» »

Obvezno zdravstveno zavarovanje

Obvezno zdravstveno zavarovanje

dattgirl ::

Sem študentka nad 26 let, trenutno brez dohodka.

Zavarovanje mi je poteklo, vendar sem si ga zdaj uredila preko občine… Danes sem dobila položnico, da moram plačati zavarovanje - cca 150EUR za 5 mesecev (čas ko nisem bila zavarovana)… Kje je logika? Zdravljenja v tem času nisem čisto nič koristila, prav tako me tudi verjetno ne bi sprejeli če nisem imela urejenega zavarovanja… plačati pa moram vseeno? Se da kaj tu narediti?? Kaj menite…
  • spremenila: dattgirl ()

AndrejS ::

Kolikor vem študentom zdravstveno zavarovanje plačuje država.

Študent je zavarovan kot družinski član vse do konca študijskega leta, v katerem dopolni starost 26 let. Obvezno zdravstveno zavarovanje mu v tem primeru krije celotno vrednost zdravstvenih storitev.
Aha, torej to je problem

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejS ()

dattgirl ::

AndrejS je izjavil:

Kolikor vem študentom zdravstveno zavarovanje plačuje država.

Študent je zavarovan kot družinski član vse do konca študijskega leta, v katerem dopolni starost 26 let. Obvezno zdravstveno zavarovanje mu v tem primeru krije celotno vrednost zdravstvenih storitev.
Aha, torej to je problem


No to je res ampak jaz sem ze v tej fazi ko izpadem….

GizmoX ::

Sicer bi bilo bolj smiselno, da pokličeš na ZZZS in jih vprašaš.
Je pa keč v tem, da si bila več kot 1 mesec brez zavarovanja, in bi morala imeti 3-mesečni kazenski rok, ko plačuješ (oz. ti plačujejo) a še ne moreš koristiti zdravstvenih storitev.
Morda so kaj spreminjali v smeri, da plačaš za nazaj in nisi "nič zamudila" (lahko koristiš zdravstvo brez 3-mesečnega čakanja), čeprav prvič slišim za to.
https://www.zurnal24.si/slovenija/cakal...
udirač => uni. dipl. inž. rač.

dattgirl ::

GizmoX je izjavil:

Sicer bi bilo bolj smiselno, da pokličeš na ZZZS in jih vprašaš.
Je pa keč v tem, da si bila več kot 1 mesec brez zavarovanja, in bi morala imeti 3-mesečni kazenski rok, ko plačuješ (oz. ti plačujejo) a še ne moreš koristiti zdravstvenih storitev.
Morda so kaj spreminjali v smeri, da plačaš za nazaj in nisi "nič zamudila" (lahko koristiš zdravstvo brez 3-mesečnega čakanja), čeprav prvič slišim za to.
https://www.zurnal24.si/slovenija/cakal...



Vi verjetno govorite o dopolnilnem zavarovanju, jaz govorim o osnovnem… ali ne?

feryz ::

Zakaj ti je poteklo?
Kdo je dal datum začetka zavarovanja 5 mesecev nazaj, jih pojdi pa tja vprašat, kjer so ti to urejali.
Zakaj pravzaprav sploh plačuješ?

GizmoX ::

Tudi jaz o osnovnem. Sem šel tudi sam čez to - šel zobozdravniku in šok - nimaš urejenega zdravstvenega zavarovanja. Sva se sicer z zobozdravnico dogovorila, da mi je dala termin skoraj natančno čez 3 mesece.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

GregiB ::

dattgirl je izjavil:

Sem študentka nad 26 let, trenutno brez dohodka.

Zavarovanje mi je poteklo, vendar sem si ga zdaj uredila preko občine. Danes sem dobila položnico, da moram plačati zavarovanje - cca 150EUR za 5 mesecev (čas ko nisem bila zavarovana)


Ne, da nisi bila zavarovana ampak zavarovalne premije nisi plačevala. Namreč, kolikor mi je znano, je vsak rezident RS po 15. členu Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju zavarovanec... avtomatsko. In ta "pravica" ne usahne... ker pač ne plačuješ... ampak te zavarovalnica pač terja za neplačila...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

feryz ::

Če je bila prej študentka, zdaj pa brezposelna, nima kaj plačevati.

dattgirl ::

feryz je izjavil:

Zakaj ti je poteklo?
Kdo je dal datum začetka zavarovanja 5 mesecev nazaj, jih pojdi pa tja vprašat, kjer so ti to urejali.
Zakaj pravzaprav sploh plačuješ?


