» »

Ali zračno hlajenje umira?

Ali zračno hlajenje umira?

1
2
3 4

Cange ::

Hec je ker se dobi za ~20$ zračno hlajenje z 1x 12cm ventom in hladi ~125W skoraj neslišno. Prej bi reku da bo kvaliteta gaminga stagnirala kot pa da bo potreba po 3 fazenem priključku za napajanje.

Jst ::

Ne pravim, da zračni hladilniki niso dobri. DR4Pro in Nocua 15 sta odlična primerka, kako hladiti tiho. Ampak zračno hlajenje zadane "zid" pri zelo vročih procesorjih, slabo ohlajeni kišti, zelo vroča ambientna temp (tu imajo vodni malo prednosti)...

Za vodno sem pa tudi napisal, da ima veliko slabo stran, ker imaš faking vodo v ohišju. In da je pri zračnem velika prednost, ker delajo leta in leta...

Opažam pa že nekaj časa, da za vsako novo zračno hlajenje, pridejo vsaj trije AIO vodni. Ter da so 140 vodni 50EUR, ki hladijo bolje kot skoraj vsak 50EUR zračni.


---

Kakšno bo vaše naslednje hlajenje, zračno ali vodno?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Daniel ::

Kdor kupi Dark Rock hladilnik nima slabo prevetrene kište.

louser ::

Jst je izjavil:

Ne pravim, da zračni hladilniki niso dobri. DR4Pro in Nocua 15 sta odlična primerka, kako hladiti tiho. Ampak zračno hlajenje zadane "zid" pri zelo vročih procesorjih, slabo ohlajeni kišti, zelo vroča ambientna temp (tu imajo vodni malo prednosti)...

Za vodno sem pa tudi napisal, da ima veliko slabo stran, ker imaš faking vodo v ohišju. In da je pri zračnem velika prednost, ker delajo leta in leta...

Opažam pa že nekaj časa, da za vsako novo zračno hlajenje, pridejo vsaj trije AIO vodni. Ter da so 140 vodni 50EUR, ki hladijo bolje kot skoraj vsak 50EUR zračni.


---

Kakšno bo vaše naslednje hlajenje, zračno ali vodno?

AMD ne nuca nič kaj posebnega.
Hlajenje za sto evrov mu pa tudi kaj dosti ne pomaga.

Jst ::

Mu pomaga, mu, čeprav verjetno samo v stress testih. Ko sem sestavil Ryzen 3800X, sem prvo dal notri Wraith Prism, hladilnik, ki pride zraven. Ob stress testu so se jedra stabilizirala na 4.0-4.1 Ghz. V ohišje pihata 2x 140x140mm velika ventilatorja, ven pa eden Noctua 120x120. Vse tri sem dal na maximum. Temperatura CPUja se je gibala okoli 80C.

Ko mi je poštar prinesel vodno, sem ponovil vajo. Po 15 minut stress testa je bilo ohišje mnogo hladnejše (spomnim se še temperature RAMov, Org: tisti, ki je bližje, 45C; AIO pa oba okoli 35C), CPU je bil malo nad 60C, jedra so se gibala med 4.2 in 4.3.

Verjetno, da bi z Dark Rock 4 Pro bilo stanje isto, kot z vodnim. Ampak Dark Rock 4 Pro je dražji od Arctic Freezer II 280, ventilatorja na radiatorjih ne slišiš - čeprav različne strani dobijo za par db različne rezultate, jih jaz ne slišim.

Ko sem gledal, sem hotel kupiti ali Noctuo 15 ali DR4P, vendar je moj RAM prevelik za pol centi za DR4P. Imam pa G Skill 3600, brez RGB. Tega priporočajo zaradi Samsungovih b-die čipov. Da sem kupil AIO vodno, je bilo bolj kot ne naključje.


---

Ampak opažam pa opisan trend, da se AIO vodna cenijo in so sedaj v nekaterih primerih cenejša od zračnih, hladijo pa v večini primerov bolje.


---

Kakšno bo vaše naslednje hlajenje, zračno ali vodno?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

jype ::

vostok_1 je izjavil:

A vi se še vedno ukvarjate s tem PC moddingom n shit?
V zadnjem letu sem sestavil štiri mašine, na katerih ne teče _nobeno_ programje, ki ga nisem prevedel sam.

Žal gre za opremo, ki jo danes lahko že smatraš za zastarelo, se pa da na njej normalno poganjat programje, ki ga potrebuješ za varno vsakodnevno komunikacijo z informacijsko in varnostno pismenimi ljudmi.

