» »

RUNE Rural optika na vašem naslovu

RUNE Rural optika na vašem naslovu

««
11 / 23
»»

_Denny_ ::

predrzni007 je izjavil:

_Denny_ je izjavil:

TS nima več omejeno na 100/20? Daj poglej kaj ti v Mojem Telekomu piše pod Hitrosti, če se ti da.


Sem moral težit ker drugače bi bilo 100/20 tudi tehnik je rekel samo 100/20 ampak, ko smo sklepali pogodbo smo prišli do dogovora za 350/40 z doplačilom za 5 EUr, lahko bi tudi vzel 350/100 je pa 7 eur.
 linija 1gb/1gb

linija 1gb/1gb


S strani moj telekom ni še posodobljeno je pa iz pogodbe sledeče:
Telekom Slovenije v zvezi z zagotavljanjem dostopa do odprtega interneta zagotavlja sledeče hitrosti:
o Oglaševana hitrost: DO 350Mb/40Mb
o Maksimalna hitrost: 350,00Mb/40,00Mb
o Običajno razpoložljiva hitrost: 280,00Mb/32,00Mb
o Minimalna hitrost: 50,00Mb/20,00Mb

Aha, hvala. Zdaj sem prekleto dobre volje, da mi čez x let, ko se Rune pri nas končno zgane ne bo treba po (trenutno) 16 letih zadovoljstva preiti na T-2. Stvar mi dejansko kar nekaj časa ni pustila spati :))

No, šalo na stran - ko si po tolikih letih z večino tehnikov na "ti" in imaš njihove osebne številke, prek emaila ob dveh ponoči prijaviš napako in ti še pred osmo zjutraj že zunaj zvonijo + lahko nabereš tudi za 300€ mesečne položnice (kolegom sem delal usluge in jim jemal TV-je s programa zvestobe) brez zahtevka po pogodbi o zaposlitvi (ki je kot freelancer nimam) ali kateri drugi garanciji za plačilo je malo težko iti drugam in začeti "iz nule".
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

predrzni007 ::

Status update
Občina Ivančna Gorica:

Pri meni in pri sosedi in drugih uporabnikih, ki imajo sklenjeno pri telekomu, ob večernih urah televizije vse začnejo štekati (kocke,popačen zvok,zamrznitve) linija pade zamrzne, kličemo na telekom ampak oni ne opazijo nobene napake ali izpada.

Daniel ::

Zanimivo, imam enega kolega, kjer pošiljamo VLAN3999 preko bridga par KM stran in imajo podobne težave zvečer. Je pa na OŠO omrežju. Žal nimam možnosti ugotoviti, če je težava na viru multicasta ali na bridgu, je pa podobn. Kocke in prekinitve.

predrzni007 ::

predrzni007 je izjavil:

Status update
Občina Ivančna Gorica:

Pri meni in pri sosedi in drugih uporabnikih, ki imajo sklenjeno pri telekomu, ob večernih urah televizije vse začnejo štekati (kocke,popačen zvok,zamrznitve) linija pade zamrzne, kličemo na telekom ampak oni ne opazijo nobene napake ali izpada.


 napaka na neotu ob obrementivi linije zanimivo je tudi to, ko dam speedtest takrat začne štekati

napaka na neotu ob obrementivi linije zanimivo je tudi to, ko dam speedtest takrat začne štekati

Zgodovina sprememb…

Furbo ::

A ni povsem normalno, da začne štekati, ko 100% obremeniš povezavo?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Daniel ::

Furbo je izjavil:

A ni povsem normalno, da začne štekati, ko 100% obremeniš povezavo?


Načeloma ne bi smelo, ker obstajajo nastavitve prioritet. Obenem pa, če imajo zakupljene gigabitne porte se omejuje samo internet, TV pa bi lahko šla višje. Razen če morda zadeva ni na Multicastu in se odšteva od zakupljene hitrosti interneta.

MacGyver141 ::

Daniel je izjavil:

Furbo je izjavil:

A ni povsem normalno, da začne štekati, ko 100% obremeniš povezavo?


Načeloma ne bi smelo, ker obstajajo nastavitve prioritet. Obenem pa, če imajo zakupljene gigabitne porte se omejuje samo internet, TV pa bi lahko šla višje. Razen če morda zadeva ni na Multicastu in se odšteva od zakupljene hitrosti interneta.


