» »

(Nedelujoč?) napajalnik - vprašanje

(Nedelujoč?) napajalnik - vprašanje

Leprechaun ::

Ravno včeraj sem za drobiž kupil napajalnik, ki ga je prodajalec prodajal kot pokvarjenega. Gre za 1250W Platinum enoto, ki se je najbrž uporabljala za mining. Torej, sam sem preizkusil srečo, ga priklopil na staro računalo in sistem se normalno zažene (Liniji 12V (12,3V) in 5V (5,05V) sta stabilni, kolikor sem na hitro izmeril z multimetrom pri cc 150W porabe. Edina stvar, ki sem jo zasledil je počasno padanje napetosti na 5V liniji ob izklopu (potrebuje kakšnih 10s - 12V je na 0 skoraj instantno), kjer se ventilator napajalnika izklopi šele po cc 10s po tem, ko sem kabel pri prižganem sistemu vzel iz vtičnice. Zanima me če je to normalno? Ne bi ga rad prehitro priklopil v moj zmogljivejši sistem in česa uničil.
Hvala :)
*************************************************************

solatko ::

Leprechaun - Nima bit kaj. Če sistem lepo zažene, ni glasen, ni kakšnih čudnih cvilečih zvokov, poleg tega si ugotovil stabilne linije (kaj pa 3.3V), daj v svoj sistem in zaženi, tudi, če je kaj v okvari, sistemu ne bo škodovalo, samo delal ne bo.

Kondenzatorji nižjih voltaž, se praznijo malenkost počasneje.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

Leprechaun ::

Sem pisal proizvajalcu in naj bi šlo za okvaro, vseeno napajalnik zaenkrat deluje. Bom videl kaj bom naredil.
*************************************************************

Riff ::

ja potem je bil dober nakup, če nč ne smrdi iz njega in nič ne cvili in se sistem normalno zažene, potem je vredu za tvoje potrebe

Domobrancek ::

Si bom spodoil tole temo, ker imam tudi sam težave z napajalnikom (vsaj predvidevam, da je v napajalniku težava).

Zadnjih nekaj mesecev se mi dogaja, da na računalniku na random dobim črn ekran za par sekund. Računalnik deluje normalno, na enkrat se za 1-5s pokaže črn ekran in potem spet pride slika normalno nazaj. Kadar ima PC dober dan se mi to ne zgodi niti enkrat, kadar ima slab dan pa se kdaj pa kdaj naredi tudi, da se pol ure samo preklaplja med črnim ekranom in sliko. Takrat je PC praktično ne uporaben. Vmes ko se to dogaja se tudi zasliši neko šumenje v zvočnikih (bzz naredi)...

Da je krivda v napajalniku predvidevam zato, ker je napajalnik že precej v letih. V PC-ju imam cca. 10 let starega LC Power arkangel 850W. Verjetno je tako dolgo zdržal zato, ker sistem nikoli ni potreboval niti blizu 850W. Praktično vse komponente sem v vmesnem času že zamenjal, samo napajalnik je še tisti prvi.

Ugotovil sem tudi, da če se kabla od napajalnika samo dotaknem slika takoj izgine in se potem spet prikaže.

A obstaja kakšen test software s katerim bi lahko testiral, če je res v napajalniku problem? Čeprav je verjetno najbolje, da dam tisti 60€ in kupim nekaj 600W pa mam mir..?

Hvala.

Han ::

Napajalni kabel si že zamenjal?

DeeCoy ::

Domobrancek je izjavil:

Si bom spodoil tole temo, ker imam tudi sam težave z napajalnikom (vsaj predvidevam, da je v napajalniku težava).

Zadnjih nekaj mesecev se mi dogaja, da na računalniku na random dobim črn ekran za par sekund. Računalnik deluje normalno, na enkrat se za 1-5s pokaže črn ekran in potem spet pride slika normalno nazaj. Kadar ima PC dober dan se mi to ne zgodi niti enkrat, kadar ima slab dan pa se kdaj pa kdaj naredi tudi, da se pol ure samo preklaplja med črnim ekranom in sliko. Takrat je PC praktično ne uporaben. Vmes ko se to dogaja se tudi zasliši neko šumenje v zvočnikih (bzz naredi)...

Da je krivda v napajalniku predvidevam zato, ker je napajalnik že precej v letih. V PC-ju imam cca. 10 let starega LC Power arkangel 850W. Verjetno je tako dolgo zdržal zato, ker sistem nikoli ni potreboval niti blizu 850W. Praktično vse komponente sem v vmesnem času že zamenjal, samo napajalnik je še tisti prvi.

Ugotovil sem tudi, da če se kabla od napajalnika samo dotaknem slika takoj izgine in se potem spet prikaže.

A obstaja kakšen test software s katerim bi lahko testiral, če je res v napajalniku problem? Čeprav je verjetno najbolje, da dam tisti 60€ in kupim nekaj 600W pa mam mir..?

Hvala.

Najprej zamenjaj kabel. To, da slika pride nazaj je zelo čudno. Ponavadi, če se napajalnik sesuje, dobiš v najboljšem primeru restart. Mogoče preveri še grafično. Testnega programa za napajalnik ni, lahko pa poskusiš sistem zelo obremeniti s kakim furmarkom ter opazuj temperature ter voltaže.

