» »

Spajkalnik ali spajkalna postaja

Spajkalnik ali spajkalna postaja

«
1
2

frenk ::

Zanima me kakšne so razlike med čisto navadnim weller spajkalnikom za do nekje 20k sit in med spajkalno postajo za do nekje 20k sit...do zdaj vem da ima spajkalna postaja regulacijo temperature, ampak ne vem če to sploh rabim...mal mi prosm razložte kva se mi splača kupt

rabm pa večinoma za kšn voltmod pa mogoče še za kaj več če se bom s časom navdušil nad tem:P

...spajkal sm pa že kar precej, ampak je konica na spajkalniku za 1k sit že pregorela in bo treba zamenat:D

frenk ::

pa še to...a se mi mogoče bol splača kupt navadn spajkalnik za 7k sit in zravn dokupt še kakšno dodatno orodje

frenk ::

zdele sm mal pogooglal in če sem prav razumel je temperaturna regulacija pomembna pri spajkanju čipov, ki imajo v specifikacijo tudi točno določeno koliko časa se lahko segreva pri kolikšni temperaturi...ampak to verjetno lahko tud z navadnim spajkalnikom delaš samo malo bolj pazljiv si

mogoče kdo ve kje se dobi poceni spajkalnike...v kranju dobim wellerja za 8k sit...a je to vredu?

frenk ::

Kva pa kej pravte na tele spajkalnike?

klik

klik

klik

frenk ::

Zgleda sm zgrešu oddelek:D

A lahko kdo prosm prestav v elektrotehnika in elektronika?

BigWhale ::

Sam tolk, da mal monotonost razbijem...

Brane2 ::

Če lotkolm pri Conradu kupuješ, si zagotovo zgrešu oddelek... :D

Highlag ::

Imam navaden spajkalnik doma, ker lotam doma zelo malo, in za to je ok. Je nek Weller z temperaturno kontrolo. Kupil sem ga (weller) samo zato, ker ima res kskovostno konico, katere oblika mi je bila po godu. Trd kabel, zanikrno stojalo.

Če se pa spravim kakšnega resnega lotanja, je pa Welerjeva postaja, ki jo imam v službi zakon. Konice lahko izbiram, tako da bi lahko spajkal tudi SMD-je, Sam spajkalnik je malce večji od kakšnega kulija, kabel je mehak, temperaturo nastavim med 150 in 500oC segreje se v 30s. Takoj bi ga imel doma. Samo cena? Za domačo uporabo malce preveč. Tako bogat spet nisem. Za tista dva upora ki jih prelotam na mesec je navaden popolnoma zadovoljiv.
Never trust a computer you can't throw out a window

Azrael ::

Za drobne stvari ne rabiš močnega spajkalnika, 25W je za fine stvari dovolj , 40 W spajkalnik je pogosto že prevelik in preštorast. Sicer več moči ne škoduje, če veš kaj počneš, samo (precej) težje se dela...

Spajkalna postaja, tu velikokrat velja za malo denarja malo muzike. Tiste poceni imajo regulacijo? narejeno podobno, kot je zatemnitveno stikalo za luč. Seveda o kakšni natančni regulaciji temperature tu ni govora. Na tak način lahko predelaš katerikoli navadni spajkalnik in je home made varianta ponavadi cenejša. Zadeva je uporabna toliko, da nastaviš neko vrednost pri kateri se spajkalnik ne pregreva in obenem so zacinjeni spoji v redu. Za občasen hobi tak način zadošča, za profi delo pa to ni.

Boljši imajo resnično regulacijo temperature, ki drži temperaturo konice približno konstantno na nastavljeni temperaturi.

Pri vsem tem je pomembna konica, primerne oblike (špica ni za nekaj širokega, in ploščata konica ni za točkaste spoje), zato pri nakupu glej kakšne konico so zraven ali kaj lahko dokupiš. Današnje konice imajo posebne galvanske prevleke in jih zato ne smeš čistiti s pilo, pa tudi pregrevanja ne marajo.

