» »

Karierna pot programerja brez računalniškega faksa

Karierna pot programerja brez računalniškega faksa

1 2 3
4
»

111111111111 ::

Guti5 je izjavil:


2. Mogoce sem se mal slabo izrazil, način šolanja mi ni všeč, ker imam obcutek kot da smo tam vsi le neka stevika, kot drugo, polovica stvari ki jih ucijo (npr. kaksna terojia ki res ni pomembna) ti nebo nikoli prisla prav (druga polovica je sevedno kroistna!) in imam obcutek da bi se v veliko krajšem času naučil enake stvari če ne celo več z nekmi mentorjom in preko raznih tečajev ter spleta.(popravite me ce se motim po vasem mnenju)

Motiš se. Vsak je šel čez to fazo na faksu, ko je mislil da je smart ass in da so stvari brezveze. Faks je tam da ti odpre možnosti širokega pogleda, kaj vse je možno. Hajd kakšen % je tudi stvari, ki so že čisto mimo, ampak to je mala cena, ki jo moraš plačati za izobrazbo.

Je pa tvoje življenje. Tehnične stroke pač niso stvar pri kateri bi lahko šel po liniji najmanjšega odpora. In kot si videl se nas večina strinja, da je faks odlična odskočna deska (zavedaj se da ljudje ki sedijo okoli tebe, bodo nekoč sedeli v pisarnah v gospodarskih družbah in take veze pridejo včasih zelo prav). Nič pa ni narobe z lastno potjo, samo več napak boš naredil in več truda boš moral vložit.

Je pa tudi vprašanje financiranja. Sta te oče in mati pripravljena financirati na tvoji samostojni poti?

ejresnevem ::

111111111111 je izjavil:

Guti5 je izjavil:


2. Mogoce sem se mal slabo izrazil, način šolanja mi ni všeč, ker imam obcutek kot da smo tam vsi le neka stevika, kot drugo, polovica stvari ki jih ucijo (npr. kaksna terojia ki res ni pomembna) ti nebo nikoli prisla prav (druga polovica je sevedno kroistna!) in imam obcutek da bi se v veliko krajšem času naučil enake stvari če ne celo več z nekmi mentorjom in preko raznih tečajev ter spleta.(popravite me ce se motim po vasem mnenju)

Motiš se. Vsak je šel čez to fazo na faksu, ko je mislil da je smart ass in da so stvari brezveze. Faks je tam da ti odpre možnosti širokega pogleda, kaj vse je možno. Hajd kakšen % je tudi stvari, ki so že čisto mimo, ampak to je mala cena, ki jo moraš plačati za izobrazbo.

Je pa tvoje življenje. Tehnične stroke pač niso stvar pri kateri bi lahko šel po liniji najmanjšega odpora. In kot si videl se nas večina strinja, da je faks odlična odskočna deska (zavedaj se da ljudje ki sedijo okoli tebe, bodo nekoč sedeli v pisarnah v gospodarskih družbah in take veze pridejo včasih zelo prav). Nič pa ni narobe z lastno potjo, samo več napak boš naredil in več truda boš moral vložit.

Je pa tudi vprašanje financiranja. Sta te oče in mati pripravljena financirati na tvoji samostojni poti?

Odvisno, lahko, da je možakar naturščik, pa ga formalni sistem bolj kot ne omejuje...
Papir je res papir, ki pa še vedno ni ne nujni, ne zadostni pogoj za uspeh.

Smurf ::

ejresnevem je izjavil:


Odvisno, lahko, da je možakar naturščik, pa ga formalni sistem bolj kot ne omejuje...
Papir je res papir, ki pa še vedno ni ne nujni, ne zadostni pogoj za uspeh.

Sej na faksu imas precej svobode. Vecina predavanj ni obveznih tako, da lahko spustis tam kjer gredo stvari prepocasi in zadeve predelas sam doma in gres potem zgolj na izpit.

ejresnevem ::

Smurf je izjavil:

Sej na faksu imas precej svobode. Vecina predavanj ni obveznih tako, da lahko spustis tam kjer gredo stvari prepocasi in zadeve predelas sam doma in gres potem zgolj na izpit.

Jasno, da ima, priporočilo je vsekakor na mestu, govorim o robnih (ne vedno legendarnih) primerih.

PH03N1X ::

Smurf je izjavil:

ejresnevem je izjavil:


Odvisno, lahko, da je možakar naturščik, pa ga formalni sistem bolj kot ne omejuje...
Papir je res papir, ki pa še vedno ni ne nujni, ne zadostni pogoj za uspeh.

