» »

Kam so šli vsi vesoljci? SETI@home zaključil delovanje

Kam so šli vsi vesoljci? SETI@home zaključil delovanje

Slo-Tech - Po 21 letih se domače iskanje vesoljcev končuje, rezultat pa je enako žalosten kot pred začetkom projekta. Nezemeljske inteligence nismo odkrili, čeprav smo porabili več bilijonov računskih ur. Maja 1999 je univerza Berkeley zagnala projekt SETI@home, v okviru katerega so lahko uporabniki donirali procesorski čas svojih računalnikov za iskanje Nezemljanov. Z namestitvijo programa so njihovi računalniki obdelovali podatke, ki so jih posneli radioteleskop v portoriškem Arecibu, radioteleskop v Virginiji in avstralski Parkes. V projektu so iskali radijske signale, ki bi jih pošiljala inteligentna bitja iz vesolja.

Iz vodstva projekta so sedaj sporočili, da odjemalci ne bodo mogli prevzeti novih podatkov po 31. marcu letos. Kot so pojasnili, so se za to odločili iz dveh razlogov. Znanstveno je odločitev smiselna zato, ker so izčrpali praktično vse zbrane podatke. Hkrati pa je to tudi ekonomsko utemeljeno, saj upravljanje sistema za distribuirano izračunavanje zahteva veliko naporov. Namesto tega bodo dokončali analize podatkov, ki jih že imajo, in vse skupaj objavili v člankih.

Prihodnost SETI@home je tako uganka. Spletna stran ne bo ugasnila. Če bodo astronomi z Berkeleyja našli druge razloge za uporabo, denimo analizo kozmoloških podatkov ali pulzarjev, bodo storitev spet zagnali. Trenutno pa kaže, da bo šel SETI@home v zgodovino kot eden najuspešnejših projektov distribuiranega izračunavanja na domačih računalnikih. Bil je tretji največji, saj sta ga prekašala le GIMPS za iskanje Mersennovih praštevil in distributed.net. Ker pa ni bil edini, lahko razočarani uporabniki svoje procesorske cikel namenijo kakšnemu drugemu projektu iz skupine BOINC (kamor je SETI@home prestopil leta 2004). Trenutno ima SETI@home 1,8 milijona uporabnikov, v najboljših časih pa jih je imel več kot tri milijone, s čimer je najuspešnejši projekt BOINC.

27 komentarjev

High5 ::

Kak mesec nazaj sem po dolgih letih pognal za foro. Slo-techova skupina je imela še vedno kakih 10-15 aktivnih članov. :D

Tule bi morala bit statistika, sam je site down.
https://setiathome.berkeley.edu/stats.p...

StarMafijec ::

Se te izračune ne bi dalo opravljati pri računanju verige blokov?

vostok_1 ::

Oh dear, that brings back memories.

Z začetka sem še gledal sliko, ker sem mislu, da bo ravno zdaj vsak čas kaj.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

dronyx ::

Mene od nekdaj fascinira misel, da smo res edina inteligenca v Vesolju. Milijarde zvezd v eni galaksiji, na milijarde galaksij in nepredstavljivo mnogo planetov in ostale druščine. In če se ne bi na nekem malem planetu, ki kroži okrog Zvezde nekje na robu Galaksije razvil človek, ne bi bilo v vsem tem širnem Vesolju nikogar, ki bi se zavedel vsega tega? To je po moje malo verjetna možnost oziroma preprosto neverjetno. Zakaj pa ne moremo odkriti drugih naprednih civilizacij je pa drugo vprašanje. Tu so očitno postavljena neka pravila, ki jih mi ne poznamo. Zelo verjetno tudi napredne civilizacije ne komunicirajo s pomočjo EM valovanja, tako da se tega ne da na ta način detektirat.

feryz ::

Pustite ga na miru. On dejansko misli, da bodo stotine milijard, ki so jih letno namenili za Seti, zdaj pošiljali v Bocvano.
Pomirjen lahko zdaj v miru kavico pije in brska po slotehu.

