» »

Propad trgovskih centrov po tujini

Propad trgovskih centrov po tujini

Temo vidijo: vsi
1
2
3

gruntfürmich ::

m0LN4r je izjavil:

Resnicno pogresam tak pristop v Sloveniji, je pa res, da je veliko odvisno od kupne moci.
tu je VSE odvisno od kupne moči. oz od koncentracije le-te.
če pogledaš da v sloveniji ni niti ene trgovine z visoko modo v centru in da ob prešernovem spomeniku kraljujejo nizkocenovci, potem veš kje smo.
že v pragi je razlika kot noč in dan. in enako je z bio tržnicami, recimo. v sloveniji jih ni, tam so v bogatih četrtih vsak teden... čeprav so čehi po BDP za nami, so pa pred nami že s kupno močjo ter koncentracijo bogastva v pragi.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Vazelin ::

Slovenija nima prestižnih trgovskih centrov in trgovin. Kot je bilo že omenjeno premalo koncentrirane kupne moči.

Ob Prešercu bi moral kraljevati Armani (pa ne Emporio Armani), LV, Burberry, ipd. Imamo kaj? Emporium all in one, kjer je višek mode Hugo Boss, včasih je bil še Zegna, ni ravno središče visoke mode.


Molnar: si se pa razpisal :D Kar tako naprej
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

showsover ::

Molnar, ti si en cuden patron, tule nas potrosnisko excitas, da pridemo denar k tebi zapravit, zdaj pa ne poves, kje je to mozno nabavit.
Izgleda sicer kot saturn.at, ali?

starfotr ::

Če hočeš visoko modo, potem pojdi v Milano, Pariz, London.

Daj ne sanjaj Armanija na Prešercu, no.

m0LN4r ::

GupeM je izjavil:

Oh m0LN4r... Saj veš, da bi marsikdo raje kupil nekaj, kar mu paše 100 %, kot pa nekaj, kar mu je približno v redu, ane? Poznam ogromno ljudi, ki si ne morejo privoščiti temno sivega monitorja, temno sive miške in temno sivega tiskalnika za 8000 eur samo zato, ker imajo doma že temno sivo mizo. Ampak bojo izbrali črno miško, sivo tipkovnico, bel računalnik in srebrn monitor za 700 eur. Z nakupom tiskalnika bojo pa raje še malo počakali, saj ga pa ne rabijo ravno takoj. Bojo do takrat še na unega starega tiskali, čeprav je počasen.

Sicer si pa sam sebe tako močno kontriral v svojih postih, da kar res ni. Govoriš, da pri vas stranke vse stvari eno uro sprobavajo in se odločajo, kaj jim paše in kaj ne. Pri tisti bolj specializirani trgovini pa vse to vržemo v vodo, saj kasneje govoriš, da so tam prodajalcu naročili, naj vse izbere za njih, samo da bo barva prava. Pa da bo tipkovnica nizka. To, ali tej oblikovalki takšna miška in tipkovnica pašeta, jim ni pomembno. Še celo monitor jim je ta prodajalec izbral, pa ne ve, ali bo tej oblikovalki ta ustrezal ali ne. To je potem vseeno, če naročiš prek spleta. Saj nimaš nobenega občutka, kakšna je stvar. Samo da je barva prava.
Zgresil si point, ki to ni bila primerjava teh dveh trgovin, jaz sem primerjal znotraj lastne izkusnje dva razlicna tipa strank.
To kaj si napisal v drugem odstavku bi lahko se obsirneje opisal, recimo da dolocene minimalne zahteve dobis od stranke in si s stranko na isti valovni dolzini.
Ne in ni vseeno ali ona naroci preko spleta, ker ta stranka ima boljse in pomembnejse delo za delat kot pa brskat po spletu in zapravljati cas in delati doktorat iz monitorja, racunalnika itn. Za to delo je zadolzen prodajalec/svetovalec in eni so pac pripravljeni za to placati, imas pa seveda take, ki mislijo da je to zastonj.
oblikovalki ta ustrezal ali ne
Definitivno veliko bolj kot tisti monitor, ki si ga je sama z njenim sefom in pomocjo administratorja na zacetku izbrala, ti dam obe roki in se noge v ogenj. V detajle se sploh ne mislim spuscat.
Nevem vec tocno kateri online shop v nemciji za elektroniko je zacel za svetovanje po telefonu racunati 2eur/minuto za svetovanje, ampak na zadnjem sestanku so rekl, da jim baje zadeva zelo dobro laufa.
Da bi to uvedel prinas? Ja pa itak. Prinas spotovanja in zaupanja do prodajalcev vec ni, ampak sami so si krivi, ker so zaceli zaposlovati brezglavo studentarijo, nobenih izobrazevanj, pa kako za boga se naj blagajnicarka iz lidla zastopi v prodajo zabavne elektronike. Jah stranke hocejo poceni, treba je sparat, ker cene so ze itak v podnu ane, pol pa je stranka zapuscena sama sebi in internetu. Na internetu pa je tolko zavajujocih informacij in ce jih stranka ne razume, ji tudi ne pomaga kaj dosti vseskupaj.

Nazadnje mi je bil en pameten, da je on prebral na internetu, da so najboljsi monitorju gaming monitorji. Ga vprasam za kaj bi pa imeli monitor? Za rezanje filmov, go pro kamere in hobby fotografije. Tipicna trda prepricana stranka, on je videl na internetu en 32" asus monitor z HDR, seveda userreviews ja cudovite barve, zelo dober monitor za ceno, lepa velka slika itn. Pa mu ga ze sprve odsvetujem in pokazem en monitor za njegovo uporabo primernega, ki je bil ajd 30% drazji. Pa me ni hotel poslusati in gre domov z tistim Asusom, ki si ga je nagledal na internetu.
Cez dva tedna se clovek pojavi v trgovini pri sodelavki, da on hoce monitor vrnit, ker ga je prodajalec nategnil, da je to dobre monitor. Preden naredimo dobropis ali zamenjavo seveda mora biti to dogovorjeno in me klice sodelavka naj pridem dol, ker je ena stranka tu, ki dela paniko.
Pridem dol iz pisarne, pa se tocno spomnim tega tipa kak je bil pred dvemi tedni celi pameten. Pa ga lepo pozdravim in se preden je kajkoli pisnil, sem ga vprasal kaj pa je narobe z monitorjem, ki ste si si ga sami izbrali? Pa se upal se je narediti francoza in rect, da ga je en crnolasi kolega nasral. Pa sem mu lepo povedal, gospod bili ste pri meni, tam je podpis in moje ime na racunu, crnih las na tem oddelku nima noben in nehajte nakladat, ker na koncu boste sli z monitorjem domov.
Long story short, cez 10 minut je sel ven iz trgovine z monitorjem, ki sem mu ga ze pred dvemi tedni takrat predlagal, pa se opravicil se je sodelavki za nesramnost.
Tukaj stranka je kralj, ampak samo dokler se kot kralj obnasa in spostuje nase delo, ki ga opravljamo profesionalno. V nasprotnem primeru mu pokazem kje so vrata. Taka golazen lahko komot kupuje vse zivo na internetu.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

xmetallic ::

filip007 je izjavil:

Zgledovali se bomo po Nemčiji, sploh pa ljudje imajo pravico spati ponoči.

Tako kot zdravstveni delavci, policija, gasilci? Spanje ponoči ni nobena pravica. Vsak delavec ima pravico do počitka nikjer pa ni definirano, da mora to biti noč.

m0LN4r ::

showsover je izjavil:

Molnar, ti si en cuden patron, tule nas potrosnisko excitas, da pridemo denar k tebi zapravit, zdaj pa ne poves, kje je to mozno nabavit.
Izgleda sicer kot saturn.at, ali?
Cisto vedno povem, ce je kaj dobrega v akciji v doticnih temah. Sem povedal, da bo Xbox one all digital za 99.- pa mislis da je kdo ta post sploh prebral?
Eni forumasi potrpezljivi, pa sem ene par PS4k za 189.- pripeljal fak to je ze vec kot 3 leta nazaj in drugace tudi vedno vprasam, ce kdo kaj rabi, ampak ce noce placati postnine bo pac potreba pocakati, da imam dopust.
Tudi po vsakem black fridayu privlecem neko sranje domov ali pa eno kurcevo razer misko, ker je bila v akciji za 29.- xD
Zdaj zaradi korone nevem kako bo. Edino kakih 2 metrskih televizij, zvocnikov, glih nebi nosil dol.

starfotr je izjavil:

Če hočeš visoko modo, potem pojdi v Milano, Pariz, London.

