» »

Ugašanje&Vklapljanje računalnika

Ugašanje&Vklapljanje računalnika

rusalex12 ::

Zdravo,

prosim za nasvete pri iskanju vzroka za težave na stacionarnem računalniku PCX (avgust 2013):
Napajalnik Chieftec 750W
Matična Asus Z87A
CPU i7-4770
RAM DDR3 Kingston 2x8
VGA Gigabyte 760GTX
HDD Seagate 2TB
SSD Samsung 860 EVO

Računalnik se med delovanjem nenadoma ugasne (kot bi izklopil elektriko) in takoj (po cca 2 sekundah) nazaj zažene. Normalno naloži W10, brez kakršnihkoli opozoril.
Stvar se pojavlja naključno, včasih 30 min po vklopu, včasih čez 2 uri. Obremenitev nima vpliva, pojavi se tudi med brskanjem po spletu.

Nekajkrat se je pojavila težava neposredno pri zagonu. Aktivirano je napajanje, branje podatkov z diska se ne zgodi (za to imam dve LED kontrolki na ohišju). Težavo reši izklop napajalnika in ponovni zagon.

Vse komponente so še prve, z izjemo SSD. Zamenjan je bil pred dvemi leti. Prvoten SSD Samsung 840 je odpovedal po 5-ih letih (S.M.A.R.T. napaka). Računalnik očiščen. Termalna pasta menjana pred dvemi leti. Kondenzatorji na matični so videti v redu.

Kako poiskati vzrok? Je sestav star 7 let že za odpis?

hojnikb ::

napajalnik ali plata. Kaj druga tezko. ce mas kaksnega kolega, zamenjajta napajalnike, to bos najlazje testiral.
#brezpodpisa

rusalex12 ::

Obstaja kakšen test za matično ali napajalnik preden grem testirat z menjavo?

hojnikb ::

kaksnega pametnega testa nebo, vsaj za tip napake, ki se ti pojavlja. Menjava z known good bo najazje za izlocit.
#brezpodpisa

rusalex12 ::

Kakšna je možnost, da je vzrok banalen? Npr. slab električni podaljšek, slabi kontakti med kabli, ki povezujejo komponente?

hojnikb ::

prakticno nicna. edina banalnost, ki te lahko tukaj heca, je fuc power tipka. mel en taksen primer actually.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

rusalex12 ::

Takšni izpadi/nekontrolirani izklopi nikjer ne pustijo kakšnih podatkov?

@hojnikb: Hvala za hitre odzive! :)

TheBlueOne ::

Pri mojime stacionarcu je bila slaba plata, sem pa preko eventviewrja nagruntal, da se restarta ko zacne mrezna varcevati strom. Ko sem v winsih izklopil vse varcevanje z energijo je zadeve zacela delati b.p. Trenutno menda tri leta brez tezav, tako da je vredno poizkusiti.

Riff ::

probaj drug napajalnik sigurn ma kdo da probata, sj ni treba prec novga če nisi prepričan

solatko ::

Po vsej verjetnosti napajalnik. Kako je pa kaj s čistočo, je kišta polna prahu?
Lahko poizkusiš še vzeti ven RAM-a, jima kontakte očistit z radirko, ležišča pa spucat, se včasih naredi patina in ne prevaja dobro.
Kakšne so kaj temperature?
Delo krepa človeka

Highlag ::

A v event log sikaj pogledal? Ponavadi tam kaj piše če se pripeti napaka in Windowsi ugasnejo PC. Če tam ni nič je verjetno popolnoma HW napaka.
Never trust a computer you can't throw out a window

rusalex12 ::

solatko je izjavil:

Po vsej verjetnosti napajalnik. Kako je pa kaj s čistočo, je kišta polna prahu?
Lahko poizkusiš še vzeti ven RAM-a, jima kontakte očistit z radirko, ležišča pa spucat, se včasih naredi patina in ne prevaja dobro.
Kakšne so kaj temperature?

