» »

Priklop Bosceve kuhalne plosce

Priklop Bosceve kuhalne plosce

bedro ::

Zivjo,
ne me takoj napasti, nimam strokovnega izpita za to, sem pa ze marsikaj sam naredil. Priklopil bi Boschevo kuhalno plosco. Prejsnja je imela integriran kabel, sedaj sem ga kupil posebej (ker menda ne morejo vedeti koliko kabla potrebujemo :))). V glavnem na plosci je taka shema:

V dozi imam ze 2 fazi, 2 nuli, nic zemlje (blok iz leta 62, napeljava v stanovanju prenovljena ampak brez zemlje). Prej, kakor se spomnim sem fazi peljal posebej, nuli sta v dozi skupaj na isti spojki. Sedaj sta nuli ze zbrikani na spojki v plosci, a vseeno vlecem 2 kabla do doze (kabel imam 5*2,5), en vodnik se bo prevec grel verjetno? Briko na prvi fazi naredim iz kabla verjetno?

fikus_ ::

Za 2 fazi druga vrsta na nalepki. 2N~
L1 in L2 pripelješ fazi, N "ničla", kontakta 1 in 2 povežeš s priloženim bakrenim mostičkom, prav tako kontakta 4 in 5.

Prilepi še sliko doze, se bo mogoče še kaj videlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

gumby ::

Za začetek uredi inštalacijo, kot je treba. Preden se komu kaj zgodi...
my brain hurts

bedro ::

Hvala za potrditev, slika doze pride v petek popoldne. Ampak saj pravim, na isti dozi sem prikljucil prejsnjo indukcijsko/sk plosco in je delala cca 10 let... Pac zemlje ni in to me vedno bega :-)

gumby je izjavil:

Za začetek uredi inštalacijo, kot je treba. Preden se komu kaj zgodi...

OK, bom financiral prenovo instalacije v bloku, preden prikljucim plosco...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bedro ()

steev ::

V dozi imaš verjetno dva vodnika z isto fazo in ne dveh različnih faz. Tako da je nujno potreben priklop obeh nul, mostiček med 4 in 5 naj ostane, ampak zvezati moraš OBE nuli!

Kar se pa tiče ozemljitve so ti pa že drugi svetovali, najprej zrihtaj napeljavo. Te električarje, ki mastno zaračunajo in samo menjajo vodnike v ceveh, ne dodajo pa ozemljitve, bi bilo treba križat.
:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: steev ()

gumby ::

steev je izjavil:

Te električarje, ki mastno zaračunajo in samo menjajo vodnike v ceveh, ne dodajo pa ozemljitve, bi bilo treba križat.

Kakšna tožba bi tudi lahko padla... s tem se ni za igrat.
my brain hurts

Utk ::

V čem bi bila razlika, če bi bil še en drat, imenujmo ga "ozemljitev", dolg te 3 metre in v omarici zvezan nazaj na nulo?
Priznam, da nimam elektro faksa, ampak nekako dvomim, da je žici kaj dosti mar kako jo imenuješ, če je na enem in drugem koncu zvezana na isto mesto kot druga žica, ki jo imenuješ drugače.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

bedro ::

Meni je 100% jasno da je elektricna napeljava brez ozemljitve kjer se priklaplja kovinske naprave smrtno nevarna. Pac delamo nicenje, ker so kvalificirani stromarji zasustrali, 15 let nazaj, ko so vsi standardi ze bili v veljavi. A se je delalo z racunom ali brez pa ne vem. Upam pa tudi da elektro ko odklaplja odklopi in fazo in nulo. Tveganje da se nula prekine v stanovanju pa ostane...

P.S.: Hvala za opozorila in komentarje, res potrebujem samo nasvet kako bi salabajzer to naredil, na zalost pa sem samo nasledil zgreseno izvedbo in morem imporvizirati. Kako pa vi razlozite zlahti da morajo poklicati tiste ki so v startu "zajebali" in ne boste naredili ker nocete nositi tveganja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bedro ()

steev ::

bedro je izjavil:

OK, bom financiral prenovo instalacije v bloku, preden prikljucim plosco...


To pa sploh ni potrebno. Takim sistemom se reče TN-C-S. Samo v elektro omarici sta nula in zemlja lahko povezani, od omarice naprej pa ločena vodnika. Seveda je nujno FID stikalo, ki bo pri kaki napaki odklopil vse skupaj. Če nimaš ozemljitve, se pa lahko zgodi, da tebe odklopi.

