» »

A koga motijo različne oblike nekaterih tipk?

A koga motijo različne oblike nekaterih tipk?

Ribič ::

A še koga drugega motijo različne oblike istih tipk na tipkovnicah za računalnike?
Kot primer bi podal tipko Enter. Na začetku, ko sem se začel ukvarjati z računalništvom, je bila ta tipka zelo velika, potem se je pa začela manjšati in manjšati. Vse moje prve tipkovnice so bile opremljene samo s ta veliko tipko enter na katero sem se takrat pač navadil. Potem pa so nenadoma prišle takšne tipkovnice, ki so imele zraven tipke enter vrinjeno novo tipko Ž tako, da ta je sedaj ta tipka zavzemala del bivšega prostora tipke enter. Ko je prišla ta sprememba, sem se komaj navadil na novo obliko tipke Enter. Še danes se mi včasih zgodi, ko želim pritisniti enter, pomotoma pritisnem zraven še Ž.

No, nedavno pa sem si zaželel novega prenosnika in grem gledati v trgovine kaj imajo na prodaj in glejga no kaj se je spet zgodilo. Tipke Enter so se zopet skrčile in po novem zavzemajo le eno samo vrstico. Zgoraj (med enter in backspace) pa se je pojavila nova tipka Ž. Ti mater, sem v trgovini začel kleti. Komaj sem se navadil na novi enter, pa so jo zopet spremenili? Kaj je narobe s temi dizajnerji, da morajo konstantno spreminjati osnovne tipke na tipkovnicah?

 Tipke Enter

Tipke Enter



Kot drugi primer bi podal še tipke s puščicami. Očitno je nekoga pičilo, da bi bilo tlačenje dveh tipk v eno vrstico dobra ideja. Nastala je neka zmešnjava, ki je zame zaradi navade zopet zelo moteča in neprijetna. Tukaj imam ogromno težav pri izbiri prenosnikov, saj jih zaradi popačenih tipkovnic ogromno število takoj odpade.

 Tipke s puščicami

Tipke s puščicami



Še en primer je zamenjava tipk Fn in Ctrl na prenosnikik. Tisti, ki smo navajeni delati v ukazni vrstici ali pa s Ctrl bližnicami, bo tole za nas zelo moteče.

 Zamenjava tipk Fn in Ctrl

Zamenjava tipk Fn in Ctrl



Kaj menite?
Vse ribe so mi pobegnile!
  • spremenil: Ribič ()

ToniT ::

Pač gledaš, da kupiš tipkovnico, ki je klasična - z veliko tipko Enter...
Tudi prenosniki imajo normalne tipkovnice. Sam imam 13" prenosnik z normalnimi tipkami - brez numeričnega dela...

Vuli ::

tudi dektop tipkovnice imajo že lep čas Enter, ki zasede samo 1 vrsto. Recimo Razer Acrosta. Sej se navadiš.
Kaj češ pa rabit smerne tipke na prenosniku? Še v igrah se jih ne rabi več..
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

ToniT ::

Vuli je izjavil:

tudi dektop tipkovnice imajo že lep čas Enter, ki zasede samo 1 vrsto. Recimo Razer Acrosta. Sej se navadiš.

To sploh ni res.
Resne tipkovnice imajo vse veliki Enter.

Ribič ::

Vuli je izjavil:

Kaj češ pa rabit smerne tipke na prenosniku? Še v igrah se jih ne rabi več..

Ukazna vrstica.
Vse ribe so mi pobegnile!

abyssus ::

Je moteče, ampak samo prvi teden - še vedno sem se uspel na vse navadit.

No, enkrat sem si kupil neki shit keyboard, kjer na levi strani ni bilo tipke WIN - tole sem moral zamenjati, ni šlo drugače.

tikitoki ::

Res groza, eni pulijo to tipko ven. Ti pa dobiš tipkovnico brez.

Vazelin ::

Mene moti mali Enter
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

profii ::

FN - CTRL se zamenja v Thinkpadovemu softwaru, par klikov.

