» »

Pogozditev kmetijskega zemljišča (travnika)

Pogozditev kmetijskega zemljišča (travnika)

__Devil__ ::

Pozdravljeni

Zanima me, če se kdo tukaj spozna na te zadeve, kako pogozditi travnik velikosti 500 arov. Zemlja se nahaja na kmetijskem zemljišču. Kakšen je postopek za spremembo travnika v gozd, je to možno ali ni možno? Kakšna drevesa se lahko posadijo na kmetijskem zemljišču in ali je potrebno dovoljenje za to?

Za odgovore se vam zahvaljujem.

PreviousUser ::

__Devil__ je izjavil:

Pozdravljeni

Zanima me, če se kdo tukaj spozna na te zadeve, kako pogozditi travnik velikosti 500 arov. Zemlja se nahaja na kmetijskem zemljišču. Kakšen je postopek za spremembo travnika v gozd, je to možno ali ni možno? Kakšna drevesa se lahko posadijo na kmetijskem zemljišču in ali je potrebno dovoljenje za to?

Za odgovore se vam zahvaljujem.


Kaj pa če pustiš, da se samo zaraste?

__Devil__ ::

Smo naredili to in smo dobili odlok za posek.

PreviousUser ::

__Devil__ je izjavil:

Smo naredili to in smo dobili odlok za posek.


Čudno... Ker ponekod se pa kar zarašča, pa kot kaže nihče ne ukrepa...

__Devil__ ::

Ja, nihče ne ukrepa zato, ker ne pride do inšpekcije. Zdaj pa nas zanima kako bi lahko zakonsko spremenili (zasadili) travnik v gozd. Če ta forum bere kmetijski svetovalec bi nam znal najbolje odgovoriti.

maco-maco ::

Verjetno lahko posadiš kakšno sadno drevje; npr. orehe. Od gostote je potem odvisno, ali to štejejo kot extenziven (travniški) ali intenziven nasad. Pa če se ne motim se tudi tista hitrorastoča drevesa lahko smatrajo kot nasad. Bo pa katasterski dohodek najbrž višji. Sam imam njivo, ki je bila mnogo let neobdelana in je v gerku bila travnik ( v katastru pa vedno njiva). Ko sem del spremenil v njivo, del v nasad so ob naslednjem orto foto slikanju ves obdelan del spremenili v njivo.

Drugače pa so svetovalci tam , da ti pomagajo, tudi če ne berejo tega foruma.
Kaj?

Furbo ::

Če ne rabiš gozda točno na tej lokaciji, predlagaj menjavo kakemu sosedu in ti bo vsak z največjim veseljem zamenjal travnik za gozd, pa še pridobil boš kaj kvadratov.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

grizl ::

Prava pot....
na občino vloga za spremembo OPN-ja (oz. OPPN-ja). Ko dobiš odobreno (kar je v veliki meri odvisno od kategorije in pozicije kmetijskega zemljišča)lahko, ni pa nujno, zaprosiš ZGS (Zavod za Gozdove) za zasaditveni načrt. Tam bo navedeno katere drevesne vrste, količina in kako posaditi.

MKGP je v postopku spremembe OPN-ja obvezni soglasjedajalec. V kolikor gre za zemljišče na območju najboljših kmetijskih zemljišč (po navadi ravninski deli, bližina večjih mest...)je pozitivno mnenje MKGP-ja skoraj nemogoče dobiti.

Torej, več podatkov, kje itd.....

PacificBlue ::

Veliko sreče s tem. Mislim, da moraš tudi plačat spremembo OPNja(jurja +) in potem še ziher ni da ti oddobrijo. Sploh če je visoka kategorija zemljišča.
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

__Devil__ ::

Lokacija se nahaja na vasi, daleč od mesta in glavnih cest. Je en velik travnik obdan z gozdovi. To z zamenjavo zemljišča ne pride v poštev. Nekaj orehov že imamo posajenih, koliko jih je lahko največ?

Posadili bomo trnje pa naj gredo noter.

BRBR ::

Smo naredili to in smo dobili odlok za posek.

A lahko prilepiš kopijo ? Zelo me zanima utemeljitev odloka.

