» »

Drobilec vej

Drobilec vej

«
1
2

FormerUser ::

Rabila bi drobilec vej in drugega rastlinskega odpadnega materiala, da bi ga lažje kompostirala. Zadnjič sem v tehnični trgovini gledala drobilnik od Mute, stal je 400 evrov, kar se mi je zdelo kar drago. Na netu vidim slike raznih tipov drobilcev, od 80 evrov naprej, ne vem pa koliko je to kvalitetno, kako dobro zadeve zmelje, verjetno je odvisno tudi od moči motorja. Ima kdo izkušnje s takšnimi napravami, kakšen tip in cenovni razred bi se priporočal za nekoga z manjšim vrtom in nekaj drevesi?

starfotr ::

Ne priporočam nič. Veje nareži oz. nažagaj, čez zimo jih bo sneg potlačil, spomladi bodo že bolj mehke in imela boš super zračen kompost čez kako leto.

Narava to naredi sama, brez pomoči drobilnika.

FormerUser ::

Kaj pa vem, ravno včeraj sem premetavala star kompostni kup, pa so bili vmes še vedno razni štrclji, pa jajčne lupine tudi.

denisbegood ::

Muta je ok, jaz imam njihovega 3faznega že 30 let in je premlel do 4cm debeline marsikaj, Ne jemlji poceni stvari, ker nimajom moči in plastika razpade zaradi udarcev.

FormerUser ::

Kaj pomeni, da je 3fazni?

[Michael] ::

Da je močnejši od enofaznega.
Ampak ti nič ne pomaga, če nimaš trofaznega toka.

ejresnevem ::

Ni navaden tok pri 220 VAC, ampak 380 VAC, posebej napeljava, večje obremenitve...

bauci ::

Jaz imam ze 4 leta Makito. Danes 245€. Za sedaj zadovoljen.

IL_DIAVOLO ::

Narežeš na poljubno dolžino, narediš puslce, posusiš na zraku in imas za podkurit. Prišparal sem ti nekaj 100 evrov.

FormerUser ::

Stebla od vrtnic, zeljne kocene, zel od fižola naj režem na pušelce, sušim in uporabim za netivo? C'mon.

@bauci

Ima Makita varianto tako za trde kot mehke materiale?

Še dlje časa nazaj sem gledala Vikinga, mi je bil na pogled tudi simpatičen, cena 241 evrov. Ampak sedaj vidim, da ima moč samo 1.800W, napram Makiti, ki ima 2.500.


Zgodovina sprememb…

kloko ::

@ejresnevem, kdaj si ti nazadnje kakšno knjigo v roke vzel? Že v bivši Jugoslaviji smo uvedli 230V enofazno in 400v trifazno napetost.

L.p., Kloko

IL_DIAVOLO ::

FormerUser je izjavil:

Stebla od vrtnic, zeljne kocene, zel od fižola naj režem na pušelce, sušim in uporabim za netivo? C'mon.

@bauci

Ima Makita varianto tako za trde kot mehke materiale?

Še dlje časa nazaj sem gledala Vikinga, mi je bil na pogled tudi simpatičen, cena 241 evrov.




Aja to. Saj to pa ja daš zraven bioloških odpadkov. Kaj filozofiras?

kloko ::

@Hipatija, kot so ti že drugi napisali, ti cenejši drobilci so samo metanje denarja stran. Debelih vej ne meljejo, drobne mečkajo. Če kupiš, kupi masivno kvalitetno napravo, drugače sekaj na roke.

L.p., Kloko

FormerUser ::

In katera je ta masivna kvalitetna naprava? Muta, še kaj drugega?

@Il Diavolo

Mi nimamo kante za biološke odpadke, prvič, ker to stane, drugič ker rabimo kompost za vrt.

kloko ::

Išči nekaj, kar ni plastično. Ta drobilnik od Mute, ki ga omenjaš, je verjetno še najcenejši in verjetno dovolj dober za tvoje potrebe.

L.p., Kloko

Cruz ::

Potem pa nabavite kanto(tu ne mislim Vikinga) in je to to. Mi imamo kompost in kanto, pa imamo solidno velik vrt in kar nekaj dreves. Kanta prav pride.

Jaz pod 1k ne bi dal za takšen stroj, verjetno je škoda denarja. Moj predlog je enak hudičevemu.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

80173s ::

Ni nujno treba, lahko samo zmeces na kompost. Dostukaj se par dezevnikov, bodo pospesili kompostiranje, bos mela pa malenkost vec dela z lovecanjem dezevnikov iz komposta ko bo harvest time.

