» »

Zanič DVD-ji ali zapisovalec?

Zanič DVD-ji ali zapisovalec?

Robocop1 ::

Kupil sem škatlico 10 Verbatim DVD-R zgoščenk. Evo tole torto:

Zapisovalec brez problema zapekel prve 4 DVD-je. Naj omenim, da imam priklopljenega preko SATA-to-USB. Ko sem vstavil 5. DVD in nastavil peko, je zapisovalec začel čudno delati: kot bi pospešil vrtenje na maksimum in potem upočasnil, vmes nekaj prasketanja pa spet pospešil in kmalu potem upočasnil. Približno 3 minute je tako delal in v tem času se peka ni začela (indikator na 0%), čeprav je običajno že vsaj na 5%. Nasilno ustavim program za zapisovanje, vendar zapisovalec še naprej takole pospešuje. Tudi odpreti ga nisem mogel, da bi vzel DVD ven, dokler ga nisem izštekal iz napajanja in ponovno priklopil. 3x sem poskusil zapeči isti DVD in vedno je bilo isto. Dam naslednji DVD in zapisovanje gre brez problema čez. Potem najdem spet 2 DVD-ja, pri katerih se prej opisani problem ponovi.

Z DVD-ji že nekaj časa nisem delal. Se je kvaliteta DVD-jev tako poslabšala ali je bolj verjetno, da je kriv zapisovalec?

Han ::

Kvaliteta je definitivno padla. Boljši so Verbatim DVD+R, sploh če so "made in Taiwan".

ejresnevem ::

niso dvd passe že kar nekaj časa? mi sicer mamo (zdaj zunanje) zapisovalce iz starih laptopov za rezervo, pa ne vem, če 1x letno potrebujemo.
saj iso lahko posnameš na usb ključek/hdd/ssd in potem mountaš...
ali?

val46 ::

Če ti je po tistem naslednjega normalno zapeklo, bi rekel da so res krivi mediji in ne zapisovalec. Morda si ga med jemanjem iz torte kako poškodoval(kakšni mastni prsti znajo bit vzrok temu) ali pa gre dejansko za slabo kvaliteto DVDja. Te DVD se zmerom manj uporablja, zato jim najbrž res kvaliteta upada, ker ni več toliko povpraševanja po njih, posledično najbrž tudi konkurence ni več toliko. In ko to sešteješ, se ni za čudit, če dobiš od 10ih diskov, 3 slabe kvalitete. Poleg tega vprašanje kje si to kupil, ker zna biti tudi kaka stara zaloga in nepravilno skladiščenje...če to vse skupaj sešteješ, pa si tam kjer si.

Robocop1 ::

Vem da so DVD-ji že nekaj časa out, ampak med čiščenjem diska sem našel mapo DVD video filmov (TS_VIDEO) in sem si rekel, da jih bom zapekel na DVD-je in s tem sprostil prostor na disku.

Ps: Kakšna je potem prihodnost filmske industrije? Včasih si filme kupil na DVD-jih (še prej seveda na videokasetah).

T-h-o-r ::

digital download
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

ejresnevem ::

Poglej, ce ti ImgBurn korist (star tool), da 'zapeces' tele TS_VIDEO v ISO container ('digitalna/virtualna' oblika dvd) in hranis kjer zelis, kot celoto.

Gagatronix ::

Najverjetneje gre za slab medij, tudi meni se je nekajkrat zgodilo podobno.

orbika ::

Jaz pravilom pomembne zadeve vedno zapečem dvakrat (dva ploščka). Uporabljam pa Maxell in Verbatim DVD-je. Do sedaj nekih večjih problemov nisem imel.
Večje stvari pa pečenm na 8.5 GB-ne medije. Razmišljal sem o bluray ampak se mi zdi drago vse skupaj.

Trdi diski se mi zdijo še vedno nezanesljiv.
Še vedno imam raje CD/DVD-je, ki jih vsakih nekaj let presnamem na novejši medij, kot pa imeti stvari na disku.

Bral sem tudi to, da v kolikor imaš trdi disk nekje v omari in ga dalj časa (nekaj let) ne priklopiš na elektriko, se zna zgodit, da podatki poškodujejo/izginejo.

Gagatronix ::

To se slisi kot trditev potegnjena iz zadnjice.

orbika ::

Če bom našel tisto stran, bom priložil povezavo.

