» »

Domača mreža - kabli

Domača mreža - kabli

sm1x ::

Urejam si stanovanje v dvonadstropni hiši, v kateri bosta 2 gospodinjstvi. Preden se bo pleskalo itd., bi rad lično uredil ethernet kable. Ob vselitvi želim imeti wifi pokritost po celi hiši, televizija v vsakem nadstropju, PC v prvem, Xbox v drugem in bi rad, da mi vse dela brez težav.
Trenutna situacija je taka, da pride optika v pritličje, kjer ima tast dnevno sobo in je vključena v Telekomov modem. Iz modema ima potem direktno kabel v svojo televizijo in svoj PC. Modem ima 4 porte, tako da sta 2 že porabljena. Zanima me, če lahko jaz v svoji 2 nadstropji vlečem 2 ethernet kabla in je to dovolj (1 kabel na nadstropje) in potem naprej urejam zadeve z routerji/switchi? Kaj bi mi svetovali za wifi, da imam v vsakem nadstropju switch in potem access point, ali kar ruter z wifi anteno? Televizija in xbox delata normalno, če sta vključena preko dodatnega switcha? Kolikor vem, je le treba na modemu nastaviti trunk za tiste porte pa potem dela.

[edit] Moja ideja je taka, da v vsako nadstropje potegnem 1 kabel in dam v vsako nadstropje svoj switch in potem naprave priklapljam gor. V prvem nadstropju mi wifi ni tako pomemben, tako da bi dal access point le v drugo nadstropje in je to to. Boxi za televizijo pa preko switcha delajo, ane? :)
  • spremenilo: sm1x ()

Vuli ::

v skrajni sili lahko prosiš Telekom, da ti zamenja modem z večimi porti. Ti bodo rade volje ustregli.
mislim, da box dela preko swithca, samo port na modemu mora pač bit na trunk naštiman.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vuli ()

ToniT ::

V principu je to dovolj.
Bi pa jaz v vsako nadstropje vlekel po dva kabla in potem od tam do vsakega "delovnega mesta" najmanj 2 kabla.

starfotr ::

Ni dovolj 1 kabel na nadstropje. Daj 2 ali 3 kable na nadstropje, pri tastu pa zmontiraj switch.

sm1x ::

ToniT in starfotr, prosim za obrazložitev, zakaj toliko kablov ... če bom dal v vsako nadstropje switch. Kaj bom z dodatnimi kabli?

Invictus ::

Kablov ni nikoli preveč.

Vsaka soba vsaj 2, 1x TV in 1x internet.

Dnevna soba s TVjem rabi danes vsaj 4. 1x TV, 1x TV box, 1x kak Android TV box, plus še kak za rezervo.

Če bodo vsi na Wifiju, potem je najboljše, da plačaš samo 10/1 internet, saj ga več ne boš izkoristil...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sm1x ::

Pač potegnem 1 kabel v štuk in potem gor switch, nanj pa tv box, računalnik, xbox, AP. Trunk na modem pa gas. Ma da dela, a ne? Wifi bo za telefone in laptop, mogoče kasneje kako tablico, drugače pa vse na kabel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sm1x ()

seminal ::

Nevem kaj ne poslušaš... A ti je težko kupit kabel al kaj? Kak boš te barvo in ostalo. Nabavi CAT6 in daj med nadstropji vsaj 2, jaz bi dal 4, ker je kabel tako poceni. Ostalo po sobah pa tak sam veš koliko rabiš. Nevem zakaj sprašuješ sploh tukaj, če si si tak že zamislo kako boš naredo.

Klemen86 ::

Trunk port pa switch ne bo delovalo, ker ti bo hitro zmanjkalo zunanjih IPjev. Prav tako boš imel težave, če želiš med seboj videti naprave, ki so na drugih trunk portih.

starfotr ::

V bistvu bi bilo najbolje sledeče:

(samo itak ne boš tega upošteval)

Na modem direktno priklopiš vse TV vmesnike.

En port iz modema gre v tvoj router in nato iz routerja na tvoj (PoE) switch, preko katerega potegneš vse kable do vseh dostopnih točk, ki jih želiš in do vseh vtičnic, kjer želiš imeti fiksni dostop do interneta.