Za temperaturo spajkanja v podatkih o elementih, je podana za industrijsko spajkanje, ko gre celotna plošča z elementi skozi spajko. Pri današnjih elementih velja, s preveliko temperaturo, ki traja preveč časa, prej uničiš ohišje, kot chip v njem, Isti problem je prenizka temperatura, ki samo greje vse skupaj, cin pa ne popusti. Rabiš nekaj prakse, da ujameš pravo mero.

Toliko za enkrat, drugače pa kar vprašaj.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

AngelOfDeath ::

Sam uporabljam tega že več kot 9let in še vedno služi svojemu namenu. Res da sem 1 nardil napako in nisem poleg kupil long life konice se pa je to hitro spremenilo.
Za domače delo je več kot zadosti.

frenk ::

glede prave temperature mam že dost prakse...sm mislu da je temperaturna regulacija kaj bol pomembna

torej rabm navadn spajkalnik, verjetno najbol če je weller, poleg tega more met možnost menjave konic, pa še čimmanjši mre bit...bom poklical v pondelk v HTE

Brane2:sej ga ne bom kupu tm...samo tm majo slikce pa sm mal pripopal:D...če poznaš pa kakšno zlo vredu in pocen varianto se pa priporočam

...kva pa rabljene variante?...če je vredu in pocen bi se tud to splačal ane?

pa še nekj...tiste črpalke za cin...ne razumem najbol kako to deluje, ampak se mi zdi da bi blo še najbol če bi vse skup dal na kompresor ane?:)

T0RN4D0 ::

Hm, jst pa misllim da ko bo šla konica, bom si spet kupu eno zadevco za 1k sit (hm, zadnč sem še cenejše vidu :)) :P ) pa bo :)

wellerjev je škoda za mene >:D
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

frenk ::

no sej to bi blo tud vredu, sam men se ne da hodt zmer kupovat...bom kupu tega 25W wellerja pa kšn stojau pa bo:)

Alexius Heristalski ::

Frenk, prosim povej točno, kaj si kupil in kako se obnese. Tudi jaz si moram nabaviti spajalnik za voltmode, predvsem pa me zanima debelina konice za ta opravila.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

T0RN4D0 ::

Za voltmode čimmanjša! ;) Pa tudi moči ne rabiš preveč... :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

frenk ::

trenutno ne bom verjetno nč kupoval, ker bom kupil proxxon za rezanje ohišja...pomoje bom kupu kar unga k sm ga že mel za 1300sit...za telih par modov v v bližnji prihodnosti bo:D

mat3jc3k ::

Zdravo

Jst mam Ersa spajkalnik 25w pa je cist uredu sam sem dal za njega 6k sit
NE u Condradu kupovat ker je drago raje pejt v ICja pugledat.
drgac se ti pa ersa res splaca8-) jst sm z njim zlotu vse zivo
dobro je to, da ni konica prevec debela. Jst ti ga priporocam

LittleDevil ::

Da malo obnovino staro temo, kakšen se vam zdi ta spajkalnik? KLIK, KLIK

LP

zlabo ::

Uf baje je navadn krš!
Tuki si lahko prebereš mal vtise o tem "spajkalniku".
Poglej nekej bolj v sredi, post silvota.
V glavnem, velika grafitna konica na katero se cin ne prime. Za odspajkanje naj bi bilo ok, za spajkanje pa ne gre...

Aja, pa še prodajajo to po TOP-SHOPU:\ :\

LP, zlabo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zlabo ()

Vanich ::

U OBI-ju imaš 30w in pa 60W za 1300 SIT.

Sicer ni nevemkaj, ampak če lotaš enkrat na 4 mesece tako kot jest, je zakon.:D

egomez ::

Jaz imam ERSA MULTI PRO in sem z njim zadovoljen.
Zgleda pa tako:
klik

Uporabljam ga kakšne dve uri na teden. Všeč mi je, ker ima konico precej blizu ročaju in tako lažje natančneje premikaš konico. Če pa je prižgan več kot uro, se pa ročaj kar precej segreje ni ga je treba za nekaj minut izklopiti.


