» »

Usoda programerjev razvijalcev

Usoda programerjev razvijalcev

Temo vidijo: vsi

jype ::

Vazelin je izjavil:

Torej slovenska firma v Sloveniji plačuje programerja 10k mesečno?
Drži.

Vazelin ::

Kul. Lepo je videt, da so top 1% ITjevci na "ti" z boljšimi fuzbalerji v Slo
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

SambaShare ::

Kolikor je v tejle temi dramatiziranja, tisto o LJ pa le (deloma) drži. Ne drži sicer da so programerji izven LJ nezaposljivi, je pa izbira služb bistveno slabša, plače pa temu primerno tudi.

Posledično je potem v periferiji tudi strokovnost kadra bolj švoh, kadrovske službe pa na veliko jokajo "kadra ni, na razpise se nihče ne prijavi...".

SambaShare ::

680x0 je izjavil:

Zaradi omenjenega tudi ne iščemo mladih kadrov in ne vzgajamo kadrov direktno s fakultete, enostavno je fluktuacija prevelika in človeku je preveč enostavno iti k konkurenci, potem ko si vanj vložil čas in denar. Nobeno od konkurenčnih podjetij našega tipa tega ne počne.


Zanimivo, ~5 let nazaj je bilo v večini ravno obratno. Izkušenega ne bi nihče plačal, vsi so sanjali o poceni začetnikih, ki jih bojo priučili. No saj ta logika je bila očitno napačna.

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

SambaShare je izjavil:

Kolikor je v tejle temi dramatiziranja
Že uporaba besede "usoda" v naslovu kaže na to.

nsa_ag3nt ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Meni je zanimivo, da pri računalništvu v osnovni šoli (prvi in drugi razred) otroci že programirajo zanke. Sicer v scratch-u in piseku, ampak osnove so.

https://scratch.mit.edu/
http://pisek.acm.si/

Sedemletniki že kr dobro razmišljajo in recimo v dveh šolskih urah zna narediti v scratchu 10 stopnic in priti nazaj v izhodišče

pisek.acm.si , so kakšne posebne zahteve, da se naloga naloži ?
V chromium woolyss in FF pri vsaki nalogi piše samo:
The task is taking an unexpected long time to load...
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

PrimoZ_ ::

Tale tema je prov zabavna adaptacija basni o lisici in kislem grozdju.

Kar nadaljujte prosim :)

Urbano#Desno ::

PrimoZ_ je izjavil:

Tale tema je prov zabavna adaptacija basni o lisici in kislem grozdju.

Kar nadaljujte prosim :)


Danes imajo glavni akterji ekskurzijo na ZRSZ, kjer bodo opazovali kolone programerjev pred okenci zavoda.:D
Jutri pa sledi poročilo

Smurf ::

Urbano#Desno je izjavil:


Danes imajo glavni akterji ekskurzijo na ZRSZ, kjer bodo opazovali kolone programerjev pred okenci zavoda.:D
Jutri pa sledi poročilo

Tok pro-aktivni niso. V bifeju bodo vprasal kolega Toneta, ki je polagalec ploscic, ce se strinjam s tem, da so programerji na zavodu. S trkom pira bo stvar potrjena.

Utk ::

Mnja, odvisno kaj vse šteješ pod "razvijalce" in "ITjevce". Tu je tudi kar nekaj žalostnih primerkov not, ki dejansko nimajo pojma, so pa hodili na neko srednjo ali celo višjo šolo, znajo nastavit ozadje na računalniku in s tem med znanci veljajo za "ITjevce". Ti so res brezposelni, ali pa kelnarijo. Ampak to je kot da bi se lahko vsak razglasil za zdravnika, in se tudi bi marsikdo, potem bi pa jamrali, da je veliko zdravnikov brezposelnih. Normalno, kdo bi pa takega zaposlil...

PrimoZ_ ::

spam321 je izjavil:

MasterKiD je izjavil:

-valvoline- je izjavil:

Smurf je izjavil:

Tale cela tema je absurd. Neprogramerji poskusajo prepricati programerje, da je njihov poklic slabo placan in brez prihodnosti. Psihologi bi znali kaj povedati iz tega, komicno do konca :).

