» »

Nakup monitorja 27 - prosim za nasvet

Nakup monitorja 27 - prosim za nasvet

bauci ::

Pozdravljeni,

rad bi kupil dva 27” monitorja, ki ju bom priključil na prenosnik. Rabim ju samo za delo z Ms Office, v prostoru z normalno dnevno svetlobo. Ne maram s svetlečim zaslonom. Računalnik ima display port in vga port.
Ker že dolgo nisem kupoval monitorjev, vas prosim za nasvet kaj naj kupim.
  • spremenil: bauci ()

floyd1 ::

Za office je po mojem skoraj vseeno. Ampak glede na res nizko ceno ips zaslonov bi rekel, da vzami raje te. Je veliko boljše, npr. ko gleda več ljudi v ekran - pod različnimi koti.

bauci ::

Če te prav razumem je v bistvu vseeno katero firmo vzamem (bolj znane firme seveda) samo da ima ips zaslon in priključke, ki jih rabim.
Nizka cena je pa 100€, 150€, 200€?

mtosev ::

Kupi npr kaksnega della. Do 250e ze dobis nekaj primernega
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

ToniT ::

Sam sem za office delo kupil AOC IPS 27B1H na Telekomu in sem zadovoljen. Je pa res, da nima display porta, ampak HDMI in VGA.
Povezava: https://www.telekom.si/zasebni-uporabni...

Han ::

Pred nakupom si preberi tole:

https://www.howtogeek.com/306237/how-to...

floyd1 ::

Tudi jaz imam doma 31.5" AOC (ips panel) in je res dober za svojo ceno (200eur). Po kalibraciji barv (spyder pro) mu skoraj ni kaj očitati.

Na kakšni ločljivosti pa boš to uporabljal? Pri mojem starem lenovotu se namreč kar občuti padec hitrosti, ko ga priklopim na zunanji monitor višje ločljivosti (o tem nekaj piše tudi na netu), ne vem, kako bi bilo pri dveh.

bauci ::

Ne rabim hitrosti. O ločljivosti nisem razmišljal. Delam večino z Excel tabelami tako, da številke ne smejo biti premajhne.

gusto ::

Moje mnenje je, da se 27" monitor vzame 2560x1440. 24" je zadnji po velikosti, ko bi jaz vzel 1920x1080. Je pa tudi odvisno s kakšne razdalje boš gledal.
Have you tried turning it off and on again?

Vazelin ::

Jaz imam Dell U2717D za pisarniško delo, iger ne igram na PC.
Slika je odlična, monitor nasplošno sladek, tudi solidna estetika monitorja. Vendar je resolucija monitorja res že na meji, če je malo stran. Full HD pa po drugi strani premajhna za tak monitor.
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

bauci ::

Rabim ga za pisarniško delo, se pravi, da bo max 1 meter stran od oči.

ToniT, hvala za link. Zanimiv monitor in imam še kar nekaj pik za pocunat.
Han, hvala za link. Zanimino branje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bauci ()

MadMax ::

Vazelin je izjavil:

Jaz imam Dell U2717D za pisarniško delo, iger ne igram na PC.
Slika je odlična, monitor nasplošno sladek, tudi solidna estetika monitorja. Vendar je resolucija monitorja res že na meji, če je malo stran. Full HD pa po drugi strani premajhna za tak monitor.

Pred kratkim za enak namen vzel točno tega. Tudi glede resolucije ne bi mogel napisat krajše ali bolj jedrnato.
Sicer obstaja že naslednik, malenkost dražji, a sem vzel tega ker ima manjši backlight bleed.

Lahko jih tudi "šivaš" prek DP, ampak je treba vzet v obzir tudi zmogljivost izvora, torej prenosnika v tem primeru.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Alec999 ::

Še en glas za 2560x1440 na 27" zaslonu.

pero50 ::

floyd1 je izjavil:

Tudi jaz imam doma 31.5" AOC (ips panel) in je res dober za svojo ceno (200eur). Po kalibraciji barv (spyder pro) mu skoraj ni kaj očitati.

Na kakšni ločljivosti pa boš to uporabljal? Pri mojem starem lenovotu se namreč kar občuti padec hitrosti, ko ga priklopim na zunanji monitor višje ločljivosti (o tem nekaj piše tudi na netu), ne vem, kako bi bilo pri dveh.