Po kakšni kvalitetni spajkalni postaji pa za enkrat še ni potrebe. Včasih pogrešam vakumsko pumpico, ker se moram mučiti z ročno pumpico in pletenico....no, mogoče pride v prihodnsti.

LittleDevil ::

KLIK ali ima kdo ta spajkalnik in kakšno sliko da vidim kolikšen v resnici zgleda?

LP

VolkD ::

Hmm..
Začetnik rabi dobro spajkalo !
Mojstru lahko date tud v plamenu segret žebelj pa bo spoj dober. Začetnik pa ima težave tudo z dobrim spajkalnikom, s slabim pa sploh nič ne naredi. Žebel pač zgolj zabije v desko !
Tu naj vam ne bo žal denarja. Vsekakor ne kupujte stvari za par tisočtolarjev !
Namest debat o tem kolko časa kdo uporablja spajkalnik, naj se tisti ki ga kupuje raje vpraša za kaj ga uporablja. Če se gre za neka mala hišna popravila, potem naj bo koniva temu primerna. Za hobiste, ki bi se radi poskusili v SMD tehniki, pa je vsekakor priporočljiv spajkalnik, ki ima možnost menjave konice.
Največkrat je oblika konice, zaradi termične prevodnosti, mnogo bolj pomembna, kot pa regulacija temperature grelca in njegove moči. Ne pomaga nam prav mnogo če je grelec 100 W moči in če ima regulator do 400 °C, če pa je na spajkalu tanka in dolga konica. Vsaj to kar sem povedal je treba imeti na umu preden se odpravimo kupovat spajkalnik.Znaan in dobra firma sama, namreč še ni garancija, da za naše delo ne bomo kupili napačnega orodja.

Andy18 ::

Ta sestavek sem prebral a še vedno sem v dilemi kaj kupiti:

nap: spajkalna postaja Weller WTCP-51 cena: 38k SIT

klik

ali spajkalnik Weller SPI-27B 25W cena: 11k SIT

klik

pa še to me zanima koliko waten je najprimernejši?

Za odgovore že vnaprej hvala.
Plata 7VT600L,Athlon 2600+,512 MB,GF 6600 128 MB,LC 550W,160 GB,LCD Samsung 913N

kekz ::

Jaz imam spajkalnik ERSA z regulacijo temperature (kupljen pri Conradu).
Regulacijo ima kar na ročaju, vendar ni postaja. Postaja se mi zdi štorasta za okoli nositi.
Konice se menjajo zelo hitro in enostavno, lahko kar pri vročem. Ni šraufanja, ampak se samo zatakne.

Azrael ::

Odvisno je tudi od tega za kakšne namene bi rabil, za terensko delo je spajkalna postaja pogosto preštorasta, vendar je vse odvisno od dela, ki ga boš opravljal..

In še eno vprašanje, ker piseš v tej temi ali naj tvojo zaklenem, da se odgovori ne bodo brez potrebe podvajali?
Nekoč je bil Slo-tech.

Andy18 ::

Sedaj sem zadevo malo prebral in pretuhtal, ter ugotovil da se mi postaje pot 50 k ne splača kupovat sedaj se odločam med tema dvema modeloma:

WELLER SPAJKALNIK W 61B 60W
klik

ali
WELLER SPAJKALNIK SPI-27B 25W
klik

razlika med njima je v ceni 60W je skoraj pol dražji, ter v vatih, en ima 25W drugi pa 60W.

spajkalnik pa bi rabil za splošno uporabo (npr. lotanje elementov na vezje, pa kakšna popravila)
Plata 7VT600L,Athlon 2600+,512 MB,GF 6600 128 MB,LC 550W,160 GB,LCD Samsung 913N

VolkD ::

Ne bom s prstom kazal kaj kupiti, a opozoril bi na eno neizpodbitno dejstvo !