Vuli ::

ToniT je izjavil:

Vuli je izjavil:

tudi dektop tipkovnice imajo že lep čas Enter, ki zasede samo 1 vrsto. Recimo Razer Acrosta. Sej se navadiš.

To sploh ni res.
Resne tipkovnice imajo vse veliki Enter.


sem šel prav gledat, je nekako 50:50, recimo. "Resna" tipkovnica za 170€ ima ta majhen enter.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Wrop ::

Dobrih tipkovnic že vsaj deset let ne delajo več. Vsakič, ko katero sprobam v trgovini in probam kaj natipkati, me kaj zmoti. Pa naj bo to zvok tipk, postavitev tipk, velikost, se sveti kot novoletna jelka...

tomazic89 ::

ToniT je izjavil:


To sploh ni res.
Resne tipkovnice imajo vse veliki Enter.

To sploh ni res.
US layout ima uradno mali (enovrsticni enter). UK in tudi DE layout imajo velikega. Razlika je se v parih drugih tipkah:
 US vs UK layout.

US vs UK layout.



Vuli je izjavil:


Kaj češ pa rabit smerne tipke na prenosniku?

Za text manipulation, scrolling po web-page-u, premikanju kurzorja, etc etc.

P.S. nekateri preferiramo tipkovnica > miska. Jaz miske skoraj ne uporabljam.

Sicer pa se strinjam, da se navadis vsakega layouta, na katerem delas vsak dan... po 14 dneh vsakega "posvojis".
Imam tak keyboard in v 14 dneh uporabe sem presegel svoj WPM:
 Kinesis Advantage

Kinesis Advantage

Zgodovina sprememb…

MadMax ::

Brez smernih tipk in velikega Enter ter ločenih Insert/Delete (do sedaj še neomenjeno, nekatere imajo dvojni del. brez ins.) mi je tipkovnica neuporabna.
Ko se navadiš bližnjic je tudi odsotnost kake win tipke hudič.
Nekateri pač niti ugasnit računalnika ne zmorejo brez miške...

Prenosniki so pa itak en sam kompromis. Sicer imam numerični del, a je postavitev nekaterih tipk moteča ko si navajen resne klasike.
Verjamem pa, da nekomu, ki dela izključno z eno tipkovnico/prenosnikom po kakem tednu/dveh zadeva zleze pod kožo in se jo navadi.

Nisem pa poznal zgoraj opisane US/UK razlike, da je un =beni mali enter še ena pogruntavščina colsko-farenhajtskih amerikancev...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

googleg1 ::

Tako kot so ze povedali pred mano je enovrsticna tipka Enter del ANSI layouta, ki je uporabljen v USA. Za standard tipk se uporabljata dva razlicna standarda in sicer ANSI in ISO. Evropa uporablja ISO (ISO-GB, ISO-SI, ISO-DE), ki ima dvovrsticni enter. Obstaja tudi ISO-US ali US international kot nekateri poimenujejo amerisko tipkivnico z velikim Entrom.

orbter ::

Mene spravlja o živce, ker sem navajen že 25 let delat na klasičen razpored z veliko tipko enter. Vse ostale variante zame pomenijo konec slepega tipkanja.

Ribič ::

MadMax je izjavil:

Ko se navadiš bližnjic je tudi odsotnost kake win tipke hudič.

E, super si! Tole je pa še ena izmed sprememb, ki sem jo pozabil omeniti... bom zadevo dodal v prvi post. V starih časih, ko smo še v DOS-u igrali igrice, se spomnim, da je bil desni Ctrl gumb za skakanje oz. drsenje, desni Alt pa za streljanje ali nekaj takega. Med njima je bil pa prazen prostor. Potem sta se pa nenadoma vmes pojavili še dve novi tipki in sicer Fn ter Windows, ki sta povzročili pravo zmešnjavo, saj iger na taki tipkovnici nisem bil več sposoben normalno igrati.


Popravek: Kot zgleda prvega posta ne morem več popravljati. Bom potem kar tule dodal sliko.
 Novi tipki

Novi tipki

Vse ribe so mi pobegnile!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ribič ()

Alien123 ::

Vuli je izjavil:

tudi dektop tipkovnice imajo že lep čas Enter, ki zasede samo 1 vrsto. Recimo Razer Acrosta. Sej se navadiš.
Kaj češ pa rabit smerne tipke na prenosniku? Še v igrah se jih ne rabi več..