Še en glas za AOC q32 z IPS matriko. edino za 2 monitorja rabiš cca 120cm širino mize in pa da si minimalno oddaljen 80cm stran.

Malcolm_Y ::

V firmi kupujemo tudi Iiyamo in smo zadovoljni.

ProLite XB2783HSU-B3, 220 EUR, nastavljiv po višini, funkcija pivot, z zvočniki.

silon42 ::

1. Dobro preveri ce/kaj ti prenosnik sploh podpira (2 ekrana, 2 + laptop, ...)
2. VGA ima resolucijo do 1920x1080/1200, 1440p verjetno ne podpira.
3. Ce lahko experimentiras, obstaja Display Port multi-stream/daisy-chaining...
4. Ce imas laptop z 1080p bi jaz zelo verjetno vzel se 2 taka, ker 27" ni hudo prevelik za 1080p, je pa zelo koristno imeti povsod enako resolucijo.

TheBlueOne ::

Jaz bi vzel nek IPS z dostojno svetilnostjo. Morda pogledas kateri so top monitorji lanskega leta za tvoj budget.

Kar se tice visjih locljivosti, ki jih nekateri predlagajo, bi se jih jaz izognil, ce nimas dovolj mocnega PCja. Te zna prisilit, da bos pogosto, za kaj drugega kor Word moral posegati po drugih resolucijah, kot jo ima monitor, kar znatno poslabsa kakovst slike.

V njegovi resoluciji bodo tudi vsi meniji potem manjsi in bos moral, ce bos zelel vecje zadeve ali kar dosti tweekati ali pa topet spreminjati resolucijo, kar ti zopet lahko poslabsa kakovost slike.

Tako da poceni 1920*1080 IPS z OK svetilnostjo bi moral biti vec kot OK za kar potrebujes in bi moral tudi delovati iz skatle, brez da kaj dodatno nastavljas.

Glugy ::

floyd1 je izjavil:

Tudi jaz imam doma 31.5" AOC (ips panel) in je res dober za svojo ceno (200eur). Po kalibraciji barv (spyder pro) mu skoraj ni kaj očitati.

Na kakšni ločljivosti pa boš to uporabljal? Pri mojem starem lenovotu se namreč kar občuti padec hitrosti, ko ga priklopim na zunanji monitor višje ločljivosti (o tem nekaj piše tudi na netu), ne vem, kako bi bilo pri dveh.

Kok si pa plačal kalibracijo? To verjetn ni pocen ?

floyd1 ::

bauci: Ker pišeš o pisarniškem delu in o tem, da morajo biti številke še dovolj velike, jaz 2560x1440 ne bi kupoval. Če pustimo vse ostalo ob strani, ti bo tudi denarnica hvaležna - razlika je lahko tudi 2x, ti pa kupuješ 2 komada.

Kar se tice visjih locljivosti, ki jih nekateri predlagajo, bi se jih jaz izognil, ce nimas dovolj mocnega PCja. Te zna prisilit, da bos pogosto, za kaj drugega kor Word moral posegati po drugih resolucijah, kot jo ima monitor, kar znatno poslabsa kakovst slike.


Točno to.

Za poceni (in vseeno dobro) varianto poglej AOC. Jih imaš kar nekaj z IPS matriko, cene pa se začnejo pod 150 EUR.

klemenSLO ::

Pred časom je bila neka podobna tema.
Jst mam odlične izkušnjo z 1080p na 27" . Moje mnenje je da ta pisarniško delo vzameš tak monitor - oči ti bodo hvaležne.
Nekaj takega sem imel v mislih: https://www.mimovrste.com/led-monitorji...
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

floyd1 ::

Glugy je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Tudi jaz imam doma 31.5" AOC (ips panel) in je res dober za svojo ceno (200eur). Po kalibraciji barv (spyder pro) mu skoraj ni kaj očitati.

Na kakšni ločljivosti pa boš to uporabljal? Pri mojem starem lenovotu se namreč kar občuti padec hitrosti, ko ga priklopim na zunanji monitor višje ločljivosti (o tem nekaj piše tudi na netu), ne vem, kako bi bilo pri dveh.

Kok si pa plačal kalibracijo? To verjetn ni pocen ?

