» »

Sistem 5.1 domači kino

Sistem 5.1 domači kino

Hribowc ::

Pozdravljeni,

Ob vselitvi v novo hišo imam namen sestaviti 5.1 zvočni sistem skupaj z TV (domači kino).
Noob alert...Zanima me kakšna varianta oz. setup je najbolj smiselen v kolikor bi filme predvajal "snete" iz spleta. Ne bi imel blueRay predvajalnika v kolikor je to možno... Nimam veliko izkušenj na tem področju pa me zanima kaj točno potrebujem?


Prosim za pomoč
  • spremenil: Hribowc ()

Amdforce ::

Pc hdmi v receiver. Najlazje, poceni in zanesljivo. Lp

Hribowc ::

Ok, popravi me če te prav ne razumem. Iz pc-a HDMI v tv. Iz tv pa zvok do ojačevalca, ta pa naprej do zvočnikov...
Lahko malo bolj razložiš....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Hribowc ()

Vesoljc ::

ne, pc -> receiver -> tv
receiver -> zvocnike
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Hribowc ::

OK, kakšen reciever pa rabim ?...Mogoče kakšen link...

link_up ::

bo kar prav, kar je hribowc povedal. Iz tvja pelji optiko do AV. ARC pomoje ne pride v postev, ker ti bo vracalo na PC. :)

Kodi na RPI je ok. Kako bo pa storage? NAS?

eh...vesoljc ma prav :) ce imas hdmi enabled AV.
In and Out

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: link_up ()

Hribowc ::

OK, kakšen reciever pa rabim ?...Mogoče kakšen link...
Torej brez pc-a zraven tv-ja ne gre?

link_up ::

gre, ce imas smart tv. Ni kaj prevec drugace, kot skoj pc.

Isci AudioVideo receiver. :) Nad 300e.
In and Out

fpbs ::

Hribowc je izjavil:

OK, kakšen reciever pa rabim ?...Mogoče kakšen link...
https://geizhals.eu/?cat=hifirec&xf=321...

teslam2 ::

Valda ne bos PCja zaradi filmov priklapljal prek hdmija na TV... Kaksen TV mas? Predvidevam da "smart tv". Priklopi ga na lokalno mrežo, ce nimas kabla blizu se da tudi prek wifi,... tako bos imel dostop do mrežnih virov... Naložiš na PC kaksen media server (npr. plex) pa gledaš lepo na TVju vse prek tv appa. Iz TVja uporabis hdmi arc povezavo na receiver za hisni kino.

edi45 ::

1.) TV, ali imaš smart TV? če imaš kakšen novejši TV z WebOS ali Androidom, lahko direkt preko tv gledaš netflix, amazon prime, filme streamaš preko lokalnega omrežja iz PC ali pa direkt iz USB ključa/diska.
2.) Kupiš bilokakršen 5.1/7.2 receiver (ojačevalec) Po možnosti priklopiš z HDMI na HDMI ARC, da upravljaš vse samo z daljincem od TVja.
3.) Kupiš 5 zvočnikov in 1 subwoofer. Lahko 4 bookshelfe in 1 center. Če imaš budget in prostor, se kupijo spredaj 2 samostoječa oz floorstanding zvočnika, center in za vzadaj 2 satelita oz bookshelfa in en subwoofer, ki ga postaviš v kot, da bass lepše potuje po sobi.
4.) Gledaš in uživaš ob sliki in zvoku8-)

Hribowc ::

Ful hvala vsem. Vse jasno!

neocodexx ::

Preko PCja je preveč komplikacij in težav pri nastavljanju in preklaplanju (lastne izkušnje, uporabljam povezavo za gaming, za kar je sicer ok, ampak še vedno - preglavice), razen če bi imel namenski PC samo za to uporabo pa še v temu primeru je boljša izbira zunanji box ki pride zraven tudi z daljincem (če se pogovarjamo za filme ipd.).

Storage je lahko lokalno usb ali preko mreže kot je bilo že povedano. Močno priporočeno da je preko kabla, če je možno, gre pa za silo tudi preko wifi.

Trenutno je najbolj popularno da gledaš vsebine direktno preko smart TVja, vendar spet ne čisto vse če je govora o BluRay ripih (odvisno od zahtevnosti kodeka). H.264 še predvaja večina TVjev, kakšen 4K H.265 že malo težje (moj 2019 TV ne zmore), za to se namesto pcja uporabi kakšen bolj zmožen Android box.

Če pa imaš namen uporabljati samo streaming (Netflix, Amazon, Youtube..) potem ne potrebuješ dodatnega boxa, če pa bi rad užival v BD ripih najvišje kvalitete bi pa kakšen box bil že kar potreben, vsaj zaenkrat še dokler hardware na TVjih zaostaja, sicer pa boš moral biti pozoren da potegneš tiste ki bo TV še zmožen predvajati če nimaš boxa.

Ne bi bilo tega problema, če ne bi razvoj kodekov šel naprej in komaj ko so TVji dohiteli da lahko prebavijo 4K H.264, postaja H.265 že vse bolj in bolj popularen, saj za 1/2 velikosti ponuja enako kvaliteto, kar se pa hitro nabere. Z bolj napredno kompresijo pa ponavadi potrebuješ tudi bolj zmogljiv hardware. Če bo tebi predvajalo na TVju pa tiste ki to nalagajo ne zanima, zato se v teh primerih vedno lahko zaneseš na zmogljiv Android box ki te zadeve prebavi brez problema (in tudi prišparal boš na tvojih diskih do 50% prostora).