Pri nas je včasih tudi TV zakockal, če sem prižgal speedtest. Odkar pa imam telekomov ONT zvezan direkt na mikrotika (prej je biv vmes še fritzbox 7360), tega problema ni več.
Se mi je pa prej na parici, točno z istmu fritzom dogajal neki podobnega kot pri @predrzni007, sam pri nas je telekom videl, da je nekaj narobe.

krava69 ::

Par dni nazaj so prišli iz neke elektro firme povlečt iz jaška v omarico nek tanek kabel preko že prej položene cevke. Predvidevam da je to že optični kabel, kajne? Sosedu so cez cesto sicer zadevo vpihovali, pri nas so na roke vlekli...

Ali to pomeni da dejansko znam bit koncno prikljucen v nekaj tednih?

Tribal ::

Mesec ali dva :D Pri meni so povlekli in zmontirali to škatlico nakar so rabili mesec ali dva da so aktivirali opremo, potem pa še operater rabi svojih 14 dni za priklop.

Ml33k ::

Tribal je izjavil:

Mesec ali dva :D Pri meni so povlekli in zmontirali to škatlico nakar so rabili mesec ali dva da so aktivirali opremo, potem pa še operater rabi svojih 14 dni za priklop.

Dobiš v hišo ali pred hišo kakšno omarico?

Tribal ::

Nobene omarice, v hišo kabel in na kabel škatlico optika / lan, zmontirajo na steno :D
To je to. iz te škatlice potem operater da modem/router. To je vsa znanost.

xseki ::

Torej ni protebno kupiti tiste omarice, ki bi jo moral postaviti nekje ob robu parcele?

Ml33k ::

Tribal je izjavil:

Nobene omarice, v hišo kabel in na kabel škatlico optika / lan, zmontirajo na steno :D
To je to. iz te škatlice potem operater da modem/router. To je vsa znanost.

Mora biti do to škatlice napeljana kakšna elektrika?

Tribal ::

Omarico za ne vem 10+ hiš postavi Rune v naselju, iz te omarice potegnejo v hiše optični kabel, katerega priklopijo v to škatljico katera seveda potrebuje napajanje tako kot vsaka aktivna oprema. Škatlico ti montirajo po dogovoru mojstri nekam v hiši.

Govorimo o škatljici (pretvorniku) Velikosti 15 x 7cm (velikost switcha) in ima adapter za napajanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tribal ()

guano ::

še malo pa bo dve leti omrežja rune. Iz te teme vidim, da ste do optičnega priključka prišli trije? štirje?

Tribal ::

Ja ne vem naša vas je cela pokrita :D za drugo pa ne vem in me niti ne zanima.

TZ24 ::

Tribal, ne zavajaj. Lokacija Muljava, očitno si eden redkih, ki imas priključek. Vsaj polovico vasi nima optike niti izkopa, po enem letu teženja na RUNE so mi odgovorili, da za velik del Muljave še nimajo načrta izkopa oz trase. Podobna situacija v okolici Muljave (Potok), kjer so stroje pospravili, ljudje pa brez priklopov. Ustni odgovor jim je bil, da bodo od sedaj naprej napeljavali po zraku. V glavnem katastrofa. Pa to niso oddaljene lokacije hiš, temveč 'center Muljave'. Osebno bom zahteval denar za priklop nazaj, poročam.

Tribal ::

V moji okolici imajo vsi ki so želeli optiko.

globoko grlo ::

A okolica pomen ta prvi sosedje?
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

Tribal ::

Ma dobr ne da se mi vas prepričevati, kaj kako in zakaj. Smetite naprej. Se odstranjujem iz teme pametnjakovičev.

Machete ::

Tribal je izjavil:

V moji okolici imajo vsi ki so želeli optiko.


V moji pa nihče. Vsekava pol, da jih je pol dobilo optiko?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

xseki ::

Saj ima verjetno Tribal prav. Dejstvo pa je tudi, da se ta projekt premika zelo počasi in zaradi tega folk dvomi v vse kaj je povezano z Rune. Redke so vasi, ki so 100% pokrite. Tudi jaz sem že imel obljubljeno Rune optiko leta 2021 ampak se iz tega ni zgodilo nič.

psillon22 ::

Na Trški gori nad Novim mestom so pred kakimi 3 meseci priklopili Rune optiko mojmu kolegu 100%.

