» »

Edge prehitel Firefox

Edge prehitel Firefox

Slo-Tech - Microsoftovemu novemu brskalniku Edge, ki je več kot dostojna zamenjava za Internet Explorer, je uspel veliki met. Po podatkih NetMarketShare je po tržnem deležu prehitel Firefox in se zavihtel na drugo mesto. Prvo mesto še vedno trdno drži Chrome, ki ima skoraj 70-odstotni tržni delež. Daleč niže najdemo Edge, ki ima 7,6 odstotka, a je pričakovati nadaljnjo rast, saj ima njegov predhodnik Internet Explorer še vedno dobrih pet odstotkov uporabnikov. Firefox ima 7,2 odstotka. Na petem mestu je Applov Safari s slabimi štiri odstotki.

Razlikam med Firefoxom in Edgeom je sicer majhna, a trend je jasen. Firefox že osem let vztrajno izgublja tržni delež, ki mu ga neusmiljeno odžira Chrome. Edge sicer ne izkazuje kakšnega posebnega pospeška, a ne izgublja in zlagoma pridobiva desetinke. V resnici je torej Firefox izgubil predvsem proti Chromu, medtem ko sta Edge in Safari ostala tam, kjer sta bila. Se pa Microsoft s tem ne bo sprijaznil in intenzivno razvija nove funkcionalnosti za Edge, ki jih drugod še ni. Tak primer so vertikalni zavihki in immersive bralnik. Edge v zadnjem času postaja tudi spodobno hiter, Microsoft pa je začel delati tudi na zaščiti pred zlonamerno programsko opremo, ki je Edge sedaj sploh ne bo dovolil prenašati. Na koncu ostane le še Bing, ki ne bo nikoli Google, zato tudi Edge omogoča privzeto iskanje z Googlom.

68 komentarjev

«
1
2

fuck_it_ ::

> Na koncu ostane le še Bing, ki ne bo nikoli Google, zato tudi Edge omogoča privzeto iskanje z Googlom.

Je pa fajn, da obstaja alternativa. Še nobena ogromna firma ni obstajala večno.

> Razlikam med Firefoxom in Edgeom je sicer majhna, a trend je jasen. Firefox že osem let vztrajno izgublja tržni delež, ki mu ga neusmiljeno odžira Chrome.

True. Kar je velika škoda je Firefox je super.

> Tak primer so vertikalni zavihki in immersive bralnik.

Nekakšen immersive bralnik ima tudi Firefox že razvit. Pokaže samo tekst na spletni strani.


Na linuxu pa chrome sploh nima kaj iskat kot "default" brskalnik. Mogoče chromium, če bi že radi uporabljali to tehnologijo.

Nebomgabiksa ::

Edge je tudi malenkost manj požrešen kot Firefox. Ampak če govorimo o omejevanju požrešnosti, potem je tu Opera GX. Opera (ne GX) po defaultu blokrira vse oglase praktično povsod (incl. youtube).

Nazaj na temo. Edgu ni možno definirati kaj in kako se odpre new tab, ampak je vedno Micro$oftov (bing search, par tabov in News). Poleg tega ni možno definirati 'Always open in new tab'.

Lahko pa v novi Edge (ker je Chromium) namestimo vse Chrome dodatke.

Zgodovina sprememb…

jukoz ::

Chromium ima še vseeno en kup nekega google sranja notri.

Počiščen je iridium:

https://iridiumbrowser.de/

Je sportan tudi na OpenBSD in deluje hitreje kot Firefox.

mtosev ::

Fajn, da je Microsoft uspel narediti browser katerega ljudje celo hocejo uporabljati.
Okoli ieja pa ena zanimiva: Poznam sorodnike, ki na win 10 se vedno uporabljajo ie. Mi je reko sorodnik, da so v sluzbi ie uporabljali pa da zato uporablja ie:)
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

drysmoke ::

> Microsoft pa je začel delati tudi na zaščiti pred zlonamerno programsko opremo

Chrome in Edge sta zlonamerna programska oprema. Taksna zascita bi prisla prav.