Cange je izjavil:

Hec je ker se dobi za ~20$ zračno hlajenje z 1x 12cm ventom in hladi ~125W skoraj neslišno. Prej bi reku da bo kvaliteta gaminga stagnirala kot pa da bo potreba po 3 fazenem priključku za napajanje.
Mnja, na sliki ni zgledal tako velik:



Jst je izjavil:

Kakšno bo vaše naslednje hlajenje, zračno ali vodno?
Po moje zračno, bom pa vsekakor pogledal možnosti za vodno in če bo kaj zanimivega, bom vzel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Jst ::

jupe:

Moraš razlikovati med gaming PC, kjer bodo laufali špili iz Steam platforme in workstation, kjer bo laufal IDE, Video ali Audio editing, preračunavanje statistike,... ... ... ...


---

Noctua 15 in Dark Rock 4 Pro: Lastniki lahko hvalijo ta dva hladilnika kolikor hočejo; se strinjam, sta res DOBRA hladilnika. Ampak so večja, kot cela ITX matična. Mene sicer to ne moti, ker če ne bi imel teh RAMov, bi bil sam lastnik enega od teh dveh.

Ampak leta nazaj, ko je izšel 3770K sem kupil novo Corsair H100. Žal se mi je zgodilo to, kar se je 90% lastnikom: pumpa je začela škripati po ene dveh mesecih. Ko je bilo vse v redu je bilo relativno dobro. Sedaj pa, leta 2019/2020, z Ryzen 3950 in 3970, kjer sam AMD priporoča vodno hlajenje, je pa situacija malo drugačna. Tudi če nimaš 39XX, in kupiš 140x140 vodno, ga lahko montiraš kamorkoli v ohišje. Če hočeš boljše hlajenje, pa kupiš dva tiha ventilatorja in jih montiraš v puss/pull konfiguracijo in se približaš 240 AIO vodnih.

Po drugi strani pa imajo dobra zračna hlajenja omejitve: prvo je problem RAM. Nato moraš imeti dobro prezračeno kišto. In ohišje mora (kar so v bistvu skoraj vsa) podpirati velikost (Height) reber...

...

Na koncu, če sestavljaš majhno ohišje, se ti bolj splača 140x140 vodno z dvemi dobrimi ventilatorji v push/pull, katere boš v 99% ohišij lahko komot nekam zašraufal. Medtem pa dobra zračna ne boš mogel zaradi omejitev ohišja, omejitev plate (RAMi in ohišja) in same teže, ki je ene kilo in pol.


---

Če bi mi nekdo plačal, da mu sestavim računalnik, bi jaz osebno sestavil zračno hlajenje. Ni važno, bi že našel pravo velikost plate in ohišja.


---

To temo sem začel zato, ker če pogledaš "Review" strani, zračnih hlajenj skorajda ni več, vodna so pa postala tako poceni, da me zanima mnenje drugih... Ampak očitno vsi ki odgovarjajo, so vodo-forbni... :))) brez zamere, se stranjam, z večino, raje dobro zračno ohišje z zračnim CPU hladilnikom za "common folks", kot pa "kompliciranje z vodnim za CPU...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

pegasus ::

Jst je izjavil:

Moraš razlikovati med gaming PC, kjer bodo laufali špili iz Steam platforme in workstation, kjer bo laufal IDE, Video ali Audio editing, preračunavanje statistike,...
Cel svet gre v specializacijo in custom hardware. Gamerji imate v ta namen že konzole. Ne razumem, zakaj vztrajate na eni škatli, ki naj bi znala vse. To bo sčasoma postalo nevzdržno tudi ekonomsko, ker fizikalno je že.

jype ::

Jst je izjavil:

Moraš razlikovati med gaming PC, kjer bodo laufali špili iz Steam platforme in workstation, kjer bo laufal IDE, Video ali Audio editing, preračunavanje statistike,... ... ... ...
Ja, finta z igrami je, da imaš neizogibno na glavi HMD z vgrajenimi slušalkami, tako da te ruženje ventilatorjev pri takem početju precej manj moti.

Jst je izjavil:

Ampak so večja, kot cela ITX matična.
Ja, saj tega nisem razumel, ko sem klikal po internetu. Videti je bil kot običajen high end hladilnik, šele ko je škatla prišla po pošti sem se začel spraševati, kdo je naročil pralni stroj.

Jst je izjavil:

Po drugi strani pa imajo dobra zračna hlajenja omejitve: prvo je problem RAM. Nato moraš imeti dobro prezračeno kišto. In ohišje mora (kar so v bistvu skoraj vsa) podpirati velikost (Height) reber...
Ja. Saj se strinjam, da so heatpipe in vodne rešitve vedno pogosteje uporabljane tudi v generičnih PCjih.

pegasus je izjavil:

Cel svet gre v specializacijo in custom hardware. Gamerji imate v ta namen že konzole. Ne razumem, zakaj vztrajate na eni škatli, ki naj bi znala vse. To bo sčasoma postalo nevzdržno tudi ekonomsko, ker fizikalno je že.
Hja, če sem čisto iskren na gaming rigu poganjam tudi reči, za katere je moj običajen desktop (star 64 bitni arm) prešibak, recimo john the ripper, ali pa kdenlive rendering daljših projektov. Tega na konzoli ne moreš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Mr.B ::

jaz imam R7 3700 z 30€ hladilnikom "be quiet! Pure Rock Tower Kühler https://www.mindfactory.de/product_info... Nobenih tezav z rami.... Pa do sedaj se se ni pregrel...