Robocop1 ::

Opcija bi bila tudi, da nabavim 1TB zunanji disk in nanj shranim vse TS_VIDEO mape oz. naredim samo image. Na en tak disk bi lahko shranil do 212 filmov. Zagotovo bi prihranil kar nekaj prostora, saj je 3,5 disk manjši kot kup DVD-jev. Vendar me skrbi odpoved diska (slabi sektorji ipd), saj bi tako lahko ostal brez več filmov... tako da en znucan DVD ne vpliva na druge.

val46 ::

Glede na to da disk-e oz.DVDje uporabljaš samo za to, da imaš kopije filmov, mi je tvoj strah pred odpovedjo brezpredmeten. Če se ti karkoli "zjebe", dobiš te filme na netu takoj in zastojn po raznih torent straneh.Razumel bi, da bi hranil na njem nekaj pomembnega, ampak filmi??? Če niso to ravno privat posneti filmi, katere imaš le ti, je brez veze se sploh sekirat.

Ti orbika pa, če praviš da vsakih nekaj let narediš novo kopijo na novejši medij...a ni isto, če vsake toliko časa ta trdi disk priklopiš na napajanje oz.na računalnik, pa ne boš imel več strahu, da bi se podatki izgubili?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: val46 ()

ejresnevem ::

HDDji ne crknejo kar tako, en je res hitro odpovedal, drugi pa drzijo po ene 10-15 let bp, samo malo je potrebno bit skrben in jih ne uporabljat za opeko.
Za SSDje ne vem, vecino imamo mogoce 2-3 leta, nekatere pa tudi ze ene 5, pa tudi ni problema.
Heck, se ene 32MB (MEGAbytes, ja) USB kljucke imamo, ki delujejo (seveda je jasno, da niso kaj posebej uporab(lja)ni).

Zgodovina sprememb…

Baja ::

za nekaj 100e dobis kišto + 2 solidna diska. gor vrzes Ilumos + NappIt in imas super duper ZFS storage.

boljše kot presnemavanje dvd-jev in priklapljanje diskov vsake tolko cajta (ker če ne preveriš integritete podatkov, tak nima smisla diska priklapljat).

Han ::

Čez par let boš lahko vse te filmske DVD zabrisal v smeti, ker bo slika na 8K ekranih totalni zmazek, predvajalnikov pa tudi ne bo več v trgovinah. :P

bedarija ::

no to ni res. ker naj bo slika 16k ali 50k, če maš ti iste velikosti tv skozi čas bo slika vedno ista. samo piksli se bodo manjšali

MrStein ::

Robocop1 je izjavil:


Ps: Kakšna je potem prihodnost filmske industrije? Včasih si filme kupil na DVD-jih (še prej seveda na videokasetah).

Zdaj so na Blu-ray diskih. In seveda download, kot so že omenili.

orbika je izjavil:


Bral sem tudi to, da v kolikor imaš trdi disk nekje v omari in ga dalj časa (nekaj let) ne priklopiš na elektriko, se zna zgodit, da podatki poškodujejo/izginejo.

Nonsens.

orbika je izjavil:

Če bom našel tisto stran, bom priložil povezavo.

Lahko jih prilepiš tisoč, vsebina bo vedno ista: nekdo tretji trdi, nekje sem slišal, baje je tako... Ali celo kompleksni matematični izračuni, ki kao dokazujejo trditev.

Snemalna površina diska ni pod napetostjo in je popolnoma vseeno, ali je disk vklopljen, ali ni. Med vrtenjem (torej ko je vklopljen) je v bistvu več možnosti, da se kaj poškoduje. (sicer res *malo* več možnosti)

val46 je izjavil:


Ti orbika pa, če praviš da vsakih nekaj let narediš novo kopijo na novejši medij...a ni isto, če vsake toliko časa ta trdi disk priklopiš na napajanje oz.na računalnik, pa ne boš imel več strahu, da bi se podatki izgubili?

Glej zgoraj. Vklop diska kvečjemu poslabša zadevo.
Razen, če vklopiš zato, da preveriš stanje (beri: posnetek prebereš), osvežiš, ali skopiraš na drug medij. Samo vklop ne naredi nič.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

Glede vprašanja: težko rečt s tako malo podatki.