Zvok: optika absolutno opdade, ker močno zniža pasovno širino za kvaliteto zvoka. Če hočeš najboljši zvok je pravilna povezava Android box v passtrough načinu > AVR > TV (brez ARC). Samo tako pride čisti, nespremenjen in neskompresiran zvok do tvojega sprejemnika in od tam v zvočnike. Če pa že moraš uporabiti ARC, potem naj bo vsaj preko HDMI. Razen če imaš mogoče naprave ki podpirajo eARC.

Glede izbire zvočnikov in AVRja pa predlagam da si ogledaš trgovino kot je AV-Planet, kjer ti bojo tudi znali svetovati pri izbiri.

Horas ::

neocodexx kakšne preglavice le? pc->hdmi tv, pc zvočna->zvočniki. jaz nimam nikakršnih težave ne z filmi ne z igrami.

neocodexx ::

Horas je izjavil:

neocodexx kakšne preglavice le? pc->hdmi tv, pc zvočna->zvočniki. jaz nimam nikakršnih težave ne z filmi ne z igrami.


Različne resolucije in refresh rati se ne marajo med sabo. Monitor imam 2560x1080 144hz, TV je 4K oz. mora biti za gaming 1080p@60hz. Edini način v katerem je zadeva stabilna je da izbereš samo 1 vir naenkrat, in ne copy ali extend display. Če dam extend ali copy, mi potem zabuga in zaklene refresh rate na 60hz tudi primarni PC display, in moram narediti reset če sploh hočem da spet dela na 144hz. In nikakor ne spreminjati resolucij ali vira ko imaš aplikacijo že prižgano, že npr. Steam big picture ti popolnoma zmečka sliko in je spet treba vse ponovno zagnati.

Tako da vsakič ko menjam vir moram iti do PCja v display settings, zamenjati primarni ekran iz #1 na #2, pred tem imeti pripravljen TV in v 15 sekundah priti nazaj do TVja ter potrditi spremembo (brez brezžične miške ne bi šlo). Sicer pa zdaj preurejam celo dnevno tako da bosta TV in PC monitor v isti smeri, in boš lahko TV gledal/uporabljal kot monitor tudi iz računalniške mize. Je pa še vedno fajn zraven imeti brezžično miško ker je vedno treba kaj alt-tabati ali pa če se kaj sesuje, ali pa se hočeš na kak discord povezat itd.

Občasno pa tut kak špil zameša kateri ekran je kateri, in sploh več ni slike ker si radi zapomnijo tazadnji display s katerem si bil povezan kot edini display v sistemu, ter potem več ni slike na TVju, nakar moraš zopet narediti kompletni reset ter pognati špil samo ko imaš povezano s TVjem in ne kako drugače.

Za filme in to se še da, v kolikor uporabljaš kakšen Kodi/Plex in imaš vse pravilno nastavljeno tudi glede osveževanja itd. Odpade pa tudi podpora kakšnemu Dolby, DTS, saj meni zazna TV samo kot stereo napravo ker kolikor vem te grafične itak nimajo certifikatov za Dolby ipd. zvok preko HDMI. Bi moral vleči še en dodaten kabel za zvok posebej v AVR (in vsakič tudi tam ročno preklapljati vir, in še vedno nimaš podpore za losless formate), v glavnem vse skupaj se kar hitro zakomplicira.

Kaj šele kakšen HDR in Dolby Vision. Kako imaš potem nastavljeno displaye, če tvoj PC monitor ne podpira HDR, TV pa podpira? Ne vem če bo delalo z clone/extend, bi spet moral uporabiti foro menjat aktivni display med #1 in #2.

Potem še če uporabljaš PC-TV tudi za filme, moraš vsakič it v nastavitve in preklopiti iz Game Mode na profile za filme ter potem spet nazaj, jaz uporabljam sicer samo za gaming in ne rabim še tega spreminjati, moram "samo" zamenjati vir na TVju in tisto kolobocijo z displayi ko sem jo že prej opisal. Po eni strani je res dosti enostavnejše imeti konzolo, za filme serije pa android box in vse dela brez enega samega problema z 1 daljincem direktno iz fotelja. Imaš podprte vse formate kot so Dolby Vision (na novem Shieldu), Dolby Atmos, DTS-HD, in nikoli ne rabiš nič "prčkat" da uspostaviš.:)

Zgodovina sprememb…

Horas ::

madona si se razpisu. jaz se s takimi stvarmi še nisem srečal. vse dela kot more slika in zvok8-)

2dark ::

Hribowc je izjavil:

OK, kakšen reciever pa rabim ?...Mogoče kakšen link...
Torej brez pc-a zraven tv-ja ne gre?


Nobenga reciverja ne rabiš.

Rabiš tole.

https://www.harveynorman.si/zvocnik-sou...

https://www.harveynorman.si/zvocnik-sou...


POjdi preizkusit v trgovino. Ne bo ti žal.

TOP ::

Za jurja evrov dobiš Resiver plus zvočnike,kar je veliko bolše od teh Soundbarov.

neocodexx je izjavil:

Horas je izjavil:

neocodexx kakšne preglavice le? pc->hdmi tv, pc zvočna->zvočniki. jaz nimam nikakršnih težave ne z filmi ne z igrami.


Različne resolucije in refresh rati se ne marajo med sabo. Monitor imam 2560x1080 144hz, TV je 4K oz. mora biti za gaming 1080p@60hz. Edini način v katerem je zadeva stabilna je da izbereš samo 1 vir naenkrat, in ne copy ali extend display. Če dam extend ali copy, mi potem zabuga in zaklene refresh rate na 60hz tudi primarni PC display, in moram narediti reset če sploh hočem da spet dela na 144hz. In nikakor ne spreminjati resolucij ali vira ko imaš aplikacijo že prižgano, že npr. Steam big picture ti popolnoma zmečka sliko in je spet treba vse ponovno zagnati.