Ce imate res potrebo po ledicah na ramu potem si omislite kaj takega za 40€ ki bo dovolj za kaj mocnejsega https://www.mindfactory.de/product_info...

gledal sem tudi za 70€ be quiet! Dark Rock PRO 4 , pa nisem razumel zakaj bi ga rabil, ker sem 100% da ce bi ganjal 12 ur na 250 W r7 3700 da bi ga verjetno lahko vrgel v smeti... mislim
procesor. Ta hladilnik je primeren samo za famozne intel proce z imaginarnimi stevilkami porabe.... https://www.mindfactory.de/product_info...

Verjetno ce ze kupi predrag intel z deklariranim 125W TDP, potem res rabis vodno, se pa pustim prepricat, da mi dokazete da mi za 30€ hladilnik bremza r7 3700.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Jst ::

Zalman se vrača na sceno z Zalman CNPS20X in CNPS17X.

CNPS20X je dual tower:



In je boljši od Noctue 15 in večine 240 vodnih hlajenj.

https://www.zalman.com/contents/product...

Zanimivo, da prihajajo vodna hlajenja, ki so manjša, kot vodna izpred parih let in hladijo dosti bolje, pumpa je dobesedno čisto tiha. (Ko se spomnim na prvo H100, ene 7 let nazaj, po parih mesecih, ko je vsem začela delati "pšššššštttttttsssss").

Zračni hladilniki so pa hit or miss. Recimo "Corsair A500" je glih za glih.

Ta Zalman in njegov manjši brat na prvi pogled ponujata odličen performance.

Po drugi strani pa 3700X hladim na pol pasivno z Arctic Freezer II 280, kjer je radiator zgoraj, od spredaj pa pihata samo 2x 140 ventilatorja. Trenutno še probavam, kako bi bilo najtišje in najbolj optimalno.

Arctic 280 lahko hladi 3700X brez ventilatorjev, če imaš radiator izven ohišja. (Probal, po eni uri AIDA CPU stress test, je bila temp. 75 +/- 2).


---

Ta Zalman je trenutno malenkost povišal stopnico za zračna hlajenja. Ampak vseeno je odvisno od končnega uporabnika, če bi šel v LCS AIO. Jaz mislim, da je to najbolj optimalna rešitev trenutno že pri ceni 100 EUR.

---
(m tipka mi ne dela dobro, tako da mogoče fali kakšen "m")
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Xserces ::

Kaj pa je kej s tisto nofan firmo? Kšno leto dve nazaj so veliko objavljali za passive coolerje. Je sploh kej od tega? Na netu imajo stran ampak niso to tisti kulerji ki so jih oglaševali takrat.
Ma kdo pasivno hlajen proc?
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

m0LN4r ::

Dodam se moj "zenf" in sicer:
- ce iscem hlajenje za 50eur, kupim npr. Thermalright Machota z enim 140mm fanom, preverjeno komot ohladi Ivy Bridge E z 130W TDP, za OC pa dodam se en ventilator in imam push pull. Ce pa hocem zadevo se tisje pa vrzem gor Noisblocker ventilatorje.
- Ce pa je budget neomejen pa kvalitetno vodno in prilozene ventilatorje v smeti in zamenjati za kvalitetnejse, kar pa spet ni potrebno za razne 100W cpuje.

Kdor se gre v ekstreme je vodno prava pot. So pa poceni vodna drek. Pumpe niso tihe, prilozeni ventilatorji pa se manj.
Konc koncev pa meni zadostuje trenutno za stock en 140mm med 900-1100rpm prakticno za vse.
Sem pa videl tudi push pull vodne bloke z 4x120mm in ce jih gonis pocasi, se zadeva nic boljse ne hladi od Towerja, ker skozi spranje ne ustvari dovolj pritiska da porine cez zrak. Ko pa 4 ventilatorji grejo na 1200rpm pa vec ni tiho to, niti priblizno.

Prednost vodnega vidim predvsem v kvalitetni izvedbi z naprimer kvalitetnimi ventilatorji, da se okoli maticne plosce in graficne ne nabere toliko toplote saj gre direkt ven.

Bolj pomembno se mi zdi dati vodno na graficno, saj imas najvec od tega. Boost clocki so stabilnejsi in ce imas kako high-end grafo je teh 300W bolj kriticnih od tistih 100W od procesorja.

PS: ze nekaj casa pa razmisljam, da bi dal na CPU ogromen Tower in ga opremil z semi-pasivnimi ventilatorji, ki bi se vklopili sele pri 50 stopinj, pri gamingu pa ce se sucejo z 1000rpm je povsem dovolj in se tiho je.

