» »

Darila in obdavčitev

Darila in obdavčitev

1
2
»

MadMicka ::

DePalmo, ne se hecat no. Itak pa v tvojem primeru ne gre za darilo, ampak za posojilo.

GupeM ::

DePalmo je izjavil:

Na začetku teme piše da so darila do 5000 EUR neobdavčena, višja pa so. In ker mi je vedno ni najbolj jasno glede kdaj vse se plačuje davek (preveč informacij iz različnih virov), bom podal konkreten primer.

Ker kupujem hišo, bi mi sestra posodila 40.000. Nato bi tekom naslednjih 4 let ta denar vrnil, bi pa vsako leto vračilo znašajo vsaj 10.000. A jaz to prav zastopim da bi denar bil obdavčen dvakrat, torej prvič ko bi mi sestra nakazala, nato pa še vsakič ko bi ji ga nakazal nazaj?

Ne bom preveč pameten, zato bi ti svetoval, da se glede tega posvetuješ s FURS-om. Če zadaj ni kakšnih črnih poslov, seveda. Tako boš imel črno na belem njihov odgovor, oni pa bodo tudi seznanjeni s stanjem in težav ne bo.

Razen, če ti rečejo, da bo obdavčeno. V tem primeru bojo težave. Ampak po mojem mnenju zadeve ne bodo obdavčili. Če pa boš tiho in bojo samo videli priliv 40.000 €, nato pa še obratne prilive 10.000 € v naslednjih štirih letih, pa se zadeva res zna zakomplicirati. Za njih sicer ne, zate pa.

Invictus ::

DePalmo je izjavil:

Na začetku teme piše da so darila do 5000 EUR neobdavčena, višja pa so. In ker mi je vedno ni najbolj jasno glede kdaj vse se plačuje davek (preveč informacij iz različnih virov), bom podal konkreten primer.

Ker kupujem hišo, bi mi sestra posodila 40.000. Nato bi tekom naslednjih 4 let ta denar vrnil, bi pa vsako leto vračilo znašajo vsaj 10.000. A jaz to prav zastopim da bi denar bil obdavčen dvakrat, torej prvič ko bi mi sestra nakazala, nato pa še vsakič ko bi ji ga nakazal nazaj?

Sestra in brat sta prvi dedni red. Ni davka...

Vseeno je pametno narediti kako darilno pogodbo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

MadMicka ::

Dej Invictus, ne nakladi. Ni res, da sta brat in sestra prvi dedni red in sploh v tem primeru ne gre za darilo. Kaj je narobe s tabo?

Invictus ::

Sorry, zajebal.

Bratje in sestre so drugi dedni red...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

Invictus je izjavil:

DePalmo je izjavil:


Ker kupujem hišo, bi mi sestra posodila 40.000. Nato bi tekom naslednjih 4 let ta denar vrnil, bi pa vsako leto vračilo znašajo vsaj 10.000. A jaz to prav zastopim da bi denar bil obdavčen dvakrat, torej prvič ko bi mi sestra nakazala, nato pa še vsakič ko bi ji ga nakazal nazaj?

Sestra in brat sta prvi dedni red. Ni davka...
Vseeno je pametno narediti kako darilno pogodbo.

Kaj ga serjete z darilnimi pogodbami?

Tukaj se gre za klasično POSOJILO, torej se naredi POSOJILNO pogodbo.

Če bi naredila darilno pogodbo, bi imel prosto pot, da bi po dveh, trh obrokih rekel "sestrica, pa saj ti nisem nič dolžan, saj si mi podarila denar" - in sestra bi se lahko gladko obrisala pod nosom, ker je črno na belem podpisala, da ti je denar podarila.
Pri posojilni pogodbi, pa bi vsaj nekaj lahko izterjala nazaj.

Sicer ne trdim, da ti je namen okol prinesti sestro, ampak resnično je nesmisel pogovarjati se o darilni pogodbi, če misliš potem vračati posojilo.

Poleg tega vračilo posojila ni obdavčeno. Obdavčen bi lahko bil prihodek od morebitnih obresti. Ampak to naj pove kdo, ki se bolj 'domač' na tem področju.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Invictus ::

A lahko skleneš posojilno pogodbo z 0% obrestne mere? Zakonsko mislim...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

Invictus je izjavil:

A lahko skleneš posojilno pogodbo z 0% obrestne mere? Zakonsko mislim...

Očitno lahko....?

http://www.evem.si/obresti-od-posojil/
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

St235 ::

Invictus je izjavil:

A lahko skleneš posojilno pogodbo z 0% obrestne mere? Zakonsko mislim...


Lahko.

DePalmo je izjavil:

Na začetku teme piše da so darila do 5000 EUR neobdavčena, višja pa so. In ker mi je vedno ni najbolj jasno glede kdaj vse se plačuje davek (preveč informacij iz različnih virov), bom podal konkreten primer.

Ker kupujem hišo, bi mi sestra posodila 40.000. Nato bi tekom naslednjih 4 let ta denar vrnil, bi pa vsako leto vračilo znašajo vsaj 10.000. A jaz to prav zastopim da bi denar bil obdavčen dvakrat, torej prvič ko bi mi sestra nakazala, nato pa še vsakič ko bi ji ga nakazal nazaj?