Tako da vsakič ko menjam vir moram iti do PCja v display settings, zamenjati primarni ekran iz #1 na #2, pred tem imeti pripravljen TV in v 15 sekundah priti nazaj do TVja ter potrditi spremembo (brez brezžične miške ne bi šlo). Sicer pa zdaj preurejam celo dnevno tako da bosta TV in PC monitor v isti smeri, in boš lahko TV gledal/uporabljal kot monitor tudi iz računalniške mize. Je pa še vedno fajn zraven imeti brezžično miško ker je vedno treba kaj alt-tabati ali pa če se kaj sesuje, ali pa se hočeš na kak discord povezat itd.

Občasno pa tut kak špil zameša kateri ekran je kateri, in sploh več ni slike ker si radi zapomnijo tazadnji display s katerem si bil povezan kot edini display v sistemu, ter potem več ni slike na TVju, nakar moraš zopet narediti kompletni reset ter pognati špil samo ko imaš povezano s TVjem in ne kako drugače.

Za filme in to se še da, v kolikor uporabljaš kakšen Kodi/Plex in imaš vse pravilno nastavljeno tudi glede osveževanja itd. Odpade pa tudi podpora kakšnemu Dolby, DTS, saj meni zazna TV samo kot stereo napravo ker kolikor vem te grafične itak nimajo certifikatov za Dolby ipd. zvok preko HDMI. Bi moral vleči še en dodaten kabel za zvok posebej v AVR (in vsakič tudi tam ročno preklapljati vir, in še vedno nimaš podpore za losless formate), v glavnem vse skupaj se kar hitro zakomplicira.

Kaj šele kakšen HDR in Dolby Vision. Kako imaš potem nastavljeno displaye, če tvoj PC monitor ne podpira HDR, TV pa podpira? Ne vem če bo delalo z clone/extend, bi spet moral uporabiti foro menjat aktivni display med #1 in #2.

Potem še če uporabljaš PC-TV tudi za filme, moraš vsakič it v nastavitve in preklopiti iz Game Mode na profile za filme ter potem spet nazaj, jaz uporabljam sicer samo za gaming in ne rabim še tega spreminjati, moram "samo" zamenjati vir na TVju in tisto kolobocijo z displayi ko sem jo že prej opisal. Po eni strani je res dosti enostavnejše imeti konzolo, za filme serije pa android box in vse dela brez enega samega problema z 1 daljincem direktno iz fotelja. Imaš podprte vse formate kot so Dolby Vision (na novem Shieldu), Dolby Atmos, DTS-HD, in nikoli ne rabiš nič "prčkat" da uspostaviš.:)

Kar se tiče zvoka dela use,kot mora sam moreš optični kabel z lučko za zvok priklopit v matično in v AV resiver in HDMI iz grafe v AV resiver in vse dela u nulo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TOP ()

2dark ::

TOP je izjavil:

Za jurja evrov dobiš Resiver plus zvočnike,kar je veliko bolše od teh Soundbarov.




zakaj rabiš reciver? Ne rabiš ga. zadevi iz omenjenih linkov igrata odlično. basi so močni in suvereni. Pa nobenih kablov ne rabiš.

Nisem ti jaz kriv, če si poslušal kakšnega za 120€.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2dark ()

dvojka ::

2dark je izjavil:

TOP je izjavil:

Za jurja evrov dobiš Resiver plus zvočnike,kar je veliko bolše od teh Soundbarov.




zakaj rabiš reciver? Ne rabiš ga. zadevi iz omenjenih linkov igrata odlično. basi so močni in suvereni. Pa nobenih kablov ne rabiš.

Nisem ti jaz kriv, če si poslušal kakšnega za 120€.


:O!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dvojka ()

TOP ::

Ma o čem govoriš 120e,tukaj si dal link za 1000e Soundbar,ki se ne more primerjat z sistemom AV resiver+zvočniki,tole sem napisal.Soundbar je za nekoga,kateri nima placa,če pa imaš pa,kot sem napisal.

bojzl ::

Pozdravljeni,

Imam eno vprašanje oz. idejo, če bi lahko uporabil kašno drugačno rešitev?
Na novem tv imam samo digitalni spdif izhod za audio. Rabim se povezat na mini dclass ojačevalec + zvočniki, ki ima rca vhod in je brez daljinca. Želja je da bi za glasnost uporabljal samo daljinec od tv. Pri prejšnjem tv sem uporabil izhod za slušalke in je šlo lepo kontrolirat glasnost. Z optičnim izhodom sem izgubil kontrolo za glasnost, je signal skozi full.
Trenutno sem rešil zadevo z nekim Neoteck hdmi arc dacom, ki mu pripeljem hdmi arc kabel. Sicer zadeva za silo deluje, je pa zelo zelo neodzivno vseskupaj - za spremembo je treba dolgo pritiskat tipko, in še potem sem prestavi samo za eno skalo. A je to morda vpliv slabega kabla,naprave? Ker ko odklopim zadevo in nazaj na vgrajeni zvočnik, je dokaj hitreje...

Bantani ::

TOP je izjavil:

Ma o čem govoriš 120e,tukaj si dal link za 1000e Soundbar,ki se ne more primerjat z sistemom AV resiver+zvočniki,tole sem napisal.Soundbar je za nekoga,kateri nima placa,če pa imaš pa,kot sem napisal.


Dej ne prbiji model...ocitno nisi imel se nikoli soundbar doma kaj sele vrhunski soundbar.
Spet neki v prazno strelas...od kje tebi soundbar samo za tiste,ki doma nimajo placa wtf??...sploh ni problem v placu ampak je dosti ljudem lepse prav tako meni,da je sistem s cim manj kablovja in da zvocnike povezes samo z wifi ali bluetooth povezavo...na koncu imas pa se vrhunski TOP zvok!!
Zdaj pa,ce je tebi bolj vsec vlect kablovje okrog sobe pa limat razne kanale po steni je pa tvoj problem samo ne pisi neumnosti.

fpbs ::

2dark je izjavil:

Hribowc je izjavil:

OK, kakšen reciever pa rabim ?...Mogoče kakšen link...
Torej brez pc-a zraven tv-ja ne gre?