Se vedno bo graficna tista stvar, ki ustvari najvec toplote in glasnosti med igranjem.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

m0LN4r ::

Npr. Se vedno mi je malo zal, da nisem vzel Thermalright Silver Arrow IB-E Extreme in predelal v semi-pasivno.
Sem pa imel pred Machotom gori Dark Pro 3 pa je bil dejansko veliko slabsi.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Jst ::

Največji problem pri GPUjih so različni layouti, ki ni nujno, da ustrezajo vodnim hlajenjem. Jaz imam amd Sapphire Nitro+ 5700XT in se ventilatorji vklopijo šele pri obremenitvi. Enako za PSU.

Tako, da bi kupil hlajenje za grafo, če bi vedel, da bi bilo to vodno hlajenje kompatibilno tudi z naslednjo. Če bi temu bilo tako, bi kupil grafično vodno za dober denar in dober perforanse, ker je grafa najbolj glasna stvar v ohišju. Ko gejmaš, seveda.

edit: Včasih si slišal vodno pumpo, V LCS AIO. Sedaj jih ne slišiš več. Večinoma so glasni ventilatorji, ki jih pa itak zamenjaš za boljše, ki imajo večji statični pritisk in več zraka (nove Noctue z 0.5mm razdalje med bladi in okvirjem, katere so "delali" štiri (4!) leta.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Jst ::

Kdor se gre v ekstreme je vodno prava pot. So pa poceni vodna drek. Pumpe niso tihe, prilozeni ventilatorji pa se manj.
Konc koncev pa meni zadostuje trenutno za stock en 140mm med 900-1100rpm prakticno za vse.


Arctic Liquid Freezer II 280 would disagree with you.

Stock dobiš ventilatorje, ki jih ne slišiš. Spletne strani, ki pravijo, da so glasnejši od X, ne vem kaj merijo, ampak če da ušesa čisto zraven, ne sliši NIČ.

Vseeno pa lahko kupiš nove Nocuta ventilatorje, za katere so potrebovali štiri (4!!!) leta, da so jih začeli proizvajati. (Prvo CFD, potem so morali stroje zamenjati zaradi 0.5 mm natančnosti,...). Če pa kdo sliši te ventilatorje, bi pa rad videl medicinsko obravnavo, ker ni mogoče. Že z stock Arctic 280 jaz ne slišim nič, a mlajši slišijo rahel šum, ki je prisoten pri okoli 1000 rpm, ampak jaz ne slišim nič...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Mr.B ::

Jst je izjavil:

Kdor se gre v ekstreme je vodno prava pot. So pa poceni vodna drek. Pumpe niso tihe, prilozeni ventilatorji pa se manj.
Konc koncev pa meni zadostuje trenutno za stock en 140mm med 900-1100rpm prakticno za vse.


Arctic Liquid Freezer II 280 would disagree with you.

Stock dobiš ventilatorje, ki jih ne slišiš. Spletne strani, ki pravijo, da so glasnejši od X, ne vem kaj merijo, ampak če da ušesa čisto zraven, ne sliši NIČ.

Vseeno pa lahko kupiš nove Nocuta ventilatorje, za katere so potrebovali štiri (4!!!) leta, da so jih začeli proizvajati. (Prvo CFD, potem so morali stroje zamenjati zaradi 0.5 mm natančnosti,...). Če pa kdo sliši te ventilatorje, bi pa rad videl medicinsko obravnavo, ker ni mogoče. Že z stock Arctic 280 jaz ne slišim nič, a mlajši slišijo rahel šum, ki je prisoten pri okoli 1000 rpm, ampak jaz ne slišim nič...
Verjetno mislijo pumpo..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

WizzardOfOZ ::

Jst je izjavil:



Ta zadeva je večja od komplet mojega vodnega hlajenja z ventilatorji, hladilnikom, cevmi in pumpo skupaj.

Vodno hlajenje za 54€ mi 16 jedrnika s 120W TDP stalno drži pod 40 stopinj celzija, pa ni važno koliko ga obremenim.

dolenc ::

Mogoče ti pa senzor ne dela dober :P

Drugače pa itak, vodno je zakon, a če imaš še gpu vpet v loop, drugače je res smiselnost le tega bol-tko, je pa ni.
Pri custom izvedbi bo tudi "izolirana" pumpa tišja od okolice, torej neslišna ;) (aio ravno ne moreš izolirat, tko da odvisno od sreče).
Da nov kak Hojko spet uletu z njegovimi pro izkušnjami ko je enkrat mel en aio 37 let nazaj.