Lani sem dopolnila 26 let, tako da sem letos ze izkljucena iz zavarovanja kot druzinski clan. Dobila sem od zavoda za zavarovanje da si moram zrihtati zavarovanje potem pa tudi odlocbo, da spadam pod tiste, ki so zadolzeni za placevanje obveznega zavarovanja. Ker nimam dohodkov sem se zavarovala kot obcan preko upravne enote (5 mesecev kasneje). Sedaj pa sem dobila poloznico od zzs, da sem dolzna placat za nazaj ko nisem bila obvezno zavarovana. Sploh ni logicno, ker zdravstvenih storitev nisem cisto nic koristila, prav tako jih tudi ne bi mogla, ker me ne bi sprejeli… Ampak moram sedaj vseeno placati? wtf??

feryz je izjavil:

Če je bila prej študentka, zdaj pa brezposelna, nima kaj plačevati.


se vedno sem studentka, lani sem dopolnila 26 let, v nekaj mesecih bom 27….ampak mi ni logicno da placujem za nazaj ko nisem bila niti zavarovana…

GregiB je izjavil:

dattgirl je izjavil:

Sem študentka nad 26 let, trenutno brez dohodka.

Zavarovanje mi je poteklo, vendar sem si ga zdaj uredila preko občine. Danes sem dobila položnico, da moram plačati zavarovanje - cca 150EUR za 5 mesecev (čas ko nisem bila zavarovana)


Ne, da nisi bila zavarovana ampak zavarovalne premije nisi plačevala. Namreč, kolikor mi je znano, je vsak rezident RS po 15. členu Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju zavarovanec... avtomatsko. In ta "pravica" ne usahne... ker pač ne plačuješ... ampak te zavarovalnica pač terja za neplačila...


sam ce bi pa v tem casu zelela it zdravniku pa me sigurno ne bi sprejeli, ker sem bila nezavarovana kajne? noro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: dattgirl ()

GregiB ::

feryz je izjavil:

Če je bila prej študentka, zdaj pa brezposelna, nima kaj plačevati.
Drži... a urediti bi si morala zadevo TAKOJ...

dattgirl je izjavil:


Lani sem dopolnila 26 let, tako da sem letos ze izkljucena iz zavarovanja kot druzinski clan. Dobila sem od zavoda za zavarovanje da si moram zrihtati zavarovanje potem pa tudi odlocbo, da spadam pod tiste, ki so zadolzeni za placevanje obveznega zavarovanja. Ker nimam dohodkov sem se zavarovala kot obcan preko upravne enote (5 mesecev kasneje). Sedaj pa sem dobila poloznico od zzs, da sem dolzna placat za nazaj ko nisem bila obvezno zavarovana.


Še enkrat... bila si zavarovana a nisi plačevala premije. In ker si "statusa" na občini nisi uredila takoj, mora nekdo (zaradi tvoje malomarnosti) zavarovalno premijo za teh 5 mesecev plačati.
Malo razmisli, kaj pomeni beseda OBVEZNO v obveznem zavarovanju...

dattgirl je izjavil:

Sploh ni logicno, ker zdravstvenih storitev nisem cisto nic koristila,


Bravo... nekateri jih nismo že kakšno desetletje... Logika?

dattgirl je izjavil:

sam ce bi pa v tem casu zelela it zdravniku pa me sigurno ne bi sprejeli, ker sem bila nezavarovana kajne? noro.


Ja, noro... dej mi navedi en... en sam primer, ko je slovensko zdravstvo zavrnilo bolnika. Še enkrat, kot rezidentka RS si po 15 členu ZZvZZ zavarovanka, vključena v OBVEZNO zdravstveno zavarovanje... Če si nisi pravočasno uredila statusa glede plačil premije, pade plačilo... nate...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Likalnik ::

tako je kot so ti napisali...če ne plačuješ obveznega zdravstvenega zavarovanja določeno obdobje....potem plačaš za vse te mesece za nazaj...vsi smo šli skozi to...s tem, da smo si eni te zadeva uredili še v določenem roku...spet drugi ste pa 5 mesecev "bluzili" namesto, da bi si to uredili.
Meni so to pojasnili ko sem si šel urejati status...cca 15 let nazaj..

oh ja mladina....življenje te bo še kdaj presenetilo na ta način kot te je sedaj to zdravstveno zavarovanje

