» »

Ena spodobna grafika "standardne" strežniške infrastrukture

Ena spodobna grafika "standardne" strežniške infrastrukture

Mojo80 ::

Živjo,

znašel sem se v manjši zagati.

Najprej en disclaimer: nisem programer, moje znanje seže nekje do inštalacije špila na Steamu. V luči tega - prosim za milostno obravnavo. :(

Delam eno predstavitev(za firmo) in moram ob bok skici strežniške infrastrukture na naši firmi (ki je juhuhu razvejana, en kup strežnikov, API, load banacerji in kaj vem kaj še) dati eno grafiko "običajne" server strukture, ki jo uporabljajo firme. Googlam in googlam, ampak dejstvo je, da ne vem, kakšna grafika bi tako "firmsko" strukturo fajn predstavljala? Tisto "Server" -> "PC" ni ravno dovolj.

A bi mi lahko kakšna prijazna duša tule izbrala eno primerno grafično ponazoritev, ki zadovoljivo ponazarja tak sistem?

Če je treba pa še kaj pojasnit, pa z veseljem odgovorim.

Hvala!

HotBurek ::

"Običajna" je isto, kot povprečje [500,500,500,500,3000]; povprečje je jurija, 80% ima 2x manj od povprečja, 20% ima 3x več, nobeden pa ni blizu povprečja.


Ugibam, da imaš napačen pristop. Podjetje ima špagete, ti jim pa prodajaš meglo, kako imajo "običajno" drugi in da naj tudi oni imajo tako. In seveda to od vas tudi kupijo.

Jst bi zadevo zastavil drugače. Prvo narediš diagnostiko trenutnega sistema, potem pa zlistaš vse spremembe, katere, če bi uvedli, bi podjetju omogčale učinkovitejše poslovanje. In tu dodaš slikco novega sistema, ki jo sam zrišeš.
Če prodajaš meglo, pa pač sliko megle.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Mojo80 ::

HotBurek je izjavil:

"Običajna" je isto, kot povprečje [500,500,500,500,3000]; povprečje je jurija, 80% ima 2x manj od povprečja, 20% ima 3x več, nobeden pa ni blizu povprečja.


Ugibam, da imaš napačen pristop. Podjetje ima špagete, ti jim pa prodajaš meglo, kako imajo "običajno" drugi in da naj tudi oni imajo tako. In seveda to od vas tudi kupijo.

Jst bi zadevo zastavil drugače. Prvo narediš diagnostiko trenutnega sistema, potem pa zlistaš vse spremembe, katere, če bi uvedli, bi podjetju omogčale učinkovitejše poslovanje. In tu dodaš slikco novega sistema, ki jo sam zrišeš.
Če prodajaš meglo, pa pač sliko megle.


Ej, hvala :) Razumem skepso z "meglo". Dejansko pa ne gre za prodajo. Samo primerjavo rabim. Zaradi mene tudi, če se izkaže da so load balanecerji in API-ji nekaj najbolj običajnega pod soncem.

Z diagnostiko so pri nas sicer strašno zadovoljni, samo name je padel tale "google an average server architecture scheme, copy, paste" in zdaj sem malo v godlji. Do diagnostike mi tu ne nese. Rabil bi nekaj v stilu: Mi imamo "kuro, kravo in tri ovce (in nam laufa fajn)", medtem, ko ima večina kmetij "kuro, kravo in psa".

HotBurek ::

Ali lahko opišeš podjetje; katero področje, število zaposlenih, število strežnikov, ipd.

Pa kolikor štekam, se išče (logična) shema setup-a, in ne dejanska slika ravnih špagetov iz switch-a na patch panel?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Mojo80 ::

HotBurek je izjavil:

Pa kolikor štekam, se išče (logična) shema setup-a, in ne dejanska slika ravnih špagetov iz switch-a na patch panel?

Yes! To je taglavna stvar.

Neki TAKEGA iščem. Samo problem je, ker jaz ne vem, wadafak gledam :D A tle manjkajo še kakšne komponente? Pač, iščem slikco, ki bi sistemski inženit rekel "ja, to je legit predstavitev ene strežniške arhitekture. Za v učbenik."

HotBurek je izjavil:

Ali lahko opišeš podjetje; katero področje, število zaposlenih, število strežnikov, ipd.


ISP je :P V detajle pa ne bi šel ... Da me šef ne začopati, da takele neumnosti tu sprašujem :D

Pa iskrena hvala za pomoč ;) Vem, da je silly question, a kaj češ :D

HotBurek ::

Ok. Kakšnim potrebam pa skužijo ti strežniki?