In ko ventilatorje utišaš, začneš slišat druge stvari, mehanski diski tko hitro vn letijo. Potem slišiš vent od napajalca, vzameš pasivnega ali tazga, ki ga ne vklaplja pri tvoji obremenitvi. Potem začne coil whine, ko vse to utišaš, se ti pa hladilnik v kuhinji vklopi! ... Uglavnem "never ending battle". Še mal pa bom ssdje slišal :D

WizzardOfOZ ::

Senzorji kr dobro delajo.

Pa en popravek, vodno hlajenje je bilo 64€ (samo cpu hladim z njim). Hladilnik za vodno je pa velikosti 240x120x30mm pa 2 silent venta od noctue 120x120 sta gor, samo se res bolj malo vrtita, pa še takrat ko se sta res tiha.

Jst ::

Eden dobri 120 ali 140 vent je 35 - 30 EUR. Ji plača, ker se bral, akk oso morali narediti celo proizvodnjo za tako majhne razlike- 0.5 mm - kar stane 15 EUR za en tak ventilator. In pri teh ni važno ali je "Static pressure optimized", ali cfm optimized, ker dela v vseh primerih odlično.

Sicer ne tukaj, ampak na drugih foruih ljudlje pravijo, da slišjo "neslišno." 2x 900 RP ventilaotrja ne sliši noben, katerega se prosi, da 15min posluša.

Itak se 3700X/3800X fajn obremeni šele z "power virus" toolsi. In tudi tam AC 280 te ne pusti več kot 75-80C (če jo zaviješ z papirjem, kar se probal.). Brez ventilatorjeav lahko fural 3800X, če je radiator izven ohišja.



---

Za zračna hlajenja dobiš za 90 do 110 EUR best of the best. Ampak... Vodna 240 in 280 so bolj učinkovita in ko jih inštalirraš, in imaš bojši airflow skozi ohišje.



---

Po mnenju bodo zračni hladilniki pristali pri 150-200W odvajanja, Če imaš prostor v ohišju, se low-end vodnih ne splača kupiti.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

bedarija ::

če hočeš mir in tišino, kar večina uporabnikov želi, kupiš zračno hlajenje, tako da ne. ne umirajo

Netrunner ::

Zračno ne bo nikoli umrlo. Procesorji se manj segrevajo kot včasih za isti oz. boljši performance. Računalniki za klasično uporabo ne bodo nikoli imeli vodnega hlajenja. Vodno je smiselno samo tam kjer se računalnik obremenjuje.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

TOP ::

bedarija je izjavil:

če hočeš mir in tišino, kar večina uporabnikov želi, kupiš zračno hlajenje, tako da ne. ne umirajo

Mir že,ker ni nobene zafrkancje z montažo.tišine pa ne tukaj vodno zmaga.

Netrunner je izjavil:

Zračno ne bo nikoli umrlo. Procesorji se manj segrevajo kot včasih za isti oz. boljši performance. Računalniki za klasično uporabo ne bodo nikoli imeli vodnega hlajenja. Vodno je smiselno samo tam kjer se računalnik obremenjuje.

Potemtakem,ti računalnika ne obremenjuješ,zakaj pa ga rabiš,samo za srfanje.Sami proci se bolj grejejo,kot učasih ker majo večjo frekvenco in posledično višji temp.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TOP ()

Mr.B ::

TOP je izjavil:

bedarija je izjavil:

če hočeš mir in tišino, kar večina uporabnikov želi, kupiš zračno hlajenje, tako da ne. ne umirajo

Mir že,ker ni nobene zafrkancje z montažo.tišine pa ne tukaj vodno zmaga.

Netrunner je izjavil:

Zračno ne bo nikoli umrlo. Procesorji se manj segrevajo kot včasih za isti oz. boljši performance. Računalniki za klasično uporabo ne bodo nikoli imeli vodnega hlajenja. Vodno je smiselno samo tam kjer se računalnik obremenjuje.

Potemtakem,ti računalnika ne obremenjuješ,zakaj pa ga rabiš,samo za srfanje.Sami proci se bolj grejejo,kot učasih ker majo večjo frekvenco in posledično višji temp.

Tebi pa osnove niso jasne.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

TOP ::

Vse je jasno,če si kdaj probal eno in drugo.

bedarija ::

zgleda ne poznam tega vodenga hlajenja ki ga imaš, ker še nikoli nisem videl neslišne pumpe.

Dr_M ::

Zracno hlajenje je KISS (keep it simple stupid), ce pa rad mal kompliciras, je pa custom vodno zakon :D:)) Ni pa poceni.