Sej na faksu imas precej svobode.

Tista kera pa so "obvezna" pa so obvezna zgolj za pumpanje ega predavatelja...
Vecina predavanj ni obveznih tako, da lahko spustis tam kjer gredo stvari prepocasi in zadeve predelas sam doma in gres potem zgolj na izpit.

Mogoče na FE ja, da predavanja lahko spustiš in zadeve doma predelaš če še nimaš predznanja (na predavanja enega predmeta nisem hodil, pa se bp da dobiti 10, se je stvar ponovila na enem mag. predmetu (za MM obvezen, za mag. izbiren)). Na FRIju obiskovanje predavanj še ni zadosten pogoj za narejen predmet, če pa kako spustiš (bog ne daj da nimaš predznanja) pa že zna biti kriza.

Smurf ::

PH03N1X je izjavil:

Na FRIju obiskovanje predavanj še ni zadosten pogoj za narejen predmet, če pa kako spustiš (bog ne daj da nimaš predznanja) pa že zna biti kriza.

Zakaj? Ker ni objavljene literature? Sicer ne morem na pamet trditi za vse predmete, ampak vsaj vecina, ki sem jih jaz videl imajo zelo lepo objavljeno osnovo literaturo, stari izpite/kolokvije pa tudi spisek dodatne literature. Neke razlike med FEjem in FRIjem kar se tega tice ne vidim.

Raptor F16 ::

Smurf je izjavil:

PH03N1X je izjavil:

Na FRIju obiskovanje predavanj še ni zadosten pogoj za narejen predmet, če pa kako spustiš (bog ne daj da nimaš predznanja) pa že zna biti kriza.

Zakaj? Ker ni objavljene literature? Sicer ne morem na pamet trditi za vse predmete, ampak vsaj vecina, ki sem jih jaz videl imajo zelo lepo objavljeno osnovo literaturo, stari izpite/kolokvije pa tudi spisek dodatne literature. Neke razlike med FEjem in FRIjem kar se tega tice ne vidim.


Še največja težava neobiskovanja predavanj je, da težje slediš snovi in nisi na tekočem z rednimi obvestili... no razen, če ima smer res doberga predstavnika letnika in neko kolektivno sodelovanje (deljenje zapiskov, rešenih primerov nalog itd.)

Drugi pain in the asses so pa sankcije, ki v bistvu izgledajo kot prepoved opravljanja s kolokviji ali obvezen dodatni ustni zagovor na vpisu ocene. Tega se mnogi profesorji poslužijo kot nek kazenski "ukrep". Na zagovoru ocene smo redni obiskovalci predavanj dobili kakšno vprašanje če se strinjamo z oceno, kakšnega je na random poklical pred tablo in ti je lahko oceno izpita dvignil/spustil, odvisno kako si znal.

Manjkajoče so brez izjeme vse poklicali na tablo. Redki so opravili oz. znali odgovoriti na vprašanja. Vsak deseti je šel skozi, torej je efektivno 90% študentov pocepalo in šlo na drugi izpitni rok.

V bistvu se že zaradi tega splača priti na predavanje, tudi če na računalniku vmes pišeš poročilo za laboratorijsko vajo ali pa v najbolj jebiveterskem smislu križanke rešuješ.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

Ahim ::

Raptor F16 je izjavil:

Ne gre se za to, da bi bil prizadet, ampak pavšalno podcenjen. Res je, lahko prideš enostavno skozi s pravim mentorjem, ki se mu fučka sicer pa lahko narediš lepo zaključno delo.

Ni mentor tisti, katerega naoga je izdelati zakljucno delo. Posledicno dodano vrednost naredi kandidat, ne mentor.

Raptor F16 je izjavil:

Pa za lastno referenco... moje zaključno delo obsega prek 85 strani razvojno raziskovalnega dela, na podlagi realnega izdelka in proizvodnega procesa slednjega.

Kako bi ti ocenil svoje delo v primerjavi z vsemi ostalimi iz iste smeri, faksa ali celo nasplosno programa dolzine, kakrsnegakoli si ze obiskoval (ugibam, da neki 3-letni, glede na to da si se tako vnel glede komentarja o zakljucnih nalogah pri 3-letnih programih)? Bi recimo ti zase rekel, da je tvoja naloga cisto povprecna, da ce bi vzel nakljucnih 999 nalog in jim dodal tvojo, bi bilo priblizno 500 slabsih in priblizno 500 boljsih od tvoje?