Te so najboljše: "Saj dela že 10 let". Dovolj je, da samo enkrat ne dela ...
:|

steev ::

bedro je izjavil:

Meni je 100% jasno da je elektricna napeljava brez ozemljitve kjer se priklaplja kovinske naprave smrtno nevarna. Pac delamo nicenje, ker so kvalificirani stromarji zasustrali, 15 let nazaj, ko so vsi standardi ze bili v veljavi. A se je delalo z racunom ali brez pa ne vem. Upam pa tudi da elektro ko odklaplja odklopi in fazo in nulo. Tveganje da se nul prekine v stanovanju pa ostane...


Ničenje pomaga, samo ko pride do orng kratkega stika, da odklopi varovalka. Takrat, ko bo pa nek napol stik med kovino in fazo ...
:|

mirator ::

bedro je izjavil:

Zivjo,
ne me takoj napasti, nimam strokovnega izpita za to, sem pa ze marsikaj sam naredil. Priklopil bi Boschevo kuhalno plosco. Prejsnja je imela integriran kabel, sedaj sem ga kupil posebej (ker menda ne morejo vedeti koliko kabla potrebujemo :))). V glavnem na plosci je taka shema:

V dozi imam ze 2 fazi, 2 nuli, nic zemlje (blok iz leta 62, napeljava v stanovanju prenovljena ampak brez zemlje). Prej, kakor se spomnim sem fazi peljal posebej, nuli sta v dozi skupaj na isti spojki. Sedaj sta nuli ze zbrikani na spojki v plosci, a vseeno vlecem 2 kabla do doze (kabel imam 5*2,5), en vodnik se bo prevec grel verjetno? Briko na prvi fazi naredim iz kabla verjetno?

Najprej ugotovi ali imaš v stanovanju res trifazno napetost (z voltmetrom pomeriš napetost med dvema žicama, za katere misliš, da sta različnih faz. Če je vrednost okoli 400 V potem je trifazna, če pa je nič je enofazna). Če si ugotovil, da je trifazna, potem priklop narediš po shemi 2 (dve fazi in nula ter en vodnik kot zaščitni vodnik), če pa imaš samo eno fazo, pa narediš priklop po shemi 1. Indukcijska plošča bo sama ugotovila, da gre za enofazni priklop in bo ustrezno regulirala moč kuhalnih plošč. Če boš pa vseeno priklapljal z eno fazo po shemi 2, pa moraš za nulo dati dva vodnika, ker se ti tokovi v nuli seštevajo.
Kar se tiče varnosti inštalacije. Če je bil blok zgrajen leta 1962, potem ob dvižnih vodih verjetno res ni napeljan ločen zaščitni vodnik, ki bi bil ozemljen, je pa prav gotovo ozemljena nula v priključno merilni omari. Problem je sedaj nula od števca do razdelilnika. Ta nula gre namreč preko sponke na števcu in ima možnost da se prekine, kar pomeni, da boš takrat imel vse kovinske elemente pod nekim potencialom. Če imaš torej v dozi 4 vodnike ti predlagam, da en vodnik uporabiš kot zaščitni vodnik. Na kuhalni plošči ga priklopiš na kontakt z oznako za ozemljitev, v el. razdelilnik vgradiš FID stikalo in dodatno zbiralko PE za zaščitne vodnike, ki jo priklopiš direktno na nulo. Potem iz te zbiralke skozi FID narediš povezavo na obstoječo nulo. Prav tako na to PE zbiralko povežeš izbrani zaščitni vodnik. Tako boš imel vsaj novo ploščo ustrezno priključeno. Enako narediš z vsemi drugimi tokokrogi, če imaš napeljavo v ceveh ali s trižilnimi kabli. Če pa imaš napeljavo še s PP/R kabli pa to ne bo mogoče. Vsekakor pa ti svetujem, da čimprej vgrizneš v finančni zalogaj in si inštalacijo urediš skladno z veljavnimi predpisi.

bedro ::

Mirator, najlepsa hvala za izcrpen odgovor in razlago

fujtajksel ::

Utk je izjavil:

V čem bi bila razlika, če bi bil še en drat, imenujmo ga "ozemljitev", dolg te 3 metre in v omarici zvezan nazaj na nulo?
Priznam, da nimam elektro faksa, ampak nekako dvomim, da je žici kaj dosti mar kako jo imenuješ, če je na enem in drugem koncu zvezana na isto mesto kot druga žica, ki jo imenuješ drugače.


