» »

Spletna stran na "nekem" strežniku v podjetju

Spletna stran na "nekem" strežniku v podjetju

AnotherMe ::

Ponavadi postavim spletno stran na nekem gostovanju - žabec, hitrost ipd., nisem zbirčen...

Sedaj pa je kolega uletel, da bi imel neko malo predstavitveno stran, nebi pa imel nekega zunanjega hostinga, ker ima 500/500 linijo v firmi in strežnik na katerem ima email.

Plan je sicer, da se ga vseeno prepriča, da vzame hosting za spletno stran, v tem primeru me zanima kako zelo komplicirano je, da se nastavi da spletna teče na hostingu, emaili pa ostanejo?

Vem, da nisem podal nič infomacij o strežniku za email (jih tudi nimam veliko), ampak generalno gledano?
Ko bom izvedel kaj več, pa bi nazaj v tej temi vprašal...

Če pa to prepričevanje v zunanji hosting ne bo šlo - potem pa bi moral spletno stran postaviti na njegov strežnik - kar nisem še nikoli počel (razen za lokalni razvoj imam pač nek stack, ponavadi xampp).

O strežniku vem tole: nek starejši dvoprocesorski dell strežnik, z nekim linux sistemom in potem razne svari naložene, kar pač rabi...

Kaj bi (bolj teoretično) tukaj rabil: lokalni stack? ali raje virtualko z kakšnim turnkeylinuxom? Kaj čisto tretjega?

WizzardOfOZ ::

Na isti strežnik kjer ima že maile gor, ne dajaj spletne strani. Lahko v drugo virtualko na istem fizičnem hostu, ne pa na isto fizično mašino v isti sistem.

Pa če že postavljaš, resno razmisli in naredi virtualko.

Baja ::

jaz bi vztrajal na hostingu. v nasprotnem primeru moraš skrbeti še za varnost spletnega strežnika.

v obeh primerih bos verjetno moral zamenjati le dns zapise za domeno.

PrimoZ_ ::

Glede na napisano se mi zdi lokalni strežnik recept za katastrofo, razen če ta ima ta tvoj kolega kakega znalca da na lokalnem serverju pripravi virtualko z ustreznim okoljem.

AnotherMe ::

Kot receno bi se tudi jaz najraje izognil caranju po njegovi masini, tudi ce damo varnostne pomisleke stran, bom "ziher" jaz kaj kriv, ce bojo problemi...

Torej, stran dam na nek host (verjetno bo kar moj), katere dns, kje in kako je potrebno nastavit, da bo spletna stran delala?

In pa cisto informativno - kako pa se lotit streznika za spletno stran?

recimo, da imam viska masino, in lahko pocnem na njej kar zelim...

HotBurek ::

In pa cisto informativno - kako pa se lotit streznika za spletno stran?

Tako, da imaš prvo 3+ lete podlaga. Kolikor opisuješ, imaš natanko nič znanja na tem področju.

Dobi si sodelavca, ki bosta skupaj delala; on sistem, ti programiranje.

Razen, če tvoje stranke uživajo v ekstremnem mazohizmu sistemske administracije.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

SeMiNeSanja ::

HotBurek je izjavil:

In pa cisto informativno - kako pa se lotit streznika za spletno stran?

Tako, da imaš prvo 3+ lete podlaga. Kolikor opisuješ, imaš natanko nič znanja na tem področju.

Dobi si sodelavca, ki bosta skupaj delala; on sistem, ti programiranje.

Razen, če tvoje stranke uživajo v ekstremnem mazohizmu sistemske administracije.

Noja, tudi 3+ leta podlage je treba nekje začeti zbirati.

Ampak ti dam prav, če si kot frizer/trgovec/avtomehanik lahko 3 leta vajenec pod taktirko mojstra, ne vem, zakaj bi v informatiki bilo drugače.

Osnovni DNS sicer ni raketna znanost....a kaj, ko OP očitno ne ve popolnoma nič o DNS ;(
V takem primeru bi mu svetoval, da naj ne uporablja stranko kot poskusnega zajčka. Naj to najprej proba na svoje 'laboratorijskem' omrežju - če ga polomi ne bo krize, če en dan ne bo mogel torrentov vleči, ali karkoli bo že posledica pretiranega eksperimentiranja.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

AnotherMe ::

Evo, stranka ima postavljeno spletno stran (na proper gostovanju).

Ker pa bi vseeno rad vedel več o samem gostovanju, sem se odločil, da eno odsluženo mašino namenim za "strežnik".

Namen je, da se naučim postavit strežnik (ki bo deloval samo lokalno v moji bajti) in če bo vse posreči, uporabljam za moj testni strežnik, kjer bom testiral kake funkcionalnosti, da ne bom tega vlačil po produkcijskih strežnikih.