Ker jaz mislim, da se ne bi uvrstila tako, sam si pa najbrz podobnega mnenja. Ampak ce je tvoja toliko boljsa od povprecja, potem razmisli kaj vse obstaja na drugi strani normalne porazdelitve in koliko je tega. To ti je hotel Strumf dopovedat - v povprecju so izdelki po 3-letnem programu vse prej kot tisto, cemur se je vcasih reklo diploma; marsikatera "seminarska" ("raziskovalna") naloga iz srednje sole bi izgledala boljse.

Raptor F16 ::

Ahim je izjavil:


Ni mentor tisti, katerega naloga je izdelati zakljucno delo. Posledicno dodano vrednost naredi kandidat, ne mentor.


Mentor je tisti, ki postavi kriterije in pričakovanja.

Ahim je izjavil:



Kako bi ti ocenil svoje delo v primerjavi z vsemi ostalimi iz iste smeri, faksa ali celo nasplosno programa dolzine, kakrsnegakoli si ze obiskoval (ugibam, da neki 3-letni, glede na to da si se tako vnel glede komentarja o zakljucnih nalogah pri 3-letnih programih)? Bi recimo ti zase rekel, da je tvoja naloga cisto povprecna, da ce bi vzel nakljucnih 999 nalog in jim dodal tvojo, bi bilo priblizno 500 slabsih in priblizno 500 boljsih od tvoje?

Ker jaz mislim, da se ne bi uvrstila tako, sam si pa najbrz podobnega mnenja. Ampak ce je tvoja toliko boljsa od povprecja, potem razmisli kaj vse obstaja na drugi strani normalne porazdelitve in koliko je tega. To ti je hotel Strumf dopovedat - v povprecju so izdelki po 3-letnem programu vse prej kot tisto, cemur se je vcasih reklo diploma; marsikatera "seminarska" ("raziskovalna") naloga iz srednje sole bi izgledala boljse.


Komentar komisije je bil dovolj zgovoren.
"Takih študentov, (ki so se pripravljeni toliko poglobiti v svoje delo) si želimo". Poleg tega sem od vseh članov komisije prejel oceno 10. (Yes I do like to brag bout it)

Moje delo je tudi finančno upravičeno, saj se pogovarjamo o nezanemarljivih prihrankih s katerimi lahko zagotoviš še eno celo povprečno plačo.

To mi nekako daje vedeti, kam moje delo sodi. Številka ena zagotovo nisem, sem pa definitivno nad povprečjem.

Približno se mi tudi sanja, kam sodijo ostale naloge. Kot rečeno, poznam kolege ki so delali krasne stvari. Zaključna dela na katera so lahko ponosni. Poznam pa tudi tiste, ki so z mislijo "sam da gre skoz" šli do mentorja, ki slovi za nezahtevnega in spisali neko teoretično nalogo kjer so zgolj povzemali vsebino virov.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

111111111111 ::

Če imaš temo, ki te zanima jo raziščeš. Če pa mimogrede še delaš, pa izbereš najmanj zahtevnega mentorja in spišeš diplomo čez vikend.

spam321 ::

Raptor F16 je izjavil:

Ahim je izjavil:


Ni mentor tisti, katerega naloga je izdelati zakljucno delo. Posledicno dodano vrednost naredi kandidat, ne mentor.


Mentor je tisti, ki postavi kriterije in pričakovanja.

Ahim je izjavil:



Kako bi ti ocenil svoje delo v primerjavi z vsemi ostalimi iz iste smeri, faksa ali celo nasplosno programa dolzine, kakrsnegakoli si ze obiskoval (ugibam, da neki 3-letni, glede na to da si se tako vnel glede komentarja o zakljucnih nalogah pri 3-letnih programih)? Bi recimo ti zase rekel, da je tvoja naloga cisto povprecna, da ce bi vzel nakljucnih 999 nalog in jim dodal tvojo, bi bilo priblizno 500 slabsih in priblizno 500 boljsih od tvoje?

Ker jaz mislim, da se ne bi uvrstila tako, sam si pa najbrz podobnega mnenja. Ampak ce je tvoja toliko boljsa od povprecja, potem razmisli kaj vse obstaja na drugi strani normalne porazdelitve in koliko je tega. To ti je hotel Strumf dopovedat - v povprecju so izdelki po 3-letnem programu vse prej kot tisto, cemur se je vcasih reklo diploma; marsikatera "seminarska" ("raziskovalna") naloga iz srednje sole bi izgledala boljse.