Verjetno se nisva razumela - barve skalibriram v WIN. Zaženem program, obesim "pajka" na monitor in počakam tistih 30-40 minut, da naredi barvni profil. Potem zadevo preverim po natisnjeni barvni skali. Kalibrator pa imam že dolgo doma, zaradi obdelave fotk.

bauci ::

Sem pregledal kar nekaj modelov in mi je trenutno najbolj všeč HP Elitedisplay E273, predvsem zato, ker ga lahko nastavljam v vse smeri in ga tudi obrnem za 90 stopinj. Cena za enega cca 230€.
Vaše mnenje?

beta1 ::

Še en plus od mene za 27inč 1080p.

Delam veliko excela in besedila ter sem imel hudo utrujene oči na 24inč 1080p. Nakoncu še neke vrste migren. Kupim popolnoma enak ekran, samo 27 inč. Nobenih problemov več.

floyd1 ::

bauci je izjavil:

Sem pregledal kar nekaj modelov in mi je trenutno najbolj všeč HP Elitedisplay E273, predvsem zato, ker ga lahko nastavljam v vse smeri in ga tudi obrnem za 90 stopinj. Cena za enega cca 230€.
Vaše mnenje?

Tisto obračanje za 90 stopinj zgleda mogoče lepo na papirju. To sem imel na enem starem 19" samsungu. V bistvu sem monitor uporabljal kakih 15 let (dela še danes) in ga pri tem zasukal... Nikoli? Ne, enkrat sem ga res, ko sem ga dobil in probal, kako obračanje slike deluje :D. Ker boš pa imel celo 2 monitorja, še bolj dvomim v obračanje. Bi moral imeti med njima kar precej prostora. Jih boš vedno prestavljal? Prostor za obrat rabiš seveda tudi spodaj. Ga boš vedno dvigoval? Naslednji problem je lahko zvijanje kablov zadaj, ker če bi to počel pogosto, po mojem ne bi bilo ravno fajn... itd, itd. Moj samsung je imel vsaj priklope za kable v podstavku in je to bilo rešeno malo boljše kot na tem HP. Skratka - po mojem mnenju to ni nek plus, za katerega bi plačeval 100 EUR več po monitorju. Seveda je možno, da se motim in boš to s pridom uporabljal.

PugPlug ::

Če te slučajno zanima sem ravno v fazi nabavi 144Hz in prodajam svoja 2x AOC 1440p za 270EUR - cena za oba. Stara dobre 3 mesece s še skoraj polno garancijo.
-------------------------------------------------------------

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PugPlug ()

bauci ::

Hvala lepa za ponudbo. Sem se odločil, da kupim nova monitorja.

fishman ::

Pozdravljeni,

kupujem nov monitor.

Nekako sta v izbor prišla Dell P2719H in Lenovo T27i-10, katerega od obeh priporočate; mogoče še kak drug podoben ???

Han ::

1920x1080 @ 27" = precej zrnata slika.

Ales ::

Poleg tega je samo 1080 px po višini že tako ali tako katastrofalno malo resolucije z vidika delovnega prostora, da je joj, pri tej velikosti pa sploh. Pod 2560x1440 ne kupuj.

Moj glas gre Dell UltraSharp U2719D ali morda Dell P2720D.

srus ::

Okusi in potrebe so različne. Zame so monitor, tipkovnica in stol najpomembnejši deli opreme, veliko pomembnejši kot razni gigaherci in gigabajti. Pač od računalništva živim in za monitorji preživim večino dneva - to, da se da monitor nastavljati po višini in zasukari za 90' mi je veliko pomembnejše kot frekvenca osveževanja.

Moj glavni monitor je še vedno pet let stari HP 27 inčni 1920x1080 z IPS tehnologijo in slika je super - oči ne trpijo, pogosto delim zaslon preko webexa, zooma in MS teams in to je ravno prava resolucija, da na drugi strani nimajo težav. Drugi monitor je novejši, sem se odločil za USB-C priklop, ki ti bistveno zmanjša šaro kablov na mizi - monitor ima USB hub, DP in audio izhoda, napajanje za laptop, v laptop je tako priključen le en kabel preko katerega gre vse. Tako, da bi bil moj komentar, da ti pri Dell monitorjih svetujem tiste, ki imajo v sufixu C t.j. oznako za USB-C podporo. V prefixu pa tiste z U, ne z P. Ne stiskari, monitor kupuješ za več let, ga menjaš redkeje kot račinalnik.

joze67 ::

Han je izjavil:

1920x1080 @ 27" = precej zrnata slika.