Haha, spomni se kaj si napisal k se bodo postrojile prve geekovske kolone pri zrsz. :V

So že geekovske kolone pri ZRSZ. Na Ptuju, v Murski Soboti so že, drugje pa verjetno tudi (morda v Ljubljani še ne, ker je tam ogromno IT podjetij).


Če izvzamemo Ljubljano, so kolone že praktično povsod. IT kadra je za odvoz, delovnih mest nobenih (sploh za programerje, tu pa tam se pojavi kakšno delo za sistemce od katerih se pričakuje, da bodo deklica za vse in to je to). Kdor trdi drugače pač nima blage veze kakšno je trenutno stanje v Sloveniji.


Vsi, ki jih jaz poznam so dobili šiht direktno iz faksa in ne samo v LJ.
Mogoče poznaš samo nesposobne in zagrenjene kot si sam ?

PrimoZ_ ::

spam321 je izjavil:

Da programerjev, ITjevcev manjka lapajo v večini družboslovčeki, ki bi radi še več kadra, ki jim bo za minimalca štancal aplikacije. In dejansko jim to dobro uspeva. IT kadra je že zdaj preveč. Aja, pa da ne pozabim še na zblojena podjetja, ki bi rada zaposlovala 20-letnike s 30-letnimi izkušnjami. Jp, teh zblojencev je tudi kar nekaj. Seznam zahtevanih znanj se kr ne konča in ne konča, plača pa v večini tam okol 1600-1800bruto al pa še to ne. Ampak pazi, maš pa v pisarni kauč, pa gugalnico, pa mačke lahk prvlečeš s seboj uuuuuuuu, pa neomejeno količino kave oooooooooooo oooooooooooo takoo dobri ponudbi se še jaz ne more upreti, neomejena količina kave in sladkarij. Hvala ti IT družboslovni deolodajalec. Hvala ti, da se bom v službi počtil kot doma in ti delal 11h/dan od tega 3h pro bono, ker si mi omogočil, da imam v pisarni kauč in gugalnico. Hvala ti.


Daj že enkrat naštej firme kjer si delal. Da vidimo ali je v tvojem pisanju kaj substance al samo fovšljivo nabijanje.

TheBlueOne ::

Morda se gleda iz nekoliko napacnega zornega kota, ker se tehnologije spreminjajo. To, kar je vcasih naredil razvijalec danes pogosto naredi administrator. Za prisotnost na spletu pogosto ni vec optimalno imeti svoje strani, je stran skoraj bolj legitimizacija necesa, kot pa neko marketinsko orodje. To je okoli spleta.

Potem pa imas se razvijalce drugega softwara, embedded sistemov itn. tam pa je pravtako vedno vec univerzalnih enostavnih resitev, kar zmanjsuje potrebo po programerjih. Da nekaj naredis potrebujes vedno manj znanja programiranja.

Potem pa pride se AI, ki zopet vzame del kolaca.

Neko poznavanje principov programiranja pa je postalo ze skoraj samoumevno, tako da je morda bolj kaj razvijas, kot pa, ce si sposoben spisati kaj kode.

Kar si vecina neukih predstavlja kot programer je v branzi znano pod imenom "Codemonkey". V praksi se programiranje placa minimalno na drugi strani pa maksimalno poznavanje vsega kar software poveze. Software pa poveze knjiznice, podatke, strojno opremo itn.

Zgodovina sprememb…

Vazelin ::

Kolega je imel hude težave dobit zaposlitev ampak dela v eni starejši tehnologiji in ne pozna raznih angularjev. Čeprav je 10let plus izkušenj. Pač dela na old school način
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

TheBlueOne ::

Vazelin je izjavil:

Kolega je imel hude težave dobit zaposlitev ampak dela v eni starejši tehnologiji in ne pozna raznih angularjev. Čeprav je 10let plus izkušenj. Pač dela na old school način


Ima kapital, ne pozna pa nacinov kako ga vnovcit. :)

PrimoZ_ ::

Vazelin je izjavil:

Kolega je imel hude težave dobit zaposlitev ampak dela v eni starejši tehnologiji in ne pozna raznih angularjev. Čeprav je 10let plus izkušenj. Pač dela na old school način


To je razlika, med nekom ki ima znanje CS in nekom, ki je obrtnik in pozna par orodij.