In ja, dobra crpalka je neslisna in ja, lahko ji znizas obrate in ja, lahko ustavis ventilatorje na radiatorju. Da je to prednost zracnega hlajenja, je invalid trditev.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

bedarija ::

tu je govora če je vodno hlajenje izkoreninilo zračno v smislu normalen uporabe kar pomeni do max 100€ na hladilnik. če maš ti custom loop vreden 400+€ itak da bo neslišno, medtem ko AIO-i to niso. sicer so pa tudi zračni hladilniki lahko passive in ustavljajo ventilatorje. če se da 3970 threadripper hladit dokaj pasivno, lahko tudi navadni desktop cpu. imam pa tudi grafično polpasivno tako da še vedno raje zračno ki je tišje od (normalne cene) vodnega

m0LN4r ::

Kdo tu ne slisi ventilatorja pri 1000rpm? Bemu mast, pa sej ce zivis v tihem okolju se lepo slisi mesanje zraka skozi spranje v ohisju ali hladilnika. No kdor tega ne slisi, nima kaj komentirat o tem, saj je ze na pol gluh.

Zelo verjetno vas vecina tu zivi v malo bolj glasnem okolju, tam okoli 35dB, meni telefon med tednom kaze pod 30dB zvecer pa okol 25dB al se manj.

Se dobro, da se montiral nekaj takih poceni vodnih. No za moja usesa niso bla nic tiha. No v delavnici na sihtu so bla res "neslisna" ko sem pa za foro prinesel zadevo domov, pa je povsem druga akusticna slika, ker se uho prilagodi glasnosti okolja.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

WizzardOfOZ ::

Na serverju sem menjal 40x40 ventilatorje za noctua silent (12dB max). Je server čisto tih, prej je bil pa tok glasen, da si mislu, da boing vzletava zraven tebe.

PandaFlow2 ::

TOP je izjavil:

Sami proci se bolj grejejo,kot učasih ker majo večjo frekvenco in posledično višji temp.


Tale procesor ima TDP 130W pri 3.2 GHz.

Ryzen 9 3950X ima pa TDP 105W pri 3.5-4.7 GHz.

Je se veliko drugih faktorjev pri temperaturi kot samo frekvenca...

dolenc ::

Razlika je tudi kako merijo tdp, mal si ga vsak po svoje razlaga, pol pa še kupci dodajo svoje, ta oznaka je bolj pavšal, vsak pa na to gleda kot na tata-mata max porabo.

TOP ::

bedarija je izjavil:

zgleda ne poznam tega vodenga hlajenja ki ga imaš, ker še nikoli nisem videl neslišne pumpe.

Zgleda,da nisi ti še slišal za custom loop hlajenja,kjer pumpo imaš posebej in jo daš v peno.

dolenc ::

Moja kištica, pumpa na penci, ne rabi velik, sam tolk da se izolirajo vibracije, soft tubing tudi požre vibracije, lavfa pa na 10%pwm, kar ji je dovolj da poganja cpu in gpu blok in 2x240 radiatorja. Če se dotakne kakšnega kabla takoj slišiš :)

Netrunner ::

TOP je izjavil:


Netrunner je izjavil:

Zračno ne bo nikoli umrlo. Procesorji se manj segrevajo kot včasih za isti oz. boljši performance. Računalniki za klasično uporabo ne bodo nikoli imeli vodnega hlajenja. Vodno je smiselno samo tam kjer se računalnik obremenjuje.

Potemtakem,ti računalnika ne obremenjuješ,zakaj pa ga rabiš,samo za srfanje.Sami proci se bolj grejejo,kot učasih ker majo večjo frekvenco in posledično višji temp.


Novi procesorji so postali varčnejši in za precej boljši performance porabijo enako ali manj energike kot 10+ let stari CPU-ji. In do sedaj se da vse lepo hladiti z zračnim hlajenjem. Jaz uporabljam računalnik za mnogo različnih opravil, najbolj ga obremenim pa ko kako igro zaženem in tudi takrat mi zračno hlajenje lepo služi. Glede obremenitve pa sem mislil takrat ko nekdo nažiga igre cel popoldan, kopa kriptovalute ali renderira kake animacije ipd... Se pravi ko je CPU ali GPU dalj časa obremenjen nad 80%. Takrat je vodno res smiselno, prej pa ne.

Lahko trdim da zračno hlajenje ne bo za trenutno tehnologijo procesorjev nikoli umrlo.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

TOP ::

Kdo se sploh tukaj meni,da bo zračno hlajenje umrlo.

dolenc ::

Naslov teme poglej, eden se najde :P

Jst ::

To je bolj provokativen naslov, kot pa gledanje v kristalno kuglo.

50EUR AIO vodna z 140 radiatorjem in z dvemi venti v push/pull hladi bolje kot večina zračnih. In to toploto lahko direkt odvedeš ven iz ohišja.

Vseeno pa napredujejo tudi zračna, kot je ravno predstavljen nov Zalman. (link zgoraj) Le ta je malo hladnejši od Noctue 15, ki je postala "standard", proti kateremu se merijo najboljša hlajenja. In ta Zalman opravlja svojo vlogo odlično, bolje od Noctue 15.

Jaz imam Arctic Liquid Freezer II 280 in še dva 140x140 Arctic F14 PC Case za intake spredaj.