Je to kaka stara zaloga DVD-jev? Potem je najverjetneje res kaki "šel k vragu".
Lahko je sicer enota kriva. Je visoke kvalitete? Ali najbolj poceni jajce? A imaš z njim dobre izkušnje? Koliko je star (s starostjo laser opeša, mehanika tudi)?

Softver za peko tudi ni čisto vseeno, čeprav načeloma vsi delujejo.

Razen tega je dobro pisati z zmerno hitrostjo, recimo 8x je dober kompromis. Višje hitrosti malo časa prinesejo, pa toliko več tveganja (in hrupa).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Mr.B ::

Dl konvertiraj v iso..... potem mas za 40€ 500GB zunanji disk, oziroma za 106€ dobis 6 tb externi disk... placa kot... 7€ kot te stane teh deset nedijev, ki jih verjetno cez 5 let ne bos vec bral, ker bo edini bralnik na bolhi ali pa drag kot zefran...
Realno pa konvertiraj v drug format... Ali pa si potegni kvalitetnejsi iso....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

val46 ::

Vem da vklop diska lahko zadevo celo poslabša, hotel sem samo povedati orbiku, da če ga je tega strah, da bi mu pomankanje napetosti uničilo disk, da lahko vsako tolko ga priklopi. Itak je OP rekel, da na vsake tolk časa naredi nove kopije, v tem primeru bi disk tako in tako moral vklopiti na računalnik. Pa namesto takrat delat kopije na nov DVD, pač dodaja na obstoječi disk. Kot je že par njih reklo, se dobi fajn kvaliteten HDD z veliko GB prostora za precej nižjo ceno kot so ti DVD nosilci(če gledaš koliko te pride stat GB prostora).Pa še vse imaš na enem mestu, ne da sto DVDjev obrneš po rokah, da dobiš točno tistega, ki ga iščeš. Sploh je pa presnemavanje iz enega HDD na drug HDD neprimerno hitrejše kot pa snemanje na DVD. Če je pa v igri kak SSD, je pa sploh tolk hitrejše. Ampak resnici na ljubo, sam SSDja za kopije ne bi izbral.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: val46 ()

MrStein ::

MrStein je izjavil:


Razen tega je dobro pisati z zmerno hitrostjo, recimo 8x je dober kompromis.

Pa še to (če ni bilo omenjeno): obvezno verify
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Pa še to: nadgradnja firmware zapisovalne enote pogosto prinese boljšo kompatibilnost z določenimi mediji (kar se zapisovanja tiče)

(vsaj tako je veljalo včasih...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

GummyBear ::

Mene pa zanima glede tiskanja in nalepk za zgoščenke. Kolikor gledam obstajajo tiskalniki, v katere vstaviš zgoščenko in ti jo potiska. Po trgovinah videvam tudi razne nalepke za lepljenje na zgoščenke.

V prvi vrsti me zanima kako tiskanje oz. lepljenje po zgoščenki vpliva na samo berljivost medija. Pred leti, ko so CD-ji še bili pravi bum, sem slišal da se po njih ne sme lepiti, pisati z navadnim svinčnikom itd. Svinčnik sem preizkusil in nisem opazil, da bi bilo zaradi tega kaj slabše. Za lepljenje sem zmeraj imel pomisleke, da se ne bi kaj odlepilo in ostalo v CD-ROM-u, ker bi tako uničil celo enoto. Kako točno je s tem - se lahko lepijo vse nalepke ali morajo biti kakšne posebne? LAhko nalepiš na katerokoli zgoščenko ali mora biti kakšna posebna za lepljenje? Kako je z obstojnostjo nalepke?

Predvidevam, da takšne nalepke lahko potiska vsak tiskalnik? Zanimivo bi bilo CD-je opremiti s kakšno sliko, kar bi delo lepši videz kot neka kracarija.

Gagatronix ::

Za tiskanje neposredno na medije potrebujes medije, ki so temu namenjeni.

Kar se lepljenja tice, morajo biti takisto ustrezne nalepke, ker dolocena lepila negativno vplivajo na vrhnji sloj medija in lahko povzrocijo tezave pri branju.

Ko enkrat nalepis je malo verjetnosti, da bos lahko odlepil brez poskodbe samega medija.

Kar pa se tice pisanja s flomastri, pa pri vecini ni nekega problema. Razen ce imas tiste no-name srebrne, ki so jih vcasih prodajali v paketih po 50 in 100 komadov zapakirane samo v folijo (torej ne v tortici).

