» »

Intel Core 10th-gen

Intel Core 10th-gen

Temo vidijo: vsi
««
34 / 34
»
»»

GR2 ::

Jaz tega 10900K ne morem nikakor nastavit, da bi zmanjševal frekvenco in voltažo v idle ali light loadu. Enako je bilo pri 10600K. Plati sta MSI Z590 Gaming Carbon, prej Z490 Tomahawk.
Sem probal vse nastavitve v BIOS glede vrste voltaže, EIST ter SpeedStep. Prav tako sem v Windows probal nastavljat power profile.

Drugače pa kakor sem uspel ugotovit je moj nekje SP63, se pravi ta, ki jih je največ, verjetno več kot 90%. 5.0 GHz 1.25V ter 5.1 GHz 1.35V. Pa to je kao najbolj izpiljen CPU, do zdaj bi moral vsak i5 iti na 5 GHz, ne pa da rabiš kupovat i9.

LLC še zdaj ne vem kje je fora, pa sem študiral že za časa 2500K. Takrat sem ugotovil, da je najbolje čim manjši LLC, da je v idle višja voltaža, v load pa potem čim nižja. Na ASUS je bil to Regular in ne High.
Zdaj na MSI imam pa LLC 3, kar že po grafu v BIOS-u pomeni ravno krivuljo voltaže idle/load. Pa tudi CPU-Z/HWiNFO kažeta konstantno 1.250V. Na hitro sem probal LLC 6, pa je valda takoj zamrznil. Se pravi bi moral imet v idle tolk višjo voltažo, da bi bila v load 1.25V. Približno jasno mi je sicer, da ne sme biti LLC nizek, to pomeni da bi imel ob vsakem loadu spike voltaže navzgor, kar pa po vsej logiki ni najbolje.

Drugače me je pa ta post zelo nasmejal:
https://www.reddit.com/r/intel/comments...

You have a very sophisticated CPU on your hands. The latest and greatest from Intel. So its not the best process. Not the cutting edge of smallness. Its not as cool as the tiny tiny 7nm AMD TSMC Taiwanese made stuff. Its big its brash its Intel. American made maybe? Tested in vietnam?!?! Haha... anyway.

Its the cutting edge of overclocking. Thats all we need to know. These Intel wackos add in confusing shit. Turbo Boost 2.0. Turbo Boost 3.0 5.3 GHz. Big power. More power baby. I Intel Thermal Velocity Boost.

Amd more cores = more better. Big brain mode kicks in. Intel screams back, more GHz = more power baby!!!

Anyway trying to focus. So you end up with this Monster called the i9 10900K 10c/20t monster with 230 to 250 watt tdp max or somecrap. And we see some guys push 300watt on just liquid cool. Which is crazy btw. And all on good old 14nm.

Intel is on the ropes.

They need to do this. Crazy power crazy time. Guys can't get 10nm working. It's crazy time. Let's sand the die. Blah blah blah.


Fak, 7 let so že na tem 14nm procesu, še malo pa bodo po nesposobnosti ujeli AMD med Athlon 64 in Ryzen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GR2 ()

Warlockk ::

Ne vem kaj je s tem forumom, da sem moral do 21. strani za dokaj novo temo, vsaka stran samo ene par tem ali celo samo ena.

Kakorkoli že, s tem 10th gen imam probleme že od začetka, da mi ne zmanjša frekvence v idle. Na povsem stock Intel nastavitvah (C-State, C1E, EIST, Speed Shift, you name it, probal sem vse) imam z MSI Z590 Gaming Carbon in 10900K 4.9-5.0 GHz ter 1.18-1.225V.
V idle HWiNFO tako kaže CPU Package Power povprečno 40W, na običajni nastavitvi all-core 5.0 GHz 1.25V pa 48W.
Koliko vam kuri CPU v idle? Da vidim če se splača menjat na Zen 4 ali lahko počakam na Zen 5. Intel s to nenormalno porabo bom dal sedaj na stran za kar nekaj let.

Warlockk ::

Zdaj mi je prvič odkar imam 1 leto 10th gen padalo na 800 MHz.
Ampak kaj vse sem moral naredit, moje nastavitve v BIOS-u so bile že ok, Speed Shift ni nujno potreben.
Windows power plan mora biti Balanced ali Power saver. Ali pa če manualno nastaviš Minimum processor state na 5%.
Ampak to še ni dovolj, sem moral zapreti vse desno spodaj razen Avasta. Nujno je pa treba zapreti Logitech G HUB, ta kuri 7-8%.

