» »

Kateri program za risanje

Kateri program za risanje

1
2
3

acookook ::

Kaj pa kakšen skener si probal? Enako originalu nikoli ne bo (med drugim zaradi različnih filtro, ki se uporabljajo, npr.
 Filtri

Filtri

)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: acookook ()

mirator ::

Verjetno boš pravi odtenek barve moral določati s poskušanjem. Vsi cad programi in tudi excel imajo poleg nastavljenih nijans, možnost mešanja barv po želji. Je pa seveda tudi od printerja odvisno, kakšna nijansa se bo izrisala.

b3D_950 ::

Original je verjetno tiskan na offsetu v CMYK barvah.
Mogoče greš do tiskarja in tam pogledate barvo?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

nejcek74 ::

Laki_ laik je izjavil:

Ker se to vprašanje nanaša na moj projekt izdelave te "retro" družabne igre bom kar tu vprašal.Ostalo je vse končano in sem z vsem zadovoljen le barve me morijo.Kako naj dobim pravilen odtenek teh barv (rdeča,modra,zelena rumena)?Sem poskeniral in pofotkal z tremi različnimi aparati/mobiteli pa je odtenek barve vedno drugačen in nikoli tak kot na originalu.Jaz pa želim točno isti odtenek barve tako da ko bo to natisnjeno da bo res enak kot original.A obstaja kaka varianta ki bi bila res natančna glede teh barv?
Prosim vas da razrešimo še to dilemo.
Hvala

1. digitalno: dosledno moras upostavati barvno usklajenost v celotni verigi od stare škatle do tiskarja. Kar ti hocem povedat, barva ki jo ti vidis na svojem monitorju ni ista barva kot jo bo videl tiskar oziroma njegov tiskalnik. Barve na tvojem monitorju so mogoče cisto off
2. za enostavno barvno kalibracijo:
- pazi da imas enakomerno, posredno osvetljen prostor
- ob fotografiranju priloži bel papir (lahko pa se enega s 50% sivo) in potem v programu uporabi filter za barvno toploto kjer s pipeto za "white point" kliknes na bel papir, po moznosti pa se z ono za 50% sive na siv ce ga imas
- potem uporabi pipeto da rises v tej barvi
3. kupis scaner za barve :)

Laki_ laik ::

Najprej hvala vsem za odgovore.Sem uporabo hp photoscan c4580 in je skan z barvami zuelno videt drugačen.Poskušal z canonovim in še nek noname modelom fotoaparata pa zopet čisto of barve.Nato še poskušal z telefonom Huawei p30 pro in huawei p40 pa zopet vizuelno ni to kar bi moralo bit.Sedaj bom poskušal še vaše predloge pa da vidim.Če sem se matral z risanjem in sem z vašo pomočjo to rešil ni vrag da nebi kak vaš nasvet pripeljal do ta parave rešitve.
Hvala še enkrat vsem.

Zgodovina sprememb…

shemish ::

Sodeč po slikah ne vidim rastra. Smatram da gre za polni ton.

Če obstaja originalna pakunga potem je mozno da so vrednosti polnega tona zapisane kje ob robu, se pravi barvni klin.

Poglej, če jo imaš seveda, ob zavitih robovih. Primer, če odpreš milka folijo je tam ponavadi barvni klin z Pantone kodami.

Od tam dalje smo zelo blizu konca tega izziva.

ob fotografiranju priloži bel papir (lahko pa se enega s 50% sivo) in potem v programu uporabi filter za barvno toploto kjer s pipeto za "white point" kliknes na bel papir, po moznosti pa se z ono za 50% sive na siv ce ga imas


Kolikor se spomnim je vrednost sivine 18% K in ne 50% za določanje nevtralnega tona. Crna in bela pa vsekakor. Tako imaš komplet histogram na razpolago.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: shemish ()

Laki_ laik ::

Po premisleku sem se odločil da grem do tiskarne ki opravlja tudi offset tisk, n se boš m tam pozanimal glede barv.Verjamwm da kot tiskarna imajo možnost iz originala dobit točen odtenek barv.
Hvala
Lp

shemish ::

Super. Sigurno imajo densitometer na razpolago. To je optični merilec, ki odčita barvne vrednosti CMYK. Še zmeraj pa sem mnenja da je tisk na škatli polni ton.