Delam na 28" BenQ na FullHD in zrnatosti ne vidim. Lahko pa seveda ugibaš, koliko sem star in da sem in kratkoviden in daljnoviden. Zato mi je tlačenje dodatnih pik na monitor popolna izguba.

klemenSLO ::

joze67 je izjavil:

Han je izjavil:

1920x1080 @ 27" = precej zrnata slika.

Delam na 28" BenQ na FullHD in zrnatosti ne vidim. Lahko pa seveda ugibaš, koliko sem star in da sem in kratkoviden in daljnoviden. Zato mi je tlačenje dodatnih pik na monitor popolna izguba.


Se podpišem pod komentar @Joze67 in @srus
lp klemen
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Ales ::

Poskusite enkrat delati na 1440p po višini. Ne zaradi velikosti pik, ker vam očitno nič ne pomeni, temveč zaradi percepirane velikosti delovnega prostora. To vam je tako nekako, kot bi se iz garsonjere preselili v udobno dvosobno stanovanje z ogromno teraso.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

keitai ::

Rešitev je potem nakup 31,5" 1440p, pika je enako veliko kot pri 27" 1080p + imaš več delovnega prostora.

Sam imam trenutno 2x 27" 1440p in mi je žal, da nisem raje vzel 2x31,5 (oz 32") 1440p. Res pa je, da imam nizko dioptrijo ter ne nosim doma očal. Če pa imaš popoln vid pa kar 27" in 4k.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: keitai ()

fikus_ ::

".Ce pa imaš popoln vid pa kar 27" in 4k."

Ni samo vid, ikone so precej majhne in se dogaja, da klikneš mimo. 4k --> 32"

Sicer se da nastavit velikost ikon, vendar ne deluje povsod.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Han ::

Če daš na 27 palčnem 4K scaling na 200%, so ikone in črke dovolj velike, predvsem pa bistveno bolj ostre in 'gladke'.

fikus_ ::

Imaš prav. Ampak to ne deluje vedno oz. v vsakem SW.

Freakylion ::

Lep pozdrav,

Tudi jaz kupujem monitor. Uporabljal ga bom za pisarniško delo ter risanje z Avtocad ter Solidworks. Maksimalno velikost bom nabavil 27". Ker že dolgo nisem kupoval monitorja sem s poznavanjem zelo bos. Če prav razumem, moram iskati tehnologijo IPS. Gledam spodnji monitor in me zanima, kakšno je vaše mnenje.

Asus VA27EHE monitor, IPS, 68,6cm, FHD

Slišim dosti komentarjev, da je ločljivost 1920×1080 primerna do velkosti maksimalno 24".
27" z višjo ločljivostjo so mi že predragi. A je bolje, da se odločim za 24"?

Hvala.

Zgodovina sprememb…

gddr85 ::

komot vzameš, če ne rabiš ne vem kakšne ostrine + odvisno kolk cm stran gledaš, stvari bojo pač bolj pixelated, če velik zoomaš in gledaš od blizu
...1440p bo sicer bolje, ampak če je že prioriteta oster panel, potem logično najbolje 4k roba ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

XS!D3 ::

fikus_ je izjavil:

Imaš prav. Ampak to ne deluje vedno oz. v vsakem SW.

Na MacOSu deluje vedno in povsod edino kakšna res zastarela aplikacija bo izgledala neostro. So pa tovrstne aplikacije danes precej redke, ker Apple v Macbooke vgrajuje HiDPI displaye že zadnjih 8let in so se developerji uglavnem prilagodili.
Na Windowsih je malo več problemov s scalingom, je pa tudi sedaj situacija že precej boljša.

Od kar sem 7 let nazaj nabavil prvo MBP z retina displayem, se mi že na 27" zdi 1440p precej zrnat, zato sem kmalu tudi ekstreni ekran menjal za 4K. Trenutno imam 2x 32" 4K ter 150% scaling, kar se mene tiče top kombinacija (pred tem sem bil kar nekaj časa na 27" 4K ravno tako s 150% scalingom).

kuglvinkl ::

XS!D3 je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Imaš prav. Ampak to ne deluje vedno oz. v vsakem SW.