Pred manj kot dvemi leti je bil na servisu generalno očiščen, vključno z menjavo termalne paste. Tudi zdaj je očiščen prahu. RAM-a sem tudi vzel ven in vstavil nazaj. Zakaj uporaba radirke?
Med delovanjem jih ne merim, razen občasno v BIOS. Kateri program svetuješ? Mislim, da pregrevanje ni problem, ker večino časa regulacija ventilatorjev deluje na minimumu.

rusalex12 ::

Highlag je izjavil:

A v event log sikaj pogledal? Ponavadi tam kaj piše če se pripeti napaka in Windowsi ugasnejo PC. Če tam ni nič je verjetno popolnoma HW napaka.


Z Event-Viewer-jem nimam izkušenj. Zabeleženih stvari je kar nekaj med Critical Event Type je samo ena in sicer:

ID 41 / Kernel-Power / System
EventData

BugcheckCode 0
BugcheckParameter1 0x0
BugcheckParameter2 0x0
BugcheckParameter3 0x0
BugcheckParameter4 0x0
SleepInProgress 6
PowerButtonTimestamp 0
BootAppStatus 3221225684
Checkpoint 9
ConnectedStandbyInProgress false
SystemSleepTransitionsToOn 1
CsEntryScenarioInstanceId 0
BugcheckInfoFromEFI false
CheckpointStatus 0


Prilagodil sem določene nastavitve:
- Porabo energije sem postavil na "Visoka učinkovitost delovanja"
- Izklopil funkcijo ugašanja trdega diska
- Izklopil funkcije spanja
- Izklopil možnost "Omogočenega hitrega zagona" (Nekajkrat sem imel težave tudi ob zagonu)

Zagotovo je kondicija matične in napajalnika po 7-ih letih slabša. Najbrž pa ni nujno, da je kar zanič? Kar bom verjetno sklepal, če jo nadomestim z novimi.

solatko ::

rusalex12 - Jaz uporabljam AIDA 64, imaš 30 dnevno free trial

https://www.aida64.com/downloads

Radirka se uporabi zato, da očistiš oksid, ki se nabere na kontaktih. Po vsej verjetnosti je v slabem stanju napajalnik, saj matična nima klasičnih kondenzatorjev, ki so se posušili in povzročali probleme. Ko krepne matična, po navadi ne dela nič več, nikoli pa ni vzrok za naključne izpade.
Z AIDO boš tudi videl, kako stabilne so napetosti, kar je po vsej verjetnosti za to kar se ti pojavlja.
Ravno tako imaš temperature in celo test lahko narediš, da obremeniš vse na 100% in opazuješ stabilnost, temperature in napetosti.
Pri napetostih je dovolj, da pade 3V ali 5V pod kritično mejo in imaš izpad, takrat pač menjaš napajalnik, stabilnost linij, namreč pomeni tudi stabilnost sistema.
Delo krepa človeka

rusalex12 ::

solatko je izjavil:

rusalex12 - Jaz uporabljam AIDA 64, imaš 30 dnevno free trial

https://www.aida64.com/downloads

Radirka se uporabi zato, da očistiš oksid, ki se nabere na kontaktih. Po vsej verjetnosti je v slabem stanju napajalnik, saj matična nima klasičnih kondenzatorjev, ki so se posušili in povzročali probleme. Ko krepne matična, po navadi ne dela nič več, nikoli pa ni vzrok za naključne izpade.
Z AIDO boš tudi videl, kako stabilne so napetosti, kar je po vsej verjetnosti za to kar se ti pojavlja.
Ravno tako imaš temperature in celo test lahko narediš, da obremeniš vse na 100% in opazuješ stabilnost, temperature in napetosti.
Pri napetostih je dovolj, da pade 3V ali 5V pod kritično mejo in imaš izpad, takrat pač menjaš napajalnik, stabilnost linij, namreč pomeni tudi stabilnost sistema.


Hvala za nasvete in predloge.

Za začetek sem naredil nekaj ciklov 10 minutnih "System Stability test-ov". Najprej privzeto kombinacijo CPU&FPU&cache&system memory. Brez posebnosti.

Nato sem privzeti kombinaciji dodal še GPU, kjer se je takoj po začetku testa (cca 10 s), v prvem poskusu, računalnik ugasnil in znova prižgal.