Daj ne sanjaj Armanija na Prešercu, no.
Obstaja tudi tisti vmesni sloj med kitajsko chingchang robo in armanijem, ampak te vmesni sloj je iz slovenije izginil.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

showsover ::

Ja, no, pa mi ne rabimo vec ne xbox, ne ps4, smo v celoti presaltali na pc...
Edino mogoce oculus rift s, samo zdaj v karanteni je povsod out of stock, rabljeni pa imajo +100% ceno.

m0LN4r ::

xmetallic je izjavil:

filip007 je izjavil:

Zgledovali se bomo po Nemčiji, sploh pa ljudje imajo pravico spati ponoči.

Tako kot zdravstveni delavci, policija, gasilci? Spanje ponoči ni nobena pravica. Vsak delavec ima pravico do počitka nikjer pa ni definirano, da mora to biti noč.
Tistim prvim trem je to jasno se preden se grejo izobrazevati, ker je to del poklica, ce se stem ne strinjajo pa lahko gredo k amazonu v lager skatle sortirat. Tam zaernkat ni dodatkov na pripravljenost, nocnih ur, dvojnih ur, ekstra dopusta pa kaj se vem kaj, hell, ce pocasi sortiras te vrzejo ven, ko si pa enkrat v zdravstvu, policiji, gasilcih, pa se te ne znebijo kr tako in ni tako spet hudo. Ne delajo vse sestre nocne in ne delajo jih vedno.
Sicer pa kaj jaz vem, moja sestra ni med. sestra in to delo ni kot na tekocem traku, ko gres lahko na WC (5minut), sele ce te nekdo drug zamenja, teh 5 minut.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

m0LN4r ::

showsover je izjavil:

Ja, no, pa mi ne rabimo vec ne xbox, ne ps4, smo v celoti presaltali na pc...
Edino mogoce oculus rift s, samo zdaj v karanteni je povsod out of stock, rabljeni pa imajo +100% ceno.
Ja z korono je jeba, predlagam da spremljas: https://www.mediamarkt.de/de/shop/blitz... in do jutri https://www.mediamarkt.de/de/campaign/s...
aja pa OBVEZNO si shrani tole: https://www.mydealz.de/

Recimo to ni dober deal? https://www.mediamarkt.de/de/product/_l...
Na amazonu je samo tipkovnica 107 evrov.

1660Ti laptop za 999.- https://www.mediamarkt.de/de/product/_a... kaj bi se rad.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

showsover ::

Ma odlicno je, ce rabis, jaz mam za (bolj ali manj, bolj manj) sluzbene potrebe sicer predatorja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

mihec87 ::

m0LN4r je izjavil:


Recimo to ni dober deal? https://www.mediamarkt.de/de/product/_l...
Na amazonu je samo tipkovnica 107 evrov.



Je če gdo rabi vse troje, drugače ni(ok lahko sicer preprodaš naprej tistega kar ne rabiš)...Težava kombotov je da so velikokrat "prazni skladišče" ipd.. in potem plačaš več da uporabiš eno stvar druga ti pa leži v predalu...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

Phantomeye ::

starfotr je izjavil:

https://siol.net/dom/prenova-in-gradnja...

Tole je tudi en fail.


Ful čudno, da je toliko pozornosti samo na enem podhodu.

Nihče ne omeni "novega" podhoda pri emoniki, ki je skoraj popolnoma zapuščen, razen naključnih brezdomcev, ki ležijo na tleh.

m0LN4r ::

mihec87 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Recimo to ni dober deal? https://www.mediamarkt.de/de/product/_l...
Na amazonu je samo tipkovnica 107 evrov.



Je če gdo rabi vse troje, drugače ni(ok lahko sicer preprodaš naprej tistega kar ne rabiš)...Težava kombotov je da so velikokrat "prazni skladišče" ipd.. in potem plačaš več da uporabiš eno stvar druga ti pa leži v predalu...
Kdor gleda na vsak tolar pa se bo ze malo znajdel ane. Mam kolega, ki bi stem bundlom se dobicek naredil med kolegi, haha.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Okapi ::

Vazelin je izjavil:

Medtem, ko pri nas trgovski centri še vedno kar poganjajo, zadnji tak je ogromna Šparova Aleja v Šiški (sicer prestavljeno odprtje vsaj za čas epidemije), je v Ameriki že leta viden zaton te kulture obiskovanja trgovskih centrov.
https://www.businessinsider.com/america...
A report done by Credit Suisse in 2017 estimated that 20% to 25% of malls would shutter between 2017 and 2022, largely because of store closures.

Retail apocalypse @ Wikipedia

Slovenija je znana po tem, da smo nekje pri vrhu po metrih prodajnih polic na prebivalca. Mislite, da zna tudi Slovenija doživeti to, kar se v ameriki odraža s tem, da je kultura nakupovanja v teh centrih manj priljubljena kot včasih?
Se mi zdi, da si potegnil napačne zaključke. Kapitalizem deluje tako, da se nova nakupovalna središča gradijo ves čas, sproti pa nekaj starješih pač propada in na koncu povsem propade. Ker tudi nakupovalno središča ima dobo, v kateri se amortizira in potem postane vzdrževanje dražje od gradnje novega, ko k temu prišteješ še to, da je novo nakupovalno središče pač modernejše in za kupce zanimivejše.

Se bo tudi pri nas slej ko prej zgodilo, da bo pač kakšno starejše čedalje manj obiskano, vedno bolj zapuščeno in na koncu povsem opustelo. Nesmiselno bi bilo pričakovati, da bodo kar v nedogled stara nakupovalna središča uspevala. Nova, modernejša, zanimivejša za kupce, pač izpodrivajo stara.

Podobno velja recimo tudi za hotele. V Las Vegasu vsako leto kakšnega podrejo, nekaj pa jih praznih sameva. Pa ne zaradi tega, ker bi bilo turistov čedalje manj.

atubbuta ::

Okapi je izjavil:

Kapitalizem deluje tako, da se nova nakupovalna središča gradijo ves čas, sproti pa nekaj starješih pač propada in na koncu povsem propade. Ker tudi nakupovalno središča ima dobo, v kateri se amortizira in potem postane vzdrževanje dražje od gradnje novega, ko k temu prišteješ še to, da je novo nakupovalno središče pač modernejše in za kupce zanimivejše.


