» »

Na Facebooku in Twitterju smeš zavajati - če si politik

Na Facebooku in Twitterju smeš zavajati - če si politik

Technology Review - Pri Facebooku in Twitterju so odklonili odstranitev oglasov predvolilne kampanje Donalda Trumpa, ki širijo neresnične trditve o njegovem tekmecu Joeju Bidnu - z obrazložitvijo, da v ničemer ne kršijo njihovih pravilnikov.

Socialna omrežja so izjemno močno orodje za širjenje (dez)informacij, zato so mnogi zastrigli z ušesi, ko so prejšnji mesec pri Facebooku povedali, da objave politikov ne zapadejo v njihov sistem preverjanja točnosti. Po domače rečeno, če si politik, lahko na Facebooku neovirano lažeš. Pravilnik je takrat sicer še poudarjal, da to velja zgolj za originalne objave, ne pa tudi plačane oglase, medtem ko bi se deljene objave, ki jih je sistem pred tem že označil za neresnične, poskrilo bolj na dno. Toda pozorni raziskovalci so v začetku oktobra pogruntali, da so pri Facebooku te zapovedi prav potiho spremenili, in sicer tako, da so veljavni tudi oglasi z lažnivo vsebino, kadar pridejo neposredno spod rok določenega politika ali njegovih ljudi. Na praktičen preizkus tako posodobljenega pravilnika ni bilo treba dolgo čakati.

Konec septembra je predvolilni štab Donalda Trumpa lansiral 30-sekundni oglas, v katerem trdi, da je demokratski protikandidat Joe Biden pred leti z izsiljevanjem dosegel odstavitev ukrajinskega tožilca, ki je preiskoval njegovega sina Hunterja, takrat zaposlenega v ukrajinskem energetskem podjetju. Ta trditev je bila odtlej že dodobra dokazana za neresnično, celo s strani republikancev. Toda ko so Bidnovi ljudje na Facebook in Twitter naslovili prošnjo za umik lažnivega oglasa, je nazaj prišel odgovor, da tega ne bodo storili, ker ne krši pravil. Facebookova razlaga je popisana zgoraj, pri Twitterju pa se podrobneje sploh niso želeli izreči.

Pri Guardianu so izbrskali, da je Trumpov štab od 18. septembra, ko se je pričela afera z njegovim impeachmentom, na Facebooku objavil 5883 oglasov, za katere so plačali med 1,3 in 3,8 milijona ameriških dolarjev. Toda prehitro bi bilo sklepati, da je posredi le denar, saj relativno gledano ne gre za tako velike zneske. Veliko verjetneje je, da gre za surovo dinamiko iskanja zavezništev, v kateri Zuckerberg rad stavi na tiste, ki so na prestolu: ravno pred mesecem dni se je s Trumpom osebno sestal, da bi "zgladila nesoglasja", medtem ko je bila pred polčetrtim letom njegova retorika precej drugačna.

42 komentarjev

DeeJay ::

Tist ki obvladuje medij, obvladuje svet

poweroff ::

To pravilo velja tudi za Kim Jong Una in Putina?
sudo poweroff

Aggressor ::

poweroff je izjavil:

To pravilo velja tudi za Kim Jong Una in Putina?


Osebno čakam, kdaj bo kakšen pogumnež poskušal z lažnivim obrekovanjem Zuckerberga, nakar bomo vidli, kako te reči res stojijo. :))
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Kandidat ::

No no, ne vem če je bilo "dobobro" dokazano, da Biden in njegova klapa niso izsilili odstavitve tožilca. Spomnim se, da se je že pred leti govorilo o umazanih poslih Bidena. In resnici na ljubo vse kaže, da je tip res umazan. Ta članek deluje zelo pristransko. na splošlo imam občutek, da Jurij Kristan piše zelo pristranske in ideološko obarvane pripevke. Matej Huš je car proti njemu.

Hubabuba ::

Vse lazi so razkrite. Ovcke se pa se kar neumorno puscajo strici.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hubabuba ()

Pac-Man ::

Aggressor je izjavil:

Osebno čakam, kdaj bo kakšen pogumnež poskušal z lažnivim obrekovanjem Zuckerberga, nakar bomo vidli, kako te reči res stojijo. :))


Ekipa Warrenove včeraj.

https://twitter.com/ewarren
https://twitter.com/ewarren/status/1181...
https://twitter.com/ewarren/status/1183...
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

Aggressor ::

Pac-Man je izjavil:


Ekipa Warrenove včeraj.

https://twitter.com/ewarren/status/1183...


aah, njo mam na follow, pa sem spregledal
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

drvo ::

Kandidat je izjavil:

No no, ne vem če je bilo "dobobro" dokazano, da Biden in njegova klapa niso izsilili odstavitve tožilca. Spomnim se, da se je že pred leti govorilo o umazanih poslih Bidena. In resnici na ljubo vse kaže, da je tip res umazan. Ta članek deluje zelo pristransko. na splošlo imam občutek, da Jurij Kristan piše zelo pristranske in ideološko obarvane pripevke. Matej Huš je car proti njemu.