EDIT:
Mislim da Logitech G HUB in C-State na C10 je že kar rešitev, da zmanjšuje na 800 MHz. Tako imam v idle CPU porabo 1-5% in je že dovolj, da začne zmanjševati frekvenco.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Warlockk ()

mtosev ::

Moj 10900X je še večji porabnik energije pa nimam težav z njim.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

MysticElf ::

Spet jaz, tokrat z novim računom.

Pa kako da ni problemov? Danes zjutraj nekaj testiram MSI Afterburner, ker se mi ta ASUS Dual 3070 segreva na 80°C, ampak to je že drug topic, pač ne bom več kupoval poceni kartic.
In potem kar iz lepega BSOD. In potem še dvakrat po 4 minutah (dveh, glede na to da se sistem vzpostavlja ene 2 minuti). Na grafično sem malo pomislil, ker sem ravno to testiral, ampak to vemo da ne povzroča BSOD-jev, oz. zadnjič je celo bil eden povezan z grafiko in sem preprosto dal nove gonilnike.
Na rame sploh nisem pomislil, ker sem se ukvarjal z njimi vsaj en mesec, da sem zategnil vse subtiminge do amena in je Karhu verjetno tudi 100+ ur stabilno, probal sem pa 20 ur, to je rock solid. Čeprav naslednjič se s tem ne mislim več ukvarjat, že tako so problem ti BSOD-ji.

No in potem kar mi je bilo najbolj sumljivo, še iz časov 2500K, C-State. In res, sem namesto stock Intel profila loadal moj 5 GHz 1.25V profil s samo EIST katerega se ne da disablat, ampak brez C-State in SpeedStep (ta če prav vem je samo za hitrejše preklapljanje frekvence, če hočeš rock solid verjetno tudi ne najbolje).
In dejansko zdaj dela. In to čeprav sem imel prej na stock 2 tedna.

Podarjam da sem imel enake probleme na Z490 in 10600K ter tudi na P67 in 2500K.

Glede grafičnih sem se že odločil, da AMD nikoli več. Pri 6700 XT kar neko črno utripanje zaslona in počrnitev oken. Ter Gigabyte razen Aorus nikoli več. Pa ta ASUS Dual tudi ni več neki od RTX 30 naprej, ko se je preveč povečala poraba, hladilnik pa očitno prešvoh, čeprav izgleda kar masiva, ampak Strix še vedno ni.

No, glede CPU-jev pa sedaj nisem povsem odločen. Vsi pravijo Intel da je to to. Ampak meni se zdi bratov 5600X še boljši CPU kot ta 10900K, če ne rabiš 20 threadov seveda. Tedva primerjam samo zato, ker sta v gamingu tam tam.
Na 5600X v enem letu ni enega BSOD-ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MysticElf ()

Han ::

Tole se bere kot da imaš cel sistem navit do amena na cenenem napajalniku...

MysticElf ::

Napajalnik je Corsair AX760 Platinum, se pravi top in je malokateri boljši. Ravno iz tega razloga, da ne bom imel problemov z njim, sem konec 2015 odštel 200EUR zanj.
Res pa da mi nekaj občasno piska v računalniku. Ventilatorje sem že vse izklopil in je bilo isto. Ko sem ugasnil in nazaj prižgal je pa utihnilo. Ponavadi je zjutraj, danes spet.
Tuljave so pa samo v napajalniku in na grafični. Ampak ker je v idle je najverjetneje napajalnik.
Drugače napajalnik sigurno dobro dela.

Konec koncev bi ga lahko menjal, ko grem enkrat na Meteor Lake. Da bi samo zaradi piskanja napajalnika razdiral cel sistem se mi pa res ne splača.

Ne morem še za sigurno reči kaj točno je bil problem za današnje BSOD-je, ampak če bo od sedaj naprej res brez problema, potem že skoraj so te varčevalne nastavitve za CPU v BIOS-u. Do sedaj je na fiksni frekvenci kar delalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MysticElf ()

Han ::

Ta napajalnik izvira iz leta 2012. Čas za menjavo, tudi zaradi novejšega ATX standarda. ;)

Primer: po 4 letih se je začel server, ki kuri manj kot 200 W, naključno resetirat in zmrzovat. Šele ko sem zamenjal Seasonic napajalnik, ki sicer ni kazal nobenih znakov defekta, je začel delovati normalno. Ker je bil še v garanciji, je Seasonic takoj poslal novega.