Ne samo nazaj na nulo, to je res isti pes. Je treba v omarici dodat še FID stikalo, poglej kaj je to. Ne rabiš elektro faksa, dejansko o tem več razložijo v srednji elektro šoli ;)
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtop...

Utk ::

Ja ma ne bomo zdaj iz priklopa enga šporheta prišli do na novo zvezane omarice, ali pa kar na novo postavljenega bloka. Situacija je takšna kot je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

jype ::

bedro je izjavil:

Kako pa vi razlozite zlahti da morajo poklicati tiste ki so v startu "zajebali" in ne boste naredili ker nocete nositi tveganja?
"To ti bo vnuka ubil."

tony1 ::

mirator je izjavil:

bedro je izjavil:

Zivjo,
ne me takoj napasti, nimam strokovnega izpita za to, sem pa ze marsikaj sam naredil. Priklopil bi Boschevo kuhalno plosco. Prejsnja je imela integriran kabel, sedaj sem ga kupil posebej (ker menda ne morejo vedeti koliko kabla potrebujemo :))). V glavnem na plosci je taka shema:

V dozi imam ze 2 fazi, 2 nuli, nic zemlje (blok iz leta 62, napeljava v stanovanju prenovljena ampak brez zemlje). Prej, kakor se spomnim sem fazi peljal posebej, nuli sta v dozi skupaj na isti spojki. Sedaj sta nuli ze zbrikani na spojki v plosci, a vseeno vlecem 2 kabla do doze (kabel imam 5*2,5), en vodnik se bo prevec grel verjetno? Briko na prvi fazi naredim iz kabla verjetno?

Najprej ugotovi ali imaš v stanovanju res trifazno napetost (z voltmetrom pomeriš napetost med dvema žicama, za katere misliš, da sta različnih faz. Če je vrednost okoli 400 V potem je trifazna, če pa je nič je enofazna). Če si ugotovil, da je trifazna, potem priklop narediš po shemi 2 (dve fazi in nula ter en vodnik kot zaščitni vodnik), če pa imaš samo eno fazo, pa narediš priklop po shemi 1. Indukcijska plošča bo sama ugotovila, da gre za enofazni priklop in bo ustrezno regulirala moč kuhalnih plošč. Če boš pa vseeno priklapljal z eno fazo po shemi 2, pa moraš za nulo dati dva vodnika, ker se ti tokovi v nuli seštevajo.
Kar se tiče varnosti inštalacije. Če je bil blok zgrajen leta 1962, potem ob dvižnih vodih verjetno res ni napeljan ločen zaščitni vodnik, ki bi bil ozemljen, je pa prav gotovo ozemljena nula v priključno merilni omari. Problem je sedaj nula od števca do razdelilnika. Ta nula gre namreč preko sponke na števcu in ima možnost da se prekine, kar pomeni, da boš takrat imel vse kovinske elemente pod nekim potencialom. Če imaš torej v dozi 4 vodnike ti predlagam, da en vodnik uporabiš kot zaščitni vodnik. Na kuhalni plošči ga priklopiš na kontakt z oznako za ozemljitev, v el. razdelilnik vgradiš FID stikalo in dodatno zbiralko PE za zaščitne vodnike, ki jo priklopiš direktno na nulo. Potem iz te zbiralke skozi FID narediš povezavo na obstoječo nulo. Prav tako na to PE zbiralko povežeš izbrani zaščitni vodnik. Tako boš imel vsaj novo ploščo ustrezno priključeno. Enako narediš z vsemi drugimi tokokrogi, če imaš napeljavo v ceveh ali s trižilnimi kabli. Če pa imaš napeljavo še s PP/R kabli pa to ne bo mogoče. Vsekakor pa ti svetujem, da čimprej vgrizneš v finančni zalogaj in si inštalacijo urediš skladno z veljavnimi predpisi.


Če se boš tega lotil kot je treba, bodi pameten in vzemi en list papirja in v treh stavkih napiši, kako si priklopil ploščo. Nato listek prilepi na notranjo stran elektro omarice...

