» »

Android vs iOS aplikacije - dovoljenja

Android vs iOS aplikacije - dovoljenja

Pujsa ::

Ker sem v drugi temi ob govoru o fitnes zapestnicah dobil bolj švoh razlago glede zasebnosti aplikacij, pa še rahlo offtopic je bilo, bo tule bolj splošno vprašal.

Za aplikacije na Androidu mi je načeloma jasno. V Play storu imaš navedena zahtevana dovoljenja, s čimer se ob namestitvi strinjaš in jih paketno dovoliš. Nameščena aplikacija ima tako dostop do vsega naštetega (čeprav je nekdo omenil, da te za nekatera dovoljenja app še dodatno kasneje vpraša ob uporabi- te vedno in za katere stvari?). Ko recimo v Play storu izbiraš med PDF reader appi, si ga, če si malo brihten, izbereš tudi glede na to, kaj zahteva od tebe (oz. kateri zahteva čim manj nepotrebnega - PDF reader recimo nima kaj dostopati do mikrofona).

Pri iOS App storu mi pa nekaj ni čisto jasno. Zakaj v trgovini ob posamezni aplikaciji ni naštetih zahtevanih dovoljenj?

Kot sem že v tisti temi o zapestnici spraševal - če gledam isto aplikacijo (npr. Fitbit v obeh trgovinah), pri Play storu napišejo zahtevana dovoljenja, pri iOS app storu ne.
https://play.google.com/store/apps/deta...
https://apps.apple.com/us/app/fitbit/id...

Se bo v osnovi ista aplikacija na teh dveh sistemih drugače obnašala z vidika zasebnosti? Na iphonu se da v nastavitvah aplikacijam določene kategorije dovoljenj onemogočiti - Pa to urejanje pokrije cel spekter omogočenih dovoljenj?

Sam sicer uporabljam Lineage OS, kjer lohk dovoljenja naknadno enostavno in natančno ureja, vprašanje glede Android vs. iOS se mi je postavilo, ker nekaj rihtam za ženo, ki ima iphona. In po pravici povedano, mi ta sistem ni preveč poznan. Za Android že vem, da je greznica, za iOS pa prosim za razlago, kako ima urejena ta dovoljenja...

shadeX ::

Se bo v osnovi ista aplikacija na teh dveh sistemih drugače obnašala z vidika zasebnosti?


Polno funkcionalna app da. Nikoli pa ne veš kaj je dev. zraven še priložil za posamezno platformo.

Na iphonu se da v nastavitvah aplikacijam določene kategorije dovoljenj onemogočiti


Da, če si jih že predhodno omogočil. Npr lokacija, obvestila itd.

Pa to urejanje pokrije cel spekter omogočenih dovoljenj?


Za vsa dovoljenja, ki se štejejo kot "občutljiva" mora uporabnik omogočiti. Od lokacije, mikrofona, stikov pa do drugih appov, kot je npr dostop do fotografij.

Zakaj na iOS-u ne piše seznam dovoljenj lahko ugibam in sicer zaradi tega da ne preveč "zakomplicirajo" življenje uporabnikom in je to vlogo prevzel Apple nase. Kar pomeni, da vsaka app, ki je na app storu se smatra kot varna, ker vsako app ročno pregledajo, kot tudi njena dovoljenja ter če se sklada s funkcionalnostjo, ki jo app ponuja. Iz prve roke garantiram, da so izjemno občutljivi na appe, ki uporabljajo lokacijo in druge občutljive podatke oz. funkcionalnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Mavrik ::

Pujsa je izjavil:

Ker sem v drugi temi ob govoru o fitnes zapestnicah dobil bolj švoh razlago glede zasebnosti aplikacij, pa še rahlo offtopic je bilo, bo tule bolj splošno vprašal.

Za aplikacije na Androidu mi je načeloma jasno. V Play storu imaš navedena zahtevana dovoljenja, s čimer se ob namestitvi strinjaš in jih paketno dovoliš. Nameščena aplikacija ima tako dostop do vsega naštetega (čeprav je nekdo omenil, da te za nekatera dovoljenja app še dodatno kasneje vpraša ob uporabi- te vedno in za katere stvari?). Ko recimo v Play storu izbiraš med PDF reader appi, si ga, če si malo brihten, izbereš tudi glede na to, kaj zahteva od tebe (oz. kateri zahteva čim manj nepotrebnega - PDF reader recimo nima kaj dostopati do mikrofona).


To velja samo za res stare Androide (verzijo 5.1 in nižjo). Sistem dovoljenj je z Android 6.0 postal praktično isti kot na iOS - vsa "nevarna" dovoljenja so pri namestivi zavrnjena in te mora operacijski sistem pri prvi uporabi vprašat za dovoljenje. Tako npr. aplikacije ne morejo dostopati do kontaktov, mikrofona, kamere in drugih stvari brez da ti med delovanjem aplikacije pokažejo sistemski dialog, ki zahteva pravice. iOS deluje na isti način.