Furbo ::

Ko bi še prišli v naše konce, menda Telekom potem povsod priteče, kjerkoli Rune zapičijo lopato.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

mrslow ::

Jaz sem že od začetka tega meseca priklopljen na RUNE, pri T2 paket oranžni diamant, ki ima prvo leto brezplačno nadgradnjo 1000/100. V praksi se izkaže, da je hitrost ob dobrem času 600/90 in proti večeru 400/50. S strani T2 sem danes dobil potrditev, da je na mojem naslovu (občina Ivančna Gorica) omejitev 500/500 (Omejitev s strani RUNE) . Hmmm zanimivo, pa so na začetku obljubljali 10 Gbit povezave. Nekajkrat se je tudi zgodilo, da se je zvečer internet obesil, šibal le 20 Mbit, tv box pa se sploh ni hotel naložiti. S strani RUNE sem kar razočaran. Glede same izvedbe in kopanja ter sanacije cest bolje da ne pišem ... S T2 pa imam doslej dobre izkušnje, so odzivni.
Bi prosil, da se oglasi kdo, ki ima hitrost več kot 750 Mbit in mu to dejansko v praksi laufa.

Machete ::

Stanje na naslovu: Potencialen
Izgradnja priključka je potencialno zanimiva za RUNE vendar še ni načrtovana.

In tako že '10 let' odkar preverjam in kličem...
Optika 2 km stran, optika 4 km stran. 20 km zračne do lj.
Zdržim samo zaradi stabilne in hitre 100/10 kabelske. Samo kaki rush hours znajo biti lagy.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

xseki ::

mrslow je izjavil:

Jaz sem že od začetka tega meseca priklopljen na RUNE, pri T2 paket oranžni diamant, ki ima prvo leto brezplačno nadgradnjo 1000/100. V praksi se izkaže, da je hitrost ob dobrem času 600/90 in proti večeru 400/50. S strani T2 sem danes dobil potrditev, da je na mojem naslovu (občina Ivančna Gorica) omejitev 500/500 (Omejitev s strani RUNE) . Hmmm zanimivo, pa so na začetku obljubljali 10 Gbit povezave. Nekajkrat se je tudi zgodilo, da se je zvečer internet obesil, šibal le 20 Mbit, tv box pa se sploh ni hotel naložiti. S strani RUNE sem kar razočaran. Glede same izvedbe in kopanja ter sanacije cest bolje da ne pišem ... S T2 pa imam doslej dobre izkušnje, so odzivni.
Bi prosil, da se oglasi kdo, ki ima hitrost več kot 750 Mbit in mu to dejansko v praksi laufa.

To je malo sumljivo. Rune se rad pohvali, da gradi 10. Pokliči na Rune in se pozanimaj če to drži. Verjetno je tudi v pogodbi moralo pisati nekaj o hitrosti ali pač?

Sicer pa je uporabnik @Tribal pred nekaj meseci napisal update o Rune. On je tudi pri T2, pravi, da je njegova hitrost vedno 750/100. Klik

mrslow ::

Sem bil danes dvakrat na telefonu z Rune, prvič so zatrjevali, da ne omejujejo hitrosti (generalno gledano). Za kaj več informacij glede mojega priključka pa so me napotili naj to rešujem preko operaterja in nato operater do njih. Baje gospod na drugi strani nima dostopa do več podatkov. S T2 sem bil v kontaktu glede te hitrosti zdaj že 10 dni prej, kasneje danes pa so dobili odgovor s strani Rune, da je na mojem priključku s strani Rune ta "tehnična" omejitev. Nato sem ponovno klical na Rune jim ponovno vse razložil, nakar mi je oseba na drugi strani rekla, da bo posredovala to naprej in naj jim spesnim še en email z mojimi problemi. Takoda sedaj čakam odgovor. Sedajle sem napravil še en speedtest: 268/74. Zelo pa dvomim, da bi imel s omejitvijo kaj T2 , saj so mi tehniki že 3 krat resetirali, naložili novo konfiguracijo na modem, vsakič pa so rezultati enaki.

predrzni007 ::