Nobenga reciverja ne rabiš.
Rabiš tole.
https://www.harveynorman.si/zvocnik-sou...
https://www.harveynorman.si/zvocnik-sou...
POjdi preizkusit v trgovino. Ne bo ti žal.

To bi bil popolnoma zgrešen nakup.

Bantani ::

Zakaj?

Amdforce ::

Bantani je izjavil:

TOP je izjavil:

Ma o čem govoriš 120e,tukaj si dal link za 1000e Soundbar,ki se ne more primerjat z sistemom AV resiver+zvočniki,tole sem napisal.Soundbar je za nekoga,kateri nima placa,če pa imaš pa,kot sem napisal.


Dej ne prbiji model...ocitno nisi imel se nikoli soundbar doma kaj sele vrhunski soundbar.
Spet neki v prazno strelas...od kje tebi soundbar samo za tiste,ki doma nimajo placa wtf??...sploh ni problem v placu ampak je dosti ljudem lepse prav tako meni,da je sistem s cim manj kablovja in da zvocnike povezes samo z wifi ali bluetooth povezavo...na koncu imas pa se vrhunski TOP zvok!!
Zdaj pa,ce je tebi bolj vsec vlect kablovje okrog sobe pa limat razne kanale po steni je pa tvoj problem samo ne pisi neumnosti.


Ocitno se nisi videl ali imel proper hifi sistema. Sound je neprimerljiv s soundbarom, tudi zvocniki so lahko lep del pohistva ali pa se zlijejo z okolico po zelji. Za 1000 eur dobis ze kar dober p/p receiver z 5.1 zvocniki, sploh second hand. Ze stereo receiver s sprednjim parom towerjev bo odpihnil vse soundbare.
Lahko pa prides h meni na test kako zveni proper atmos movie z 8” driverji pa potem poves kaj si mislis o soundbarih. >:D

Bantani ::

Sem marsikaj videl in poslusal in vem,da se ne more primerjati...no lahko se odvisno kaj kupis od AV resiverja pa zvocnikov...ampak hocem povedat,da za marsikaterega uporabnika je soundbar dovolj mocan pa se kakovosten zvok ima...seveda govorim o dolocenih soundbarih ne neki čip šit zadevah...pa se lepo zgleda ne kot kup enih koncertnih zvocnikov okrog sebe pa povno kablovja,da bi si lahko strik napelu po sobi pa cunje obesal:))
Sam imam ST5000 soundbar zadnji sistem pa ZF9 in ne rabim nic vec..dovolj,da gluh ostanes:D

mgermo ::

Moram te štrike pospravit:


Grdo za popizdit :'(

TOP ::

Bantani je izjavil:

TOP je izjavil:

Ma o čem govoriš 120e,tukaj si dal link za 1000e Soundbar,ki se ne more primerjat z sistemom AV resiver+zvočniki,tole sem napisal.Soundbar je za nekoga,kateri nima placa,če pa imaš pa,kot sem napisal.


Dej ne prbiji model...ocitno nisi imel se nikoli soundbar doma kaj sele vrhunski soundbar.
Spet neki v prazno strelas...od kje tebi soundbar samo za tiste,ki doma nimajo placa wtf??...sploh ni problem v placu ampak je dosti ljudem lepse prav tako meni,da je sistem s cim manj kablovja in da zvocnike povezes samo z wifi ali bluetooth povezavo...na koncu imas pa se vrhunski TOP zvok!!
Zdaj pa,ce je tebi bolj vsec vlect kablovje okrog sobe pa limat razne kanale po steni je pa tvoj problem samo ne pisi neumnosti.

Ej majster,še nikoli nisi imel pravi 5.1 sistem,doma in Soundbar ti priredi 5.1 sistem z odbojem zvoka od stene,tako da ne nabijaj,če nisi še testiral teh zadev.Imel sem doma celo Yamahin soundbar,ki ima veliko malih zvočnikov noter,ki je takrat imel ceno 1600e.Pa niti blizu ni,ko gledaš filme,ker vseskozi imaš občutek,da vsi zvoki prihajajo od spredaj,čeprav gre za odboj,zvoka.

TOP ::

Bantani je izjavil:

Sem marsikaj videl in poslusal in vem,da se ne more primerjati...no lahko se odvisno kaj kupis od AV resiverja pa zvocnikov...ampak hocem povedat,da za marsikaterega uporabnika je soundbar dovolj mocan pa se kakovosten zvok ima...seveda govorim o dolocenih soundbarih ne neki čip šit zadevah...pa se lepo zgleda ne kot kup enih koncertnih zvocnikov okrog sebe pa povno kablovja,da bi si lahko strik napelu po sobi pa cunje obesal:))
Sam imam ST5000 soundbar zadnji sistem pa ZF9 in ne rabim nic vec..dovolj,da gluh ostanes:D

Pri sondbaru gre,da priredi prostorski zvok z odbojem zvoka od stene,sedaj koliko si ti dal za ta Sony sondbar ne vem.Predvidevam da okrog 1500e.Za ta denar dobiš tak HIFI sistem,da bi ti šlo na jok,kar bi slišal vse podrobnosti zvoka.

neo5468 ::

Soundbar je vedno napaka. Vedno kupite normalne zvočnike. 1000€ soundbar je kot da bi denar vrgel stran. Ne morem verjet da eni to sranje zagovarjajo.

