» »

Izpit za radioamaterja

Izpit za radioamaterja

«
1
2

hipertija ::

Zdravo,

že dalj časa poslušam radioamaterske pogovore in nekako sem prišel do točke, ko bi se tu in tam tudi jaz vključil v skede… imam sicer enega boafenga, oddaja s 5W, tako da bo za kake lokalne pogovore za enkrat - ampak za začetek bo, pa za pogovore preko repetitorjev tudi, sem v bližini repetitorja.

Je morda kdo tukaj opravljal izpit za radioamaterja? Kako izgleda? Cca. 800 vprašanj vseeno ni tako malo, je pa res, da imam časa do začetka marca, da bi jih nagruntal. Raje bi se izognil tečaju in prebral kakšno knjigo in šel direktno na izpit. Se priporoča izpit A ali N?

Nisem ravno tisti tip radioamaterja, ki bi gradil antene, pa vse dni visel na postajah ali pa druženjih, ker pač nimam časa. Izpit bi imel izključno za kakšen pogovor takole na večer ali nedeljo, pa še super je, ker je ena stvar več, ki jo imaš v življenju in mogoče pride kdaj prav.

Se izplača? kakšni predlogi'

starfotr ::

hipertija ::

Stikalo ::

@veslic

http://www.s53apr.si/?p=938

Tukaj se naprimer 3.3. se prične radioamaterski tečaj. Izpit ni težak, zelo zelo svetujem, da se udeležiš tečaja. Ni samo znanje, ampak možnost postavljanja vprašanj, prideš malo v radioamaterske vode itd.. Ni dolgo, ne drago, se splača, če imaš željo. Sicer so pa ponavadi frekvence bolj mrtve :D

ToniT ::

Preveri šehttp://s59dxx.uni-mb.si/izpitna_vprasan..., kjer si kreiraš naključne izpite.

hipertija ::

Toni hvala, ste mi zelo na hitro vse odgovorili. Veselo na delo, da opravim izpit čim prej.

link_up ::

IZpit je popolnoma enostaven, ce pa gres v radioklub ti ga pa se oni resijo. Kar pogumno in se slisimo!

73
In and Out

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: link_up ()

hipertija ::

Saj bi šel v kak radioklub, ampak kot vidim, je tečaj trenutno samo v Ljubljani... tja pa mi je res odročno se vsak dan voziti.

18Jerry18 ::

V Ljubljani bo tečaj marca: http://www.s53apr.si/?page_id=316 Gradivo lahko preštudiraš tudi sam in greš pisat v Ljubljano izpit.

Stikalo ::

Saj ni velikokrat, če je par srečanj. Marsikaj se lahko naučiš, tako, da se ti splača. Če ne drugega kdaj in kje in kako vzpostaviti kakšno vezo :D

hipertija ::

Nič, sem se odločil takole:
šel bom čez webinarje, izpitna vprašanja se itaq učim, v bistvu mi je malo izziva, da možgane treniram, ker mi je v službi včasih preveč rutinsko :)
prijavil se bom na izpit v mesecu aprilu v Limbuš
nato se bom pa včlanil v en radioklub v okolici Celja. Morda kdo ve, kateri so kaj dejavni? Laško vem da je, samo so med hribi in je sprejem slab. Šentjur ali pa Celje bi bil optimum.

ToniT ::

Radioklub Celje in QRP radioklub sta aktivna. Preveri njihovo spletno stran in kontaktiraj Gorana ali Vojka.

hipertija ::

Tnx

link_up ::

luna gre tudi nad hribi. :) eMe :)
In and Out

hipertija ::

link_up je izjavil:

luna gre tudi nad hribi. :) eMe :)
>:D

seminal ::

vselic
KJe pa si gledal da je v limbušu izpit? prosim za link. hvala

hipertija ::

http://www.hamradio.si/index.php?option...