Pri TVju naj bodo vsaj 4 ethernet vtičnice. V bistvu povsod, kjer je računalnik, naj bodo 4 vtičnice za ethernet.

sm1x ::

Seminal, kaj mi bo 8 kablov, če ima modem samo 5 portov? Bom dal 2 na štuk in TV vmesnik direktno na modem ..

secops ::

Odvisno koliko bi rad kompliciral, oziroma če se gre za hobi projekt v katerega si pripravljen tudi nekaj investirati.
Takoj za ISPjevo škatlo, kjer zaključiš optiko postavi svoj router in se z ISPjem zmeni, da boš PPPoE zaključeval na tvojem routerju. Nato lahko na svoj router natakneš core stikalo iz katerega potegneš kabel v vsako nadstropje in tako v floor stikala pripelješ trunk, od tam naprej po vseh sobah po dva kabla. Po želji se lahko igraš s port channelingom med core in floor stikali.

bombicar ::

Invictus je izjavil:


Če bodo vsi na Wifiju, potem je najboljše, da plačaš samo 10/1 internet, saj ga več ne boš izkoristil...

8-O ne govori oslarije no. Ka pa ce vlece filme preko wifija direkt na ipad.

HappyPills ::

Lahko ti povem podobno situaciji, ki jo imava z bratom. Iz modema gre v router, ki skrbi za ppoe ter routing itd. Od tam pa en kabel v moj switch panel en pa v njegovega. Iz panela sva potem vlekla kable do vtičnic po sobah v vsako sobo po 2 priključka. Jaz sem svoj flat pokril z enim wifi AP , ki je istočasno eden od switch v dnevni saj imam tam tono naprav in imam 2 switcha. In že zato je dobro, da sta 2 vtičnici tam torej da prideta v sobo dva kabla. Če bi še enkrat delal bi v pisarno predvsem pa v dnevno vlekel verjetno še kak kabel več. Pač sem oldschool in imam raje naprave fizično kot pa prek wifi. Wifi je primarno za tablce telefon in pa notebook če delam na terasi :).

mitjau ::

secops je izjavil:

Odvisno koliko bi rad kompliciral, oziroma če se gre za hobi projekt v katerega si pripravljen tudi nekaj investirati.
Takoj za ISPjevo škatlo, kjer zaključiš optiko postavi svoj router in se z ISPjem zmeni, da boš PPPoE zaključeval na tvojem routerju. Nato lahko na svoj router natakneš core stikalo iz katerega potegneš kabel v vsako nadstropje in tako v floor stikala pripelješ trunk, od tam naprej po vseh sobah po dva kabla. Po želji se lahko igraš s port channelingom med core in floor stikali.


Tole zgoraj je skoraj "obvezno". Nato pa po en internet kabel v vsako nadstropje tam pa SW ali AP in pa po en kabel za TV direktno iz modema v vsako nadstropje.
Pa switch za TV mora podpirati IP multicast drugače boš imel težave..
- pa izključi WLAN na modemu/routerju od ponudnika ;)

Prednosti:
- lokalni promet za tvojim routerjem je ločen od ostalega, imaš vsaj nek basic FW,
- brez težav zemenjaš providerja, samo WAN setting popraviš na routerju, ostale nastavitve opreme po hiši ti ostanejo vse enako (IP segment, mrežni tiskalniki, access pointi, domofoni, videonadzor....

mitjau ::

seminal je izjavil:

Nevem kaj ne poslušaš... A ti je težko kupit kabel al kaj? Kak boš te barvo in ostalo. Nabavi CAT6 in daj med nadstropji vsaj 2, jaz bi dal 4, ker je kabel tako poceni. Ostalo po sobah pa tak sam veš koliko rabiš. Nevem zakaj sprašuješ sploh tukaj, če si si tak že zamislo kako boš naredo.


Sicer ne verjamem da bo fural 10Gbit povezave, tako da lahko kamot lahko da cat.5e, škodi pa tudi cat.6 ne.
Je pa dosti cenejši in lažji (tanjši) za polaganje 5e, povrhu če že delaš s šestko, moraš potem še primerno zaključevati, drugače je brez veze.. ;)
V hiši, kjer ga pa skrivaš v doze, pa je sploh lažje delati s 5e.

PARTyZAN ::

Navaden Cat6 in 6A se "zaključuje" enako kot navaden 5. Tudi ni kaj prav dosti več okoren kot 5ka za vlečt po ceveh. Verjetno si mislil še nezaključene standarde 7+, ki so vsi po defaultu shielded (FTP).

Danes mi ne bi nikoli na pamet padlo, da bi vlekel 5, razlika v ceni v primerjavi s 6A je minimalna. Čez nekaj let, ko se pojavi cenovno dostopen consumer gear boš pa kaj, na novo kabliral celo bajto? Samo, da se prišpara 30€ danes, ne :).

