» »

spajkalnik

spajkalnik

mulc007 ::

Tu imate izkušnje s spajkalniki pa me zanima če je res okvara na termostatu spajkalnika kot predvidevam.
Iz kitajske sem dobil spajkalnik s koleščkom za nastavitev temperature med 200° in 400°.
Dal sem na 400 in ga pustil. Čez par minut pogledam in opazim da je konica dovolj žareča da se vidi temno rdečkasto svetlobo.
Ohlajena špica konice ni več srebrna ampak siva, špica in majhen del nosilca konice pa je modrikasto vijolčast.
Je res pokvarjen termostat za izklop in bi se dalo poravit?

hojnikb ::

vrzi v smeti in kupi proper zadevo ala weller in podobno.
#brezpodpisa

Cange ::

Kar je modrikasto je bilo okoli 400 stopinj.

A. Smith ::

Pri kitajcih so pogosto napake v vezavah ročnikov za lotanje. Preveri, če je ročnik spajkalnika pravilno zvezan. Imaš slučajno T12 tip spajkalnika?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

TheBlueOne ::

Meni je kitajski spajkalnik delal kaksne 30min. Na grelnem telesu imas se termostat, tiste dobis za drobiz. Ampak vsaj pri meni je slo nekaj drugega in se ni izplacalo popravljati.

marjan_h ::

@mulc za kateri spajkalnik gre?

Jaz imam tudi enega s koleščkom, iz kitajske vendar se še ni pokvaril.

mulc007 ::

Če imam kolešček na največji moči (400) je led lučka najbolj svetla. Ob zmanjševanju moči lučka postaja manj svetla.
Lučka bi verjetno morala ob dosegu neke temperature ugasnit kar bi pomenilo da se je grelec izklopil. Pri tem spajkalniku pa stalno sveti.
Ko sem imel na 400 in je konica postala rdeča, sem kolešček zavrtel na najmanjšo moč (200) in ob tem je konica takoj izgubila rdečkasto barvo kar pomeni da je temperatura padla.
Če bi bilo to normalno bi konica po ohladitvi postala ostala srebrna. Ker postane siva bi rekel da je previsoka temperatura uničila površino konice in je oksidirala.

Gre za ta spajkalnik modre barve:
https://www.aliexpress.com/item/3243436...
Spodaj na linku je pofotkana tudi ploščica z vezjem. Kaj na njej je ročnik oz. kateri element bi moral zamenjati?

A. Smith ::

Mislil sem, da imaš postajo. Tam je lahko znotraj spajkalnika napaka, ampak pri tebi ni tako.

Vprašanje je, če so temperature, napisane na koleščku sploh realne. Pri teh zelo poceni spajkalnikih namreč ni pravega termostata, ampak samo potenciometer, s katerim spreminjaš proženje triaka v spajkalniku. Se pravi lahko nastavljaš moč, temperaturna regulacija pa tukaj ne obstaja.

In verjetno je nekaj s spajkalnikom res narobe, vemdar vprašanje, če se ti splča izdelek vračati - pri Aliexpressu tipično prodajalec zahteva, da izdelek na lastne stroške pošlješ nazaj. Poročaj, kaj ti bo odgovoril prodajalec.

Osebno bi preizkusil, če spajkalnik na nižji nastavitvi stopi cin in če se cin prime konice. Če ja, potem je konica še dobra in bi spajkalnik uporabljal, pač z nižjimi nastavitvami.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

mulc007 ::

Poslal sem fotke in že dobil odgovor da mi pošljejo novega.

Tinki ::

Vprašanje kir spajkalnik naj kupim tm nekje do 150 evrov pa da ne crkne rabu bi za pcb gor komponente gor dat zlo male pa ene par chipov ka kej priporočate. Hvala.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitajski spajalniki z grelcem v konici - kdo uporablja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7021298 (3771) A. Smith
»

spajkalnik-spajkanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
679649 (5800) matobeli
»

Spajkalnik, watti in temperatura (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5118065 (16989) [D]emon
»

LCD termometer (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
697369 (6357) julah
»

Spajkalnik ali spajkalna postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5413545 (11794) VolkD

Več podobnih tem