TheBlueOne ::

bedro je izjavil:

Zivjo,
ne me takoj napasti, nimam strokovnega izpita za to, sem pa ze marsikaj sam naredil. Priklopil bi Boschevo kuhalno plosco. Prejsnja je imela integriran kabel, sedaj sem ga kupil posebej (ker menda ne morejo vedeti koliko kabla potrebujemo :))). V glavnem na plosci je taka shema:

V dozi imam ze 2 fazi, 2 nuli, nic zemlje (blok iz leta 62, napeljava v stanovanju prenovljena ampak brez zemlje). Prej, kakor se spomnim sem fazi peljal posebej, nuli sta v dozi skupaj na isti spojki. Sedaj sta nuli ze zbrikani na spojki v plosci, a vseeno vlecem 2 kabla do doze (kabel imam 5*2,5), en vodnik se bo prevec grel verjetno? Briko na prvi fazi naredim iz kabla verjetno?


Verjetno je bolj fora v tem, koliko hoces obesit na eno fazo. Ozemljitev in "nula" sta nekako samoumevni, medtem so verjetno ostali trije loceno pecica in po dva seta plosc. Torej ce imas na eni fazi dovolj, da zenes od pecice do vseh plosc, potem lahko das samo eno fazo, ce varovalka in napeljave tega ne zmorejo moras verjetno razdeliti.

Torej, ce je pecica 4000W in imas 230V napetost potem ti zna potegniti slabe 20A. Ce imas varovalko 20A, vklopis pecico in se plosco ti zna odleteti varovalka. To v primeru, da je vse na eni fazi.

Lahko poskusis, ce imam prav tako, da povezes nulo, dodas ozemljitev, nato pa povezes recimo samo L1 in ce dela samo del stedilnika, potem je verjetno to to.

Mimogrede, nisem monter gospodinjskih aparatov, tako da so nasveti brez garancije. :)

fujtajksel ::

Utk je izjavil:

Ja ma ne bomo zdaj iz priklopa enga šporheta prišli do na novo zvezane omarice, ali pa kar na novo postavljenega bloka. Situacija je takšna kot je.


Vsa fora je, da ni treba ravno na novo postavit bloka, če hočeš ob prenovi lastne stanovanjske napeljave bolje poskrbet za varnost lastnih riti. Je pa treba dodat FID stikalo in napeljat tretje vodnike do vtičnic/porabnikov. Če je slednje fizično izvedljivo z razumnim naporom, je vsekakor priporočljivo naredit ob prenovi. Tudi če dodatnih vodnikov ne moreš potegnit povsod, lahko mogoče FID vgradiš za tam kjer se da (npr kopalnica ki si jo itq čist preoral ob prenovi). Težim tu zato, ker se sam tega seveda nisem ko je bil pravi čas spomnil narest ;) Takrat je bilo seveda ogromno drugih problemov, ampak bi se dalo uredit, če bi dal pravi čas na seznam.

Invictus ::

gumby je izjavil:

steev je izjavil:

Te električarje, ki mastno zaračunajo in samo menjajo vodnike v ceveh, ne dodajo pa ozemljitve, bi bilo treba križat.

Kakšna tožba bi tudi lahko padla... s tem se ni za igrat.

No to zrelo za tožbo, ker je hotel, da mu poceni popravijo. Po možnosti plačilo na roko in brez meritev.

Meritve se zahtevajo od elektra samo, ko ti priklapljajo elektriko, ko se delajo renovacije, nihče ne plača 250 EUR za meritve.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mirator ::

Zanimivo, tale forum je res kot "uhofon". Vprašanje OP je bilo:
"Priklopil bi Boschevo kuhalno plosco. Prejsnja je imela integriran kabel, sedaj sem ga kupil posebej (ker menda ne morejo vedeti koliko kabla potrebujemo."
Pa smo prišli do meritev el. inštalacij. Še dobro, da se ni javil kakšen kuhar, ki bi trdil, da na preseku kabla 2,5 mm2, se pa že ne da speči jajca.:))

gumby ::

mirator je izjavil:

Če je bil blok zgrajen leta 1962, potem ob dvižnih vodih verjetno res ni napeljan ločen zaščitni vodnik, ki bi bil ozemljen, je pa prav gotovo ozemljena nula v priključno merilni omari.