Problem za Ivančno Gorico 1gb Gpon na osebo in ne 10gb tko kot imajo druge občine !!!, ker je župan hotel čim cenejšo opremo za uporabnika cheap varjanta, velik del nadzora ima tudi občina,je bila kolesarska cesta bolj pomembna kakor razvoj širokopasovne tehnologijo, drgač pa slišim po celi vasi in drugih vasih v občini Ivančni Gorici, da imajo linije rune hude motnje, da o televiziji v večernih urah sploh govorim, ko stvar preobremeni in vse skupaj poklekne.

mrslow ::

Sicer nevem kakšno povezavo ima župan z Rune uporabniško opremo pa vendar imam žal podobno mnenje glede kolesarske in čebelice.:|
Všeč mi je tudi, da se občina hvali s projektom Rune, ki je še poslabšal že tako slabe ceste glede katerih občine ne stori nič.:(

predrzni007 ::

predrzni007 je izjavil:

Problem za Ivančno Gorico 1gb Gpon na osebo in ne 10gb tko kot imajo druge občine !!!, ker je župan hotel čim cenejšo opremo za uporabnika cheap varjanta, velik del nadzora ima tudi občina,je bila kolesarska cesta bolj pomembna kakor razvoj širokopasovne tehnologije, drgač pa slišim po celi vasi in drugih vasih v občini Ivančni Gorici, da imajo linije rune hude motnje, da o televiziji ob večernih urah sploh ne govorim, ko se linija preobremeni in vse skupaj poklekne.

Fsegula62 ::

:)) Samo to mi še manjka, da nam bodo naredili slabše kot imamo sedaj preko telesmeha 600/60, če zgoraj navedeno drži za 500 mbps

mrslow ::

Sem dobil tale odgovor s strani Rune:

T-2 je pri nas za tega uporabnika naročil osnovno storitev, preko katere je zagotovljena hitrost 40Mbps (1Gbps pri nas na tem paketu je best effort).
To pomeni, da za ceno 40Mbps dostavljamo 500Mbps (12krat več od zagotovljene hitrosti). Če je T-2 stranki prodal 1Gbps je to nekaj, česar mi ne moremo rešiti (razen če T-2 naroči večji paket).

starfotr ::

mrslow je izjavil:

Sem bil danes dvakrat na telefonu z Rune, prvič so zatrjevali, da ne omejujejo hitrosti (generalno gledano). Za kaj več informacij glede mojega priključka pa so me napotili naj to rešujem preko operaterja in nato operater do njih. Baje gospod na drugi strani nima dostopa do več podatkov. S T2 sem bil v kontaktu glede te hitrosti zdaj že 10 dni prej, kasneje danes pa so dobili odgovor s strani Rune, da je na mojem priključku s strani Rune ta "tehnična" omejitev. Nato sem ponovno klical na Rune jim ponovno vse razložil, nakar mi je oseba na drugi strani rekla, da bo posredovala to naprej in naj jim spesnim še en email z mojimi problemi. Takoda sedaj čakam odgovor. Sedajle sem napravil še en speedtest: 268/74. Zelo pa dvomim, da bi imel s omejitvijo kaj T2 , saj so mi tehniki že 3 krat resetirali, naložili novo konfiguracijo na modem, vsakič pa so rezultati enaki.


A to je ta super, vele-super GPON, oz. vele-super-super 10G-PON. Na P2P se nikoli ne dogaja nič takega.

Lonsarg ::

Tako P2P kot GPON take omejitve omogocata. Tako da ni vprasanje tehnologija, vprasanje je zgolj kdo omejuje.

xseki ::

Preberite si zapis od @predrzni007 nekaj dni nazaj. Če je to res, potem je župan Ivančne Gorice lepo zajebal svoje občane. Ne vem, zakaj bi T2 naročil samo osnovno storitev, drugod po Sloveniji pa polno storitev. Verjetno gre res za omejitev iz strani Rune oz. cheap varjanto na zahtevo župana.

mrslow ::

Zakaj bi imel župan kakršnokoli vezo tukaj?
Kaksno povezavo ima župan z nečim kar se dela popolnoma mimo občine.
@predrzni007 od kje imaš te informacije?

globoko grlo ::

Kolk si pa ti star mrslow? Zupani IvG so i vedno mal posebni, heahe.

Recimo nocjo cest sirt, ker to potegne vec folka, pomen vec komunale in ostale inrastrukture, vec plocnikov, vec igrisc, vec sol itd, vec dreka skratka.