Matr, 21 let!? Se spomnim, ko smo na samem začetku za to trošili resurse v firmah. Star sem kot zemlja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

gruntfürmich ::

'šeranje' setija oz njegova ideja me je pripeljala na pota bitcoinu.
večna mu slava!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Spura ::

dronyx je izjavil:

Mene od nekdaj fascinira misel, da smo res edina inteligenca v Vesolju. Milijarde zvezd v eni galaksiji, na milijarde galaksij in nepredstavljivo mnogo planetov in ostale druščine. In če se ne bi na nekem malem planetu, ki kroži okrog Zvezde nekje na robu Galaksije razvil človek, ne bi bilo v vsem tem širnem Vesolju nikogar, ki bi se zavedel vsega tega? To je po moje malo verjetna možnost oziroma preprosto neverjetno. Zakaj pa ne moremo odkriti drugih naprednih civilizacij je pa drugo vprašanje.

Zelo preprosto je. Razdalje so prevelike. A ti mislis da se bo nase EM zaznalo na razdalji milijon svetlobnih let? Ker moc pada s kvadratom razdalje je na vecjih razdaljah kakrsnokoli EM sevanje tako sibko da je beli sum cosmic background mocnejsi. Mi jasno zaznavamo pulsarje in podobno, kar je signal ki je vec miljardokrat mocnejsi od nasih zemeljskih oddajnikov. Tudi znotraj nase galaksije, ce je signal na drugi strani centra potem ne bomo nic slisali, ker je center galaksije en velikanski vir vsega sorte EM.

Izi ::

Edino kar smo ugotovili je, da do okoli 100 svetlobnih let naokoli nas ni nobenega bitja ki bi komuniciral po zraku.
Ima pa samo naša mala Rimska cesta od nas pa do drugega konca okoli 100.000 svetlobnih let. Se pravi smo preposlušali komaj tisočinko naše lastne galaksije. Kje so šele vse druge številne galaksije.

gruntfürmich ::

če bi se zemlja sčistila in ohladila miljardo let prej bi bila civilizacija na zemlji 1 miljardo let prej spočeta. da ne rečemo kaj vse je možno do ocenjenega 14 miljarde let starega poka in kako hitro so se začele ponekod razmere za 'življenje'...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

jerry_p ::

Samo še en dokaz, da živimo v GEOcentričnem svetu, kar so vedele že vse civilizacije pred nami... vesoljci, kot nam jih želijo predstaviti so zgolj zrasli na podlagi ZF-ja...

hvala SETI...:)
/NVIDIA 680i SLI // Q6600 2.4GHz // Zalman 9700 NT // Geil Ultra 2GB KIT 800/
/WD Caviar 250GB // MSI NX8800 GTS 640MB @600/850 // X-Fi Fatal1ty/
/Logitech X-530 // G11 // G5 // LG L1900J /

Cange ::

Lahko da je doba uporabe EM valovanja zalo kratka, recimo 100 let in potem vsi odkrijejo nekaj, ki spodrine EM valovanje. Civilizacije pa so lahko stare milijarde let. Torej iščemo "dimne" signale ki pri nas niso več v uporabi.

TheBlueOne ::

Ali pa, da je napredna civilizacija "eko nevtralna" in nic ne oddaja.

Ali pa bomo kmalu ugotovili, da bioloska bitja pac ne zivijo dovolj dolgo, da bi se izplacalo iskati.