Moja blackwidow elite ima velik enter. Ne kupim tipkovnice z malim, ker sem preveč navajen.

Vuli ::

Alien123 je izjavil:

Vuli je izjavil:

tudi dektop tipkovnice imajo že lep čas Enter, ki zasede samo 1 vrsto. Recimo Razer Acrosta. Sej se navadiš.
Kaj češ pa rabit smerne tipke na prenosniku? Še v igrah se jih ne rabi več..


Moja blackwidow elite ima velik enter. Ne kupim tipkovnice z malim, ker sem preveč navajen.

https://www.mimovrste.com/zicne-tipkovn...
Tale, na sliki ima 1-vrstični Enter.
Uglavnem kokr komu paše. Verjetno pri manjših prenosniki bolj stiskajo s placom in se poslužujejo takih ukrepov...Jebat ga, izbereš kar tebi paša, če imaš možnost izbire.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vuli ()

Alien123 ::

Ja ker je za US trg

Matek ::

Vuli je izjavil:

Uglavnem kokr komu paše. Verjetno pri manjših prenosniki bolj stiskajo s placom in se poslužujejo takih ukrepov...Jebat ga, izbereš kar tebi paša, če imaš možnost izbire.
LOL, ne no - kot je že par ljudi v topicu reklo - obstaja več različnih layoutov in med drugim se razlikujejo v velikosti in poziciji entra. Tudi velika stara IBM Model M tipkovnica ima v ameriški izvedbi enovrstični enter.

Tako da Ribič, motiš se, nikakor ne gre za trend manjšanja. Tipkovnice so že dolgo enake, samo ti si izgleda prvič naletel na US/ANSI layout. Vse je OK, še vedno se dobijo tipkovnice in laptopi z velikim entrom.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Ribič ::

Matek: Nevem, kolikor pomnim, se te US/ANSI tipkovnice pri nas še nikoli niso prodajale v takšni meri, kot se danes. Res pa je, da se večinoma nahajajo v prenosnikih in ti velikokrat nimajo izmenljive tipkovnice.
Vse ribe so mi pobegnile!

tomazic89 ::

Ribič je izjavil:

Matek: Nevem, kolikor pomnim, se te US/ANSI tipkovnice pri nas še nikoli niso prodajale v takšni meri, kot se danes. Res pa je, da se večinoma nahajajo v prenosnikih in ti velikokrat nimajo izmenljive tipkovnice.

Vsi prenosniki bolj poznanih znamk so na voljo z obema layout-oma. Je pa res, da manjsi re-sellerji vcasih narocijo prenosnike iz USA (ker so tam obcutno ceneje), nalepijo na tipke slo nalepke in prodajaju tu.

Ribič ::

tomazic89: Si prepričan? Tole bi že razumel za prenosnike z izmenljivo tipkovnico. Ampak teh je čezdalje manj. Današnji modeli imajo ponavadi že kar v svoje aluminijasto ohišje izrezane luknje skozi katere gledajo ven tipke. Sama tipkovnica pa se nahaja v notranjosti ohišja. Če bi želel tipkovnico menjati, potem bi moral vse skupaj razdreti in poleg tipkovnice zamenjati še ohišje, saj nova oblika tipk nebi sovpadala z luknjami. Meni so bile veliko bolj prisrčne menljive tipkovnice na starejših modelih.

lp
Vse ribe so mi pobegnile!

tomazic89 ::

Ne vem za "smekerske" prenosnike. Ampak resni prenosniki za delo to zagotovo ponujajo.
Primer Lenovo Thinkpad T490 (2019 letnik 14" display):
V konfiguratorju na lenovo.com (USA):
Keyboard

  • Keyboard - Spanish

  • Keyboard - US English

  • Backlit Keyboard - Spanish

  • Backlit Keyboard - US English


V konfiguratorju na lenovo.de (Nemcija):
Tastatur

  • Tastatur, schwarz - Spanisch

  • Tastatur, schwarz - Italienisch

  • Tastatur, schwarz - Englisch (GB)