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

jan_g ::

Sploh ni logicno, ker zdravstvenih storitev nisem cisto nic koristila


Saj zato pa se temu reče zavarovanje. Tudi, če ne koristiš, plačuješ. Zato, da ko boš te storitve potrebovala, ti pa ne bo potrebno plačati.

metalc ::

Če imaš od države priznan certifikat (npr.SIGEN-CA) oz. porihtan SI-PASS, je najbolje, da preveriš, od kdaj si sploh uradno zavarovana. Začneš tu, potem izbereš "vpogled v moje podatke" + eden od prej omenejnih načinov, ko se uspešno prijaviš, pa imaš na levem robu "Obvezno zdr. zav." in "Zgodovina obv. zdr. zav.", kjer za trenutno in vsa predhodna vidiš, od kdaj do kdaj in na kakšen način si bila zavarovana. Mogoče bo po tem kaj bolj jasno.

joze67 ::

jan_g je izjavil:

Sploh ni logicno, ker zdravstvenih storitev nisem cisto nic koristila


Saj zato pa se temu reče zavarovanje. Tudi, če ne koristiš, plačuješ. Zato, da ko boš te storitve potrebovala, ti pa ne bo potrebno plačati.

Narobe. Popolnoma narobe.

Zavarovanje se temu reče, ker to je zavarovanje. Zavarovanje se koristi tisti čas, ko je plačana premija (oz. ko velja pogodba, običajno to sovpada). Zavarovanje koristiš s tem, da si brez skrbi (ali z občutno manj skrbmi), kaj bo, če bo. Velja za OZZ, AK in vse ostale oblike zavarovanja.

jan_g ::

joze67 je izjavil:

jan_g je izjavil:

Sploh ni logicno, ker zdravstvenih storitev nisem cisto nic koristila


Saj zato pa se temu reče zavarovanje. Tudi, če ne koristiš, plačuješ. Zato, da ko boš te storitve potrebovala, ti pa ne bo potrebno plačati.

Narobe. Popolnoma narobe.

Zavarovanje se temu reče, ker to je zavarovanje. Zavarovanje se koristi tisti čas, ko je plačana premija (oz. ko velja pogodba, običajno to sovpada). Zavarovanje koristiš s tem, da si brez skrbi (ali z občutno manj skrbmi), kaj bo, če bo. Velja za OZZ, AK in vse ostale oblike zavarovanja.


Mislim, da si si v glavi ustvaril nekaj, česar nisem rekel. Ali pa sploh ne razumeš koncepta.

link_up ::

joze67 je izjavil:

jan_g je izjavil:

Sploh ni logicno, ker zdravstvenih storitev nisem cisto nic koristila


Saj zato pa se temu reče zavarovanje. Tudi, če ne koristiš, plačuješ. Zato, da ko boš te storitve potrebovala, ti pa ne bo potrebno plačati.

Narobe. Popolnoma narobe.

Zavarovanje se temu reče, ker to je zavarovanje. Zavarovanje se koristi tisti čas, ko je plačana premija (oz. ko velja pogodba, običajno to sovpada). Zavarovanje koristiš s tem, da si brez skrbi (ali z občutno manj skrbmi), kaj bo, če bo. Velja za OZZ, AK in vse ostale oblike zavarovanja.



torej si lahko brez obveznega zavarovanja?
In and Out

Miha 333 ::

link_up je izjavil:


torej si lahko brez obveznega zavarovanja?

Samo če odjaviš stalno bivališče v Sloveniji. Drugače je to zavarovanje obvezno za vse in ga moraš ves čas imeti urejenega, odvisno je samo na kateri podlagi si zavarovan. Če ne padeš pood nobeno drugo (zaposlitev, status študenta, ...), si zavezanec za plačilo sam. Status in podlaga se ugotavlja tudi za nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

MadMicka ::

Nočem dramatizirati, ampak ni čisto tako, GregiB. Lahko nisi vključen v obvezno zdravstveno zavarovanje. Glej 20. točko 1. odstavka 15. člena ZZVZZ: "osebe s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, če ne izpolnjujejo pogojev za zavarovanje po eni izmed točk iz tega odstavka in si same plačujejo prispevek"

Se pravi, lahko obstajajo osebe, ki ne spadajo med navedene kategorije in bi bile zavarovane, če bi si plačevale prispevek, če si ga ne, pač niso obvezno zdravstveno zavarovane. In če nisi zavarovan, ne rabiš plačevati, tako nekako.