Tomay ::

@mtosev
Si poskusil delati z javno upravo brez ie? Podpisne komponente ...
Zdaj večina dela v chromu. Kako leto nazaj pa. Da se o edgu sploh ne pogovarjamo.
Voodoo 4Ever

Glugy ::

Edge uporablja isti pogon kot Chrome tko da kar se mene tiče je to skoraj isto sam druga pakunga. Firefox je edini med večjimi ki ima svoj pogon namesto googlovga. Zato je pomembno da obstane da imamo eno resno alternativo. Ne more bit vse sam en in isti pogon od enga podjetja. To je katastrofa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

mtosev ::

Sorodnik zivi na hrvaskem in sigurno ni nic takega uporabljal. Tisti capcha (ali kak se ze imenuje ko rabis slikice za verfikacijo izbrati) ni uspel resit, ker je on lepo klikno next vedno pa bolj dalec od tega ni priso. Jaz ko sn priso sn ga na websitu registriral v manj kot petih minutah.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Echbart ::

No mene FF ne bo nikoli izgubila...No na mojmu blogu pa je v 10 letih statistika taka. Chrome 56%, FF 28%, Safari 5% in IE (tukaj tudi EDGE) 3%.Pageview je malo pod 20k.

filip007 ::

Danes izide Firefox 75, če ne bo prestavljen je to to, vsi dol naložiti.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

dunda ::

Firefox je meni uporabniško zelo všeč. Ima kar nekaj zanimivih trikov, ki jih drugje ne najdem, so pa za hitro brskanje priročni.
Konkretno se meni zares dobro prikazujejo predlogi v naslovni vrstici. Samo začnem s tipkanjem in res dobro predlaga pravi URL, potem samo še Enter stisneš. Pri Chromu in Edgu nikakor ne uspem tako enostavno prehajati med stranmi.
Pa recimo "Search for text when you start typing" - ta je meni čudovita. Ko je stran odprta, kar začneš tipkat in si na zadetku. Nobenega odvečnega tipkanja Ctrl+F ...
In še nekaj takih zadev. No, pa tudi precej bolj jim zaupam kot Chromu in Edgu. :)

Tako, da meni je res žal, da FF ne uspeva. Je hiter, pregleden, ima nekaj bonbončkov, imaš občutek, da skrbijo za privacy (recimo) ...
https://www.kacnje.eu

bluefish ::

filip007 je izjavil:

Danes izide Firefox 75, če ne bo prestavljen je to to, vsi dol naložiti.
DL je že na voljo: https://www.neowin.net/news/firefox-750...

Update bo pa verjetno res enkrat danes.

slitkx ::

Zakaj naj bi bila verzija 75 tako posebna?

filip007 ::

Vsaka verzija je posebna, Mozilla je neprofitna zato rabi podporo vsakega uporabnika.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

mtosev ::

Jaz sn na pale moonu. Dober browser, ki uporablja svoj rendering engine. Goanna mislim, da se imenuje. http://palemoon.org
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

MrStein ::

Hmm, na tej strani so bistveno druge statistike: https://gs.statcounter.com/

Predvsem Safari ima tu 18%

Laž, velika laž, statistika?

Verjetno je eno desktop, drugo pa mobile...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Borotaaalko ::

V zadnjih mesecih sem res zadovoljen z edgom. Uporabljam na vseh os, razen ios. Nepogrešljiv še posebej na androidu, ker je že tovarniško nameščen adblok.

MrStein ::

filip007 je izjavil:

Danes izide Firefox 75, če ne bo prestavljen je to to, vsi dol naložiti.


The major feature in Firefox 75.0 is a revamped address bar that helps users "search smarter and faster" according to Mozilla.

Mozilla highlights the following improvements:

Improved readability of search suggestions.
Suggestions include solutions to "common Firefox issues".
Better search experienced on smaller screens, e.g. laptop screens.
Top Sites appear when the address bar is selected. Top sites are a mix of "recently and frequently visited sites" and sites that are pinned.
Linux only: clicking matches other desktop platforms. Single-click selects all without primary selection, double-click selects a word, triple-click selects all with primary selection.

Other changes

Firefox is available in Flatpak which gives Linux users another option to install and use the browser on Linux devices.
Firefox caches "all trusted Web PKI Certificate Authority certificates known to Mozilla" locally. Mozilla notes that this will improve HTTPS compatibility with misconfigured web servers and improve security.
Direct Composition is integrated on Windows " to help improve performance" and pave the way for shipping WebRender on Windows 10 laptops with Intel graphic cards.
Enterprise: experimental support for using client certificates from the OS certificate store on Mac OS X. To enable, set security.osclientcerts.autoload to true.
Enterprise: policies to exclude domains from being resolved via Trusted Recursive Resolver using DNS over HTTPS.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bluefish ::

Pa "lazy loading".