Moje mnenje je, da če med nadstropji ne rabiš veliko troughputa, če rabiš samo internet gor spravit bo en Cat6A dovolj za vsako nadstropje. V vsakem nadstropju bi imel pa še switch in poljubno število kablov naprej od switcha do vtičnic. WiFi zrihtaš z dostopno točko.

Zvezdica27 ::

lp,

ti daj samo kanal, požirko v steno.

Idealno je v vsak štuk 2 kabla (en za trunk, torej TV in en za net), imaš pa tudi rešitve v smislu ethernet preko elektrike (dela, tudi HDTV, sem imel). V glavnem, da ne kompliciramo - 2 kabla je idealka. Tisti, ki bo imel net, bo imel v zgornem štuku svoj switch z wifi točko in je rešeno za vse. Na tej točki naj bo PC tolk da je s kablom, da boš špile igral in bo latenca namesto 9ms 7ms, vse ostalo je dandanes mirno na wifi in ne vem zakaj se komplicira. Če pa hočeš pretiravati, pa pač vleci kabel v vsako sobo, a ti časi so res mimo.


zz

ni treba izklopiti wifi od ponudnika. SAmo nastavi pravilno.
zz

Zgodovina sprememb…

shubell ::

Obstaja opcija da imaš povsod en kabel in en switch. Le da boš potreboval 3 switche z vlan podporo. Teli TL-SG105E lepo laufajo.

azislo ::

shubell je izjavil:

Obstaja opcija da imaš povsod en kabel in en switch. Le da boš potreboval 3 switche z vlan podporo. Teli TL-SG105E lepo laufajo.


Ja samo potem more nekdo še VLAN-e "naštimat" (se pravi rabiš še sposoben router). Ali si ti mislil, da bi dal trunk direktno na tak switch in potem naprej do obeh switchev v nadstropju in od vsakega naprej do vseh TVjev, AP in ostalega? Itak ne vemo za kak modem(router) se gre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: azislo ()

Invictus ::

bombicar je izjavil:

Invictus je izjavil:


Če bodo vsi na Wifiju, potem je najboljše, da plačaš samo 10/1 internet, saj ga več ne boš izkoristil...

8-O ne govori oslarije no. Ka pa ce vlece filme preko wifija direkt na ipad.

Nauči se kaj o WEifiju, pa ti bo jasno...

Sam bom imel v vsakem štuku vsaj 8 kablov, v ceveh bo pa placa še za več, da bom lahko kasneje potegnil še kakega...

Vi pa sanjate o enem kablu za štuk.


WTF????
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Zvezdica27 ::

če nimaš firme oz. strežnika, ki bi to zahteval, je to nepotrebno pretiravanje. Za domačega uporabnika sta od vstopa optike v bajto čez glavo dva kabla na štuk. V resnici pa še to ni treba, če ni opcije, je wifi čist ok, oz. lan over interent. Če pa ni TV pa je dovolj kabel na štuk. Pa saj nismo v 1990.

zz

Vanadium ::

Zvezdica27 je izjavil:

če nimaš firme oz. strežnika, ki bi to zahteval, je to nepotrebno pretiravanje. Za domačega uporabnika sta od vstopa optike v bajto čez glavo dva kabla na štuk. V resnici pa še to ni treba, če ni opcije, je wifi čist ok, oz. lan over interent. Če pa ni TV pa je dovolj kabel na štuk. Pa saj nismo v 1990.

zz


Misliš na sobo po en kabel? Jaz bi najmanj en kabel dal na sobo ter pustil 2-3 prazni cevi na sobo ker nikoli neveš kdaj boš kaj novega rabil not porinit, ter smiselno in logično urediti dostop do teh ceveh kot npr razne zidne doze, zdruzitvene točke večih cevi na etažo in potem večje premer cevi v spodnjo etažo kjer je spet neka združitvena točka kot npr... neka omarica podobna omarici za varovalke. Sem videl na terenu ogromno modernih pametnih bajt kjer imaš razno razne senzorje, kontrolerje, ipd. stvari za razno razne avtomatizacije (prezračevanje, senčenje, ...) se hitro nabere dosti kablovja...