Lahko si pa chipper tudi sposodis. Iirc v Bauhausu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 80173s ()

FormerUser ::

Kante ne bomo kupovali ker imamo parcelo kamor lahko ta material komot odvažamo, bolj gre za to, da bi rada iz njega naredila veliko kvalitetnega komposta, zato bi pa rabila, da je na drobno nasekljan. Ja, deževniki so opcija, samo spet precej zamudni, Bauhaus je pa zame predaleč, da bi si sem in tja drobilca prevažala. Mogoče če bi našla kako varianto bližje domu, moram pogledati, če še kje izposojajo.

Zgodovina sprememb…

Cruz ::

FormerUser je izjavil:

Mogoče če bi našla kako varianto bližje domu, moram pogledati, če še kje izposojajo.
Kakšne sosedi, sorodniki bi ti mogoče posodili... :)
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

FormerUser ::

Nima nobeden.

Invictus ::

Kako debele so veje? Če so več kot 1 cm, jih skuri. Ker so zanič za kompost.

Iz lesa se ne dela kompost, pa če ga še tako zmelješ.

Ne meči teh rastlinskih odpadkov na kup brez neke kante, škatle, ker se ti bodo spodaj zaredili rdeči polži.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

FormerUser ::

Saj veje od sadnega drevja in trte večinoma skurimo, bolj so problematični ti mehkejši materiali, ki jih ne moreš kuriti, so pa ravno toliko kompaktni, da se tudi predelujejo počasi.

IL_DIAVOLO ::

Narežeš na manjse kose, če hočeš da prej zgnije. Lahko tudi zmiksas.

ejresnevem ::

kloko je izjavil:

@ejresnevem, kdaj si ti nazadnje kakšno knjigo v roke vzel? L.p., Kloko

Drzi, sicer bi jaz dal link na bolj poglobljeno čtivo, vendar se nisem hotel izpostavljati, v bistvu sploh ne vem, zakaj sem se oglasil, sem vedel, da vas bo veliko vitezov prevzelo stafetov Glede napeljave sem mislil čisto pri odjemalcu, ker navadno nima 5 žilnih kablov napeljano prav po vsej hiši, sem sklepal na osnovi vprašanja, kaj sploh 3f tok je.

Zgodovina sprememb…

FormerUser ::

@Il Diavolo

No shit, razen da bi jaz rada to počela na časovno manj potraten način. Tisto, ko parkrat vržeš v drobilnik pa je narejeno.

ejresnevem je izjavil:

... sem sklepal na osnovi vprašanja, kaj sploh 3f tok je.

No, če bi uporabnik povedal, da gre za 3fazni tok, sploh ne bi spraševala kaj je to, ker je pa omenil 3fazni drobilnik, sem pa mislila, da morda drobi v treh fazah, ne da gre za takšno električno napeljavo.

Zgodovina sprememb…

bauci ::

Makita nima izbire med raznimi vejami. Lahko premikaš rezilo tako, da drobi bolj debelo ali drobno. Jaz ga uporabljam za veje dreves od obrezovanja in čiščenja grmovja.
Če si v bližini Ljubljane, ga lahko v trgovini Mašinca "najemeš" za dan ali dva ali čez vikend in sprobaš pred nakupom. Dnevni najem 20€, vikend najem 35€. Jaz sem si ga naprej eno leto izposojal pol sem ga pa kar kupil.

FormerUser ::

Kako je pa to veliko, ali gre v prtljažnik manjšega avta?

ejresnevem ::

FormerUser je izjavil:


No, če bi uporabnik povedal, da gre za 3fazni tok, sploh ne bi spraševala kaj je to, ker je pa omenil 3fazni drobilnik, sem pa mislila, da morda drobi v treh fazah, ne da gre za takšno električno napeljavo.

No, meni je vseeno, ampak 3faze lahko pomeni samo eno, drobilnik ni tako kompleksna rec ;)

bauci ::

Product Dimensions 59 x 42 x 52 cm.
Pa 28 kg.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bauci ()

IL_DIAVOLO ::

Sploh pa rabis mikser, ne drobilnik. Drobilnik je namenjen trdim materialom, kot so veje.

FormerUser ::

Zakaj ne bi vzel dva v enem, če že kupuješ, ali so stroji, ki so izdelani samo za eno funkcijo, vedno boljši.