Mah sej se mi ne da, sam cist verjamem predrznemu.
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

mrslow ::

Ja sej to razumem, belive me.
Samo pri optiki nima pa naš kekec dost zravn.

xseki ::

Gradnja širokopasovnega optičnega omrežja RUNE se je začela v občini Zagorje ob Savi, v naselju Čemšenik, kjer tudi že stoji vozlišče za zagotavljanje optičnih signalov.

https://www.facebook.com/RUNESlovenija/...

Fsegula62 ::

Nisem presenečen, da tudi pod to objavo ni niti enega pozitivnega komentarja. Sem pa zasledil med komentarjih, da kar na štirih lokacijah menjujejo izvajalca.

Je novi direktor našel cenejšo še počasnejšo delovno silo?

xseki ::

Tudi jaz sem to opazil, da menjujejo izvajalca na več lokacijah.

mrslow ::

Dobil odgovor T2:
Spoštovani,

na podlagi preveritve glede doseganja hitrosti smo prejeli informacijo, da je na omrežju RUNE v sklopu našega paketa Oranžni Diamant možno dosegati zgolj hitrosti do max 500 Mbit/s. Žal v sklopu naših storitev višjih hitrosti od omenjene na omrežju RUNE ne moremo zagotoviti. Za morebitne nevšečnosti in nesporazum se vam opravičujemo.
Ureditev odjave naročene nadgradnje hitrosti pa lahko uredimo na podlagi pisnega in lastnoročno podpisanega dopisa. V primeru dodatnih vprašanj smo vam na voljo


Toliko o tem, da so paketi na rune nespremenjeni. Po telefonu mi je gospodič povedal, da so dobili odgovor z naročniškega oddelka in naj mi sporočijo da ne bodo zvišali njihove zakupljene hitrosti na runetu, saj se jim to finančno ne splača.

Sedaj ostaja torej le telemach, ki naj bi ponujal 600/60 , nekaj je celo oglasov za gigabit. Bi prosil, da še ostali ki ste že priklopljeni sporočite kaksne hitrosti dosegate in kakšno hitrost imate zakupljeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mrslow ()

svecka ::

verjetno je srž problems v tem, da morajo internet ponudniki plačevati pavšal za uporabo rune omrežja. In očitno je ta pavšal povezan z višino hitrosti.

xseki ::

Komentar Facebook uporabnika na Rune Slovenija:

Rune omrežje ob večernih urah ko se centralna preobremeni


:O

pegasus ::

1st world problems ... to je še vedno več kot 10x več kot imam jaz ob normalnih časih v nemčiji :D

xseki ::

Meni je bolj v oči padlo "80 PING ms".

pegasus ::

Čist ok ...

mrslow ::

Ni 1st world problem pa vendar bi bilo mogoče lepo, da če nekaj obljubiš to storiš. Pravtako bi bilo fino, da imamo malo future proofa. Dosedaj smo morali živeti s 10/1, a zato se moramo sedaj sprijazniti, da nas še naprej omejujejo?

Tudi meni je v oči padel ping. Pri nas tudi proti večeru kljub nižjim hitrostim ping dober 2-8 ms.
Danes zjutraj 30min ni deloval internet, nato se je ponovno vzpostavil in sedaj šiba 930/90 izgleda, da je nekdo odprl pipico. Bomo še videli kako bo dolgoročno.

Pa se je le izkazalo da ni problem v moji opremi. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mrslow ()

pegasus ::

Ping je kompleksna funkcija fizike, tehnologije in politike prioritet na mreži ... če želite garantirano nizkega, se bo treba spet skupaj vsest v isto sobo, priklopit na skupen switch in se iti old school LAN party. Vse ostalo je best effort.
««
11 / 23
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RUNE network in gradnja optičnega omrežja

Oddelek: Omrežja in internet
72282 (205) markasaso12
»

Opticna povezava RUNE, GVO

Oddelek: Loža
133801 (2265) markasaso12
»

Obstaja kakšen javen načrt za postavitev optike?

Oddelek: Omrežja in internet
336115 (2026) majdana
»

Podpis pogodbe (OPTIKA) Rune ali Telekom

Oddelek: Omrežja in internet
295533 (3495) starfotr
»

kako se prklopit na optiko ki jo napeljuje givo ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
344871 (2377) w0mbat

Več podobnih tem