Za kupce zanimivejše? Zame ni nobeno zanimivo, dokler se ne bom počutil, da lahko diham. Trgovina ob trgovini, lokal ob lokalu, nikjer pa ni za usesti se v prijetnem vzdušju. Akustika je v večini primerov katastrofa. Vse doni in odmeva. In to občutek utesnjenosti še povečuje. Centri človeka izčrpavajo. Torej do sedaj še nisem videl centra, ki bi bil zame zanimiv. Ko bodo pa ti centri imeli parke s fontanami, prostore za počitek s prijetno glasbo, prostori za kratka razvedrila, veliko zunanjega prostora s pogledi na gozdove, reke, gore in podobno, takrat pa bom mogoče lahko rekel, da je center zame zanimiv. Do zdaj so se temu morda še najbolj približali Planet Tuš centri, pa je vseeno še kar nekaj do tega, da bi jaz tja res z veseljem šel.
:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: atubbuta ()

xmetallic ::

m0LN4r je izjavil:

Tistim prvim trem je to jasno se preden se grejo izobrazevati, ker je to del poklica

Kdo pa definira kaj je del poklica? Obstajajo nekje natančno določeni predpisi in pravila kakšne naloge spadajo pod nek poklic? Če se delodajalec odloči, da te bo plačal za štetje zvezd mu tega nobena zakonodaja ne preprečuje. Nikjer ni definirano, da se delo trgovca lahko opravlja zgolj od 7-22. Delodajalec določi kdaj in kako se bo delalo (v mejah zakonov) zaposleni pa ali se s temi pogoji strinja, ali si pa išče drugo zaposlitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xmetallic ()

kuall ::

To je res vse stvar mode. Stari BTC npr že propada, ker je prišel iz mode. Veliko trgovin tam je zaprtih, to opaziš, če se sprehodiš.
Isto kot se je zgodilo z diskotekami se bo tudi s trgovskimi centri, v to ne dvomim. Bodo iznašli kaj drugega za druženje, kaj pa ne znam napovedat. Včasih se je družilo v cerkvah in gostilnah, tisto je tudi prišlo iz mode. Na splošno je opazen trend mode kar se tiče druženja. Ker gredo moda in druženje skupaj so načini druženja še posebej odvisni od mode. Isto se dogaja s facebookom. Ne prihaja pa toliko iz mode kaj drugega, kar ni toliko povezano z druženjem, kot npr TODO

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Utk ::

atubbuta je izjavil:

Okapi je izjavil:

Kapitalizem deluje tako, da se nova nakupovalna središča gradijo ves čas, sproti pa nekaj starješih pač propada in na koncu povsem propade. Ker tudi nakupovalno središča ima dobo, v kateri se amortizira in potem postane vzdrževanje dražje od gradnje novega, ko k temu prišteješ še to, da je novo nakupovalno središče pač modernejše in za kupce zanimivejše.


Za kupce zanimivejše? Zame ni nobeno zanimivo, dokler se ne bom počutil, da lahko diham. Trgovina ob trgovini, lokal ob lokalu, nikjer pa ni za usesti se v prijetnem vzdušju. Akustika je v večini primerov katastrofa. Vse doni in odmeva. In to občutek utesnjenosti še povečuje. Centri človeka izčrpavajo. Torej do sedaj še nisem videl centra, ki bi bil zame zanimiv. Ko bodo pa ti centri imeli parke s fontanami, prostore za počitek s prijetno glasbo, prostori za kratka razvedrila, veliko zunanjega prostora s pogledi na gozdove, reke, gore in podobno, takrat pa bom mogoče lahko rekel, da je center zame zanimiv. Do zdaj so se temu morda še najbolj približali Planet Tuš centri, pa je vseeno še kar nekaj do tega, da bi jaz tja res z veseljem šel.

V šoping centru bi počival? Od česa? Bi reku, da preživiš preklemano (pre)veliko časa tam, če moraš tam počivat.
Gozdove in gore se gre gledat tam, kjer so, ne pa v šoping centre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

PrihajaNodi ::

Jst recimo v soping centru gledam fontano z ribami in pocivam.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Utk ::

Ampak zate vemo, da nimaš življenja.

atubbuta ::

Utk je izjavil:

V šoping centru bi počival? Od česa?


Ni rečeno da bi, a če bi, bi od nakupovanja in ostalega dneva.

Utk je izjavil:

Bi reku, da preživiš preklemano (pre)veliko časa tam, če moraš tam počivat.


Ja, vsaka minuta, ki jo tam preživim mi je odveč.

Utk je izjavil:

Gozdove in gore se gre gledat tam, kjer so, ne pa v šoping centre.


Zato pa nočem v centre hoditi več, kot je potrebno za golo preživetje.
:)

m0LN4r ::

xmetallic je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Tistim prvim trem je to jasno se preden se grejo izobrazevati, ker je to del poklica

Kdo pa definira kaj je del poklica? Obstajajo nekje natančno določeni predpisi in pravila kakšne naloge spadajo pod nek poklic? Če se delodajalec odloči, da te bo plačal za štetje zvezd mu tega nobena zakonodaja ne preprečuje. Nikjer ni definirano, da se delo trgovca lahko opravlja zgolj od 7-22. Delodajalec določi kdaj in kako se bo delalo (v mejah zakonov) zaposleni pa ali se s temi pogoji strinja, ali si pa išče drugo zaposlitev.
Ti si rekel, kot da se tem trem dogaja krivica. Stvar je v tem, da je to dvoje neprimerljivo.
Eno je, da zdravstvo, policija in gasilci so nujno zlo, ki se mora opravljati 24/7 drugace se druzbeni sistem teh podre oz. smo spet v srednjem veku ali se bolj nazaj. Zato pa so pravila igre znane, ne preden se zaposlis, ampak se preden se sploh odlocis studirati v tej smeri.
Delo na tekocem traku, vsak dan, od jutra do sutra pa ni nujno zlo zato, da druzba normalno funkcionira, ampak je posledica potrosniskega pohlepa.
1. Zato ker vsi pac ne moremo imeti sluzbe v pisarni, nekdo mora opraviti dirty work, zato da ti lahko nakupujes poceni online.
2. Zato ker pac tisti, ki ne morejo imeti sluzbe v pisarni rabijo tudi denar za preziveti.
3. Zato so zakoni tako ohlapni (zaenkrat), ker tudi od modernega "suzenjstva" ki pod taksnimi pogoji nastanejo je drzavi pac v interesu, da folk ima dnar in siht.
- Ves to je tisto, sej ti ni mus ce noces, ampak nazalost nimajo vsi in nikoli ne bodo imeli izbire. Edino kar mi kot druzba lahko naredimo, da tega ne podpiramo, ker s podpiranjem tega serjemo po socloveku. Megakorporacijam pa se smeji.
Ampak hej, ce se gremo primerjati neprimerljivo, bi jaz osebno rajsi delal nocno dezurstvo na internem ali pr gasilcih ali policiji prinas, kot pa 8 ur brez pavze stancal v neprezraceni tovarni, na traku do mraka zjutraj, zato da dobis ti tvoj butast paket v 24 urah.
Na traku ni pardona, tam je vedno 8ur dela brez pavze. Na dezurstvu pa (ne rabis mi govorit, ker vem) je udobno sedet vcasih in samo cakat ali bo al ne bo intervencija. Ne gasis neprestano 8 ur ognja vsak da, ne tepes se z navijaci 8 ur vsak dan in nimas ambulantne intervencije 8 ur brez pavze iz dneva v dan. In nadure stancas ker bi rad imel vec ur oz. dvojne ure.
Prvotni argument kokr vem se ni sel o trgovcu, ampak o tem, da zato da amazon funkcionira 24/7 mora, da ima prakticno ljudi pod nehumanimi pogoji dela od jutra do sutra, nazalost, ker vsi pac ne morejo biti sestre, gasilci in policaji pod drzavnim okriljem.
Ce poznas koga, ki bi rad to delo menjal in sel rajsi 8 ur na tekoci, ni nobene ovire. Ampak da podpiras moderno "suzenjstvo" si pa nebi mislil.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

damirj79 ::

gruntfürmich je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Resnicno pogresam tak pristop v Sloveniji, je pa res, da je veliko odvisno od kupne moci.
tu je VSE odvisno od kupne moči. oz od koncentracije le-te.
če pogledaš da v sloveniji ni niti ene trgovine z visoko modo v centru in da ob prešernovem spomeniku kraljujejo nizkocenovci, potem veš kje smo.
že v pragi je razlika kot noč in dan. in enako je z bio tržnicami, recimo. v sloveniji jih ni, tam so v bogatih četrtih vsak teden... čeprav so čehi po BDP za nami, so pa pred nami že s kupno močjo ter koncentracijo bogastva v pragi.