Miha 333 ::

MadMicka je izjavil:

Nočem dramatizirati, ampak ni čisto tako, GregiB. Lahko nisi vključen v obvezno zdravstveno zavarovanje. Glej 20. točko 1. odstavka 15. člena ZZVZZ: "osebe s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, če ne izpolnjujejo pogojev za zavarovanje po eni izmed točk iz tega odstavka in si same plačujejo prispevek"

Se pravi, lahko obstajajo osebe, ki ne spadajo med navedene kategorije in bi bile zavarovane, če bi si plačevale prispevek, če si ga ne, pač niso obvezno zdravstveno zavarovane. In če nisi zavarovan, ne rabiš plačevati, tako nekako.

Zavarovanje je obvezno, pod to podlago padeš, če ne ustrezaš nobeni drugi. Ni opcijsko.

joze67 ::

jan_g je izjavil:

Mislim, da si si v glavi ustvaril nekaj, česar nisem rekel. Ali pa sploh ne razumeš koncepta.


Rekel si, citat:

jan_g je izjavil:

Tudi, če ne koristiš, plačuješ.

Dejstvo je, da zavarovanje koristiš ves čas - z zavarovanjem si pokril zavarovana tveganja in imaš sedaj mir. Če ti to ni jasno, mi ne očitaj, da jaz ne razumem koncepta.

Miha 333 ::

Keyword je "obvezno".

joze67 ::

Miha 333 je izjavil:

Zavarovanje je obvezno, pod to podlago padeš, če ne ustrezaš nobeni drugi. Ni opcijsko.
Je obvezno, ja. Ampak očitno so ljudje, ki tega nimajo - sicer bi pro-bono ambulatne ne imele klientele.

GregiB ::

joze67 je izjavil:

Zavarovanje se koristi tisti čas, ko je plačana premija


Po mojem vedenju pri OZZ ni čisto tako. Namreč, po ZZvZZ smo zavarovanci praktično vsi (pustmo zej turiste pa obiskovalce, pa folk v tranzitu itd.) In ker je zavarovanje OBVEZNO, si vednomer dolžan plačevati premijo in lahko zavarovanje tudi koristiš. Drži pa, da "neplačnikom" ZZZS nudi zgolj poplačil nujnega zdravljenja, vse kar pa ne spada v to pa krijejo po tem, ko neplačnik poravna vse zapadle premije (terjatve ZZZS do zavarovanca).
Če vmes "izpadeš" iz evidence, to ne pomeni, da ti ni potrebno plačati premij za čas... izginotja...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

LeQuack ::

Miha 333 je izjavil:


Če ne padeš pood nobeno drugo (zaposlitev, status študenta, ...), si zavezanec za plačilo sam. Status in podlaga se ugotavlja tudi za nazaj.


A če si redno zaposlen pa ne plačaš sam? Huh, zanimivo, ne vem zakaj potem jaz od plače to plačujem.
Quack !

Miha 333 ::

joze67 je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

Zavarovanje je obvezno, pod to podlago padeš, če ne ustrezaš nobeni drugi. Ni opcijsko.
Je obvezno, ja. Ampak očitno so ljudje, ki tega nimajo - sicer bi pro-bono ambulatne ne imele klientele.

Tam se lahko znajdeš tudi, če imaš urejeno zavarovanje, a niso plačani prispevki. V tem primeru imaš zadržano izvajanje zdr. storitev, premije pa izterja FURS. Dovolj je že npr, da kot s.p. ali delodajalec kakšen mesec ne plačaš prispevkov.

LeQuack je izjavil:

Miha 333 je izjavil:


Če ne padeš pood nobeno drugo (zaposlitev, status študenta, ...), si zavezanec za plačilo sam. Status in podlaga se ugotavlja tudi za nazaj.


A če si redno zaposlen pa ne plačaš sam? Huh, zanimivo, ne vem zakaj potem jaz od plače to plačujem.

Mišljeno je kot podlaga zavarovanja, ki pač ni delovno razmerje ali kaj drugega. Če pa smo že natančni, plačata oba z delodajalcem vsak svoj del.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

GregiB ::

LeQuack je izjavil:

A če si redno zaposlen pa ne plačaš sam? Huh, zanimivo, ne vem zakaj potem jaz od plače to plačujem.