Tudi meni se je zataknilo pri dodobra dokazano.

Aggressor ::

Preden si delate sramoto, dajte vsaj poklikat vse tiste linke, ki sem jih dal notri nalašč zato, ker sem vedel, da se bo folk ob tem usajal.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

mihec87 ::

Kako prepoznaš slabega kandidata-v kapmanji uporablja taktiko "zašmiranja protikandidata" namesto da bi raje predstavil program ki bo boljši od nasprotnikov...Saj pri nas tudi imamo takšne..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

drvo ::

Aggressor je izjavil:

Preden si delate sramoto, dajte vsaj poklikat vse tiste linke, ki sem jih dal notri nalašč zato, ker sem vedel, da se bo folk ob tem usajal.


Zadeva tudi v amaeriških medijih in politiki še niti približno ni končana in dokazana, ti linki gor ali dol.

Kandidat ::

Aggressor je izjavil:

Preden si delate sramoto, dajte vsaj poklikat vse tiste linke, ki sem jih dal notri nalašč zato, ker sem vedel, da se bo folk ob tem usajal.


Sej jaz tud lahko dam kakšen link na RT.com, Fox News, kakšen interview z Rudijem Giulianiem... ki bi dodobra dokazali nasprotno. pa se mi ne da.
v glavnem je prezgodaj za tako močne trditve, ki jih ti pišeš v članku. Eno so komentarji, ki so lahko malo bolj začinjeni, vendar v glavnem članku pa je dobro, da so zadeve bolj neutralne

Aggressor ::

Kandidat je izjavil:

Aggressor je izjavil:

Preden si delate sramoto, dajte vsaj poklikat vse tiste linke, ki sem jih dal notri nalašč zato, ker sem vedel, da se bo folk ob tem usajal.


Sej jaz tud lahko dam kakšen link na RT.com, Fox News, kakšen interview z Rudijem Giulianiem... ki bi dodobra dokazali nasprotno. pa se mi ne da.
v glavnem je prezgodaj za tako močne trditve, ki jih ti pišeš v članku. Eno so komentarji, ki so lahko malo bolj začinjeni, vendar v glavnem članku pa je dobro, da so zadeve bolj neutralne


Ne bluzi.

Dejstva niso stvar mnenj ali trditev samih zase, kar hočeš tule povedati - ker praviš, da bi že samo navajanje nasprotnih trditev "dokazalo nasprotno". Dokazovanje resnice je stvar točno določenih logičnih postopkov, kjer ena stran pač pade. In tu se je Trump gladko zlagal, kar je jasno vsakomur z vsaj nekaj pameti.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

hamez66 ::

Kaj točno je bilo pa fake? Sej se je Biden sam pohvalil, kar je bilo vidno tudi na videu..

Aggressor ::

hamez66 je izjavil:

Kaj točno je bilo pa fake? Sej se je Biden sam pohvalil, kar je bilo vidno tudi na videu..


Laž.

Video kaže Bidna, ko je govoril pritisku na Ukrajince zaradi koruptivnega škandala tožilca, ne pa preiskave njegovega sina. Ampak očitno je dovolj video samo malo zmontirati, pa ga tisti malo manj ostri noži v predalu kupijo kot čisto nekaj drugega.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Reycis ::

Rek "politika je kurba" obstaja z razlogom. Vsi so umazani. Pravila igre so takšna, da s poštenostjo nikamor ne prideš.

Aggressor ::

Mogoče še disclaimer, preden me kakšen trolček obtoži: nikakor nisem privrženec Bidna; zame je on podoben kaliber kot Hillary in ne dvomim, da ima tudi kaj masla na glavi. Toda v tem konkretnem primeru mu tega niso dokazali.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

hamez66 ::

Aggressor je izjavil:

hamez66 je izjavil:

Kaj točno je bilo pa fake? Sej se je Biden sam pohvalil, kar je bilo vidno tudi na videu..


Laž.

Video kaže Bidna, ko je govoril pritisku na Ukrajince zaradi koruptivnega škandala tožilca, ne pa preiskave njegovega sina. Ampak očitno je dovolj video samo malo zmontirati, pa ga tisti malo manj ostri noži v predalu kupijo kot čisto nekaj drugega.



