» »

Zakonodaja in certificiranje lastnih naprav

Zakonodaja in certificiranje lastnih naprav

tehnicni ::

Razvil in proizvedel sem svojo elektronsko napravo in me zanima, kaj vse ta rabi da jo lahko prodajam in tudi kaj moram biti jaz (s.p., d.o.o., ...)

Me lahko kdo napoti k kakšni literaturi? Povejmo za začetek za SLO/EU trg.

fikus_ ::

V SLO je pravi naslov SIQ, delali smo pa tudi z DE (TÜV Süd).

Kvatebrigic ::

Največ odgovorov boš dobil na SIQ. https://www.siq.si/varnost_in_elektroma...
Načeloma je odvisno od tega, za kakšno napravo gre, ali je to industrial ali consumer device, iz kje se napaja (baterija ali mains)... Od tega zavisi, kakšnim standardom in predpisom mora naprava ustrezati in kakšne teste je treba narediti.
Vse naprave, ki se prodajajo v EU morajo imeti CE znak, katerega lahko v določenih primerih deklariraš sam, v kolikor si confident da zadeva ustreza vsem pogojem, drugače daš napravo testirati na SIQ.
http://www.iso-standard.si/ce-znak/
https://europa.eu/youreurope/business/p...

Če je naprava napajana iz omrežja, se ponavadi naredi še teste električne varnosti - meritve ozemljitve, preizkusi prenapetosti, itd.
Če ima naprava kak RF oddajnik, se preverja še to (spet odvisno v katerem f pasu oddaja)...

Zgodovina sprememb…

tehnicni ::

A ni CE izdelek v celoti samodejno, če so vse posamezne komponente izdelka CE?

Kvatebrigic ::

Mislim, da ne. Vsak izdelek se preverja kot celota. To, da so notri komponente s CE znakom, je velik plus, saj potem obstaja velika verjetnost, da bo zadeva ok in bo ugoditev vsem zahtevam lažja. Tudi če si samo zložil skupaj aftermarket komponente, in jih boš prodajal kot celoto, je pomembno kako si jih zložil in kako delujejo kot celota. Točno s takim primerom nimam izkušenj, zato boš 100% odgovor dobil na SIQ, če jim boš opisal situacijo.

Dajte se o teh stvareh pozanimati preden začnete razvijat neko zadevo, ker ko imaš nekaj razvito in na koncu ugotoviš da ne ustreza standardom in zahtevam, je težko in predvsem zelo drago zadevo popraviti in prilagoditi, da pride na trg.

tehnicni ::

Nisem še razvil. Vprašanje sem tvoril tako, da je najlažje in brez ovinkarjenja opisat problem.

fikus_ ::

"A ni CE izdelek v celoti samodejno, če so vse posamezne komponente izdelka CE?"

NE!

TheBlueOne ::

tehnicni je izjavil:

A ni CE izdelek v celoti samodejno, če so vse posamezne komponente izdelka CE?


Dalec ne. :)

Imas podjetja, ki iz CEjev napisejo norme, da lahko lazje naredis napravo in certificiras. Taista podjetja, ki pisejo norme praviloma tudi z veseljem certificirajo. V Avstriji TÜF.

Ampak, menda lahko das tudi bolj kot ne sam CE, samo potem odgovarjas za kaksno morebitno sranje.

Povej kaksna je naprava, morda ima kdo normo in ti jo poslje.

gumby ::

tehnicni je izjavil:

A ni CE izdelek v celoti samodejno, če so vse posamezne komponente izdelka CE?

CE znak samo pomeni, da je izdelek varen za uporabo. Lahko ga sam nalepiš gor... boš pa moral to potem sam dokazovati, če pride do kakih težav.
my brain hurts

111111111111 ::

CE znak lahko sam prilepiš na napravo, samo v primeru poškodb, boš moral predložit argumente, da je tvoj izdelek varen. Če imaš certificirano iz strani kakšne inštitucije malo lažje spiš, ni pa 100% da je vse OK. Kdorkoli ti bo certificiral napravo, ne bo prevzel nobene odgovornosti pri morebitnih poškodbah.

fikus_ ::

Za vsak izdelek dan na trg jamči proizvajalec ali njegov zakoniti zastopnik. Če ti pri "certificiranju" pomaga npr. SIQ, pomeni sami to, da je manjša verjetnost, da boš kaj spregledal, ker oni ukvarjajo s tem in imajo marsikaj naštudirano.

CE znak pomeni to, da si pri snovanju upošteval veljavno zakonodajo, predpise, smernice.

SeMiNeSanja ::

V principu lahko daš testirat tudi v Romunijo ali kako drugo EU državo, kjer je testiranje cenejše. Baje da nekateri to kar pridno izkoriščajo (pa baje da niso tako strogi..? Balkanska posla pač...)
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Invictus ::

Dostikrat pa CE pomeni China Export. Tudi znaka se razlikujeta...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fikus_ ::

Ja če kupuješ kitajsko robo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CE certifikat

Oddelek: Loža
2410398 (3064) fikus_
»

Kako prodajati izdelek pod lastno znamko? CE, Izjave?

Oddelek: Loža
81324 (1015) Šimpanz
»

Luči na dotik se same prižigajo (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7015797 (13745) St235
»

So mi dali ohišje z napako?

Oddelek: Strojna oprema
374504 (2777) solatko
»

Nakup po želji sestavljenega računalnika v Sloveniji ne bo več možen! (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Kaj kupiti
554115121 (93975) BlueRunner

Več podobnih tem