» »

Razdelitev kabla za internet in TV

Razdelitev kabla za internet in TV

mt2212 ::

Pozdravljeni. Prosim za pomoč. Zaradi adaptacije bi rad spremenil internetni in TV razvod. Modem z optiko se nahaja v pritličju, zato sem do stanovanja v 1.nad. pripeljal posebej CAT5 kabel za TV in posebej CAT5 kabel za internet. Sedaj bi rad v dveh sobah imel tako TV kot internet. Za TV vem da moram pri T2 najeti dodatni STB. Zanima pa me ali lahko kabel razdelim na dva dela? Prav tako internet? Prilagam skico za boljše razumevanje moje težave. Hvala za pomoč.

[url=http://shrani.si/?1Z/ne/1XcgUswC/202004...

6151 ::

en poceni gbit switch kupi, na modemu priklopi na trunk port.

BlaY0 ::

Vse kar rabiš je 1 CAT5 kabel od modema do 1. štuka v switch, od tam pa potem še 4 kable do dveh TV-jev in dveh PC-jev. Omisli si 8 portni switch, da imaš placa še za kakšno napravo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

SeMiNeSanja ::

BlaY0 je izjavil:

Vse kar rabiš je 1 CAT5 kabel od modema do 1. štuka v switch, od tam pa potem še 4 kable do dveh TV-jev in dveh PC-jev. Omisli si 8 portni switch, da imaš placa še za kakšno napravo...

Samo potem bo rabil še router, ali pa bo imel PC-ja direktno izpostavljena - pri tem mu pa potem 8-portni switch ne bo nič koristil, če bo imel zasedenih le 4 porte.

Sicer ne vem, za katerega ISP-ja se gre, ampak ponavadi se STB priklopi na bridge port na ISP routerju, medtem ko se računalnik priklopi na NAT port, da ni neposredno izpostavljen.
Tako bi jaz ali a) prestavil ISP router v štuk ali b) vzel 2 poceni 4-portna switcha in vsakega od UTP kablov priklopil v svoj switch - enega za TV, drugega za računalnik. Na obeh switchih pa bi še ostal po en port prost.

Lahko da pri kakšnem drugem ISP tisti STB deluje tudi direktno iz NAT omrežja, ampak pri T-2 to ne bo šlo. Bi pa šlo preko tistega APP-a, ki se namesti na pametni TV. V tem primeru bi dejansko rabil samo en kabel do štuka in en malo 'večji' switch, pa STB bi lahko vrnil. Toda bojim se, da OP-u TV to ne podpira, drugače nebi imel STB-ja..?

Skratka - zdaj ima OP zmedo in ne bo vedel, kdo mu je povedal pravo 'zgodbo'.
Nerodna reč... bi mu priporočal, da pokliče podporo ISP-ja in njim zateži, katera opcija bi bila prava zanj, da bo imel vsaj enega sogovornika, ki mu bo lahko težil, če mu zadeva na koncu ne bo delovala.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Nehajte bluzit. OP naj najame električarja, ki mi bo potegnil še dodatne kable (če jih sam ne zna) in bo zadeva rešena za vse večne čase. Čaranje s switchi, VLANi, deljenjem kabla in podobnimi nesmisli je neumnost.

borut_p ::

Jaz imam v mansardo potegnjen samo en kabel. Ta gre na switch. Iz switcha potem na TV box in router. Iz routerja pa na comp, in ostale naprave.

SeMiNeSanja ::

starfotr je izjavil:

Nehajte bluzit. OP naj najame električarja, ki mi bo potegnil še dodatne kable (če jih sam ne zna) in bo zadeva rešena za vse večne čase. Čaranje s switchi, VLANi, deljenjem kabla in podobnimi nesmisli je neumnost.

Po vertikali se ponavadi ne gre vlačiti niti enega kabla več, kot je to nujno potrebno. Ti bi pa kar cel šop napeljal?

Jaz bi predvsem bil pozoren na to, da je OP podal pomanjkljive podatke.
Navedel je, da ima 'modem' (verjetno router Inbox) v pritličju. Pri tem pa ni povedal zakaj je ta v pritličju in -kar je še bolj pomembno - če ima tudi v pritličju priključene kakšne uporabnike.

Če ima napeljano tako kot imam jaz doma, da optika pride najprej v en mali konverter, iz katerega je potem speljan UTP kabel na Inbox, potem bi tisti Inbox router komot prestavil v nadstropje in ga s pomočjo obstoječega UTP povezal s tistim konverterjem - ČE v pritličju nima drugih odjemalcev.
Glede na to, da že ima dva kabla do nadstropja, bi načeloma po njemu lahko priključil internetne porabnike v pritličju - v kolikor jih ima.