Danes se zmotno misli kako mladina obvlada računalništvo. Ubistvu znajo samo površinsko uporabljati orodja, nimajo pa najmanjšega pojma kako stvari delujejo pod pokrovom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

TheBlueOne ::

PrimoZ_ je izjavil:


Danes se zmotno misli kako mladina obvlada računalništvo. Ubistvu znajo samo površinsko uporabljati orodja, nimajo pa najmanjšega pojma kako stvari delujejo pod pokrovom.


Ze obvlada, samo se kaj drugega. Seveda pa starine zadeve poznajo, ker so vcasih delala direktno s tem, kar je pod pokrovom. Je vprasanje, kaj je bolj smiselno poznati, vse od pokrova do vmes in naprej je verjetno tezko.

PrimoZ_ ::

TheBlueOne je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:


Danes se zmotno misli kako mladina obvlada računalništvo. Ubistvu znajo samo površinsko uporabljati orodja, nimajo pa najmanjšega pojma kako stvari delujejo pod pokrovom.


Ze obvlada, samo se kaj drugega. Seveda pa starine zadeve poznajo, ker so vcasih delala direktno s tem, kar je pod pokrovom. Je vprasanje, kaj je bolj smiselno poznati, vse od pokrova do vmes in naprej je verjetno tezko.


Kdo obvlada, povprečen najstnik ?
Žal v večini primerov "obvladajo" samo FB/insta/twiter/... in razne gadgete ala pametni telefoni/ure/...
To je vse površinsko, takih z globjim znanjem kako stvari zares delujejo je enako ali manj kot nekoč.

In znanje kako stvari delujejo pod pokrovom, ti vedno pride prav, ker se stvari ponavljajo/reciklirajo in pogosto gradijo na isitih ali sorodnih osnovah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

Looooooka ::

Programiranje danes več ni umetnost, saj se to poučuje na večini fakultet. Tudi tam, kjer sploh ne bi pričakoval, spoznajo nekaj osnov. Če je posameznik še samoiniciativen in ga področje zanima, se lahko hitro sam izuči za razvijalca. Tudi kar se tiče podjetij, marsikomu zadostuje že nekdo, ki zna sklikat par stvari v Wordpressu ali Magentu in woila - spletna stran je izdelana

Po Beogradu se vozijo cigani z avtomobili, ki spadajo pod kmecko opremo in pridejo od A do B. woila!
Tudi tisto lahko kupis/naredis sam.
Jaz znam kuhat ampak glej hudica, kuhar v resni restavraciji vse opravi bolje in hitreje in je svoje delo placan 10x vec kot bi bil jaz.
Mi je fino kako vsi svoje poklice enacijo z drugimi, ker znajo "nekaj" od tistega spacati sami.
Bi tudi rad videl koliko teh samoinicativnezev je pripravljeno z veseljem vsak dan opravljati ta poklic. Novi/razlicni projekti. Podpisovanje NDA-jev, konkurencnih klavzul, sprejeti odgovornost za varnost, napake in materialno skodo, ki pri tem nastane. Par vrstic, ki jih zna vsak "samoniciativnez", ki ne rabijo preziveti code revie-jev, spisat lahko v eni sekundi naredijo za nekaj 10 pa do 100 tisoc evrov skode.
Za take programerje bo seveda cedalje manj in manj potreb. Taki danes vsi dobijo siht pa po par mesecih letijo ali pa "sporazumno" zapustijo delovno mesto :)
Tiste druga pa ocitno noben od pametnjakovicev s foruma ne pozna. Zakaj? Ker se nimajo casa pogovarjati z zagrenjenci in svojih 2500 bruto ali pa 10000 neto zapravijo na zadevah in ljudeh, ki se verjetno pogovarjajo o cem drugem kot pa o tem, koga poznajo, koliko je zasluzil in kako je to mozno ce zna pa ze sosodov Nace "pisati strani v Wordpressu".