Začetnik mora imeti dobro spajkalo ! Mojstru lahko daš karkoli. Z vsem bo delal - z več ali manj kletvicami, a na izdelku se v glavnem ne bo poznalo. Začetnik ne bo klel ! Ne bo utegnil. Z dobrim spajkalom bo spočetka namesto spojev delal "čefule". S slabim spajkalnikom pa ne bo delal "čeful", ker preprosto ne bo uspel ustvariti prav nič.

Na prihodnjem NEST-u bom pripravil tekmovanje v spajkanju - to bo veselo, ko bo smrdelo po opečenih prstih>:D >:D
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

darkolord ::

Že ko ste pri tem... 8-) Imam en Weller 25W spajkalnik (par let star). Problem je ta, da se je konica zelo hitro, mislim da že ob kakem tretjem spajkanju, hmmm, precej deformirala... Razžrta, kot da bi jo pomočil v kakšno močno kislino :D

Taka je bila na začetku:

 __
|  |
|  |
|  |
|  |

Taka je zdej (sej verjetno je takoj jasno, lahko pa dam še slikco gor)

|\/|
|  |
|  |
|  |

Zanima me, kaj delam narobe, da ne bo, ko kupim novo konico, čez 1 teden spet isto?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Pyr0Beast ::

Na prihodnjem NEST-u bom pripravil tekmovanje v spajkanju - to bo veselo, ko bo smrdelo po opečenih prstih>:D >:D

Uuu, mmmmmm. To bo zanimivo, bo treba veliko (suhega) leda s seboj vzeti :D /me thinks evil
Prinesem kakšnega 150W za lotati žlebowe, ali pa na bencin? >:D >:D

Torej, kaj imam/kaj sem imel:
1. 100W Spajkalna pištola
2. Weller 15W (crknil, pa ne vem zakaj, itq je bil prešvoh)
3. En 12V spajkalnik, kupljen v konradu (crknil par sekund po tistem, ko sem ga prvič prižgal) >:D
4. Elba 25W, začetki prvega 'resnega' dela :D
5. Nato sem od dedija dobil en kup lotkolmov :D
En 25W z lesenim ročajem, z njim se ful lepo spajka, sam traja da se zahajca :D
45W 24V weller +en kup konic, ima trafo, tako, da si lepo ločen od omrežja. Magnetna regulacija, temperaturo spreminjaš z manjavo konic. Trenutna, ki jo imam je 450°C. Tega uporabljam skoraj vsak dan
6. Enga 60W prasca od elbe (namenjen samo za oddstranjevanje mosfetov in podobnih velikih reči)

@darkolord
Če je bakrena konica, jo izjemno hitro požre, sploh če imaš kakšen 'čuden' cin. (velika vsebnost srebra ali brez svinca)
Preveliki pritiski, oz. drgnjenje?
Jst kaj takega najraje pobrusim v lepo obliko, čeprav mi tega na wellerjevih konicah ni treba delati. tistega 60W je kr lepo pojedlo, tako da ima notri kr eno lepo jamo, v kateri se nabere cin.

@VolkD
"čefule", kaj so to ??

Še vedno mi pa grejo najbolj na jetra hladni loti. Grr, v miški se vsake toliko časa pojavi kakšen, in potem kr na lepem crkuje. Edina rešitev, ki jo poznam je, da vse lepo s kolofonijo premažeš in še enkrat 'pogreješ',

Še kdo poleg mene obožuje lotanje na pozlačene površine ? :D
Mmm, k se cin tako lepo razlije :DDD

Edit: Zadnji q.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

frenk ::

če hočeš da se cin lepo razlije kup pasto za razmaščevanje...mislm da je cinol

Pyr0Beast ::

a ni cinol pasta oz. mast za spajkanje?
Tako mast uporabljam edino za čiščenje konic spajkalnika, ker kolofonija se malce zažge, sama mast mi je pa neuporabna za lotanje vezij, ker pride vse preveč pacasto.
Mjah, na zlato cin zelo hitro in močno prime, zato ga imam rad :D :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

meacho ::