Bantani ::

TOP je izjavil:

Bantani je izjavil:

TOP je izjavil:

Ma o čem govoriš 120e,tukaj si dal link za 1000e Soundbar,ki se ne more primerjat z sistemom AV resiver+zvočniki,tole sem napisal.Soundbar je za nekoga,kateri nima placa,če pa imaš pa,kot sem napisal.


Dej ne prbiji model...ocitno nisi imel se nikoli soundbar doma kaj sele vrhunski soundbar.
Spet neki v prazno strelas...od kje tebi soundbar samo za tiste,ki doma nimajo placa wtf??...sploh ni problem v placu ampak je dosti ljudem lepse prav tako meni,da je sistem s cim manj kablovja in da zvocnike povezes samo z wifi ali bluetooth povezavo...na koncu imas pa se vrhunski TOP zvok!!
Zdaj pa,ce je tebi bolj vsec vlect kablovje okrog sobe pa limat razne kanale po steni je pa tvoj problem samo ne pisi neumnosti.

Ej majster,še nikoli nisi imel pravi 5.1 sistem,doma in Soundbar ti priredi 5.1 sistem z odbojem zvoka od stene,tako da ne nabijaj,če nisi še testiral teh zadev.Imel sem doma celo Yamahin soundbar,ki ima veliko malih zvočnikov noter,ki je takrat imel ceno 1600e.Pa niti blizu ni,ko gledaš filme,ker vseskozi imaš občutek,da vsi zvoki prihajajo od spredaj,čeprav gre za odboj,zvoka.


Daj si se 1x preberi vse moje poste,da bos razumel o cem ti govorim zakaj imam raje soundbar...po tem tvojem mislenju pa kaj pišeš o soundbarih ne verjamem,da si imel sploh kaksnega kaj sele poslusal...ja od kje pa bo zvok prihajal kot od spredaj...prihaja iz vseh strani..treba je na zacetku samo nastavitve pravilno nastimat in deluje tako kot mora.
Drugace me je prslo lansko leto 1600eur soundbar plus zadnji sistem.

neo5468 je izjavil:

Soundbar je vedno napaka. Vedno kupite normalne zvočnike. 1000€ soundbar je kot da bi denar vrgel stran. Ne morem verjet da eni to sranje zagovarjajo.


Ne vem zakaj potem to sranje prodajajo na povno po svetu...pa cedalje vec ljudi se odloca za to sranje..res cudno:O

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bantani ()

Cveto ::

Saj ni sranje. Lahko imaš zelo kvalitetne (in drage) soundbare, a take prostorske predstave pač ne morejo narediti. In ja, kolega je že pred leti kupil ravno tisto Yamaho, ki naj bi delal prostorski zvok oziroma širšo predstavo stereo slike. Nekaj se sicer pozna, samo se vseeno takoj sliši, da prihaja samo od spredaj. Soundbar ima sicer veliko prednosti, predvsem to da gre lepo pod tv in woofer v kot in je to to, medtem ko moraš pri navadnih zvočnikih imeti kable, pravilno postavljene zvočnike, nekje prostor za receiver it...

Jaz imam trenutno nek soliden 5.1 sistem (Denon receiver, Jamo zvočniki) in igra res lepo, a se žena seveda stalno pritožuje nad "kištami" (spredaj imam dva večja full range zvočnika, v omari nad tvjem je srednje velik center, zadaj so manjši sateliti). Zmenila sva se, da gre to v moj "mancave", v dnevno pa nek soundbar, a sem bil po obisku par trgovin prav razočaran. Morda bi bil še najbolj primeren kak sistem z dodatnimi zvočniki, kot je recimo JBL Soundbar 5.1, a tam imaš potem spet "škatlice", poleg tega me je en sistem z wooferjem in samo malimi sateliti že razočara. A filme je morda še ok, za muziko pa ne toliko. Dopuščam sicer da obstajajo nekatere dražje rešitve, ki znajo igrati (všeč mi je bil recimo Bose Accoustimas, a to je vse jurja in gor).

Če pa ima kdo kak predlog, pa kar povejte, sem odprt za ideje (žena namreč še vedno vztraja).

neocodexx ::

Poleg pravilno postavljenega 5.1 sistema imam tudi jaz eno od teh Yamaho YAS 109, letošnji model. Ki naj bi tudi ustvarila "prostorski" zvok z odbojem od sten. A bejž no bejž. Ja, imaš ga, če so ti všeč odmevi:))

To je ravno nasprotno od tega, kar hočeš dosežti s pravim 5.1 sistemom - in to je ZMANJŠANJE odbojov zvoka. Soundbar pa poskuša do tega priti ravno s poceni foro odboja (kar je smrt pri akustiki), ko ima vse skupaj en velik reverb. Folk ki se na to ne razume, misli da je to "wow surround", natreniranem ušesu pa je to za bruhat.

Da še dodam. Nimam nič proti soundbarom. Soundbar te bo rešil, če nimaš prostora, ali volje, da bi vlekel kablov. Saj tudi po kanalih ni tako grdo, to je še najmanjši posel. Bi bilo čisto v redu, po kanalih komot napelješ po vsaki sobi in se komaj kaj opazi. Jaz sem svoje vse napeljal znotraj stena in stropov, je bilo ogromno dela ampak je mir. V spalnici kjer pa imam tale soundbar pa tega seveda nisem šel delat. Razlika v kvaliteti zvoka je seveda več kot 100%, prej bi rekel 500%. Ampak tega nekomu dopovedat ki še ni slišal pravega 5.1 ne moreš dopovedat. Samo prosim ne trditi da je ista figa, ker ni. Soundbar je en velik kompromis. Je zgolj rahla izboljšava TV zvočnikov.

