» »

Napster prodan

Napster prodan

Slo-Tech - Bralci z daljšim stažem se še spomnijo Napsterja, ki je na prelomu tisočletja temeljito pretresel glasbeno industrijo. Aplikacija, ki je prvikrat v zgodovini omogočila množično prenašanje glasbe na domače računalnike, je sicer po dveh letih delovanja leta 2001 ugasnil, a ideja je živela dalje. Iz nje so izšli eDonkey (in eMule), Kazaa, Limeware in številne druge storitve, ki so evolucijo končale v obliki torrentov. Napster pa je v drugačni obliki obstajal dalje. In je te dni preživel še eno večjo kupčijo. Napster je imel nazadnje 3 milijone uporabnikov in 90 milijonov licenciranih skladb.

Britansko podjetje MelodyVR ga je namreč odkupilo od podjetja RealNetworks za 70 milijonov dolarjev. Napster namreč bo ukinitvi leta 2001 ni izginil, temveč se je vrnil kot storitev za pretočne vsebine. Po stečaju je ostanek podjetja, v glavnem blagovno znamko in pravice, kupil Roxio in svoj Pressplay izdal kot Napster 2.0. Leta 2008 ga je kupil BestBuy, leta 2011 pa so ga združili z Rhapsody. Leta 2016 so ga preimenovali in nehali uporabljati njegovo ime. Do zdaj. Lani je RealNetworks kupil Rhapsody. MelodyVR, ki se ukvarja z virtualnimi koncerti kot pretočnimi vsebinami, je sedaj kupil Napster.

Za Napster so odšteli 15 milijonov dolarjev v denarju, 11 milijonov dolarjev v delnicah. Prevzeli so še 44 milijonov dolarjev obveznosti. Mimogrede, MelodyVR je v letu 2019 ustvaril 200.000 funtov prihodkov in 16,1 milijona funtov izgube. Toda leto 2020 je za MelodyVR kot naročeno, saj je povpraševanje po digitalnih koncertih eksplodiralo. Potrebnih 15 milijonov funtov so zbrali z izdajo novih delnic. Napster je imel lani 1,8 milijona dolarjev dobička ob 113 milijonih dolarjev prihodkov - gre torej za obrnjeno pripojitev.

16 komentarjev

flameir ::

Metallica bi mogla užgat zdej en špil gor. Pomoje bi bila gledanost ogromna. :))

FireSnake ::

Jaz se ga spominjam.
So me označili za starejši staž ;((

Na analogni liniji sem Shanio Twain dolcukal. Pa izračunal, koliko me bo koštalo.
Ampak samo komad, ki mi je bil najbolj všeč
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

cekr ::

Napster? To je še iz časov impulzov in 33.6 kbps linije. Še huje, ko si bil skoraj na koncu, je rada padla linija. In si moral vse od začetka. Kasneje je Kazaa rešila ta problem.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

PacificBlue ::

To so bili časi, ko si rabil za prenos enga mp3 okoli 20 min do pol ure.

marS ::

Napster je legenda. MP3ji in live streami /Shoutcast/ so se razširili zaradi njega.
...no more heroes...
https://ilbis.com/

gruntfürmich ::

Vsekakor poznam napster, mislim da sem ga uporabljal, ampak v mojih časih je že bil na sceni kazaa.
Tako da še nisem starejša generacija!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

DamijanD ::

Jaz sem težave s hitrostjo prenosa rešil tako, da ko sem enkrat pomagal na sejmu v Cankarjevemu domu, sem sproti potegnil dol še za kakšen CD ali dva mp3jev - kolk je to letelo takrat (v primerjavi z domačimi linijami)

Machete ::

Jaz sem iz časov, ko MP3 še ni obstajal in sem staršem samo en mesec zagonil, verjetno v današnjem denarju, kakih 300 eur za dnl četrt albuma Offspingov in kak komad Weezerjev v .wav na dial-up liniji.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Oberyn ::

Machete je izjavil:

Jaz sem iz časov, ko MP3 še ni obstajal in sem staršem samo en mesec zagonil, verjetno v današnjem denarju, kakih 300 eur za dnl četrt albuma Offspingov in kak komad Weezerjev v .wav na dial-up liniji.

Zdaj ko tekmujemo kdo je večji metuzalem, jaz vas vse posekam. Jaz sem v kuverto dal eno količino dinarjev (pazi, dinarjev!), jo poslal na en naslov v Londonu in sam sir Richard Branson od Virgin Records mi je nazaj poslal White Album od Bitlsov. Now beat that!

Kdo mi je to poslal, sem seveda vedel šele desetletja pozneje, ko sem prebral njegovo res lepo knjigo Kako sem izgubil nedolžnost.

Napster? Ma to se je pojavilo, ko sem bil že star. Je pa zanimivo, kako se je spremenil sam kontekst. V tistih časih sem pazljivo preštudiral, kateri komad bi rad imel v svoji zbirki in nato sem ga vlekel dol ene pol ure, ponoči of kors. Tako komad za komadom, vsako noč ene par. Danes na 350 mbit liniji zvečer izberem kolekcijo od 70 GB in naslednji dan malo pobrskam, če je notri kaj zanimivega, ostalo pa brišem. Na tehničnem področju smo napredovali glih tolk, kot smo na družbenem nazadovali.

dexterboy ::

No, jaz sem bil eden od tistih čudakov, ki je pri Telekomu vzel ISDN linijo na 6 mesečnih obrokov po takratnih 20.000 tolarjev ;)
In nikoli nisem fural niti kaze niti napsterja... še vedno kopiral glasbene CDje iz knjižnjice... danes pa ne vem, kaj naj z vsemi tistimi glasbenimi škatlicami naredim. Ko gledam za nazaj, je to bila šola za življenje. Skozi okno stran vržen denar...
In še danes imam enih 200 praznih DVDjev, ki so bili narejeni v Taiyo Yuden tovarni!
Beat That, youngboy :))
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

OK.d ::

Še pomnite Dial-up tovariši:)
LPOK.d

mtosev ::

OK.d je izjavil:

Še pomnite Dial-up tovariši:)

Mel us robotics modem in arnes.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

b3D_950 ::



:P
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Jeronimo ::

Jaz sem pa 1x zapravil 100 mark v WOMu .... kar se mi je zdelo super potratno. Dobil sem pa 4 LPje ... :D Seveda je bilo pred dial-up modemi.... :D
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

raceboy ::

Prvi modem je bil 14400 mislim da nek SupraExpress... pa BBS preko Terminate telnet softwerja :)

Beernarrd ::

Eh, čez osvetljevanje in razvijanje filmov z zvočnim zapisom v temnici ga ni.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Yahoo kupil aplikacijo za 30 milijonov dolarjev

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
165926 (3765) Glugy
»

Založniki in avtorji v primeru Google Books terjajo dve milijardi dolarjev odškodnine

Oddelek: Novice / Tožbe
104048 (3702) antonija
»

Napster ponovno med živimi

Oddelek: Novice / Ostale najave
234138 (3193) marS
»

Še več odpuščanj

Oddelek: Novice / Rezultati
484594 (3031) jype
»

Napster prodal pet milijonov skladb

Oddelek: Novice / Ostale najave
112424 (2424) MrStein

Več podobnih tem