Ni nujno... pri TT sistemu ni. In čisto možno je, da je celotna inštalacija brez ozemljitve.
my brain hurts

mirator ::

Ja, saj imaš prav. Samo leta 1962 še ni bilo TT sistema ampak, ozemljiev ali ničenje. In večina stavb se je delala z ničenjem, kar veliko pa tudi z na srečo kasneje prepovedanimi ZNS stikali.
Zato sem OP-ju tudi predlagal rešitev, ker dvomim, da ima v bloku v stanovanju trifazni priključek, da enega izmed vodnikov porabi za zaščitni vodnik in bosch ploščo priklopi kot enofazno.

cebelar123 ::

OK kot prvo človek nima 3 faznega sistema v bloku iz leta 1962! Torej mora indukcijo priklopit 1 fazno. Mirator je lepo napisal. Jaz imam indukcijo 1 fazno priklopljeno na 20A in ni še nikoli varovalka odletela. Plošča mi tudi ne dovoli da bi vse 4 plošče gnal na boosterju. Seveda pa se lahko zgodi da odleti.

Zgodovina sprememb…

fujtajksel ::

mirator je izjavil:

Zanimivo, tale forum je res kot "uhofon". Vprašanje OP je bilo:
"Priklopil bi Boschevo kuhalno plosco. Prejsnja je imela integriran kabel, sedaj sem ga kupil posebej (ker menda ne morejo vedeti koliko kabla potrebujemo."
Pa smo prišli do meritev el. inštalacij. ...


Khm, mogoče tudi ti uhofoniš zraven? Kar se začetnega posta tiče je res, ampak tri poste naprej je OP napisal tudi:
"Pac zemlje ni in to me vedno bega :-) "
"OK, bom financiral prenovo instalacije v bloku, preden prikljucim plosco..."

Valjda je zelo razumno potem ko narediš tudi pomerit če si dobro naredil. Če je narejeno slabo s FID stikalom, namreč včasih FID stikalo vrže ven, ljudje pa so potem tipično jezni na FID stikala vsevprek, ne na kvazimojstra ki ni preizkusil svoje vezave. Če je narejeno slabo brez FID stikale, se pa lahko zgodi še kej slabšega.

Zgodovina sprememb…

mirator ::

Ja se strinjam s tabo. Samo jaz sem v prvem postu prebral tudi" da nima strokovnega izpita za to (sem razumel za el. inštalacije) in da je marsikaj postoril tudi sam. Kanejše izjave, ki si jih naveel pa so posledica nekaterih komentarjev, s katerimi se pa ne strinjam. Opisal je tudi zatečeno stanje in na to sem mu podal rešitev.
Da bi pa se lotil prenove celotne inštalcije bloka pa ne verjamem, ker je to skoraj misija nemogoče.
FID stikalo sem mu predlagal samo za ta tokokrog in priporočil oz. svtoval, ja si čimprej uredi kompletno inštalacijo.
Vsekakor pa predlagam, da se preko skupnosti stanovalcev doseže, v kolikor res ni izvedena, da se za clotni objekt naredi zaščitna ozemljitev.

marjan_h ::

Jaz bi vprašal še slo-techove električarje ali je bolje za naprave kot so pečica in pralni stroj imeti priključno mesto ali zamenjati z vtičnico? Nekje sem bral, da je dobro za te naprave imeti priključno mesto, vendar ne vem zakaj.

starfotr ::

Definitivno je bolje imeti dozo za stalno priklop. Zakaj, razlogov je več, eden izmed njih je, da so to stalni porabniki, ne prenosni, drugi razlog je, da je spoj boljši v dozi za stalni priklop, kot v šuko vtičnici. Tretji razlog je, da je šuko precej slaba vtičnica, kjer lahko ozemljitveni kontakt izgubi stik, ker je narejen butasto. Na primer UK plug ali CEE je mnogo bolj pametno narejen.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vgradnja fid stikala (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9129200 (2373) mirator
»

Spajanje N in PE žic

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
182992 (2077) mirator
»

Kako vezati vtičnico na 4 žice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7812347 (9675) perci
»

Priklop električnega štedilnika s pečico

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4315148 (6303) starfotr
»

FID in ozemljitveni vodnik za njim

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
125075 (4829) Invictus

Več podobnih tem