Če grafa ni obremenjena, ima zero rpm, tako da samo zvečer slišim malo šuma. Pa še to, če dam glavo en meter stran.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Mr.B ::

Jst je izjavil:

To je bolj provokativen naslov, kot pa gledanje v kristalno kuglo.

50EUR AIO vodna z 140 radiatorjem in z dvemi venti v push/pull hladi bolje kot večina zračnih. In to toploto lahko direkt odvedeš ven iz ohišja.

Vseeno pa napredujejo tudi zračna, kot je ravno predstavljen nov Zalman. (link zgoraj) Le ta je malo hladnejši od Noctue 15, ki je postala "standard", proti kateremu se merijo najboljša hlajenja. In ta Zalman opravlja svojo vlogo odlično, bolje od Noctue 15.

Jaz imam Arctic Liquid Freezer II 280 in še dva 140x140 Arctic F14 PC Case za intake spredaj.

Če grafa ni obremenjena, ima zero rpm, tako da samo zvečer slišim malo šuma. Pa še to, če dam glavo en meter stran.

jaja 90€ za vodno pa + 20 € za ventilatorja...

za 50€ vodno, ja ko zamenhas pumpo, ki daje cca 6dB manj suma na visokih frekvencah ter menjas ventilatorje, ja ok vemo za kaj si ti vzel vodno za 90€ + 20€....
Moja prva objava v tej temi se vedno obsaja, kot neresen iziv....
No ko bom mel notri R9 3950 x bom dal vodno, ki bo sposobno hladiti... Za 3700x pa trenutno vsako zracno pod 50€ opravi svoje delo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Jst ::

Zato:



"Premaga" večino 360 hlajenj. Pa mogoče je bila cena 100EUR samo decembra ob izzidu.

edit: aja, pa ta slika zgoraj je extreme primer, kjer zvišajo potrebno napetost, da ustvarja čimveč toplote.

Opis je tu:

https://www.guru3d.com/articles-pages/a...


Baseline test:




To ni dobro vodno hlajenje?


Je preveč glasno?



Za guru3d ni. Guru3d me v slabih dveh desetletjih ni nikoli pustil na cedilu. So razlike med review stranmi, vendar ne pa tolikšne, da bi pa sedaj se graf obrnil na glavo.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Jst ::

Dva F14 venta sem pa kupil zato, ker zraven NZXT ohišja dobiš dva 120. In Arctic F in P seriji sta po testih med boljšimi, samo ne znam nastaviti, da bi se vent čisto ustavil, čeprav reklamirajo to "funkcijo"/lastnost.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Zelo malo rezultatov najdeš, če iščeš "Arctic Liquid Freezer II 280 Review", ker je izšel decembra.


---

vortez.net:

"And then again after a 20 minute Stability Test within AIDA64:"


Idle je med glasnejšimi.



---

Praviš da je to slabo AIO vodno? Katero za 100 EUR se SAMO približa? NZXT Kraken 62, ki je slabih 200 EUR, ki stane dvakrat več?

Pa še nekaj posebnega je pri te hlajenju:

Priklopiš samo en kabel!

Copy/paste, ker se mi ne da pisati:

And now the icing on the cake: the Liquid Freezer II has integrated cable management within fully sleeved tubes for a clean look in your PC's case. The housing's dimensions are 317 mm × 138 mm × 38 mm, which is not typical, as it's thicker than other solutions on the market.

Nima decebrske osvetljave, kar mi je všeč. Pri glavi pri CPUju ima 40mm fan, ki naj bi hladil VRje, samo je to bolj gimmick, ker je razlike za glih tri stopinje.



Batmobil look, vendar se ne sekiram, ker nimam PCja, da folk gleda dobesedno notri v ohišje....
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Mr.B ::

Jst je izjavil:

Zelo malo rezultatov najdeš, če iščeš "Arctic Liquid Freezer II 280 Review", ker je izšel decembra.


---

vortez.net:

"And then again after a 20 minute Stability Test within AIDA64:"


Idle je med glasnejšimi.



---

Praviš da je to slabo AIO vodno? Katero za 100 EUR se SAMO približa? NZXT Kraken 62, ki je slabih 200 EUR, ki stane dvakrat več?

Pa še nekaj posebnega je pri te hlajenju:

Priklopiš samo en kabel!

Copy/paste, ker se mi ne da pisati:

And now the icing on the cake: the Liquid Freezer II has integrated cable management within fully sleeved tubes for a clean look in your PC's case. The housing's dimensions are 317 mm × 138 mm × 38 mm, which is not typical, as it's thicker than other solutions on the market.

Nima decebrske osvetljave, kar mi je všeč. Pri glavi pri CPUju ima 40mm fan, ki naj bi hladil VRje, samo je to bolj gimmick, ker je razlike za glih tri stopinje.



Batmobil look, vendar se ne sekiram, ker nimam PCja, da folk gleda dobesedno notri v ohišje....

