» »

Heliostat oz druga ogledala za projeciranje svetlobe

Heliostat oz druga ogledala za projeciranje svetlobe

perci ::

Teraso imam obrnjeno na vzhod in razmišljam, da bi si za popoldansko sonce omislil heliostat, nekaj takega, npr. https://www.wikoda.com/

Moti me, da je kvadratura površine, ki se osvetli s tem, dokaj majhna. Ali bi bilo smiselno za heliostat uporabit kakšno bolj konveksno ogledalo, npr cestno https://www.sijajno.si/avto/cestno-ogle...

Nimam izkusenj s tem ali tako ogledalo sploh reflektira dovolj svetlobe ali preveč razširi svetlobo in pride zadeva premalo intenzivna.

Ima kdo kašne praktične izkušnje ali teoretično znanje na tem področju?

Hvala.
  • spremenil: perci ()

perci ::

Bump.

Kje ste techiji :)

Okapi ::

Fotografi uporabljamo takšne zadeve.

Dobiš zelo različne velikosti.

perci ::

Ok, sicer iščem nekaj, kar bi bolj trajno nameščenega ampak ja, recimo.

evian ::

perci ::

Ja, stanovanje je v bloku, duplex na vrhu bloka, ampak dvomim, da smem zvrtati luknje v plato, hehe.

V teoriji, bi jih lahko ene par speljal po fasadi ampak bi moral lepo narediti, da ne bi izstopalo.

Sem dejansko razmišljal tudi o tej varianti. Ali te zadeve dajo tudi kaj uporabne toplote od sebe ali samo svetlobo?

Highlag ::

Zrcalo ne more ujeti več svetlobe kot je samo veliko. Lahko jo zgosti na eno lokacijo, ali razširi odvisno od oblike. Samo če bo svetlobo razpršilo bo nivo projicirane svetlobe nižji za faktor razmerja površine. Če razširiš svetlobo za 1x (recimo 2m2 namesto 1m2, bo projicirane svetlobe na površino 1/2 manj, kot če bi bilo razmerje 1:1. In seveda obratno.
Never trust a computer you can't throw out a window

perci ::

Ja, hvala, sej to mi je jasno...rad bi jo malo razširil, najbrž za kak faktor 2 ali 3. Da maš svetlobo pomladi in jeseni tudi popoldne.

Kje dobiti tako primerno izbočeno ogledalo? Najbrž bi ga moral sam narediti iz mylarja?

Kaj si pa mislite o tistem heliostatu iz linka?

Highlag ::

Ravno zrcalo premera cca 50cm... Ne pričakovat čudežev.
Za 300$ lahko porabiš kar nekaj elektrike. Zakaj se sploh matraš z zrcalom, če smo žarnice izumli za ta namen. Dobiš vse sorte, tudi takšne, ki so precej soncu podobne. (Ne mislim ledice)
Če si v Bloku mi tudi ni jasno kam boš potem to zrcalo namontiral? Kar v zraku na mestu od kjer bi ti na želeno mesto dobil odbito sonce, ne bo obstalo.

Drugače pa če vztrajaš pri zrcalu... malo fizike bi rabil, da bi preračunal kakšno zrcalo bi rabil, da bi z želenega mesta odbil želeno količino svetlobe. Ko bi vedel kaj rabš pa lahko iz kakšnega pleksi stekla narediš sfero s primernim radijem in jo nato pobarvaš z barvo, ki imitira zrcalo pa je.
Never trust a computer you can't throw out a window

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Highlag ()

perci ::

Ti pravim, da gre za duplex na vrhu bloka, v spodnjem štuku je terasa, tako da bi lahko projeciral iz strehe na teraso, ali pa bi dal zadevo na vogal terase, kjer je sonce - več možnosti.

Umetna svetloba mi ni ista kot sončna. Gre se za občutek, upal sem pa tudi na malo toplote, ker se pogovarjamo o preživljanju časa na terasi.

Na netu sem našel polno DIY projektov paraboličnih ogledal (po zgledu satelitskega krožnika), ki toploto koncentrirajo in jih uporabljajo za solarno kuhanje - precej požarno nevarna zadeva.

Saj ne vztrajam, mislil sem, da je kdo kaj podobnega probal in ima izkušnje. Pomojem se bom malo pohecal, ko bo čas.

Furbo ::

Boš imel tudi mehanizem, ki bo cel dan sledil soncu in prilagajal usmeritev ogledala?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

perci ::

je, če bo heliostat, potem ja - poglej si zadevo na wikoda.com

Se mi zdi kar sexy, iphone postaviš gor, da skomunicira zadevo z gyroskopom, potem pa slikaš cilj, kamor naj zrcali svetlobo in se potem obrača po soncu.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gliese 581d podpira življenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
599538 (8150) innerspace
»

Fuzija- brez "posode"

Oddelek: Znanost in tehnologija
252660 (2107) Luka Percic
»

Zakaj so sončne celice fiksno postavljene?

Oddelek: Znanost in tehnologija
467058 (4433) bili_39
»

Laser + Špegu

Oddelek: Znanost in tehnologija
112907 (2482) ql000
»

Odboj svetlobe

Oddelek: Znanost in tehnologija
282352 (2085) Highlag

Več podobnih tem