Kakšen cin pa uporabljate? Vedno sem imel takega z svincem, pa se je zelo dobro delalo z njim.
Hitro se topi in lepo razlije... Sedaj sem pa kupil enega brez svinca, pa moram reči, da je obupen.
Zelo slabo se topi, sploh se ne razlije, vedno zgleda kot prekurjen cin...
A so vsi brez svinca tako slabi, ali samo moj? Je pa s Conrada:D

Brane2 ::

Pusti tisti brez svinca. Tisti je za industrijo. Zahteva druge materiale, težje se topi in težje se z njim lota.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Pyr0Beast ::

Jst lotam s 60/40 cinom, bi pa z veseljem enkrat probal, kako je s Pb free lotati.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kekz ::

Ravno to sem hotel vprašati, kako gre brez Pb?
Menda v nekaj letih sploh ne bo več v uporabi cina s svincem.
Menda je kvaliteta odvisna od razmerja vsebnosti srebra in bakra?


Če pride vezje po spajkanju preveč zapackano od paste ali kolofonije, ga malo namočiš (opereš) v špiritu. Brez tega je vedno nekoliko zapackano že od paste, ki je v cinu. Če je veliko malih spojev (npr. SMD) je brez pranja hitro videti prav grdo.

Pyr0Beast ::

Če je tista Asrock dual Sata brez svinca, potem sem že lotal brez Pb. Kakšne spremembe ni videti.
Kolofonija v nitro razrečilu rulz.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

VolkD ::

Čefule so kepice slabo staljenega cina, ki nastane ob nepravilno nastavljeni temperaturi. To so najslabše vrste hladnih spojev...

Spajkal, ki jih ali sem jih imel raje nebi našteval, ker se mi zdi škoda ST prostora :D

Spajkanje s pb free cinom gre, a seveda ni tako dobro, kot s 40/56/2/2. Tista 2/2 sta baker in srebro. Sicer pa je precej tega odvisno od fluksa. Mnogo njih( tudi jaz) uporablja kolofonijo v taki ali drugačni obliki. No ni pa to alfa in omega. Poskusite recimo še z navadnim voskom od sveče. Če vam bo všeč, si pa raje nabavite stearin !

Površine, ki sij spajkate morajo biti absolutno čiste. Če se gre za doma narejeno tiskanino je baker najbolje očistiti mehansko. Radirja s steklenimi zrnci je prava stvar.

No ja.. vseh trikov pa ne smem povedati v enem samem postu >:D
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

VolkD ::

Pyr0Beast, pa tudi kdo drug, če vas ima poskusiti pb free spajkanje - lahko pošljem vzorec.

Napotek je pa tak: Temperatura mora biti nekaj višja, kake 25 °C več bo treba za enak efekt.
Spajka je precej bolj agresivna tako do bakrene podlage, kot do konice spajkalnika.
Stearin namesto kolofonije pri tej spajki dela čudeže! Odstrani se z acetonom !

Pb free ima svoj smisel tudi v servisiranju. Uradni servisi sploh ne bodo smeli več uporabljati bp spajke. Kaj bodo počeli hobisti ne vem. Po moje bodo kot nori iskali pb spajko, ki pa je ne bo več ravno lahko dobiti.
Sam sem prav pred kratim s Češke prinesel eno zanimivo spajko: 56:40:2:2. Zadnje dvojke gredo na račun bakra in srebra. Spajka je debela vsega skupaj 0.35 mm. Pravo veselje za SMD užitkarje.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Pyr0Beast ::

Bi lepo prosil za en vzorček.
ZS

Spajka je debela vsega skupaj 0.35 mm. Pravo veselje za SMD užitkarje.
Lepo, lepo, sicer jst uporabljam 0.75, ki zadostuje vsem mojim potrebam, se pa nebi branil tako tenke, saj zna biti včasih kr muka narediti lep spoj, ker se takoj nabere 'malce' preveč cina, takrat 'licna' rešuje svet :D
Sicer jst Smd-je lotam tako, da lepo očistim podlago, namažem z 10% raztopino kolofonije, dam smd-jček gor in pogrejem na vsaki strani, po potrebi dodam še nekaj cina :D
Kako pa kej vi spajkate SMD elemente, z 'navadnim' spajkalnikom s špico ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ql000 ::