Baja ::

tole je zelo čudno, ja.

preveri napajalni kabel od monitorja če je dobro vštekan in morebitne podaljške/razdelilce.

Domobrancek ::

Sem menjal kabel pred kratkim, ja. Pa tudi pozicijo računalnika sem malo prilagodil, ker je bil prej kabel precej zavit. Je sigurno bolje, ampak se še vedno občasno naredi, če se recimo dotaknjem kablja. Je možno, da konektor na napajalniku švoh?

Drugače sem začel malo fifo igrat in se mi med igro to niti ne dogaja. Mogoče se mi je v 2 tednih naredilo 1-2x.

Dvomim, da je kabel od ekrana. Da je krivda v napajalniku mislim zato, ker v zvočnikih/slušalkah nekaj zabrenči ko se to zgodi.

Odločam se tudi za nakup nove grafične (verjetno rx 580 katera je precej požrešna.) pa bi rad najprej tole rešil preden kaj kupujem na novo.

Baja ::

probaj z drugim podaljškom/razdelilcem. bajta je ozemljena al ničena?

Han ::

RX 580 je zamenjala RX 5500 XT, ki je manj požrešna.

Domobrancek ::

Baja je izjavil:

probaj z drugim podaljškom/razdelilcem. bajta je ozemljena al ničena?


Uf..Glede bajte moram preverit. Razdelilec načeloma lahko zamenjam ampak ne vem, če je toto, ker je nekaj časa na tem razdelilcu vse delalo okj, od enkrat pa je začelo hecat. Bom probal vseeno pa bomo videli.

Han je izjavil:

RX 580 je zamenjala RX 5500 XT, ki je manj požrešna.


Vem. RX580 bo zaradi tega cenovno bolj ugodna. Ravno zaradi tega bi jo vzel :D. Bom o tem še povprašal v namenski temi.

Zgodovina sprememb…

Leprechaun ::

Evo, napajalnik še vedno deluje brez težav, tako, da bo očitno kar ostal v računalniku. Gre pa za Kolink 1050W Platinum (sem se na začetku zatipkal in zapisal 1250W).

Domobrancek

Če šteje tvoj LC Arch. že 10 let bi ga na tvojem mestu počasi zamenjal ali pa dal v sekundarni računalnik. S starostjo namreč zlasti 3. tier navzdol pošteno izgubi na regulaciji in najbrž že deluje izven ATX specifikacij. Na [H]ard|OCP (RIP) preizkusili 4, za tisti čas visokokakovostne napajalnike in je zgolj eden deloval znotraj priporočljivih meja.
*************************************************************

Skyman ::

Da si malo sposodim temo in sicer

Za vikend sem imel PC ugasnen,vceraj sem prišel domov zvecer,prizgal PC vse delovalo kot mora,sredi noci zacne ventilator od napajalnika delovati na polnih vrtlajih je glasen (kot da bi navil obrate na polno).Ugasnil PC zjutraj ponovno prizgal ter sel na siht,pridem domov še vedno nabija s to glasnostjo.Ugasnil PC "spihal" napajalnik in ostale komponente,prizgem nazaj situacija ista.Je res da je star cca 10 let (corsair HX 850w pro serija)...Je seveda ena opcija menjava ker je zadeva ze v letih,ali so kaksne alternative

lp

Baja ::

ležaji al pa kakšen senzor heca. lahko poskusiš tudi menjati ventilator.

solatko ::

Napajalnik verjetno počasi spušča dušo. Preveri z AIDO64 kakšne so napetosti in kakšna je trenutna poraba. Lahko, da imaš računalnik nastavljen na najvišje performanse.
Delo krepa človeka

Skyman ::

Vrjetno prej kaksen senzor,ce bi bil lezaj bi "škrtalo" tko pa nic ne je samo kot da bi nabil ventilator na 100% motece za navadno uporabo

Bom preveril z AIDA 64 mogoce kak namig kaj nej pogledam? overclock? power managment?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Skyman ()

solatko ::

V glavnem poglej voltaže in trenutno porabo, potem pa lahko še spustiš test obremenitve in na CPUID pogledaš, kaj se dogaja s procesorjem.
Delo krepa človeka

Skyman ::

Danes sem ga ponoci izklopil oz ze vceraj zvecer,ko sem ga priklopil je biv tih sedaj mogoce malo bolj tisji kot vceraj,cudno.Sem pa v biosu dal vse nazaj na shranjene vrednosti in nic ni oc sistem

[img]http://shrani.si/f/2P/oQ/2beDaSUj/scree...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Skyman ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Problem z dvema grafičnima karticama

Oddelek: Strojna oprema
312506 (1903) IvoJan
»

Kateri HDD kupiti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
708231 (7502) Infusion
»

evga gtx 680

Oddelek: Pomoč in nasveti
224081 (3648) 54j0

Napajalnik

Oddelek: Strojna oprema
465139 (4219) Mavrik
»

Katera komponenta je povzročila hud pok in restart? (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
525352 (4191) Mitja358

Več podobnih tem