Seveda pa imaš tudi soundbare ki pridejo še s sateliti, tisti od 1.000EUR naprej. Ampak zakaj bi to kupoval, če se pa od tu naprej že lahko pogovarjaš o pravem 5.1 s sprejemnikom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: neocodexx ()

neocodexx ::

Pa še sam to bi dodal. Tu se meni osebno niti ne gre toliko za ta surround, ampak predvsem za širino odra ki ga dobiš z ločenim centrom in tower zvočniki.Že samo to naredi čisto drugo sliko zvoka, ki ga noben odboj ne bo mogel posimulirat. Bi bil skoraj enako zadovoljen tudi že samo z 3.1. Kar pa je, če poslušaš glasbo, navadno tv in podcaste, čisto dovolj, je 5.1 res samo za filme (ok, in danes v bistvu že vse serije kot je vse kar je na netflixu, bi verjetno lahko tudi to štel že med filme). Potem je tu še veliko kvalitetnejši zvok, ki pride od večjih driverjev in ne majhnih stisnjenem v ohišju ki je skoraj enako velik kot TV torej s soundbar praktično nisi naredil skoraj nič, če pogledaš na dejstvo da so driverji še vedno omejeni na enako prostorsko stisko kot v TVju..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: neocodexx ()

m0LN4r ::

Se povsem strinjam soundbari so nateg, ampak reklama deluje. Za fuzbal in 24ur so povsem dovolj, da bi pa kak film iz travnika z Atmosom (Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus na netflix al prime) gledal pa je zalostno, zvok prihaja od spredaj in se odbija vsepovprek.
Pac virtualn srot, pr drazjih soundbarih pa se placuje samo za glasnost.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

neocodexx ::

Pa ja saj jaz imam tudi ta soundbar v spalnici in je čisto ok za youtube, mogoče včasih kakšen špil tudi.

Ampak ko sem parkrat poskusil it gledat serije ali film, eh... Ne vem, ne morem uživat v zvoku, toliko me moti da sploh ne morem gledat, in potem raje gledam nekaj brezveze na yt, šport ipd. je pa tudi ok.

Gatsu ::

Cveto je izjavil:

Saj ni sranje. Lahko imaš zelo kvalitetne (in drage) soundbare, a take prostorske predstave pač ne morejo narediti. In ja, kolega je že pred leti kupil ravno tisto Yamaho, ki naj bi delal prostorski zvok oziroma širšo predstavo stereo slike. Nekaj se sicer pozna, samo se vseeno takoj sliši, da prihaja samo od spredaj. Soundbar ima sicer veliko prednosti, predvsem to da gre lepo pod tv in woofer v kot in je to to, medtem ko moraš pri navadnih zvočnikih imeti kable, pravilno postavljene zvočnike, nekje prostor za receiver it...

Jaz imam trenutno nek soliden 5.1 sistem (Denon receiver, Jamo zvočniki) in igra res lepo, a se žena seveda stalno pritožuje nad "kištami" (spredaj imam dva večja full range zvočnika, v omari nad tvjem je srednje velik center, zadaj so manjši sateliti). Zmenila sva se, da gre to v moj "mancave", v dnevno pa nek soundbar, a sem bil po obisku par trgovin prav razočaran. Morda bi bil še najbolj primeren kak sistem z dodatnimi zvočniki, kot je recimo JBL Soundbar 5.1, a tam imaš potem spet "škatlice", poleg tega me je en sistem z wooferjem in samo malimi sateliti že razočara. A filme je morda še ok, za muziko pa ne toliko. Dopuščam sicer da obstajajo nekatere dražje rešitve, ki znajo igrati (všeč mi je bil recimo Bose Accoustimas, a to je vse jurja in gor).

Če pa ima kdo kak predlog, pa kar povejte, sem odprt za ideje (žena namreč še vedno vztraja).


Moj predlog je da ne bit copata! Sigruno je imela žena glavno besedo pri opremljanju spalnice in kuhinje in verjetno še masičesa, res ne vem zakaj bi ji moral pustit še v dnevni sobi da obvelja njena?

Cveto ::

Ni tako hudo. Saj take ali drugačne "škatle" gleda že 20+let. Stvar je bolj v tem, da se odkar imamo otroke, zadeva bolj redko uporablja. Čez da itak laufajo risanke in podoben "cigu-migu", zvečer se pa tudi ne da kaj dosti "navijati" zadeve.

Moj "da" celi zadevi je bil bolj zaradi mišljenja da kompromis vseeno ne bo tako velik. Saj sama ideja soundbara ni tako slaba, imaš lepo pospravljeno vse skupaj, samo stereo (in prostorka) percepcija ni taka, kot sem upal da bo. Zaenkrat se sicer nagibam k kakšni dovolj dobri rešitvi z wooferjem in manjšimi sateliti (kot zgoraj napisani Bose Acoustimass, samo da bi našel kaj malo manjšega in cenejšega, ker tisto je res orenk "agregat"). Še ena varianta so kakšni solidni bookshelf zvočniki, da se znebim vsaj sprednjih tower zvočnikov.

Debata pa se je (jasno) začela ob ideji za novo televizijo...(kjer je potem žena hitro napeljala še na rešitev tega "problema" :))

LunKi ::

Hehe. Soundbar...itak, za v kopalnico :)

Fizike ne moreš prelisičiti z eno palčko nafilano z zvočniki. 5.1 je narejen z namenom, da zaznaš prostorski zvok glede na pozicijo, prav tako rabiš volumen main zvočnikov, če hočeš kvaliteten zvok. Ampak ste vsi off point po mojem mnenju. Sosedi, stroški, otroci, prostor, povezljivost...vse to so omejitve resničnega uživanja pravega prostorskega zvoka iz več ownership izkušenj (rabiš glasnost za definicijo, kot v kinu). Nepreverjeno ampak je verjetno bolje res ornk surround wireless slušalke, ki so odlične za gledanje filmov/serij in tudi poslušanje glasbe. Sam zvečer uporabljam...ahem...iphone slušalke, da ne motim (probal kvalitetne ear buds preko bluetooth in kodi ampak je preskakovalo. Verjetno bandwith issue/star bluetooth standard na htpc-ju) in je nerealen užitek nekaj gledati že na primerni glasnosti z zaznavo vseh detajlov. Kaj šele prostorski zvok na kvalitetnih slušalkah in kvaliteten medij.