Pujsa je izjavil:


Pri iOS App storu mi pa nekaj ni čisto jasno. Zakaj v trgovini ob posamezni aplikaciji ni naštetih zahtevanih dovoljenj?

Kot sem že v tisti temi o zapestnici spraševal - če gledam isto aplikacijo (npr. Fitbit v obeh trgovinah), pri Play storu napišejo zahtevana dovoljenja, pri iOS app storu ne.
https://play.google.com/store/apps/deta...
https://apps.apple.com/us/app/fitbit/id...


Ker iOS dovoljenj v taki centralni obliki kot jih ima Android ne pozna. Je pa dostop do občutljivih podatkov privzeto onemogočen in mora uporabnik telefona eksplicitno dovoliti dostop aplikaciji.

Pujsa je izjavil:



Se bo v osnovi ista aplikacija na teh dveh sistemih drugače obnašala z vidika zasebnosti? Na iphonu se da v nastavitvah aplikacijam določene kategorije dovoljenj onemogočiti - Pa to urejanje pokrije cel spekter omogočenih dovoljenj?


Verjetno se obnašata zelo podobno in imata vključene podobne knjižnice in trackerje. Nabor dovoljenj je tudi podoben pri obeh operacijskih sistemih.

Pujsa je izjavil:


Sam sicer uporabljam Lineage OS, kjer lohk dovoljenja naknadno enostavno in natančno ureja, vprašanje glede Android vs. iOS se mi je postavilo, ker nekaj rihtam za ženo, ki ima iphona. In po pravici povedano, mi ta sistem ni preveč poznan. Za Android že vem, da je greznica, za iOS pa prosim za razlago, kako ima urejena ta dovoljenja...


Kot sem rekel, iOS in moderen Android imata dovoljenja zastavljena skoraj enako. Če uporabljaš LineageOS, ki je tako zelo star, da nima niti t.i. runtime permission sistema z Androida 6.0, ti zelo močno priporočam da poiščeš telefon, na katerem teče nekaj modernega - iOS 13 ali pa Android 9+. Drugače tvoje skrbi okoli dovoljenj nimajo smisla, ker se da na starih Androidih precej podatkov pridobiti mimo sistema.
The truth is rarely pure and never simple.

Pujsa ::

Hvala za odgovore!

Vprašanje je torej sedaj le, kaj se bo zgodilo z npr. Fitbit aplikacijo, ko bom nanjo povezal zapestnico in kliknil Decline ob sporočilu "Fitbit potrebuje dostop do kamere". Bo delala še naprej, ali bo to to.

Mimogrede, Lineage OS 16 temelji na Android 9.0, kolikor vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pujsa ()

Mavrik ::

Pujsa je izjavil:

Hvala za odgovore!

Vprašanje je torej sedaj le, kaj se bo zgodilo z npr. Fitbit aplikacijo, ko bom nanjo povezal zapestnico in kliknil Decline ob sporočilu "Fitbit potrebuje dostop do kamere". Bo delala še naprej, ali bo to to.


To je odvisno od aplikacije - ene znajo to normalno sprejeti, druge pa bodo poskušale od tebe izsiliti dovoljenje in ne bodo hotele delovati dokler jim dostopa ne dovoliš. iOS je tu malo boljši, ker Apple takih izsiljevalskih aplikacij velikokrat noče sprejeti v AppStore.

Pujsa je izjavil:


Mimogrede, Lineage OS 6 temelji na Android 9.0, kolikor vem.


Aha, potem si gotovo že videl sistemske dialoge za dovoljenja, ki zgledajo takole:



Dokler ne klikneš "Allow", aplikacija nima dostopa do teh podatkov.
Play Store pa na teh sistemih ponavadi ob namestitvi sploh več ne pokaže seznama dovoljenj - to je tisto kar mi je bilo čudno pri tvojem sporočilu.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Pujsa ::

Ne, sej jih ne pokaže, so pa našteta spodaj, pod opisom aplikacije, na dnu strani Play stora.

Uglavnem hvala za vso razlago, mi je sedaj malo bolj jasno ;)

MrStein ::

Mimogrede, tale app zgleda ima dostop do slik brez vprašanja: https://apps.apple.com/si/app/mediacast...

Lahko kdo preveri?

Je možno, da je dostop zapomnil enkrat v preteklosti , čeprav je bil vmes deinstaliran?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fitness tracker zapetnica (in app) - kateri je najmanjše zlo?

Oddelek: Mobilne tehnologije
252509 (1571) Kvinta
»

Android 10 je tu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
5416597 (11400) pirlo
»

Množica iOS aplikacij zbira in prodaja podatke o uporabnikih

Oddelek: Novice / Zasebnost
266911 (5632) Unknown_001
»

Google ve, kje smo, ne glede na nastavitve v Androidu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
6418310 (12817) MrStein
»

Virus za Android, ki spremeni kodo PIN (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
6437363 (29860) klinker

Več podobnih tem