Laž ni, ker sem vprašal, kaj je fora.

Ok, priznal je neko drugo nečednost in ne točno te. Waw, ful boljše.

Glugy ::

Pa sej se ni za čudit. Vsi hočejo imeti pokroviteljsko zaščito tistega z močjo; po možnosti največjo. Ravno tako kot se za dobičke samocenzurirajo da so všeč Kitajski ; ravno tako ne želijo užaliti glavnih politikov da jim ne bi prestrigli peruti. Tako to je; vse je igra moči. Če si na prestolu te imajo radi; ko padeš z njega imajo radi naslednjega ki pride gor. Treba je biti všeč oblasti da se ne dvigne slučajno preveč davkov da ne bi slučajno imel kdo kake jahte manj.

Aggressor ::

hamez66 je izjavil:


Ok, priznal je neko drugo nečednost in ne točno te. Waw, ful boljše.


Kakšna nečednost, a si nepismen? Šlo je za preiskavo koruptivnosti tega tožilca.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

hamez66 ::

Aggressor je izjavil:

hamez66 je izjavil:


Ok, priznal je neko drugo nečednost in ne točno te. Waw, ful boljše.


Kakšna nečednost, a si nepismen? Šlo je za preiskavo koruptivnosti tega tožilca.


Ja vtikal se je v notranjo politiko tretje države in pogojeval posojilo z nečem, kar je on želel.

Ni šlo pa za tisto, o čemer je lagala Trumpova kampanja, ampak jaz sem komentiral še preden sem sploh prebral novico.

Sicer si me pa takoj nazjal, da lažem, tako da po domače odjebi.

jype ::

hamez66 je izjavil:

Sicer si me pa takoj nazjal, da lažem, tako da po domače odjebi.
Ker si lagal, je prav, da je to izpostavil.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: ALT ()

drvo ::

hamez66 je izjavil:

Aggressor je izjavil:

hamez66 je izjavil:


Ok, priznal je neko drugo nečednost in ne točno te. Waw, ful boljše.


Kakšna nečednost, a si nepismen? Šlo je za preiskavo koruptivnosti tega tožilca.


Ja vtikal se je v notranjo politiko tretje države in pogojeval posojilo z nečem, kar je on želel.

Ni šlo pa za tisto, o čemer je lagala Trumpova kampanja, ampak jaz sem komentiral še preden sem sploh prebral novico.

Sicer si me pa takoj nazjal, da lažem, tako da po domače odjebi.


V glavnem, ne glede na razlog kaj je pogojeval je storil tisto kar sedaj obtožuje trumpa, namreč pogojevanje ameriške pomoči, in se s tem tudi javno pohvalil. Razlika je edino, da iz transkriptov Trumpovega pogovora ni jasno, da je temo pogovora načel Donny, ampak Zelenski( ali kako mu je že ime)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: drvo ()

Aggressor ::

hamez66 je izjavil:

Sicer si me pa takoj nazjal, da lažem, tako da po domače odjebi.


Sem te nazjal ja, in to z razlogom: širil si neresnice. Recimo, da ti verjamem, da ne nalašč, ampak na ta način se take neumnosti širijo okoli in dejansko lahko spreminjajo izide volitev (poglej brexit).

Če bom sam kdaj tko bluzil, hočem, da me nazjaš nazaj. :)
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Aggressor ::

drvo je izjavil:

V glavnem, ne glede na razlog kaj je pogojeval je storil tisto kar sedaj obtožuje trumpa, namreč pogojevanje ameriške pomoči, in se s tem tudi javno pohvalil.


Zavajaš. V Bidnovem primeru je šlo za boj proti korupciji. V Trumpovem primeru gre za oviranje protikandidata na volitvah, kar je gladko kršitev volilne zakonodaje.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Zgodovina sprememb…

drvo ::

Aggressor je izjavil:

drvo je izjavil:

V glavnem, ne glede na razlog kaj je pogojeval je storil tisto kar sedaj obtožuje trumpa, namreč pogojevanje ameriške pomoči, in se s tem tudi javno pohvalil.


Zavajaš. V bidnovem primeru je šlo za boj proti korupciji. V Trumpovem primeru gre za oviranje protikandidata na volitvah, kar je gladko kršitev volilne zakonodaje.