Ker bi tako brez dodatnih stroškov preselil Inbox v nadstropje, bi tam lahko dodatne uporabnike priključil direktno na Inbox, pa še WiFi na njemu bi lahko uporabil v stanovanju (kako ima sedaj rešen WiFi?!?).

Zadnje vprašanje je še ena v vrsti nejasnosti, zaradi katerih bi se morda zadeve lotil tudi na dugačen način, če bi bila stvar pojasnjena.

Ljudje bi se morali zavedati, da celo takrat, ko daš prav vse podatke na volji in za povrhu priložiš še risbo, ni nujno, da boš dobil jasen odgovor, kaj ti je za naresti. Ko izpustiš polovico informacij, pa so tudi odgovori lahko le 'umetniške improvizacije'.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

starfotr ::

Daj ne sanjaj. Kablov se potegne toliko, kot jih rabiš, pa še 1/3 najmanj kapacitet v ceveh moraš imeti prostih za vleko dodatnih kablov, brez prenatrpanosti v ceveh.

Folk ima vodovodno inštalacijo, ima kanalizacijo, elektro inštalacijo. Ko pa pridemo do data povezav, je pa vse en šalabajz. Eni bi štrikali z wifi, drugi s PLC, tretji bi malo izboljšali wifi z mesh sistemi, četrti bi cepili kable na posamezne parice, peti bi pa delali VLANe in promet peljali preko svoje opreme.

Vse te prakse so neumnost.

In nisem še videl koga, ki bi imel vrtno cev namesto prave vodovodne cevi za trajno inštalacijo.

Tudi elektro podaljškov in razdelilcev iz obija za 5 eur nima folk, pač pa ima vtičnice v vseh prostorih.

A ko pridemo do data linkov, tema. Resnična tema. Srednji vek. Pa so to najlažje in najmanj zahtevne inštalacije.

Marsikaj se da rešit z nadometnimi kanali. Tudi vertikalo se da uredit, zvrtaš luknje pa je.

Enostaven kabel je v vseh pogledih neprimeljivo boljši od vseh ostalih rešitev.

SeMiNeSanja ::

starfotr je izjavil:

Daj ne sanjaj. Kablov se potegne toliko, kot jih rabiš, pa še 1/3 najmanj kapacitet v ceveh moraš imeti prostih za vleko dodatnih kablov, brez prenatrpanosti v ceveh.

Folk ima vodovodno inštalacijo, ima kanalizacijo, elektro inštalacijo. Ko pa pridemo do data povezav, je pa vse en šalabajz. Eni bi štrikali z wifi, drugi s PLC, tretji bi malo izboljšali wifi z mesh sistemi, četrti bi cepili kable na posamezne parice, peti bi pa delali VLANe in promet peljali preko svoje opreme.

Vse te prakse so neumnost.

In nisem še videl koga, ki bi imel vrtno cev namesto prave vodovodne cevi za trajno inštalacijo.

Tudi elektro podaljškov in razdelilcev iz obija za 5 eur nima folk, pač pa ima vtičnice v vseh prostorih.

A ko pridemo do data linkov, tema. Resnična tema. Srednji vek. Pa so to najlažje in najmanj zahtevne inštalacije.

Marsikaj se da rešit z nadometnimi kanali. Tudi vertikalo se da uredit, zvrtaš luknje pa je.

Enostaven kabel je v vseh pogledih neprimeljivo boljši od vseh ostalih rešitev.

Vsaj prebral bi do konca, kar sem napisal. Tako pa ti 'bluziš'.

Zaradi enega ali dveh kablov, ki sta dodatno potrebna, ne boš šel razbijat po bajti, polagat nove cevi,... če danes en ušiv 8-portni gigabitni switch dobiš že za 30€. Bi ti moralo res nekaj pasti na glavo, da bi zaradi take škrtosti šel vrtat in štemat....na koncu pa bi te vse skupaj stalo 5-10x toliko, kot če bi skočil po switch.

Druga zgodba je, če delaš prenovo napeljav ali novogradnjo. Takrat seveda greš nabutat vsaj cevi v zidove, če že ne potegneš tudi kable. In to nabutaš 2-3x več, kot si misliš, da boš rabil. V nasprotnem ti bo vedno hodilo premalo.

Ampak za boga milega - to so vse zgolj opcije - ne pa 'ultimativna rešitev' za problem, ki ga ima OP. Namesto da mu predlagaš, kar lahko naredi takoj brez kakšnih ekstra gradbenih posegov in investicij, mu že kar štemarco rineš v roke. WtF?