MrStein ::

Česa?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bluefish ::

filip007 ::

A to je nekaj podobnega kot "GIF" v starih časih...?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

MrStein ::

Ne, to pomeni, da sploh ne naloži teh slik. Dokler ne skroliraš stran do njih. (torej slike na dnu strani, ki sploh niso vidne, če gledaš vrh strani).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

WizzardOfOZ ::

Edge uporabljam tako na androidu kot na pc-ju. Ker imam sinhroniziranje vklopljeno, imam vsa iskanja, favoritse in vse nastavitve enake potem na vseh mojih napravah, kjer uporabljam edge.

MrStein ::

Glede lazy loading:
nekje v letu 2021... "The new Firefox 88 preloads images for faster display!"
;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

filip007 ::

Jaz imam na telefonu Opero (zaradi speed dial in ad-blocker), na Polknah novi Edge, na Linux pa Firefox, vsak je za nekaj dober.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

v8v8 ::

Malo si preberite spodaj prvo. Edge je glede privacy še slabši kot chrome.

https://www.bleepingcomputer.com/news/m...

Saj firefox je dober browser samo kaj, če porabi za vsaj 20-30% več rama kot chrome in edge...

ZigaZiga ::

Se pa Microsoft s tem ne bo sprijaznil in intenzivno razvija nove funkcionalnosti za Edge, ki jih drugod še ni. Tak primer so vertikalni zavihki ...


They are just a little f****** late to the party. Vivaldi ima to že nekaj let. Pa še kakšno stvar več.

drysmoke ::

jakan123 ::

Jaz sem Chroma zamenjal z Edgom pa sem zadovoljen. Itak je skoraj isto. Tudi na ios sem šel na Edge.

Netrunner ::

Samo da FF naprej živi je pomembno. Sem in bom ostal zvesti uporabnik FF.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

borisk ::

v8v8 je izjavil:


Saj firefox je dober browser samo kaj, če porabi za vsaj 20-30% več rama kot chrome in edge...


v današnjih časih običajen uporabnik ne zafila RAM z brovserjem.

Looooooka ::

v8v8 je izjavil:

Malo si preberite spodaj prvo. Edge je glede privacy še slabši kot chrome.

https://www.bleepingcomputer.com/news/m...

Saj firefox je dober browser samo kaj, če porabi za vsaj 20-30% več rama kot chrome in edge...

Telemetrijo v windowsih se da izklopit.
Edge se zažene hitreje od chroma in firefoxa. Če so dodali kodo, ki je bila prej v edgu(tista brez chrome engina), ki je skrbela za strojno pospeševanje pri video posnetkih je dejansko v tem primeru največ pridobil chrome.

Kar se tiče hitrosti so šepali in je Google ravno zato izvajal tiste patetične hacke, kjer je recimo na youtube posnetkih dodajal skrite dvi elemente in na svojih straneh namerno serviral drek kodo. Brez tega bi imeli danes lepo 3 brskalnike in bolj "zdravo konkurenco".
Po drugi strani imamo pa zdaj manjšo in se developerji ne rabijo ukvarjat/kregat katera funkcionalost dela/ne dela. Tudi tam je največ dreka realno povzročal ravno google, ker je v brskalnik dajal podporo zadevam, ki jih W3C konzorcij ni odobril in tako dobesedno sforsiral v uporabo.
Lep primer je SPDY. Tam so vsaj glede na teste sforsirali počasnejšo rešitev(če verjamemo tistim prvim testom), tako da so zadevo vklopili v svojih strežnikih in privzeto vklopili v svojem brskalniku. Ko so dosegli kritično maso 90% je bilo to to. Zadeva sforsirana v uporabo.

Česa takega si Mozilla recimo ne bi mogla niti privoščiti, ker si ne lastijo platforme po kateri se pretaka večina prometa (Google in YouTube).
Mislim, da je javno pismo Edge developer teama zadevo prav lepo opisal. Fantje so bili tam, da so skrbeli za kompatibilnost z IE za nazaj(zaradi enterprise okolij) so pa delali na vseh novih standardih in novem pogonu, kjer jim je šlo prav dobro.
Zaradi namernega nagajanja Googla na njihovih spletnih straneh(ki predstavljajo glavni promet na internetu) so se odločili, da jim ne preostane drugega kot da uporabijo Chrome engine, ker je bil to edini način, da Google izgubi izgovor, zakaj hudiča specifičnemu brskalniku servira drugačno vsebino.
In zdaj smo tam, kjer imamo 2 pogona? Mislim, da so nekje vmes obupali tudi pri Operi?

antrim ::

ZigaZiga je izjavil:



They are just a little f****** late to the party. Vivaldi ima to že nekaj let. Pa še kakšno stvar več.


In tržni delež 0,04%. Revolucionarna zadeva. It's not about the features.

Master_Yoda ::

Telemetrijo v windowsih se da izklopit.