T-h-o-r ::

sci3nc3 je izjavil:

Takoj izločim vse tiste, ki razvijajo algoritme umetne inteligence, ker verjamem, da bodo v prihodnosti računalniki opravljali marsikaj in nadomestili marsikaj in marsikoga. Po mojih opažanjih pa se večina programerjev zaposli nekje v razvoju spletnih in mobilnih aplikacij. Programiranje danes več ni umetnost, saj se to poučuje na večini fakultet. Tudi tam, kjer sploh ne bi pričakoval, spoznajo nekaj osnov. Če je posameznik še samoiniciativen in ga področje zanima, se lahko hitro sam izuči za razvijalca. Tudi kar se tiče podjetij, marsikomu zadostuje že nekdo, ki zna sklikat par stvari v Wordpressu ali Magentu in woila - spletna stran je izdelana. Verjetno bo šla prihodnost v to smer, kar pomeni, da bo na trgu na stotine ali tisoče razvijalcev (podobno kot zdaj družboslovov). Ko je enkrat na trgu toliko delovne sile, se to kaže tudi v plači. Že zdaj poznam primere, kjer razvijalec ne dobi več kot 1100 eur čistega, kar z nekaj dodatki navaden delavec lahko celo preseže. Sounds not good.

Se bo potetakem v prihodnosti sploh še splačalo iti za razvijalca ali se bo tehtnica prevesila na drugo stran, morda v prid deficitarnih poklicev? Kot sem rekel v prvem stavku, izločim vse "advanced" programerje, ki razvijajo res nekaj unikatnega, kar bo izoblikovalo prihodnost, ker je takih pri nas zelo malo.


Usoda enega programerja-razvijalca, ki ga poznam, je bil infarkt in kronična izrčpanost pri 35ih ter psihološka uničenost. Zdaj je kot "serviser" v javni upravi nekoliko prišel k sebi.
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T-h-o-r ()

TheBlueOne ::

PrimoZ_ je izjavil:



Kdo obvlada, povprečen najstnik ?
Žal v večini primerov "obvladajo" samo FB/insta/twiter/... in razne gadgete ala pametni telefoni/ure/...
To je vse površinsko, takih z globjim znanjem kako stvari zares delujejo je enako ali manj kot nekoč.

In znanje kako stvari delujejo pod pokrovom, ti vedno pride prav, ker se stvari ponavljajo/reciklirajo in pogosto gradijo na isitih ali sorodnih osnovah.


Govorimo o programerjih, ne o obicajnih najstnikih, ki stikajo po FB. Ampak ce recimo hoces nekaj dati na trg, bo nekdo, ki obvlada vse platforme, povezave med njimi itn. prinesel vec kot nekdo, ki naredi kodo, ki nekoliko boljse tece, ker pozna vse se en nivo globlje. Tisto kodo vmes predvidevam, da poznata oba.

To je praviloma, za vecino podjetij itn. Seveda pa imas specificne, ki potrebujejo tiste, ki delajo pod pokrovom. Ampak praviloma ni potrebno, ker imas take ali drugacne resitve, da tega ni treba poznati. Morda najboljsi primer na spletu, ko vzames WP, kupis profi template in vse deluje odlicno. Alternativa je, da si strokovnjak za vse od baz podatkov, do serverjev, PHPja in en vem kaj se vse, ne ves pa, da mora biti stran povezana s FB, je primerno oblikvati, se ti pa nalozi nekaj ms hitreje, ce sploh.

Utk ::

ne ves pa, da mora biti stran povezana s FB, je primerno oblikvati,

A to je naloga programerjev?

Alternativa je, da si strokovnjak za vse od baz podatkov, do serverjev, PHPja in en vem kaj se vse

To ni alternativa, to je edina možnost.

TheBlueOne ::

Utk je izjavil:

ne ves pa, da mora biti stran povezana s FB, je primerno oblikvati,

A to je naloga programerjev?


Ne vsebina, povezava, pridobivanje relevantnih podatkov, moznost objave podatkov ...

Utk je izjavil:


Alternativa je, da si strokovnjak za vse od baz podatkov, do serverjev, PHPja in en vem kaj se vse

To ni alternativa, to je edina možnost.


Taksno storitev si lahko privoscijo najvecji, da ni edina moznost pa ti pove stevilo strani na WP, stevilo podjetij, ki delajo template itn.

Zgodovina sprememb…

DrDre95 ::

Looooooka je izjavil:


Jaz znam kuhat ampak glej hudica, kuhar v resni restavraciji vse opravi bolje in hitreje in je svoje delo placan 10x vec kot bi bil jaz.