In kaj imaš proti VLAN-om?
VLAN-i so 'next level', če se greš malo bolj resno mrežarjenje. Zagotovo so overkill za marsikoga doma - v poslovnem okolju pa že dolgo niso več nobena posebnost (ali ti postavljaš posebej dodatne accesspointe za guest in IoT WiFi?).
No, največji nasprotniki VLAN-ov so predvsem tisti, ki se z njimi še niso 'spopadli' in niti ne vedo kako jih pravzaprav handlat in kako usmerjati/filtrirati promet med njimi. Kot sem rekel - to je 'naslednja stopnja', ni več 'basic networking'...
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

starfotr ::

VLAN je povsem super. Vendar ne za povprečnega Janeza, ki še do 192.168.x.x.ne zna priti.

Za IPTV je povsem neumno imeti VLAN tudi za mrežne eksperte, po nepotrebnem obremenjuje procesor od routerja.

XS!D3 ::

starfotr je izjavil:


Za IPTV je povsem neumno imeti VLAN tudi za mrežne eksperte, po nepotrebnem obremenjuje procesor od routerja.

Če se stvari pravilno lotiš, nima to kaj obremenjevat procesorja, saj VLANi letijo direkt čez switch chipe.

In VLANi nikakor niso neumnost niti za doma. Ne bom imel 10 fizičnih switchev za vsak subnet, ker hočem imet pač ločeno lokalno mrežo od mreže za IOT, guest, DMZ, alarm, CCTV, managment itd. pa v končni fazi tudi od IP multicast VLANa, če ima ISP tako konfiguracijo (moj sicer nima, bi pa pač dodal še en VLAN na switch, če bi imel, ne bi zato imel ločenega switcha v omari). Tam kjer operater uporablja ločen VLAN za multicast je tako ali tako na ta način skonfigurirana že njihova oprema (recimo Telekom ima do boxa untagged data VLAN in tagged video VLAN, ne vidim problema zakaj teh VLANov ne bi peljal čez svojo opremo).

No ja še raje bi imel pure L3 setup, ampak so proper L3 switchi (z line rate performance, ne Mikrotik stil "L3" switcha, kjer gre L2 recimo line rate 10Gb/s, L3 pa par 100Mb/s) zaenkrat predragi in prepožrešni.

Vsakor se pa strinjam, da se ne splača šparat s kabli (če je to seveda le mogoče) od centralnega switcha dalje. Sem po flatu povlekel kar nekaj dodatnih kablov, ker jih je bilo v štartu premalo, pa še vedno kje (predvsem pri TVju) kak manjka. Če bi bil zraven, ko se je gradilo, bi jih potegnil precej več.

sloxl8 ::

Kabel preverjeno lahko razdeliš in to je pri adaptaciji skoraj edina estetsko sprejemljiva možnost.

Za LAN rabiš samo 4 sponke (od 8), in sicer 1, 2, 3 in 6, res pa je, da jih
moraš na konceh pravilno povezati.

Rešitev je sicer zasilna, ampak deluje.

starfotr ::

Pri adaptaciji se dela korektne posege, ne pa po koncu adaptacije štukat drek, ker je nekdo pozabil na adaptacijo data kablovja.

Ne zagovarjam takega šalabajzerstva, čeprav deluje.

XS!D3 ::

sloxl8 je izjavil:

Kabel preverjeno lahko razdeliš in to je pri adaptaciji skoraj edina estetsko sprejemljiva možnost.

Za LAN rabiš samo 4 sponke (od 8), in sicer 1, 2, 3 in 6, res pa je, da jih
moraš na konceh pravilno povezati.

Rešitev je sicer zasilna, ampak deluje.

Generalno ne, za 100Mb/s se da ja, pa še to je bolj šalabajzerska rešitev, če res nimaš druge.

Voluharr ::

Kolikor je naprav na kabel, priporočam da potegneš direktno do modema in je zadeva rešena.

Sanjanje z VLANi, dodatnimi switchi ni potrebno, še posebej pa z deljenjem kabla je neprimerno.

Se je res treba pregovarjat, kako imate doma, kaj se da in kaj se ne da, namesto da bi predlagali neko pametno rešitev za OP, ki ni neko kvačkanje?

dope1337 ::

Spet smo tu ...

Je resljivo, na vsakem kablu si omejen na 100/100 linijo

https://www.amazon.co.uk/CDL-Micro-Cat5...

P.S. Prodajajo tudi v sloveniji, isci ethernet economiser
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

SeMiNeSanja ::

dope1337 je izjavil:

Spet smo tu ...