Jaz vedno predlagam, da si človek nariše tlorise in razmisli kaj bo imel v kakem prostoru in se na podlagi tega odloča kaj potegnit, kam potegnit cevi in koliko, dejestvo pa je da prazna cev je boljše kot brez cevi in potem lepit une svinjske NIK kanale...

starfotr ::

Zvezdica27 je izjavil:

če nimaš firme oz. strežnika, ki bi to zahteval, je to nepotrebno pretiravanje. Za domačega uporabnika sta od vstopa optike v bajto čez glavo dva kabla na štuk. V resnici pa še to ni treba, če ni opcije, je wifi čist ok, oz. lan over interent. Če pa ni TV pa je dovolj kabel na štuk. Pa saj nismo v 1990.

zz


Ravno zato, ker nismo v letu 90, je treba potegniti več kablov, kot jih je pa bilo v letu 90.

Včasih so od komunikacij imeli telefonsko parico in mogoče koax za TV (če je bila strešna antena) in mogoče še en 75 ohm ali pa 300 ohm kabel za radio.

Danes je seveda bistveno to, da imamo kapacitete za čim več kablov, torej čim več cevi in vtičnic.

Junaki, ki mislite, da boste z wifijem potegnili boga za jajca, ste v krepki zmoti.

Sanches000 ::

Imam telemachovo linijo 500/15...ali kaj pridobim z cat8 kabli ali samo zamenjam z cat6

Zvezdica27 ::

lp,

jaz govorim za home userja. In meni, v 2 nadstropjih, dela vse preko wifi. Je top speed? ni, gotovo bi s kablom dobil kak megabit več na sekundo. A ko jaz streamam po bajti kaj ni težav in za net je ozko grlo optika, ne wifi, latenca pa mi ni pomememba. Tu jaz ne razumam kaj je narobe z wifi, če zadeva dela, je pa pač treba kak dober switch imeti, ne najcenejša jajca.

Za firme pa je drugo.

zz

hojnikb ::

Sanches000 je izjavil:

Imam telemachovo linijo 500/15...ali kaj pridobim z cat8 kabli ali samo zamenjam z cat6

če nimaš opreme, da jih izkoristi. nič.
#brezpodpisa

starfotr ::

Zvezdica27 je izjavil:

lp,

jaz govorim za home userja. In meni, v 2 nadstropjih, dela vse preko wifi. Je top speed? ni, gotovo bi s kablom dobil kak megabit več na sekundo. A ko jaz streamam po bajti kaj ni težav in za net je ozko grlo optika, ne wifi, latenca pa mi ni pomememba. Tu jaz ne razumam kaj je narobe z wifi, če zadeva dela, je pa pač treba kak dober switch imeti, ne najcenejša jajca.

Za firme pa je drugo.

zz


Cat8 kabli :D jao, folk. Cat6 se menja z optiko, ker je ceneje in bolje. Če je potreba, seveda.

Ravno zato, ker home userji nimajo dobre opreme, wifi nikoli ne dela dobro. In je mnogo ceneje imeti kable povsod, kot pa dober wifi povsod.

No, kaj bi prepričeval prepričanega ... škoda časa.

XS!D3 ::

Imam relativno dobro porihtan wifi, praktično povsod kjer rabim mi novejše naprave BP prenašajo realnih 300-500Mb/s, ampak je še vedno kabel zakon (nedeljen medij, konstantnih giga [ali celo 10 giga] full duplex za vsako napravo, brez večjih variacij v hitrosti in zakasnitvi). Kablov povlečeš kolikor jih rabiš, luft je pa eden za vse. Za naprave, ki so na fiksnem mestu (stacionarni komp, dock za laptop, TV, STB, receiver,... ), tudi če ne rabijo neke blazne pasovne širine, res ne vidim razloga, da bi jih tlačil na počasnejšo in manj zanesljivo povezavo, na katero vpliva en kup zunanjih dejavnikov, pri tem pa še odžiral pasovno širino napravam, pri katerih mi WiFi dejansko prav pride (telefoni, tablice, lapatop na terasi ...).

Invictus ::

Sanches000 je izjavil:

Imam telemachovo linijo 500/15...ali kaj pridobim z cat8 kabli ali samo zamenjam z cat6

cat 5e je dovolj...

XS!D3 je izjavil:

Imam relativno dobro porihtan wifi, praktično povsod kjer rabim mi novejše naprave BP prenašajo realnih 300-500Mb/s,

To bi pa rad videl...

Take hitrosti marsikdo doma ne dosega na kablu, ker ni opreme.

Na Wifiju?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

sbawe64 ::

sm1x je izjavil:

ToniT in starfotr, prosim za obrazložitev, zakaj toliko kablov ... če bom dal v vsako nadstropje switch. Kaj bom z dodatnimi kabli?

Po enem 8 žilnem utp kablu cat 5e imaš lahko:
1x gbit
ALI
2x 100 mbit

povezavo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

starfotr ::

Zakaj toliko kablov? Zato, ker vedno ampak res vedno pridejo prav.