Komentar komisije je bil dovolj zgovoren.
"Takih študentov, (ki so se pripravljeni toliko poglobiti v svoje delo) si želimo". Poleg tega sem od vseh članov komisije prejel oceno 10. (Yes I do like to brag bout it)

Moje delo je tudi finančno upravičeno, saj se pogovarjamo o nezanemarljivih prihrankih s katerimi lahko zagotoviš še eno celo povprečno plačo.

To mi nekako daje vedeti, kam moje delo sodi. Številka ena zagotovo nisem, sem pa definitivno nad povprečjem.

Približno se mi tudi sanja, kam sodijo ostale naloge. Kot rečeno, poznam kolege ki so delali krasne stvari. Zaključna dela na katera so lahko ponosni. Poznam pa tudi tiste, ki so z mislijo "sam da gre skoz" šli do mentorja, ki slovi za nezahtevnega in spisali neko teoretično nalogo kjer so zgolj povzemali vsebino virov.


Jaz bi temu rekel vsako tele ma svoje vesele. Če ti toliko pomeni ta diplomska naloga, ki jo je v končni fazi poleg tebe prebral le še mentor in površno komisija ter jo po vsej verjetnosti, kljub tvojim slavospevom, ne bo nikoli nihče več, tudi prav.

Raptor F16 ::

spam321 je izjavil:


Jaz bi temu rekel vsako tele ma svoje vesele. Če ti toliko pomeni ta diplomska naloga, ki jo je v končni fazi poleg tebe prebral le še mentor in površno komisija ter jo po vsej verjetnosti, kljub tvojim slavospevom, ne bo nikoli nihče več, tudi prav.


Ah, ker če te človek vpraša, kako bi ocenil svoje delo je pa greh povedat, da ga cenim ? Bi se moral ponižno skloniti, da bi bila gospoda zadovoljna?

Ampak nič ne de, ste že našli točko, po kateri se bo popljuvalo in razvrednotilo. "Kdo bo to bral?"

Statistika prenosov na RUL ti tudi to pove.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Ahim ::

spam321 je izjavil:

Jaz bi temu rekel vsako tele ma svoje vesele. Če ti toliko pomeni ta diplomska naloga, ki jo je v končni fazi poleg tebe prebral le še mentor in površno komisija ter jo po vsej verjetnosti, kljub tvojim slavospevom, ne bo nikoli nihče več, tudi prav.

Hm, edino tele tukaj si ti - kar naprej jokas, ker ti "druzboslovceki" povzrocajo take travme, ceprav imas neko cungalunga (FERI? :)) ) "diplomo", tvoja percepcija in realnost pa se ne bi mogla bolj razhajati 8-O

Clovek je zgoraj lepo razlozil, da ima njegova naloga dejansko aplikacijo v praksi, ki se jo da tudi financno ovrednostiti. Brez skrbi da take zadeve bere se kdo drug kot samo mentor in (povrsno) komisija.

AndrejO ::

Guti5 je izjavil:


Sem študent FRI (1 letnik) in sem hitro ugotovil da mi sistem šolanja ne leži zato bom verjetno končal z faksom in se učil programiranja samostojno (spletni tečaji,razni tečaji v živo, youtube, itd.)

"Sistem šolanja" na FRI ni namenjen izobraževanju programerjev, temveč inženirjev. Samo toliko, da ne boš čez X>10 let ugotovil, da si nekaj majhnega zgrešil pri svojih načrtih.

Guti5 je izjavil:

Zanima me vaše menje o "self-taught" programerjih.

Tako sem začel.

Guti5 je izjavil:

Kako je z zaposlitvijo v sloveniji in drugod po svetu?

Za zaposlitev kjerkoli potrebuješ izobrazbo in/ali izkušnje in/ali nekoga, da zastavi besedo zate (referenco). Visoka šola (FRI ali pa katera druga), ti da možnost pridobiti dve od teh treh stvari, kar je dobro izhodišče.

Izkušnje je bilo včasih enostavno pridobiti, danes pa v to več nisem prepričan. Na trgu vedno na pretek posameznikov, ki so pripravljeni delati tudi za manj. V Sloveniji to izgleda tako, da boš moral tekmovati s študenti, ki imajo študentske napotnice in nimajo spodnje meje za plačilo ali pa zgornje meje za stopnjo izkoriščanja.

Guti5 je izjavil:

Kako se je najbolje lotiti samega učenja?

Kakorkoli ti ustreza. Če povzamem nesmrtne besede enega izmed sodelavcev: "Vsakdo ima svojo pot do razsvetljenja." Če ti strukturiran način, kot ga ima šola, nikakor ne usreza, boš moral najti svoj lasten način.