Lol. obstaja razlog zakaj testirajo na 250W procu.
Dej mi test za 65W in 95W.
In tusti ki je slisal cviki cviki pumpe ve da je to kar motece, pa ceprav je razlika 3dB.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

m0LN4r ::

Ja pri pumpi so vedno tist visokofrekvencki zvoki, ko to enkrat slisis vec ne odslisis.
Je pa res da veliko ljudi tega ne slisi, zanti izmeriti pa se manj.
In ce ze na zacetku mal cvili, bo s casom vedno slabse. Tam po enem letu, dveh znajo bit pumpe ze kr tecne.
Ampak za 50eur so sigurno narjene neunicljive kvalitete. /s
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Jst ::



Ni najtišje, je pa v mojem ohišju pretty damn close. Če bi le vedel, kako za vraga linkane *F14 vente ustaviti (pravijo, da lahko - zero rpm), potem bi vse 4 ventilatorje v ohišju ustavil (grafa itak takoj ko končaš z igranjem, se venti izklopijo).

Pri vodnem ne vem ali so F14 ali P14.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

dolenc ::

A maš na pwm headerju in v biosu naštiman header, da je pwm na sam voltaža?

Jst ::

Ne razumem te, če povem po pravici.

V Biosu sem probal tako PWM kot DC control, ampak mi od 31% manj ne pusti. Ampak vseeno, bi v teoriji, kar je pod 40%, moralo ustaviti ventilator - tako piše v specifikacijah ventilatorja. Ampak meni ne pusti plata ugasniti fanov (kot pri nekaterih, kjer lahko dobesedno ugasneš ventilator pod neko mejo), niti se ventilator sam ne ustavi.


---

Glede glasnosti Arctic F14 ventilatorjev:

The motor spins at 200 to 1800RPM, the upper end of the range results in an airflow of 104CFM and a noise level of 25.3dBA.


25 dBa - To vi slišite? Jaz zvečer slišim samo rahel šum, ampak se moram skloniti in biti pol metra stran.


---

Sedaj (ko sem prebral uraden razpon ventilatorja) mi je pa še manj jasno, kako bi se ventilator sam ustavil pod 40%, če ima pa razpon od 200 do 1800RPM. Moja plata pri 31% vrti z 720-750.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

dolenc ::

Na plati imaš pwm in voltage konektorje za ventilatorje. Če je 4 pin še ne pomeni, da je pwm. Kaj je ker, piše v user manualu plate.

Potem imajo pa sodobne plate še možnost preklaplanja med pwm/dc na samem konektorju v biosu, po defaultu je ponavadi zgolj cpu header na pwm, ostale moraš ti popravit, če sploh imaš še kakšnega (najmanj cpu je pwm)
Kako imaš limitiranje sicer ne vem, napiši model plate, je pa ponavadi nekaj v biosu, če pa tam ni nevem kako nastavljivo imaš še program za to ki ponavadi(ni nujno) dovoljuje več.

Če te ne pusti pod neko mejo, je ponavadi še na dc nastavljeno, nisem pa še videl vseh plat, tako da roke v ogenj ne dam, napiši model za štart pa na hitro vržem uč gor.

m0LN4r ::

Jst je izjavil:

Ne razumem te, če povem po pravici.

V Biosu sem probal tako PWM kot DC control, ampak mi od 31% manj ne pusti. Ampak vseeno, bi v teoriji, kar je pod 40%, moralo ustaviti ventilator - tako piše v specifikacijah ventilatorja. Ampak meni ne pusti plata ugasniti fanov (kot pri nekaterih, kjer lahko dobesedno ugasneš ventilator pod neko mejo), niti se ventilator sam ne ustavi.


---

Glede glasnosti Arctic F14 ventilatorjev:

The motor spins at 200 to 1800RPM, the upper end of the range results in an airflow of 104CFM and a noise level of 25.3dBA.


25 dBa - To vi slišite? Jaz zvečer slišim samo rahel šum, ampak se moram skloniti in biti pol metra stran.


---

Sedaj (ko sem prebral uraden razpon ventilatorja) mi je pa še manj jasno, kako bi se ventilator sam ustavil pod 40%, če ima pa razpon od 200 do 1800RPM. Moja plata pri 31% vrti z 720-750.
Meni telefon kaze, da imam vcasih v stanovanju 25dba cez dan zvecer pa celo 23 al manj. Ce si v mestu sigurn ne bos slisal.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CPU hladilnik (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Kaj kupiti
24851458 (754) freesty
!

Novosti na področju zračnega hlajenja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
404303279 (7640) FireSnake
»

AMD ryzen 5 3600 6 core Procesor glasen? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
506024 (5053) brbr21
»

vodno hlajena grafika

Oddelek: Strojna oprema
473419 (2857) cebelar123
»

CPU hladilnik

Oddelek: Kaj kupiti
366597 (5868) Tomson

Več podobnih tem