MysticElf ::

Vidim da je res 2012. No, mislim da je še vedno boljši od vseh sub 100EUR napajalnikov. Od ASUS/Corsair (za druge firme bi moral malo bolj preštudirat) je pa 750W Gold že sigurno boljši. Prvič že zaradi tega ker je nov, drugič zaradi tega ker je design minimalno iz 2016 (modeli vem da so dokaj novi, kako staro drobovje imajo noter pa ne vem) in ne kot moj iz 2012.
Drugače če do sedaj nisem opazil neke prednosti 200EUR napajalnika, mislil sem namreč da bo zdržal vsaj 10 let kolikor imajo tudi garancije, potem je skoraj boljši nakup takega za okoli 150EUR.

Meni ni jasno kako imam na šihtu lahko en povsem navaden (dobro, ima i7 in Quadro) MR2 komp iz 2012 s poceni napajalnikom in dela vseh 9 let brez problema. Še Windows je iz aprila 2018.
Doma imam pa občutek da vsak mesec nekaj šraufam, skupna vrednost pa tudi pride hitro na 3000EUR, ko pogledaš kakšne imaš komponente pa tudi ni ne vem kaj.
Eto, ta vikend spet, bom menjal zadnji 120mm ventilator v ohišju, nekaj malega brni. Še zadnji preostali non-Noctua. Skoraj vsak vikend je nekaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MysticElf ()

Meizu ::

No, mislim da je še vedno boljši od vseh sub 100EUR napajalnikov.


Daleč od tega.

meho7 ::

brisi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: meho7 ()

FireSnake ::

mtosev je izjavil:

Moj 10900X je še večji porabnik energije pa nimam težav z njim.


Pečko pa hladiš z vodnim, ane?
Vodno je izjema, ne pravilo.

Kaj si torej želel povedati?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

MysticElf ::

Meizu je izjavil:

No, mislim da je še vedno boljši od vseh sub 100EUR napajalnikov.


Daleč od tega.

Zdaj sem gledal za ASUS Strix 750W za 135EUR, je prepakiran Seasonic Focus Plus Gold in je tudi iz 2015. Ne vidim da bi bila to pametna menjava.
Platinum 2012 > Gold 2015, dobro vprašanje? Ampak jaz tukaj ne vidim smisla menjave dokler samo malo piska parkrat na mesec.
Napajalnik je itak investicija za vsaj nekih 8 let, to bi moral dobro preštudirat kateri je dejansko precej novejši in boljši.

BSOD-jev ni več, itak da je bil to C-State, mogoče če bi dal iz C10 (itak dela na max C7) na C4. Pa sedaj imam na Intel stock kjer znižuje tudi voltažo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MysticElf ()

Han ::

mtosev ::

Jaz mam Enermax platimax PSU in na mojem sistemu bsodov nisem imel razen ko sn preveč overclockal cpu. Procesor pa mi idla pri 1200/1400mhz.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

MysticElf ::

Po Kombustorju (zgoraj sem narobe napisal Afterburner), mi je potem vrglo še BSOD po končanem Tomb Raider benchmarku. Za dejansko igranje težje najdem čas, bom probal danes.
Čeprav obremenjujem grafično in s tem napajalnik, je glavni krivec zame še vedno CPU. Lahko da se motim, ampak če bo en mesec zdaj delalo, potem je to.
Ker tudi zdaj, ko so se pojavili problemi, je bila edina sprememba nastavitve CPU-ja, prej sem imel vedno fiksnih 5 GHz, celo zmanjševalo ni, ker sem ugotovil, da Logitech G Hub vedno kuri procesor. No zdaj sem pa probaval stock Intel nastavitve in vse varčevalne funkcije.

Za BSOD-je sem dal čez vikend, bom videl kako se bo obneslo:
-Windows popravil z Dism, čeprav če Check in Scan nista nič našla, verjetno tudi Restore ni nič naredil
-CPU sem dal začasno na fiksnih 5 GHz 1.25V, to je za moj CPU verjetno še bolj sigurno kot stock, ker ne rabi nič preklapljati. EIST se sploh ne da izklopiti, vse drugo je pa izklopljeno.
-GPU sem zaenkrat še pustil na undervoltu 0.85V, ponavadi zaradi tega tudi ni BSOD-ja, ampak samo zamrzne
-RAM sem še enkrat stestiral s Karhu in je ok. Drugače sem si že pred menjavo na DDR4 rekel, da ne bom imel več voltaže na tesno, ampak bom dal +0.05V več in mi ni treba skrbet za to. Ampak pri 1.49V mi ni da bi dajal tolk več, lahko pa dam preprosto na 1.50V. Zaenkrat sicer še dela, ampak drugače če imaš tako na tesno voltažo kasneje zna priti do errorjev. 4266 CL16 vem da sem imel že stabilno, zdaj je pa samo še 4200 CL16.
XMP pri mojih ni nič boljši, ker je 4000 16-16-16 1.40V in na 1.39V ne dela več. Edino kar je, da lahko mirno dam 1.45V, potem pa sam bog ne more več prisiliti teh ramov do BSOD-ja.
-napajalnik, še vedno ne verjamem. Drugače sem že malo gledal HX850, ampak če bom menjal, bom vse skupaj z ohišjem in Meteor Lake v drugi polovici 2023. Takrat bo napajalnik star že 8 let in ga bo itak enkrat treba menjat, potem vseeno če preventivno.