Cveto ::

No, jaz imam tudi ene skoraj 20 let stare Sennheiserce in dajo tudi dober zvok. Problem je edino da se mi ne da vedno vleči kabla, pa tudi da na TV-ju ne delajo dobro (prevelika upornost in ojačevale za slušalke v tv-ju ne zmore). Probal sem tudi ene brezžične (z noise cancellingom in aptX), pa mi imajo te stare boljši zvok. Prostorskih pa nisem probal, ker niso imeli nikjer pametne demonstracije, kar kupil pa tudi ne bi. Stvar je tudi v tem, da mi je bolj gušto poslušat "prost" zvok, v prostoru.

edi45 ::

neocodexx je izjavil:

Preko PCja je preveč komplikacij in težav pri nastavljanju in preklaplanju (lastne izkušnje, uporabljam povezavo za gaming, za kar je sicer ok, ampak še vedno - preglavice), razen če bi imel namenski PC samo za to uporabo pa še v temu primeru je boljša izbira zunanji box ki pride zraven tudi z daljincem (če se pogovarjamo za filme ipd.).

Storage je lahko lokalno usb ali preko mreže kot je bilo že povedano. Močno priporočeno da je preko kabla, če je možno, gre pa za silo tudi preko wifi.

Trenutno je najbolj popularno da gledaš vsebine direktno preko smart TVja, vendar spet ne čisto vse če je govora o BluRay ripih (odvisno od zahtevnosti kodeka). H.264 še predvaja večina TVjev, kakšen 4K H.265 že malo težje (moj 2019 TV ne zmore), za to se namesto pcja uporabi kakšen bolj zmožen Android box.

Če pa imaš namen uporabljati samo streaming (Netflix, Amazon, Youtube..) potem ne potrebuješ dodatnega boxa, če pa bi rad užival v BD ripih najvišje kvalitete bi pa kakšen box bil že kar potreben, vsaj zaenkrat še dokler hardware na TVjih zaostaja, sicer pa boš moral biti pozoren da potegneš tiste ki bo TV še zmožen predvajati če nimaš boxa.

Ne bi bilo tega problema, če ne bi razvoj kodekov šel naprej in komaj ko so TVji dohiteli da lahko prebavijo 4K H.264, postaja H.265 že vse bolj in bolj popularen, saj za 1/2 velikosti ponuja enako kvaliteto, kar se pa hitro nabere. Z bolj napredno kompresijo pa ponavadi potrebuješ tudi bolj zmogljiv hardware. Če bo tebi predvajalo na TVju pa tiste ki to nalagajo ne zanima, zato se v teh primerih vedno lahko zaneseš na zmogljiv Android box ki te zadeve prebavi brez problema (in tudi prišparal boš na tvojih diskih do 50% prostora).

Zvok: optika absolutno opdade, ker močno zniža pasovno širino za kvaliteto zvoka. Če hočeš najboljši zvok je pravilna povezava Android box v passtrough načinu > AVR > TV (brez ARC). Samo tako pride čisti, nespremenjen in neskompresiran zvok do tvojega sprejemnika in od tam v zvočnike. Če pa že moraš uporabiti ARC, potem naj bo vsaj preko HDMI. Razen če imaš mogoče naprave ki podpirajo eARC.

Glede izbire zvočnikov in AVRja pa predlagam da si ogledaš trgovino kot je AV-Planet, kjer ti bojo tudi znali svetovati pri izbiri.


tv bi si kupil kot se spodobi in bi brez problema gledal x265 in x264 hevc kodeke.

edi45 ::

Drugače pa ja, soundbar je brezveze, saj tisti mali zvočniki, ki so not vgrajeni nikoli ne dajo takšnega zvoka, kot kakšni pravi boxi, z 17cm ali več premera in po možnosti 3 sistemci. Je razlika noč in dan. Če nimaš denarja ali prostora, bi še zastopil da kupiš soundbar, ali pa če si popolni laik, ki nasede trgovcem, drugače pa že 5.1¸bookshelf sistem odpihne vsak soundbar.

Cveto ::

Problem je tudi v tem, da so TV zvočniki vedno slabši. V vedno tanjše televizorje pač ne gre več kaj dosti. Moj predprejšnji tv je bil Sony Trinitron, z vgrajenim subom (in težo okoli 50kg) in takega zvoka danes nima noben tv. Tako da, iz tega stališča, torej kot dopolnitev TV-ja, imajo soundbari svoj pomen, ni pa to nek Hifi, niti kaj dosti od surrounda. Preden sem se spravil kupovat sem mislil da so še zadeve bolj naprej, samo očitno ni tako.

Bantani ::

edi45 je izjavil:

Drugače pa ja, soundbar je brezveze, saj tisti mali zvočniki, ki so not vgrajeni nikoli ne dajo takšnega zvoka, kot kakšni pravi boxi, z 17cm ali več premera in po možnosti 3 sistemci. Je razlika noč in dan. Če nimaš denarja ali prostora, bi še zastopil da kupiš soundbar, ali pa če si popolni laik, ki nasede trgovcem, drugače pa že 5.1¸bookshelf sistem odpihne vsak soundbar.