Han ::

Kakršnokoli dodajanje nalepk negativno vpliva na enakomerno porazdelitev mase medija, ki lahko postane "necentriran" in se posledično trese pri branju podatkov, kar se odrazi v vibracijah in ropotanju v čitalcu, katerega lahko zaradi tega tudi mehansko poškoduješ... Edina v redu opcija so natisljivi (printable) mediji, katere vstaviš v za to namenjen brizgalni tiskalnik.

Mimogrede, ZGOŠČENKA je totalno zgrešen izraz za tovrstne kompaktne plošče ali diske, saj na njih ni prav nič zgoščenega, stisnjenega, kompresiranega, natlačenega ipd. ;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

MrStein ::

To je baje prevod besede "compact"... Toporišič&co
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

bizgech ::

Han je izjavil:


Mimogrede, ZGOŠČENKA je totalno zgrešen izraz za tovrstne kompaktne plošče ali diske, saj na njih ni prav nič zgoščenega, stisnjenega, kompresiranega, natlačenega ipd. ;((


Tudi sam pogosto uporabljam izraz "zgoščenka". Predvsem zato, ker vidim, da je med mediji priljubljen. Lahko bi rekel na kratko "plošča", ampak potem se poraja vprašanje ali gre za CD, DVD ali morda za vinilko. Poleg tega ima "plošča" širok pomen in če ne upoštevaš konteksta, ne moreš vedet ali gre za nadzorno ploščo, kuhalno ploščo ali pa medij za shranjevanje podatkov.

Han ::

Pri zgoščenki pa točno veš, ali gre za CD, DVD, BluRay, klobaso...?

Baja ::

Han je izjavil:

Mimogrede, ZGOŠČENKA je totalno zgrešen izraz za tovrstne kompaktne plošče ali diske, saj na njih ni prav nič zgoščenega, stisnjenega, kompresiranega, natlačenega ipd. ;((


če pogledaš recimo video CD, DVD ali BR, je video in avdio kompresiran (=zgoščen/stisnjen?), natlačenka pa je itak sub kultura

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

stajerckozu ::

Nazalost bivsa subkultura

Sva pa pred leti s kolegom najdla pakungo cdjev ene 30 komadov pa sva gor spekla.musko pa ene polovica cdjev ni delala

Kdo ve koliko casa ima cd zivljensko dobo?
Ali to da je zapecen vpliva na zivljensko dobo?

Lp

MrStein ::

Če je zanič: 0 dni
Če je dober: eni še vedno držijo (torej 20-30 let)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

opeter ::

Jaz imam še nekaj popolnoma delujočih Kodak Gold in Ricoh CD-je z visokoločljivostnimi skeni in še vedno delujejo po 25 letih (zapečeno tam 1994/95).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Gagatronix ::

Tudi sam si lastim se kar nekaj starih medijev, ki delujejo brez problema. Cisto odvisno na kaj naletis.

Han ::

Baja je izjavil:

Han je izjavil:

Mimogrede, ZGOŠČENKA je totalno zgrešen izraz za tovrstne kompaktne plošče ali diske, saj na njih ni prav nič zgoščenega, stisnjenega, kompresiranega, natlačenega ipd. ;((


če pogledaš recimo video CD, DVD ali BR, je video in avdio kompresiran (=zgoščen/stisnjen?), natlačenka pa je itak sub kultura

Drži, ni pa to edina možna vsebina na tovrstnih medijih. CD Audio format nima nič zgoščenega, podatki (programi, slike, video, zvok...) so lahko stisnjeni ali pa ne. Ampak, zapis kot tak ni zgoščen, poleg tega izraz "zgoščenka" ne loči med vsebinami in standardi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

WD Elements disk - računalnik ga ne prebere!? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5310746 (9599) LeXani
»

Ali je to legalno

Oddelek: Pomoč in nasveti
4611672 (9222) GupeM
»

Sony Walkman opušča kasete

Oddelek: Novice / Ostale najave
268205 (6618) Jst
»

Nova vrsta laserja za prostornejše zgoščenke (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6613179 (12169) CyberPunk
»

Kako bomo rekli SSD-jem? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10911166 (9228) Pyr0Beast

Več podobnih tem