To je posojilo. Crno na belem naj se napise da ti sestra posoja 40.000k ki bo vrnjeno v 4 letih po 10k na leto. Ce bo se bo furs vtaknil v zadevo jim pokazes posojilno pogodbo. Ce bo na dejansko stanje in pogodba skladno ne bo tezav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

bluefish ::

AndrejO je izjavil:

Ne verjamem, da lahko prejemnik zahteva nekakšno kodo.

Menda znotraj SEPA območja ni pri plačilnem prometu ni dovoljeno diskriminirati in, ker je ta koda slovenska posebnost, bi zahteva prejemnika, da se to kodo vnaša, delovala kot diskriminacija. Tuje banke o tem namreč ničesar ne vedo.
"Zahteva" v smislu lažjega knjiženja transakcije.

GupeM ::

bluefish je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Ne verjamem, da lahko prejemnik zahteva nekakšno kodo.

Menda znotraj SEPA območja ni pri plačilnem prometu ni dovoljeno diskriminirati in, ker je ta koda slovenska posebnost, bi zahteva prejemnika, da se to kodo vnaša, delovala kot diskriminacija. Tuje banke o tem namreč ničesar ne vedo.
"Zahteva" v smislu lažjega knjiženja transakcije.

Torej si jo lahko samo želi ali pa zanjo prosi. Zahtevati je ne more. Tako kot ne more zahtevati reference, ker lahko plačujem s tuje banke, ki polja referenca ne pozna.

BigWhale ::

AndrejO je izjavil:

Menda znotraj SEPA območja ni pri plačilnem prometu ni dovoljeno diskriminirati in, ker je ta koda slovenska posebnost, bi zahteva prejemnika, da se to kodo vnaša, delovala kot diskriminacija. Tuje banke o tem namreč ničesar ne vedo.


Ta koda je v bistvu po ISO20022 standardu in ni slovenska posebnost.

AndrejO je izjavil:

Do sedaj mi je samo ABanka enkrat vrnila denar nazaj, ker nakazilo ni imelo naslova. V ponovnem poskusu in z nepopolnim naslovom (moja banka sploh nima polja za vnos naslova - kar je pa neka druga zgodba neke druge države), je pa potem šlo skozi.


Ma, tudi naslov je neki arbitrarnega... :> Jest tud tja vpisujem neumnosti, ko gre za nakazila med ozjim krogom ljudi.

Vsa ta polja lahko pridejo v postev pri kaksnem dokazovanju a si neko stvar placal ali ne.

WizzardOfOZ je izjavil:

V osnovi je tako, da SEPA je 20 let za tistim, kar smo imeli nekoč v Sloveniji na plačilnem prometu. Mi smo morali iti nazaj, da smo prišli na nivo SEPA.


Se huje je. SEPA je 20 let za tem kar smo imeli v Jugoslaviji. :> Slovenski placilni promet prej se na APPju, zdaj samo za UJP je temeljil na jugoslovanskem placilnem prometu bivsih SDKjev. Je bil pa za slovenijo na novo spisan software po osamosvojitvi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

AndrejO ::

BigWhale je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Menda znotraj SEPA območja ni pri plačilnem prometu ni dovoljeno diskriminirati in, ker je ta koda slovenska posebnost, bi zahteva prejemnika, da se to kodo vnaša, delovala kot diskriminacija. Tuje banke o tem namreč ničesar ne vedo.


Ta koda je v bistvu po ISO20022 standardu in ni slovenska posebnost.

Koda in ISO sta že kul. Podjetja, ki procesirajo te podatke imajo pač neko potrebo za takšne stvari. Slovenska posebnost je to, da morata navadna Micka in Janez na UPN v to polje obvezno nekaj vkracati. Vsaj ne vem, da bi še kje na svetu regulator posiljeval laične fizične osebe s tem konkretnim idiotizmom. Ampak OK. To je Slovenija, kjer je nekaj potrebno vnesti, pa četudi je to "GVEA".

Sploh pa bo FURS še zadnji, ki ga bi ta koda nekaj zanimala, ker zaradi te slovenske posebnosti, kjer lahko na UPN vsakdo vnese, kar se mu sprdne, to polje itak nima kakšne posebne informativne vrednosti.

Razen, če so že dodali kodo za podkupinine in podobni stroški poslovanja ... :))

BigWhale ::

Ja, to da je za slovenijo ta rec obvezna, pa je slovenska posebnost. Se strinjam. :) Nas placilni sistem je dalec pred evropskim, je pa tale koda namena mal overkill in bi bila komot neobvezen podatek.

Machete ::

Jaz dam včasih kodo za fun 'Plačilo vojne odšjodnine' (oz. nekaj podobnega) tudi državnim organom :D
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trr nakazilo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8332796 (8037) Leko
»

Nakazilo denarja od staršev

Oddelek: Loža
2513956 (9314) St235
»

Kako FURS in ATVP regulirata kriptožetone in kriptovalute (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
507147357 (111503) Aquafriend
»

Prenos denarja iz hčerke na mati - bo kaj obdavčeno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5711408 (8852) Utk
»

Pokerstars - izplačilo

Oddelek: Loža
158848 (2928) baxon

Več podobnih tem