» »

Pametne ključavnice in protivlomna vrata

Pametne ključavnice in protivlomna vrata

Vlayke ::

Menjamo vhodna vrata v stanovanje. Izbrali bomo nekaj protivlomnega, po možnosti z večtočkovnimi zapahi.

Ker se pomikam proti "opametnevanju" zadev v stanovanju, gledam tudi na to, da bi bila ključavnica zmožna odklepanja in zaklepanja s kako metodo poleg ključa. Na primer: NFC+telefon, NFC+kartica, app+lokalni wireless, plavi zob (nisem ravno navdušen), prstni odtisi, pin koda, kaj tretjega, kombinacija več teh pristopov...

Glavna zahteva, ki jo imam je popolna neodvisnost od strežnikov proizvajalca, oziroma od interneta na splošno.
User management mora biti lokalni. Če proizvajalec jutri ugasne svoje strežnike, mora zadeva še vedno delat. Če meni crkne dostop do interneta, mora zadeva še vedno delat.
Ubadam se s Home Assistantom in idealna bi bila podpora za avtomatizacijo s to platformo.

Stvar, ki mi pa otežuje delo je, da je na netu večina zadev narejenih za ameriške standarde vrat in ključavnic in jih ni toliko za EU zgodbo. Ker cela vrata-ključavnice zgodba niso ravno moja močna stran, me predvsem skrbi, da bi kakšna pametna ključavnica dobro funkcionirala na "navadnih" vratih, če pa je potreba po tem, da ključavnica "poganja" še vse dodatne zapahe, pa se zna pojavit težava, oziroma so potrebne neke dodatne kompatibilnosti.

Aha, morda še to: preferiral bi protokola, kot sta Z-Wave ali Zigbee, pred klasičnim WiFi-jem.

Se pravi iščem predvsem predloge proizvajalcev in modelov primernih ključavnic, da bi se lahko ob nakupu vrat primerno pogovarjal s ponudniki.

Se je kdo tu že podajal v podobno smer?

Invictus ::

Niti slučajno. Ključ je še vedno najboljša "pametna" naprava...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vlayke ::

Ne zanimajo me komentarji zakaj komu tak pristop ni všeč. Zanima me to, kar sem vprašal.
Debate na temo zakaj ja ali ne lahko odpremo v ločeni temi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vlayke ()

Lonsarg ::

Če daš vsaj malo na varnost in stabilno delovanje se je za izogniti zadevam ki imajo "kontrolno enoto" izven same ključavnice, nujno low range protokoli in vsa logika v ključavnici sami, nobenega offloadanja security logike, vse avtorizacije zgolj fizično preko notranje strani ključavnice (in ne na daljavo preko kakih mobitelov, je pa lahko mobitel eden izmed ključev).

Tem pogojem ustrezajo NFC/RFID ključavnice. So praktične, ker jih lahko odklepaš z kartico v denarnici, z zapesnico na roki otroka, prstan na roki, v teoriji tudi z mobitelom, nisem podrobno raziskoval te varjante. Primer:
https://dev.vovko.si/izdelek/salto-geo-...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Gagatronix ::

"Pametne" resitve so za neumen folk. Protivlomna vrata definitivno, ampak pametne kljucavnice pa bo vsak s kanckom zdrave pameti smatral za to kar so: nepotrebna navlaka, ki v 99% primerov predstavlja sibko tocko.

borut_p ::

Prstni odtis na poteg, kontrolna enota v stoku vrat. Elektrokljucavnica vezana na 'pametno' hiso

korenje3 ::

Vlayke je izjavil:

Menjamo vhodna vrata v stanovanje. Izbrali bomo nekaj protivlomnega, po možnosti z večtočkovnimi zapahi.

Ker se pomikam proti "opametnevanju" zadev v stanovanju, gledam tudi na to, da bi bila ključavnica zmožna odklepanja in zaklepanja s kako metodo poleg ključa. Na primer: NFC+telefon, NFC+kartica, app+lokalni wireless, plavi zob (nisem ravno navdušen), prstni odtisi, pin koda, kaj tretjega, kombinacija več teh pristopov...

Glavna zahteva, ki jo imam je popolna neodvisnost od strežnikov proizvajalca, oziroma od interneta na splošno.
User management mora biti lokalni. Če proizvajalec jutri ugasne svoje strežnike, mora zadeva še vedno delat. Če meni crkne dostop do interneta, mora zadeva še vedno delat.
Ubadam se s Home Assistantom in idealna bi bila podpora za avtomatizacijo s to platformo.

Stvar, ki mi pa otežuje delo je, da je na netu večina zadev narejenih za ameriške standarde vrat in ključavnic in jih ni toliko za EU zgodbo. Ker cela vrata-ključavnice zgodba niso ravno moja močna stran, me predvsem skrbi, da bi kakšna pametna ključavnica dobro funkcionirala na "navadnih" vratih, če pa je potreba po tem, da ključavnica "poganja" še vse dodatne zapahe, pa se zna pojavit težava, oziroma so potrebne neke dodatne kompatibilnosti.