"ZRS razpisuje naslednje roke za radioamaterske izpite v letu 2020:
1. 09.04.2020
2. 11.06.2020
3. 10.09.2020
4. 12.11.2020
Vsi izpitni roki so na četrtek ob 17.00 uri v prostorih ZRS Bezjakova 151, Limbuš."

ToniT ::

Pravzaprav je to izobraževalni center Uprave za reševanje in zaščito v Pekrah.

ManDriver ::

hipertija je izjavil:

http://www.hamradio.si/index.php?option...

"ZRS razpisuje naslednje roke za radioamaterske izpite v letu 2020:
1. 09.04.2020
2. 11.06.2020
3. 10.09.2020
4. 12.11.2020
Vsi izpitni roki so na četrtek ob 17.00 uri v prostorih ZRS Bezjakova 151, Limbuš."

Dejansko je stvar taka, da je (vsaj) polovica teh rokov zaradi nezadostnega števila kandidatov odpovedana. Priporočam ti, da se včlaniš v RA klub, obiskuješ predavanja in tam opravljaš tudi izpit.
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

hipertija ::

8-O8-O8-O

Butasto se mi zdi včlanit v RA klub v Ljubljano, če sem iz Celja...

ToniT ::

Ti se samo prijavi na izpit na ZRS. Uradne ure in mail imaš na www.hamradio.si.
Prej, ko se boš prijavil, več možnosti imaš, da izpiti bodo. Če ne bo šlo drugače, te bodo priključili k tistim, ki bodo opravljali izpite v nekem radioklubu.
Vse se da urediti.

seminal ::

Aha tole je samo izpit sem mislo da je tudi tečaj. škoda

ManDriver ::

hipertija je izjavil:

8-O8-O8-O

Butasto se mi zdi včlanit v RA klub v Ljubljano, če sem iz Celja...


Kaj ti ni jasno?

Radioklub Celje
Šentjungert 31
3201 Šmartno v Rožni dolini

in

S5 QRP Club
ulica heroja Šarha 22
3000 Celje
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

hipertija ::

ManDriver je izjavil:

hipertija je izjavil:

8-O8-O8-O

Butasto se mi zdi včlanit v RA klub v Ljubljano, če sem iz Celja...


Kaj ti ni jasno?

Radioklub Celje
Šentjungert 31
3201 Šmartno v Rožni dolini

in

S5 QRP Club
ulica heroja Šarha 22
3000 Celje


jaz sem razumel, da če želim obiskovati tečaj v ljubljani, da se moram tam tudi včlaniti... Oz. nisem vedel, da se lahko včlanim že preden imam izpit.

hipertija ::

Naslednji petek je izpit za radioamaterja. Kar nekaj sem predelal, nekaj malega me še čaka..

Razmišljam, da bi šel kar za N kategorijo, itak bom oddajal samo na 70 cm... vprašanj je 800-900, od tega 30. Ima kdo kakšno izkušnjo, so bolj tista splošna, ali čist random?

ToniT ::

Vprašanja so random. Izpitne pole dela računalnik.

Kje pa je ta izpit?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ToniT ()

ManDriver ::

hipertija je izjavil:

Naslednji petek je izpit za radioamaterja. Kar nekaj sem predelal, nekaj malega me še čaka..

Razmišljam, da bi šel kar za N kategorijo, itak bom oddajal samo na 70 cm... vprašanj je 800-900, od tega 30. Ima kdo kakšno izkušnjo, so bolj tista splošna, ali čist random?


Če že delaš, pojdi raje delati za A. Tako na 70cm kot na 2m se ne dogaja praktično nič, z A pa lahko oddajaš na vseh HF radioamaterskih frekvenčnih pasovih, z večjimi oddajnimi močmi kot 100W.
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

prowb ::

link_up je izjavil:



73


Milijon let že nisem tega videl ;)

link_up ::

prowb je izjavil:

link_up je izjavil:



73


Milijon let že nisem tega videl ;)



Ni problema!
73! :D
In and Out

hipertija ::

Izpit je v Mozirju prihodnji petek.