  • Tastatur, schwarz - Deutsch

  • Tastatur, schwarz - Französisch

  • Tastatur, schwarz - Englisch (EU)

  • Tastatur, schwarz - Schwedisch/Finnisch

  • Tastatur, schwarz - Schweiz

  • Tastatur mit Hintergrundbeleuchtung, schwarz - Französisch

  • Beleuchtete Tastatur, schwarz - Englisch (EU)

  • Tastatur mit Hintergrundbeleuchtung, schwarz - Spanisch

  • Beleuchtete Tastatur, schwarz - Italienisch

  • Beleuchtete Tastatur, schwarz - Englisch (GB)

  • Beleuchtete Tastatur, schwarz - Deutsch

  • Beleuchtete Tastatur, schwarz - Schwedisch/Finnisch

  • Beleuchtete Tastatur, schwarz - Schweiz



Seveda to ne pomeni samo kaksni umlauti so na tastaturi, ampak tudi oblika tipke Enter. In ja, tastatura je se vedno zamenljiva.

Zgodovina sprememb…

louser ::

Ribič je izjavil:

Vuli je izjavil:

Kaj češ pa rabit smerne tipke na prenosniku? Še v igrah se jih ne rabi več..

Ukazna vrstica.

Numerična tipkovnica?

blue ::

Enter me še najmanj moti. (dnevno uporabljem obe verziji)

Na trenutnem prenosniku (XPS 15) mi gre najbolj na živce, da je razdalja med F3 in F4 enaka razdalji med F4 in F5. Vedno ko uporabljam F1-F12 moram pogledati, da pritisnem pravo tipko.
Sovražim tudi, da nima "dedicated" tipk za page up/down, home, end. Za page up moram uporabiti FN+?.

Naslednjič bom bolj previden pri nakupu.

HotBurek ::

- mini enter me je na začetku kak teden, dva motil, sedaj sem se pa čisto navadil in uporabljam US layout.
- Fx tipke imam skupaj v dveh skupinah; F1-F5 in F6-F12-Flock, s tem da ne uporabljam drugega, kot F5 (refresh) in F12 (browser developer tools)
- med levim ctrl ni alt je win tipka, katere nikoli ne uporabljam in bi rajši videl, kot je bilo včasih (kot zgoraj omenjena IBM Model M)
- med desnim ctrl in alt je tipka (open menu?), katere nikoli ne uporabljam
- ins, del, home, end, pg up, pg down so v klasični 3x2 in tko mi je gut
- odstranil bi tipko in funkcionalnost F Lock (ista reč kot Fn tipk)
- pa dodatne medijske tipke bi odstranil (uporabljam zgolj za glasnost muske in mute)

Tko da glede entra na začetku moteče, potem pa ne več.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

one too many ::

Pussyji, kaj se pritožujete.

V službi imam US tipkovnico z malim enterom z US layoutom, doma imam tipkovnico s srednjim enterom (UK) s slovenskimi nalepkami in uporabljam slovenski layout. Poleg tega imam pa še ThinkPad prenosnik z ne vem kakšnim enterom in francoskimi nalepkami (noro) in hvala Bogu slovenskim layoutom.

Z in Y me presenetita znova in znova.

Ribič ::

louser je izjavil:

Numerična tipkovnica?
Ni je. Večina 15" in manjših prenosnikov je sploh nima.
Sicer imam pa raje normalne smerne tipke, kot numerično tipkovnico.
Vse ribe so mi pobegnile!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ribič ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mehanska tipkovnica (strani: 1 2 3 455 56 57 58 )

Oddelek: Kaj kupiti
2856634231 (104) Tilen88
»

Katero tipkovnico kupiti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
13924722 (926) boolsheat
»

Katera tipkovnica?

Oddelek: Kaj kupiti
305735 (2241) Pat_MaGroin
»

Gamer tipkovnica (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
16047682 (42292) LordPero
»

Tipkovnica za gaming (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
7114140 (12557) 3man

Več podobnih tem