Na MacOSu deluje vedno in povsod edino kakšna res zastarela aplikacija bo izgledala neostro. So pa tovrstne aplikacije danes precej redke, ker Apple v Macbooke vgrajuje HiDPI displaye že zadnjih 8let in so se developerji uglavnem prilagodili.
Na Windowsih je malo več problemov s scalingom, je pa tudi sedaj situacija že precej boljša.

Od kar sem 7 let nazaj nabavil prvo MBP z retina displayem, se mi že na 27" zdi 1440p precej zrnat, zato sem kmalu tudi ekstreni ekran menjal za 4K. Trenutno imam 2x 32" 4K ter 150% scaling, kar se mene tiče top kombinacija (pred tem sem bil kar nekaj časa na 27" 4K ravno tako s 150% scalingom).


KAteri model monitorja imaš to? Se v redu obnese? Mene skrbi, da bo zadeva prevelika...
Your focus determines your reallity

XS!D3 ::

LG 32UK550, panel je VA in ima svoje omejitve ampak za sub 400€ se mi zdi super. Dokler sem imel direktno za sabo okno, se mi je zdel mogoče tudi malce preveč odbojen (čeprav ni glossy), ampak sedaj nimam težav s tem, ker imam drugače postavljeno mizo.

Kar se velikosti tiče, sem imel pred nakupom kar nekaj pomislekov, ampak po slabem letu uporabe ne bi šel nazaj na manjše. Nekaj sem ekspirimentiral z drugačnim scalingom, da bi pridobil več delovne površine, ampak sem se na koncu vrnil na 150% (oziroma na Macu UI ekvivalent 2560x1440). Mi paše, da imam na voljo enako delovno površino kot na 27" 2560x1440, samo da je vse skupaj večje in hkrati bolj ostro.

kuglvinkl ::

hvala! Ne razumem pa, če so paneli več ali manj isti, zakaj je za po ločljivosti n velokosti primeljiv Dell stane toliko kot trije tvoji.
Your focus determines your reallity

XS!D3 ::

Verjetno je IPS ne VA kot moj? So kar precej dražji v tej velikosti.

kuglvinkl ::

IPS je ja.
Your focus determines your reallity

Freakylion ::

gddr85 je izjavil:

komot vzameš, če ne rabiš ne vem kakšne ostrine + odvisno kolk cm stran gledaš, stvari bojo pač bolj pixelated, če velik zoomaš in gledaš od blizu
...1440p bo sicer bolje, ampak če je že prioriteta oster panel, potem logično najbolje 4k roba ;)


Vseeno razmišljam, da bi dal malenkost več pa nabavil 27" QHD resolucijo (2560x1440). USB Type-C priključka ne rabim. Nekaj sem jih našel spodaj. Pojma nimam, kaj je bolj pametno. Ali je razlika med znamkami opazna? Najbolj mi je zanimiv najcenejši Phillips....
Ali ima kdo kakšen predlog?

Philips 275B1
ASUS LCD PB278QV 68,6cm (27”) 2560x1440 Professional
Philips 276B9
DELL P2720D

fopi ::

Freakylion je izjavil:

gddr85 je izjavil:

komot vzameš, če ne rabiš ne vem kakšne ostrine + odvisno kolk cm stran gledaš, stvari bojo pač bolj pixelated, če velik zoomaš in gledaš od blizu
...1440p bo sicer bolje, ampak če je že prioriteta oster panel, potem logično najbolje 4k roba ;)


Vseeno razmišljam, da bi dal malenkost več pa nabavil 27" QHD resolucijo (2560x1440). USB Type-C priključka ne rabim. Nekaj sem jih našel spodaj. Pojma nimam, kaj je bolj pametno. Ali je razlika med znamkami opazna? Najbolj mi je zanimiv najcenejši Phillips....
Ali ima kdo kakšen predlog?

Philips 275B1
ASUS LCD PB278QV 68,6cm (27”) 2560x1440 Professional
Philips 276B9
DELL P2720D



Kaj od teh se najbolj splaca? Tudi jaz iscem 27 QHD


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

4K monitorji (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
29271031 (20873) Yenk
»

Velik monitor - slabosti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
576907 (4973) Han
»

27'' 1080p monitor

Oddelek: Kaj kupiti
354501 (3594) I7I
»

27inch monitor (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Kaj kupiti
719196095 (96053) Crni_Dejan

Več podobnih tem