Srečno.

Zodiac ::

Shemish, da je polni ton pomeni večja rastrska pika pri tisku?. Ali ni za odčitanje same barve bolj primeren spektrofotometer?.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zodiac ()

Zimonem ::

Odčita že, ne pove pa v kolikšni meri so barve zbledele v tem času.

mirator ::

Brez zamere. Vendar ta forum bi naj bil namenjen pomoči pri osebnih težavah. Sedaj pa tudi mene zanima, zakaj mora biti točno takšne barve. Ali gre za restavratorstvo ali ponaredek in posledično za prevaro prodaje originalnega izdelka. Samo pomisleki pač.

Zimonem ::

mirator je izjavil:

Brez zamere. Vendar ta forum bi naj bil namenjen pomoči pri osebnih težavah. Sedaj pa tudi mene zanima, zakaj mora biti točno takšne barve. Ali gre za restavratorstvo ali ponaredek in posledično za prevaro prodaje originalnega izdelka. Samo pomisleki pač.

Barve so pač barve. Zakaj štromarji ne mešajte po svoje. Saj svoje čase ste. Ampak ne se čudit če nekoga zanima točna koda neke barve.

Zodiac ::

mirator je izjavil:

Brez zamere. Vendar ta forum bi naj bil namenjen pomoči pri osebnih težavah. Sedaj pa tudi mene zanima, zakaj mora biti točno takšne barve. Ali gre za restavratorstvo ali ponaredek in posledično za prevaro prodaje originalnega izdelka. Samo pomisleki pač.

OP bo/je naredil škatlo za namizno igro iz leta x in ga je zanimalo kako oblikovati in sedaj natisniti škatlo, škatlo bo verjetno imel za lastno uporabo. Kot je že Zimonem omenil glede barve in koliko je zbledela tudi OPa zanima kako doseči podobno barvo kot original. Je pa podobno kot pri avtu. Če imaš nov avto in želiš nekaj pobarvati bo avtoličar vzel številko barve, pri starem avtu bo pa izmeril barvo, ker je barva že toliko zbledela, da bi bila razlika med "svežo" barvo prevelika.

shemish ::

Zodiac je izjavil:

Shemish, da je polni ton pomeni večja rastrska pika pri tisku?. Ali ni za odčitanje same barve bolj primeren spektrofotometer?.


Pri polnem tonu ni rastra, je 100% fleha oz. Kanal, če primerjava s CYMK vrednostmi.

Iskreno ne vem glede spektrofotometra, nikoli uporabljal. Vem da Pantone prodaja tudi ta čitalec. Pač, za polne tone se uporabljajo tiskani lističi oz. Katalogi teh tonov. Potem maš Bridge system, ki ponuja konverzije iz polnega tona na CMYK in RGB barvne profile.

Zimonem je izjavil:

Odčita že, ne pove pa v kolikšni meri so barve zbledele v tem času.


Res je. Nimam kaj dodat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: shemish ()

mirator ::

Zimonem in Zodiak, s svojim sumom nisem hotel biti žaljiv. Me pač zanima, zakaj je potrebna takšna barvna natančnost za nek predmet. Seveda je razlog temu lahko tudi nostalgija ali pa preprosto izpolnitev neke želje.
Kar se barv in štromarjev tiče pa brez skrbi. Štromarji imamo barve kar točno definirane in jih ne mešamo, res pa nijanse niso ravno odločilne. Tisti, ki jih mešajo so bolj mojstrovalci ali celo šalabajzerji.

Zodiac ::

Če je OP želi imeti popolno repliko škatle, rabi imeti natančno informacijo kakšna barva je bila original natiskana ali kakšna je barva sedaj ko je stara, zato je debata prišla do barv in merilcev.