Kuhati očitno znaš samo špagete, ker drugače bi vedel da obstaja recept ki mu slediš in tako pripraviš enak obrok kot pa ta tvoj kuhar v restavraciji.

Utk ::

Taksno storitev si lahko privoscijo najvecji, da ni edina moznost pa ti pove stevilo strani na WP, stevilo podjetij, ki delajo template itn.

Tisti, ki rabijo to, so neumni, če tega ne naročijo pri Kitajcih. Pardon, Kitajci so predragi, Indijcih.

TheBlueOne ::

Utk je izjavil:

Taksno storitev si lahko privoscijo najvecji, da ni edina moznost pa ti pove stevilo strani na WP, stevilo podjetij, ki delajo template itn.

Tisti, ki rabijo to, so neumni, če tega ne naročijo pri Kitajcih. Pardon, Kitajci so predragi, Indijcih.


Se mi zdi, da je tu dovolj poceni in se b.p. se kaj dogovarjas. Ampak sem dal samo kot primer, ker vecina zadeve pozna.

V poslu je pac tako, da vsak € nad tem kar potrebujes je stran vrzen denar.

Utk ::

Ne delam s WP niti php, ampak si predstavljam, da če poznaš stvari od začetka do konca, in si stranka naknadno nekaj zaželi, to narediš zlahka in dobro zaračunaš. Če znaš delat samo s templati, si mrzel če tega enostavno ne moreš, znaš, naredit. In nimaš kaj zaračunat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

TheBlueOne ::

Pa niti ne, tudi velika podjetja ti bodo povedala, da se kaj ne izplaca ali pa da tega ne delajo. Vsak pac ponuja nek obseg in vsak ima omejeno kapaciteto. Tisti, ki ji pokuri za optimum kode je lahko manj uporaben za vecino projektov, ce konkurent pozna FB itn. pri spletnih straneh.

Danasnja strojna oprema pa skoraj povsod b.p. gladi pomanklivosti v kodi. Na katerem podrocju delas?

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Vse od UI do baze ponavadi poznajo ljudje v malih podjetjih, ne pa velikih. In ne da boš za vsako stranko izumljal toplo vodo in optimiziral ne vem kaj. To ti pride mimogrede, ko imaš stvari pošlihtane. Ne moreš jih pa imet, če za vsako stranko vzameš drug template (najbrž).
Včasih sem delal na webu, zdaj pa na starih dobrih windows aplikacijah. Od a do ž.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Looooooka ::

DrDre95 je izjavil:

Looooooka je izjavil:


Jaz znam kuhat ampak glej hudica, kuhar v resni restavraciji vse opravi bolje in hitreje in je svoje delo placan 10x vec kot bi bil jaz.


Kuhati očitno znaš samo špagete, ker drugače bi vedel da obstaja recept ki mu slediš in tako pripraviš enak obrok kot pa ta tvoj kuhar v restavraciji.

Tole se bere, kot da bi ga napisal eden izmed Wordpress programerjev. In ravno zaradi takih prihaja do izjav, da se "programerjev ne rabi vec" potem pa vsi v vik in krik, ko kolesar napise, da so tudi pri nas placani po 10k eur.
Ker je za vas vsak s pečico in znanjem enega recepta že profesionalni pek v resnici pa je tako kot je bilo že napisano...navaden povprečen obrtnik z orodjem. V Ameriki bi temu rekli, one trick pony :)

Smurf ::

DrDre95 je izjavil:

Looooooka je izjavil:


Jaz znam kuhat ampak glej hudica, kuhar v resni restavraciji vse opravi bolje in hitreje in je svoje delo placan 10x vec kot bi bil jaz.


Kuhati očitno znaš samo špagete, ker drugače bi vedel da obstaja recept ki mu slediš in tako pripraviš enak obrok kot pa ta tvoj kuhar v restavraciji.

Kuhanje je zgolj poznavanje recepta :)? Si me nasmejal. Preberi si kaksno knjigo o vrhunskih kuharjih, pa kaj so vse morali dati cez, da so prisli tja kamor so.

link_up ::

DrDre95 je izjavil:

Looooooka je izjavil:


Jaz znam kuhat ampak glej hudica, kuhar v resni restavraciji vse opravi bolje in hitreje in je svoje delo placan 10x vec kot bi bil jaz.