Shields ::

Zakaj raje ne kompostiraš hitro razgradljivih ostankov kot so listje, olupki in podobno. Imaš dovolj komposta. Veje daj v butare

VIP58 ::

Imam Bosch AXT 25 D že nekaj let, poje vse kar spraviš v odprtino. Pri kakšnem zelo trdem lesu se mu včasih malo zatakne, ima tudi vzvratni pogon, tako da ne blokira. Debelejše veje pa porabiš za kurjavo. drobljen materjal zmešaš z svežimi odpadki iz vrta, travo...
Počasi razgradljiv les, hrast, kostanj, itd, zdrobiš in porabiš za posut potke po vrtu ali med gredicami, v rastlinjaku, okoli dreves...
Je enofazni, 2,5KW, dobro je uporabit močnejši podaljšek (3x2,5).
Too much of everything is just enough.

WizzardOfOZ ::

VIP58 je izjavil:

Imam Bosch AXT 25 D že nekaj let, poje vse kar spraviš v odprtino. Pri kakšnem zelo trdem lesu se mu včasih malo zatakne, ima tudi vzvratni pogon, tako da ne blokira. Debelejše veje pa porabiš za kurjavo. drobljen materjal zmešaš z svežimi odpadki iz vrta, travo...
Počasi razgradljiv les, hrast, kostanj, itd, zdrobiš in porabiš za posut potke po vrtu ali med gredicami, v rastlinjaku, okoli dreves...
Je enofazni, 2,5KW, dobro je uporabit močnejši podaljšek (3x2,5).


Ja se strinjam z napisanim.
Sam sem enega za 120€ kupil v merkurju, pa brez problema veje do okoli 2.5cm drobi, odprtina je sicer malo večja, ampak.... Ohišje je sicer plastično, osrednji del (za mletje) pa ves železen. Pa težak je kr konkretno.

Ne vem pa kaj je za ena firma, ker nima več nalepke gor.

janezvalva ::

FormerUser je izjavil:

Stebla od vrtnic, zeljne kocene, zel od fižola naj režem na pušelce, sušim in uporabim za netivo? C'mon.

@bauci

Ima Makita varianto tako za trde kot mehke materiale?

Še dlje časa nazaj sem gledala Vikinga, mi je bil na pogled tudi simpatičen, cena 241 evrov. Ampak sedaj vidim, da ima moč samo 1.800W, napram Makiti, ki ima 2.500.




mogoče zaradi polne lune, ampak tale tvoj mulčar me spominja na...





IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

bbbbbb2015 ::

FormerUser je izjavil:

Rabila bi drobilec vej in drugega rastlinskega odpadnega materiala, da bi ga lažje kompostirala. Zadnjič sem v tehnični trgovini gledala drobilnik od Mute, stal je 400 evrov, kar se mi je zdelo kar drago. Na netu vidim slike raznih tipov drobilcev, od 80 evrov naprej, ne vem pa koliko je to kvalitetno, kako dobro zadeve zmelje, verjetno je odvisno tudi od moči motorja. Ima kdo izkušnje s takšnimi napravami, kakšen tip in cenovni razred bi se priporočal za nekoga z manjšim vrtom in nekaj drevesi?


Mi imamo Boscha. Tak karakteristično zelen je. Stal je manj kot 200€, ampak zdaj bi to bilo verjetno 220-240€.
Vej ne drobi, ampak jih seklja. Ven leti zmerno velika žagovina. Rabiš še eno veliko pleteno košaro, v katero daš časopisni papir, sicer bo vse šlo skozi košaro.
To je vse plastik fantastik, ampak za vrt bo dobro.

Veje noter rineš s plastičnim podajalcem.

1800W do 2400W je zelo dosti. Če je veja debela, se bo itak ustavil, stroj izklopiš (iz vtičnice), ter razrešiš zastoj. Tak 1800W-2400W zmelje brez problema vejo preseka 3cm.

Ta Muta je preveč robusten in pretežak.

Vzemi znano firmo, ker bo treba morda zamenjati nože. Vikingi so zelo dragi za rezervne dele. Za Bosch sem jaz lahko kupil nože iz karbonskega jekla, to vsaj naš, drži večno. Originalni so neki nerjavni.