Jaz ne kompliciram. Delam brez kolofonije in podobno. Zadnjič sem lotal mojo novo PIC Web server plato (bo kmalu tu gor! :D ), PIC na plati ima nogice za desetinko mm lufta, pa je šlo bp, glavno, da je špica čimbolj nova pa da se sproti puca. Špica pa tudi ne rabi bit nevem kako ostra. S kakšnim "paličnim" Wellerjem se da super lotat bolj ali manj vse. Ampak itak tega ne bomo več počeli dolgo. Še malo pa bodo proizvajalci delali čipovje samo še v keremičnih ohišjih za katere pa rabiš pečico. Čisto by'd'mimo ena taka dobra samogradnja pečice je bila pred časom v Elektor Electronic. Mene osebno najbolj jezi, da se kake uiber hitre čipe (npr. logična družina LV) sploh ne da dobiti v DIL ohišju, ki je skoraj nuja za prototipiranje. ;(

Brane2 ::

uiber hitri čipi nimajo kaj počet v DILu.

To je tko kot bi dal šminko na truplo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

ql000 ::

Ja sam sranje je pa, ko moraš it plato delat. Ni tako hitro kot na protoplati!

kekz ::

Za SMDje imam zelo majhne spajkalnike, enega 6W in enega 15W. Zadeve so manjše od povprečnega svinčnika.

Pyr0Beast ::

Lepo se zahvaljujem VolkD-ju za cin.
Cin dela čudeže, kje si ga kupil? :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

VolkD ::

Lepo se zahvaljujem VolkD-ju za cin.
Cin dela čudeže, kje si ga kupil?


Hvala.

Ne vem kje sem ga kupil ! Verjel ali ne.. Ampak to je ena od mojih bolezni ( hobi znotraj hobija). Cine kupujem povsod, kjer jih vidim, če je kak, ki ga še nisem preiskusil ga preprosto moram imeti. Ne morem se upreti. Raje sem brez kosila in večerja, kot brez novega koluta cina. Ljubljanske prodajalne se lahko mirno skrijejo pred mojo zalogo.
Meni osebno je bil do sedaj najbolj fency cin od firme multicore 0.7mm. V sredini je imel fluks, ki je dišal po nežnem ženskem parfumu.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Brane2 ::

To si fasal na sejmu elektronike pri Avtotehni...
On the journey of life, I chose the psycho path.

VolkD ::

Ne tam sem dobil samo majhen košček..
to pa je cel kolut.. Mislim, da sem kupil nekje v Italiji.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

svizec75 ::

Za spajkalnik morda nekaj tale Weller za začetek (glej 50W varianto @5900SIT). Konice pa dobiš a la carte pr Avtotehni al pa tud nekaj v HTE. Ker tip poleg spajkalnika zgleda ne prodaja traflca, lahk kupiš za 2.500SIT 24V/50W trafo. Potem pa naprej;).

BTW: moj cin je Reliacore 11, postaja pa Ersa. Za krkol več (BGA, QFN) je pa pečica s temperaturnim profilom.

Purusha ::

Jaz tudi rabim nov spajkalnik, mam enga od Conrada za 22K ampak ga moram vrnit. Rabim ga za lotanje veznih ploščic kar pogosto. je kaj od tega tukaj vredno nabavit?

klik 1

ali pa tale

klik 2

rabim tanko konico, ki se ne topi.
God is great, hmm... actually God is the greatest!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

spajkalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5112270 (10255) matobeli
»

Orodje za spajkanje/odspajkanje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
234248 (3515) BlaY0
»

spajkalnik

Oddelek: Kaj kupiti
244873 (4138) Filozof
»

Kakšen SPAJKALNIK ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
313683 (3144) MadMax
»

Kater spajkalnik?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
164046 (4046) Pyr0Beast

Več podobnih tem