In ne, ne moreš in ne smeš imeti 2x 100 M povezave na enem kablu, ker to je šalabajz in tega se ne počne. To delajo šalabajzerji, ki se jim ne ljubi vleči več kablov, ker so pamentni ko marele in imajo v glavi samo "kaj rabimo toliko kablov", kot mnogi tule gor.

bombicar ::

Invictus je izjavil:


To bi pa rad videl...

Take hitrosti marsikdo doma ne dosega na kablu, ker ni opreme.

Na Wifiju?


Telemach Calix 5G

 speedtest

speedtest

XS!D3 ::

Invictus je izjavil:


XS!D3 je izjavil:

Imam relativno dobro porihtan wifi, praktično povsod kjer rabim mi novejše naprave BP prenašajo realnih 300-500Mb/s,

To bi pa rad videl...

Take hitrosti marsikdo doma ne dosega na kablu, ker ni opreme.

Na Wifiju?


Komot prideš pogledat :P Trenutno mi gre na roke to, da flat ni prevelik in nima preveč sten (pol flata praktično dnevna, jedilnica in kuhinja, ki so pravzaprav en večji prostor + hodnik ločen s knauf steno), drugače bi rabil ustrezno večje število APjev. Tako pa z dvema APjema (UniFI UAP AC Pro ter AC Lite na stropu vsak na svoji strani nosilne železobetonske stene, in vsak na svojem 80MHz kanalu, eden sicer že na DFS območju ampak zaenkrat nimam težav s tem) več ali manj pokrijem cel flat s 5GHz signalom, medtem ko 2.4GHz služi več al manj za počasnejše IoT naprave na ločenem SSIDju. Sem že razmišljam, da bi ugasnil 2.4GHz na main SSIDju, ker ga praktično ne rabim, ampak se moja noče znebit enega starega laptopa.... V kleti imam starejšo opremo in seveda ni takih hitrosti, ampak je tudi namenjena zgolj temu, če ravno kej šraufam dol, da nisem čisto brez povezljivosti, ker mobilnega signala ni.

Najslabše recimo dela na sekretu (preko AP lite, ki je 2x2, in čez dve knauf steni), in gre trenutno takole:
 WiFi WC speedtest

WiFi WC speedtest



Pri tastarih sem moral bajto pokrivat s 4 APji, pa se še vedno najde kak spot, kjer hitrost ni ravno idealna.

Šlo bi seveda tudi več po luftu, pa je WiFi 6 oprema še rahlo predraga pa tudi od klientov mi 6 zaenkrat podpira zgolj telefon. Ampak kot pravim imam vse kar je važnega tako ali tako na kablu, če bo sreča, bo pa kmalu poleg home serverja še kaj drugega na 10GbE fibru.

Invictus ::

Na eni napravi, ki trenutno dobi prioriteto...

Takoj, ko bo gor več naprav, pozabi na to brzino...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

XS!D3 ::

Invictus je izjavil:

Na eni napravi, ki trenutno dobi prioriteto...

Takoj, ko bo gor več naprav, pozabi na to brzino...

Gor je trenutno cca. 10 naprav, ki pa sveda večino časa ne prenašajo kaj dosti. Pa tudi če na 2-3 napravah na istem APju hkrati prenašam kolikor gre, skupaj še vedno dosežejo zelo podobne hitrosti, se pa bandwidth med njimi seveda deli. Mimo tega pač ne gre (oziroma gre delno z MU-MIMO). Z bistvenom večjim številom naprav, ki bi želele prenašati večjo kolikočino podatkov, bi bil seveda tudi overhead večji. Ampak za moj use-case, so to čisto realne hitrosti, ki jih dosegam (na posamezni napravi da ne bo pomote). Ko sem vse skupaj postavljal, je šlo tudi 600Mb/s+ z eno napravo in v dokaj idelanih razmerah. Seveda je v praksi gor več naprav in tudi na 5GHz je vedno več sosedov, tako da se hitrosti spreminjajo....


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razdelitev kabla za internet in TV

Oddelek: Omrežja in internet
294679 (1270) geneticsunny
»

Razdelitev UTP kabla (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
10423670 (8632) Daniel
»

Internet po hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6813242 (8032) XS!D3
»

Kateri kabel 60m? UTP,FTP?

Oddelek: Pomoč in nasveti
205395 (4343) LuiIII
»

Postavitev domačega omrežja

Oddelek: Omrežja in internet
155823 (5468) SeMiNeSanja

Več podobnih tem