Prvi plan je bil, da dam gor centos, ali celo ubuntu server. Ampak več ko berem, bolj se komplicirajo zadeve :D

Ima kdo kje kak preverjen tutorial for beginer?

Stari89 ::

Par let nazaj sem si na odsluženem laptopu postavil server. OS je bil CentOS, serviral je Apache, baza je bila MySQL (MariaDB) ter skriptni jezik PHP. Takrat tudi sam nisem imel pojma o tem, tako da sem največ časa porabil na odpiranju portov (v OSu in routerjih) ter DNS nastavitvah.
Nek star tutorial. Ugibam, da za nov PHP (7+) ni veliko razlike.
Firewall nastavitve v CentOS

Če bi se danes tega lotil na novo, bi bolj verjetno namesto Apache serverja uporabil Nginx. Namesto PHPja bi verjetno raje izbral ASP.NET Core ali Node.js. Vse v Docker containerjih.

Poldi112 ::

Raje povej, kje se ti je ustavilo, in kaj konkretno hočeš narediti. Vsak tutorial bo dober za tako osnovno stvar...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

blackbfm ::

Če bi se danes tega lotil na novo, bi bolj verjetno namesto Apache serverja uporabil Nginx. Namesto PHPja bi verjetno raje izbral ASP.NET Core ali Node.js. Vse v Docker containerjih


Ker..?

aerie ::

Stari89 ::

blackbfm je izjavil:

Če bi se danes tega lotil na novo, bi bolj verjetno namesto Apache serverja uporabil Nginx. Namesto PHPja bi verjetno raje izbral ASP.NET Core ali Node.js. Vse v Docker containerjih


Ker..?

Povsem subjektivna preferenca. Začel sem na Microsoftovem web stacku in nisem nikoli zares presedlal. Ker nisem sadomazohist, na tist bogi laptop nisem šel nalagat Windowsov in IIS-a za hostanje ASP .NET. Raje sem naložil nekaj brez UI-ja in najboljša opcija takrat je bil LAMP stack. Danes je na Linuxu več opcij in .NET Core bi bila zame precej očitna izbira. Node.js pa mi je zanimiv, ker lahko (zaradi JSja skozi celoten stack) definiraš model ENKRAT in ga uporabljaš od baze do front-enda brez jajcanja z raznimi Entity Frameworki. Fun stuff.
Cheers

AnotherMe ::

Za zacetek sem vzel lar lamp iso z tirnkeylinux in nalozil na komp. deluje povsem solidno. Malo sem se natral, da sem postavil prvo stran ( iskal sem kje se kaj naredi).
Ampak, je sedaj cisto kul.

Nek naslednji korak, pa bi bil, da dobim malo vec avtomatike - da vi imel nek web vmesnik kot na reseler gostovanjih recimo direct admin, idealno z softaculus ali podobnim, da lahko hitro namestim wp, drupal... in potem narejeno instalacijo enako hitro kloniram, ali zbrisem ipd...

Vice ::

1h dela je min 1 leto gostovanja. Naslednji pameten korak bi bil, da malo razmisliš v tej smeri.

AnotherMe ::

Vice je izjavil:

1h dela je min 1 leto gostovanja. Naslednji pameten korak bi bil, da malo razmisliš v tej smeri.


Imam... Reseller paket. In bi si rad podobno okolje naredil doma...

GupeM ::

Vice je izjavil:

1h dela je min 1 leto gostovanja. Naslednji pameten korak bi bil, da malo razmisliš v tej smeri.

Saj ni nič narobe, če se sam še malo s tem ukvarja, če že ima takšno željo. Mu ne bo popolnoma nič škodilo, če bo vsaj malo razumel, kako zadeve tudi v ozadju delujejo in zakaj delujejo tako kot delujejo oz. zakaj nekatere stvari ne delujejo tako kot bi on hotel/želel.

Tukaj imaš nekaj tutorialov:
https://www.linode.com/docs/web-servers/

Načeloma so namenjeni za Linode hoste, ampak delajo praktično povsod.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Iščem poceni gostovanje in domeno

Oddelek: Izdelava spletišč
497395 (495) FireSnake
»

gostovanje spletne strani - kateri ponudnik? (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
8623473 (2290) Lonsarg
»

PM2 (Node.js Process Manager) in uporabniki

Oddelek: Operacijski sistemi
6692 (628) dunda
»

Kako začeti z učenjem izdelave spletnih strani?

Oddelek: Izdelava spletišč
132164 (1560) scipascapa
»

Kaj prvo PHP ali Javascript (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
779350 (7958) HardFu

Več podobnih tem