Zimonem ::

mirator je izjavil:

Zimonem in Zodiak, s svojim sumom nisem hotel biti žaljiv. Me pač zanima, zakaj je potrebna takšna barvna natančnost za nek predmet. Seveda je razlog temu lahko tudi nostalgija ali pa preprosto izpolnitev neke želje.
Kar se barv in štromarjev tiče pa brez skrbi. Štromarji imamo barve kar točno definirane in jih ne mešamo, res pa nijanse niso ravno odločilne. Tisti, ki jih mešajo so bolj mojstrovalci ali celo šalabajzerji.

Glej ni užaljenosti. Prodamo drug drugemu razložit za kaj gre. Lahko se iz tega kaj naučiš, sicer nič bistvenega za preživetje ali pa živiš dalje. Nekaterim pač to več pomeni.

Laki_ laik ::

Čutim se dolžnega da razložim glede te stare/retro igre "človek ne jezi se".Ker sem nekoliko starejše generacije me včasih prime malce nostalgija in prav zaradi tega si želim izdelat kopijo te igre.Posedujem sicer original kar bi lahko potrdil z fotografijamiče bi bil doma ampak na žalost nisem.No da se vrnem na razlago.Ta škatla in seveda polje igrice so z leti pač prišle do faze ko so take kake pač so(tudi mi bomo z leti bolj obrabljeni :) ).Zato si sedaj izdelujem kopijo te igre da jo dam natisnit in izdelat.Tako da umirim domišljijo tistim ki govorijo o kakih čudnih poslih.Barvo pa bi rad dobil isto oziroma vsaj čim bližje originalu.Sama barva niti ne izgleda zbledelo ampak je kar nekje taka kot takrat ko je bila nova(jo imam v spominu kot da bi bilo danes ko sem jo dobil takrat od dedka mraza).No toliko o tem zakaj to izdelujem in se z tem ubadam.Po drugi strani pa še malce prosti čas zabijem.
Lp

Zimonem ::

Saj ti je gori napisal. Če imaš odtisnjeno kodo ni problem. Ampak grem jajca kromat da je barva med tem zbledela. Slučajno sem imel opravka z grafiki in nekaj autoličarsih posegov sem imel na avtih. Tak ti rak ne pomeni nič več. Barve se tepejo pa sem nekaj malega daltonist.
Ampak avti so bili zaradi tega še vedno vozni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Laki_ laik ::

Kode na celi škatli ni nikjer.Moraš se zavedat da je to bilo za časa juge.

Zimonem ::

Potem jo pač ni. obstoječa ti ustreza daš skenirat in to je to.

Laki_ laik ::

Saj pa sem to napisal da grem do tiskarne če mi lahko povedo kodobarve kot je sedaj na škatli ker mi pač drugega ne preostane ker novih seveda ni.

opeter ::

Kako ti naj damo kodo barve? Vsak grafični program ti bo pokazal drugačne vrednosti.

Tu imaš nekaj splošnih vrednosti:

 zelena

zelena


 plava

plava


 rdeča

rdeča



V trenutku, ko se premaknem na drugi piksel, se vrednosti spremenijo ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

b3D_950 ::

približno:
https://gofile.io/d/Y3XSCL

mogoče ti na digitalnem sprintajo in primerjaš, ker na offset za majhno količino težko, če bo šel kdo delat.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Laki_ laik ::

Imel bi še eno vprašanje na katerega sem naletel pri ustvarjanju/prerisovanju te škatle.Ker mi autocad bolj leži sem vse izrisal v autocadu v velikosti 1:1.To sem potem shranil kot pdf in ko sem ta pdf odprl v illustratorju in označil naprimer krog ki je v originalu v autocadu imel 16 mm mi je ta sedaj v illustratorju kazal le 15,96 mm.Kaj je popapalo teh 0,04 mm?

Zodiac ::

Veliko je dejavnikov, mogoče si že na začetku "exportal" slab PDF, da si že tam izgubil mm. Po mojem mnenju je zanemarljiva razlika.

Zimonem ::

https://knowledge.autodesk.com/support/...