Je resljivo, na vsakem kablu si omejen na 100/100 linijo

https://www.amazon.co.uk/CDL-Micro-Cat5...

P.S. Prodajajo tudi v sloveniji, isci ethernet economiser

RESNO?!?

Lepo vas prosim, da nehate oglaševati šalabajzerstvo!
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

annejones101 ::

V skupnem delu hiše je le en koaks, ki je namenjen televizorju. Moja manjša težava pri tem je, da bi želel umestiti tudi ISP modem na skupno območje, toda ker obstaja le en koaksiran vmesnik, ali obstaja način, da ga razdelite, ne da bi zagnali dodaten koaksalni kabel in močno poslabšali signal?

SeMiNeSanja ::

annejones101 je izjavil:

V skupnem delu hiše je le en koaks, ki je namenjen televizorju. Moja manjša težava pri tem je, da bi želel umestiti tudi ISP modem na skupno območje, toda ker obstaja le en koaksiran vmesnik, ali obstaja način, da ga razdelite, ne da bi zagnali dodaten koaksalni kabel in močno poslabšali signal?

'en koaksialni vmesnik'? To misliš tisti modem, ki ti ga Telemach priključi na coax?

Običajno se nanj priključi svoj router, izza njega pa potem 'razdeliš internet' preko UTP kabla ali brezžičnega signala.

Do drugega nadstropja se običajno napelje UTP kabel, ki najbolj zanesljivo 'prenaša signal'.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

sloxl8 ::

SeMiNeSanja je izjavil:

dope1337 je izjavil:

Spet smo tu ...

Je resljivo, na vsakem kablu si omejen na 100/100 linijo

https://www.amazon.co.uk/CDL-Micro-Cat5...

P.S. Prodajajo tudi v sloveniji, isci ethernet economiser

RESNO?!?

Lepo vas prosim, da nehate oglaševati šalabajzerstvo!


Šalabajzerstvo? A je kakšna tehnična omejitev pri tem, razen pasovne širine? Če druge možnosti nimaš - razen štemanja polovice hiše - je to za silo dobra rešitev. Če ne, mi pojasni, zakaj ne. Se bo kaj vžgalo?

damirj79 ::

starfotr je izjavil:

VLAN je povsem super. Vendar ne za povprečnega Janeza, ki še do 192.168.x.x.ne zna priti.

Za IPTV je povsem neumno imeti VLAN tudi za mrežne eksperte, po nepotrebnem obremenjuje procesor od routerja.


To je pa tko 1980s razmišljanje. Danes je vsak router sposoben sprocesirat teh max 25mbit IPTV prometa in ni to nobena obremenitev procesorja. Rešitev z VLANI je idealna za primer, kot imaš do prosotorv speljan en UTP kabel, še enega ali dva pa ne moreš (ali nočeš speljat).

dope1337 ::

SeMiNeSanja je izjavil:

dope1337 je izjavil:

Spet smo tu ...

Je resljivo, na vsakem kablu si omejen na 100/100 linijo

https://www.amazon.co.uk/CDL-Micro-Cat5...

P.S. Prodajajo tudi v sloveniji, isci ethernet economiser

RESNO?!?

Lepo vas prosim, da nehate oglaševati šalabajzerstvo!


Pol pa stemaj, ce ti je tako dober okus po betonu, men je vseen :|

Moji resitvi se rece eleganca drugace ;)
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

starfotr ::

damirj79 je izjavil:

starfotr je izjavil:

VLAN je povsem super. Vendar ne za povprečnega Janeza, ki še do 192.168.x.x.ne zna priti.

Za IPTV je povsem neumno imeti VLAN tudi za mrežne eksperte, po nepotrebnem obremenjuje procesor od routerja.


To je pa tko 1980s razmišljanje. Danes je vsak router sposoben sprocesirat teh max 25mbit IPTV prometa in ni to nobena obremenitev procesorja. Rešitev z VLANI je idealna za primer, kot imaš do prosotorv speljan en UTP kabel, še enega ali dva pa ne moreš (ali nočeš speljat).


Ne, ti ni 1980s razmišljanje. Načrtovanje je pri vseh zadevah najpomembnejša faza in vzame tudi največ časa. To je povsod, naj bo načrt za hišo ali pa izdelava software-a. Klofanje kode vzame še najmanj časa, od vseh faz. Vendar vsi pametnjakoviči najprej gredo klofat kodo, potem pa delajo popravke in štukajo drek.

Isto je pri kablovju. Vsi naredijo, samo da je, namesto, da bi v času načrtovanja predvideli tudi kako nadgradnjo ali podobno.