Guti5 je izjavil:

Poznam ljudi, ki jim je uspelo in imajo odlično kariero v sloveniji in tudi drugod po svetu brez končanega faksa vendar me zanimajo vaša mnenja in izkušnje.

Seveda, se da "uspeti". Tudi jaz sem "uspel" po neki definiciji tega, kaj naj bi "uspeh" pomenil. Pa sem se še vedno vrnil na FRI, še vedno sem se naučil novih stvari (zanimivo, ravno stvari, ki sem jih pri 20. videl kot balast, so mi pri 30. prišle najbolj prav pri delu), še vedno sem naredil ANA1 pri NMK (ki je na koncu bila tudi mentorica za mojo diplomo) in še vedno sem se vpisal na 2. stopnjo, ker mi je za kaj več še vedno zmanjkalo znanja in mi je bil to najlažji način, kako ga pridobiti. Vse to potem, ko sem že imel 15+ let relevantnih delovnih izkušenj in solidno delo. Je pa res, da prve službe nisem niti iskal, ampak je (dobro plačana) kar sama našla mene. Ne vem koliko ljudi lahko danes računa na takšno srečo.

Najprej razmisli, kakšen je % diplomantov FRI, ki nekako uspejo najti delo v branži in ga primerjaj s % faliranih študentov, ki nekako uspejo najti delo v branži. V razmislek pač, da te ne bodo statistični osamelci zavedli ...

Vazelin ::

Šolanje je itak najlažja možnost, da delaš v ciljni branži.:)

OP:
- kaj če pride do neke hude krize, ko se bo rezalo programerske job-e in bodo še dipl.ing. fri-ja na cesti. kakšno šanso misliš, da ima v takih razmerah samouk, ki nima v svojem portfelju dosti za pokazat? Seveda ne pozabi, da trenutne razmere na trgu dela ne bodo večno trajale.
- resno mislim, da delaš napako, da obupuješ po 1. mesecu. Daj, vztrajaj vsaj en semester (še cca 2 mesca) in potem vidiš kako pa kaj ali še boljše do konca leta. Te hitre odločitve se potem čez čas pokažejo kot zelo nepremišljene. Daj, vztrajaj in se odloči po prvem semestru ali konec šolskega leta ;) Resno ne vidim, da bi tako hitro obupal, če misliš vztrajati v branži za katero si se vpisal na faks. Pa saj sedaj imaš na razpolago predavanja in vaje iz področja v katerem misliš delati for free
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

Klamzi ::

Če si trdno odločen, da ne boš nadaljeval študija, potem ti ne preostane drugega kot samoučenje. Kje in kako so ti že svetovali ali pa še ti bodo, vsekakor pa ni enostavno.
Če pa še kolebaš med bi ali nebi, potem pa ti svetujem, da s študijem vztrajaj do konca letnika, boš imel boljšo predstavo če je to to. V najslabšem primeru boš izgubil slabo leto dela izven "svoje stroke" (domnevam da si brez znanja programiranja), po drugi strani pa se boš s pravim pristopom do študija marsikaj naučil, sploh prepotrebnih osnov.
Važno je, da se ne poslužuješ pristopa "če bo bo, če ne pa tud ni hudega", ampak zagrabiš na polno. Pa ni bog da ti ne rata ;)

111111111111 ::

Predvsem pozabljaš na financiranje. Faks ti ponuja ogromno ugodnosti, ki jih kot samouk nimaš:
- zavarovanje po starših
- štipendijo
- delo preko ŠS
- velikokrat, če niso ravno slabi starši, tudi finančno in moralno podporo staršev

Če greš pa na svoje boš moral kriti in zavarovanje in življenjske stroške, če so tvoji starši vsaj malo podobni mojim. Moji so imeli preprosto logiko, hodi v šolo ali delaj, doma ne boš ležal.

EDIT: osebno sem imel srečo in dobil delo v svoji branži in mi ni bilo treba delati kaj drugega za preživetje in popoldan furati samouka.

Zgodovina sprememb…

1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Znam dost za FRI?

Oddelek: Šola
383413 (1990) Vazelin
»

FRI

Oddelek: Šola
193946 (2960)          
»

Punca -> Tehnik računalništva, Vegova LJ (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
12931382 (25043) x128
»

Ali rabim faks ali je dovolj da se sam naucim programirat? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10525094 (20987) NeMeTko

Več podobnih tem