» »

Namerno povzročanje škode

Namerno povzročanje škode

dellg ::

V blokovskem naselju na parkiriščih nekdo namerno praska avte in lomi brisalce. Soseda je enega storilca prepoznala. Zanima me ali se v takem primeru vloži kazensko ovadbo ali raje civilno tožbo? Je potrebno, da jo vloži oškodovani in bi načeloma lahko ena soseda kot priča zadoščala?
  • spremenilo: dellg ()

MadMicka ::

Kazenska ovadba, če drugega ne, ko se bo policija pogovorila z osumljenim, bo verjetno nehal početi takšne neumnosti.

UganiKdo ::

Odvisno od namena. Kaznivo dejanje lahko naznani kdorkoli, samo tokom kaznivega dejanja se praviloma ne bo urejalo odškodninskih zadev (razen v smislu pogojevanja kazni z poplačilom škode). Če je primarni namen poplačilo škode potem pa mora to urejat oškodovanec preko civilne tožbe.

Glede priče, pa je nemogoče ocenit ali bo njeno pričanje zadosten dokaz. Odvisno od priče in ostalih dokazih, ki bodo na voljo.

HappyPills ::

Smo imeli enega ki je luknjal gume, sem prijavil na policijo, neposredmih dokazov sicer nism imel da je res on. Policaj ga je vseeno obiskalal in po pogovoru so se stvari končale.

Goodness ::

UganiKdo je izjavil:

Odvisno od namena. Kaznivo dejanje lahko naznani kdorkoli, samo tokom kaznivega dejanja se praviloma ne bo urejalo odškodninskih zadev (razen v smislu pogojevanja kazni z poplačilom škode). Če je primarni namen poplačilo škode potem pa mora to urejat oškodovanec preko civilne tožbe.

Glede priče, pa je nemogoče ocenit ali bo njeno pričanje zadosten dokaz. Odvisno od priče in ostalih dokazih, ki bodo na voljo.


Zakon o kazenskem postopku (ZKP) omogoča, da se lahko pod določenimi pogoji v kazenskem postopku in v kolikor se s tem kazenski postopek ne bi preveč zavlekel, obravnava in odloča tudi o premoženjskopravnem zahtevku oškodovanca, nastalem zaradi kaznivega dejanja, o katerem bi se sicer moralo odločati v pravdnem postopku na podlagi tožbenega zahtevka.

Premoženjskopravni zahtevek se lahko vloži skupaj s kazensko ovadbo (obrazec imajo na policiji) zaradi povrnitve škode, vrnitve stvari ali razveljavitve določenega pravnega posla. Oškodovanec lahko poda predlog že v kazenskem postopku, sodišče pa mu ga prisodi le ob obsodilni sodbi in če je vsebina oškodovančevega zahtevka dokazana (npr. s potrdili, računi...). V ostalih primerih pa se oškodovanca napoti na pravdo, saj zahtevka kazensko sodišče ne sme zavrniti.

zmaugy ::

dellg je izjavil:

V blokovskem naselju na parkiriščih nekdo namerno praska avte in lomi brisalce. Soseda je enega storilca prepoznala. Zanima me ali se v takem primeru vloži kazensko ovadbo ali raje civilno tožbo? Je potrebno, da jo vloži oškodovani in bi načeloma lahko ena soseda kot priča zadoščala?

Če bi bila škoda na mojem avtu in bi obstajala priča (in bi bila škoda dovolj velika, da bi se splačalo s tem ukvarjat), bi sam vložil kazensko ovadbo. Nato bi počakal, da sodišče na državne stroške sankcionira storilca, s to sodbo v žepu pa bi potem zahteval odškodnino.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Povzročitev lažje telesne poškodbe (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5410731 (8828) Vitez
»

Poletna novela zakona o varovanju državljanov v kazenskem postopku

Oddelek: Novice / NWO
209746 (8612) Spock83
»

Kolegu policija zasegla PC, ki ga rabi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11030671 (26426) poweroff
»

tožba zaradi povzročitve lažje telesne poškodbe

Oddelek: Loža
4416848 (13087) jrtjtejtt
»

Rabim pravni nasvetek...

Oddelek: Loža
144354 (3980) Brane2

Več podobnih tem