Pa pri naslednjem sistemu ne bom nič več navijal, že tako so problemi s temi BSOD-ji. Potem pa zapravljaš ure in ure za tistih 1%. Sploh rame mi je bedno navijat, raje takoj kupim malo boljše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MysticElf ()

Mr.B ::

MysticElf je izjavil:

Po Kombustorju (zgoraj sem narobe napisal Afterburner), mi je potem vrglo še BSOD po končanem Tomb Raider benchmarku. Za dejansko igranje težje najdem čas, bom probal danes.
Čeprav obremenjujem grafično in s tem napajalnik, je glavni krivec zame še vedno CPU. Lahko da se motim, ampak če bo en mesec zdaj delalo, potem je to.
Ker tudi zdaj, ko so se pojavili problemi, je bila edina sprememba nastavitve CPU-ja, prej sem imel vedno fiksnih 5 GHz, celo zmanjševalo ni, ker sem ugotovil, da Logitech G Hub vedno kuri procesor. No zdaj sem pa probaval stock Intel nastavitve in vse varčevalne funkcije.

Za BSOD-je sem dal čez vikend, bom videl kako se bo obneslo:
-Windows popravil z Dism, čeprav če Check in Scan nista nič našla, verjetno tudi Restore ni nič naredil
-CPU sem dal začasno na fiksnih 5 GHz 1.25V, to je za moj CPU verjetno še bolj sigurno kot stock, ker ne rabi nič preklapljati. EIST se sploh ne da izklopiti, vse drugo je pa izklopljeno.
-GPU sem zaenkrat še pustil na undervoltu 0.85V, ponavadi zaradi tega tudi ni BSOD-ja, ampak samo zamrzne
-RAM sem še enkrat stestiral s Karhu in je ok. Drugače sem si že pred menjavo na DDR4 rekel, da ne bom imel več voltaže na tesno, ampak bom dal +0.05V več in mi ni treba skrbet za to. Ampak pri 1.49V mi ni da bi dajal tolk več, lahko pa dam preprosto na 1.50V. Zaenkrat sicer še dela, ampak drugače če imaš tako na tesno voltažo kasneje zna priti do errorjev. 4266 CL16 vem da sem imel že stabilno, zdaj je pa samo še 4200 CL16.
XMP pri mojih ni nič boljši, ker je 4000 16-16-16 1.40V in na 1.39V ne dela več. Edino kar je, da lahko mirno dam 1.45V, potem pa sam bog ne more več prisiliti teh ramov do BSOD-ja.
-napajalnik, še vedno ne verjamem. Drugače sem že malo gledal HX850, ampak če bom menjal, bom vse skupaj z ohišjem in Meteor Lake v drugi polovici 2023. Takrat bo napajalnik star že 8 let in ga bo itak enkrat treba menjat, potem vseeno če preventivno.

Pa pri naslednjem sistemu ne bom nič več navijal, že tako so problemi s temi BSOD-ji. Potem pa zapravljaš ure in ure za tistih 1%. Sploh rame mi je bedno navijat, raje takoj kupim malo boljše.

BSOD -ji, kaj ti pa napise, sej ti napise log, vzroka BSOD. Če je samo "unpalnned shutdown" potem je ?
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

mtosev ::

Imam firmware update za moj sistem pa me zanima kaj pomeni tole? Kaj rabim narediti. A samo zaženem in on vse uredi?

MEUpdateTool
Version 11.12.94.2479
3.62 MB
2023/09/08
Intel has identified security issue that could potentially place impacted platform at risk.
Use ME Update tool to update your ME.
*We suggest you update ME Driver to the latest Version 11.12.94.2479 simultaneously.
Please download the file and check the MD5 code first.
MD5: 2fe4e91f6ea2dcee1eb8c3773201f091
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Rias Gremory ::

Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.
««
34 / 34
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

12th Gen Intel Core - Alder Lake (strani: 1 2 3 432 33 34 35 )

Oddelek: Strojna oprema
1714181757 (29329) FireSnake
»

11th Gen Intel Core (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Strojna oprema
78784584 (41763) mtosev
»

naslednik i9 9900k , kdaj ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
191538 (1143) ziga1990

Več podobnih tem