Wireshark se s to izjavo ne strinja.
Dovie'andi se tovya sagain.

Ganon ::

Looooooka je izjavil:

In zdaj smo tam, kjer imamo 2 pogona? Mislim, da so nekje vmes obupali tudi pri Operi?


Prišli so do zaključka, da je nadaljnji razvoj lastnega pogona nesmiseln. Opera je zdaj tesno vpeta v razvoj Blinka. Tako smo dobili brskalnik z najboljšim pogonom in inovativnimi funkcijami. Ne zamenjam za nič drugega.

Apofis ::

Ok. Zakaj potem na mojih dveh računalnikih (takrat povprečnen prenosnik je star cca 5 let, stacionarc (tud povprečen) star 10 let, oba W7 64) Firefox precej bolj tekoče deluje napram Chromu...pa parkrat sem dal priložnost chromu, pa me je vsakič razočaru...a bi moru upgrejdate na 8Gb rama, da bi mi chrome normalno delu al kaj? ps. nisem nek power user, max 10 zavihkov

mtosev ::

8gb je ze standard. Jaz sn v office komp katerega ga sn upgradal eni gospi poleg 2200g cpuja dal 8gb rama.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

starfotr ::

Slabo. Zelo slabo.

Kurzweil ::

Kako pa je kaj z extrensioni, plugini in podobnimi dodatki? Omogoča to Edge, in če je temu tako, je kaj ponudbe... od raznih AdBlockerjev, VPNjev in podobnih dobrot?

bluefish ::

fuck_it_ ::

Namestil zadnjo verzijo Firefoxa. Search bar je pametnejši ja.

Na windowsih se mi zdi da youtube in podobne strani nalaga drugače kot prej. Lahko da se mi samo zdi.

Vidim tudi da so vključili tole:
Direct Composition is being integrated for our users on Windows to help improve performance and enable our ongoing work to ship WebRender on Windows 10 laptops with Intel graphics cards.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fuck_it_ ()

fuck_it_ ::

fuck_it_ je izjavil:

Namestil zadnjo verzijo Firefoxa. Search bar je pametnejši ja.

Na windowsih se mi zdi da youtube in podobne strani nalaga drugače kot prej. Lahko da se mi samo zdi.

Vidim tudi da so vključili tole:
Direct Composition is being integrated for our users on Windows to help improve performance and enable our ongoing work to ship WebRender on Windows 10 laptops with Intel graphics cards.


Ne razumem čisto točno kako ta Direct Composition deluje vidim da mnogo Googlovih strani ki so bile prej problematične zdaj dela popolnoma brez problemov. Youtube dela krasno, Google Music ne preskakuje več.....

You gotta love Firefox.

V podporo legendarni Mozilli bom prešel iz Chroma nazaj na Firefox. Treba je preprečiti da bi prešla v pozabo!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fuck_it_ ()

Johnny QJ ::

uporabljam BRAVE, nekakšna lahka verzija Chroma, z manj navlake

vilicarist ::

mtosev je izjavil:

8gb je ze standard. Jaz sn v office komp katerega ga sn upgradal eni gospi poleg 2200g cpuja dal 8gb rama.

16gb standard

32gb malo več

64gb uredu

128gb in več luksuz
bmw = brings me women

Apofis ::

Ok, sam na 4 giga mi firefox leti, chrome pa šepa...in to na dveh kompih...zdej pa vedi...

harvey ::

Johnny QJ je izjavil:

uporabljam BRAVE, nekakšna lahka verzija Chroma, z manj navlake

Zakaj bi imel potem tule neko BAT navlako, če navlake nočeš?
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Johnny QJ ::

jah v praksi je hitrejši in manj požrešen od chroma, dobro blokira tudi oglase, tako da nimam pripomb

drysmoke ::

fuck_it_ je izjavil:

vidim da mnogo Googlovih strani ki so bile prej problematične zdaj dela popolnoma brez problemov. Youtube dela krasno, Google Music ne preskakuje več.....


Vse tezave izvirajo iz googlovega namernega sabotiranja firefoxa. Zal ni padla nobena tozba.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Edge prehitel Firefox (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
6811473 (7716) vilicarist
»

Nemčija: najvarnejši brskalnik je Firefox (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
6016667 (12173) Meizu
»

Konec Edgea, se obeta chromiumski brskalnik? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
9522619 (17089) MrNighthawk
»

Windows 10 vendarle premagal Sedmico

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
107040 (4840) zmaugy
»

Chrome prehitel Safari

Oddelek: Novice / Brskalniki
194330 (3468) LordPero

Več podobnih tem