Kuhati očitno znaš samo špagete, ker drugače bi vedel da obstaja recept ki mu slediš in tako pripraviš enak obrok kot pa ta tvoj kuhar v restavraciji.


Povedano malce drugace:
Prepises iz StackExchange in naredis enak profi program ane?
In and Out

Smurf ::

link_up je izjavil:


Povedano malce drugace:
Prepises iz StackExchange in naredis enak profi program ane?

Pogleda youtube posnetek in operiras :).

Ko takega vprasas, da zakaj pa sam ni vrhunski na nekem podrocju tako je preprosto, pa najdejo 1001 razlog kako je zarota proti njim.

Looooooka ::

Povedano malce drugace:
Prepises iz StackExchange in naredis enak profi program ane?

Glede na to, da se večina genijalcev opira na komentarje o temah in wordpressu bi si upal trditi, da so očitno programiranje vrgli v isti koš z oblikovanjem tem in osnovnim znanjem uporabe POST/GET zadetkov in pisarna/branje teh iz baz.
Super.
Predlagam, da jutri ukinemo fakulteto za računalništvo.
Za karkoli bolj resnega je pa očitno dovolj tudi osnovno "programiranje" excel tabel.
Mislim...moj kolega ima cel "CRM" v excelu. Res, da ma manj strank kot jaz prstov ampak nima veze. CRM je CRM!

TheBlueOne ::

Utk je izjavil:

Vse od UI do baze ponavadi poznajo ljudje v malih podjetjih, ne pa velikih. In ne da boš za vsako stranko izumljal toplo vodo in optimiziral ne vem kaj. To ti pride mimogrede, ko imaš stvari pošlihtane. Ne moreš jih pa imet, če za vsako stranko vzameš drug template (najbrž).
Včasih sem delal na webu, zdaj pa na starih dobrih windows aplikacijah. Od a do ž.


In zato pa nastudiras template, ne pa kako je narejen. Kodo za izdelavo osnove bo minimlano. Ce kaj manjka morda pises podjetju, kjer kupis template.

Looooooka je izjavil:

Povedano malce drugace:
Glede na to, da se večina genijalcev opira na komentarje o temah in wordpressu bi si upal trditi, da so očitno programiranje vrgli v isti koš z oblikovanjem tem in osnovnim znanjem uporabe POST/GET zadetkov in pisarna/branje teh iz baz.
Super.
Predlagam, da jutri ukinemo fakulteto za računalništvo.
Za karkoli bolj resnega je pa očitno dovolj tudi osnovno "programiranje" excel tabel.
Mislim...moj kolega ima cel "CRM" v excelu. Res, da ma manj strank kot jaz prstov ampak nima veze. CRM je CRM!


WP je fin kot primer, ker vecina pozna. Ce dam primer iz moje stroke bo veliko, ce bo dvema jasno kaj zelim povedati.

Vprasanje ni, ali ukiniti branzo, bolj kako se zadeve spreminjajo in katere vescine so lukrativne in s tem kaksna je usoda razvijalcev.

Zgodovina sprememb…

ejresnevem ::

TheBlueOne je izjavil:

In zato pa nastudiras template, ne pa kako je narejen. Kodo za izdelavo osnove bo minimlano. Ce kaj manjka morda pises podjetju, kjer kupis template.

Ja, samo tole ni dejansko programiranje v smislu it industrije, kjer gre za postavitev arhitekture, definiranje flowa, razvoj vmesnikov, baze, itn.
(Lepa) predstavitev podjetja/produkta z wp je pomembna, ampak sam funkcionalen in robusten, po možnosti distribuiran, produkt je drug nivo programiranja.

TheBlueOne ::

Stvar definicije. Vecina za kar je bilo vcasih potrebno programiranje je danes bolj administracija. V tem je poanta, da se zadeve dosti spreminjajo. Oldschool programiranje se obstaja ampak, ce bos srecal nekoga, ki se ima za programerja bo verjetno boljse prodajal vescine na vedno bolj zgornjih plasteh.

Je pa treba enako "arhitekture, definiranje flowa, razvoj vmesnikov, baze", ker iz podatkov vmes delas trzne raziskave, prilagajas zadeve itn. Veliko vec je datamininga in dela s podatki, kot pa nekaj postaviti.