RAzen če se ni kaj spremenilo v zadnjih 6ih letih, potem v Pragi definitivno ni samo blišč, kot tu opisuješ, saj je, ampak tako zelo pa spet ne. Stanje je nekako enako kot v LJ. Da se pa več blišča vseeno vidi, je pa podobno kot v Varšavi, kjer kar je blišča, je vse tuje in pokupljeno s strani tujcev.

damirj79 ::

m0LN4r je izjavil:

xmetallic je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Tistim prvim trem je to jasno se preden se grejo izobrazevati, ker je to del poklica

Kdo pa definira kaj je del poklica? Obstajajo nekje natančno določeni predpisi in pravila kakšne naloge spadajo pod nek poklic? Če se delodajalec odloči, da te bo plačal za štetje zvezd mu tega nobena zakonodaja ne preprečuje. Nikjer ni definirano, da se delo trgovca lahko opravlja zgolj od 7-22. Delodajalec določi kdaj in kako se bo delalo (v mejah zakonov) zaposleni pa ali se s temi pogoji strinja, ali si pa išče drugo zaposlitev.
Ti si rekel, kot da se tem trem dogaja krivica. Stvar je v tem, da je to dvoje neprimerljivo.
Eno je, da zdravstvo, policija in gasilci so nujno zlo, ki se mora opravljati 24/7 drugace se druzbeni sistem teh podre oz. smo spet v srednjem veku ali se bolj nazaj. Zato pa so pravila igre znane, ne preden se zaposlis, ampak se preden se sploh odlocis studirati v tej smeri.
Delo na tekocem traku, vsak dan, od jutra do sutra pa ni nujno zlo zato, da druzba normalno funkcionira, ampak je posledica potrosniskega pohlepa.
1. Zato ker vsi pac ne moremo imeti sluzbe v pisarni, nekdo mora opraviti dirty work, zato da ti lahko nakupujes poceni online.
2. Zato ker pac tisti, ki ne morejo imeti sluzbe v pisarni rabijo tudi denar za preziveti.
3. Zato so zakoni tako ohlapni (zaenkrat), ker tudi od modernega "suzenjstva" ki pod taksnimi pogoji nastanejo je drzavi pac v interesu, da folk ima dnar in siht.
- Ves to je tisto, sej ti ni mus ce noces, ampak nazalost nimajo vsi in nikoli ne bodo imeli izbire. Edino kar mi kot druzba lahko naredimo, da tega ne podpiramo, ker s podpiranjem tega serjemo po socloveku. Megakorporacijam pa se smeji.
Ampak hej, ce se gremo primerjati neprimerljivo, bi jaz osebno rajsi delal nocno dezurstvo na internem ali pr gasilcih ali policiji prinas, kot pa 8 ur brez pavze stancal v neprezraceni tovarni, na traku do mraka zjutraj, zato da dobis ti tvoj butast paket v 24 urah.
Na traku ni pardona, tam je vedno 8ur dela brez pavze. Na dezurstvu pa (ne rabis mi govorit, ker vem) je udobno sedet vcasih in samo cakat ali bo al ne bo intervencija. Ne gasis neprestano 8 ur ognja vsak da, ne tepes se z navijaci 8 ur vsak dan in nimas ambulantne intervencije 8 ur brez pavze iz dneva v dan. In nadure stancas ker bi rad imel vec ur oz. dvojne ure.
Prvotni argument kokr vem se ni sel o trgovcu, ampak o tem, da zato da amazon funkcionira 24/7 mora, da ima prakticno ljudi pod nehumanimi pogoji dela od jutra do sutra, nazalost, ker vsi pac ne morejo biti sestre, gasilci in policaji pod drzavnim okriljem.
Ce poznas koga, ki bi rad to delo menjal in sel rajsi 8 ur na tekoci, ni nobene ovire. Ampak da podpiras moderno "suzenjstvo" si pa nebi mislil.


Ko berem vse to pisarjenje, si ne morem kaj, da ne bi mislil, da so te zaposlili na napačno delovno mesto.

Me pa hkrati spominjaš še na anekdoto iz tam nekje 15 let nazaj. Gremo žurat v klub, pride en fensi črn tip, reklc, kravata, polizani čevlji, hlače na črto, ni da ni. Itak klub daleč od tega, da bi tip ostal neopažen, ker večina prisptnih ni bila kaj več kot casual. Skratka, na koncu se, preden se poberemo domov, odpravimo še na hamburger do lokalnega šiptarja. Ugani kaj, ta tip v polikanih hlačah mi ga naredi. Ne morem si kaj, da me ne spominjaš na tega tipa. Poanta ni ta, da obleka naredi človeka, pač pa to da nekateri furajo lifestyle več kot ga zmorejo. Saj je ql kupovat steak za 40€/kg in je tudi dobr, tudi sam si ga privoščim (si ga lahko) vsake tolko, ampak včasih pa grem iskat ga v merkator tega z'dežele ker je tudi dober, stane pa 4x manj. Tudi ne kupim vedno leviske, včasih grem v new yorker. Tako tudi vedno ne grem kupit najdražje el. opreme, ker včasih mi je dovolj tudi cenejše. Tudi imel bi Focal Utipo Grande, pa za teh 1% boljših performans ni vredno ravno dajat 10k€. Tudi ne kupujem bio jagod za 6€/500g, ker so mi tanartaboljš tiste iz hoferja iz španije za 2€/kg pa me v resnici ne briga, zakaj so tko poceni.

m0LN4r ::

Ti si potem tudi en izmed tistih, ki med najcenejsimi jagodami in tistimi za 6e/500g ne vidi, da obstajajo tudi sivine in da ni vse crno belo. Glede steaka tudi nevem od kod si razbral, da je bilo bistvo, da ga treba online kupit za 40eur/kg..., ampak da ga pri mesarju dobis za pol manj boljsega, ce se spoznas na to kaj kupujes.
Skratka nevem sploh kako si prisel do tega zakljucka, aja vem, povrsno si vse prebral, malo pomesal vseskup izven konteksta in si me potem dal v siptarja z anzugom, lahko bi pa rekel, da ima namesto polikanega anzuga navadne hlace in navadno srajco, ampak ne sesito v aziji, ampak evropi in ce on to kupi ve, da bo od tega imela njegova teta tudi nekaj, ker dela v tekstilni. Ce pa bos kupil tisto iz azije, pa bo mogoce teta sla na zavod.
Eni vidim, da sveta brez kitajske vec sploh ne poznate oz. si zatiskate oci pred resnico zanalasc, vazno da je poceni, ne poceni ni dovolj, mora biti najcenejse. Obstajali so casi, ko ni bilo 99% stvari iz kitajske pa so si ljudje lahko privoscili cunje od Mure, Pasteto od Pomurke. Ne rabimo se spuscati v detajle, ampak vsakemu je jasno kaj hocem povedat. Nekje mora biti nekaj meja, ker tako pac ne bo slo v nedogled.
Tudi asociacije z kavbojkami ne razumem, ker je bila poanta celega, da danes za enak denar ne dobis iste kvalitete kot nekoc. Nekoc si dobil neunicljive debele kavbojke od mure, po normalni ceni. Danes pa dobis za isti denar v teh pofl trgovinah kitajsko plastiko, ki ce delas malo bolj aktivno zdrzijo eno leto, po tistem se pa raztrgajo ali unicijo.
Govora je o tem, da se je kakovost v nakupovalnih centrih poslabsala, cene so pa se po mojem obcutku celo gor. Niti ne tako dolgo nazaj v H&M oblecem srajco, ker je od dalec zgledala lepo, pa je od blizu bila tako tanka, da si videl skozi luknjice in dlake na roki so prisle cez in za to srajco so hotl 40eurov, verjetno pa jo kupijo iz vietnama za 4 eure. Zaposleni verjetno dobi minimalno, tu se nic ni spremenilo. Vodilni H&Ma pa novo jahto.
za 6EUR/500g, ker so mi tanartaboljš tiste iz hoferja iz španije za 2EUR/kg pa me v resnici ne briga, zakaj so tko poceni.
Bi te brigalo, ce bi tvoji druzinski clani nabirali te jagode in umirali na njivi od kapi in dehidriranosti. Pa kupi tiste jagode za 3,99/kg, ce razumes kaj hocem povedati.