Je pa kar hrupno delo tole sekljanje. Da te v naprej opozorim. Zato načeloma rabiš glušnike. Rabiš tudi varnostna očala, predvsem če se znajde med rezanim kakšen suh kos, recimo kol z vrta. V Merkurju imaš lepa varnostna očala.

bbbbbb2015 ::

FormerUser je izjavil:

Kako je pa to veliko, ali gre v prtljažnik manjšega avta?


Gre. Je pa po rabi malo umazan, kot kosilnica, mogoče malo manj.

Naš je takle:
https://www.bosch-garden.com/si/sl/vrtn...

Samo ta je že bolj moderen in že ima košaro zraven. Naš ima samo odprtino na koncu. Ampak tista rdeča plastika je pa enaka. Mi ga imamo 10 let v kar velikem sadovnjaku (20+ dreves).

Ni pa za rezati zelenje, ker se zabaše. Da se recimo rezati ostanke žive meje in dobiš na koncu zeleno brozgo, tako na fino zmelje.

Samo sem pa gledal cene novih. 400+ EUR. Ne vem no, naš je bil sigurno poceni, samo dosti manj sofisticiran glede košare in vsega.

Zgodovina sprememb…

jype ::

FormerUser je izjavil:

Še dlje časa nazaj sem gledala Vikinga, mi je bil na pogled tudi simpatičen, cena 241 evrov. Ampak sedaj vidim, da ima moč samo 1.800W, napram Makiti, ki ima 2.500.
Moč ni bistvena, na koncu je na nožih navor, ki je odvisen od prenosov, zato se dobro pozanimaj, če kdo že ima enak model.

Tako napravo se splača drago plačat, ker je potem komot ena za sto let.

Raptor F16 ::

FormerUser je izjavil:

Nima nobeden.


Pojdi na bolho, poglej za rabljenimi.

Pa pusti tisto plastiko. Glej da bo jeklena konstrukcija za pogon pa navaden standardni industrijski enofazni motor. V primeru okvare bo poceni za popravit.

jype je izjavil:

FormerUser je izjavil:

Še dlje časa nazaj sem gledala Vikinga, mi je bil na pogled tudi simpatičen, cena 241 evrov. Ampak sedaj vidim, da ima moč samo 1.800W, napram Makiti, ki ima 2.500.
Moč ni bistvena, na koncu je na nožih navor, ki je odvisen od prenosov, zato se dobro pozanimaj, če kdo že ima enak model.

Tako napravo se splača drago plačat, ker je potem komot ena za sto let.


Kako, da ni moč bistvena!!!? Si ti bil kdaj na kakšni žagi oz. kjerkoli se že ukvarjajo s kakršnimkoli odrezavanjem materiala?

Moč je v bistvu tisto kar te omejuje pri hitrosti dela. Pri odrezavanju pa bližnjic ni. Ali boš imel počasno podajanje ali pa boš vgradil močnejši motor.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

jype ::

Raptor F16 je izjavil:

Kako, da ni moč bistvena!!!
Ni bistvena.

Raptor F16 je izjavil:

Moč je v bistvu tisto kar te omejuje pri hitrosti dela.
Tako je. Moč je nepomembna, kot si hitro ugotovil tudi sam.

bbbbbb2015 ::

jype je izjavil:

Raptor F16 je izjavil:

Kako, da ni moč bistvena!!!
Ni bistvena.

Raptor F16 je izjavil:

Moč je v bistvu tisto kar te omejuje pri hitrosti dela.
Tako je. Moč je nepomembna, kot si hitro ugotovil tudi sam.


Moč je seveda bistvena. Moč stroja pogojuje vse, konstrukcijo stroja, kvaliteto materialov (širina zobnikov ipd.). Elektromotor majhne moči se zelo greje, če ga zelo bremeniš.
Resda je na nožu navor, ampak taki stroji sekajo s hitrostjo, ne drobijo, kot mučarji. Posledično imajo majhen navor in če tak strojček preveč bašeš, ga preobremeniš.

Če si kdaj delal s fleksom (pa ne vem če si), bi že vedel, da recimo asfalt se spraviš rezat z 2500W fleksom. Imel sem en majhen 800W fleks, resda bolj priročen in bistveno lažji. Samo ko diamantno ploščo pritisneš ob asfalt, to 2500W reže, 800W zavija in če ga preveč pritisneš, se bo pregrel v manj kot 10 sekundah.