Ja za tebe je brezveze kot za marsikaterega tukaj gor...ampak potem se ne pomeni,da nimas denarja,prostora ali pa da si laik,ki nasede trgovcem;)...ja najbolj,da kar nehajo delati soundbar-e pa bo problem resen:O

neocodexx je izjavil:

Poleg pravilno postavljenega 5.1 sistema imam tudi jaz eno od teh Yamaho YAS 109, letošnji model. Ki naj bi tudi ustvarila "prostorski" zvok z odbojem od sten. A bejž no bejž. Ja, imaš ga, če so ti všeč odmevi:))

To je ravno nasprotno od tega, kar hočeš dosežti s pravim 5.1 sistemom - in to je ZMANJŠANJE odbojov zvoka. Soundbar pa poskuša do tega priti ravno s poceni foro odboja (kar je smrt pri akustiki), ko ima vse skupaj en velik reverb. Folk ki se na to ne razume, misli da je to "wow surround", natreniranem ušesu pa je to za bruhat.

Da še dodam. Nimam nič proti soundbarom. Soundbar te bo rešil, če nimaš prostora, ali volje, da bi vlekel kablov. Saj tudi po kanalih ni tako grdo, to je še najmanjši posel. Bi bilo čisto v redu, po kanalih komot napelješ po vsaki sobi in se komaj kaj opazi. Jaz sem svoje vse napeljal znotraj stena in stropov, je bilo ogromno dela ampak je mir. V spalnici kjer pa imam tale soundbar pa tega seveda nisem šel delat. Razlika v kvaliteti zvoka je seveda več kot 100%, prej bi rekel 500%. Ampak tega nekomu dopovedat ki še ni slišal pravega 5.1 ne moreš dopovedat. Samo prosim ne trditi da je ista figa, ker ni. Soundbar je en velik kompromis. Je zgolj rahla izboljšava TV zvočnikov.

Seveda pa imaš tudi soundbare ki pridejo še s sateliti, tisti od 1.000EUR naprej. Ampak zakaj bi to kupoval, če se pa od tu naprej že lahko pogovarjaš o pravem 5.1 s sprejemnikom.


Saj pravim naj folk kupi kar mu pase...pa ni noben problem o prostoru pa neke volje o polaganju kablov vsaj pri meni ne tako,da ne bluzi...ampak kot sem ze napisal zakaj sem soundbar kupil...pa ne primerjaj nekih jajc za 300eur,ker se moj sistem z906,ki je v spalnici 500x boljse deluje.
Pa ne rabis meni govorit,da se nisem slisal pravega 5.1 sistema...sem marsikaj slisal in tudi imel;)...pa od kje tebi,da trdim,da je soundbar isto(boljsi) kot pravi 5.1...sem kje omenil?...si bral moje poste?
Aja zate je soundbar rahla izboljsava TV zvocnikov...mogoce yamaha res:O

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bantani ()

m0LN4r ::

Jaz sem malo to na sihtu sprobaval in povem, da recimo TVji 3-4 leta nazaj visjega ranga okol 2-3 jurje imajo skoraj identicen zvok kot Soundbari do 500eur danes izvzeto je subwoofer iz primerjave prilozen k soundbarom. Namrec so v spodnjem (sirsem) delu TVja vgrajeni prakticno enaki zvocniki, kot v poceni soundbarcke. Samo obrnjeni so drugace.

Naprimer Sonyjeva A1E serija je imela res Amazing zvok za TV, razni mini soundbari so se lahko skrili oz. niso bili nic boljsi, edino mogoce mal glasnejsi.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

St235 ::

Pri vsem prepucavanju pozabljate na to, da je naprej treba pogledat kakšen je prostor in kaj je sploh smiselno. Soundbar v postavitvi, kjer je za TVjem les, levo od njega knjižna polica, desno pa odprt prostor je približno tako uporaben kot gnojne vile pri operaciji srca. Nič drugače ni z 5.1 sistemom. Pozabljate, da je surround v osnovi precej neumne sorte in ne loči kje v prostoru se nahaja zvočnik. Tako, da je brezveze investirat v 5.1 sistem (kaj šele 7.1 ali 9.1), če ni možno doseči vsaj približne THX postavitve. Atmos je malo bolj fleksibilen kar se tiče postavitve, ampak še vedno je brez možnosti vgradnje v strop bolj kot ne zguba denarja.

Pogosto se potem izkaže, da je v bistvu še najbolj optimalna rešitev boljši 2.1 sistem. Še posebej se potem masovno gleda vsebine iz travnika s stereo zvokom.

Če pa govorimo o enakem cenovnem razredu in optimalni postavitvi pa 5.1 sistemi peljejo scat vsak soudbar, kar se tiče kvalitete prostorskega zvoka. Če pa je govora o glasbi potem pa soundbar tako ali tako sploh ni omembe vreden.

neocodexx ::

Pa saj zato pravim da bi že 3.1 bila velika nadgradnja oz. glavna izboljšava od soundbara, sploh se ne gre toliko zaradi tistega surrounda. 5.1 se pač reče ker če že investiraš v AVR sistem dodaš pač še tista 2 ali 4 surround kanale ki so pa najmanjši, skoraj zanemarljivi strošek če gledaš s celotne investicije.

edi45 ::

Jaz imam trenutno 3.0 sistem in sem bolj zadovoljen kot sem bil z soundbarom. Še subwoofer ne vem če bom kupil, saj mi Je povsem dovolj bassa za filme in tudi za glasbo v 3/4 primerih

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: edi45 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri soundbar

Oddelek: Kaj kupiti
388685 (460) Kalamarus
»

Kateri Soundbar - je vredno nakupa? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Kaj kupiti
22351016 (17386) naruto2
»

soundbar

Oddelek: Zvok in slika
51966 (1803) neo5468
»

Budget surround soundsystem za dnevno

Oddelek: Zvok in slika
475970 (4755) Bearrorist

Več podobnih tem