Malo se tu na biljke hvataš...
Načeloma je obveznost plačila na delodajalcu, ne na tebi... in sicer mora delodajalec "iz" tvoje plače plačati 6,36% in "na" tvojo plačo plačati 6,56% za tvoje obvezno zdravstveno zavarovanje.
Torej ja, delno plačaš ti, delno delodajalec, a nimaš opcije ne-plačati... razen, seveda, če si sam svoj šef...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

jan_g ::

joze67 je izjavil:

jan_g je izjavil:

Mislim, da si si v glavi ustvaril nekaj, česar nisem rekel. Ali pa sploh ne razumeš koncepta.


Rekel si, citat:

jan_g je izjavil:

Tudi, če ne koristiš, plačuješ.

Dejstvo je, da zavarovanje koristiš ves čas - z zavarovanjem si pokril zavarovana tveganja in imaš sedaj mir. Če ti to ni jasno, mi ne očitaj, da jaz ne razumem koncepta.


Ti si se vpičil (čisto narobe, po mojem mnenju) v eno besedo. Sedaj pa te moti, ker ti jaz očitam? Mišljeno je sicer bilo obvezno zdravstveno zavarovanje, o čemer teče debata tej temi. Ne avtomobilsko ali kakšno drugo.

Mato989 ::

Še ena izmed debilizmov naše države... spet nekaj obvezno, namesto svobodna volja... kot da bi moral za kasko plačat za vsa leta nazaj ko ga nisi mel ker bi ga dali obveznega ker lahko

Brezveze
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

joze67 ::

jan_g je izjavil:

Ti si se vpičil (čisto narobe, po mojem mnenju) v eno besedo. Sedaj pa te moti, ker ti jaz očitam? Mišljeno je sicer bilo obvezno zdravstveno zavarovanje, o čemer teče debata tej temi. Ne avtomobilsko ali kakšno drugo.

Zavarovanje je zavarovanje. OZZ, avto, stanovanje, dolge noge manekenke... Vsakega od teh skleneš, da pokriješ neko tveganje, in v času zavarovanja imaš to tveganje (nekako) pokrito. To je koriščenje zavarovanja, od dneva 1 do izteka pogodbe. Da nekateri raje vidijo, da se jim kaj slabega zgodi, samo da dobijo "nazaj," je pa patologija.

Dokazni material: za zjokat.

Invictus ::

dattgirl je izjavil:

AndrejS je izjavil:

Kolikor vem študentom zdravstveno zavarovanje plačuje država.

Študent je zavarovan kot družinski član vse do konca študijskega leta, v katerem dopolni starost 26 let. Obvezno zdravstveno zavarovanje mu v tem primeru krije celotno vrednost zdravstvenih storitev.
Aha, torej to je problem


No to je res ampak jaz sem ze v tej fazi ko izpadem….

Zato položnica.

Je neka fora, da se zdrvcstveno zavarovanje ne sme prrekiniti, drugače kljub ponovni sklenitvi nekaj mesecev, mislim da 3, ne moreš koristiti zavarovana.

Plačaj, in to je to. Jaz bi bil vesel, če bi plačal 30 EUR/mesec :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MadMicka ::

Miha 333, kako to misliš, ni opcijsko, če pa izrecno piše, da velja, če si sam plačuješ? V obvezno zavarovanje te mora nekdo prijaviti, v tem primeru, o katerem govorimo, se moraš prijaviti sam (drugo so npr. prejemniki socialnih pomoči). Zaradi jasnosti poglej npr. še 78. člen, tam piše, da zavod prijavi v obvezno zavarovanje tiste iz 21. in 24. točke, ne pa 20. točke. Če ni prijave, kako boš potem zavarovan in zakaj bi potem karkoli plačeval?

Horas ::

Mato989 je izjavil:

Še ena izmed debilizmov naše države... spet nekaj obvezno, namesto svobodna volja... kot da bi moral za kasko plačat za vsa leta nazaj ko ga nisi mel ker bi ga dali obveznega ker lahko

Brezveze


res :8)
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obvezno zdravstveno zavarovanje

Oddelek: Loža
483237 (1980) zobnik
»

Dopolnilno zavarovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
697539 (3298) Ganon
»

Obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9937849 (9689) jocoj
»

dodatno zavarovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7612734 (11351) zobnik
»

Zavarovanje

Oddelek: Loža
375153 (3968) paraboŁa

Več podobnih tem