7982884e ::

dronyx je izjavil:

Mene od nekdaj fascinira misel, da smo res edina inteligenca v Vesolju. Milijarde zvezd v eni galaksiji, na milijarde galaksij in nepredstavljivo mnogo planetov in ostale druščine. In če se ne bi na nekem malem planetu, ki kroži okrog Zvezde nekje na robu Galaksije razvil človek, ne bi bilo v vsem tem širnem Vesolju nikogar, ki bi se zavedel vsega tega? To je po moje malo verjetna možnost oziroma preprosto neverjetno. Zakaj pa ne moremo odkriti drugih naprednih civilizacij je pa drugo vprašanje. Tu so očitno postavljena neka pravila, ki jih mi ne poznamo. Zelo verjetno tudi napredne civilizacije ne komunicirajo s pomočjo EM valovanja, tako da se tega ne da na ta način detektirat.

nihce ne more reci kaksna je verjetnost da smo sami. 0.0001% ali 1% ali 50% ali 99.99%. nimamo absolutno nobene teoreticne podlage za izracun teh verjetnosti, ker se nam trenutno se nic ne sanja kako tezko je, da se na nekem planetu razvije zivljenje, saj o razvoju zivljenja iz nezivljenja ne vemo dosti (oz. zelo malo).

Zoromer ::

Vprašanje ali ste sploh iskali na pravem mestu, itak pa se vesoljci ne bi kar tako nastavili da bi se jih hitro najdlo tak da to je večinoma bilo za hobij znanstvenikov in kot PR za znanstvenost in s tem tudi denarna zagotovila države da se kao izvaja "strateško pomembena raziskava" in s tem zagotovljene plače znanstvenikov.

hamez66 ::

Izi je izjavil:

Edino kar smo ugotovili je, da do okoli 100 svetlobnih let naokoli nas ni nobenega bitja ki bi komuniciral po zraku.
Ima pa samo naša mala Rimska cesta od nas pa do drugega konca okoli 100.000 svetlobnih let. Se pravi smo preposlušali komaj tisočinko naše lastne galaksije. Kje so šele vse druge številne galaksije.


Po mojem izračunu smo pri približnih podatkih (polmer galaksije = 50000 svetlobnih let, višina 1000 svetlobnih let) ter volumnu raziskanega (kot praviš 100 svetlobnih let v vsako smer) raziskali 1/1875000 in ne 1/1000.

1cm predstavlja 1/100 metra. 1 kvadratni cm predstavlja 1 / 10000 kvadratnega metra, 1 kubični cm predstavlja 1 / 1000000 kubičnega metra.

volumen galaksije: 3.14 * 50000*50000*1000 = 7850000000000
volumen raziskanega: 4/3*100*100*100*3.14 = 4186666.66666667
razmerje : 7850000000000 / 4186666.66666667 = 1875000

Če sem se pa zmotil, me pa popravite.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hamez66 ()

Looooooka ::

Glede na to, da ZDA prevzemajo verski fanatiki bi bilo bolj smiselno forsirati posodobitev kode pa namesto teh podatkov minat kakšno kriptovaluto in z zasluzki financirati nove radarje/satelite.
Dvomim, da so ljudje, ki so tole laufali, gledali kaj se dogaja. Geekom je slo pred leti bolj zato, da imajo vecji score in s tem dokazejo superiornost graficne/procesorja in njihovega znanja navijanja.
Ce bi jim pustili "score" bi bil, za razliko od prej, ko niso nic odkrili, clo win-win scenarij.

vostok_1 ::

Včasih smo bili naivni pa smo mislili, da kr vsak naš val bo lahko kar neomejeno potoval naprej brez neke izgube signala.

V resnici je potrebna ogromna moč za poslat nek decent packet tam. Pa tudi oni morajo imeti dobre zaznavne naprave.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

MrStein ::

vostok_1 je izjavil:

Včasih smo bili naivni pa smo mislili, da kr vsak naš val bo lahko kar neomejeno potoval naprej brez neke izgube signala.

To je mislil kvečjemu nekdo, ki ni imel pojma niti o osnovah.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Karamelo ::

Seveda smo edini v vesolju, saj je ustvarjeno prav zaradi nas. Ko enkrat to pogledaš s te strani, te niti milijarde galaksij ne gane, da bi pomislil v nasprotno. Vesoljcev nismo zaznali in niso prišli enostavno zato, ker jih ni.

vostok_1 ::

MrStein je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Včasih smo bili naivni pa smo mislili, da kr vsak naš val bo lahko kar neomejeno potoval naprej brez neke izgube signala.