Kje je meja navzdol?
Danes ti jagode za 2/kg ne bodo dovolj, ker bos vedno slabse placan, bos zelel jagode za 1/kg ni bos posledicno se slabse placan in bos kupoval se cenejse jagode, da bos se slabse placan in se vec delal.
https://www.euronews.com/2019/07/17/for...
Dober tek.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

damirj79 ::

Ne razumeš poante, ampak to mi je tako ali tako bilo jasno že v začetku. Pri cunjah je tako, da se vse tako zelo hitro obrača in vrti, da nihče noče nosit zastarelih, pa četudi izgledajo kot nove (večinoma, manjše skupine ljudi določenih nazorov izpustimo). Industrija se je temu prilagodila, nihče noče izdelovat nekaj, kara bi trajalo 10let. Pri beli tehniki je enako, zabavni elektroniki tudi. Svet berz kitajske bi seveda še vedno obstajal. Ampak imel bi telefon za 3000€, oblačil bi se za 500€, obul za 200€, krožnik riža bi te stal 10€, TV bi imel za 15000€. Saj ql, ampak tak lifestyle tudi ti ne zmoreš.

gruntfürmich ::

damirj79 je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Resnicno pogresam tak pristop v Sloveniji, je pa res, da je veliko odvisno od kupne moci.
tu je VSE odvisno od kupne moči. oz od koncentracije le-te.
če pogledaš da v sloveniji ni niti ene trgovine z visoko modo v centru in da ob prešernovem spomeniku kraljujejo nizkocenovci, potem veš kje smo.
že v pragi je razlika kot noč in dan. in enako je z bio tržnicami, recimo. v sloveniji jih ni, tam so v bogatih četrtih vsak teden... čeprav so čehi po BDP za nami, so pa pred nami že s kupno močjo ter koncentracijo bogastva v pragi.


RAzen če se ni kaj spremenilo v zadnjih 6ih letih, potem v Pragi definitivno ni samo blišč, kot tu opisuješ, saj je, ampak tako zelo pa spet ne. Stanje je nekako enako kot v LJ. Da se pa več blišča vseeno vidi, je pa podobno kot v Varšavi, kjer kar je blišča, je vse tuje in pokupljeno s strani tujcev.


glavni point je koncentracija ljudi; torej tudi posledično bogastva. več je ljudi na kupu, več bo možnosti za bodo nekateri svinjsko bogati. in večja kot je država bolj bo to očitno.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

damirj79 ::

gruntfürmich je izjavil:

damirj79 je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Resnicno pogresam tak pristop v Sloveniji, je pa res, da je veliko odvisno od kupne moci.
tu je VSE odvisno od kupne moči. oz od koncentracije le-te.
če pogledaš da v sloveniji ni niti ene trgovine z visoko modo v centru in da ob prešernovem spomeniku kraljujejo nizkocenovci, potem veš kje smo.
že v pragi je razlika kot noč in dan. in enako je z bio tržnicami, recimo. v sloveniji jih ni, tam so v bogatih četrtih vsak teden... čeprav so čehi po BDP za nami, so pa pred nami že s kupno močjo ter koncentracijo bogastva v pragi.


RAzen če se ni kaj spremenilo v zadnjih 6ih letih, potem v Pragi definitivno ni samo blišč, kot tu opisuješ, saj je, ampak tako zelo pa spet ne. Stanje je nekako enako kot v LJ. Da se pa več blišča vseeno vidi, je pa podobno kot v Varšavi, kjer kar je blišča, je vse tuje in pokupljeno s strani tujcev.


glavni point je koncentracija ljudi; torej tudi posledično bogastva. več je ljudi na kupu, več bo možnosti za bodo nekateri svinjsko bogati. in večja kot je država bolj bo to očitno.


Seveda, 1promil svinsjko bogatih je vedno nekje. V nemčiji jih je to 50000, v USA 500000, pri nas 1000, na kitajskem pa 2 miljona. Kjer je blišč, je tudi beda oziroma še slabše, več in bolj kot je bliščasto, večja je beda.

starfotr ::

Ne, ne bi bili telefoni po 3000 eur, če ne bi bilo kitajske.

Lahko se ozreš 10 ali 20 let nazaj in pogledaš, da so bile Nokie in Ericssoni dokaj ugodni, glede na BDP in glede na takrati razvoj. Ter, da bila izdelava mnogo kakovostnejša.

Naslednja stvar je bela tehnika. Kdo si želi novega pomivalca, zato ker izgleda staro? Bela tehnika niso cote.

Ok, saj se ti baba naprdne in bi novo kuhinjo, kopalnico, dnevno sobo ali spalnico. Čeprav je še vedno vse funkcionalno.

Pač, če bi šla malo v gmajno žagat drevje, nato na žago razrezat hlode in nato v mizarsko delavnico naredit novo kuhinjo, bi si hitro premislila in bi kar naenkrat bila stara povsem dovolj dobra. Saj z vsako stvarjo je tako, vse nam je samoumevno, da je. Nihče nič ne ceni.

In če bi se splačalo in bi bilo možno, da nam kitajci vsakodnevno dostavijo svež topel kruh, bi tudi to delali. Pa na srečo vseh stvari ne morejo delat za nas.

Utk ::

Če bi slovenski mizar ali kmet delal iphone, bi ta stal najmanj 87,000 evrov. Pa še ne vem, če bi bilo dovolj.

damirj79 ::

starfotr je izjavil:

Ne, ne bi bili telefoni po 3000 eur, če ne bi bilo kitajske.

Lahko se ozreš 10 ali 20 let nazaj in pogledaš, da so bile Nokie in Ericssoni dokaj ugodni, glede na BDP in glede na takrati razvoj. Ter, da bila izdelava mnogo kakovostnejša.

Naslednja stvar je bela tehnika. Kdo si želi novega pomivalca, zato ker izgleda staro? Bela tehnika niso cote.

Ok, saj se ti baba naprdne in bi novo kuhinjo, kopalnico, dnevno sobo ali spalnico. Čeprav je še vedno vse funkcionalno.

Pač, če bi šla malo v gmajno žagat drevje, nato na žago razrezat hlode in nato v mizarsko delavnico naredit novo kuhinjo, bi si hitro premislila in bi kar naenkrat bila stara povsem dovolj dobra. Saj z vsako stvarjo je tako, vse nam je samoumevno, da je. Nihče nič ne ceni.

In če bi se splačalo in bi bilo možno, da nam kitajci vsakodnevno dostavijo svež topel kruh, bi tudi to delali. Pa na srečo vseh stvari ne morejo delat za nas.


Večina elektronike, tudi za te telefone, se je izdelala na kitajskem in samo končna sestava je bila v EU. Izdelava je bila kakovostnejša v okvirih, ki jih je določil proizvajalec. In ne sestavljalec. Belo tehniko tudi menjuješ. Zato ker crkne. In ckrne sedaj bistveno prej kot pred 30imi leti. Zato si jo primoran zamenjat. Lahko pa aseveda uživaš ob nedelujočem pomivalcu ali hladilniku. Pohištvo je ena redkih zadevščin, kjer uvoza iz kitajske verjetno ni veliko, prihaja pa iz vzhodno evropskih držav. Industrija se je prilagodila potrošnikom in ne obratno.

m0LN4r ::

damirj79 je izjavil:

Ne razumeš poante, ampak to mi je tako ali tako bilo jasno že v začetku. Pri cunjah je tako, da se vse tako zelo hitro obrača in vrti, da nihče noče nosit zastarelih, pa četudi izgledajo kot nove (večinoma, manjše skupine ljudi določenih nazorov izpustimo). Industrija se je temu prilagodila, nihče noče izdelovat nekaj, kara bi trajalo 10let. Pri beli tehniki je enako, zabavni elektroniki tudi. Svet berz kitajske bi seveda še vedno obstajal. Ampak imel bi telefon za 3000€, oblačil bi se za 500€, obul za 200€, krožnik riža bi te stal 10€, TV bi imel za 15000€. Saj ql, ampak tak lifestyle tudi ti ne zmoreš.
Ne ne in ne, sej pa ne obstaja samo en lifestyle. Tudi prej, ko ni bilo vec kot pol trgovskega centra iz kitajske niso bili produkti nedosegljivo dragi.
Imas en kup stvari, ki se jih dela ali assembla v evropi in ne stanejo niso zaradi tega 10x drazji od drugih, je pa res da delnicarji mogoce nimajo miljarde na racunih, ampak 1000x manj.
Ti tudi meces vse v isti kos anede in pretiravati znas tudi za 10x prevec in vidis samo eno plat zgodbe anede. To da pa v evropi dela ca. 40 mio ljudi v modernem suzenjstvu zaradi tega, minimalno placo in se manj pa dobiva se vec evropejcev je pa posledica tega.
Resno nevem kako se lahko spotaknes ob dejstvo, da ce imas povprecno placo ne kupis paradajs za 1,59 iz Spanije, ki jo za manj kot minimalno nabirajo 40-50 let stare mamice ali pa kupis za 1,89 Regionalen paradajs. Cene sem si gladko izmislil, ampak ni dalec od resnice, ko sem nazadnje kupoval paradajz. Ce pa imas minimalno, pa ne iskat razlov v tem zakaj ni cenejsga paradajsa, ampak zakaj tebe ne placajo boljse.
Pa to ni noben luksus, dalec od tega.
Pa Grundig ni proizvajal nikoli TVjev za 15 cukov v Evropi.
Saj ql, ampak tak lifestyle tudi ti ne zmoreš.
To zmore vsak, kupis namesto 5 uvozenih jogurtov 4 lokalne ali pa 12 Poljskih jajc ali 10 Slovenskih jajc. Pa ne mi rect, da je to lifestyle, ker ce te bo zaradi tega pobralo pa res nevem, rajsi manj zmeci v smeti in si ne kupuj vsako leto nov telefon.
Ajd tisti, ki se prezivljajo iz mesca v mesec res ne rabijo pretiravat, ampak vecina vas tukaj se pa samo preserava in gleda na svojo rit v smislu, dokler se mene ne tice, me ne briga. Vstran pogledat pa zna res vsak.
Industrija se je temu prilagodila, nihče noče izdelovat nekaj, kara bi trajalo 10let.
In? Last time I ckecked, tam kjer si v tovarni dobil pred 20 leti minimalno, dobis danes se vedno minimalno. Firma pa obraca 100x vec denarja. Torej kdo je tu nategnjen v bistvu na koncu? Jaz? Ti? Ne, oba, razen ce si ti tam nekje na vrhu, ki si da vse v zep.

A bos reku, da so cokle od Kopitarne tako drage, da si jih nihce ne more privoscit in da so slabe kvalitete? Last time I checked, je bila kitajska plastika samo 10 evrov manj in je po enem letu romala v smeti.
Spet kitajc nima nic od tega, da proda vec, jaz tudi ne ker kupim kitajske cokle, ker bom v 5 letih kupil 5 parov. Niti delavci Kopitarne nimajo nic od tega. Bo pa lastnik kitajske megakorporacije imel veliko od tega.
Tjah in si spet pri odlocitvi, usnjene cokle od kopitarne za 5 let ali pa 5 parov kitajske plastike. Se vec smeti za isti efekt, juhej.

Ce ljudje ne bi tolko pretiravali vedno samo v eno smer, bi mogoce videli, da v resnici nismo prisiljeni biti 99,9% odvisni od kitajskega pofla in modernega suzenjstva. Denar se izgubi nekje na sredini poti.

Utk je izjavil:

Če bi slovenski mizar ali kmet delal iphone, bi ta stal najmanj 87,000 evrov. Pa še ne vem, če bi bilo dovolj.
Pa nevem ce so bili tisti stari stacionarni telefoni od Iskre 100x drazji od Kitajcev 30 let nazaj.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

starfotr ::

Utk je izjavil:

Če bi slovenski mizar ali kmet delal iphone, bi ta stal najmanj 87,000 evrov. Pa še ne vem, če bi bilo dovolj.


Saj če bi tebi dal naredit kuhinjo, bi tudi bila ene 2 M Eur. Da ne govorim o kili krompirja, po 300 eur.

Utk ::

Pa nevem ce so bili tisti stari stacionarni telefoni od Iskre 100x drazji od Kitajcev 30 let nazaj.

100x morda ne, vsaj 10x pa sigurno.

Saj če bi tebi dal naredit kuhinjo, bi tudi bila ene 2 M Eur. Da ne govorim o kili krompirja, po 300 eur.

Seveda bi, ampak najprej bi zahteval prepoved uvoza kuhinj in krompirja:
https://vestnik.si/clanek/aktualno/kmet...

m0LN4r ::

damirj79 je izjavil:

starfotr je izjavil:

Ne, ne bi bili telefoni po 3000 eur, če ne bi bilo kitajske.

Lahko se ozreš 10 ali 20 let nazaj in pogledaš, da so bile Nokie in Ericssoni dokaj ugodni, glede na BDP in glede na takrati razvoj. Ter, da bila izdelava mnogo kakovostnejša.

Naslednja stvar je bela tehnika. Kdo si želi novega pomivalca, zato ker izgleda staro? Bela tehnika niso cote.

Ok, saj se ti baba naprdne in bi novo kuhinjo, kopalnico, dnevno sobo ali spalnico. Čeprav je še vedno vse funkcionalno.

Pač, če bi šla malo v gmajno žagat drevje, nato na žago razrezat hlode in nato v mizarsko delavnico naredit novo kuhinjo, bi si hitro premislila in bi kar naenkrat bila stara povsem dovolj dobra. Saj z vsako stvarjo je tako, vse nam je samoumevno, da je. Nihče nič ne ceni.

In če bi se splačalo in bi bilo možno, da nam kitajci vsakodnevno dostavijo svež topel kruh, bi tudi to delali. Pa na srečo vseh stvari ne morejo delat za nas.


Večina elektronike, tudi za te telefone, se je izdelala na kitajskem in samo končna sestava je bila v EU. Izdelava je bila kakovostnejša v okvirih, ki jih je določil proizvajalec. In ne sestavljalec. Belo tehniko tudi menjuješ. Zato ker crkne. In ckrne sedaj bistveno prej kot pred 30imi leti. Zato si jo primoran zamenjat. Lahko pa aseveda uživaš ob nedelujočem pomivalcu ali hladilniku. Pohištvo je ena redkih zadevščin, kjer uvoza iz kitajske verjetno ni veliko, prihaja pa iz vzhodno evropskih držav. Industrija se je prilagodila potrošnikom in ne obratno.
To samo ti mislis, ti kupujes to kaj dobis, ker ce ni drugega bos vseeno rabil dolocene stvari kupiti. To je samo "varka" industrije, da ti mislis da rabis in da se oni tebi prilagajajo.
Industrija oblikuje potrosnika, ce pac pralni stroj ne zdrzi vec 5 let, si bos rekel jebiga in bos moral kupiti novega, ker vem da na roke ne bos pral in ti bo industrija prodala enga, ki bo se prej crknil in bos _prisiljen_ se prej kupiti novega.
Zadeve crkujejo prej, ker to industrija hoce in jo ti pri tem pridno podpiras. Ne pa obratno, kot ti reces da zadeve crkujejo prej, ker si ti hoces nov pralni stroj kupit.
Industrija te je spremenila v pridnega potrosnika, ki mora cimprej, cimvec zapraviti.

Jaz vem, da se proizvajalci soocajo s problemom, da naceloma ljudje ne bi kupivali novih telefonov, saj so stari se vedno dobri. Posluzujejo se pa vseh moznih marketingskih trikov, da tebe _potrosnika_ prepricajo v to, da rabis nov telefon, ker ima 0,1mm tanjse ohisje in 2 Megapiksla boljso kamero. Oz. bom pretiraval, so te ze tako oprali, da telefon sploh vec ne kupujes za telefoniranje, ampak za stvari od katerih (si) smo postali odvisni zaradi industrije.