Po moje moraš iskat vzroke pod spodaj navedenimi limitations.
Filete imaš, če se ti da lahko eksperimentiraš.
Pa to je samo s strani avtocada, import PDF v illustartorja tudi ni vedno popolna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

nejcek74 ::

Autocad je ze ok, cca 15-17 decimalnih mest za natančnost, vsem ostalim programom pa se j..., sploh pa Adobe suit kjer je glavno orodje "nudge" za "z" pikslov v "x" smeri. photoshop ti ni niti sposben spostovat "pixel per cm" resolucije. V resnici tudi printerji niso skalibririani na neko blazno natancnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

b3D_950 ::

export/convert v SVG/AI/WMF?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Zodiac ::

Rado7rado, če imaš še čas kaj spremeniti poskusi v AutoCADu exportat EPS (mislim, da ima možnost) in potem EPS datoteko importati v Illustrator. Mogoče, boš dobil nazaj mm.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zodiac ()

Laki_ laik ::

b3D_950 je izjavil:

export/convert v SVG/AI/WMF?

Ni teh možnosti za export/convert.

Zodiac je izjavil:

Rado7rado, če imaš še čas kaj spremeniti poskusi v AutoCADu exportat EPS (mislim, da ima možnost) in potem EPS datoteko importati v Illustrator. Mogoče, boš dobil nazaj mm.

Eps je še večja katastrofa kot pdf.

nejcek74 je izjavil:

Autocad je ze ok, cca 15-17 decimalnih mest za natančnost, vsem ostalim programom pa se j..., sploh pa Adobe suit kjer je glavno orodje "nudge" za "z" pikslov v "x" smeri. photoshop ti ni niti sposben spostovat "pixel per cm" resolucije. V resnici tudi printerji niso skalibririani na neko blazno natancnost.

Se čisto strinjam z vsem zapisanim.

Zgodovina sprememb…

b3D_950 ::

Kaj pa, če se uporabi enega od online dwg to svg/kakrkoli pretvornikov. Čeprav vprašanje, kaj bi se izcimilo iz tega.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Zodiac ::

Take pretvorbe niso ravno optimalne. Program ti bo že odprl samo to še ne pomeni, da bo bilo vse do mm natančno. Adobe programi so čisto dovolj natančni ne morejo pa vse "pogoltniti" in pri tem ne zgubiti 0,1 mm. Rado poskusi spremeniti še kakšno nastavitev, če imaš možnost, ko exportaš PDF.

LuiIII ::

Hm da ni problem kakšen pen width pri pretvorbi linij iz CAD v PDF, EPS, PS... Vedeti je namreč treba, da ko pretvorimo v CAD datoteko v PDF dejansko printamo kar pomeni, da mora imeti vsaka črta iz CAD svojo debelino. Odvisno od pretvorbe pa je opolnoma mogoče, da se pri pretvorbi doda črtam (tudi najtanjšim) neka debelina in da se centerline dejansko ne exporta ampak samo ob stranski liniji.

Laki_ laik ::

LuiIII je izjavil:

Hm da ni problem kakšen pen width pri pretvorbi linij iz CAD v PDF, EPS, PS... Vedeti je namreč treba, da ko pretvorimo v CAD datoteko v PDF dejansko printamo kar pomeni, da mora imeti vsaka črta iz CAD svojo debelino. Odvisno od pretvorbe pa je opolnoma mogoče, da se pri pretvorbi doda črtam (tudi najtanjšim) neka debelina in da se centerline dejansko ne exporta ampak samo ob stranski liniji.

To pa bi znalo držati ker sem tudi sam že začel premišljevati v tej smeri.

errhec ::

Mislim da imajo vsi tiskarji PANTONE bravno karto. (tudi mešalnice barv)
Edino tako boš imel pravo barvno kodo.
dd

Laki_lai k ::

Vem da je tema malce starejša pa vseeno bi vprašal tukaj da ne odpiram nove teme zaradi fonta.Slučajno sem naletel na to temo in zasledil sliko od avtorja na tej povezavi:https://ibb.co/LvZmysC
Na sliki je napis "šah" in me zanima če kdo ve kako se imenuje ta font na tej sliki.Sem kontaktiral avtorja te teme pa on ni iskal fonta mapak je samo prekopiral tega in ga prilepil v sliko.Jaz bi pa rad ta font da lahko pišem v tem fontu.
A mogoče kdo ve kako se imenuje ta font?
Lp