In čisto slučajno je šlo za istega tožilca, ki je leto prej zaprl preiskavo podjetja njegovega sina. Če ne. Erjamemo v naključja je potemtakem tudi tukaj šlo za boj proti korupciji.
In tudi v Trumpovem pogovoru ni Donald niti z besedo pogojeval česarkoli. Enako gre za predvolilno preigravanje, ki nima nobene realne osnove za impeachment. Pa še realno, tudi če je do pogojevanja prišlo, a kdo res verjame, da se tega niso posluževali tudi VSI predsedniki pred njim?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: drvo ()

Aggressor ::

Če bi šlo v primeru Hunterja Budna res za kršitve, bi imel Biden veliko več od tega, da tisti tožilec ostane na položaju. :) Tko da je že v osnovi popoln nesmisel, da ga je hotel skenslat zaradi tega.

Glede obtožb pri impeachmentu se nočem izrekati, ker preiskave še niso končane in resnice še ne poznamo. Imajo pa same obtožbe drugačno naravo kot tiste pri Bidnu.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

drvo ::

Za kaj je šlo ne vemo tudi v primeru Bidna. Res, da je zadevo zaprl(ne vemo če čisto prostovoljno, v skorumpirani državi), mogoče je celo razmišljal, da bi jo ponovno odprl, ali pa je šlo za maščevanje. Dejstvo je, da je zadeva sumljiva in niti približno končana in nedvoumna, kot je napisano v članku.

Obtožbe pa imajo popolnoma enako naravo, zlorabo položaja za lastno korist.

nekikr ::

Če ste nehali s prepucavanjem....
Na Facebooku in Twitterju smeš zavajati - če si politik

In kako naj Facebook in Twitter vsako stvar preverita in to 350% pravilno? Ker če se gremo tako, potem nikjer ne sme biti nobene izjave politikov več, ker so vse najmanj dvoumne, precejkrat pa direktno lažnive. Ko pri nas (da ne bomo samo čez ZDA udrihali) Levica laže (ne zavaja ampak laže) glede prihrankov pri recimo zadnjem projektu dopolnilnega zavarovanja, tega nihče ne bi smel omeniti in objaviti, če se gre za laž? In če Janša na twitterju potem napiše neko svojo Laž Dneva, je tudi ne sme nihče objaviti, povzeti? Kdo točno ima dovolj ljudi, da take stvari preveri in se gre kar sodnika? Glede na aktualno klimo najbrž levih izjav ne gre preverjati, sredinske in desne so pa vse lažnive?

poweroff ::

nekikr je izjavil:

In kako naj Facebook in Twitter vsako stvar preverita in to 350% pravilno?

Stvar je v tem, da so ta socialna omrežja sama začela delovati proaktivno - odstranjujejo določene vsebine, manjšinska mnenja, onemogočajo širjenje določenih pogledov, itd. Blokirajo teoretike zarot, neonaciste, nasprotnike feminizma, skrajne feministke, rusko propagando, itd... ampak ko pa bi bilo treba imeti enaka merila za "našega Donalda", se pa ta proaktivnost hitro neha.

Smrdi po korupciji.
sudo poweroff

Furbo ::

Kandidat je izjavil:

No no, ne vem če je bilo "dobobro" dokazano, da Biden in njegova klapa niso izsilili odstavitve tožilca. Spomnim se, da se je že pred leti govorilo o umazanih poslih Bidena. In resnici na ljubo vse kaže, da je tip res umazan. Ta članek deluje zelo pristransko. na splošlo imam občutek, da Jurij Kristan piše zelo pristranske in ideološko obarvane pripevke. Matej Huš je car proti njemu.

Dokazano? Biden se je važil pred publiko, kako ga je odstranil s pomočjo izsiljevanje in obstajajo posnetki.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

jype ::

Furbo je izjavil:

Dokazano? Biden se je važil pred publiko, kako ga je odstranil s pomočjo izsiljevanje in obstajajo posnetki.
Še en fake news entuziast. Naj uganem: Desničar si, ki obožuje Trumpa, ker bi ti tudi rad nekaznovano ženske grabil za genitalije?

49106 ::

Aggressor je izjavil:

drvo je izjavil:


In čisto slučajno je šlo za istega tožilca, ki je leto prej zaprl preiskavo podjetja njegovega sina. Če ne. Erjamemo v naključja je potemtakem tudi tukaj šlo za boj proti korupciji.


Če bi šlo v primeru Hunterja Budna res za kršitve, bi imel Biden veliko več od tega, da tisti tožilec ostane na položaju. :) Tko da je že v osnovi popoln nesmisel, da ga je hotel skenslat zaradi tega.


Zakaj nesmisel? Tožilca zamenjaš s takšnim, ki bo pogledal skozi prste.

jype ::

49106 je izjavil:

Zakaj nesmisel? Tožilca zamenjaš s takšnim, ki bo pogledal skozi prste.
In če imaš dokaze, da je ta tožilec skorumpiran, potem imaš tudi vzvod, s katerim ga veliko lažje prosiš za uslugo.