Moč morda ne igra vloge pri vrtalnikih. Recimo fiksen 400W vrtalnik to uporabljaš svedre do 13mm brez problema, jeklo kakšno hočeš. Če pa v ta isti vrtalnik vpneš krožno žago, za les, ti bo 400W vrtalnik obnemogel, 1500W Makita pa ti ne bo.

Tako da prosim. Moč je pomembna.

louser ::

Ko govorimo o električnih napravah, Watti po navadi pomenijo Porabo štroma.

OP:
Veje razmečeš in daš sosedu za pivo, da ti s traktorskim mulčerjem gre 2x čez.

GrX ::

louser je izjavil:

Ko govorimo o električnih napravah, Watti po navadi pomenijo Porabo štroma.

OP:
Veje razmečeš in daš sosedu za pivo, da ti s traktorskim mulčerjem gre 2x čez.

Watti pomenijo moč in nič drugega. Je pa res, da večjo moč ima el. naprava, več elektrike le ta porabi. Sicer pa drobilci vej ne predstavljajo velike porabe elektrike, saj so v pogonu zgolj nekaj ur na leto.

OP: Sam ga imam in je super zadeva. Ni bil pa med cenejšimi (500€ če se ne motim).

starfotr ::

3 fazni motorji so mnogo bolj primerni, kot 1 fazni. Imajo večji navor ipd.

Wati ne pomenijo porabe. In poraba je zanemarljiva.

Take veje odpelji v hosto, pa bo tam v miru razpadlo, če doma nimaš prostora/časa, ker ti dolgo razpada.

Nekih prenosov tu ni, je večinoma direktno na osi motorja.

kuall ::

Bolj pametna opcija bi bila tale:

Z vejnikom veje nasekaš, jih zložiš v drvarnico in jih čez nekaj mesecev zakuriš v peči.
Za gnojenje zevnika uporabljaš kombinacijo oranja, pepela in lucerne, ki gnoji z dušikom in duši plevel. Ne bi bilo pa najbrž pametno na ta kompost metat kakšnih olupkov, ki so bili škropljeni s pesticidi.

Dobiš telovadbo, prišparaš pri stroju, hrupu, bencinu.

GrX ::

kuall je izjavil:

Bolj pametna opcija bi bila tale:

Z vejnikom veje nasekaš, jih zložiš v drvarnico in jih čez nekaj mesecev zakuriš v peči.
Za gnojenje zevnika uporabljaš kombinacijo oranja, pepela in lucerne, ki gnoji z dušikom in duši plevel. Ne bi bilo pa najbrž pametno na ta kompost metat kakšnih olupkov, ki so bili škropljeni s pesticidi.

Dobiš telovadbo, prišparaš pri stroju, hrupu, bencinu.

Ahhh, butare smo pri nas včasih delali. Za moje pojme preveč zamudna reč.

kuall ::

Sploh ni zamudno, saj itak vsak dan rabiš par ur telovadbe, namesto da greš na sprehod ail laufat ali kolesarit greš to delat.

GrX ::

kuall je izjavil:

Sploh ni zamudno, saj itak vsak dan rabiš par ur telovadbe, namesto da greš na sprehod ail laufat ali kolesarit greš to delat.

Odvisno koliko imaš dreves. Pri meni je preveč hoste tako, da to ne pride v poštev. Preprosto se mi ne ljubi, sicer pa vsak po svoje. Sproščam se pa na v naravi, ker sem takrat rad 100% odklopljen.

stara mama ::

Ti električni drobilci so vsi skup ene igrače in metanje denarja stran.
Mečeš na kup, potem pa pokličeš kakega bližnjega kmeta s traktorskim mlinom za sekance, in ti to naredi za drobiž.
Govorim o manjših mlinih, ne o tistih ki so velikosti cele prikolice

Ekologija™ in Trajnost™

Go-ahead ::

Tudi jaz ne priporočam.

Predvsem zaradi sosed, ki je cele sobote in nedelje mlel ostanke vej. Zadeva je izredno hrupna.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kurjenje na prostem

Oddelek: Loža
423723 (2001) HappyPills
»

Nakup drobilca vej

Oddelek: Kaj kupiti
53864 (3770) starfotr
»

drobilniki za veje

Oddelek: Loža
82873 (2289) igor1968
»

Odvoz vej

Oddelek: Loža
183720 (3071) T0RN4D0
»

Prepoved kurjenja v Sloveniji

Oddelek: Loža
465017 (3500) dzinks63

Več podobnih tem