itak ne zna izvajati pravilno vaj zato naredi sebi več škode kot koristi.Zdaj,če si bolj takšne sorte si najameš za začetek osebnega trenerja pa,ko vse osvojiš lahko potem sam treniraš.

martincek1 ::

Ah, odvisno. Če greš v fitnes zato, da si okrepiš hrbtne mišice, ker na šihtu preveč sediš, si si sposoben vzeti nekaj časa in prebrati, kako se pravilno izvaja vaje.

Večina folka na fitnesu = folk, z nizko samopodobo, ki sanja, da bo naslednje leto lovil pi*ke po plaži ali ki gre v fitnes 'mal pogledat'..

Invictus ::

Bantani je izjavil:

mahoni je izjavil:

Bantani je izjavil:

Fitnes + plavanje pa ti bo hrbtenica zelo hvaležna;)

Plavanje ja, fitnes pa zagotovo ne, namrec 99% folka ne izvaja fitnes vaj pravilno.


Se popolnoma strinjam.Večina folka na fitnesu itak ne zna izvajati pravilno vaj zato naredi sebi več škode kot koristi.Zdaj,če si bolj takšne sorte si najameš za začetek osebnega trenerja pa,ko vse osvojiš lahko potem sam treniraš.

Večina folka ne zna niti plavati, kar je vseeno škodljivo za hrbtenico...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mahoni ::

Invictus je izjavil:


Večina folka ne zna niti plavati, kar je vseeno škodljivo za hrbtenico...

Ja pa jade. Eno je delati narobe mrtvi dvig in pocepe, drugo je plavati nepravilno. Pri prvem lahko postanes celo invalid, ce pride do poka.

Cruz ::

mahoni je izjavil:

Invictus je izjavil:


Večina folka ne zna niti plavati, kar je vseeno škodljivo za hrbtenico...

Ja pa jade. Eno je delati narobe mrtvi dvig in pocepe, drugo je plavati nepravilno. Pri prvem lahko postanes celo invalid, ce pride do poka.
To je res ja, vaje z utežmi so dosti bolj nevarne. Pri nepravilni tehniki plavanja ponavadi samo močno poslabšaš učinkovitost in ne zmoreš plavati zelo dolgo/hitro. Plavanje je zelo tehničen šport in rabiš inštruktorja na začetku, če misliš redno plavati.

So sicer tudi nevarnosti, recimo pri žabicini brci, če na zelo široko brcaš je lahko nevarno za koleno. Tudi poškodba ramena je čisto realni dogodek, če dosti plavaš in ne skrbiš za ramenski obroč izven plavanja.

Rama je koleno zgornjega dela telesa, ni se za hecati, ker gre za tako kompleksen in pomemben sklep, da ti resna poškodba močno poslabša kvaliteto življenja in zelo težko okrevaš, če sploh.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Invictus ::

mahoni je izjavil:

Invictus je izjavil:


Večina folka ne zna niti plavati, kar je vseeno škodljivo za hrbtenico...

Ja pa jade. Eno je delati narobe mrtvi dvig in pocepe, drugo je plavati nepravilno. Pri prvem lahko postanes celo invalid, ce pride do poka.

Prsno plavanje odpade, če imaš probleme s križom. Ravno tako prosto. Preveč zvijanja hrbtenice.

Edino plavanje, ki je primerno za vse, tudi za tiste s težavami s hrbtenico, je hrbtno...

Vprašaj kakega ortopeda...

Seveda je pa tudi res, da večina ne plava kaj resno, ampak se bolj namaka... Pri tem se še nihče ni poškodoval, če se ni ravno utopil >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

r3dkv1c4 ::

Alien123 je izjavil:

Po šihtu na fitnes, da si hrbet ojačaš. Vsaj 3x na teden

Ti ravno ne veš veliko o hrbtenici🙃😡😡
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Master_Yoda ::

Da malo ukradem temo: V Ikei gledam BEKANT dvizno mizo in imajo zal ali 20 cm prekratko, ali 20 cm predolgo (120x80 ali 160x80). Zanima me ali bi slo ce vzamem noge/dvizni sistem od 120 cm BEKANT, ter potem nekje drugje 140x80 plato posebaj.
Dovie'andi se tovya sagain.

matobeli ::

Itak da bi šlo, sej mehanizem in plato celo posebej dobiš če se ne motim.

hopsy ::

Odg Opu: biciklat prjatu biciklat ;) zahvalil se boš lahko kasneje :)

hr_natakar ::

Marsikater sedez ni optimalen ampak to lahko kompenziras tako, da veckrat vstanes vsaj za nekaj sekund. Po moznosti naredis vsaj nekaj korakov. To je boljse kot pa ce nenehno sedis, tudi ce sedis na najboljsem stolu na svetu.

Zgodovina sprememb…

Recordman ::

Master_Yoda je izjavil:

Da malo ukradem temo: V Ikei gledam BEKANT dvizno mizo in imajo zal ali 20 cm prekratko, ali 20 cm predolgo (120x80 ali 160x80). Zanima me ali bi slo ce vzamem noge/dvizni sistem od 120 cm BEKANT, ter potem nekje drugje 140x80 plato posebaj.

Verjetno bi šlo, če si malo handymana.
Ima pa Ikea tudi model Rodulf, širine 140cm. Edino dvigne se 8cm manj od Bekanta, kar zna biti problem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

težave z nogami in spodnjih delom hrbta (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
527523 (4199) 55TR
»

Problemi s hrbtenico - hernija

Oddelek: Loža
1212156 (11584) oyoy69
»

Katastrofalna drža in sodni dan hrbtenice (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6115016 (10520) galu
»

bolečina v hrbtenici - ko mišica pritisne na kost

Oddelek: Loža
63313 (2815) rezator
»

Odločil sm se da vam rešim življenje!

Oddelek: Loža
4611550 (9504) guest #44

Več podobnih tem