Na dolenjskem sem videl kar precej travnikov lepo v vrste zasajenih s pavlonijo. Malo dvomim da so se trudili z spremembo namembnosti.
Zraven ceste, ne nekje skrito.

Meni so na občini rekli da je sprememba (gozd-->pašnik) 250 EUR fixno, + zagotovilo da iz tega zagotovo ne bo nič ker MKGP zagotovo ne bo dal soglasja, se pravi 250 EUR vženih proč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BRBR ()

PreviousUser ::

BRBR je izjavil:

Smo naredili to in smo dobili odlok za posek.

A lahko prilepiš kopijo ? Zelo me zanima utemeljitev odloka.

Na dolenjskem sem videl kar precej travnikov lepo v vrste zasajenih s pavlonijo. Malo dvomim da so se trudili z spremembo namembnosti.
Zraven ceste, ne nekje skrito.

Meni so na občini rekli da je sprememba (gozd-->pašnik) 250 EUR fixno, + zagotovilo da iz tega zagotovo ne bo nič ker MKGP zagotovo ne bo dal soglasja, se pravi 250 EUR vženih proč.


A ni pavlonija ful invazivna, nič ne komplicirajo okrog tega?

Shields ::

Navadna pavlovnija je invazivna, zato se sme saditi le hibride


vir:wiki

Za okras jo imajo po vrtovih sam to so hibridi

PreviousUser ::

Shields je izjavil:

Navadna pavlovnija je invazivna, zato se sme saditi le hibride


vir:wiki

Za okras jo imajo po vrtovih sam to so hibridi


Aha ok, dobro vedeti, hvala. :)

maco-maco ::

Kot sem napisal zgoraj, se hitrorastoča drevesa verjetno smatrajo kot nasad (njiva).
Kaj?

fikus_ ::

Za visokodebelni travniški sadovnjak mora biti posajeno od 50-200 dreves na ha. To so lahko jabolka, hruške, orehi, . . . . Mogoče razmisliš o kombinaciji orehi+kostanj in še kaj podobnega, da nimaš posajene monokulture.

Če je večja površina, se bodo otepali dati ti dovoljenje za pogozditev, ker se v SLO zmanjšuje površina kmetijskih zemljišč (tudi zaradi gradnje).

LeXani ::

Najbol logična bi bila prodaja in nakup gozda. Sprememba namembnosti in s tem pogozdevanja v tej smeri bo težka. Če ne drugače pusti travnik v zaraščanje..vlagate subvencije?
Čas prve prijave 04.11.2005

__Devil__ ::

@BRBR: Pardon, nismo dobili točno napisanega odloka za posek odvečnih dreves.

@LeXani:
Ne vlagamo v subvencije. Sedaj pa čakamo že 14+ dni na odgovor kmetijskega svetovalca, saj glede na to, da ne dobivamo subvencij se očitno ne mudi najbolj.

Nekaj orehov pa že raste, posadili jih bomo še več, za drve in sadeže, nekaj češenj in kak kostanj, čeprav slednji ne raste najbolje.

Smo poskusili pustiti travnik v zaraščanje pa so bile pripombe glede tega, da travnik spada pod kmetijsko zemljišče, kar pomeni, da pogozditev ni mogoča.

Torej trenutna odločitev je posaditev različnih sadnih dreves na določeno razdaljo, orehi, češnje, kostanji. Jabolk nebomo sadili, saj že rastejo, čeprav majhna količina.

Prodaja ali nakup gozda žal ne pride v poštev, ker potem ni več to ta zemlja, ki jo želimo obdržati in spremeniti v gozd oz posaditev dovoljenih dreves.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sprememba namembnosti zemljišča

Oddelek: Loža
103355 (251) dvihtelic
»

Vikend, nezazidljiva parcela, dovoljenja?

Oddelek: Loža
4925235 (23733) Magic1
»

Se kdo kaj spozna na lastništvo, zemljo in mejniki? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9219706 (10641) noraguta

Sprehod po javni površini (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21447732 (43399) imagodei
»

Kako legalno postaviti čebelnjak na kmetijsko zemljišče

Oddelek: Loža
4826432 (23119) estons

Več podobnih tem