To, da naključno izbere računalnik močno dvomim, ker se piše še vedno pole in bi lahko teoretično računalnik izbral 30 vprašanj (od 900ih je to skoraj nič) podobne ali enake teme, ne zajame pa ključnih, razen če je zamišljeno, da iz vsake teme zbere eno vprašanje.

Če je res temu tako, potem bolje da grem delat izpit za A, ker je vprašanj morda 50 več (cca. 950), na poli pa 60.

Po drugi strani pa, saj za A še vedno lahko naredim ane :)

ManDriver je izjavil:

hipertija je izjavil:

Naslednji petek je izpit za radioamaterja. Kar nekaj sem predelal, nekaj malega me še čaka..

Razmišljam, da bi šel kar za N kategorijo, itak bom oddajal samo na 70 cm... vprašanj je 800-900, od tega 30. Ima kdo kakšno izkušnjo, so bolj tista splošna, ali čist random?


Če že delaš, pojdi raje delati za A. Tako na 70cm kot na 2m se ne dogaja praktično nič, z A pa lahko oddajaš na vseh HF radioamaterskih frekvenčnih pasovih, z večjimi oddajnimi močmi kot 100W.


V bistvu me zanima samo 70cm in 2m... ker za druge pasove nimam niti opreme, niti je ne nameravam imeti in niti me ne zanimajo pogovori na nižjih ali višjih frekvencah, še manj telegrafija - bolj se fokusiram na območje SLO oz. lokalno okolje. Izpit delam zato, da bom lahko testiral ročne postaje na različnih lokacijah po SLO na omenjenem frekvenčnem spektru.

Mislim, da bo za N izpit kar ok.

LP

Zgodovina sprememb…

ToniT ::

Naredi izpit in se pojavi na frekvencah. Vseeno je, kateri izpit boš naredil, potem pa boš videl, če si želiš kaj več.
Pole so pa generirane z računalnikom. Iz vsakega poglavja je naključno izbranih nekaj vprašanj.

hipertija ::

Hvala, upam da uspe :)

bojany ::

Poslušaj nasvete starejših in pojdi delat izpit za A kategorijo. Par vprašanj več. 70 cm i 2m je že ok samo obstaja tudi veliko drugih načinov komunikacije, ki jih sedaj ne poznaš in te bodo gotovo zamikali. Ne se omejevat.

hipertija ::

Nič,

do petka je še zelo malo... še imam cca. 150 vprašanj za predelat :) nekako bom že...

me pa vseeno malo skrbi, škoda bi mi bilo, da ne bi naredil :(

styrian ::

Saj obstajajo vsa vprašanja na spletu, narediš si lahko celo testni izpit z naključnim izborom vprašanj. Če 3x narediš ta testni izpit, na pravem gotovo ne boš padel.

Tudi sam sem iz okolice Celja in imam interes pridobiti klicni znak, samo trenutno nimam časa za to.

hipertija ::

Saj to rešujem ves čas... kar sem predelal sem si sedaj dal 30 naključnih vprašanj... torej brez 6ga poglavja. Trenutno sem ves čas nad mejo, samo lahko je splet okoliščin, da kompjuter zbere res vprašanja, ki so najtežja oz. najhitreje kiksneš, načeloma pa res naj ne bi bil problem.

Seveda bo rekel nekdo, da če si max pripravljen ne kiksneš, kar se bom čist strinjal, ampak sem mogu v 14 dneh predelat vseh 850 vprašanj in brez elektro znanja in srednješolsko fiziko pač ne moreš bit stručko - v tem primeru bi se mogel učit in delat po bukvah kakšno leto dve in potem it polagat izpit.