Sledile so tri ponovitve po 10 min, brez posebnosti. Rezultat enega cikla:
 Stress test

Stress test



Tisti z izkušnjami kaj pravite na omenjene številke?

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

preizkusi grafiko v kaki drugi masini
#brezpodpisa

solatko ::

Napajalnik, ko si dal grafiko na polno, je zmanjkalo sape.
Delo krepa človeka

rusalex12 ::

solatko je izjavil:

Napajalnik, ko si dal grafiko na polno, je zmanjkalo sape.


Na to sem tudi sam pomislil, vendar bi morala napetost doživeti izdaten padec? 3.3V in 5V sta stabilna. Nekaj več nihanja je pri 12V.

 Rezultati testa

Rezultati testa



Za grafiko je bistvena +12V? Kakšen komentar na številke?

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Ko ti vrže ven, pade pod 11V za trenutek, tega pa ti skala in meritev ne pokaže, bi moral z volt metrom nadzirat linijo. Zamenjaj napajalnik in ti skoraj garantiram, da se problem ne bo več pojavil.
Delo krepa človeka

rusalex12 ::

Po skorajda enem letu osvežujem svojo temo v zvezi z nenadnim in nekontroliranim ugašanjem računalnika.

Iz originalnega napajalnika Chieftec 750W (letnik 2013) sem še iztisnil eno leto pogojno stabilnega delovanja. Po posodobitvi W10, optimizaciji nastavitev na visoko učinkovitost delovanja,... se je frekvenca nenadnih izklopov zmanjšala, vendar ni izginila. Dokaj zanesljivo lahko rečem, da je veliko nenadnih izklopov računalnika povezanih s trenutno (pre)obremenitvijo domačega električnega omrežja (padec napetosti). Živim na podeželju (hiša), kjer na domačem električnem priključku občasno poganjamo tudi trifazne elektromotorje (verjetno tudi nekaj sosedov). Nenadni izklopi računalnika pogosto sovpadajo z zagoni teh večjih porabnikov. Očitno je stabilnost omrežja slabša in 7-letni napajalnik precej občutljiv na ta nihanja.

Zaradi stabilnosti delovanja bom napajalnik zamenjal. Katerega mi svetujete glede na očitna nihanja v električnem omrežju?

Gledal sem Asus PSU ROG Strix 750 w predvsem zaradi 10-letne garancije. Glede na to, da je sestav star 7,5 let, bom verjetno napajalnik kasneje premaknil v kaj novejšega.

Ali zadevo rešiti z low budget napajalnikom zaradi starosti celotnega sestava?
Napajalnik Chieftec 750W
Matična Asus Z87A
CPU i7-4770
RAM DDR3 Kingston 2x8
VGA Gigabyte 760GTX
HDD Seagate 2TB
SSD Samsung 860 EVO

sbawe64 ::

Prvo nabavi ups, ki bo zgladil voltažo.
Če imaš multimeter, lahko izmeriš padce napetosti.
2020 is new 1984
Corona World order

rusalex12 ::

Dvomim, da se mi to res izplača? To je edini računalnik v hiši, na katerem imam težave. Preostali PC-ji in prenosniki (brez vgrajene baterije) nimajo težav.

Se napajalniki med seboj razlikujejo glede občutljivosti na nihanja omrežne napetosti?

Gagatronix ::

> Se napajalniki med seboj razlikujejo glede občutljivosti na nihanja omrežne napetosti?

Ja. Pri takih zadevah pomaga UPS.

hojnikb ::

Ja, sam rabiš online ups.
#brezpodpisa

rusalex12 ::

Kakšen UPS potem svetujete? Katere znamke so preverjene?

Verjetno lahko s slabim, nizkocenovnim narediš več škode kot koristi?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Random restart računalnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
7512535 (10580) Pero_SLO
»

BSOD 0x00000124

Oddelek: Pomoč in nasveti
441549 (990) s1m0n
»

Težave z Računalnikom!

Oddelek: Pomoč in nasveti
265221 (4848) dogo
»

Problemi pri navijanu

Oddelek: Navijanje
341907 (1526) Mr.B
»

Random reseti, problem ni v napajalniku !

Oddelek: Navijanje
121400 (1131) Boško

Več podobnih tem