Aha, morda še to: preferiral bi protokola, kot sta Z-Wave ali Zigbee, pred klasičnim WiFi-jem.

Se pravi iščem predvsem predloge proizvajalcev in modelov primernih ključavnic, da bi se lahko ob nakupu vrat primerno pogovarjal s ponudniki.

Se je kdo tu že podajal v podobno smer?


Pozabi na neka multitočkovna zapiranja in podobno marketinško sranje. Če bo kdo vlomil v hišo bo to skozi okno.
Edino kar danes rabiš je tipkovnico s številčnico in to je to.

Gagatronix je izjavil:

"Pametne" resitve so za neumen folk. Protivlomna vrata definitivno, ampak pametne kljucavnice pa bo vsak s kanckom zdrave pameti smatral za to kar so: nepotrebna navlaka, ki v 99% primerov predstavlja sibko tocko.


Tako razmišja "neumn folk".
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Invictus ::

korenje3 je izjavil:


Pozabi na neka multitočkovna zapiranja in podobno marketinško sranje. Če bo kdo vlomil v hišo bo to skozi okno.

Če imaš stanvoanje v 5. štuku, so vrata najpomembnejši element...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

VelkBla ::

https://www.youtube.com/channel/UCm9K6r...

Stran ima kar zanimiv vpogled na nekatere brezstične, NFC, zunanji keypad in podobne, pomanjkljivosti, ki ponazori pomanjkljivosti in vidiš na čem ne smeš šparati. Sosed v sosednji ulici ima na fingerprint/keypad in seveda ključ. Vsa sestava je samostojna, torej neodvisna (ni recimo vezano na kakšen domofon ali pa kaj podobnega). Žal ne vem katero opremo ima.

Ko je zmanjkalo elektrike, so vsi zunaj ostali, ker so bili brez ključa in to je bilo pozimi. Enkrat je menjal tipkovnico, ker mu je nekdo želel priti noter (želel jo je odpreti od zunaj, preko vijaka, da bi prišel do vezja), jo dal nazaj in kupil boljšo, posledično dražjo. Zdaj je vse ok.


Kdo pri nas to prodaja in ima tudi podporo? Zal ne vem. Slisal sem samo za IdShop (zaradi cisto xyz stvari), ki jih pa ne poznam.

korenje3 ::

Invictus je izjavil:

korenje3 je izjavil:


Pozabi na neka multitočkovna zapiranja in podobno marketinško sranje. Če bo kdo vlomil v hišo bo to skozi okno.

Če imaš stanvoanje v 5. štuku, so vrata najpomembnejši element...


A nimajo stanovanja ponavadi varnostnika pred vhodom?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Gagatronix ::

Prevec ameriskih filmov gledas.

korenje3 ::

Tukaj v Lj kamor hodim na obisk so povsod varnostniki na vhodu. Pa nismo amerika.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Badwolff ::

korenje3 je izjavil:

Tukaj v Lj kamor hodim na obisk so povsod varnostniki na vhodu. Pa nismo amerika.


V zanimivih krogih se gibaš. Jaz recimo v Ljubljani ne poznam nikogar, ki bi imel varnostnika na vhodu. Pravzaprav tudi slišal še nisem za to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Badwolff ()

Matevz96 ::

korenje3 je izjavil:

Tukaj v Lj kamor hodim na obisk so povsod varnostniki na vhodu. Pa nismo amerika.


Tole bi pa rad videl, kateri bloki točno imajo varnostnike na vhodu?
#hooldthedoor

jernejl ::

Morda hodi na obiske h komu na Povšetovi - tam se najde kakšna varovana zgradba, pa se mu zdi, da je povsod enako.

shemish ::

RFID in podobne zadeve so za ambicioznega vlomilca cake walk. S kombinacijo socialnega inženiringa te ima in niti vedel ne boš kdaj si oddal kaj ključnega.

Hardwer bo še vedno najboljša rešitev.

Asa Abloy in podobni proizvajalci nudijo paleto rešitev, ki lockpicking otežijo na potenco. Išči tam.

borut_p ::

Matevz96 je izjavil:

korenje3 je izjavil:

Tukaj v Lj kamor hodim na obisk so povsod varnostniki na vhodu. Pa nismo amerika.


Tole bi pa rad videl, kateri bloki točno imajo varnostnike na vhodu?


Mislim da ima Situla pa Vila Urbana


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ključavnica na prstni odtis/keypad/RFID (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6515645 (1218) G_mAn
»

Stanovanjska protivlomna vrata (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5222969 (12473) m1h4
»

Protivlomna vrata...zatikanje

Oddelek: Loža
369809 (5704) mat xxl
»

Ali je najemodajalec dolžan oddati vse ključe do stanovanja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5315485 (13742) revelation
»

KLjučavnica na prstni odtis (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8518450 (13445) poweroff

Več podobnih tem