Gre to za office (mail, share folders, računovodski program itn.) ali za core dejavnost?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Mojo80 ::

Core dejavnost. (odtod tudi vsa ta "dodatna" v arhitekturi krama - kot so mi pojasnili)

SeMiNeSanja ::

Vsa 'zgodba' je dokaj za lase privlečena, ker že v osnovi ni definirano na koga/kakšna podjetja naj bi se nanašalo to 'povprečje'.
Glede na statistiko, je 'povprečno' slovensko podjetje Mikro podjetje v velikosto 0-9 zaposlenih (190.000 podjetij), vseh preostalih pa je cca. 10.000.
Če še nadalje razčleniš mikro podjetja, je cca. 80% z enim ali brez zaposlenih. Tu zagotovo ne more biti govora o neki 'strežniški infrastrukturi'.
Tudi v tistih 42.000 podjetjih z 2-9 zaposlenimi nekako ni za pričakovati neke prav hude 'strežniške infrastrukture'. Imajo nek server, ki služi za skupni data storage, mogoče še mail server, DNS/LDAP/AD, potem se pa že počasi konča zgodba.

Če se po drugi strani gleda za 'povprečje', da je to 'srednje veliko podjetje', ki šteje 50-249 zaposlenih, pa imaš spet lahko izredno velike razlike glede na dejavnost posameznega podjetja. Nekatera praktično nimajo neke 'resne' infrastrukture, medtem ko posamezna lahko 'povozijo' tudi marsikatero od tistih 360 'Velikih' podjetij (več kot 250 zaposlenih).

Ja, 'povprečje' je izredno čuden pojem.....
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

pegasus ::

Začni s poljubno shemo campus omrežja "iz učbenika", ki ji nato nekaj nalepk spremeniš glede na vaše konkretne potrebe. Sklepam, da ste premajhni, da bi se lahko kitil s shemami od facebooka ali googla ;)

bluefish ::

Tule se lahko filozofira v nedogled, ker niti ni jasen namen predstavitve primerjave strukture omrežja vašega podjetja z neko generično oz. tipično strukturo - karkoli naj bi ta pojem pač predstavljal.

Na koncu se bo po možnosti izkazalo, da je taka struktura čisto ok:

...


Vir (naključna slika najdena z Googlom): https://www.lucidchart.com/blog/importa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Invictus ::

OP bi rad lepo slikco za managerje, ki bi se avtomatsko narisala brez njegovega truda.

Saj se da, tudi po OSI nivojih, sam dvomim, da mu bodo odobbrili milijonski projekt za tak software >:D.

Seveda potem, ko bo ugotvil kaj bi sploh rad. Ampak mislim, da je moja osnovna ugotovitev kar pravilna...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Invictus ::

On bi rad kaj takega...








"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

HotBurek ::

Zaradi mene tudi, če se izkaže da so load balanecerji in API-ji nekaj najbolj običajnega pod soncem.

Da še tole pokomentiram. Seveda, da so običajni.

Če si ISP, ki je startup in ima prvih 10 strank, potem ni nujno, da imaš redudanco. Če imaš 1000 strank, je redudanca nekaj, "kar ima vsak".

Load Balancer ti omogoča, da obremenitev razdeliš med več strežnikov, hkrati ti pa omogoča, da daš po en node ven (v maintenance mode), ga update-aš, potem ga daš nazaj in opazuješ. Če je zajeb, ga daš spet ven in si rešen. Če ni, greš na ostale node in update ena po ena.

API je način, kako lahko komuniciraš z remote mašino (ali več njih), pogosto preko HTTP-ja. Uporablja se lahko na 100 in en način. In kot tak, je skoraj zagotovo prisoten pri vsakem ISPju.


Katera so pa še druga področja, ki te zanimajo, če jih vključit? UPS, redudantnca pri povezavi v internet, požarna varnost v datacentru, redudančni firewall, redudančno 230V napajanje, dizl agregat...

Skratka, te to zanima bolj na hardware nivoju, al bolj kot nek service (ala DHCP)?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

Mojo80 ::

bluefish je izjavil:

Tule se lahko filozofira v nedogled, ker niti ni jasen namen predstavitve primerjave strukture omrežja vašega podjetja z neko generično oz. tipično strukturo - karkoli naj bi ta pojem pač predstavljal.

Na koncu se bo po možnosti izkazalo, da je taka struktura čisto ok:

...


Vir (naključna slika najdena z Googlom): https://www.lucidchart.com/blog/importa...


Krasno. Rešeno!

Hvala!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delo v it (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
797067 (4790) majster123
»

praktično usposabljanje kot sistemc

Oddelek: Pomoč in nasveti
143101 (2306) majster123
»

Telemach v masovni pošti svetuje izklop posodabljaja Firefoxa

Oddelek: Loža
153169 (1955) dope1337
»

Future proof: fakulteta ali samoizobrazevanje? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13627736 (24953) AndrejO
»

Nagios in vizualizacija podatkov

Oddelek: Programska oprema
161042 (717) Bizkit45

Več podobnih tem