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Ne bi me presenetilo, če fonta kot takega sploh ni. Zadeva je bila izdelana konec 70. ali v začetku 80. let (vsaj jaz sem to igro - kombinacijo človek ne jezi se + šah dobil nekje takrat). Pri oblikovanju tega ni bilo v uporabi niti d od digitalnega in je zelo verjetno, da so napis namensko oblikovali...

lp

Jože

Opkow ::

Reverb

Whatfontis je precej uporabna rec. :)

Edit: Tako kot je rekel Barbarpapa2, sem tudi jaz mislil tako, pa sem vseeno za hec poizkusil z iskalnikom ...

Ne podpira pa šumnikov, tako, da bo treba malo improvizirat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Opkow ()

Barbarpapa2 ::

Opkow je izjavil:

Reverb

Whatfontis je precej uporabna rec. :)


Killer, včasih je prav fino, če se zmotim. Dobro si to našel...

Lp

Jože

Laki_lai k ::

Hvala vsem za pomoč.Glede črke š pa se bom že nekako znašel.

Laki_lai k ::

Da ne odpiram nove teme zaradi enega problema bom uporabil kar to obstoječo.Mi ve kdo pomagat kako kako uredit da gre napis okrog tega znaka tako kot je na sliki?Sem poskušal pa mi ne ratuje.Prilagam sliko da se bo vedelo kaj mislim: https://ibb.co/8jzZRKc
Hvala
Lp

Opkow ::

Si probal v tem stilu?

feryz ::

Nisi napisal v čem. Corel ima ukaz Fix text to path.
Popolnoma enostavno, samo še raztegneš, če slučajno sam nepravilno in je. Lahko pa tudi peš popraviš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

Opkow ::

Vidis v linku, kjer je objavil SS s svojega zaslona. ;)

Laki_lai k ::

Opkow je izjavil:

Si probal v tem stilu?

Poskušal sem pa ne gre.Mi izpiše da ni mogoče.Pri meni je najbrž problem ker je sestavljeno iz več linij.Točno ne morem napisat ker nisem pri računalniku.

Zgodovina sprememb…

Zimonem ::

Text to path. Ampak kje je Point v rekreiranju obstoječih logotipov. Saj ti jih pošljejo če jih potrebuješ. Vključno z barvno shemo.

Laki_lai k ::

Zimonem je izjavil:

Text to path. Ampak kje je Point v rekreiranju obstoječih logotipov. Saj ti jih pošljejo če jih potrebuješ. Vključno z barvno shemo.


Sem jim pisal pa so mi odgovorili da te starejše verzije nimajo ker da so logotip posodobili.Če ga tebi uspe dobit mi ga prosim pošlji.
Text to path sem uporabil pa ni šlo ker je nekaj izpisalo.Ko bompri računalniku bom lahko natančno napisal kaj.

Zgodovina sprememb…

Laki_lai k ::

Izpiš mi sledeče "you must click on a non-compound non-masking path to create text along a path"

Laki_lai k ::

Še naprej rabim pomoč.Torej "text to path" ne gre ker mi izpiše "you must click on a non-compound non-masking path to create text along a path".Oblike so obrisane po vstavljeni sliki z "pen tool" in "curvature tool".
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

enostavna alternativa Photoshopa

Oddelek: Pomoč in nasveti
322266 (786) Zimonem
»

Kateri program za risanje?

Oddelek: Zvok in slika
151787 (1197) acookook
»

Autocad in vektoriziranje oblik iz bitne slike

Oddelek: Pomoč in nasveti
222978 (2417) mulc007
»

vstavljanje vektorskega logotipa v word (dopis)

Oddelek: Programska oprema
154572 (4393) Limit-sky
»

Oblikovanje

Oddelek: Programska oprema
262476 (2199) opeter

Več podobnih tem