Zgodovina sprememb…

ejresnevem ::

TheBlueOne je izjavil:

Je pa treba enako "arhitekture, definiranje flowa, razvoj vmesnikov, baze", ker iz podatkov vmes delas trzne raziskave, prilagajas zadeve itn. Veliko vec je datamininga in dela s podatki, kot pa nekaj postaviti.

Dataminerji so drugi nivo uporabnikov (programerjev) kot arhitekti; trenutno sem prvo, kjer dejansko delamo poizvedbe in poročila na prej zastavljeni arhitekturi.
Se pa potegujem tudi za drugo (in glede na ponudbe, ne neuspesno), ovira so sicer jezikovne vescine skoraj na nivoju native speakerja v DACH.
Delam, kot že rečeno, večinoma za izvoz, tudi čezatlantsko.

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

To zelim povedati, da se je lukrativen skilset prestavil. Stari macki promovirajo znanje "pod havbo" in bentijo cez novo generacijo zakaj jih ne zanima. Pac v njihovem casu je to bilo najbolj vazno.

No jaz celo kariero delam samo za DACH, datamining delam kolikor me zanima, ko kaj potrebujem, je na nek nacin ze za mano. Sem sel skozi faze, trenutno se igram se s svojimi projekti, kar da zopet novo perspektivo. Zato pa pametujem. :D

ejresnevem ::

TheBlueOne je izjavil:

Stari macki promovirajo znanje "pod havbo" in bentijo cez novo generacijo zakaj jih ne zanima.

Ja, kar se mene tice, naj kar bentijo, mene nic ne moti; vse je odvisno od priloznosti in pripravljenosti nanje.
8-O

Utk ::

No, bentijo šele ko se nekdo oglasi, da nimajo programerji kaj delat, so brezposelni in podobno. Takrat je čisto pravi čas za bentit, da tisto itak niso programerji.
Drugače naj vsak dela za kar ga nekdo plača, me nič ne briga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

blay44 ::

:D
A, zadaj pa razumem.
Namen vseh teh titul je, da se konstruktorja stroja enači z upravljalcem stroja.

TheBlueOne ::

@UTK Kdo pa pravi, da bi imeli delo, ce bi bili programerji po stari definiciji? Zna biti, da bi bili prisiljeni iti v tujino, ce bi bili prevec nisni. In ce nekdo ne dosega tvojega standarda se ne pomeni, da njegov poklic ni bil in ne mora biti programer.

blay44 je izjavil:

:D
A, zadaj pa razumem.
Namen vseh teh titul je, da se konstruktorja stroja enači z upravljalcem stroja.


Mozno, ker upravljalec danes ni vec za enim strojem in ima drug skilset kot nalaganje delov, konstrukter pa konstruira enega. Tako da financno je morda tamtam.

Zgodovina sprememb…

ejresnevem ::

TheBlueOne je izjavil:

bili prisiljeni iti v tujino

Huh, ne vem, ce je 'prisiljeni' najbolj ustrezen izraz.

TheBlueOne je izjavil:

Tako da financno je morda tamtam.

Se zdalec ne, niti v Sloveniji, kjer so pogoji sicer precej bolj skromni kot v sirsem svetu.

Zgodovina sprememb…

Looooooka ::

WP je fin kot primer, ker vecina pozna. Ce dam primer iz moje stroke bo veliko, ce bo dvema jasno kaj zelim povedati.

Vprasanje ni, ali ukiniti branzo, bolj kako se zadeve spreminjajo in katere vescine so lukrativne in s tem kaksna je usoda razvijalcev.

No jaz pa pravim, da je ravno to slab primer, ker se večina programerjev samo smeje če pride nekdo ven in pod reference napiše, da je delal z WP-jem.
V osnovi že zaradi tega, ker je to gnojišče slabe kode in vir ulala eksploitov, ki so posledice ravno te slabe kode. Je pa "simpl" za "programirat", ker lahko vsak sosedov mulec na hitro nekaj skupaj spaca. In zato imamo danes kup nezadovoljnih "strank", ki s svojimi spletnimi rešitvami niso zadovoljne.