49106 ::

Vemo, da je tožilec preiskoval holding. Kako vemo, da je imel Biden dokaze?

jype ::

Vemo, ker so informacije o tem dosegljive po FOIA.

Kandidat ::

ma dej. Malo sem provociral ker se mi zdi ta gonja proti trumpu že malo bedna. zdej je cela afera ker je se trump po kavbojsko spravlja na svoje politične nasprotnike. In ga hočejo odstavit. Ko pa "korektni" američani grozijo, ubijajo in bombardirajo je pa vse kul. dokler se le spravljajo na druge državlajne je vse kul. Medenousti Obama je bil fajn, kajnede.

Mr.B ::

Kandidat je izjavil:

ma dej. Malo sem provociral ker se mi zdi ta gonja proti trumpu že malo bedna. zdej je cela afera ker je se trump po kavbojsko spravlja na svoje politične nasprotnike. In ga hočejo odstavit. Ko pa "korektni" američani grozijo, ubijajo in bombardirajo je pa vse kul. dokler se le spravljajo na druge državlajne je vse kul. Medenousti Obama je bil fajn, kajnede.

Kaj misliš, en kandidat je v korupciji Evrope da grla, drugi kandidat, nima osnov, kaj sploh je korupcija. Torej dva kandidata, ki sta odstranjena s predsedniške tekme... Še Hillary ima sedaj zelo velike možnosti, da postane za par teh mesecev predsednica...
No realno, brez obeh kandidatov pa res ne morejo biti, torej koga misliš bodo odstranili s tekme..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

xxxul ::

ni to da se na Facebooku in Twitrju ne sme lagai, nekaterim pač ni všeč da se ne pokoravata "pravilom"...
Zanimivkomentar, očitno se še pri Kitajski kaj najde...

https://thehill.com/opinion/campaign/46...

... Hunter Biden had no experience in the field -- but he did have a notable connection to the vice president, who publicly has bragged about making clear to the Ukrainians that he alone controlled U.S. aid to the country. A stepson of former Secretary of State John Kerry also was asked to serve as a director but reportedly declined and warned Hunter Biden not to do it; Biden didn't listen. He later told The New Yorker that "the decisions that I made were the right decisions for my family and for me." ...

Looooooka ::

Laznjivi Trump je spravil vojsko iz Sirije, ker ne misli zapravljati denarja. Demokrati bi verjetno tam parkirali vojsko za naslednjih 20 let in delali sranje.
Naj laze kolikor hoce. Ce mu rata izboljsati ekononijo ZDA brez novih invazij, ki jih morajo potem podpirati NATO clanice, naj laze kot pes.
O Killary, o Bidenu, o prostitutkah, o svojih laseh, o svojih igrah golfa...naj laze. Njegove lazi stanejo svet manj kot vse vojne, ki so jih do zdaj zakuhali demokrati.
Donald 'Pinocchio' Trump 2020!

Mr.B ::

Looooooka je izjavil:

Laznjivi Trump je spravil vojsko iz Sirije, ker ne misli zapravljati denarja. Demokrati bi verjetno tam parkirali vojsko za naslednjih 20 let in delali sranje.
Naj laze kolikor hoce. Ce mu rata izboljsati ekononijo ZDA brez novih invazij, ki jih morajo potem podpirati NATO clanice, naj laze kot pes.
O Killary, o Bidenu, o prostitutkah, o svojih laseh, o svojih igrah golfa...naj laze. Njegove lazi stanejo svet manj kot vse vojne, ki so jih do zdaj zakuhali demokrati.
Donald 'Pinocchio' Trump 2020!

Seveda naslednji poseg bo drazji in ne samo ker ne bo mel podpore lokalcev, ki bi radi na oblast ampak tud kak zaveznik.
Koliko mislis da stane trumpa sirija.. no nic kot ga stane afganistan ali lokalna baza.Kolk ga stanejo destabilizirana lokalna stanja, no bistveno vec..
Da tako kot sopirjenje, china na kolenih in ne to da bo do 15.12 preden pridejo nove tarife, ce ne bo... no ameriske korporacije bodo za bozicka ze vse uvozile...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

poweroff ::

Zakaj pa Guantanama ne zapre?
sudo poweroff


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

EU bi kaznovala zlorabo osebnih podatkov s strani političnih strank

Oddelek: Novice / Zasebnost
165056 (4321) Markus386
»

Lažne vesti oblikujejo javno mnenje in vplivajo na volitve (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
17949499 (36674) gus5

Več podobnih tem