Morda pa pole vseeno prilagodijo na vprašanja, ki so ključna oz. je nabor vprašanj na koncu nižji.

knesz ::

Ko boš v petek naredil, nam sporoči tukaj, da ti čestitamo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: knesz ()

ToniT ::

hipertija je izjavil:

Saj to rešujem ves čas... kar sem predelal sem si sedaj dal 30 naključnih vprašanj... torej brez 6ga poglavja. Trenutno sem ves čas nad mejo, samo lahko je splet okoliščin, da kompjuter zbere res vprašanja, ki so najtežja oz. najhitreje kiksneš, načeloma pa res naj ne bi bil problem.

Seveda bo rekel nekdo, da če si max pripravljen ne kiksneš, kar se bom čist strinjal, ampak sem mogu v 14 dneh predelat vseh 850 vprašanj in brez elektro znanja in srednješolsko fiziko pač ne moreš bit stručko - v tem primeru bi se mogel učit in delat po bukvah kakšno leto dve in potem it polagat izpit.

Morda pa pole vseeno prilagodijo na vprašanja, ki so ključna oz. je nabor vprašanj na koncu nižji.


Ne skrbi!
Če člani izpitne komisije vidijo, da si se pripravljal in če si na meji, boš naredil.
Pri meni do zdaj izpita nista naredila dva kandidata, ker se je videlo, da nimata pojma in sta bila prepričana, da jima to pripada...

hipertija ::

Haj,

izpit je žal odpadel in bo naknadno :(... korona pa to.

Drugače pa hvala za vse vzpodbude.

hipertija ::

Zdravo,

prosim za pomoč: https://www.google.com/search?q=Dipole+...

tele antenice za rtl sdr sem dobil... kakšen je optimum za poslušanje 2m in 70cm? postavitev vertikalno ali horizontalno? Kakšno dolžino dati na vsak pol?

lp

tico ::

Glede na to, da se učiš za izpit si poglej vprašanji št. 865 in 866. (in seveda še ostala)

Drugače pa na vsako polovico pride 1/4 valovne dolžine.
Če boš poslušal pogovore na repetitorjih in FM kanalih pol vertikalna polarizacija.
Za SSB, CW pa horizontalna polarizacija.

V nedeljo 15.3 med 8.00 in 13.00 (UTC) poteka ZRS maraton, če boš
priklopil postajo/sdr se bo dalo na 2m FM in SSB
kaj slišat.

Jaz bom verjetno delal iz lokacije JN86AO tak da obrni
anteno proti Radencem in poslušaj.

73 de S53MR

hipertija ::

Hvala ti, sem dal 49cm na obe strani, tako da za zdaj super lovim oz. maximum.

stvaristare ::

Ima kdo izpitna vprašanja za radioamterski izpit za poslat? Je ziher da bo izpit 9.4.2020?

ToniT ::

Izpitna vprašanja imaš na http://s59dxx.uni-mb.si/izpitna_vprasan...
Danes ni nič ziher. Mislim, da ti na to vprašanje ne more nihče odgovoriti.

vostok_1 ::

BW, kaj pa je s tabo narobe, zakaj si me zaklenil vn?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

hipertija ::

Javim, kdaj bo izpit v Mozirju... za zdaj ni nobenga izpita nikjer zaradi situacije, je pa super čas za učenje.

hipertija ::

Zanima me, kako dolgo traja od prejema zahtevka na AKOSU za klicni znak, pa do dodelitve, poslal sem prejšnji četrtek... danes bo en teden odkar imajo tam, pa še vedno nič.

ToniT ::

Približno 14 dni...

hipertija ::

Si kr čas vzamejo :)

hipertija ::

Evo,

vidim, da sem vpisan v register, jutri pa sledi še verjetno pošta :) S58SMS

73
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenosna CB postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5915189 (2855) ziggy42
»

Radioamaterski izpit

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
357246 (2963) hipertija
»

UKV postaja

Oddelek: Pomoč in nasveti
268703 (2001) krneki0001
»

Radioamaterstvo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
188635 (5838) Bobr123
»

izdelava radijo oddajnika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152604 (2242) madboy

Več podobnih tem