Je razlog zakaj so PHP celo desetletje uporabljali za vir raznih šal in WP pri tem prav nič ne pomaga.
WP, teme in tista "koda" v WP-ju je tako daleč od celega spektra programiranja, kot je prodajanje gob na tržnici v primerjavi z ne vem...ustvarjanjem novih genetsko modificiranih rastlin v laboratoriju.
Večina ga pozna zato, ker za spletne strani in bloge pač ne potrebuješ veliko.
Ampak danes folk misli, da se cel planet vrti okoli bloganja, selfijev in "influencerjev" in s tem povezanimi programskimi rešitvami.
Dejanske zadeve za katere se pa programerje potrebuje, išče in dejansko vredu plača se pač ne ve, ker laik o ozadju vseh poslovnih rešitev pač nima pojma.
So približno tam, kjer sem jaz, ko grem mehaniku. Vem ravno toliko, da prihajam do svojih nevmesnih zaključkov o njihovi sposobnosti, dejanski vrednosti in kvaliteti opravljenega dela ampak klinc...še brez najbolj popljuvanega mehanika pa česa resnega na avtu z vsemi youtube tutoriali ne bom popravil v nekem normalnem času, kaj šele, da bi bilo delo vredno kakšne hude pohvale.
Če firma rabi 10 senior developerjev za neko programsko rešitev njihove hardware rešitve to še ne pomeni, da za njimi ne potrebujejo ravno tako usposobljenega kadra, ki bo to zadevo povezal z vsemi možnimi programskimi rešitvami, ki jih uporablja cel svet.
Ampak ko bereš takele teme nekako izpade tako, kot da obstajata samo 2 svetova.
Hardware in low level geniji in potem takoj POOF sosedov Nace, ki programira v WordPressu.
In oba bo jutri zamenjal AI.
I think not.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

Utk ::

Kdo pa pravi, da bi imeli delo, ce bi bili programerji po stari definiciji? Zna biti, da bi bili prisiljeni iti v tujino, ce bi bili prevec nisni. In ce nekdo ne dosega tvojega standarda se ne pomeni, da njegov poklic ni bil in ne mora biti programer.

Ne vem kdo pravi, je pa dejstvo, da "pravih" programerjev po mojih standardih ni brezposelnih. Pa tudi marsikdo ni brezposeln od tistih, ki niso prav, seveda.
Kaj dela programer in kaj mora znat, da se mu lahko to reče, je pa precej dobro definirano, in tudi zase vsak ve ali je ali ni. Zlaganje skupaj nekih skript to ni. Poznam ljudi, ki znajo tudi marsikaj popravit v temu, pa si še zmeraj ne rečejo programerji. Ker ne znajo naredit nekaj splošnega (in koristnega), znajo pa kje kaj pošraufat za drugimi.

ejresnevem ::

Utk je izjavil:

Poznam ljudi, ki znajo tudi marsikaj popravit v temu, pa si še zmeraj ne rečejo programerji.

Ja, no, mogoce se zdaj prevec gleda na industrijo (kjer je programer en od nivojev), ne pa na sirsi krog ljudi (kjer je programer splosen izraz za vse it geeke).

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Ja to pa skoraj sigurno. Ker teh drugih je sigurno kar nekaj brezposelnih, ali pa delajo kaj čisto drugega. In ti ne bi tega delali tudi če bi 1000 delovnih mest čakalo, enostavno zato, ker tega ne znajo. Tolk ljudi, ki znajo nekaj v WP ali na facebooku, pa morda res nihče ne potrebuje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

link_up ::

Looooooka je izjavil:

Je pa "simpl" za "programirat", ker lahko vsak sosedov mulec na hitro nekaj skupaj spaca. .


Oprosti, ker ne razumem...ampak kaj tocno se misli pod WP programiranje? PHP? Ce niti tega ne vec, potem je pa tudi risanje krogcev v wordu programiranje.
In and Out

Mikrohard ::

Ko berem tole temo, dobim občutek, da je na zavodu celo morje programerjev. Realnost (vsaj trenutno) pa kaže, da je precej težko dobiti dobrega programerja. In jaz mislim, da se v prihodnosti ne bo glede tega nič spremenilo... dobri programerji bodo še vedno iskani (ne glede na količino slabih).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delo v Agiledrop.si? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5716433 (9799) kffa
»

Future proof: fakulteta ali samoizobrazevanje? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13625822 (23039) AndrejO

Več podobnih tem