Danes pametni ITjevec računa 4 mrežne povezave na 1 delovno mesto. Predvidi toliko cevi in kablov ter prostora v omari, posledično klimatizacije in podobno. Neumen pa pač tega ne predvidi in potem rešuje z "elegantnimi rešitvami", ki so iz 2020 in ne iz 1980.

In kako za vraga ste potegnili prvi kabel, če ni prostora za vsaj še enega? Ste že pri prvem delali šalabazerstvo, da ni mogoče nič nadgraditi? Ja, to je to. Šalabajz na šalabajz=šalabazj^2.

dope1337 ::

Spet pretiravas ...

OP bi si rad sam kabl do TVja napeljal, ne pa diplomiral iz elektroinštalacij.

@OP - V kolikor greš v ethernet economizer varianto vedi, da rabis 2 komada teh "splitterjev". Na modem/router strani (ce sta ti 2 kabla do sedaj zasedla 2 porta, ti bosta sedaj 4) in na odjemalcevi strani (TVx2 + kompx2). Pa obstajajo tudi TAKSNI, ki imajo zenski priklop (opazil sem, da sem linkal taksnega z moskim).
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

sloxl8 ::

@starfotr,

Saj si menda prebral, da gre za adaptacijo?

Menda ti je tudi jasno, da tisti, ki je hišo načrtoval v 1970, ni razmišljal, da bomo čez 50 let rabili dodaten prostor v ceveh za Ethernet? Pa menda ne boš rekel, da je slab projektant, ko pa ta tehnologija takrat še ni obstajala ali bila razširjena?

In vrh tega, menda tudi veš, da so včasih kable zazidavali v omet in jih niso polagali v cevi?

Ne veš? Potem pa ne pametuj.

starfotr ::

OP bi samo kabel do TV. To je pa najbrž najbolj obremenjen kabel v celotni data inštalaciji v celi hiši. Po nobenem drugem se ne prenese toliko podatkov.

Če je v tem tisočletju delal data inštalalcijo, potem je najbrž narejeno, kot je treba. Ni vzidanih kablov v stene. Lahko je narejeno nadometno, od kje vsi vlečete iz naftalina neke ocene o tem, da je treba štemat?

Aja, ne, to se je čaralo kar nekaj in kar nekaj se bo čaralo kar nekaj še naprej, do onemoglosti.

Kje je napisano, da čez 10 let let ne bo pa iz tega ubogega razdeljenega UTP kabla hotel 10 G link, ker bi on imel en hud NAS. Ima pa bogih nestandarnih 2x 100 M. Kaj boste takrat svetovali? Kakorkoli obrneš, enkrat je treba narediti, kot se zagre. Če to narediš prej, imaš rešeno za dolgo ali za zmeraj.

Včasih so hoteli imeti ljudje elektriko v hiši, da jim ni bilo treba sveč in petrolejk. Potem bi pa te isti ljudje imeli še druge zadeve, ki bi jih gnali na elektriki, zato so obstajali znalci, ki so naredili adapterje iz grla za žarnico na elektro vtičnico. Torej, šalabajz že v vsej zgodovini.

Ne biti gasilci z gasilskimi rešitvami za štukanje dreka. Delajte in svetujte kot je treba. In ja, za inštalacije vseh tipov je treba najeti in plačati strokovnjake. Reče se jim projektanti.

Tudi inštalacije imajo svojo živ. dobo, 50 let je kar maksimum. Pa naj bodo to elektro, strojne ali data inštalacije.

Daniel ::

Nedolgo nazaj sem bil v eni skorajda novogradnji (butano hišo so večji del podrli in sezidali okrog nje novogradnjo), kjer je lastnik v vsako sobo napeljal zgolj koaksialni kabel. Le v eni sobi je imel nekaj malega UTP kabla, najbrž za 1 tv komunikator. Bojda gre zdaj vse po WiFiju BP... Me zanima koliko let bo minilo preden se bojo iskale podobne bližnjice :)

Peter18 ::

annejones101 ::

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: fikus_ ()

geneticsunny ::

Začel se je še en krog...

Točno je, da lahko vsak kabel podpira samo eno povezavo 100/100.

geometry dash unblocked

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Daniel ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Domača mreža - kabli

Oddelek: Omrežja in internet
353327 (2005) XS!D3
»

Domače omrežje

Oddelek: Omrežja in internet
403405 (2451) dj_uro
»

Internet po hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6813236 (8026) XS!D3
»

Podaljševanje UTP kabla (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5826895 (12624) denisbegood
»

Domače omrežje - precej veliko

Oddelek: Omrežja in internet
488736 (7035) SeMiNeSanja

Več podobnih tem