To je mislil kvečjemu nekdo, ki ni imel pojma niti o osnovah.


Dude, give us a break. Zadeva je stara 21 let, ko se je internet šele začel polnit z bolj koherentnimi informacijami.
Izven strokovnih knjig, ta vidik je blazno slabo bil obdelan nekoč. Še posebej, ker smo par let prej gledali Contact.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

MrStein ::

Valove se uči nekje v osnovni šoli. Pa ne le zadnjih 21 let.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

vostok_1 ::

Nope. Splošni publiki ni jasno v osnovni šoli kaj so oddajniki in kaj sprejemniki, koliko dB moraš oddajat in koliko dB sprejemat.
Mogoče kakšen podkovan učitelj bi znal, večina nima neke naravne reference.
Večina tudi danes nima.

Govorimo pa o enormnih količinah če gre za omnidirectional signal. Točkovni signal pa z našo tehnologijo, nekam ciljat. Šure, we can try.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

mr_chai ::

dronyx je izjavil:

Mene od nekdaj fascinira misel, da smo res edina inteligenca v Vesolju. Milijarde zvezd v eni galaksiji, na milijarde galaksij in nepredstavljivo mnogo planetov in ostale druščine. In če se ne bi na nekem malem planetu, ki kroži okrog Zvezde nekje na robu Galaksije razvil človek, ne bi bilo v vsem tem širnem Vesolju nikogar, ki bi se zavedel vsega tega? To je po moje malo verjetna možnost oziroma preprosto neverjetno. Zakaj pa ne moremo odkriti drugih naprednih civilizacij je pa drugo vprašanje. Tu so očitno postavljena neka pravila, ki jih mi ne poznamo. Zelo verjetno tudi napredne civilizacije ne komunicirajo s pomočjo EM valovanja, tako da se tega ne da na ta način detektirat.


MyotisSI ::

Mogoče pa je problem tole:

The Great Filter
Ničesar ne želim dokazati, želim pokazati
(Federico Fellini)

Furbo ::

Zdaj lahko pomagamo v bitki proti coronavirusu
https://foldingathome.org/2020/02/27/fo...
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Markoff ::

vostok_1 je izjavil:

Včasih smo bili naivni pa smo mislili, da kr vsak naš val bo lahko kar neomejeno potoval naprej brez neke izgube signala.
V resnici je potrebna ogromna moč za poslat nek decent packet tam. Pa tudi oni morajo imeti dobre zaznavne naprave.

A pol ne bomo dobili nazaj posnetka Hitlerjevega govora na OI v Berlinu? Šment...

feryz je izjavil:

Matr, 21 let!? Se spomnim, ko smo na samem začetku za to trošili resurse v firmah. Star sem kot zemlja.

Tell me about it. Jaz sem laufal SETI kot servis na HPjevih serverjih v eni firmi. Dolgo časa so me držali v top 100 slovenskih contributorjev. Noro, kako potratna je bila screensaver različica klienta, potreboval je ca. 8 ur za obdelavo paketa na običajnem PCju, v thin client modeu pa tam dobri 2 uri. Se spomnim, kot da bi bilo par let nazaj, ne pa 21.

21!
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

vostok_1 ::

Markoff je izjavil:


A pol ne bomo dobili nazaj posnetka Hitlerjevega govora na OI v Berlinu? Šment...


Hitler je sicer navil oddajnike, ampak žal, far too little.
Tisti tam bi zaznali reč at best kot kak malo bolj moduliran šum
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Denarja za iskanje Nezemljanov ni, SETI ustavljen (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
23438440 (31882) jest10
»

Iskanje Nezemljanov računalničarja stalo službe (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
507011 (4869) AtaStrudl
»

SETI je končno obrodil sadove

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
385069 (3297) Alexius Heristalski
»

Ta nov SETI in Slo-Tech ekipa

Oddelek: Znanost in tehnologija
132329 (1816) Alec999
»

Opteron in Seti@Home

Oddelek: Novice / Procesorji
332851 (2851) frenk

Več podobnih tem