Industrija is a bitch.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Utk ::

Tudi po taku butastem sistemu si danes vsak revež lažje privošči "20 let pranja na stroj" (ni pomembno kolk strojev vmes zamenja) kot si je še 20-30 let nazaj srednji sloj.
Ja, lahko bi danes naredili stroj za 30 let, in lahko si ga bi marsikdo kupil, ne bi bil tako strašno drag, ampak kako si bi potem kaj kupili vsi brezposelni. Kapitalistov to seveda ne briga, to stanje je zgolj slučajna posledica, ne njihov namen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

m0LN4r ::

Utk je izjavil:

Pa nevem ce so bili tisti stari stacionarni telefoni od Iskre 100x drazji od Kitajcev 30 let nazaj.

100x morda ne, vsaj 10x pa sigurno.

Saj če bi tebi dal naredit kuhinjo, bi tudi bila ene 2 M Eur. Da ne govorim o kili krompirja, po 300 eur.

Seveda bi, ampak najprej bi zahteval prepoved uvoza kuhinj in krompirja:
https://vestnik.si/clanek/aktualno/kmet...
Od cene na kitajskem bi bil 10x drazji, ne pa od cene tukaj.

Utk je izjavil:

Tudi po taku butastem sistemu si danes vsak revež lažje privošči "20 let pranja na stroj" (ni pomembno kolk strojev vmes zamenja) kot si je še 20-30 let nazaj srednji sloj.
Ja, lahko bi danes naredili stroj za 30 let, in lahko si ga bi marsikdo kupil, ne bi bil tako strašno drag, ampak kako si bi potem kaj kupili vsi brezposelni. Kapitalistov to seveda ne briga, to stanje je zgolj slučajna posledica, ne njihov namen.

Se dobro, da industrija v Evropi zna delati tudi vec kot samo en izdelek za eno skupino ljudi. Nazadnje ko sem gledal Imas pralne stroje sestavljene v evropi, ki zaposlujejo slabih 4000 delavcev od 400 evrov pa vse do 1400, 30 razlicnih modelov. To ni noben problem.
In ne tisti za 1400 ne bo zdrzal 3x dlje od tistega za 400, bo pa imel fancy touch display iz kitajske namesto vrtljivega gumba iz madzarske.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

damirj79 ::

Gledano na splošno se potrošniki s tabo ne strinjajo. Ker lahko greš tudi v hujše ekstreme. Jagode iz domačega vrta so sigurno boljše kot kupljene. Tudi solata je boljša, da ne govorimo o paradižniku. Zakaj si torej to ne gojiš doma? Nekje je racionalna meja in vsak si jo postavi po svoje. Če nekomu ustrezajo poceni hlače, ki jih je sešil pakistanc za 1€ na mesec, koga briga? Naj ima tudi pakistanc kaj od kupca. Verjetno se tebi teh 1€ na mesec zdi približno enako malo, kot Bil Gatesu tvojih 1000€.

Nikonja ::

Kot je že večkrat rečeno centri se zapirajo izključno zaradi online nakupov, in dokler eni tukaj trdijo da se ne da vse kupit na spletu (npr cune, čevlji) jaz pravim da se da in sicer po enostavnem receptu. Greš v fizično štacuno, probaš čevlje/superge, ko najdeš katere so ti prav se logiraš na Amazon, ebay... in najdeš enako stvar za nižjo ceno in lepo kupiš.
Glej po eni strani bogi trgovec, po drugi, boli me k... sej smo vsi želeli odprti trg, globalizacijo, če se ne znadješ propadeš. Enako velja za monitorje, prenosnike, tipkovnice.... ampak za te stvari bolj redko grem v štacuno, če 9 od 10 reviewov napiše da je ekran odličen, nimam kaj razbijat glavo.
V štacuno grem samo takrat ko nekaj nujno rabim, vse drugo (seveda razen hrane) kupujem večinoma online.

m0LN4r ::

Kdo govori o tem kaj je boljse? Ce hoces, da so ljudje lokalno boljse placani, bos moral kupovati lokalno, regionalno, you name it.
Če nekomu ustrezajo poceni hlače, ki jih je sešil pakistanc za 1€ na mesec, koga briga?
Vsi tisti, ki v tvoji okolici zivijo in zaradi tega izgubljajo sluzbe, so izkorisceni in so prisiljeni delati za mizerne place. Lahko, da bos tudi ti nekega dne pristal tam. Samo zaradi tega, da bo nekdo nekje drugje zaradi tega imel vec v zepu.
Naj ima tudi pakistanc kaj od kupca.
Tist pakistanc bi lahko komot sesival hlace za 3€ na mesec, najvec zasluzi tisti, ki ti to robo iz pakistana pripelje sem in prodaja z tako marzo, da o tem lahko nasi lokalci samo sanjajo.
Ampak ti si srecen, ker pakistanc siva tebi 29evrov hlace za 1 eur. Tvoj sosed vec ne siva. 20 evrov pa gre v zep "h&m" Noces razumeti, da lahko tudi hlace za 29 evrov sesije tudi tvoj sosed? Samo da potem ne bo slo 20 evrov v zep, ampak 5.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

damirj79 ::

Vsi ne morejo početi lepega dela. Tako tudi pri nas vsi študenti ne bodo nikoli delali lepo v pisarnah in tisto kar so/ste študirali in bili direktorji. Nekdo mora tudi avte šraufat in bit od šmira, nekdo mora tudi kamin spucat in nekdo mora tudi v trgovini prodajat jabke in zlagat na police kondome. Za vsako delo se mora najt nek delavec, pa naj bo študiran ali pa faliran študent. Zato me v bistvu nič ne boli, če moj sosed ni več čevljar, ker je dobil kaj drugega za delat, morda celo boljše plačano in je pustil čevljarstvu nekomu, ki ima manj izbire.

Utk ::

Ce hoces, da so ljudje lokalno boljse placani, bos moral kupovati lokalno, regionalno, you name it.

Jaz to hočem in z veseljem kupim kaj lokalnega, tudi če je 10% dražje. Ampak na trgovce ne gledam kot na nekaj strašno potrebnega in koristnega. Koristni so proizvajalci.

Vsi tisti, ki v tvoji okolici zivijo in zaradi tega izgubljajo sluzbe, so izkorisceni in so prisiljeni delati za mizerne place.

Če z nečim ne moreš dost zaslužit, da bi preživel, je to delo očitno premalo koristno. Torej se spravi delat kaj bolj koristnega, ne gledano samo v denarju, ampak tudi v neki koristi za ljudi. Če se bo izkazalo, da se brez nekega dela pa res ne more, ti bo tudi kdo že plačal več.

Ampak ti si srecen, ker pakistanc siva tebi 29evrov hlace za 1 eur. Tvoj sosed vec ne siva. 20 evrov pa gre v zep "h&m" Noces razumeti, da lahko tudi hlace za 29 evrov sesije tudi tvoj sosed?

Ja, pa jih naj. Ni jih videt.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

m0LN4r ::

Nikonja je izjavil:

Kot je že večkrat rečeno centri se zapirajo izključno zaradi online nakupov, in dokler eni tukaj trdijo da se ne da vse kupit na spletu (npr cune, čevlji) jaz pravim da se da in sicer po enostavnem receptu. Greš v fizično štacuno, probaš čevlje/superge, ko najdeš katere so ti prav se logiraš na Amazon, ebay... in najdeš enako stvar za nižjo ceno in lepo kupiš.
Glej po eni strani bogi trgovec, po drugi, boli me k... sej smo vsi želeli odprti trg, globalizacijo, če se ne znadješ propadeš. Enako velja za monitorje, prenosnike, tipkovnice.... ampak za te stvari bolj redko grem v štacuno, če 9 od 10 reviewov napiše da je ekran odličen, nimam kaj razbijat glavo.
V štacuno grem samo takrat ko nekaj nujno rabim, vse drugo (seveda razen hrane) kupujem večinoma online.
Sej nismo rekli, da ni mozno. Pogovarjamo se o smiselnosti takega pocetja in predvsem taksnega, kot si ga ti navedel.
Hmm verjetno ti in tvoji bliznji in vsi v tvoji okolici zivijo od furanja Online prodaje. Povrh tega si se tolko nesramen, da gres sprobat suhe v fizicno stacuno, potem jih pa kupis online.Sej pa jih v stacuni dobis prakticno za plusminus isto ceno + v ceno je vsteto vzdrzevanje in vse za to, da si jih ti lahko tam sprobal.

