» »

Ali obstaja kak krovni inženirski kodeks?

Ali obstaja kak krovni inženirski kodeks?

Mojo80 ::

Živjo,

zanč sva se pogovarjala s kolegom o odgovornosti inženirjev. Omenil mi je, da je kot magister štroma, moral ob magisteriju podpisati tudi nekakšen etični kodeks. Obstaja tudi Inženirska zbornica Slovenije, ki ima nekakšen kodeks. Sprašujem se, ali obstaja neke vrste "inženirska Hipokratova prisega" in kje bi to lahko našel? Če kdo ve.

hvala

A. Smith ::

Mislim, da tipaš v napačno smer.

Ko sem sam študiral, je bilo precej govora o plagiatih in njihovem odkrivanju. Verjetno je etični kodeks, ki ga predložijo v času opravljanja diplome, namenjen temu.

Za etični kodeks, ki bi se nanašal na samo delo inženirja, še nisem slišal. Naj me kdo popravi, če se motim.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Mojo80 ::

A. Smith je izjavil:

Za etični kodeks, ki bi se nanašal na samo delo inženirja, še nisem slišal. Naj me kdo popravi, če se motim.

Tule je ta, ki sem ga prej omenjal. Ampak ta je od zbornice. In tisto glede plagiatov in tega drži, ampak saj pravim, po kolegovem spominu, je bilo še nekaj podobno temu od zbornice.

Lonsarg ::

Kodeks se lahko vsaka zbornica ali klub ali pa celo frizerski krožek spomni in ga napiše. Lahko ga da tudi v podpis članom, pravno neke moči to sicer nima.

Hipokrotova zaprisega je malo drugačne stvar ker je podprta z zakonom. Takega z zakonom podprtega kodeska splošnega za kake inženirje pa ni.

starfotr ::

http://www.izs.si/strokovni-nadzor/o-st...

Problem tega je, da so v komisiji tudi ljudje, proti katerim bi bilo treba sprožiti postopke. Ne najbrž v vseh, so pa v nekaterih, imam izkušnje. In tak človek bo sam sebi napisal sodbo, da je nesposoben in si odvzel licenco ter se spravil ob posle? Ali pa bo odgovarjal z zavarovanjem svojega dela? Malo morgen.

Projektant je toliko zadev pri projektu naredil narobe, da je bila groza. Tudi po pozivu drugih strokovnjakov, ni hotel spremeniti oziroma popraviti projekta. Tako se je na žalost naredila velika finančna škoda, poleg tega je obratovanje objekta dražje in manj učinkovito ter potrebnih je več servisov.

KraitPay ::

Seveda obstaja, je omenjen tudi zgoraj. Ko si pooblaščeni oz odgovorni ing. za projekte, si se dolzan stalno izpopolnjevati, gledati na okolico itd.

Seveda se to ne more primerjati z zdravniki, pa vseeno, neke "smernice" so.

ecopro ::

Verjetno se spomniš afere "smejalni plin", ki je na žalost zahtevala tudi nekaj žrtev.

Na vodilnih mapah projekta so vedno navedeni odgovorni vodja projekta, odgovorni projektant in še kdo. Tu so še nadzorniki. Pred začetkom obratovanja je bil izveden tehnični pregled, na podlagi katerega je bilo izdano uporabno dovoljenje. Na vseh teh dokumentih je nekdo podpisan.

Kaj misliš, koliko ljudi je odgovarjalo?

Teh afer je bilo še kar nekaj, npr. Onkološki inštitut in druge klinike. Misliš, da se je IZS kdaj ogradil od teh svinjarij in stopil stroki v bran?

IZS je bil še pred nekaj meseci tik pred razpadom (gradbeniki so hoteli iti na svoje), kar niti ni čudno. IZS že 20 let vodi isti človek, ki je hkrati direktor stanovanjskega sklada RS.

starfotr ::

Problem je, da se zadeve izvajajo po cigansko.

Tudi nadzor je seznanjen in ima mehanizme, da prepreči nebuloze, pa ga to ne gane, ker je preveč dela. Raje se zapičijo v papirje, katere gledajo, če je izvedeno po projektu, ne gladajo pa izvedbe niti ne smiselnosti projekta.

Mojo80 ::

Prav zaradi godelj okoli IZS iščem kak bolj "splošen" kodeks. Oni gotovo niso nek moralni in etični zgled.

bauci ::

Obstaja evropski inženirski kodeks.

ramiz?! ::

Lonsarg je izjavil:

Kodeks se lahko vsaka zbornica ali klub ali pa celo frizerski krožek spomni in ga napiše. Lahko ga da tudi v podpis članom, pravno neke moči to sicer nima.

Hipokrotova zaprisega je malo drugačne stvar ker je podprta z zakonom. Takega z zakonom podprtega kodeska splošnega za kake inženirje pa ni.

To ne drži čisto. V pravu imajo težo tudi običaji, uzance in ustaljena praksa. Je pa včasih dovolj že to, da te nekdo javno označi za kršitelja kodeksa in ti s tem manjša kredibilnost.
Never regret anything, there's always a reason things happen.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Šolski pravilnik

Oddelek: Šola
12679 (566) Unknown_001
»

"Žal mi je Dave"* - kako regulirati algoritme?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2012363 (9675) RejZoR
»

Strokovni izpit iz odgovornega projektiranja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
96509 (5991) comp007
»

YouTube + Janša = odpustitev novinarke + odstop urednika (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
996862 (4560) opeter
»

Agnosticizem in Deizem (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
10510225 (8546) Fizikalko

Več podobnih tem