Vzemimo primer, online zaposluje 190 ljudi, lokalna prodaja pa 15000 ljudi v isti firmi. Lokalna prodaja, da kruh in placo 15.000 ljudem.
Ker tebi dol visi in te boli kurac, ker itak nikoli ne bos med tistim 15000, bos rajsi kupil online, ker si prisparal 2 evra. Pa ne zdej rect, da pa sej tistih 15000 ljudi se naj znajde, naj grejo vsi online prodajat.

Zakaj se pa ti ne znajdes in zasluzis tista 2 evra vec? Aja, ti si sebicna pizda.
Od kod pa naj pride denar za to, da lahko ti tam "zastonj" sprobavas suhe ?

damirj79 je izjavil:

Vsi ne morejo početi lepega dela. Tako tudi pri nas vsi študenti ne bodo nikoli delali lepo v pisarnah in tisto kar so/ste študirali in bili direktorji. Nekdo mora tudi avte šraufat in bit od šmira, nekdo mora tudi kamin spucat in nekdo mora tudi v trgovini prodajat jabke in zlagat na police kondome. Za vsako delo se mora najt nek delavec, pa naj bo študiran ali pa faliran študent. Zato me v bistvu nič ne boli, če moj sosed ni več čevljar, ker je dobil kaj drugega za delat, morda celo boljše plačano in je pustil čevljarstvu nekomu, ki ima manj izbire.
Zakaj pa ti sploh kupujes najcenejso robo online?
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

m0LN4r ::

Če z nečim ne moreš dost zaslužit, da bi preživel, je to delo očitno premalo koristno.
Ocitno res, drugace tu nebi vsi kupovali najcenejsi pofl, potem pa se gledali kje dobijo ta najcenejsi pofl se ceneje.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Utk ::

Če te nekdo ne more prepričat s svojo "kvaliteto" za višjo ceno, da folk raje kupi najcenejši pofel, potem je očitno tudi tist "kvaliteten" pofel bolj en pofel. Če je nekaj najcenejšega dovolj dobro, zakaj bi plačal več. Če nekdo prodaja ISTO za 20% več, zakaj bi plačal več.
In btw, noben Slovenec ne glede tolk na en cent kot Nemec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

showsover ::

m0LN4r, temu se rece racionalnost, da dejansko dobrino kupis pri cenejsem dobavitelju... Glede pa na to, da se ne more vedeti, da ce bo drazja roba tudi v resnici bolj zanesljiva, ker pac vseh nujnih podatkov nimas... Preko agregatorjev/marketov z mnenji najlaze primerjas ponudbo, saj to je jasno. Ne gre toliko za revscino samo po sebi. Tvoja skrb za lokalne proizvajalce je razumljiva ampak je zelo naporno, sploh za panoge, ki so se outsourcale, ker potrosnik odloca z denarnico, vsako leto mu je inputirana nova potreba. Mene tudi, recimo, ne mika kupiti rabljenega oculusa za dvakratnik cene novega, ce je slucajno kje na zalogi, ni toliksne potrebe, da bi bila frustracija neobvladljiva.

damirj79 ::

m0LN4r je izjavil:


damirj79 je izjavil:

Vsi ne morejo početi lepega dela. Tako tudi pri nas vsi študenti ne bodo nikoli delali lepo v pisarnah in tisto kar so/ste študirali in bili direktorji. Nekdo mora tudi avte šraufat in bit od šmira, nekdo mora tudi kamin spucat in nekdo mora tudi v trgovini prodajat jabke in zlagat na police kondome. Za vsako delo se mora najt nek delavec, pa naj bo študiran ali pa faliran študent. Zato me v bistvu nič ne boli, če moj sosed ni več čevljar, ker je dobil kaj drugega za delat, morda celo boljše plačano in je pustil čevljarstvu nekomu, ki ima manj izbire.
Zakaj pa ti sploh kupujes najcenejso robo online?


Jaz nisem nikoli trdil, da kupujem najcenejšo robo online. Nekaj kupim online, nekaj pa ne in tisto kupim striktno v trgovinah.
Obstaja nekako tri razlogi kaj in zakaj kupim online:
- izdelek ni na voljo pri nas ali v bližnji okolici. daljna okolica se šteje tisto, kar je potovanje tja in nazaj dražje od poštnine
- izdelek je drugje bistveno cenejši kot lokalno (z bistveno cenejši mislim da 20, 30 ali več %)
- da kupim izdelek online mora preživeti transport s poštno službo

Se pravi hrana odpade, obleke tudi, tudi čevlji itd... Z veseljem pa kupim kak kos elektronike, računalniške komponente, kakšen tool kot npr ESP2866 ali kaj takega kar ne bi dobil tu pri nas nikjer, jih imaš pa na tone na aliexpressu, bangoodu itd. Če bi sosed imel kaj takega na zalogi, pa magari za 10% višjo ceno, bi seveda kupil pri njem, toliko boljše, ker ni treba čakat 30+dni da prispe paket. Tko pa sosed naj raje dela kaj drugega, ker tega izgleda ne bo prodajal nikoli.

vilicarist ::

Utk je izjavil:


V šoping centru bi počival? Od česa? Bi reku, da preživiš preklemano (pre)veliko časa tam, če moraš tam počivat.
Gozdove in gore se gre gledat tam, kjer so, ne pa v šoping centre.

poleti se gre počivat, če doma nimaš klime

oziroma se je šlo, sedaj bojo itak ugasnili klime, zaradi 'virusa'
bmw = brings me women

m0LN4r ::

Utk je izjavil:

Če te nekdo ne more prepričat s svojo "kvaliteto" za višjo ceno, da folk raje kupi najcenejši pofel, potem je očitno tudi tist "kvaliteten" pofel bolj en pofel. In btw, noben Slovenec ne glede tolk na en cent kot Nemec.
Prvo kot prvo, online te zal noben ne more v nic prepricat in seveda je to letelo na tista dva visoka letalca pred tabo. In sicer konkreten primer, da najde najcenejsi jogurt v spar, ampak njemu to ni dovolj o ve, da imajo v lidlu za 2 centa se cenejsi jogurt.
Ali pa za cevlje, kot je omenil on bi jih _zastonj_ sprobaval v najblizji trgovini, potem pa gre na internet iskati najnizjo ceno. Denar je dal tistemu, ki mu ne omogoci sprobavanja v blizini in to vsak delovni dan, ko se mu sprdne.

Zdaj pa k tebi UTK: Daj daj, pol nebi imeli S-budget izdelkov, generikov, tolko hofrov in lidlov in erospinov in na blagajni poln vozicek najcenejse robe.
Na stereotipe pa se res ne rabimo spuscati, kar se pa dejasnko lokalne podpore tice v zivilstvu, so Nemci dalec pred nami.


Evo ce kdo isce alternativo Kitajskim zvenecim znamkam: https://www.tiszacipo.hu/bolt/cipok/ in ne se prestrasit, cene so na enakem nivoju kot zvenecih kitajskih znamk.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprtost trgovin v nedeljo, drugič (strani: 1 2 3 453 54 55 56 )

Oddelek: Problemi človeštva
2757317242 (65086) starfotr
»

Hofer ne fer (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26647004 (15407) darkolord
»

Za en Amazon danes dobite dva Walmarta

Oddelek: Novice / Ostale najave
4810965 (8557) Massacra
»

Za koliko trgovine dvignejo cene izdelkom (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13637967 (33843) Gregor P

Več podobnih tem